Een goede regenjas Henk Beltman wmarJeê *$m VOOR DE BOER DE TEMPEL VAN KWUNGH0 Kledinghuis Van stal naar weide Het Maarts-viooltje lUNIIIIIIIlllllllIIIIUUIIIIlllllllllllllUllllUIIIIID Gemeentepersoneel verloor met 3-0 Folder en kaart van Overijssel Voetbal A" In Amsterdam worden per dag gemid deld 20 huwelijken gesloten en drie echtscheidingen ingeschreven. Er overlijden per dag gemiddeld twintig Amsterdammers, terwijl er dagelijks veertig baby's ter wereld komen. Ar „De gang van zaken bij het goud in het internationale verkeer is wel erg onproduktief", aldus een opmerking van prof. dr F. de Roos. „Met veel in spanning wordt het goud eerst gedol ven om het daarna in Fort Knox weer onderaards als reserve op te bergen". Ar Het is vreemd, dat er zoveel mensen zijn, die hun eigen buren niet eens kennen, maar nieuwsgierig zijn naar wat er op de andere kant van de maan is te zien. Ar De Amex-ikaanse senator Thurmond heeft een pleidooi gehouden voor meer rijwielpaden. De Amerikanen zijn bezig een volk van slappelingen te worden, aldus de senator en het is de hoogste tijd dat de vele auto's wor den vervangen door fietsen. A" „De Uno heeft veel weg van een auto met verschillende mensen tegelijk aan het stuur, waarvan iedereen in een tempo van honderd kilometer per uur ergens anders heen wil", aldus de Amerikaanse schrijver John Stein beck. Ar De merkwaardigste winkeletalage van Amsterdam is die van een verzeke ringsmaatschappij op de Munt, waar in 50 pond afval wordt geëxposeerd. Dit is de hoeveelheid, die de Neder lander gemiddeld per jaar op straat werpt. Deze etalage'is een onderdeel van de actie „Opgeruimd staat netjes". Ar De mensen, die zich beijveren om toe risten naar het eiland Mann te trek ken, hebben een beloning van 500 pond sterling uitgeloofd voor de eerste die er in slaagt om een zeemeermin te vangen. Dit zal dan echter met een net moeten gebeuren en beslist niet met een haak, aldus staat in de voor waarden. „Er zijn de laatste tijd in zee hele vreemde dingen gezien", al dus merkte een van de organisatoren bemoedigend op. Ar Claudette Colbert, de bekende Franse actrice heeft gezegd: „Men leeft als vrouw goed, wanneer de kennissen kring groter en de taille steeds klei ner wordt!" Ar Een Britse jongedame van 17 jaar mag zich twee jaar lang niet in de havenstad Portsmouth vertonen. „U moet de Royal Navy" met rust laten, heeft de rechter tegen haar gezegd en een vrouwelijke reclasseringsbeambte zei over het meisje: Zij is te dol op de matrozen. Ar Ter verlichting van het verkeerspro bleem in Parijs heeft het Franse mi nisterie van verkeer een plan ontwor pen voor auto's zonder chauffeur, die rijden, nadat een munt gewoipen is in een automaat. Zodra de gebruiker zijn bestemming bereikt heeft, laat hij de wagen gewoon staan voor de vol gende klant. Ar De WV te Denekamp viert dit jaar haar 60-jarig bestaan. Iedere zestigste gast in de plaatselijke hotels zal een gratis logies met ontbijt worden aan geboden. Voorts zal iedere zestigste bezoeker van enkele plaatselijke be zienswaardigheden als gast worden begroet en dus niets behoeven te be talen. Ar De hoofdredacteur van het Russische blad „Izwestia" schreef in een Engels Zondagsblad naar aanleiding van een bezoek aan de kathedraal van Sint Paul: „Ik ben atheist. Maar toen ik de kathedaal bezocht en de grote orgels begonnen te spelen, heb ik begrepen, dat dit alles een grote indruk kan ma ken op de ziel van een mens". A- Rillend van de kou werden in Roek- ford (USA) twee kleine jongens uit een ijskast .bevrijd, waarin zij zich twee uur opgesloten bevonden had den. Na hun bevrijding merkte de 5- jarige Teddy Ros op: „Het licht gaat werkelijk uit wanneer je de deur dicht doet!" De overgang van stal naar weide is wel erg groot voor het melkvee. In de stal zijn de omstandigheden wat klimaat en voe ding betreft per bedrijf vrijwel gelijk. Dit verandert echter zodra de dieren buiten komen. Ze staan plotseling bloot aan vrij sterke temperatuursschommeling (dag en nacht) en bovendien is het dieet van de koeien in de wei van geheel andere samen stelling dan op stal. Het voorjaarsgras be vat in verhouding tot het stalseizoen een hoog eiwitgehalte, terwijl het ruwe cel- stof-gehalte laag is. Ook de minerale sa menstelling van het voer wijzigt zich in niet onbelangrijke mate. Daarom verdient het aanbeveling om deze overgang zo geleidelijk mogelijk te laten verlopen. Dit kan bevorderd worden door: a. 's Nachts opstallen en een gift hooi verstrekken. b. Hooi of stro bijvoeren in de weide. Dit geldt uiteraard voor de eerste week of veertien dagen. Verder verdient het aan beveling de dieren de eerste dagen niet in een perceel met al te geil gras te brengen. Grootte stikstofgift Bij voldoende gunstig weer heeft men met 't gebruik van stikstofmeststoffen een middel in de hand om de grasvoorraad te regelen. Allerwege worden op de intensief geleide bedrijven dan ook zware stikstof giften toegediend om voldoende voer te verkrijgen. Hoeveel stikstof gebruikt zal worden (men gaat wel tot 12 baal en meer per ha per jaar) hangt van de bedrijfsomstandig heden en van de veehouder af- Wel dient men er rekening mee te houden dat door het jarenlang toedienen van zware stik stofgiften op den duur een eenzijdig gras bestand zal ontstaan want de kruiden en klavers worden door de stei-k stikstofinne- mende grassen tex-uggedrongen. Dit is een minder gunstige ontwikke ling omdat deze klavers en kruiden in ver houding tot gras veel kalk, magnesia, na tron en koper bevatten; de kruiden boven dien ook extra kobalt en mangaan. Bij het afnemen van de kruiden en klavers en het toenemen van de grassen zullen dus rela tief minder van bovengenoemde mineralen in het dagelijks rantsoen voorkomen, ter wijl onze productieve dieren juist meer nodig hebben. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de gemiddelde gehalten aan diverse mineralen (50 grasmonsters uit B.P.D.- Borculo) waaruit "duidelijk de gunstige mi nerale voorziening van klavers en kruiden naar voren komt. Grassen Klavers Kruiden In c/o van de droge 12.8 22.2 14.8 ruw eiwit 2.85 2.65 3.17 kali (K20) 0.27 0.65 0.77 natron (Na20) 0.68 2.40 1.86 kalk (CaO) 0.24 0.43 0.48 magnesia (MgO) 0.70 0.68 0.93 fosfaat (P2O5) 0.00058 0.00080 0.00117 koper (Cu) 0.0144 0.0100 0.0174 mangaan (Mn) De veehouder kan dus twee dingen doen. Hij kan kijken of de stikstofgiften vermin deren waardoor de klavers en kruiden weer een kans krijgen om zich te ontwik kelen maar de totale opbrengst daalt. Ook kan hij gewoon doorgaan met de zware stikstofgiften en de eventuele tekorten aan magnesium, kalk, natron en sporen elementen aanvullen met een mineralen- mengsel dat toegevoegd wordt aan pulp of meel. Likstenen zijn zeker aan te raden. Men dient echter wel te bedenken, dat lik stenen een gemiddelde samenstelling heb ben. Bij speciale tekorten, bijvoorbeeld koper of mangaan, zal extra van deze ele menten gegeven moeten worden. Welke richting de boer zal kiezen hangt natuurlijk geheel van de bedrijfsomstan digheden en zeker ook van zijn persoon af. Het bovenstaande was een opmerking over een termijn van vele jaren. Op korte termijn kan het kopziekte-on- derzoek in weidegras van belang zijn. Snel mineralenonderzoek De overgang van stal naar weide is ook altijd een onrustige tijd voor vele veehou ders in verband met de gevreesde kop- ziekte bij het melkvee. Vooral op die be drijven waar de ziekte zich al één of meer keren heeft voorgedaan. Wanneer de dieren een tekort aan mag nesium krijgen wordt het kopziektegevaar sterk vergroot. Magnesiumtekorten in het gras kunnen in de hand worden gewerkt door (te) zware kalibemesting en/of hoge kalicijfers in de grond. Grondonderzoek is daarom zeer belang rijk en vooral een goede opvolging van de bemestingsadviezen. Het kan bij zeer snelle groei voorkomen dat de veehouder zich afvraagt of het wel raadzaam is de koeien in een bepaald per ceel te brengen waar het grasbestand nog al geil is. Ook hierbij kan het Bedrijf sla boratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek u van advies dienen door een snel mineralenonderzoek van het gras. Het gras wordt onderzocht op droge stof, ruw eiwit, kali en magnesiagehalte voor de piijs van f 17,60. Het monster wordt genomen door een monsternemer en binnen vier dagen krijgt u (desgewenst telefonisch) advies of het raadzaam is de koeien in het betreffende perceel te brengen of dat men beter doet het gras in te kuilen. Samenvatting Naarmate men intensiever gaat werken op zijn bedrijf, zullen in het algemeen de opbrengsten en inkomsten stijgen. Anderzijds worden de kansen op moei lijkheden (kopziekte, sporenelementente korten enz.) groter. De veehouder zal dus te allen tijde bedacht moeten zijn op het uitbreken van bepaalde ziekten of ge- breks verschij nselen. Is het ergens dan geldt het zeker hier: „Het oog van de meester maakt het paard vet". Dit oog kan echter niet vooruit zien, vandaar dat de steun van het onderzoek noodzakelijk is. Ar Een inwoner van St. Louis, David Bibbs, die een flat op de vijfde ver dieping bewoont, houdt er niet alleen dertien honden op na, maar ook een paard. Toen men hem vroeg, waarom hij dit deed, antwoordde hij: „Ik kan niet alleen leven en in vrouwen heb ik geen vertrouwen!" Ar „Een vrijgezel is een man, die uit de ervaring van anderen konsekwenties getrokken heeft", aldus Peter Ustinov. Ar De 34-jarige Amerikaan Eleftherious Appalaskonstappaliou, die er meer dan genoeg van had om zijn naam re gelmatig te moeten spellen, heeft een andere naam aangenomen. Hij heet nu heel simpel Dennis Appel. A" De heer Logan heeft in de Ameri kaanse senaat voorgesteld om een spoedig eind te maken aan de grote werkloosheid door aan alle werkende getrouwde vrouwen 1000 dollar (on geveer f 3600.te betalen, wanneer zij hun baantje willen opgeven. Veel vrouwen zullen dit aanbod met beide handen aangrijpen, aldus Logan en het wérkloosheidsprobleem zou in één slag tot een oplossing zijn gebracht. A" Wanneer alle Fransen hun tanden zouden poetsen, zou dat de ziektever zekering miljarden francs per jaar besparen, aldus de Franse minister van Volksgezondheid. Volgens een door hem gemaakte berekening zou het voordeliger zijn om alle Fransen gra tis tandpasta j;e verstrekken dan de huidige toestand nog langer te laten voortbestaan, i Gij, vriend'lijk Maarts viooltje, Verscholen tussen rt groen Ge zijt een van de eersten In 't komend lent'seizoen! Gij, lief bescheiden bloempje, Ge munt niet uit door kleur Maar wat ik zo verrukkelijk vind, Dat is je fijne geur! En daarom Maarts-viooltje Begroet ik je zo blij: Je bent een lieve bode Van 't komend Lent'getij! I. C. Boers-Bloem. 33. Gelukkig voor de avonturiers was in tussen de maan opgekomen. En hoewel er niet veel licht door de kleine vensters naar binnenviel, was het toch genoeg om al thans in geval van nood oriëntatie moge lijk te maken. Bij het afgodsbeeld aangekomen, was het Flosser, die hen beduidde zich stil te houden. Zijn geoefende oren hadden een gerucht opgevangen. De mannen ver schansten zich achter het enorme beeld en zagen inderdaad even later twee Chine zen door de tempel lopen. Dat was wel niet zo prettig, doch uit de argeloze loop der gelen kon. men toch wel afleiden, dat hun binnendringen in de tempel onopge merkt was gebleven. Snel werd de volgende afspraak ge maakt: Dick en Bully zouden de twee Chi nezen voor hun rekening nemen kapi tein Fraser, Mack en Flosser zouden on dertussen het beeld inspecteren op gehei me deuren en dergelijke. Al dadelijk ontdekte kapitein Fraser in het voetstuk een opening. Voorachtig tas tend ging hij de toegang in, de anderen in het donker vlak achter hem aan Slechts even klonk een gedempte kreet dan was alles weer stil hoeft niet duur te zijn. Grote keuze in modellen en kleuren. In GABARDINE POPLIN NYLON RUBBER en PLASTIC Rijssen Op de markt alhier werden aangevoerd 1143 stuks vee, w.o. 122 run- dere en 1021 varkens. De prijzen waren als volgt: 12 vette koeien, eerste kwaliteit, van f 3,tot f 3,20 per kg slachtgewicht; 38 melk- en kalfkoeien van f 1000,tot f 1050,per stuk; 51 pinken van f 550, tot f 675,per stuk; 21 graskalveren van f 375,— tot f 425,per stuk; 20 drachtige zeugen van f 350tot f 450,per stuk; 24 loopvarkens van f 95,tot f 125,per stuk; 977 biggen van f 72,tot f 85,per stuk. De handel in rundvee was kalm en de prijzen waren onveranderd. In varkens en biggen was de handel vlot en waren de prijzen eveneens onveranderd. Donderdagavond heeft het elftal van het gemeentepersoneel in het Sportdal een wedstrijd gespeeld tegen een HVC- combinatie (spelers uit tweede en derde elftal en junioren). De wedstrijd, be doeld als oefenpartij met het oog op het jaarlijks toernooi, dat op vrijdag 5 mei te Vroomshoop zal plaats vinden, werd door de HVC-ers verdiend gewonnen met 3—0. Technisch kwamen verschillende spelers van het gemeente-elftal nog wel tot heel aardige dingen, maar een tekort aan snelheid stond succes in de weg. Wan neer men echter de zwakke plekken weet bij te wei-ken, zal 't resultaat in Vrooms hoop zeker niet tegenvallen. Het vorig jaar wisten onze plaatsgenoten beslag te leggen op de derde prijs. De wedstrijd werd donderdag geleid door de heer L. Meinsma. De procinciale V.V.V. van Overijssel heeft twee, voor de bevordering van het toerisme naar en in ons gewest, belang rijke uitgaven het licht doen zien. De eerste betreft en eenvoudige maar smaakvolle folder, waarin met een aantal markante Overijsselse foto's en een zeer korte itekst, o.m. over de drie delen „Sal- land, Twente en Noordwest - Overijssel", een overzicht gegeven wordt van de aan trekkelijkheden van ons gewest voor het toerisme. Het is een vijfluik waarvan voor en achterzijde uitsluitend aantrek kelijke foto's en de naam der provincie in zachte kleuren weergeven. Bijzonder aar dig is de vrij grote foto van twee Urker kinderen in de klederdracht van het voormalige eiland met daarboven de tekst „Mijn zusje en ik wonen in Over ijssel". Verder vindt men er op de kleder dracht van Staphorst, het kasteel 't Nijen- huis te Diepenheim (voorpagina), een gezicht vanaf de Kuiperberg op Ootmar- sum, een Twents Lös hoes, punteren in Giethoorn (achterpagina), zeilen en kam peren in Overijssel en ten slotte een kaartje van ons gewest met o.a. de ver gelijking qua ligging met overig Neder land. Het geheel is uitgevoerd in koper diepdruk in drie kleuren en eveneens verschenen in Engelse, Duitse en Franse tekst. De tweede uitgave is een kaart van Overijssel, die in landelijk verband in ons gewest met medewerking van de Provinciale Planologische Dienst is samengesteld, zodat thans iedere Provin ciale V.V.V. in ons land over een V.V.V.- kaart van haar provincie beschikt. De prijs van de kaart bedraagt 0,50 en die is zij, gezien wat geboden wordt, zeker waard. De kaant bevat o.m. alle soorten wegen, rijwielpaden, spoorwegen, aanduidingen waar V.V.V. - bureaux gevestigd zijn, kanalen, rivieren, meren. Bos en heide zijn er in kleuren aangegeven, zodat o.a. de Overijsselse heuvelrug er duidelijk op uitkomt, terwijl zij een toelichting in 4 talen bevat. De achterzijde bevat een gx~oot aantal gegevens omtrent de stedelijke centra, met bijzondei'heden van de kleinere plaatsen in hun omgeving, toeristische routes en evenementen in de verschillen de gemeenten. Ook deze gegevens zijn naast de Nederlandse tekst in het Frans, Duits en Engels vermeld. Wat Holten be treft had de vermelding van de Canadese begraafplaats naar het ons voorkomt niet mogen ontbreken. Zij is natuurlijk geen toerisltasdhe bezienswaardigheid en er moet dan ook geen propaganda mee be dreven worden. Haar aanwezigheid dient met de nodige piëteit worden omringd, maar het mag toch ook niet zo zijn, dat de vreemdelingen en met na me onze buitenlandse gasten met de ligging van deze „ere - begraafplaats" op de Holterberg niet op de hoogte zijn. Overigens hebben wij alle waardering voor deze nieuwe uitgave. Programma 8 en 9 april a.s. Zaterdag a.s.: Nijverdal a-Holten a 4.15 uur (2) Nijver-dal b-Holten b 4.15 uur (2) Holten c-DES e 4.Uur (1) Zondag a.s.: Haarl. Boys 1-Holten 1 1.45 uur (2) Haarl. Boys 4-Holten 3 (2) Onze prognoses staan zoals gewoonlijk weer achter de wedstrijden vermeld. Stand 2e klasse E; Omhoog 1 12 9 2 1 20 29—12 Holten 1 11 8 2 1 18 40—18 GFC 2 11 7 1 3 15 31—25 Twen the 1 11 4 4 3 12- 25—26 Junioren: Stand groep I M: Holten a kampioen. Holten a 13 11 1 1 23 47—11 Excelsior a 12 7 4 1 18 6112 De Zweef a 11 7 1 3 15 Hulzen a 12 6 3 3 15 SVVN a 13 5 3 5 13 Holten a speelt zaterdagmiddag haar laatste competitiewedstrijd tegen Nijver dal a. Aanvang 4.15 uur. De nog te spelen wedstrijden voor Hol ten 1 zijn de volgende: Thuis: Holten 1-GFC 2 U itwedstrijden Twenthe 1-Holten 1 GFC 2-Holten 1 Omhoog 1-Holten 1 Haarle 1-Holten 1 En voor Omhoog is dit als volgt: Omhoog-GFC 2 A.s. zondag, 2.30 uur. Omhoog 1-Holten 1 Omhoog 1-SOS 1 Twenthe 1-Omhoog 1 Ilaarlese Boys 1-Holten 1 Zij, die naar Haarle willen, kunnen zich hiervoor opgeven bij de heer W. Oolbekkink, Kerkstraat 2.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2