Boomfeestdag Holtense jeugd plantte boompjes op de Holterberg Ds. Addink's reis om de wereld Robbie van Veen in Holland Ouderavond Openbare Kleuterschool Juffrouw Maat nam afscheid Groot aantal Paasvuren Jaarvergadering PJGO-afdeling „Jong Holten" Waarom een spaarbank voor Prot. Nederland Een groot krentenbrood DE TEMPEL VAN KWI1GH0 - Met gToot enthousiasme hebben 88 jon gens en meisjes uit de hoogste klassen van de beide dorpsscholen ze hadden kennelijk plezier in het werk woens dagmiddag ruim 350 fijnsparren geplant op de Holterberg ter gelegenheid van de telken jare op 29 maart plaatsvindende boomfeestdag. Dat pjrettige werkje ge schiedde on,:ler leiding van de beide hoof den van scholen, de heren B. H. Brouwer en J. Kroon, in tegenwoordigheid van de loco-burgemeester, de heer B. J. Vene klaas Slots, de gemeentel-secretaris, de heer G. J. Langenberg, als vertegen woordigers van het gemeentebestuur, de houtvester van het Staatsbosbeheer, Ir. A. van Maaren uit Zwolle, de heer A. G. Teerink, bosbouwkundig hoofdambte naar te Nijverdal en de heer A. van Es sen, bosbouwkundig ambtenaar te De venter, op een terrein aan de autoweg naar Nijverdal, in de nabijheid van de brandtoren, dat daarvoor in gereedheid was gebracht. Do vaderlandse driekleur wapperde er aan een paar masten en de schoppen stonden al klaar, zodat de jeugd zo kon aanpakken. Eerst werden er echter een paar toe spraakjes gehouden. De heer Van Es sen sprak een welkomstwoord en her innerde er aan, dat op school een paar lessen aan deze boomplantdag waren ge spendeerd. Hij hoopte, dat deze dag de kinderen nog lang in herinnering zal blij ven en dat zij later nog eens met vreugde zouden terugkeren bij het, wat hij zou willen noemen, „Holtense bosje". Het hoofd van de School met de Bij bel, de heer Kroon, wees er op, dat dit de eerste boomplantdag was in Holten. Het is zeer nuttig zo nu en dan eens stil te staan bij wat de natuur ons te bieden heeft, want in zijn zelfgenoegzaamheid wordt hieraan door de mens maar al te vaak voorbijgegaan. Spreker was het Staatsbosbeheer en het Gemeentebestuur dankbaar voor dit moment en hoopte, dat al de aanplantingen die geregeld plaats vinden en waarvan deze een onderdeel vormt, mogen bijdragen tot verfraaiing van de Holterberg en dat de jeugd later zal zeggen: daar hebben wij ook aan meegedaan. De heer Veneklaas Slots wees de jon gens en meisjes op de grote betekenis van het planten van bomen en bossen. De kleine boompjes, die jullie planten, zullen een groot bos worden. Dat zal al lemaal gebeuren, niet alleen wanneer God de wasdom geeft, maar ook wanneer de mensen deze bomen goed behandelen, wanneer de mensen deze boompjes de ge legenheid geven om groot te worden en zij ze niet beschadigen. Bomen hebben wij nodig, aldus de loco-burgemeester, om de Holterberg, om Nederland mooi te ma ken, om timmerhout, het hout voor de mijnen en om brandhout. Jullie werk wordt straks voortgezet door de man nen van het staatsbosbeheer. Als de mensen deze boompjes nu maar laten groeien, dan staat er straks een groot bos, waarvan velen kunnen genieten. Mo ge dit bos, dat door jullie wordt geplant, ook veel vreugde geven aan jullie en aan allen, die hiervan komen genieten, aldus de heer Veneklaas Slots. De jeugd kwam daarna in actie. Eerst werd het planten even voorgedaan door de mannen van het staatsbosbeheer, die de plantgaten reeds gedeeltelijk gegraven hadden, maar daarna konden de kinde ren het zelf wel en stonden de sparretjes er al spoedig knap bij. In de plantgaten goed aangedrukt, zullen ze nu wel spoe dig aanslaan. In deze omgeving zijn door het Staats bosbeheer reeds tienduizenden jonge fijnsparren geplant. Als herinnering aan dit moment ont vingen beïde scholen een groen vaantje. Op school wa,s een lied ingestudeerd, werd een filmstrook vertoond en werdén platen gekleurd. Na afloop van de plech tige boomplanting werden allen getrac- teerd op limonade en wonnen Gerrie Aanstoot, B 14, en Carla Oplaat, Burg. v. d. Borchstraat 21, een door het ge meentebestuur voor elke school beschik baar gesteld uitvoerig vogelboek. De in het vooruitzicht gestelde chocoladerepen arriveerden net te laat, maar deze krijgen de kinderen nu na de paasvakantie. De boomfeestdag, waaraan over het gehele land duizenden kinderen deelnamen, be hoort weer tot het verleden. Op donderdag 23 maart vergaderde de Hervormde vrouwenvereniging in „Ire ne", waar Ds. Addink dit keer de gast was. Na een korte inleiding door de vice- presidente, mej. T. ter Beek, nam Ds. Addink de dames aan de hand van kleu- ren-dia's mee op zijn tocht om de wereld met de „Zuiderkruis". Zoals bekend, heeft Ds. Addink deze reis als boordpre- dikant op dit emigrantenschip gemaakt. Men kreeg zo enig idee hoe het er in verre landen uitziet. Vooral in Steamerspoint, de haven van Aden, was fret verschil enorm tussen hoofdstraten met prachti ge auto's en winkels en zijstraten, waar veel krotten stonden en allerlei dieren op de weg liepen. Verder vertelde Ds. Ad dink van allerlei voorvallen, die hij op de boot meegemaakt had. Nadat mevr. Israël Ds. Addink bedankt had voor zijn reisbeschrijving en het vertonen van zijn dia's, sloot zij deze avond. Bobbie van Veen, de baby zonder pas poort, is terug uit Australië en nooit had een 6 maanden oud "jongetje zoveel be langstelling van persfotografen, film en televisie als dinsdag op Schiphol, toen de kleine behoedzaam uit de DC-8 van de KLM uit Sydney werd getild. Vader Johan S. van Veen (29) snelde de vliegtuigtrap op om zijn jongste kind in 'n deken te wikkelen en op Nederland se bodem te dragen. De heer van Veen keerde, nadat zijn vrouw overleden was, in december met zijn twee dochtertjes Sandra (4) en Judith (3) naar Nederland terug, maar hij liet Robbie achter, omdat de baby te jong was voor de lange zee reis. Verleden week mocht Robbie niet naar Nederland vliegen omdat z'n papie ren in Sydney niet in orde werden bevon den. Op de bovenste foto: Bobbie in de armen van z'n vader. De andere foto: Verenigd met z'n zusjes. DE FOTO TOONT DE HOLTENSE JEUGD BEZIG MET HET PLANTEN VAN DE BOOMPJES Tijdens de dinsdagavond in het ge bouw „Irene" gehouden druk bezochte ouderavond van de openbare kleuter school hebben de oudere afscheid geno men van de kleuterleidster, mej. Maat uit Enschede, die enkele jaren aan de school verbonden is geweest. Verder werd een drietal nieuwe leden van de ouder- commissie gekozen en de wenselijkheid uitgesproken van een schoolmelkvoor- ziening. De avond werd geopend door de voor zitter der oudercommisie, de heer L. C. van de Bovenkamp, die daarna het woord gaf aan de heer J. G. Harkema, brigadier der gemeentepolitie te Deven ter, die een boeiende en leerzame lezing hield over de verkeersveiligheid. Na zijn met grote aandacht gevolgde inleiding, vertoonde de heer Harkema een mooie film over de opleiding van verkeersbri- gadiertjes. In de pauze werd een heerlijk kopje koffie geserveerd en vervolgens ging men de nieuwe kleuterschool en het werk der kleuters bezichtigen. In verband met het aftreden van mevr. H. A. G. Meerman-Wibbelink en de he ren G. M. L. Rouwenhorst en H. W. Tul- Ier als leden der oudeïcommissie, die niet herkiesbaar waren, werden in hun plaats gekozen mevr. J. Oolbekkink-Roelofs en de heren J. Calkhoven en G. Jansen. De scheidende leden werden door de voorzitter bedankt voor hun werk in het belang van de school. Bij de rondvraag kwam de sChoolmelk- voorzitter toegesproken, die haar hulde hiervoor, zodat de kleintjes t.z.t. melk op school zullen krijgen. Het afscheid van mej. Maat in ver band met haar benoeming elders was tot het laatste bewaard. Zij werd door de voorzitter toegesproken, die 'haar hulde bracht voor de goede zorgen, die zij en kele jaren aan de kinderen heeft be steed. Haar werd namens de oudercom missie een boekenbon overhandigd. Ook haar opvolgster, mej. Gerrie Wol- ters, werd nog even toegesproken. Woensdag hielden de kleuters afscheids feest. Yan hen kreeg juffrouw Maat een mooie schemerlamp. Zij heeft deze dag haar werk neergelegd. Door de burgemeester zijn 17 vergun ningen afgegeven voor het branden van Paasvuren. Het zullen over het algemeen vuren zijn, waarvan het materiaal door de jeugd bij elkaar is gesleept. Men verwacht echter, dat de Noorden- bergbewoners, traditie getrouw, de ko mende dagen nog een grote „boake" zul len opzetten in de Lokerenk, waar aan de voet van de Zuurberg, achter het erve Scheperman, reeds een begin van een brandstapel is gevormd. Het paasvuur komt dus niet als andere jaren op het hoogste punt ïn de Lokerenk, zodat men het reeds van verre kan zien branden. Donderdag 23 maart hield de afdeling van de PJGO „Jong Holten" haar jaar vergadering in café Jansen. De voorzitter, de heer J. Nikkels, gaf een terugblik over het afgelopen jaar. In het bijzonder stond hij stil bij de inter nationale politiek. De koude oorlog was heviger dan ooit tevoren. Hij herinnerde aan de mislukte conferentie te Parijs, de politieke spanningen in Kongo, de vrij heidsstrijd van Algerije, geen oplossing in de kwestie Oost- en West-Berlijn en de verkiezing van Kennedy tot president van Amerika. Verder stond hij even stil bij de over stroming in Tuindorp-Oostzaan, de sta- Op deze vraag heeft donderdagavond in gebouw „Rehoboth" in een bijeen komst, die was belegd door de Chr. Be sturenbond (plaatselijke centrale van het C.N.V.), de heer Ter Heide uit Enschede een duidelijk antwoord gegeven. Er zijn in protestantse kringen vele moeilijk te financieren objecten als ker ken, jeugdgebouwen, bejaardencentra, en het zorgenkind van de Chr. Schoolbe sturen waarborgsommen voor het bij zonder onderwijs. Dit zijn allemaal ob jecten, waar de Spaarbank voor Prot. Nederland speciale aandacht aan wil schenken. Door maatregelen, welke ook de rege ring neemt om de duurzame bezitsvor ming te bevorderen men denke aan de jeugd- en ambtenarenspaarregelingen, en aan de toezegging inzake fiscale ont heffing op de werkgeversbijdrage bij de bedrijfsspaarregelingen komt er een steeds toenemende stroom van spaargel den, die verplicht op ccn geblokkeerde spaarrekening moet worden bijgeschre ven. Dat nu het protestantse volksdeel be hoefte voelt aan een spaarbank, die deze spaargelden gaat beleggen in de sector, waarvoor de spaarder zich verantwoorde lijk gevoelt, is volkomen begrijpelijk. In plaatselijk of regionaal verband be staan er reeds instellingen, die niet alleen een verantwoord sparen stimuleren, maar ook naar vermogen deelnemen aan het financieren van diverse objecten in Pro testants Nederland. Deze instellingen beantwoorden in de toekomst niet geheel aan het doel, dat de duurzame spaarder zich stelt, aangezien de achtergrond van een beleggingsinsti tuut ontbreekt. De gevolgen van een doorgaande muntontwaarding worden niet opgevangen. De Spaarbank voor Prot. Nederland tracht een nauwe binding met deze in stellingen te verkrijgen om de spaarders ook te laten profiteren van de voor delen, die het beleggingsfonds Spaarbank Prot. Nederland hun kan bieden. Nadat de heer Ter Heide verschillende vragen had beantwoord, werd in prin cipe besloten tot oprichting van een spaarbank te Holten. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer J. Beldman, werd door de heer Ter Heide met dankgebed gesloten. In verband met de geboorte van een dochtertje in het gezin van de heer M. Vorkink, Beuseberg de eerstgeborene heeft het personeel van de dienst van gemeentewerken zijn collega een groot krentenbrood en diens echtgenote een fruitschaal aangeboden. De krentenwegge 'had een lengte van 1,35 m. king in het bouwbedrijf en de 5-daagse werkweek, die voor de landbouw weer nieuwe problemen geeft. Hij constateerde, dat het voor het boe renbedrijf het afgelopen jaar weer moei lijk was geweest, maar we moeten eens naar de minder bedeelden kijken, naar de mensen, die in ziekenhuizen en sana toria liggen, dan is het steeds nog een voorrecht, dat wij in de vrije natuur mo gen werken, aldus de voorzitter. Vervolgens werd door de secretaris, de heer T. Stegink, het jaarverslag uitge bracht. Hij wees er op, dat het vertrou wen van „Jong Holten" in de OLM da nig geschokt is dobr de eigenaardige wij ze waarop de lagere landbouwschool op geheven is. De vereniging organiseerde het afge lopen jaar weer verschillende cursussen, o.a. handvaardigheid en spreken in het openbaar. De bezittingen van de vereniging be staan uit een zaaimachine, een schoffel- tuig en een vatsproeier, welke geplaatst zijn bij de heer A. Reilink. De secretaris bracht verder in zijn ver slag dank an alle personen en instellin gen voor de onmisbare steun, in het bij zonder de Coöp. Handelsvereniging voor de verzorging van het stencilwerk. Daarna maakte de voorzitter de samen stelling van het nieuwe bestuur bekend, hetwelk er als volgt uitziet: voorzitter: J. Nikkels; tweede voorzitter: W. Aalpol; secretaris: L. H. Rensen; tweede secreta ris: J. B. Stevens; penningmeester: J. B. Veneklaas; leden; A. W. Jansen en T. Stegink. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer J. B. Veneklaas, verslag uit, waaruit bleek, dat „Jong Holten" er niet slecht voorstaat. Na de pauze hield de heer J. Ruiter kamp een leerzame lezing over zijn reis naar Denemarken met vertoning van dia's. 32. Na zijn eerste schrik had Dick zich echter direct hersteld en flitste vlug zijn zaklantaarn aanoch, och, hij moest er even om lachen, zo'n kabaal voor niets; de griezelige kille hand, die hij gevoeld had, bleek toe te behoren aan een afgods beeld, dat in de lichtschijn met een si nistere blik in zijn starende ogen de man nen aanstaardeDick's lantaarn had echter ook even door de verdere ruimte geschenen. De tempel bleek niet veel te verschillen van andere Chinese tempels: nissen, beelden, altaren, lampions, papie ren vlaggetjesMaar één ding was er, dat hun wel opviel een geweldig beeld, waarvan de ogen in de lichtstraal fonkel den als diamanten, „Daar moesten we eens gaan kijken" .stelde kapitein Fraser voor, „meestal zijn die dingen hol. Ze wor den dan gebruikt als camouflage voor een deur of iets dergelijks." En dus slopen ze allen een nistrap op, die naar het platform leidde, waarop het beeld stond.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2