M VVV - vakantieprogramma besproken i Vergadering A.R. jongeren Overijsselrit 1961 Kolleklebussen moeten Emmabloem-kollekte Economisch en administra- tief beroepsonderwijs terugkomen Plattelandsfeibliotbeek Holten Jaarwergadering Ned. Dhr. Bond van Overheidspersoneel - AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren vsorwerpen No. 15 Jaargang 13. ZATERDAG 15 APRIL 1961 UWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 05^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De V.V.V. Holtens Belang" hield woensdagavond in hotel Holterman on der voorzitterschap van Mr. W. H. Enklaar haar jaarlijkse bijeenkomst met de bestuursdelegaties der plaatselijke ver enigingen ter bespreking van het V.V.V.- vakantieprogramma. Ook nu bleek men algemeen bereid om er aan mede te werken de zomergasten met eigen krachten de nodige verstrooi ing te verschaffen. Mr. Enklaar wees er op, dat de V.V.V. gaarne als coördinator optreedt, maar hij hoopte, dat de vereni gingen er zelf ook hun genoegen aan mo gen beleven. Uit de besprekingen kwam als voorlo pig standpunt naar voren, dat de toneel vereniging O.C.H. in samenwerking met „de Bergruiters" enkele avonden een openluchtvoorstelling zal geven van het bekende zigeunerspel „Zingani". De afd. Overijssel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hoopt ter gele genheid van haar 30-jarig bestaan in de maand augustus in Holten een congres en herdenkingsfeest te organiseren in de vorm van een braderie, die ingepast zou kunnen worden in de door de Holtense Handelsvereniging telken jare georgani seerde soortgelijke verkoop- en f eestactie. De juiste data moeten nog in gezamenlijk overleg bepaald worden. De Bergruiters hopen wederom enkele avonden een hippisch programma te ver zorgen, terwijl de wandelsportvereniging „De Trekkers" van 13 juli tot en met 24 augustus elke donderdagavond hun bij de vreemdelingen zeer in trek zijnde puzzle-wandeltochten hoopt te houden. De zangverenigingen „Soli Deo Glo ria", „H.G.K." en het Kerkkoor denken in samenwerking met de muziekvereni ging „H.M.V." een uitvoering te geven in de Herv. Kerk, indien daarvoor de toestemming wordt ontvangen en de na dere samenspreking tot een gunstig re sultaat leidt. Bovendien wordt gedacht ana het optreden van H.M.V. met de Tegehaja's en met boerendansgroepen. De sportvereniging „Bato" hoopt op 5 of 6 juli reeds een openluchtuitvoering te geven. De leden van de A.R. Jongeren Studie club (ARJOS) kwamen vrijdagavond in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer G. Beldman. Na de gebruikelijke opening hield de heer A. Meyerink een inleiding over het onderwerp „Loonpolitiek", op welk onder werp een* geanimeerde bespreking volgde. De ontwikkeling op politiek terrein, zowel in binnen- als buitenland, werd na de pau ze onder de loupe genomen en ook deze materie was aanleiding tot een interessan te discussie. De administrateur der V.V.V., de heer G. H. Kers, zal in samenwerking met de heer Beijers, de administratie en publici teit verzorgen, zodat de eventueel nog deelnemende verenigingen zich tot hem kunnen wenden voor de tijdsbepaling enz. Burgemeester Enklaar heeft de bestu ren bedankt voor hun werk in het afge lopen jaar en voor de getoonde bereid heid voor het komend seizoen. Op zaterdag 22 april a.s. wordt de Over ijsselrit 1961 verreden, georganiseerd door een commissie gevormd uit de be sturen van motorclubs van Overijssel in samenwerking met het Prov. Bestuur van de K.N.M.V. afd. Overijssel en leden van de Regionale Spörtcommissie Oost. Start en finish zijn dit jaar weer te Holten bij hotel Muller aan de Deventer- weg. Aan deze allengs traditioneel ge worden betrouwbaarheidsrit, waarvoor bij de motorsportliefhebbers telkenjare grote belangstelling bestaat, kan worden deelgenomen door K.N.M.V.-leden, die in het bezit zijn van een geldig internatio naal senior- en junior startbewijs, bene vens door politiemanschappen. Zij rijden naar gelang van de inhoud van hun mo tor in de klassen A t.m. D Junioren voor solomotoren en bromfietsen en de klassen E t.m. H. Senioren, alsvoren. De route loopt over primaire, secundaire en zand en graswegen en er is dit jaar gedeelte lijk een nieuwe route vastgesteld, o.a. door de Beuseherg, waardoor de wedstrijd aanmerkelijk verzwaard is en vooral bij regenachtig weer zeer hoge eisen aan de deelnemers zal stellen. Er kan ook door clubteams worden in geschreven. Het parcours moet tweemaal gereden worden en tussen beide ritten wordt een rustpauze gehouden. De ter mijn van inschrijving sluit 17 april. Men verwacht dit jaar weer een grote deel name en veel belangstelling op de at tractieve plaatsen waar de rijders pas seren. De start vindt plaats om 9.30 uur. De motorclubs van Rijssen, Wierden, Raalte en Holten zijn voornamelijk met de routevoorbereiding en de controle belast. De jaarlijkse Emmabloem-kollekte ten bate van de t.b.c.-bestrijding, wordt dit jaar gehouden in de week van 17 tot en met 22 april a.s. Het bestuur van het Groene Kruis heeft ruim 1700 circulaires doen toekomen aan de Holtense gezinnen ook aan de inwo nende gezinnen om een klein offer te brengen ten behoeve van de bestrijding dezer ernstige volksziekte, die wel wat werd teruggedrongen, maar nog lang niet is uitgeroeid. Telkenjare moeten ook uit onze plaats weer patiënten in de sanato ria worden opgenomen, omdat dit sluipend gevaar voor onze gezondheid nog steeds aanwezig is. Wanneer ieder gezin naar verhouding van draagkracht één gulden zou kunnen opbrengen, zou dit een belangrijk bedrag betekenen voor de bestrijding van het kwaad, dat vooral vanwege het Groene Kruis, door het geregelde toezicht op zui gelingen en baby's, enzovoort een pre ventieve betekenis heeft gekregen. De he ren H. Bosman, J. Paalman en H. J. Pin- kert zullen de toegezonden kollektezakjes komen afhalen. KLERK BENOEMD Tot klerk ter secretarie van Holten is benoemd de heer A. Vincent, wonende te Holten en thans werkzaam als schrijver ter gemeentesecretarie van Olst. Als uitvloeisel van de deelname der openbare u.l.o.-school aan het ulo-experi ment van het Paed. Centrum van de NOV worden momenteel voorbereidingen ge troffen voor de stichting van een 5e klas voor economisch en administratief be roepsonderwijs later te vormen Middel baar Beroepsonderwijs MBO zoals dat zal passen in het raam van de wetsvoor stellen, welke Minister Cals heeft voorbe reid en die worden aangeduid met de naam van Mammoethwet. Voor de school, die thans 11 leerkrach ten telt en 5 vakonderwijzers, worden thans 4 leerkrachten opgeroepen, waarvan één in verband met een vacature. Ook zal aan de school op korte termijn een concierge verbonden worden, omdat de organisatie van de school en de daar mede verband houdende werkzaamheden, een te grote belasting vormen voor het hoofd der school, de heer J. Sinnema, die uiteraard de leiding heeft bij deze belang rijke ontwikkeling van het u.l.o.-onder- wijs in onze gemeente. De oproep voor een concierge is bereids gedaan, waarbij men zich voorstelt een plaatselijke kracht aan te trekken. Er is inmiddels ook weer een oproep verschenen voor de aangifte van leerlingen voor het nieuwe cursusjaar. Ten behoeve van de koliek-te ten bate van het Volkssanatorium te Hellendoorn, zijn onder de leden van de verschillende vrouwenverenigingen bussen uitgezet, waarvan er een aantal nog niet is ingele verd. Aangezien deze kollektebussen el ders moeten worden gebruikt, verzoekt mevr. Rietberg, Boschkampsstraat 25, de betrokken dames, de bussen uiterlijk za terdagmorgen bij haar te willen terugbe zorgen. Wij brengen dit verzoek gaarne over, met de mededeling, dat er beslist haast bij is. De leden van de afd. Holten van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel kwa men donderdagavond van de vorige week in jaarvergadering bijeen in gebouw „Re- hoboth". De voorzitter, de heer J. Louwerse, opende deze bijeenkomst met gebed en schriftlezing (1 Corinthe 2). Hij sprak hierna een woord van wel kom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot enkele nieuwe leden. De secretaris, de heer W. van Diepen, las hierna de notulen en hij bracht tevens het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat het ledental op peil (20) was gebleven. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer B. J. Meyer, kon j het boekjaar 1960 worden afgesloten met j een batig saldo van f 113.03. De commis sie voor kascontrole had boeken en be- scheiden in orde bevonden, weshalve werd j de penningmeester decharge verleend. Als leden van de kascommissie 1961 werden benoemd de heren J. Rosman en Nyenhuis. Na de pauze, waarin getrakteerd werd op koffie met koek, werd bij de gehouden bestuursverkiezing de heer Louwerse met algemene stemmen herkozen. Inplaats van de heren H. Brands en K. i A. Koekkoek, werden tot leden van de j commissie Georganiseerd Overleg geko- zen, de heren B. W. Schöppers en W. van j Diepen. De heer Louwerse sprak een hartelijk woord van dank tot de heren Brands en Koekkoek en hij wenste hen op hun ver dere levensweg Gods zegen toe. Na afhandeling van de agenda werden enkele mooie films vertoond*, terwijl tus sen „de bedrijven door" de heer J. Oos terkamp zorgde voor een vrolijke noot. De gezellige jaarvergadering werd door de heer Koekkoek met dankgebed geslo ten. De periode 19501960 zal de wereld geschiedenis ingaan als het tijdperk, waarin de gekleurde volken zich bewust worden van hun eigen bestaan en hun recht op vrijheid. Machtsverhoudingen hebben zich in deze tien jaar rigoureus gewijzigd, zowel in Europa, Azië, Afrika als in Amerika. Hoewel door toedoen van Europa veel conflicten zijn ontstaan, bevindt zich het strijdtoneel grotendeels op het gebied van de gekleurde bevolkingsgroepen zelf. Zuid-Afrika is bijzonder onderhevig aan stormachtige ontwikkelingen op dit ge bied. Twee boeken in ae Plattelands-biblio theek van Holten, die de sfeer van Zuid- Afrika goed weergeven, zijn: „De bocht in de weg" van K. Hendriks en „Episode in Transvaal." van H. Bloom. Het eerste verhaal bevat de tragische familiegeschiedenis van een Zuidafri- kaanse kleurlinge uit Kaapstad, die als zo vele lotgenoten slachtoffer is van de navrante spanningen tussen de niet- blanke bevolkingsgroepen onderling. Ze weet zich boven haar bittere ervaringen uit te werken, en gaat zich tenslotte in haar vaderland Rhodesia wijden aan de opvoeding van de inboorlingen. Het tweede boek behandelt het levens werk van een idealistische blanke gou verneur van een Zuidafrikaans ghetto voor inheemsen, wiens leven met één slag vernietigd wordt door het bonte optreden van de politie. Een geheime politieke bij eenkomst der kleurlingen wordt opge volgd, de bevolking raakt in paniek en een onbedwingbare opstand is het gevolg. De Nederlandse schrijver J. W. Schulte Nordholt heeft zich in het negerprobleem van de Verenigde Staten verdiept. Hier uit is een bijzonder goed gedocumenteerd verslag ontstaan over het negervraag- stuk. Het eerste begin met de afschuwe lijke slavernij, tot de onafhankelijkheids bewegingen nu, behandelt de schrijver in „Het volk dat in duisternis wandelt". In „Noem mij geen nikker" van de Duitse auteur J. Reding wordt in enkele korte verhalen op suggestieve wijze de sfeer en het gevoelsleven weergegeven van negers, die op scherpe wijze met de problematiek van hun ras geconfronteerd worden. Tot slot een boek van een neger zelf, n.l. van de beroemde dominee Dr. Luther King „Rosa stond niet op", een geweld loze opstand in Montgomery. Schrijver geeft een aangrijpend beeld van de geweldloze opstand, die zijn ras genoten in 19551956 begonnen tegen de apartheid, zich uitend in een busboycot. Veel boeken zijn er al verschenen en verschijnen er nog over het rassenpro bleem. In de Plattelandsbibliotheek te Holten kunt u deze werken raadplegen. EXAMENS RESERVE RIJKSPOLITIE Te Holten slaagde voor het examen buitengewoon geoefend man der reserve- rijkspolitie, de heer A. de Vries en vpor geoefend man, de heer G. D. W. Brinks, beiden woonachtig te Holten. Ofticiële publicatie WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 15 april 1961 gedurende vier we ken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp tot par tiële wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Dit ontwerp heeft betrekking op een ter rein in de buurtschap Lichtenberg, gele gen ten westen van de Lichtenbergerweg, Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Holten, 13 april 1961. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. GROESBEEKSE TEHUIZEN De door een aantal jongens en meisjes in onze gemeente verzorgde collecte ten behoeve van de Groesbeekse Tehuizen heeft een bedrag van f 192,50 opgebracht, waarvoor de jongelui wel een woord van dank toekomt. Het oude kasteel van Landas te Loos-lez Lille bij Lille in Frankrijk, staat het aanleggen van een snelweg in de weg. In augustus 1667 sloeg Louis XIV er zijn tenten op voor de overwinning bij Luik, hetgeen van het kasteel een his- OUD KASTEEL GAAT 60 METER OPZIJ torisch monument heeft gemaakt. Om het voor het nageslacht te behou den, wordt het nu S(J meter vex*schoven, hetgeen 700 miljoen oude francs kost. Het gebouw, dat 1000 ton weegt, wordt op 15 karretjes verplaatst. De eerste dag kwam men 23 cm verder. Tijdens de werkzaamheden. Zaterdag 15 april, 3 uur: Officiële ope ning VVV-bureau hoek Dorpsstraat- Gaardenstraat. Zaterdag 15 april: Groot bal van de WSV „De Trekkers" in „Amicitia" (zie ad vertentie). Maandag 17 april, 7.45 uur: Jaarvergade ring Plattelandsmeisjes in Dorpshotel „Holterman". Maandag 17 april, 's avonds 8 uur in ge bouw „Rehoboth": Vergadering AR Kiesvereniging „Nederland en Oran je". Dinsdag 18 april, 8 uur: Vergadering van de afdeling der PJGO „Jong Holten" in café Vruggink. Woensdag 19 april, 14 uur: Openbare ver koop op het erve „De Rinkelaar" (zie adv.). Woensdag 19 april, 8 uur: Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes in „Rehoboth". Spreekster: mevr. Heer- sink uit Vroomshoop. Donderdag 20 april: Meimarkt. Donderdag 20 april, 's middags van 46 uur: receptie ter gelegenheid van de opening van hotel-café-restaurant „Miiller" (zie adv.). Donderdag 20 april, 7.30 uur: Centra avond in „Amicitia", N.V. Gebr. Dik kers (zie adv.). Donderdag 20 april, 8 uur: Ledenverga dering MAC „De Holterberg" in café Vruggink. Donderdag 20 april, 8 uur: Ledenverga dering varkensfokvereniging Holten e.o. in café Vruggink. Zaterdag 22 april: Overijsselrit. Start en finish: hotel Müller. Maandag 24 april, 8 uur: Bindingsavond van de vrijwillige bosbrandweer in „Amicitia". Zaterdag 29 april, 8 uur: Slotbal Dans club „De Waag" (J. Haverslag). Maandag 1 mei, 8 uur: Feestavond Hol tense Oranjevereniging met toneeluit voering van Holtens Toneel in „Ami citia". Zaterdag 6 mei, 8 uur: Bal der WSV „De Trekkers" in „Amicitia". Donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag): Goncours-hippique Landelijke Rij ver eniging „Bergruiters" bij café „De Poppe". Dinsdag 16 mei, 8 uur: Ledenvergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Donderdag 18 mei, 8 uur: Ledenvergade ring Holtense Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. Extra collecte voor het Kerk koor. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Broeyer. Extra collecte voor het Kerkkoor. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Generale Deputaten voor de Evangelisatie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Jan Peter Gradus, zv J. van den Berg en J. Hofman, Kolweg 20. Hendrika Willemina, dv E. Krikkink en J. W. Aijtink, Espelo 23a. Fokje, dv L. Schuppert en C. Keuning, Diessenplas- straat 4, geboren te Deventer. Gehuwd: L. Ellerman. 25 jr., Beverwijk en J. G. Jansen, 21 jr., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: F. L. Kroon van 's-Graven- hage naar Holterberg 37. J. van Don selaar van Eist naar Neerdorp 63. C. H. J. van der Linden van Eist naar Neer- dorp 63. H. Overbosch van Epe naar Neerdorp 78. Vertrokken: A. J. Snijders van Oranje straat 52 naar Ooststellingwerf. P. W. Köth van Holterberg 46 naar Amersfoort. J. G. Jansen van H. J. Wansinkstraat 37 naar Beverwijk. H. Baltes van Beu- ssberg 3 naar Deventer. Gevonden: riek (mestvork); twee zak- kanimen; wit potlood; nagelgarnituur; badhanddoek. Verloren: O.I.-duif; kenteken van auto; geel cahier met aantekeningen; regenjas met capuchon; kindertasje, inh. psalm boekje en snoep; etui, inh. vulpen en potlood; groene scooterjas; bruine fietstas, inh. zwarte regenbroek. Komen aanlopen: klein hondje (geel m. wit), teef. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1