Uit het plaatselijk parlement Heropening Volkswagen- garage Eclatante successen voor de ,Bergruiters? Eerste prijs voor viertal AGENDA Holtense fokkers boekten gunstige resultaten op larkensfokdag te Goor Schaakwedstrijd Nieuwe dienstregeling N.S. en O.A.D. Promotie post-fanfare KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen Prachtig succes voor Herman Schoneveld No. 21 Jaargang 13 ZATERDAG 27 MEI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtetis Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23 If Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Verlaging electriciteitstarieven schoorvoetend aanvaard Vier leerkrachten aan de U.L.O.-school benoemd Het kostte de raad in zijn woensdag middag gehouden vergadering, die werd voorgezeten door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, wel enige moeite zijn goedkeuring te hechten aan een voorstel van het dagelijks bestuur tot verlaging van de electriciteitstarieven. Niet dat de vroede vaderen niet mee wilden werken aan de algemene tendentie tot verlaging dezer tarieven, geïnspireerd door de N.V- „IJsselcentrale", maar er zaten aan dit voorstel enkele haken en ogen, o.a. ver hoging van bepaalde onderdelen dezer tarieven, die het geheel voor de meeste leden moeilijk verteerbaar maakten. In de vergadering van 28 december '60 werd besloten het nachtstroomtarief in gaande 1 jan. 1961 te verlagen. Daarbij werd toen reeds medegedeeld, dat een verlaging van de inkoopprijs van de elec- triciteit en een wijziging der brandstof - fenclausule een verdere verlaging van de overige tarieven mogelijk maakten. Een voorstel daartoe meenden b. en w. toen nog niet te kunnen doen, omdat zij wil den doen nagaan in hoeverre het moge lijk zou zijn de tarieven te doen aanslui ten bij die van de IJ. C. Deze aansluiting meende het college nu gevonden' te heb ben door het vastrecht voor huishoudelijk gebruik met f 0.45 per maand te verho gen en de kWh-prijs van 9% ct en 8 ct in één prijs te brengen op 7% ct per kWh. Daarnaast moet echter het vastrecht voor café's, winkels e.d. iets worden op getrokken (van f 8.per mnd per ge monteerde 1000 watt tot f 8.33 p.m. per 1000 watt) om ite worden aangepast aan dat van de „IJsselcentrale". Voor de meting enj de berekening van het stroomgebruik worden broedmachi nes en kunstmoeders als motoren be schouwd. Het komt het dagelijks bestuur billijker voor het vastrecht hiervoor te bepalen op f 0.15 per maand en per 100 watt. HALVE CENT VERLAGING Voor het huishoudelijk tarief zal dit op een verlaging van een cent per JkWh neerkomen, verklaarde de raadsvoorzit ter, voor de winkels en de pluimveehou ders betekent deze herziening een kleine verhoging. Misschien zit er iets meer in maar b. en w. willen eerst liet einde van het jaar afwachten. De heer Sprokkereef (alg. bel.) klonk deze verlaging als muziek in de oren, maar de werkelijkheid is anders, ver klaarde hij. De verhoging van het vast recht met f 0.45 noemde hij een hoge sprong in vergelijking met de verlaging van de kWh-prijs. Waarom is het vast- Onder grote belangstelling heeft zater dag burgemeester C. B. J. Landweer de Volkswagen-garage en de prachtige show room van het Rijssense Automobielbedrijf „R.O.B.A." aan de Holterstraatweg her opend. Het bedrijf is uitgebreid met een hyper moderne smeerinrichting, quickservice, werkplaats en wasplaats. Tevens is er aangebouwd een zeer moderne showroom die op de openingsdag een fantastische aanblik bood door de vele ontvangen bloemstukken en de glanzende Karmann- Ghia en Volkswagen de Luxe. Burgemeester Landweer memoreerde in zijn toespraak de vele moeilijkheden, wel ke het bedrijf voor haar nieuwe vestiging aan de Holterstraat moest overwinnen en hij toonde zich verheugd, dat Rijssen een dergelijk mooi bedrijf gastvrijheid mag verlenen. Verder sprak nog de salesmanager van Pon's Automobielhandel N.V. te Amers foort (imp. van de VW) de heer Rek kers. Hij feliciteerde de ROBA directie met de nieuwe aanwinsten en tevens de gehele VW-organisatie, welke nu nog be tere service kan verlenen. Verder spraken nog de heren Bosman, district hoofd van Gulf Oil Nederland N.V. rayon Deventer, de chefmonteur Pasman namens het personeel, Hofste namens district Twente van de BOVAG en Kor- tenoever, arts te Markelo namens de cliënten. De heer Bakker sprak namens de direc tie een hartelijk woord van dank voor de vele gelukwensen en de grote belangstel ling die werd getoond. Na de officiële opening starten om half vier de genodigden voor een puzzelrit met als finish hotel „Rijsserberg". De eerste prijs (een radio) werd gewon nen door de heer B. Eshuis te Rijssen. recht zo aanzienlijk verhoogd, wilde hij weten. De heer Landeweerd (a.r.) was het met de heer Sprokkereef eens. De heer Jan sen (p.v.d.a.) en- Klein Velderman (alg. bel) waren van oordeel dat de winkeliers er niet zo mooi afkomen. Zij gebruiken veel stroom voor de verhoging van het aan zien van het dorp, maar daar hebben zij zelf weinig aan, aldus laatstgenoemde. De bedrijfsleider van het G.E.B., de heer H. J. Westerik, in de vergadering aanwezig, gaf een korte toelichting op de verschillende onderdelen van het tarief. De raadsvoorzitter verklaarde, dat het nodig is door de verhoging van het vast recht de basis van het bedrijf veilig te stellen. Alle vastrechten worden, thans opgetrokken naar het voorbeeld van de IJ. C. De verlaging van de tarieven kost het bedrijf toch nog pl.m. f 12.000.en verder menen b. en w. voorlopig niet te moeten gaan. Schoorvoetend gaf de raad tenslotte zijn fiat aan het voorstel. Het dagelijks bestuur werd tevens gemachtigd de kWh-prijzen aan te passen aan eventuele verhogingen van de brandstoffenprijs. Tevens werd een crediet van ruim f 27.000.toegestaan voor verschillende uitbreidingen van het electriciteitsnet, naar het villapark (Raalterweg), indu strieterrein, Nieuw-Heeten enz., in welke uitbreidingen/ de betrokkenen bijdragen. Op voorstel van de heer M. Teeselink (c.h.) werd besloten in het vervolg bij de aankoop van bouwterreinen de betrok kenen te attenderen op deze bijkomende kosten. Overigens moet men, zo verklaarde de raadsvoorzitter op een desbetreffende vraag van een der leden, ook iets over hebben voor de vestiging van industrie in de gemeente. AANDEELHOUDER Na de vaststelling van een kleine her ziening van hë't uitbreidingspiaiTin iiGofd- zaken wijziging bestemming perceel grond op de Lichtenberg besloot de raad gebruik te maken van de mogelijk heid om een. aandeel van f 1000.'te ne men/ in het aandelenkapitaal van de N.V. „IJsselcentrale". Het is een schuchter be gin om ook de gemeenten enige zeggen schap te verschaffen in de vennootschap. Er is jaren op gestudeerd om het zover te krijgen, ook al houden de provincies Overijssel enf Drente de grootste vinger in de pap, aldus de raadsvoorzitter. VIER LEERKRACHTEN In verband met de voortgang van het u.l.o.-experiment en een bestaande va cature werden gedeeltelijk in afwach ting van hogere goedkeuring tot onder wijzers aan de openbare school voor ulo benoemd de heren H. Huigen, onderwij zer aan de openbare school voor ulo te Rotterdam; D. G. Klein Burink, onderwij zer aan eert o.l. school te Deventer; de heer T. Keestra, onderwijzer aan een. o.l. school te Twello en A. Schimmel, onder wijzer aan een o.l. school te Deventer. Aan de heer J. Kramer te Amstelveen werd een bouwterrein kavel 5 ver kocht aan het villa-terrein aan de Raal terweg voor f 9600, Op een vraag van de heer Teeselink (c.h.) of b. en w. nu deze bouwterrei nen zo goed van de hand gaan al uitge zien hebben naar een ander complex, antwoordde de burgemeester, dat dit in derdaad het geval is en dat deze zaak momenteel in de planologische molen zit. De heer Jansen (p.v.d.a.) hal veel lof voor de vernieuwing van de Kerkstraat, verklaarde hij bij de rondvraag, maar vond de staatkolken te diep, hetgeen voor het verkeer zeer gevaarlijk is. De heer Brands (p.v.d.a.) wees op het gevaar van de hoge heg bij de heer B. Tukkers aan de Rietmolenstraat, welke grond door de gemeente is aangekocht en de heer Lan deweerd (a.r.) vroeg of de verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds nu ook betekent, dat er nog kapitaalsuitgaven gedaan kunnen worden. De voorzitter moest hem deze illusie ontnemen, aange zien deze verhoging is toegekend in ver band met de aanleg van de autoweg over de Holterberg en andere reeds vastgeleg de kapitaalswerken. De raadsvoorzitter deelde tenslotte nog mede, dat de verbouwing van de land- bouwhuishoudschool is goedgekeurd, zo dat men hiermede spoedig hoopt te be ginnen. LERAREN BENOEMD Voor de met 1 september a.s. alhier te openen landbouwhuishoudschool, zijn thans weer een drietal ben/oemingen ge daan. Tot lerares tuinbouw is benoemd mej. Rodenhuis, tot lerares naaien mej. M. Koelega te Steen wijk en tot leraar a.v.o. de heer P. H. Cammeraat te Twel lo. 9' De leden van de Land. Bijvereniging „Bergruiters", die Pinkstermaandag deel namen aan het Nationaal Concours Hip- pique, georganiseerd door de Landelijke Rijvereniging „Veluwezoom" te Eerbeek, hebben tal van prachtige successen ge boekt. Het achttal bezette in de handicap-dres suur klasse L.met 101 punten de twee de plaats. De eerste plaats was voor het achttal van flc-iriöUï.' 'ivf/v.c",,jl»o iussei- zoom" uit Voorst (landskampioen 1960), terwijl de 3e prijs met 94 punten werd ge- wonnep door de Land. Rijv. „Angerlo- Keppel". In het Bergruiterachttal dat dit mooie succes wist te behalen, kwamen uit: Hettie Krekel met „Alide"; Joh. Brons voort met „Enny"; Judith Jordaan met De districts-varkensfokdag te Goor, welke de vorige week woensdag gehou den werd en waaraan :niet minder dan 8 fokverenigingen uit Goor, Markelo, Del den, Diepenheim, Enter, Holten, Bathmen, en Haaksbergen deelnamen, was in ver band met de nog steeds heersende var kenspest, niet zo druk bezocht als voor gaande jaren, terwijl het aantal inzen dingen ook aanmerkelijk kleiner was. Toch heeft zij voor de Holtense fokkers, die zich de moeite getroost hadden, met een aanal inzendingen uit te komen, nog wel zeer gunstige resultaten opgeleverd. Vooral wat de inzending oudere beren betreft, stemde de kwaliteit, al was het aantal niet groot, tot tevredenheid. Bij de zeugen was een behoorlijke kern van goede dieren aanwezig, die er zelfs voor zorgden, dat nog van een geslaagde fok- dag kon worden gesproken. De jury, be staande uit de heren H. Bakker te As sen, G. W. Blikman te Almen, H. Demmer te Raalte, J. H. Holsbrink te Almelo, P. W. Smeenk te Hengelo en P. Weersink te Vasse, was er tenminste goed over te spreken. De beer „Theodorus" van de varkens k.i. „Zuid-West Overijssel", 3% jaar oud en gefokt door de heer J. H. Hofstee te Wiene, werd zelfs tot kampioensbeer uit geroepen. Deze Holtense k.i.-vereniging behaalde nog een 2e premiëring met Hans. Bij de prijsuitreiking in hotel „Jacbt- lust" heeft de rijksveeteeltconsulent, Ir J. Jepma uit Zwolle, die als arbiter optrad, de hoop uitgesproken, dat de gevoerde actie om de varkenspest uit te roeien zal mogen slagen, al moet men niet ver wachten dat de varkenspest met een half jaar aan de kant is. Er wordt echter veel aan gedaan en dat is op zichzelf zeer verheugend. Is dit euvel voldoende be streden dan zal in de varkensfokkerij ongetwijfeld weer meer perspectief ko men. Het plan bestaat, dat in de a.s. zomer certificaten zullen worden uitgereikt aan die bedrijven, die besmetting vrij zijn. In de varkensmesterij kan men weer een levendige ontwikkeling bespeuren. Er wordt thans meer gedaan aan goede voorlichting en meer aandacht besteed aan de gezondheidstoestand. Tenslotte zei de heer Jepma, dat het fokgebied Goor en omstreken, dat thans acht fok verenigingen omvat met deze varkens- fokdag zijn goede naam heeft weten te handhaven. De uitslagen van de Holtense fokkers luiden als volgt: Beren geb. voor 1 mei 1959: le Theo dorus van de varkens K.I. Zuid-West Overijssel; 2 Hans van dezelfde vereni ging- Beren geb. vanaf 1 mei 196030 sept. 1960: la C. v. d. Berg, Dijkerhoek; 3a H. Markvoort, Espelo. Beren geb. na 30 nov. 1960: la en lb C. v. d. Berg, Dijkerhoek. Sterzeugen geb. voor 1 mei 1957: ld Lidy van C. van de Berg, Dijkerhoek. Sterzeugen geb. na 30 april 1957: 3a Dorien van C. v. d. Berg, Dijkerhoek. Zeugen geb. voor 1 jan. 1959: 2a Auke- line van C. v. d. Berg, voornoemd. Zeugen geb. van 1 okt. 1959 t.m. 29 febr. 1960: 2d en 3b van C. v. d. Berg, voornoemd; 3a Barry van H. Markvoort, Espelo. Zeugen geb. vanaf 1 maart t.m. 30 juni 1960: 2 en 3 C. v. d. Berg, voornoemd. Zeugen geb. okt., nov. en dec. 1960: 1 C. v. d. Berg, 2 alsvoren. Lopers geb. in jan. 1961: twee 2e prij zen C. v. d. Berg, voornoemd. „Rascaljoe"; Jan Müller met „Jonny"; E. Aaltink met „Ufista"; G. Beldman met „Myra"; G. Bolink met „Hetty"; Dinant Pieffers met „Wala". Bij de liandicap-dressuur voor viertal len klasse „zwaar" zorgden W. Aaltink met „Wuzello", T. Beldman Jr. met „Ami go", II. Schoneveld met „Ivasie" en H. Vruwink met „Stili Better" voor een_ glan zend succes door met 109 /z punten be slag te leggen op de eerste plaats. De 2e prijs was voor „Bemmel" met 108% punten, terwijl de 98 punten voor de vereniging „Nimmerdor" uit Amersfoort goed waren voor de 3de plaats. Bij de individuele dressuur werden de volgende successen behaald: Klasse L: 5 Hetty Krekel met „Alide" 98% pnt. Klasse M: 1 T. Beldman Sr. met „Amigo" 107% pnt.; 3 H. Schoneveld met „Ivasie" 105% pnt.; 5 W. Aaltink met „Wuzello" 101% pnt. Springen L: 3 T. Beldman Jr. met „Ortrude Feld- dahlie". Springen M: 2 H. Vruwink met „Stili Better". Springen „Zwaar": 1 H. Schoneveld met „Ivasie"; 3 T. Beld man Sr. met „Amigo". Parijs springcoucours: 1 H. Schoneveld met „Ivasie"; 3 T. Beld man Jr. met „Ortrude Felddahlie". Aan het coucours te Eerbeek werd deel genomen door meer dan 120 amazones en ruiters, leden van de landelijke rijvereni- gingen te Bemmel, Ede, Holten, Amers foort, Voorst, Doorn, Angerlo-Keppel, Bathmen, Velp, Essen, Brummen, Eerbeek, Lunteren, Apeldoorn, Bennekom en Rhe- den-De Steeg. De Holtense Schaakclub speelt maandag a.s. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de schaakclub ENO te Nijverdal. De nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, welke zondag 28 mei ingaat, brengt zoals thans reeds wel overal be kend is snellere verbindingen met het westen, maar ook met het noorden en zui den van ons land, vanuit Twente gezien. Door deze versnelling zijn ook de tijden van de stoptreinen enigszins veranderd, waarmede men wel rekening dient te hou den. Een verbetering is dat er 's zondags een viertal treinen in beide richtingen meer rijdt. Alleen de vroegste treinen lo pen op zondag nog niet. In de richting Deventer rijden 19 stop treinen per dag, in de richting Twente 18. Wij laten, ten gerieve van onze lezers, hieronder de vertrektijden van de stop treinen in beide richtingen volgen. N.o.z. betekent loopt niet op zondag, za betekent loopt alleen op zaterdag. Richting Deventer: 6.10 (noz), 6.58 (noz), 7.58 (noz), 9.19, 9.58, 10.58, 11.58, 12.24 (za), 12.58, 13.58, 14.58, 15.58, 16.57, 17.58, 18.58; 19.58, 20.58, 21.58 en 22.58 uur. Richting Almelo: 6.18 (noz), 7.17 (noz), 8.34, 9.50, 10.34, 11.34, 12.34, 13.34, 14.34, 15.34, 16.33, 17.34, 18.34, 19.34, 20.34, 21.32, 22.34 en 23.40 uur. O-A.D. Ook bij de Overijsselse Autobus Diensten O.A.D. zijn verschillende wijzigingen aangebracht in de vertrekuren der bussen en zijn terwille van de aansluiting met an dere busdiensten versnellingen van som mige diensten o.a. richting Neede in gevoerd, die wij niet alle in extenso kun nen weergeven, maar in verband waar mede wij onze lezers aanraden zich van nieuwe dienstregelingen te voorzien, die in de dienstbussen verkrijgbaar zijn. Onze plaatsgenoot, de heer Henny Fransen, behaalde met de Deventer PTT- fanfare 2e Pinksterdag tijdens het te Utrecht in het NVV-huis gehouden lande lijk postaal muziekconcours 403 punten, waardoor zijn korps pormoveert naar de superieure afdeling. Zaterdag 27 mei: Drumband HMV naar concours te Wierden. Maandag 29 mei: Schaakwedstrijd ENO Nijverdal tegen de Holtense Schaak club. Vertrek om 7.20 uur vanaf hotel Holterman. Dinsdag 30 mei, 8 uur: Bijeenkomst Jon ge Kerk in „Irene". Dinsdag 30 mei, 8 uur: Vergadering Hol tense Bouwvakpatroons in dorpshotel „Holterman". Donderdag 1 juni, 7.30 uur: Jaarvergade ring van de Holtense Schaakclub in hotel Holterman. Zaterdag 3 juni: Bal in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Zondag 4 juni, v.m. 10 uur: „Jongeren- reveille" in de Ned. Herv. Kerk te Markelo (zie adv.). Zondag 4 juni, 2 uur: Oriënteringsrit MAC „De Holterberg". Start bij café Vruggink, Stationsstraat. Dinsdag 20 juni, des namiddags 2 uur: officiële opening van de vleeswarenfa- briek „Enckö". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds. Is raël. 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop). In beide diensten H. Avondmaal. 19.30 uur Ds. de Jong van Lochem, jeugddienst. Collecte voor de jeugddiensten. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Addink (voor bereiding H. Avondmaal). 19.30 uur zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Bors van Nieuw-Loosdrecht. In beide diensten is de derde .collecte bestemd voor de Kerkbouw Hellendoorn. Bij de uit gang collecte voor Eigen Kerkbouw. OFFICIËLE PUBLICATIES ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De voorzitter van de Woonruimte-com missie maakt bekend, dat de maandelijkse zitting dier commissie niet zal plaats heb ben op dinsdag 6 juni a.s., maar op dinsdag 30 mei a.s., te 7.30 uur. Holten, 24 mei 1961. De voorster j/onrnqggid^,, J. KROON. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 27 mei 1961 gedurende veer tien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een besluit van de raad dier gemeente d.d. 24 mei 1961, nr. 130-1, tot partiële- wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Deze wijziging heeft betrekking op een terrein in de buurtschap Lichtenberg, ge legen ten westen van de Lichtenberger- weg. Binnen zes weken na afloop van bo vengenoemde termijn kunnen de belang hebbenden, die zich met bezwaren tot de raad gewend hebben, bij Gedeputeerde Staten der provincie Overijssel bezwaren tegen dit besluit indienen. Holten, 25 mei 1961. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Geboren: Frederik Jan, zv G. Jansen en F. Klein Teeselink, Beuseberg 68a. Gerritdina Frederika, dv B. A. Ophof en A. G. ten Dam, Pastoriestraat 41. Gehuwd: J. B. Veneklaas, 24 jr. en G. J. Aalpol, 25 jr., beiden te Holten. Overleden: Levenloos kind van J. Aan stoot en G. W. Beltman, Beuseberg 14. Lipssleutel, bandje van autoped, zak_ mes, herenrijwiel, contactsleutel, kinder fiets. VERLOREN VOORWERPEN Dubbele bruine rijwieltas, regenbroek, leren dames portemonnaie, 2 zonnebrillen, gouden broche met steen, mil. tas grijs grauw inh. internation. kampkaart, Duitse kampkaart en Duitse wegenkaart. Inlichtingen dagelijks van 9 tot 12 en van 14.00 tot 22.00 uur op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22. Bergruiter Herman Schoneveld, die don derdag op uitnodiging van de Kon. Fede ratie van Landelijke Rij verenigingen met „Ivasie" deelnam aan selectiewedstrijden te De Steeg, leverde in de z.g. „samenge stelde wedstrijd" (dressuur, cross-country en springen) de beste prestatie en zal ons land vertegenwoordigen op de grote inter nationale wedstrijden voor landelijke rui ters, die op 12, 13 en 14 juli te Stadskanaal gehouden zullen worden. Aan de selectie wedstrijd in De Steeg namen op uitnodi ging 14 ruiters deel.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1