Centra-avond Gebr, Dikkers Zes miljoen mensen stierven in nazi-concentratiekampen Programma Oranjedag Gebruik van conserven neemt steeds hoger vlucht School- en Volksfeest te Espelo Uitslagen schaakcompetitie Grote deelname Overijsselrit Grootste hel r~ Mutaties ter secretarie RAADSVERGADERING ZATERDAG 22 APRIL 1961 No. 16 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De Centra-winkelier Gebr. Dikkers N.V. bood haar cliëntele donderdagavond in „Amicitia" een gezellige feestavond aan, die zeer druk bezocht was. Mej. C. Molenaar van de huishoudvoor- lichtingsdienst gaf op charmante wijze oorlichting over tal van merkartikelen. Lassie to verrijst, klaar havermout en vluggort waren de eerste artikelen, die zij op welsprekende wijze aan de talrijke dames voorstelde. Een film, gedraaid door Bas van Wielink, toonde de duizend en één Tornado-huishoudelijke artikelen, waarbij de snelkookpan wel een zeer voorname plaats innam. Vlug en goed koop bleek hierin een maaltijd te berei den. Verder volgde een Victoria-film, die een duidelijk beeld gaf van de bereiding van tal van heerlijke bonbons en andere chocolade-produkten. Tussen de bedrijven door zong Dickie van Olst met guitaarbegeleiding een drie- lal gezellige liedjes en deed de heer W. G. Reinders, die de supervisie had over deze avond, een korte aankondiging van enkele programmanummers. De genoemde medewerksters en mede werker speelden enkele korte schetsjes, waabbij vooral het schetsje „Pa past op de baby en hoe" grote hilariteit verwek te. Het zelfrijzend bakmeel, dat pa de baby toediende, had wel bijzonder snel gewerkt. Er werd koffie met koek gepresenteerd, cornflakes geproefd, een heerlijk glaasje wijn geschonken, met daarbij een stukje fijne kaas en aan het slot konden de da mes ook nog een hapje pudding proeven, als één van de vele Victrix-produkten. Hartelijk werden aanbevolen de limona des, likeuren, wijnen en apperatiefs van de Zwarte Kip en de kaas van de Eru- fabrieken. Mej. Molenaar gaf enkele kookdemon straties en vertelde de dames iets over de voedingswaarde der verschillende piro- dukten. Behalve de film „Gebreid verhaal", die de betekenis van de wol en het 'breien in beeld bracht, werd nog een humoristi sche film vertoond met Abbott en Costel- lo in de hoofdrol, waarvan de dames zeer hebben genoten. Dinsdagavond 2 mei wordt iedereen, die de 2 jaarlijkse school- en volksfeesten te Espelo een goed hart toedraagt, verwacht op een algemene vergadering in de school. De feestcommissie-leden zagen graag dat enige jongeren de enkele opengeval len plaatsen in hun gelederen, komen be zetten. Zij kunnen er dan het hunne toe bijdragen om deze traditionele feesten in ere te houden. Na enkele slechtbezochte clubavonden werd donderdag in hotel Holterman weer voortgegaan met wedstrijden van de on derlinge competitie van de Holtense schaakclub. De uitslagen luiden als volgt: J. Broere mevr. Hol 1 - 0 Mevr. Hol H. Roelofs Vs - Vs W. G. v/d I-Iurk G. J. Hoeve 1 - 0 H. Jansen J. Broere 0-1 De stand vóór donderdag was: P. M. van Walraven F. J. Hol G. J. Hoeve J. Broere IJ. Roelofs G. A. Brands F. J. Groenewoudt H. G. A. Jansen Mevr. Hol H. H. J. Stukker A. de Vries T. J. Braunius J. Steenbergen W. G. v/d Hurk Eind mei hoopt men een vrienschappe- lijke wedstrijd te spelen tegen een na burige club. 11 Is uit 12 10 '/2 uit 11 6\2 uit 10 5 Va uit 8 5% uit 10 5 uit 8 5 uit 11 4l/2 uit 10 4 uit 7 4 uit 10 4 uit 12 2 uit 9 1 uit 10 geen gewonnen. Na dit alles volgde nog een gratis ver loting, door de gastheren aangeboden, met 40 mooie prijzen, die aangewezen werden door nummers in uitgereikte luci fersdoosjes. Kruidenierswaren, likeuren, krentenbroden, Deventer- en Doeschot- koek, koffie, aardbeien in blik, perziken, potten kersen en abrikozen waren hierbij zeer begerenswaardige artikelen. De vijf eerste prijzen werden gewonnen door me vrouw H. Kevelam, mevr. J. Nijland, me vrouw B. J. Oonk, mevr. J. H. Sprokke- reef en mevr. Rugenbrink. De oudste firmant, de heer E. Dikkers H.zn., had de dames met een kort ope ningswoord verwelkomd. De heer Rein ders bracht aan het slot van de avond alle medewerkers dank voor het welslagen van de avond en de bezoeksters voor hun aanwezigheid. Voor de Overijsselrit 1961, welke zater dag in onze omgeving verreden wordt, hebben 51 motorsportliefhebbers inge schreven. Het zeer zware parcours, dat tweemaal gereden moet worden, heeft een lengte van 120 km. Onder de inschrijvers bevinden zich tal van cracks o.a. Jan Dobben uit Zwammer- dam op Cz, Dick Muller, Holten op Cz, Willy van Ommeren uit Amby, J. H. Wertz uit Grathem op Zündapp, G. Aal- tink uit Enschede op Mfaico, IJ. van Olst uit Heino op Greves, Joop Heijboer, Moer- kapelle op B.S.A. en J. B. Huybers, Rijs wijk op Velocette. Bij de bromfietsen, die het parcours één maal ïdjden, treffen we namen aan van bekende rijders als L. Hoppezak uit Rot terdam op Berini, Henk van Linderberg uit Holten op Morini en Piet Plevier uit Oterleek. Historici schatten, dat er in de con centratiekampen van de nazi's en bij de „acties ter verdelging van de joden" circa 6 miljoen mensen om het leven zijn gekomen. Van deze 6 miljoen zou 66 percent jood zijn geweest. De arrestaties op grote schaal van de joden begonnen in 1938 en de „defini tieve oplossing" van het joodse vraagstuk n.l. de vernietiging van de joden, be reikte haa*- hoogtepunt tussen 1941 en 1944, toen de joden in diverse delen van Europa in groten getale werden doodge schoten of vergast. De Westduitser dr. Eugen Kogon schat in zijn boek „De S.S.-staat" dat er in de laatste oorlogsjaren zo'n 600.000 mensen in concentratiekampen verble ven. In deze periode zouden er in Duits land 20 grote en 65 kleinere concentratie kampen geweest zijn. Het! giroot]ste vernietigingskamp was Auschwitz in Polen. Rudolf Hoess, die commandant van dit kamp is geweest, heeft tijdens het proces in Neurenberg verklaard', dat hij het aantal mensen dat in dit kamp vergast is, op 2xfa mil joen schat. Er zijn echter historici die menen, dat er wel 4% miljoen mensen in de gaskamers van Auschwitz om het leven zijn gekomen. In Dachau bij München, dat in 1933 werd geopend, hebben in totaal 250.000 mensen gevangen gezeten. Toen het Amerikaanse leger bij Dachau arriveer de, leefden daar nog 33.000 gevangenen. In de laatste twee maanden voor de aankomst van Britse troepen in het kamp Bergen-Belsen bij Hannover zijn daar naar schatting 40.000 mensen door tyfus om het leven gekomen of verhongerd. In TVo jaar zijn in het kamp Buchen- wald bij Weimar 50.000 van de 250.000 gevangenen gestorven. Voor het grootste deel zijn zij doodgeschoten. S.S.-artsen hebben op vele gevangenen in dit kamp proeven genomen. Van juni 1936 tot april 1945 zijn er in Sachsenhausen on geveer 200.000 gevangenen geweest. De helft daarvan kwam om. Sachsenhausen was van 1942 af het hoofdkwartier van de organisatie, die toezicht- hield op de concentratiekampen. Ravensbrück was het grootste kamp voor vrouwen. 92.000 vrouwen en kinderen uit een 20-tal Euro- GESLAAGD Mej. Mar. ten Velde slaagde te Deventer voor het diploma stenografie - Duits. Zij behaalde van alle candidaten de hoogste cijfers. De heer C. L. Tromop slaagde aan de Etaleursvakschool te Almelo voor het di ploma branche - etaleur. Na zijn installatie heef t de nieuwe Deken van Amsterdam een receptie gehouden, die druk werd bezocht door vele kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, loto: De Deken van Amsterdam (links) in gesprel^ met Lt. Kolonel ter Zee Kamerbeek en Almoezenier Michels, bei'den uit Amsterdam pese landen hebben daar verschrikkelijk geleden. Theresien.stadt bij Praag in Tsjecho- Slowakije, aanvankelijk 'n „model getto", dat voor een groot deel door de joden zelf bestuurd werd, is later een concen tratiekamp geworden. Vele mensen., die hier verbleven, zijn in Auschwitz vergast. Op dinsdag 18 april vergaderden de besturen van de beide Oranje verenigingen in ons dorp, om te spreken over de mogelijkheid om voor de jeugd, die geen lagere school meer bezoekt, iets te organi seren op Koninginnedag, zoals dat in de laatste jaren werd gedaan. De animo voor zo iets bleek niet groot, omdat de belangstelling van de bevolking en speciaal van de opgroeiende jeugd, steeds zeer ge ring was. De financiën van de beide Oranjeverenigingen laten niet toe, dat belangrijke bedragen worden uitgetrokken voor attracties, die mis schien wel door de mensen worden gewaardeerd. In beginsel werd besloten een volgend jaar door een huis aan huis collecte te trachten geld bijeen te brengen en daardoor de mogelijk heid te scheppen om iets te doen, dat meer in de smaak valt van jong en oud. Ten slotte werd besloten dit jaar te volstaan met het organiseren van een puzzelrit voor jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar en daarvoor een aantal prijzen beschikbaar te stellen. Het programma voor Koninginnedag, maandag 1 mei, is nu als volgt: 's MORGENS: 9 uur zang van de schoolkinderen voor het Ge meentehuis. Na afloop daarvan voortzetting van de feestelijkheden voor de kinderen in Amicitia en Irene. 's MIDDAGS: Puzzelrit per fiets voor de jeugd van 13 tot 16 jaar. Start: 14 uur in Kalfstermansweide. Inleggeld f 0,50 per per soon. H.M.V. hoopt tussen 15 en 17 uur wat populaire muziek te geven. 's AVONDS: Uitvoeringen in Irene en Amicitia onder auspiciën van respectievelijk de Chr. Oranjevereniging en de Holtense Oranjevereniging (zie advertenties). Men eet niet meer, maar „lekkerder" dan vroeger De moderne blikconservenindustrie is in de loop der jaren door nauwe samenwer king tussen wetenschap, techniek en be drijfsleven zodanig uitgegroeid, dat zij een volkomen onmisbaar element is gaan vor men in de moderne samenleving. De steeds toenemende behoefte aan een van de jaargetijden onafhankelijke, geva rieerde voeding is er de oorzaak van, dat een steeds grotere export van geconser veerd voedsel in de wereld-ruilhandel zal ontstaan. Thans bereikt 'n hoog percenta ge van ons voedsel reeds in verduurzaam de toestand de consument en het is duide lijk dat gezien deze ontwikkeling het wel zijn van een natie steeds meer afhanke lijk wordt van de kennis en de uitvinding en van wetenschapsmensen en technolo gen. In de Verenigde Staten heeft de conser- venindustrie zich enorm ontwikkeld. In dit land wordt het gebruik van blikcon- serven op 150 pond per jaar en per hoofd van de bevolking geschat. Naar schatting zijn op het ogenblik ruim 1100 producten in blik verkrijgbaar. De wereldconsumptie van voedingsmiddelen in blik bedroeg in 1960 al plm. 17 miljoen ton en in 1961 zal de 20 miljoen ton waarschijnlijk wel ge haald worden. Ook in ons land heeft de conservenin- dustrie zich snel ontwikkeld. Nederland is zelfs de grootste exporteur van melk in blik ter wereld. Ongeveer 69'r van de Nederlandse export bestaat uit geconser veerde voedingsmiddelen. In Nederland blijkt de conservenomzet sedert 1957 met bijna 100te zijn toegenomen. De mens van vandaag blijkt over het algemeen meer eetlust te hebben dan zijn grootou ders. In geheel West-Europa is de con sumptie van voedingsmiddelen sterk ge stegen. In ons land is het bedrag, dat voor het levensmiddelenpakket wordt uitge trokken sinds 1939 ongeveer verviervou digd en ook al moet men hierbij natuur lijk in aanmei'king nemen dat de prijzen van de artikelen behoorlijk gestegen zijn, dan nog is deze stijging zeer opmerkelijk. Naar Amerikaans voorbeeld is ook in Nederland een opmerkelijke wijziging in de consumptie van levensmiddelen inge treden. De conservenindustrie biedt de verbruiker immers een grote mate van service. Moest de huisvrouw vroeger uren lang koken en braden, thans kan zij haar gasten in een minimum van tijd allerlei gerechten voorschotelen. De Nederlandse Stichting voor "Statistiek heeft onlangs berekend, dat 2k van de consumenten re gelmatig voedingsmiddelen in blik koopt. Op het platteland ligt het percentage iets lager, in de grote steden echter aanmer kelijk hoger. OVERVOEDING... Eten de mensen nu werkelijk zo veel méér dan vroeger? Dat is erg twijfelach tig. Er wordt over het algemeen niet méér, maar wel lekkerder gegeten. De toene mende welvaart en de daarmee gepaard gaande vermeerdering van de koopkracht, manifestei'en zich niet zozeer kwantitief alswcl kwalitatief. Men koopt betere kwa liteiten en meer luxe-artikelen. Bij de kof fie behoort tegenwoordig slagroom en in gezinnen waar men vroeger blij was met een biscuitje bij de thee, wordt nu op bon bons getracteerd. De tijd, dat men in vele gezinnen alleen zondags belegde boter hammen had, is voorbij en slechts het feit dat de Nederlandse roomboter alleen in het buitenland goedkoop kan zijn, is er de oorzaak van dat de margarine nog zo'n opgeld doet Er valt in ons land een toenemend ver bruik van melkproducten, chocolade en banketbakkersartikelen te constateren. Of we deze ontwikkeling in alle opzichten, moeten toejuichen, valt echter nog te be zien. In de westerse landen, waar men jarenlang op gezag van de heer Malthus tegen het spook van de ondervoeding heeft aangekeken, lijkt thans het probleem van de overvoeding actueel te worden. Dat onze tanden en kiezen het door het veelvuldig snoepen zwaar te verduren hebben, is bekend, ook al realiseren de meeste mensen zich dat pas wanneer ze in de stoel van de tandarts zitten. Maar van medische .zijde wordt ook niet ver heeld, dat een aantal andere, veel ernsti ger overvoedingsziekten zoals hart- en maagkwalen in de toekomst vermoede lijk ook zal stijgen! Men realiseert zich te weinig, dat dure voeding, welke door gaans samengaan met een overdadig ge bruik van suiker en vetten, vaak veel schadelijker voor de gezondheid kan zijn en lang niet altijd de „beste" voeding is. VERANDERINGEN IN DISTRIBUTIEAPPARAAT Jaarlijks wordt in Nederland ongeveer een miljard gulden aan voedingsmiddelen geconsumeerd die in blik zijn verpakt. Nochtans heeft het deel van het detail handelsapparaat, dat zich bezighoudt met de verkoop van voedingsmiddelen, in de laatste twee decennia een aanzienlijke vermindering in aantal eenheden onder gaan. Het aantal winkels in voedingsmid delen in ons land is sinds 1939 met ruim 20 teruggelopen. De kleine ondernemer zal zich steeds moeilijker als zelfstandige eenheid kunnen handhaven. De consumenten stellen steeds hogere eisen aan inrichting, bediening en assortiment en dit verklaart ook de grote vlucht van de zelfbedieningswinkels. En ook de warenhuisconcerns hebben een spectaculaire uitbreiding gegeven aan hun levensmiddelenafdeling en soms zelfs nieuwe, modern geoutilleerde afdelingen daarvoor in het leven geroepen. Detaillisten, die kost wat het kost zelf standig wilden blijven, werden dikwijls door het scherp geslepen zwaard der con currentie neergeveld, maar een groot deel van de detaillisten heeft de handen reeds ineengeslagen en inkoopcombinaties ge vormd. welke de ruggegraat vormen van het huidige zelfstandige kruideniersbedrijf. Tot commies ter secretarie is benoemd in de vacature ontstaan door het vertrek naar Dubbeldam van de heer K. A. Koek koek, de heer K. B. Koning, adjunct - commies A ter secretarie van Dalfsen. De heer J. Brands, adjunct - commies ter secretarie is met ingang van 1 mei a.s. bevorderd tot adjunct - commies A. De gemeenteraad komt vrijdag 28 april a s., des avonds om 7 uur, ten gemeente huize in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 2 Voorstel tot aankoop van grond van de heren J. H. Müller en A. Mulder, beiden te Holten en mevr. A. van Rooijen-Gerus te Huizen, alsmede tot aan'koop van een woning met erf van de heer B. Tukkers alhier. 3 Voorstel tot verkoop van bouwterrei nen aan mevr. J. B. M. Eisma te Velp, de heer H. D. Alink te Hilversum en Scholtens Accountancy te Oss. 4 Voorstel tot het ontslag aan: verlenen van eervol de heer K. A. Koekkoek, als ambte naar van de burgerlijke stand; als technisch b. de heer H. Brands, ambtenaar; c. de heer H. P. O. C. Koning, als on derwijzer aan de openbare school voor u.l.o. 5 Voorstel tot wijziging van het alge meen ambtenarenreglement Holten; in verband met de invoering van de moderne loonmethodieken, werkclas- sificatie en prestatiebeloning. 6 Voorstel tot wijziging van de salaris verordening voor het gemeenteperso- neel. 7 Voorstel tot wijziging van de uitke ringsverordening Holten. 8 Voorstel tot hernieuwde vaststelling van de verordening inzake de open stelling van het bureau van de bur gerlijke stand. 9 Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politieverordening (verlenging sluitingsuur vergunnings- en verlofs lokaliteiten). 10 Voorstel tot 'het benoemen van een handwerkonderwijzeres aan de open bare school voor u.l.o. De enig voorge- dragene is mevr. D. F. Kleiboer-Alfe- rink te Deventer. 11 Voorstel tot regeling van de openstel ling van het openbaar zwembad „Twenhaarsveld" en tot vaststelling van de tarieven. 12 Voorstel tot het verlenen van een ga rantie voor het aangaan van een hypo thecaire geldlening door de Stichting „Centrale Plattelandsbibliotheek voor Overijssel". 13 Voorstel tot het verlenen van kredie ten voor: a. de verharding van de Oude Deven- terweg en de Tromopsweg en in trekking van de kredieten voor de verharding van de Landuwerweg en de Sangeldijk; b. de bouw van een ambtswoning voor de secretaris; c. de aankoop van een motorgrasmaai- machine; d. de aankoop van materiaal ten be hoeve van de brandweer en vast stelling van de daarop betrekking hebbende begrotingswijzigingen. 14 Rondvraag.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5