Dienstplicht kan worden verkort Goede Vrijjdag Met Pasen overal volop bloesem? Geslaagde ouderavond C.J.V. Jeugdclubs Dijkerhoek Niet vóór 1964 „De Riviera's van Europa" M.R.V.-film Voetbal Rode knipperlichten bij overweg Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! Mej. Rottink sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen ZATERDAG 1 APRIL 19G1 No. 13 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD In Den Haag zit een gelukkig man. Het is het hoofd van de afdeling personeelspu- bliciteit van het Ministerie van Defensie. Hij heeft reden om blij te zijn. Zijn grote militaire operatie, de actie „K.V.V." schijnt, als de tekenen niet bedriegen en wie durft daarin te geloven? een grandioos succes te worden. Deze militaire actie wil bij uitzondering geen land, maar harten veroveren. Van de uitslag hangt af of in Nederland de weinig geliefde dienst plicht met enige maanden kan worden be kort. Op een persconferentie in Den Haag is in februari aan een aantal journalisten een hoeveelheid kleurige folders uitgereikt. De eerste exemplaren van een stortvloed, die bezig is ons land te overstromen. Die dag werd het officiële startschot gegeven voor de wervingscampagne van militaire vrij willigers, die de gaten, die eventueel vroe ger naar huis vertrekkende dienstplichti gen achterlaten, moeten opvullen. TAAK VASTHOUDEN Diensttijdverkorting is een idee, dat ons allen goed ligt. Wanneer er een paar maan den afgeknabbeld kunnen worden van de anderhalf tot twee jaar, die iedere jongen, of hij wil of niet, moet doorbrengen in 's lands wapenrok, zal niemand aarzelen dat buitenkansje waar te nemen. De hoop op een goede kans kreeg nieuwe, ditmaal vruchtbare, grond, toen enige tijd geleden in Engeland een belangrijke beslissing viel. Daar zou de diensttijd als een ouderwets middel worden afgeschaft. In andere lan den van de Nato-gemeenschap werden verkortingen doorgezet. Nederland bleef nog achter. Dat kon moeilijk anders, want hoe zou men in ons land zo'n gewichtige stap kun nen zetten zonder niet eerst een gewichti ge commissie hét voorterrein te laten verkennen? Die commissie kwam na tuurlijk snel genoeg. De leden werden ge- recruteerd uit de werelden van de vak vereniging, de arbeidersbeweging, de middenstandsbond, boerenkringen en ge completeerd met een aantal militaire des kundigen. Twee jaren geleden kwam het rapport van, deze „Commissie Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen". Het lijvige boekwerk zette aanvankelijk een domper op de vreugde. Van spoedige invoering van een verkorte diensttijd wilde de Commissie van Voorst tot Voorst, zoals zij naar haar voorzitter werd genoemd, niets weten. Gevreesd werd, dat een verkorting de taak, die Nederland in Natoverband op de schouders moet nemen, belangrijk zou schaden. Die taak bestaat uit het instand houden van twee getrainde! en parate divi sies. Van die training zou niets worden af gehaald bij een verkorting, maar wel van de parate diensttijd en wel zoveel, dat er niets meer zou overblijven. AANTREKKELIJK De comlmissie zag wel een mogelijkheid voor een verkorting van de diensttijd, wanneer tegenover de vertrekkende mili- Wij laten hier een korte beschrijving volgen van de kleurenfilm, die zaterdag avond door N.R.V.-filmdienst in Amicitia zal worden vertoond en welke vertoning voor ieder toegankelijk is. Men zie de aan kondiging in dit nummer. Na een gezellige aanloop start de reis in de miljoenenstad Barcelona. Na Sitges ten zuiden en het bei'gland ten westen van Barcelona wordt in Blanes de eerste Ri- vièra, de Costa Brava bereikt, die wij tot aan de Franse grens bij Port Bou bewon deren in zijn uitzonderlijke pracht. Daarbij heeft de heer Groen niet verzuimd de ca mera ook eens te richten op het vooral langs de Costa Brava zo interessante ach terland, waar in diepe dalen de oude stadjes liggen met fx-aaie kloosters en ker ken 'en waar opgravingen ons hier en daar verplaatsen naar de tijden dat Kelto-Ibe- riërs, Romeinen, Gx-ieken en Gothen hier hun nederzettingen hadden. Bij Port Bou trekken wij Frankrijk bin nen, verwisselen even de rivièrakust voor het wat vlakkere strand tussen Perpignan en Marseille en volgen de Franse Rivièra met zijn zo geheel van de Costa Brava af wijkende aspecten en waar namen als St. Tropez, St. Raphaël, Cannes, Nice, Monte Carlo en Menton meer begrippen zijn ge_ worden dan dat zij plaatsen aanduiden. Ook hier brengt de camera ons herhaalde lijk naar het achterland. Na het overschrij den van de Italiaans-Franse grens komen wij in een weer gans andex-e wereld, de Ri vièra dei Fiori, de bloemenrivièra. Om de vijfde en laatste in deze film be handelde rivièra, de Rivièra Adriatica, te bezoeken, moest de filmdienst dwars door Italië trekken, maar voordien werd na tuurlijk een bezoek gebracht aan de zich als sneeuwbergen voordoende marmerber- gen van Carrara en aan de bij zovelen on zer leden bekende badplaats Viareggio» Pisa met de scheve toren enz. Inleiding en commentaar bij de film worden gegeven door de heer C. C. Gerré- se, die op dat gebied zijn sporen al ver diend heeft. tairen voldoende vrijwilligers stonden, die hun plaatsen wilden innemen. Voor die vrijwilligers moet de actie „KVV" (Kort Verband Vrijwilliger) zorgen. De wer vingscampagne zal vooral worden gevoerd onderdienstplichtig-en. Hun zal wor den gevraagd of zij er iets voor voelen, één of meer jaren tot een maximum van vier jaren tegen goede betaling na te dienen. Een jongen die nog niet is opgeroepen, maar zijn oproepkaart wel kan verwach ten, kan tekenen voor een z.g. kort ver band, dat vier of zes jaren kan duren. Een groot voordeel voor hem is, dat hij, als hij gewoon in dienst(plicht) gaat, niet meer verdient dan wat simpele kwartjes en dub beltjes per dag, terwijl hij nu over de vier of zes jaren, het volle salaris van een be roepsmilitair ontvangt. Zijn vrijwillig doorgebrachte diensttijd geldt bovendien als vervulling van zijn dienstplicht, zodat hij bijna twee jaren cadeau krijgt. Boven dien krijgt de kort-verbander nog een ex tra financieel voordeel: Als zijn contract verlopen is, ontvangt hij een premie van ongeveer 25% van zijn laatste (maandsa laris over iedere maand die hij in dienst is geweest. Als hij afzwaait als (reserve) ser geant ontvangt hij op die manier na vier jaren zo'n kleine vijfduizend gulden. Een spaarcentje dat hem, wanneer hij in de twintiger jaren aan trouwen denkt, aardig op weg helpt. BETERE OPLEIDING Bij de dienst Personeelspubliciteit van Defensie, het orgaan dat de actie leidt, staan al sinds het begin van de campagne de telefoons roodgloeiend. Zelfs uit het buitenland komen vex-zoeken om meer in lichtingen. Eén bewijs hoe de actie is in geslagen. De eerste week kwamen zo,'n vijfhonderd aanmeldingen binnen. De com missie heeft berekend, dat tienduizend vrijwilligers nodig zijn om een diensttijd verkorting van twee mlaanden mogelijk te maken. Deze zou tegen 1964 kunnen wor den ingevoerd. Wanneer het succes blijft aanhouden, kan deze limiet worden be reikt. Het aantrekken van vrijwilligers heeft ook voor het leger zelf een belangrijk voordeel. Op deze manier kan men de jon gens langer en vooral beter opleiden en er bovendien meer van profiteren. In een tijd van electronische oorlogvoering, waar in het militaire apparaat gebx-uik maakt van steeds meer technische snufjes, is dat een belangx*ijke factor voor het verkrijgen van een leger, dat de toets van zelfs de scherpste critiek kan doorstaan. VRIJ NAAR EEN HEEL OUD PAASGEDICHT Scherp zagen de meedogenlozen Hoe hang en zwak Pïlatus was; Hij liet hun kiezen en zij kozen Met luider stem voor Bar-abbas. Maar Jesu, Gij werd uitgekreten Voor aards-rebél en paria En zijt de weg van Gods profeten Gegaan tot op Calvaria. Wij stonden naast Uw kruis en schreiden Zeer bitter om Uw bange nood En om de smart die Gij moet lijden En om Uw worstling met de dood. En om Uw schaapjes, gans verslagen: Wat had hun Herder toch misdaan? We weenden luider], want wij zagen Uw Mater Dolorosa staan. En baden met Haar, want wij vonden 't Ondenkbaar dat geen enkle macht, In d'allerlaatste noodseconden, Voor U en Haar verlossing bracht. Maar redding is er niet gekomen, Noch van het aards Jeruzalem, Noch van 't Jeruzalem der vromen, Want beide roepen: Weg met Hem! En zien verheugd Uw einde naderen, Zij spotten met Uw laatste nood In opdracht van de leer der vaderen, Die steeds weer Gods profeten doodt. Ach, Jesu, zo moet Gij verbloeden, Reeds valt Uw machtloos hoofd opzij, Geen macht kan meer Uw dood verhoeden; En nochtans, nochtans hopen wij. O, diepten van dit duister drama: De aarde (en de hemel!) doof Voor 't angstig: Eli, Eli, Lama, Sabachthanie van ons geloof! En dan, bij 't vlieden van Uw leven, Uw laatste roep: het is volbracht! De aarde berst, de bergen beven En over Juda daalt een nacht. Een nacht vol angst en vol geruchten, Een nacht waarin zoveel gebeurt, Een nacht waarin de „helden" vluchten En 't voorhang van de tempel scheurt. En als dan graven openspringen En doden weer zijn opgestaan En Judas met de zilverlingen Zijn laatste noodsprong heeft gedaan. En Gij van 't kruis zijt afgenomen, O, Jesu, en in 't graf gelegd; Dan is de twijfelnacht gekomen! Maar stil, hebt Gij niet eens gezegd: Ik word een in de grond geborgen, Maar weer herlevend tarwegraan, Ik sterf, om aan de derde morgen In nieuwe kracht weer op te staan?? GéTé. WAT VERDIENT EEN MILITAIR? Bruto salaris per maand. Soldaat eerste klas: 20 jaar f 267,(ongehuwd) 21 jaar f 287,(ongehuwd) 22 jaar f 358,(gehuwd) Koi'poraal 20 jaar f 285, 21 jaar f 309, 22 jaar f 388,(gehuwd) Reserve sergeant/wachtmeester: 20 jaar f 350, 21 jaar f 378,— 22 jaar f 422,(gehuwd) Reserve 2e luitenant: Bij aanvang f 515, 1 wedde dierxstjaar f 549, 2 wedde dienstjaren f 588,(geh.) Met ingang van woensdag 5 april a.s. zullen bij de spoorwegovergang naar het Beukerxlaantje rode knipperlichten in ge bruik worden gesteld, in plaats van de draaiende stopborden. Wij verwijzen de weggebruikers naar de bekendmaking van de Ned. Spoorwegen cp de advertentiepagina in dit blad. Vesos a-Holten a 16 (Holten a kampioen). In een matige wedstrijd heeft Holten a verdiend van Vesos a gewonnen. Direkt, al van de aftrap af, nam Holten het heft in handen, om de voorsprong niet meer af te staan. Vesos a heeft op het ogenblik geen ploeg van betekenis meer om te vrezen. De doelpunten werden gemaakt door H. Brands (2x) en G. v. d. Bos (4x). Holten a moest uit twee wedstrijden drie punten halen om zich kampioen te mo gen noemen en dank zij de strijd van SVVN a, die Excelsior a een gelijk spel afdwong, mocht Holten a zich zaterdag middag kampioen noemen van Groep 1 M. Wij feliciteren Holten a met dit prachti ge succes en hopen, dat Holten I dit voorbeeld spoedig zal volgen. Enter Voorxxit c-Holten c, 04. In een matige wedstrijd zijn de Holte naren er in geslaagd opnieuw twee punt jes mee naar huis te nemen. Reeds eni ge minuten na de aftrap wist T. Brands uit een voorzet van links de stand op 0-1 te brengen. Vijf minuten later was het dezelfde speler, die een tegenstander passeerde en de doelman opnieuw het nakijken gaf. Dit doelpunt werd echter om onbegrijpelijke reden afgekeixrd. Tien minuten voor rast loste linksbuiten G. Schöppers een vleugelschot, dat de keeper te machtig bleek, 20. Een paar minuten voor rust liet S. Markvoort na een doelworsteling het derde doelpunt noteren. Na de rust ging Holten, ondanks tegenwind, direkt in de aanval, doch er werd wanhopig slecht met de vele kansen omgesprongen. Ook in de achter hoede vielen enige gaten, maar de En ter Vooruit-voorhoede was evenmin bij machte om doelpunten te maken. Een mi nuut of tien vóór het einde wist H. Tui- tert via de binnenkant van de paal toch nog een vierde treffer te scoren. Hierna brak het einde aan van de tot nu toe het slechtst gespeelde wedstrijd van de Holtenaren. Programma 1 en 3 april a.s. Zaterdag: Sportclub Rijssen b-Holten b (2) Aanvang 3 uur. Paasmaandag: Twen the 1-Holten 1, 12 uur (2) Zij, die naar Twen the 1-Holten 1 wil len, kunnen zich hiervoor opgeven bij W. Oolbekkink, Kerkstraat 11. De verdere uitslagen waren: Nij verdal 3-Holten 2 11 Holten 3-RV 3 6—4 RKSV a-Holten b 0—1 Opstelling Holten 1. Doel: A. Vincent. Achter: H. J. J. ten Velde, G. J. Paal man en A. Meerman. Midden: G. Bannink en H. Jalving. Voor: 'H. Wansink, H. F. Klein Velder- man, J. A. Ulfman, H. J. Jansen en H. van den Bos. Reserves: G. H. Vincent, G. Krieger en A. Stukker. De eerste bloesem tooit ons mooie landschapvlam mend geel, schuchter wit en mooi rose hebben we rondom ons heen al waargenomen. Wat staat ons een mooie tijd te wachtenhet mooiste tafereel van heel het seizoen, mogen we wel zeggen. Als Pasen wat het weer betreft een milde toon aan geeft, dan verwachten we al heel wat bloesem en kan alles reeds een' fijne feesttooi hebben. Maar afwachten VNAA/WSA*AAA*VVVVVVVWWVVWVAAAA'V^\*A*/SAVVWSAA/WV/SAA/VWV Vx-ijdag 24 maart hielden de meisjes- en jongensclubs van de CJV hun ouderavond die in alle opzichten goed geslaagd kan heten. Aan het begin van de avond kon Henk Rietberg een geheel gevulde zaal een welkom toeroepen. In het bijzonder heet te hij de ouders welkom; verder dankte hij de ouders voor het vertrouwen, dat zij in de leidsters en leiders gesteld hebben en zei, dat het goed gaat met de clubs. Het bijbelgedeelte werd behandeld door Janna Weijers. De inhoud hield verband met de Paasweek. Als eersten kwamen de kleine meisjes met een toneelstukje voor het voetlicht met: „Je boerenfamilie", dat heel lexxk vertolkt werd. Vervolgens speelde Jan Wilmink enkele liedjes op de accordeon. De jongensclub speelde een kluchtje, dat de titel dx-oeg van: „De Hoofdprijs" dat goed in de smaak van 't publiek viel; evenals het schimmenspel. Dit speelde zich bij de tandax-ts af en deed de zaal daveren van het lachen. In de pauze werden de aanwezigen op een kopje koffie getracteerd en werd een verloting gehouden. Na de pauze kwam de tweede klucht van de jongensclub: „De barbier met één klant". Dit stukje werd op een buitenge woon smakeijke en vlotte wijze gespeeld. Het werkte nogal eens op de lachspieren. Hierna trad de accordeonist Jan Wilmink nog een keer op, waax-na het laatste stuk je „Een dolle proef" gespeeld werd door de grootste meisjes. Deze meisjes deden flink hun best en kregen dan ook veel bijval van de zaal. Op deze avond was er een grote voor uitgang te bespeuren in het toneelspel, vergeleken bij voorgaande jaren. De stukjes werden op een vlotte wijze ge bracht; ook de rollenkennis was goed. De CJV jeugdclubs in Dijkexhoek kunnen weer terugzien op een goed geslaagde avond. Jan Krikkink sloot de avond door te la ten zingen Gez. 228, dankgebed eindigde. waarna hij met De leden van de afd. Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond vergaderden donderdagavond in gebouw Rehoboth. De presidente, mevr. Hosmar-Op den Dries, opende deze bijeenkomst met ge bed en Schriftlezing (Joh. 13), nadat ge zongen was Gezang 43 1. Zij sprak vervolgens een hartelijk woord van welkom, waarbij zij zich in het bij zonder richtte tot mej. Rottink uit Del den, die een causerie hield over ,Oude en nieuwe wasmiddelen en nieuwe tex- tielvezels". Mej. Rottink stond eerst uit voerig stil bij de samenstelling en fabri cage van de diverse wasmiddelen. Zowel in de oude als in de nieuwe middelen is de keuze groot. Het wassen kan in veel kortere tijd gedaan worden als de meeste huisvrouwen gewoon zijn. Bij het gebx-uik van een synthetisch middel kan men in veel gevallen het bleken achterwege la ten, aangezien in de waspoeder een bleek middel is vex-werkt. Het sop moet vooral niet te vet worden gemaakt. Men doet ex- beter aan om het extra vuile goed twee keer te wassen. Bij de wolwas mag het sop niet te warm zijn, en niet te vet en wringen mag men wollen stof beslist niet. De textielvezels, die momenteel veel gebruikt worden, zijn nylon, perion en grilon. De namen van deze vezels ver schillen maar aangezien ze van dezelfde samenstelling zijn, moet er bij het wassen in de behandeling geen verschil wox-den gemaakt. Nadat mej. Rottink enkele vragen op duidelijke wijze had beantwoox-d en de film was vertoond: „Zo gaat het platte land gekleed", wex-d deze gezellige bijeen komst na het gezamelijk zingn van Psalm 1381 door mevr. Bulsink-Bakker met dankgebed gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5