Wereldgezondheidsdag 1961 AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen VW-propaganda in stad Groningen ELIZABETH LONG Joep Nicolas maakt veertiende raam voor Oude Kerk in Delft Opening VVV-bureau week uitgesteld No. 14 Jaargang 13. ZATERDAG 8 APRIL 1961 NS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave^van^SJicht^^oltemNwuwsblad" Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Zaterdag 8 april, 7.30 uur: Uitvoering Gem. Zangvereniging „Ons Genoegen" te Larensebroek in zaal „De Wippert" (zie adv.). Dinsdag 11 april, 8 uur: Vergadering Hervormde vrouwenvereniging Dijker- hoek in „Bethanië". Woensdag 12 april: „De Halm" gesloten wegens uitstapje (zie adv.). Woensdag 12 april, 's avonds 8 uur: Alge mene ledenvergadering der Coöp. Boe renleenbank „Holten" in café Jansen, (zie adv.). Vrijdag 14 april: Vergadering afd. Hol ten Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. Zaterdag 15 april, 3 uur: Officiële ope ning VVV-bureau hoek Dorpsstraat- Gaardenstraat. Zaterdag 15 april: Groot bal van de WSV ,JDe Trekkers" in „Amicitia" (zie ad vertentie). Woensdag 19 april, 8 uur: Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes in .jRehoboth". Spreekster: mevr. Heer- sink uit Vroomshoop. Donderdag 20 opril, 7.30 uur: Centra avond in „Amicitia", N.V. Gebr. Dik kers (zie adv.). Zaterdag 29 april, 8 uur: Slotbal Dans club „De Waag" (J. Haverslag). Maandag 1 mei, 8 uur: Feestavond Hol- tense Oranjevereniging met toneeluit voering van Holtens Toneel in „Ami citia". Donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag): Concours-hippique Landelijke Rij ver eniging „Bergruiters" bij café „De Poppe". Ned. Kerv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Broeyer. 10 uur Jongeren dienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Roldanus van Okkenbroek. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Brinkman van Rijssen en 3 uur Ds. Kamper van Wier den. In beide diensten is de derde col lecte bestemd voor Evangelisatie in België. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Willem Jan, zv H. E. Slijk huis en J. W. Aaltink, Bessinkpasstr. 35. BEVOLKING: Ingekomen: W. Müller van Almelo n. Zwartepad 3. A. van Pouderoijen en gezin van Zaltbommel naar Look 40. H. B. Beltman van Doetinchem naar Dorpsstraat 9. M. F. C. van Angelbeek van Eindhoven naar Holterberg 41 d Vertrokken: H. Schooien van Borkeld lb naar Bathmen. Gevonden: jumper; enige paren nylon kousen; toiletgarnituur. Verloren: jongensoverall; vilten pet. Komen aanlopen: 2 zwarte poedels. Inlichtingen uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur aan het groepsbureau der rijks politie te Holten. De Contactcommissie „De Overijsselse Heuvelrug", omvattende het territoir van de gemeenten 'Hellendoom, Holten, Om men en Rijssen, gaat in de periode van 14 tot en met 22 april in de stad Gronin gen een grootschêepse propaganda-aktie voeren. Voor dit doel wordt op de eerste étage van een groot warenhuis aan de Grote Markt te Groningen een stand ingericht, waar informatrices in ouderwets Over ijssels kostuum de bezoekers zullen in lichten omtrent de vakantiemogelijkhe den in de genoemde toeristencentra. Het hoogtepunt van deze aktie zal wor den gevormd door een demonstratie van boerendansen en een officiële ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur van Groningen op dinsdag 18 april a.s., met daarna een gemeenschappelijke lunch. De burgemeesters der genoemde ge meenten zijn uitgenodigd door hun te genwoordigheid aan deze aktie de nodige luister bij te zetten. Door een twetal tou ringcarondernemingen zijn bussen be schikbaar gesteld om de deelnemers te vervoeren. Er worden pogingen gedaan om gedu rende deze aktie door het carillon van de Martinitoren het Twentse volkslied te doen klinken. EEN ONGELUK LIGT IN EEN KLEIN HOEKJE Het verkeer is niet de enige en zelfs niet de grootste schuldige. In Engeland gebeuren er elke dag 45 ongelukken met dodelijke afloop. Daarvan zijn er 14 te wijten aan het verkeer en 5 aan arbeids ongevallen, doch niet minder dan 24 van die dodelijke ongelukken doen zich voor in of om de woning, waar men zich juist zo veilig waant! VOORKOM ONGEVALLEN Het tragische is, dat de meeste van deze ongevallen hadden kunnen worden voor komen. Diepgaande onderzoekingen in ve le landen en ook in ons land hebben uit gewezen, dat vrijwel alle ongevallen zijn toe te schrijven aan menselijke factoren: vermoeidheid, angst, domheid, ongenoe- (MAAR KAN MEESTAL WORDEN VOORKOMEN!) Niet lang geleden gingen in Engeland twee jongetjes op de spoor baan liggen, toen in de verte een trein naderde. Ze deden een spel letje: wie het laatst wegspringt, heeft gewonnen. Ze wonnen alle bei, maar de machinist trof geen schuld. Toen de zaak werd onderzocht, bleken de kinderen thuis te zijn op gevoed in een voortdurende vrees voor allerlei gevaren. Daardoor werden zij als het ware innerlijk gedreven tot waaghalzerijen, wan neer zij even aan het ouderlijk gezag waren ontsnapt. De ouders wa ren niet te overtuigen, dat zij zelf de meeste schuld droegen aan het ongeluk. Omgekeerd: hoe dikwijls moeten ouders niet achteraf zeggen: „Had ik nu maar...." Zij hebben de gevaren te licht geteld. Had ik nu maar mijn kind niet op straat laten ballen... Had ik nu maar het stopcontact van een veiligheidsstekker voorzien... Had ik mijn kind nu maar tijdig zwemles ge geven... Had ik de baby nu maar niet met de fles alleen gelaten... Had ik het ratten kruit, het bleeklvater of het medicijnflesje nu maar beter opgeborgen... „Had ik nu maar... dan zou er niets zijn gebeurd!" Dergelijke dingen kunnen natuurlijk al leen maar in andere gezinnen voorkomen. Niet bij onszelf. Wij letten immers veel te goed op. Dat dachten ook de ouders van die twee Engelse jongetjes, die voor de trein gingen liggen. Dat dacht ook de da me, die in een mooi nylon nachthemd de kachel oprakelde en daarbij in brand vloog. Dat dacht ook de moeder, die de wieg bekleedde met een mooi plastic gor dijntje, waarin haar baby verward raakte en stikte. Een ongeluk ligt' in een klein hoekje, ook bij ons. FATALE VERGISSING. „Mamma er staat „inflamable" op dit flesje. Betekent dat. dat het goedje kan branden?", vroeg een Luxemburgs meisje aan haar moeder. „Doe niet zo dom kind, inflamable betekent juist onbrandbaar", antwoordde haar moeder. Een uur later was het hele huis een geblakerde puin hoop. De vergissing van de moeder, was niet. zo onbegrijpelijk. Ze dacht waarschijnlijk aan woorden als „formeel" en „informeel", die een tegenstelling uitdrukken, waarbij het voorvoegsel „in" de betekenis heeft van „niet". Het zowel in de Franse als Engelse taal voorkomende woord „inflam able" is daarop echter een uitzondering, waarvan mensen in andere landen meestal geen weet hebben. Ook hier lag het onge luk dus in een heel klein hoekje. Wist U, dat er jaarlijks in de wereld meer mensen sterven aan ongelukken dan aan andere doodsoorzaken met uitzonde ring van kanker en van hart- en vaatziek ten? Wist U, dat in de meeste landen meer kinderen tussen 5 en 19 jaar omko men door ongelukken dan door alle andere oorzaken tezamen? In Frankrijk gebeurt elke twee minuten een ongeval, dat de dood of de blijvende arbeidsongeschiktheid van het slachtoffer ten gevolge heeft. Al leen al in de Verenigde Staten gingen in 1959 als gevolg van ongelukken 220 mil joen mandagen verloren. HET VERKEER gen over moeilijkheden in het gezin of op de arbeidsplaats, zorgen wegens financi ële tegenslag, opwinding over een grote gebeurtenis, onbedachtzaamheid, gedach teloosheid, etc. De ongevallenstatistieken wijzen bijvoorbeeld uit, dat kinderen kort voor de maaltijden, wanneer zij dus de minste weerstand hebben, het meest „vat baar" zijn voor allerlei ongelukken. Een uitstekend automobilist, die meer dan tien jaar zonder een enkel schram metje had gereden, ging op weg om op de burgerlijke stand zijn eerste kind aan te geven, waarop zijn vrouw en hij jarenlang hadden gewacht. Hij verongelukte op weg naar het gemeentehuis, omdat zijn gedach ten meer door de baby dan door het ver keer in beslag genomen. Een monteur had zestien uur achter el kaar aan een spoedopdracht gewerkt. Toen hij naar huis ging, liep hij half-slapend tegen de ladder van een glazenwasser op. De monteur bleef ongedeerd, doch de gla zenwasser werd voor zijn verdere leven invalide. Het ongeluk lag in een klein hoekje, doch het had kunnen worden voor komen. STRIJD TEGEN ZIEKTE EN DOOD De wereldgezondheidsorganisatie, waar bij al 104 landen over de gehele wereld zijn aangesloten, voert sinds haar oprich ting op 7 april 1948 een ononderbroken strijd tegen ziekten, die de mensheid be lagen, en tegen misstanden op het gebied van de geestelijke en lichamelijke volks gezondheid. De oprichtingsdag van deze organisatie wordt jaarlijks herdacht met een internationale campagne, waarin de aandacht van de wereldbevolking wórdt gevestigd op een bepaald aspect van het gezondheidswerk. Dit jaar is het thema van deze dag: „Ongelukken behoeven niet te gebeuren". Het zal wel zuiver toeval zijn, dat voor dit thema juist de dertiende verjaardag van de Wereldgezondheidsor ganisatie is gekozen. Een ongeluk is niet iets, dut toevallig gebeurt, zo zegt de directeur-generaal van de organisatie, dr, M. G. Candau, in een boodschap tot de wereldbevolking. Eik ongeluk is liet resultaat van een reeks Elizabeth Long is het 14 jarige school meisje uit Ilford in Essex, die op 22 en 23 april a.s. het opnemen zal tegen zwem sters van wereldformaat van de Haagse Zwemclub in Nederland. Zij behaalde in haar vaderland twee nationale titels, die haar de sprong over de grenzen deed wagen. oorzaken. Wanneer deze oorzaken worden weggenomen, worden ook ongelukken vermeil en. Ieder van ons -kaafcdaaraan meewerken. Op elk gebied. Verkeersveiligheid is niet alleen een zaak vöor autoriteiten doch evenzeer voor de weggebruikers. Bedrijfsveiligheid is niet alleen een zaak voor de bedrijfsleiding, doch evenzeer voor de arbeiders en de employé s. De veiligheid in en rond de eigen wo ning is een zaak, die ieder van ons en zeker alle ouders aangaat. Het is een schande van onze tijd, dat ongelukken van allerlei aard meer men senlevens kosten en meer slachtoffers in valide maken dan in de laatste wereld oorlog. Het is vooral een schande, omdat vrijwel alle ongelukken kunnen worden voorkomen door kleine voorzorgen en door een grotere oplettendheid. KIJK UIT DOE IETS Uw kinderen en Uw andere huisgenoten hebben er niets aan, wanneer U alleen dit stukje hebt gelezen. U moet iets doen en wel direct. Dus: eindelijk dat kapotte stopcontact repareren, het steeds wegglij dende vloerkleedje vastleggen, het medi cijnkastje onbereikbaar ophangen voor de kinderen, de defecte gasslang in de keu ken vernieuwen, de gebarsten sport van de ladder versterken, de baby niet meer met de zuigfles alleen laten, de steel van de koekepan niet meer buiten het fornuis laten uitsteken, de venstersluitingen con troleren en duizend andere „kleine hoek jes" waarin de ongelukken verborgen liggen, grondig zuiveren. Dan zult U mis schien nooit achteraf behoeven te ver zuchten: „Had ik nu maar U denkt daarbij natuurlijk direct aan verkeersongevallen. Die eisen inderdaad een zware tol aan mensenlevens en aan slachtoffers, die tijdelijk of blijvend inva lide worden. Natuurlijk proberen we alle maal ideale weggebruikers te zijn, maar de Nederlandse statistieken wijzen uit, dat ieder van ons jaarlijks een kans heeft van 1 op 300 om min of meer ernstig ge wond te raken bij een verkeersongeval. Bij de voetbalpool en bij de meeste lote rijen zijn de kansen heel wat minder.... stichting „Het Princenhof" worden aan geboden. De heer v.d. Mandele had de kunstenaar opgedragen een raam te ver vaardigen ter herdenking van de terug keer van H. M. Koningin Wilhelmina op Nederlands grondgebied in Eede in 1945. De zeven vertikale raamvlakken geven een uitvoerig beeld van dit historisch ge beuren: we zien de vorstin staande temid den van haar beproefde onderdanen tegen een achtergrond van puinhopen en half vernielde huizen, waarop de Nederlandse driekleur wappert. Het onderschrift is een regel uit het Wilhelmus: „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet". Links zien we Joep Nicolas aan het werk. Als gevolg van vertraging bij het afle veren van de kantoorinventaris 'kan de officiële opening van het nieuwe VVV- bureau op zaterdag 8 april a.s. geen door gang vinden. De officiële opening zal nu geschieden op zaterdag 15 april as., des namiddags om 3 uur. Als op 22 april a.s. de geheel herstelde Oude Kerk in Delft in gebruik zal worden genomen, zal tevens het veertiende glas- in-lood-raam, dat de bekende glazenier Joep Nicolas uit Venlo voor deze kerk heeft gemaakt, worden overgedragen. Het raam (rechts) zal door mr. dr. K. P. van der Mandele uit Rotterdam namens de

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1