Uit Hollens historie Twee jaren Euromarkt er even (i) Sla wat slaatjes uit de maatjes Eerste oriënteringsrit Verkiezing ambtsdragers Geref. Kerk Vrachtauto kantelde M.A.C. „De Holterberg" ZATERDAG 10 JUNI 1961 No. 23 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD In de laatste twee jaren hebben in het bestek van de internationale verhoudin gen twee verrassende veranderingen plaats gehad; ten eerste is Amerika door Rusland naar de tweede plaats gescho ven en ten tweede is 't na de laatste we reldoorlog als knock-out betitelde Euro pa weer in de ring gestapt. Er wordt niet meer gesproken van het „oude afgeleef de Europa" maar van het „jonge, levens krachtige nieuwe Europa". 's Werelds meest op tournee zijnde pre sident De Gaulle heeft in de afgelo pen maanden het smeulende vuur van Euromarkt, Euratom en andere Europe se organisaties weer wat aangewakkerd. Met het gevolg, dat er in de zes hoofdste den der Europese Unie weer levendige „Europa-debatten" plaats hebben. Op 1 januari 1959 werd de Euromarkt een feit. Het grote avontuur had een aan vang genomen; de eerste stap naar de verwezenlijking van een eeuwenoude wensdroom een verenigd Europa was gezet. Nuchter en heuglijk feit, de eerste stap is geslaagd. Pessimisten voor spelden, dat de Euromarkt reeds in het oprichtingsjaar ten onder zou gaan. He den, nadat er ruim twee jaren verstreken zijn, is de markt er nog. Hoewel het fun dament wat zwak was en het bouwwerk VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD Het gehele jaar door kunnen we genie ten van ons hoog geroemde zeebanket, hetzij in de vorm van verse haring, dan wel gemarineerd of gezouten maar het meest wordt door velen de verrukkelijke „Hollandse Nieuwe" gewaardeerd. In een land, waar haring bij de vleet wordt gevangen, moet deze kostelijke vis vaak op tafel verschijnen. In restaurants worden de maatjes wel met veel eerbied op ijs geserveerd, thuis en „aan de kar" eten we ze minder eer biedig, maar zeker niet met minder ge noegen en minder smaak. Behoort u niet tot degenen, die haring uitsluitend „na turel" wensen te genieten, maakt u er dan de volgende hapjes eens mee. Recepten voor 4 personen Wij weten, dat de maatjesharing op verschillende manieren verwerkt kan worden. Hieronder volgen er enkele. Katwijkse roem 3 maatjesharingen, 4 dikke plakken groene komkommer, V2 bos x-ode radijzen 2 eetlepels slasaus, ongeveer 1 eetlepel olie en eetlepel azijn, zout, citroensap, een mespuntje paprikapoeder. De haringen schoonmaken en in stukjes snijden. De plakken komkommer wassen en in kleine blokjes snijden. De radijsjes van het groen ontdoen, wassen en in blokjes snijden. De slasaus vermengen met de olie en de andere ingrediënten. De stukjes haring, komkommer en radijs dooreenmengen en in glazen schaaltjes, schelpen of coupes overdoen. De saus er over schenken. Haringhapje op toast 2 maatjesharingen, een stuk groene komkommer, 2 tomaten of enkele olijven, ongeveer 2 eetlepels citroensap of azijn en 2 eetlepels slaolie, peper en zout, een pakje grote toast, boter of margarine. De haringen schoonmaken en in stuk ken snijden ter grootte van de toastjes. De komkommer wassen en in plakken snijden. Een sausje maken van het ci troensap of de azijn, de olie en peper en zout en de komkommer hierin 10 a 15 mi nuten marineren. De komkommer goed laten uitlekken. De toastjes dun besme ren met boter of margarine en kort voor het gebruik beleggen met schijfjes kom kommer en een stukje haring. De toastjes garneren met halve plakjes tomaat of plakjes olijf. Ter afwisseling kan ook tomaat ge bruikt worden als ondergrond voor de haring, en komkommer als garnering. Haring met groene kruidensaus 2 maatjesharingen, 2 eetlepels mayo naise, 1 eetlepel azijn, 2 eetlepels fijnge hakte peterselie, 1 eetlepel fijngehakt sel- derijgroen, V2 eetlepel tomatenketchup, 1 mespuntje paprikapoeder, (citroensap) mosterd, enkele koude gekookte aardap pelen, een paar sla-bladeren. De haringen schoonmaken en halveren. De mayonaise vermengen met de azijn (citroensap), kruiden en ketchup. De sla bladeren wassen en drogen. De aardap pelen in plakjes snijden. De haringen op de sla leggen en de saus erover gieten. De aardappelplakjes dakpansgewijs er naast leggen. nu en dan wankelde, gaat de opbouw voort, het geheel wordt meer solide en de vorm duidelijker. Het gezamenlijk streven der zes heeft en zal nog heel wat stof doen opwaaien. Er ontstond een blok van 165 miljoen mensen; dat gaf te denken. Tegenover de „zes" kwam onder leiding van Engeland de „zeven". Wel kan men bij de Euromarkt niet direct van een po litiek blok spreken, maar wat niet is, kan komen Eén ding staat als een paal boven wa ter: Engeland, Amerika en Rusland, hou den het ondernemende zestal nauwlettend in het oog. WAT WERD BEREIKT? Dat handel en industrie, landbouw en scheepvaart door het voortdurend minder worden van remmende bepalingen, meer leven werd ingeblazen. Het enthousiasme is teruggekeerd. Omzetten worden groter, paparassenbundels kleiner, de welvaart is gestegen. Kostelijke groenten, met de grootste zorg gekweekte tomaten en drui ven dit laatste geldt vooral voor Italië en Frankrijk verhuizen in mindere mate naar de mestvaalten. Bloembollenvelden bevinden zich niet uitsluitend tussen Leiden en Haarlem, doch tevens bij Parijs, Düseldorf en Turijn. Franse schoolkindertjes worden naar school gezonden met Hollandse taai-taai poppen, uw melkboer wandelt 's zondags zichtbaar tevreden met een Italiaanse hoed. Belgen en Duitsers roken voor een redelijke prijs een prima Nederlandse si gaar. Een Dauphine kost in Duitsland f 400,minder en een Volkswagen in Frankrijk f 450,minder dan in het land van herkomst. De Nederlandse huisvrouw kan kiezen tussen Westlandse kasdruiven en Italiaanse zondruiven, de prijzen zijn gelijk, maar wat een verschil in smaak! In de komende jaren valt er niet meer te kie_ zen, doordat de honingzoete importdruiven veel lager geprijsd zullen zijn dan het ei gen product. En die arme Westlandse tuin ders dan? Die zijn al hard bezig oyer te schakelen naar de meer winstgevende sier- bloementeelt. Langzaam maar zeker wordt de samenwerking hechter en het vertrou wen in de toekomst groter. De handel tussen de „zes" wordt soepe ler gemaakt. In 1959 en 1960 hebben reeds invoerrechtverlagingen elk van 10% plaats gehad. De derde verlaging zal plaats hebben in 1962, de vierde in 1963, de vijfde in 1965 en de zesde in 1966. In 1969 zullen tussen de landen van de Gemeenschappe- Kunt u gaan en staan waar <u wilt en horen en zien wat u wilt? Zo ja, geluk kig dan maar, want dan loopt u geen kans op een plaatsje in het jaarverslag van de A.V.O. (De Nederlandse Vereni ging Sociale Zorg voor Minder-Validen). In dat jaarverslag wordt namelijk ge sproken van het verstrekken van 21 rol stoelen, 20 invalidewagens met hand voortbeweging, 27 .gemotoriseerde inva lidewagens, 8 electrische invalidewagens, 28 auto's en scootmobiels voor degenen, die er het slechtst aan toe waren." Ook is er sprake van 2 fietsen, 4 motorcarriers, 2 bromfietsen en aanhangwagen; dit alles teneinde de betrokkenen een zelfstandig bestaan te verschaffen. Die zelfstandigheid werd ook bevorderd door bijdragen in handelsgeld, verbou- wingskosten, en dergelijke, in 44 geval len. Voor een aantal minder-validen, die aan huis gebonden waren, werd voor lo nende huisarbeid gezorgd, waartoe in 3 gevallen de aanschaffing van brei- en ladderophaalmachines nodig was. Voor 10 personen werden studiekosten betaald; 4 gehoorapparaten werden ver strekt en aan 3 personen de nodige kunst ledematen. Een aantal ingeschrevenen werd voorts nog geholpen door bijdragen in de ver- pleegkosten in een revalidatie-centrum, in de reparatiekosten van vervoermidde len en machines, enzovoorts, enzovoorts. Financiële hulp werd in totaal verleend aan 218 minder-validen en tot een bedrag van 579.746.op A.V.O.-initiatief bij eengebracht. Sta er even bij stil hoeveel kwartjes en dubbeltjes en ja, gelukkig ook guldens en rijksdaalders de A.V.O.-collectebussen moeten bevatten om dit alles mogelijk te maken. En vindt u niet, dat onze gehandicapte medeburgers ook recht hebben op een zoveel mogelijk normaal leven te leiden? Weet dan, dat ongeveer 8 van elke honderd Nederlanders op enigerlei wijze gehandicapt zijn en dat gedurende 1960 bij de A.V.O. 9302 personen stonden in geschreven. Daarvan werden er 343 ge plaatst in particuliere- en overheidsdienst en op beschuttende werkplaatsen, 68 aan huisarbeid geholpen, 190 aan eigen bedrijf lijke Markt geen invoerrechten meer gehe ven worden. In 1971 kunnen Nederlanders zich zonder vergunning vestigen op het grondgebied der Europese Unie. In datzelf de jaar (of misschien reeds eerder) is het paspoort een museumstuk geworden. NOG VELE OBSTAKELS Maar voor dit alles werkelijkheid zal zijn moeten er nog heel wat hindernissen ge nomen worden. Al zou de in- en uitvoer onbelemmerd kunnen plaatshebben, dan nog stuit men op onvoorziene moeilijk heden, welke vooral op het gebied van de afzet, het smaakverschil en afwijkende le_ vensgewoonten liggen. Want hoeveel over redingskracht zal men moeten bezitten om een overgeciviliseerde Parij zenaar te be wegen een „Hollandse Nieuwe" bij de staart te pakken? Wat zal Antonio, de Ita liaanse olij venplukker, moeten beginnen met een prachtig vloerkleed? Misschien zal de goede man het als deken gebruiken of er 's nachts zijn scooter mee bedekken, maar het op de vloer in de huiskamer uit spreiden en er dan over lopen dat nooit! Hoe kan een Franse levensmiddëlenexpor- teur zijn blikjes slakkenpastei in Duits land en de Benelux importeren? De Italia nen voegen vitamine in hun kaas, maar in Frankrijk is dit verboden. De Fransen mengen boorzuur en anti-septische midde len in de margarine, maar dat is onbe- De M.A.C. „De Holterberg" bracht zon dagmiddag met haar oriënteringsrit voor autos, motoren en bromfietsen, 51 deelne mers aan de start, ongeveer gelijkelijk verdeeld over de drie genoemde catego- riën. Men had het nu eens gezocht in de westelijke en noordelijke omgeving van Holten en zo kwamen de deelnemers via tal van z.g. groene wegen door omstreken' met prachtig natuurschoon, waar door de matige snelheid waarmede zo'n rit verre den wordt motoren en auto's 36 km per uur en bromfietsen 21 km veel te ge nieten viel. De Oude Molen, Lettele, Ok- kenbroek, Haarle, ze zijn tegenwoordig allen verbonden door verharde wegen, waardoor men het drukke verkeer op de voorrangswegen ontvlieden kan. De oriën tatie leverde voor tal van deelnemers nog al eens moeilijkheden op, zodat zij niet al_ len de voorgeschreven controles passeer den en er dus strafpunten moesten worden uitgedeeld. Voor de routineurs leverde deze rit over 55 km weinig bezwaren op. Voor de prijswinnaars bleef het aantal strafpunten dan ook beperkt. De voorzitter van de motorclub, de heer H. W. Goorman, reikte in het clublokaal of nering en 2656 op velerlei andere wij ze. Weet dan ook, dat er dus nog 4792 hulp zoekende bleven ingeschreven en dat dit aantal elk jaar weer stijgt tot 8 a 9 dui zend! Sta er even bij stil hoeveel er komt kijken om hen een redelijke kans op ar beid en levensgeluk te geven. Sta er even bij stil, bij uw gehandicap te landgenoten en help hen die kans te geven door de A.V.O.-collecte in de week van 12 tot 18 juni a.s. mild te gedenken. Gééft wat uw hart u ingeeft! Bij de j.l. zondag gehouden verkiezing van twee ouderlingen en één diaken zijn gekozen als ouderling de broeders H. Hulsman, Beuseberg en G. W. Rietman, Look, en als diaken de heer J. Verveda, Pastoriestraat. De bevestiging zal plaats hebben op zondag 25 juni a.s. Vorige week vrijdagmorgen is een truck met oplegger van het Expeditiebe drijf Hesselman uit Rijssen, vermoede lijk door een te grote snelheid, op de hoek van de Rijssenseweg en de Oranje straat omgeslagen, waardoor bijna de ge hele lading, bestaande uit pl.m. 80 eter- nitbuizen van 5 meter lengte, op het trot toir terecht kwam. De chauffeur, de heer J. H. V. uit Rijs sen, is daarbij op het nippertje aan een groot gevaar ontsnapt, toen één van de buizen, die was gaan schuiven, in de ca bine terecht kwam. Hij kon echter onge deerd uit zijn benarde positie klauteren. Toen bijna alle buizen waren uitgeladen, kantelde de vrachtauto terug en kwam weer op haar wielen te staan, zonder dat iemand letsel bekwam. Het ongeluk is goed afgelopen, omdat er op dit vroege morgenuur nog geen mensen op de weg waren. De truck vertoonde geen techni sche gebreken. Een andere vrachtwagen heeft het transport van de buizen over genomen. staanbaar in Duitsland. De Duitsers pro duceren kunstmatige crèmes zonder vet- houdende stoffen, maar dit gaat heel be zwaarlijk in Frankrijk. Op technisch ge bied: de nog geenszins voltooide standaar disatie, de verschillende dimensies, de hin derlijke verschillen in volt en watt. De grote handschoenen- en schoenenmaat van de noorderling, de eeuwig jagergroene costuums van de Duitser en de smalle heupen van de Frangaise. Het verschil in de lunchpauzen: de Hollander nuttigt zijn boterhammetje in drie kwartier of een uur. De Duitser in twintig minuten viele Ar beit was. Monsieur Durand en signor Per- ronicini gaan na de ganzenlever en de spaghetti een paar uren in retraite. Van Duinkerken tot Reggio is het van twaalf tot drie of vier uur 's middags moeilijk za ken doen. In Duitsland en de Benelux slui_ ten de meeste kantoren om vijf uur 's mid dags. In Zuid-Europa wordt op deze tijd een kopje zwarte koffie gedronken. Het werk eindigt hier om zeven of acht uur 's avonds. Een harde noot om te kraken is de taal; speciaal het technisch Frans en Duits levert veel verwarring en tijdver lies. Er heerst een nijpend gebrek aan be kwame vertalers en reeds is de gedachte geopperd om voor technische uitdrukkin gen een soort esperanto samen te stellen. Alle begin is moeilijk en geleidelijk aan zullen de struikelblokken verdwijnen. Café Vruggink in de Stationsstraat, waar start en finish waren, de prijzen uit, be staande uit bekertjes en medailles. Hij deel de mede, dat men op 25 juni a.s. een twee de rit hoopt te organiseren met als hoofd prijs voor de beste prestaties een buiten landse reis voor twee personen. Verder bracht hij zijn mede-clubleden, die de con troles verzorgden dank voor hun mede werking. De uitslagen waren als volgt: HOLTEN A—HOLTEN I 3—1 In een spannende wedstrijd heeft Hol ten 1 het niet kunnen bolwerken tegen het eerste junioren-elftal. Reeds in de 15e mi nuut scoorde Huub Brands de openings treffer (10). Holten 1 probeerde het nu wat feller, maar het plaatsen van de bal was te onzuiver om succes te hebben. In de 35e minuut was het weer Huub Brands die nummer twee langs A. Vincent schoot 20. In de resterende tien minuten werd er niet meer gedoelpunt. Na rust stond A. Vincent rechtsbuiten, maar ook dat bracht weinig verbetering en zo kon dan in de 15e minuut na rust G. v. d. Bos nummer drie langs keeper Bijma schieten, waarmee de zege veilig was (30). Het volledige eerste elftal werd van de ene helft van het veld naar de andere gezonden, voornamelijk door het magni fieke verdedigingswerk van de junioren, achterhoede, met aan het hoofd A. Stok kers, die over alle linies schitterde. In de laatste minuten wisten de senioren de eer nog te redden (31). GESLAAGD Voor het diploma opzichter BNA slaag de te Amsterdam de heer H. Boode J.W.zn., Espelo 40. Auto's: 1. I. de Lange, Rijssen 5 stp.; 2. H. Egberts, Holten, 6 stp.; 3. G. H. Altena, Markelo 7 stp. Motoren: 1. A. v.d. Belt, Twello, 3 stp.; 2. H. J. Schol te in 't Hof, Markelo 3 stp.; 3. G. ten Brinke, Rijssen, 4 stp.; 4. F. J. Jan sen, Markelo, 5 stp. Brommers: Dit werd helemaal een Mar- kelose zaak. Het waren n.l. H. A. Sligman, J. W. Geexlings en A. J. Meengs, die met resp. 9, 9 en 14 strafpunten de prijzen in beslag namen. DE BISSCHOPPELIJKEN EISTEN VOOR DEVENTER DE WAARDENBORG OP. De bisschop, die in de loop van het gevecht op de burcht een veilige schuil plaats had gevonden, wilde op zijn beurt, nu de strijd beslist was, Wolfert van de Waardenborg in> de kraag grijpen en hem gevankelijk naar Deventer doen voe ren, om daarna de Viskoper weer op de Waardenborg te zetten. Maar de ijverige commandant de Hakke, die droomde dat hij nog eenmaal schout van Holten zou worden, en de Sik, en Platjebaarus, alle maal lieden, die in staat waren om het gewone volk schrik in te boezemen, ge lastten de boeren dat ze naar hun haard steden moesten terugkeren. Zo kwam er ruimte voor andere troepen. De Hakke was zo leep, dat hij de krijgsbenden van Stoevelaar binnen liet en de troepen van de bisschop er buiten. De bisschop wilde zijn troepen verzamelen, maar zijn lijf wacht werd op aam-aden van de schele freule opgesloten. Wolfert en Agnes gin gen als een jong paar door Holten, om hulde en eer te ontvangen. Hakke Jan als commandant van de overwinnende Holtenaren liep vlak achter hem aan. Harm Platjebaarus blies op zijn schepers hoorn. En de Sik speelde op de hanno- nica. Plet was een zeer schone stoet, die daar door Holten marcheerde. En men dacht niet anders of de gemeenschap van Holten ging een schone toekomst tege moet. Maar de Kikvors uit het Holter- broek was een onbetrouwbaar iemand. Hij was zeer bisschoppelijk gezind en woonde op een spulleken van een Deven ter burgemeester. De Kikvors had het er schoon afgebracht, geen Geldersman gezien. En als hij nu op zijn ezel naar Deventer reed en de heren aldaar waar schuwde dat de Jonker Wolfert van Waardenborg in het dorp de baas speel de en in Holten liep te vrijen op straat met een adellijke Juffer uit Goor, en dat onze lieve here de bisschop op de Waar denborg in de kast was gesmeten en dat de Hakke, de Sik en Platjebaarus nu de baas speelden in Holten. Hij overlegde met zijn vrouw Griete. Maar Griete was moeder van twaalf kinderen en voelde er niet veel voor om haar lieve Mannes Kikvors te verliezen. Maar Mannes hield aan, knoopte brood met spek in een hand doek, kroop op de ezel en ging op weg naar Deventer. Een half uur van Bath- men verwijderd kwam de Zwarte Grade uit het bos. De Zwarte Grade was een berucht vrouwmens, waar het landvolk nog banger voor was dan voor een heel leger uit de stad Deventer. Men zou zo zeggen: waarom in die dagen zo'n tover kol dan niet opgepakt? Och, er liepen in de veertiende eeuw zoveel heksende en toverende vrouwen tussen Deventer en Goor, dat er geen vangen aan was. Bo vendien, wie durfde een heks te grijpen? Grade dan kwam geruisloos uit de strui ken te voorschijn. De ezel bleef staan. En Mannes de Kikvors wachtte gelaten af wat er met hem gebeuren zou. Kikvors, riep de heks, je bent op. weg naar De venter om de heren te waarschuwen, omdat de bisschop gevangen zit op het kasteel de Waardenborg? Ja, jawel, riep de Kikvors bevend. Man, keer om, en laten' onze wegen elkaar niet weer krui sen. Ja, jawel, fluisterde Mannes, en plaste van angst in de broek. Grade keek hem na toen Mannes rechtsomkeert maakte. Mannes! Mannes!, gilde de heks, geef mij een zoen! Het was voor de Kikvors, alsof hij door de grond zonk. En Gi-ade de heks kwam op hem af en zij zoende hem, en zo hard, dat de man zich ver beeldde, dat er een straal vuur afvloog. Moedeloos reed hij huiswaarts. In Bath- men keek hij links en rechts van zich af, maar niemand nam notitie van hem cn dat was al een hele geruststelling. In tussen zette men te Holten de bloemetjes buiten, men vierde nog steeds het feest der overwinning. En er werd zoveel ge dronken, dat de Hakke weldra voor mi rakel op straat lag. En de Sik nam het commando in het bierdrinken over. Temidden van het feest deed het ge rucht de ronde dat de bisschop op de Waardenborg uitgebroken was. En het bleek geen gekheid te zijn. Heel Holten was verlamd van schrik. Men riep om de Hakke, maar deze lag op de deel van het bierhuis „de Vergulde Steeme" zijn roes uit te slapen. Het bleek intussen dat de bezetting op de Waardenborg aan het muiten was geslagen over het weg zenden van de vrouwen en kinderen. De heer van de Stoevelaar bij Goor kwam de straat op galopperen, om zijn dochter te redden, maar Agnes je wilde niet van de zijde van haar lieve Wolfert wijken. De toestand werd voor de Holtenaren zeer kritiek. Maar plotseling verscheen Zwarte Grade op het toneel. De heks nu had een gruwelijke hekel aan bis schoppen, rechters en beulen. Allemaal volk, dat de heksen en tovenaars steeds vervolgde. Ha!, riep Grade, zie ik daar mijn lieve Père, de bisschop! Zo man neke, het uur der wrake is geslagen. Voor een half jaar geleden is er een hoge prijs op mijn hoofd gesteld! Nu is het mijn beurt. Tsa!, riep Grade, sla dood! sla dood! Het was zulk een lawaai, dat de Hakke er nuchter van werd en pardoes Grade in de arm nam en daar stoven ze op de bisschop af, die beschermd door zijn hofhouding in minder dan geen tijd de plaat poetste. En nu gaan wij de be zetting van de Waardenborg beheksen, gilde Grade. Maar dat wilde de Hakke niét. Hij had andere aspiraties. Hij wilde hoger op. Aan het andere einde van Hol ten, daar overlegde Jonker Wolfert van de Waardenborg met freule Agnes wat hun te doen stond. Wij gaan er lekker vandoor naar een vreemd land, kirde de freule. En mijn titels en waardigheden dan, als heer van de Waardenborg?, vroeg Wolfert. VAN COEVERDEN. VOORGOED VRIJGESTELD De dienstplichtige der lichting 1961, B. J. Boode, E 76, is voorgoed vrijgesteld van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. Aan de dienstplichtinge der lichting 1961, E. D. Veneklaas, D 10, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. GESLAAGD De heer H. Jansen, Neerdorp, slaagde te Deventer voor de akte voor onderwij zer. Hij kreeg direkt een tijdelijke aan stelling als onderwijzer bij de Ned. Met- tray te Eefde.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5