Kledingmagazijn Beltman 25 jaar Bouwplannen slachthuis gaan door Richting aangeven duidelijk en tijdig agenda Heuvelrug-propaganda- actie in Groningen Noodweer boven Dijkerhoek en omgeving „Neptunus" wordt zwemsportvereniging - kosten 1 miljoen - Vergunning voor aardgasdistributiebedrijf verleend Gasbedrijf Met H.M.V. naar Haaksbergen De Olympiatoer komt door Holten O.-Nederland-W.-Duitsland duidelijk tijdig richting aangeven P.Y. „De Bergviiegers" in dit blad KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen Voetbal ZATERDAG 10 JUNI 1961 No. 23 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23 Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f2.50. Iedere mm. meer 0.10 Het Kledingmagazijn Beltman in de Dorpsstraat herdenkt de volgende week zijn vijf en twintig-jarig bestaan. Dit zil veren jubileum zal niet met feestelijkhe den gepaard gaan, maar de heer H. J. Beltman en zijn echtgenote hebben alle ingezetenen huis aan huis met de post doen toekomen een jubileum-chequeboekje ter waarde van f 25.waarmee ieder die vóór 8 juli a.s. in hun zaak wat komt kopen door middel van de daarin voorko mende reductiebonnen zijn voordeel kan doen. De heer Beltman vestigde zich in 1936 in het grote herenhuis van de familie Vin cent bij de viaduct. Het was een eenvou dig maar voorspoedig begin, dat de nodi ge perspectieven bood. Maar de moeilijk heden zouden niet uitblijven, want op 9 april 1939 moest de heer Beltman als on derofficier bij de vóór-mobilisatie voor de Tweede Wereldoorlog de wapenrok gaan dragen en kwam zijn wouw alleen voor de zaak te staan. Deze periode eindigde op 25 mei 1940 tien dagen nadat Neder land voor de wrede bezetter moest capi tuleren. De oorlogsjaren waren niet ge makkelijk, maar zij werden bijna ruïneus voor de jonge zaak toen de familie Belt man op last van de Duitsers moest eva cueren en van september 1944 tot de be vrijding op 8 april 1945 ook wel ter- wille van eigen veiligheid verbleef bij een oom, de heer J. Beltman in de Beu- seberg. Na de bevrijding volgde een nieuwe aanpak, maar ook toen waren de moeilijk heden nog niet achter de rug, want op nieuw volgde een periode van verblijf on der de wapenen van februari 1946 tot augustus 1947, nu voor herhalingsoefe ningen en om zich als kaderlid vertrouwd te maken met de nieuwewapens, die in het Nederlandse' leger hun intrede deden. Na het afleggen van de wapenrok kon het gezin Beltman zich dan eindelijk eens zetten aan de taak, die het zich gesteld had, de zaken goed ter hand te nemen en te trachten een eigen pand te verwerven, want dat blijft tenslotte toch het ideaal voor iedere zakenman. De met kracht ter hand genomen we deropbouw van ons land en na de gezond making van ons geld, de stijgende conjuc- tuur hebben het de familie Beltman met hard werken en grote volharding mogelijk gemaakt, op 18 mei 1958 een eigen pand te openen in de Dorpsstraat, dat de toets der kritiek kan doorstaan. In dit pand op goede stand zaten uit een oogpunt van reclame meer mogelijkheden en kon meer service aan de klanten wor den geboden, zodat wij in verband met de aanbieding van het jubileum-cheque boekje mogen aannemen, dat het de familie Beltman goed gegaan is in zaken. Trouwens de heer Beltman denkt niet uitsluitend aan eigen zaken. Hij is niet al leen al vele jaren op kerkelijk terrein werkzaam, ook bij het organiseren van de jaarlijkse braderie van de Iloltense Han delsvereniging, maar vooral ook als voor zitter van de industriecommissie heeft hij tot nu toe een werkzaam aandeel gehad in de bevordering van het algemeen belang. Hij was o.m. een van de initiatiefnemes bij de oprichting van de openbare ulo school en maakt deel uit van de commissie Klein Velderman, die op het gebied van het bezighouden van onze jeugd op zaterdag en zondagavond goed werk doet. Bij de aanbieding van onze gelukwensen mogen wij de heer en mevrouw Beltman nog veel voorspoed in zaken toewensen, terwijl wij ook hun coupeur, de heer K. v. d. Waarde, feliciteren, die 25 jaar aan de zaak verbonden is. Van hem heeft de fami lie Beltman vooral zeer veel steun onder vonden, toen zijn patroon in militaire dienst was en diens echtgenote alleen voor de zaak stond. Zijn jubileum werd echter reeds enkele maanden geleden herdacht. Zoals uit een mededeling van de VVV- directrice te Ommen, mej. P. J. M. Hurink, blijkt, heeft de van 14-22 april in de stad Groningen gevoerd Heuvelrug-propagan- da-actie grote aandacht getrokken. Er wer den door de informatrices, de dames Olde- mans en Calkhoven, in de inlichtingen stand in het warenhuis Geubels, 1189 in lichtingen verstrekt, waarvan er 347 be_ trekking hadden op Ommen, 342 op Hel- lendoorn-Nijverdal, 263 op Holten en 237 op Rijssen. 17 dag- en nieuwsbladen heb ben aan dit experiment, dat zijn hoogte punt vond in de demonstraties volksdan sen en muziek op 18 april in het centrum van de stad Groningen, aandacht besteed. Daarvan'is nog een belangrijke nawerking te verwachten. Het onweer, dat zich dinsdagavond om streeks 6 uur boven deze omgeving ont lastte, is naar later bleek voor de buurtschappen Espelo, Dijkerhoek en Hol- terbroek, bijna een compleet noodweer geworden. Het ging gepaard met bliksem inslag, en zware regenval, terwijl ook op verschillende plaatsen zware hagelstenen uit de lucht kwamen vallen. Op het erf van de heer E. Veneklaas, in het Holterbroek, sloeg de bliksem in het kookhuis en de schuur, zonder brand te veroorzaken. Een koe van de heer G. H. Rensen, in Espelo, werd door het he- De bad- én zwemvereniging „Neptunus" die meer dan 25 jaar exploitatievereni ging is geweest van het zwembad in de Schipbeek, op 5 km afstand van de dorps kern, door wier toedoen in de loop van de jaren trouwens zeer veel kinderen de zwemkunst machtig zijn geworden, zal zich van nu af in verband met de opening van het natuurbad ,„Twenhaarsveld" gaan toeleggen op de beoefening van de watersport. In verband hiermede is een op roep geplaatst voor de oprichting van een waterpoloclub en de beoefening van het wedstrijdzwemmen en reddend zwemmen. De contributie bedraagt f 1,50 per maand, maar voor het seizoen 1961 f 4,50, in één keer te betalen. Aanmelding voor dit lid maatschap kan geschieden bij het natuur bad Twenhaarsveld of bij mej. D. Klein Velderman, Dorpsstraat 13. Besloten werd, indien daartoe tot een redelijk accoord kan worden gekomen, om het zwembad in de Schipbeek en de daar voor verleende concessie, over te dragen aan een, bij de "Wappert en in het Larense- broek, op te richten zwemvereniging! Tal van jongelui aldaar waren reeds lid van Neptunus. De plannen tot de bouw van een nieuw gemeentelijk slachthuis alhier op het industrieterrein tegenover het bestaande slachthuis waarvan de kosten zijn geraamd op f 1.100.000,kunnen door gang vinden. Het gemeentebestuur heeft van ged. staten dezer pro vincie bericht ontvangen, dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen het voteren door de raad van een krediet tot bovengenoemd bedrag. Het wachten is thans nog op de rijksgoedkeuring voor wat de bouwvolumen betreft, maar verwacht mag worden, dat deze ook binnen niet al te lange tijd verleend zal worden, aangezien de be hoefte aan het nieuwe slachthuis zeer groot is. Gedeputeerde staten hebben aan de gemeente Holten tevens een vergunning verleend voor het uitoefenen van een gasdistributiebe- drijf en voor het aanleggen van de daartoe nodige werken. Er loopt een aardgastransportleiding voor de gasvoorziening van Zutplien door de buurtschappen Espelo en Dijkerhoek, waarvan het gas voor de Holtense dorpskern kan worden afgetapt. De plannen liggen gereed, de aardgasconcessie is verleend, zodat nu spoedig met de uitvoering van de plannen begonnen zal kunnen worden. melvuur gedood, even nadat de melkers, de dieren vanwege de zware regenval had den verlaten. Van de heer F. J. Sluiter werd een paard gedood, waarmede men was gaan melken en dat men in de weide had achtergelaten in het Espelobroek, toen men voor het onweer bij de familie Vruggink ging schuilen. Bij terugkeer naar de koeien vond men het dier dood in de weide. Een boom, waaronder de heer D. B. Nij- land (Pasman) en zijn knecht even te voren hadden geschuild, werd door de bliksem getroffen en evenals de hak, wel ke men daarbij had achtergelaten, door deze inslag vernield. Op verschillende plaatsen werden bomen getroffen en gro tendeels vernield. Boven Dijkerhoek ontstond een wolk breuk, waardoor akkers en weilanden blank kwamen te staan, tal van percelen hooi in het water kwamen te liggen en veel rogge werd platgeslagen. Het barre weer heeft hier dus nogal wat schade veroorzaakt. Ongetwijfeld zullen zaterdagmiddag 24 juni weer een flink aantal Holtenaren „hun" muziekkorps vergezellen naar het concours. Voor hen die niet over een eigen vervoermiddel beschikken kan een plaats je gereserveerd worden in de bus, doch aangezien het aantal plaatsen beperkt is verdient het aanbeveling om zo gauw mogelijk plaats te bespreken. Opgave kan plaats hebben bij de mu zikanten. De bekende wielerwedstrijd, de 10e Olym piatoer door Nederland, komt op dinsdag 13 juni a.s. door Holten. De renners star ten die dag om 14.00 uur te Zutphen voor hun tocht naar Leeuwarden. Om plm. 14.39 zullen zij over de Larenseweg in de Dorps_ straat te Holten aankomen, vanwaar zij via de Molenbelterweg oprit naar de Hol- terberg en via de autoweg over de Hol- terberg naar Nijverdal rijden. De kans op lekke bandjes is hier vanwege de toe stand van de autoweg met zijn deklaag van steenslag en grint niet gering. Als laatste wagen der toerkaravaan de z.g. bezemwagen rijdt een wit-rood gekleurde autobus mee, welke een blauwe vlag voert. Op woensdag 14 juni a.s. om 8 uur n.m. speelt in het Stadion Diekman te Enschede het Oostelijk Elftal tegen de ploeg van W. Duitsland. Dit treffen krijgt deze keer een zeer bijzonder accent doordat Helmuth Rahn als rechtsbuiten in de ploeg van Oost-Nederland zal meespelen. Het is nog nimmer voorgekomen dat een buitenlan der in een vertegenwoordigend elftal van Nederland speelde. Ook van Duitse zijde bestaat voor deze wedstrijd zeer grote be langstelling. De O AD heeft de kaartver koop voor dit bijzondere evenement in handen. De wedstrijd zal muzikaal wor den opgeluisterd door het korps der v.m. Schutterij in gala uniform. Het veranderen van richting is in het verkeer een noodzakelijk kwaad. „Noodzakelijk" omdat we nu eenmaal op de weg met alléén-maar-rechtdoor zelden of nooit ons doel bereiken. En „kwaad" omdat dat veranderen van richting tot bijzonder hachelijke situa ties en de praktijk leert dat we moe ten zeggen DUS tot talloze ongeluk ken of bij na-ongelukken aanleiding geeft. i« Dat weten we allemaal wel. Of beter gezegd: we kunnen het allemaal weten. Want als we op de weg onze ogen ge bruiken., zien we het allemaal gebeuren. Of we lezen het in het avondblad. Dat laatste zijn dan meestal alleen maar de berichtjes die eindigen met de stereo type mededeling: „overleed ter plaatse" of „levensgevaarlijk gewond naar het naburigeDat zijn dan banale woordspeling de echte gevallen van vei'andering van richting. Maar geen krant vertelt u en ons over de honder den gevallen per dag waar het op het laatste nippertje nog wèl goed afliep Begrijpelijk. Want het is geen nieuws meer dat veel weggebruikers er een be wuste of onbewuste gewoonte van ma ken om bij het veranderen van richting het noodlot te tarten Het bleek dat in 22.814 gevallen (15 het verkeersongeluk gebeurde bij verandering van richting en wel: 37.3 bij het afslaan naar links 12.4 bij het afslaan naar rechts 11.2 bij het wegrijden ll.l bij het keren op de rijbaan 7 bij het inrijden van een uitrit 6.6 bij het verlaten van een uitrit Bij dit alles speelde hoe kan het ook anders! het niet of niet duidelijk en tijdig richting aamgeven een belang rijke rol. In 11.1 van de gevallen werd helemaal geen richting aangege ven, in 13.4 gebeurde dat wél, maar niet tijdig en/of duidelijk. Dit betekent dat bijna 25 van de gevallen uitslui tend te wijten was aam het negeren van de wettelijke plicht om een voorgeno men richtingsverandering duidelijk kenbaar te maken. Of wel: méér dan 5000 verkeersongelukken die niet be hoefden te gebeuren! Wanneer wij bedenken dat de boven staande cijfers alleen betrekking hebben op automobilisten, motor/scooterrijders en bromfietsers en dat wij in Nederland dan nog met enkele miljoenen fietsers „zitten" die op z'n zachtst gezegd met dat richtingaangeven dikwijls "n loopje plegen te nemen is het niet te veel ge zegd wanneer wij constateren dat er ook hier te lande ettelijke duizenden ongelukken gebeuren die met een simpel handgebaar nog wel! voor komen kunnen worden. Een reden te meer voor iedere weldenkende wegge bruiker om zich altijd en overal te hou den aan het beginsel van veilig richting veranderen: Richtingaangeven. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Uitslag vlucht Friedberg (Did.), afstand 271 km. 1, 4 en 12 G. Veldhuis; 2, 14 en 16 C. W. Reeves; 3 en 15 J. Schoneveld; 5 en 10 L. Gazan; 6 en 13 H. Achterkamp; 7, 8 en 9 H. J. Aaftink; 11. G. Steunenberg. Stand na 2 vluchten: 1 G. Veldhuis 213.4 p.; 2 C. W. Reeves 200.1 p.; 3 H. J. Aaftink 199.8 p.; 4 J. Scho neveld 179.8 p.; 5 L Gazan 174.1 p.; 6 G. Steunenberg 115.6 p.; 7 H. Achterkamp 79.8 p. Prijswinnaar H. J. Aaftink. Poulewinnaar J. Schoneveld. Vrijdag 9 juni, 8 uur: Ledenvergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in hotel Holterman. Zaterdag 10 juni: Holtens Gemengd Koor naar concours te Eerbeek. Zaterdag 10 juni: Inleveren vakantiebon nen Bouw- en Neven bedrijven van 2 tot 6 uur bij G. H. Oplaat, Kolweg 22. Zaterdag 10 juni van 10 tot 5 uur: Inle vering vakantiebonnen Bouw- en Ne- venbedrijven bij P. F. van Doorn, H. J. Wansinkstraat 25 (zie adv.). Dinsdag 20 juni, des namiddags 2 uur: officiële opening van de vleeswarenfa- briek „Encko". Zaterdag 24 juni: HMV naar concours te Haaksbergen. Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en jeugdkoor naar Zangersdag te Wierden. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. Collecte: Regionale Commis sie boven het IJ. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Addink. Col lecte: Regionale Commissie boven het IJ. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het evangelisatiewerk on der de studerenden. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Rika Gerritdina, dv J. Schup- pert en G. Stam, Haarstraat 3. Jean- nette, dv G. J. Kllein Nagelvoort en J. G. Middelesoh, Kolweg 30. Jeannette Henrica, dv G. Bolink en H. H. Lande- weerd, Borkeld 71. Derk, zv D. Beid- man en D. Loman, Borkeld 26a. Ondertrouwd: H. W. H. Vruwink, 21 jr. en H. J. Haverslag, 21 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. Koopman, 27 jr. en G. Ma- nenschijn, 23 jr., beiden te Holten. Gevonden: muntbiljet; foto. Verloren: jongensjack; portemonnaie, inh. zwemkaart; etui met autopapieren; vest; schooltas met Ulo-boeken; zwem abonnement. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. OFFICIËLE PUBLICATIE BETALING HERSTELKOSTEN STORINGEN BIJ INROEPEN HULP G.E.B. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat met ingang van heden bij het inroepen van hulp van het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf ingeval van sto ring aan elektrische installaties (binnen huisinstallaties), de werkelijke kosten in rekening zullen worden gebracht, indien de storing door een erkende installateur verholpen had moeten worden. Holten, 9 juni 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Bentelo 1-Holten 1. Opstelling Holten; Doel: A. Stukker. Achter: J. Nijendijk, H. Jalving en G. H. Brands. Midden: G. Bannink en G. H. Vincent. Voor: H. F. Klein Velderman, H. J. J. ten Velde, H. Wansink, L. Brands en H. J. Jansen. Reserves: G. Paalman, J. A. Ulfman en J. ten Velde. PROMOTIEWEDSTRIJDEN HOLTEN I In verband met een nieuwe competitie indeling voor het komende seizoen in de afdeling Twente van de KNVB, waarbij afzónderlijke afdelingen worden gevormd van standaard- en reserve-elftallen, moet Holten 1 een achttal promotiewedstrijden spelen om één plaats in de le klasse. Het programma ziet er als volgt uit: Zondag a.s. Bentelo 1Holten 1. Aan vang 2.30 uur. Zij die met de extra bus meewillen naar Bentelo, moeten zich hiervoor opgeven bij W. Oolbekkink, Kerkstraat 11. De extra bus vertrekt om 1 uur precies vanaf de Smidsbeld. Het verdere programma luidt: 25 juni Holten 1Twentse Boys 1 2 juli RKLSV I—Holten 1 9 juli Holten 1Langeveen 1 16 juli Holten 1Bentelo 1 30 juli Twentse Boys 1Holten 1 6 aug. Holten 1—RKLS.V 1 ,13 aug. Langeveen 1Holten 1

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1