I Jaarvergadering en ouder avond Oir. Kleuterschool Het plan om te emigreren BroncliiBeffera Dl TEËPELVAN KWIN6H0 N.R.IJ. lokvereniging „Holten en Omstreken" Huidgene^mc; Jaarvergadering Plattelandsvrouwen te Dijkerhoek Collecte Groesbeekse tehuizen Boekbespreking Jeugdige aanrander eindelijk in arrest LAATSTE IDEE VAN PARIJS t-ii. Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Édim M Afscheid van de bestuursleden E. Koopman en A. Rietman genade ook leren verstaan. Dat is een mooie, maar ook een heel moeilijke taak. Afgevaardigden. Nadat door de hei-en A. J. Nijkamp, H. J. Struik en G. W. Rietman resp. namens de Geref. kerkeraad, de Hervormde ker- keraad en de School met de Bijbel een kort woord was gesproken, sprak Ds. R. A. Hoogkamp een slotwoord naar aanlei ding van het door hem gelezen Schrift gedeelte (2 Korinthe 4 5-11). Na het ge zamenlijk zingen van Gezang 135 vers 1 eindigde Ds. Hoogkamp met dankgebed. In gebouw „Rehoboth" werd woensdag avond de jaarvergadering - tevens ouder avond - gehouden van de Christelijke Kleutersohool. De voorzitter, de heer H. Schuppert, opende deze goed bezochte bijeenkomst met gebed, nadat gezongen was Gezang 14 vers 1 (Geref. bundel). De voorzitter las hierna enkele verzen uit het 16e hoofdstuk van het Johannes-evangelie en hij sprak vervolgens een woord van wel kom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot mej. J. Bosman te Enschede, die sinds medio januari 1961 als leidster aan de school verbonden is. In zijn ope ningswoord wees de heer Schuppert op het rijke bezit van een Christelijke kleu terschool, waar dagelijks verteld wordt van >Hem, Die voor ons Zijn leven igaf op Golgotha. Het moet voor ons geen vraag zijn hoe wij onze kinderen moeten opvoe den. De Bijbel wijst ons duidelijk de weg. Wij moeten leven naar het Woord van God en in ons beleven moeten onze kin deren blijdschap zien. Jaarverslagen. Uit het door de secretaris, de heer W. van Diepen, uitgebrachte jaarverslag bleek o.m., dat momenteel bijna 60 kleu ters de school bezoeken. Dank werd ge bracht aan het onderwijzend personeel, dat in het afgelopen jaar weer met lief de en ijver zijn verantwoordelijke en veelal moeilijke taak heeft vervuld. Door de penningmeester, de heer A. Rietman, werd het financieel verslag over 1960 uitgebracht, waaruit bleek, dat de school op een igoed jaar mag terugzien. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren G. Steunenberg en H. Smit, had boeken en bescheiden in orde bevonden; weshalve werd de penning meester decharge verleend. Als leden van de controlecommissie 1961 werden benoemd de heren H. Smit en D. Meule- man. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen de heren G. Bulsink en J. Louwerse, waarmee was voorzien in de vacatures, die ontstonden wegens be danken van de heren E. Koopman en A Rietman. Beide heren, die sinds de op richting in september 1949 zitting had den in het bestuur, werd hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat in het be lang van het Christelijk kleuteronderwijs werd verricht. Voorzitter Schuppert deed zijn woord van dank vergezeld gaan van een boekenbon. De heer Rietman dankte mede namens de heer Koopman met een enkel woord voor de medewerking, die van bestuur en leden steeds werd onder vonden. In de vacatures waren verder kandidaat gesteld de heren E. Teeselink i M.zn. en A. Schipper E.zn. Een voorstel van het bestuur om het bestuur met twee dames uit te breiden, werd gaarne aanvaard, waarna benoemd werden de dames Steunenberg-Rosman en Hosmar-Op den Dries. „Vertellen op de kleuterschool". De hoofdleidster van de school, mevr. Kamps-Tiemens, hield een boeiende in leiding over het onderwerp: „Vertellen op de kleuterschool" en ze stond uitvoerig stil bij het vertellen uit de Bijbel. Het doel hiervan is het kind dicht bij Jezus te leren leven. Samen met de kinderen eerbiedig luisteren naar de stem van God, opdat zij die stem ook leren beluis teren in eigen leven en haar door Gods De M.R.IJ.-fokver. hield maandag avond haar jaarvergadering in café Vrug- gink. De voorzitter, de heer H. W. Wech- stapel, sprak een kort openingswoord. De secreitaris, de heer G. J. Klein Hegeman, las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. De pen ningmeester, de heer J. W. Jansen, gaf een overzicht van het financieel beheer. De commissie voor het nazien der boeken, be staande uit de heren G. J. Geesink en B. Haverslag, bracht bij monde van eerstge noemde verslag uit en verklaarde alles correct te hebben bevonden. In het door de heer Jansen uitgebrachte verslag der werkzaamheden, kwam naar voren, dat er 742 kalveren geschetst zijn en 41 koeien ingeschreven in het N.R.S. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in plaats van de heer G. J. Klein Hegeman gekozen de heer G. Bekman. Vervolgens kreeg de heer H. W. Nieu- wenhuis, assistent van de Rijksveeteelt- consulent gelegenheid enige plaatjes te la ten zien over de ontwikkeling der veefok kerij sinds het laatst der vorige eeuw. De goede en minder goede lichaams bouw werd duidelijk gedemonstreerd. Ook het verschil tussen het type dat men in het zuiden van ons land en in Geld. Over ijssel tot nog toe heeft, werd duidelijk naar voren gebracht. Voor de aanwezigen was het een zeer leerzame avond. Bij de rondvraag werd door een der le den het verzoek gedaan om dit jaar weer een excursie te organiseren. Dit werd door het bestuur toegezegd. Verder werd nog gesproken over de „jongeren-veeteelt studieclubs". De heer Nieuwenhuis die het doel dezer clubs dui delijk uiteenzette, was van mening, dat deze zeer nuttig kunnen werken. De voorzitter zegde de spreker hartelijk dank voor zijn leerzame avond en ook de afgetreden secretaris, de heer G. J. Klein Hegeman, werd dank gebracht voor het werk dat deze voor de vereniging gedaan heeft. Huidzuiverheid - Huidgezondhela EEN JAAR VRIJSTELLING Aan de dienstplichtige der lichting 1961, G. J. ter Maat, Deventerweg 38, is een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaarheid. BENOEMD TE DUBBELDAM De heer K. A. Koekkoek, commies ter secretarie te Holten, is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot com mies A ter secretarie van Dubbeldam bij Dordrecht. In de jaarvergadering van de afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelands vrouwen, welke gehouden werd in café ,,'t Bonte Paard" heeft de presidente, me vrouw M. Reilink-Kers gewezen op de gunstige ontwikkeling van het vereni gingswerk. Zij herinnerde aan de viering van het 10-jarig bestaan der afdeling en aan de toetreding van nieuwe leden. Zij sprak de hoop uit voor een spoedig herstel van het bestuurslid mevr. J. Sluiter-Bolle, die momenteel ernstig ziek is. De secreterasse mevr. Witmer-Hubers en de penningmeesteresse mevr. F. Har- tenberg-Grotendorst, brachten de jaarver slagen uit, waarbij de laatste een klein ba tig saldo kon memoreren. Nadat de dames Zw. Wegstapel-Velt- kamp en J. Reilink-Reijlink verslag had den uitgebracht betreffende de controle der boeken, dat gunstig luidde, werd aan beide functionarissen dank gebracht voor hun verslagen. Na de pauze Werd zeer geanimeerd ge discussieerd over door het hoofdbestuur van de O.L.M. gestelde vragen, samenge vat onder de titel: „Welke veranderingen voltrekken zich de laatste jaren op het platteland". Zij leverden tal van reacties op. Een er van was, dat men b.v. de in voering van een bedrijfsverzorging naar analogie van de reeds vele jaren be staande gezinsverzorging zeer nuttig zou vinden. Verder werden door mej. T. C. A. Muys van de Moer enkele filmpjes vertoond. Met een dankwoord van de presidente werd de bijeenkomst besloten. De voor 6 t.m. 11 maart aangekondigde collecte voor de elf Groesbeekse tehuizen kon, wegens een samenloop van omstan digheden, niet doorgaan. Zij zal nu wor den gehouden in de week van 20 t.m. 25 maart a.s. Hulp als collectant(e) zal dankbaar worden aanvaard door mevr. W. Israël- Hofmeijer, evenals de bijdragen van alle ingezetenen. De tijd, dat iemand zijn spaargeld in een oude kous bewaarde is gelukkig voorbij. Maar hoe moet men dan met zijn spaar geld handelen? Bij de Ned. Uitgevers Mij. N.V. te Leiden is een handig boekje ver schenen (prijs f 3,25), waarin een uitvoerig en betrouwbaar overzicht wordt gegeven hoe men met eventueel spaargeld kan han delen. De auteur J. L. van Hedel zet dit in een zestal hoofdstukken op duidelijke wijze uiteen. hoestdrank in fa biet vorm. S3ct Vroomshoop. Sedert half januari 'be reikte de politie van Vroomshoop een stroom van aangiften van meisjes en ook van oudere dames, die 's avonds laat wer den lastig gevallen door een jongeman. In alle gevallen bleef het bij een poging tot aanranding. Zeer vele avonden heeft de politie op allerlei stille paden en met name op het z.g. lijnpaadje, gepost, doch steeds zonder resultaat. Eind vorige week deed een meisje aangifte, dat zij 's avonds om half elf door een jongeman was lastig geval len. Zij kon een vrij nauwkeurig signa lement opgeven. De politie kon in de omgeving van de aangegeven plaats tot arrestatie over gaan van een 16-jarige knaap, die ver minderd toerekeningsvatbaar is. Hij be kende aan enkele tientallen gevallen tot poging van aanranding schuldig te zijn. Bij het showen van de laatste mode in een van de Parijse modesalons presenteerde Irene ons niet alleen de japon, maar ook I een wandelende kreeft aan een leiband. Of de kreeft bij de prijs van de japon is inbegrepen vermeldt de historie niet. Het was in de grote, gezellige boeren- keuken. Onno, de jonge boer, zat met het bondsblaadje voor zich bij de grote kachel. Maar van lezen kwam niet veel. Nadenkend stak hij zijn onderlip voor uit en staarde naar 't rode schijnsel uit de kachel, dat z'n voeten verlichtte. Margreet kwam neuriënd de trap af, ze had de kleine Greetje naar bed gebracht. Vrolijk kwam ze de keuken binnen en liet zich met een zucht in haar kleine stoeltje glijden, dat aan de andere kant van de kachel stond. Ze streek met haar hand over haar voorhoofd: „Foei, foei, wat ben ik gaar! 't Lijkt wel of Greetje elke dag drukker wordt!" Even zweeg ze en ging wat ge makkelijker zitten. „Ze verzint elke dag iets anders en meestal niets geen goeds! Vandaag heft ze de groente-emmer Abrupt zweeg ze en keek haar map vra gend aan. „Wat is er? Ben je moe?" vroeg ze, ,,je hoort niet eens wat ik vertel". Haastig schoot haar man overeind. „Eh nee.eh nee hoor, ik ben niet moe; ik zat alleen maar wat te piekeren". Meteen kon hij wel 't puntje van z'n tong afbijten om die opmerking. Dat was 't laatste wat hij had willen zeggen, aangezien Margreet niet zou rusten eer ze wist wat hij daar mee bedoelde. En ja hoor, daar had je 't. „Waarover piekerde je dan?" vroeg ze zacht. „Gaat 't niet goed met Rosita?". Dat was de koe, die op kalven stond. Ze stond op en ging op z'n knie zitten. Onno draaide onrustig heen en weer en zocht wanhopig naar een uitweg. Margreet trok z'n hoofd zich toe en streelde verte derd door z'n haar. „Nou", zei ze aanmoe digend, „zeg 't me dan maar. Misschien kan ik je helpen!" „Nee", zei Onno zuchtend, „dat kun je niet. Juist jij niet. Laten we er niet meer over praten. Zet maar wat thee, wil je?" Maar zo gauw kwam hij niet van haar af! Ze pakte z'n hoofd tussen haar handen en draaide 't naar haar toe, zodat hij haar aan moest kijken en wachtte toen op ant woord. Haar man haalde diep adem eer hij z'n sprong in de afgrond waagde en zei toen: „Ik zou zo graag willen emigreren!" Met een stond ze een eind van hem af met een hoogrode kleur en slikte een paar keer, eer ze uitviel: „Hoe kom je daar opeens bij, Onno! Ben je helemaal dol geworden? Emigreren, hoe haal je 't in je hoofd. En ons mooie bedrijf dan? En onze ouders en de rest van de familie en waar wou je dan heen? Och, ik weet 't al", viel ze zich zelf in de rede, „dat is natuurlijk 't werk van je oom Bas in Australië en ik denk er niet over", ze stampvoette, „denk je dan helemaal niet aan mij? O, ik vind je, je.Snikkend viel ze in haar stoeltje en huilde met lange halen. Onno keek bedrukt naar zijn Greet, die van een razende furie veranderd was in een zielig huilend hoopje. Hij stond op en legde z'n armen om haar heen, maar woest duwde ze hem weg en beet hem toe: „Ga weg, mispunt, ik wil je niet meer zien, naarling", en ze schoof haar stoeltje met een ruk van hem weg. Even stond Onno besluiteloos, maar zien de, dat er toch niets met haar te bereiken viel, draaide hij zich om en ging de ka mer uit, de deur zacht achter zich slui tend. Hij zou maar eens naar Rosita gaan kijken, dan kon Margreet tot bedaren ko men. Hij wist uit ervaring, dat 't zo de beste manier was. Bedrukt deed hij de verbindingsdeur open en liep naar Rosi ta, die haar kop omdraaide toen ze hem hoorde. Margreet huilde nog een poosje en droogde toen resoluut haar tranen; ze snoot eens flink haar neus en haalde be vend en diep adem. Ziezo, en nu nooit meer over die onzin praten of zelfs maar denken. Dan vergat Onno het 't gauwste. Ze zette theewater op en ging op zoek naar Onno. Ze had er spijt van, dat ze zo was uitgevallen tegen hem. Ze wist wel waar ze hem vinden moest, in de stal na tuurlijk. Daar ging hij altijd heen als hem wat dwars zat. Margreet opende de deur en tuurde de halfduistere stal in. Ja hoor, daar zag ze hem. Bij Rosita natuurlijk. Onno keek op toen hij haar zag. Hij liep haar een pas tegemoet, maar daar was Margreet al. Regelrecht in z'n armen. Ze verborg haar hoofd tegen z'n schouder en fluisterde: „Ik bedoel 't niet zo lelijk, liefste. Ik heb er spijt van". Ze keek met betraande ogen naar hem op. „Maar je mag nooit meer zulke dingen tegen me zeggen hoor. Ik schrok me dood!" Ze sloot haar ogen en zag daardoor het pijnlijke lachje niet op zijn gezicht. Hij kuste haar voorzichtig op haar wang en ze troonde hem mee naar de keuken, waar 't water vrolijk te fluiten stond. Margreet zette thee en Onno borg met een triest gezicht 't bondsblaadje weg, achter een rij boeken. Z'n vrouw zag 't en vroeg verbaasd: „Waarom stop je dat zo ver weg? De andere blaadjes liggen toch daar!" Ze wees op een boekenrekje vlak bij hem. Onno kreeg een kleur. „Och, eh, zo maar. Geef me maar vlug thee", praatte hij er gauw overheen. „Ik verga van de dorst, 't Is hier lekker warm zeg". Hij deed een heldhaftige poging om wat vro lijker te zijn. Ze praatten over de kleine dingen van de dag en langzamerhand werd hij wat fleurige. Ook de komende dagen scheen hij 't voorval vergeten te zijn. Dat werd ook wel veroorzaakt door de geboorte van 't kalf van Rosita, die gelukkig goed verliep. Maar toen de dagen zich aanéénrijgden, merkte Margreet, dat Onno steeds stiller werd. Hij kon zo verlangend en tegelij kertijd triest voor zich uit zitten kijken. Margreet wist best wat er aan de hand was, al probeerde ze 't niet in te zien en trachtte zich wijs te maken, dat 't door de voorjaarsdrukte kwam. Van 's morgens vroeg tot 's avonds was hij in de weer en deed wanhopig z'n best niets te laten merken. Als ze 's avonds in de keuken bij elkaar zaten, was er niet de vertrouwde toon en tevreden sfeer van anders. Ook kon hij kortaf tegen Margreet zijn bij vlagen en haar met stil verwijt aankijken. Z'n vrouw was overdreven druk en vaak zag Onno haar nerveus slikken. Hij had medelijden met haar, maar diep in z'n binnenste was hij teleurgesteld. Hij had wat meer begrip van haar verwacht. Maar, dacht hij met een schok, was er ooit begrip van haar gevraagd? Alles wat maar even moeilijk leek, was haar voor de voeten weg genomen, 't Was haar eigenlijk niet kwalijk te nemen. Intussen maakte Margreet een zware tijd door. Ze piekerde meer dan Onno kon vermoeden. Ook nu, op deze stille middag. Kleine Greetje was naar Oma en haar moeder zat doelloos bij de kachel. Ze was gejaagd en haar blikken dwaalden over 't boekenrek. Zou ze wat lezen? Lusteloos stond ze op en zocht even. Opeens ont dekte ze, helemaal weggestopt achter de boeken, 't bondsblaadje, dat Onno had zitten lezen op die 'bewuste avond, toen hij met dat idiote plan.... ze dorst niet verder denken. Was 't wel zo idioot? Ze konden Greetje en misschien nog meer kinderen, die na haar kwamen, een betere opleiding laten geven dan hier. Hier was alles eigenlijk precies uitgestippeld en saai. Gedachtenloos gleed haar vinger langs de ruggen van de boeken. Waarom was ze zo afwijzend tegenover zijn plan? Had ze niet beloofd haar man te zullen volgen. Wat had hij ook alweer gezegd: juist jij kunt me niet helpen. Margreet schrok op. Hoe kwam ze aan zulke gedachten? Ze wou immers toch niet gaan? Ze pakte afwezig 't bondsblaadje en ging er mee in haar stoeltje zitten. Ze bla derde er wat in rond en hield ineens haar adem in. Daar, daar stond 't Hoe leven de Hollandse boeren in Australië? Er ston den foto's bij van grote, enorm grote kud den schapen op eindeloze vlakten, met aan de verre einder wazige, blauwe ber gen. En kijk, hier was een kiek van een farmerswoning, ruim, licht en wit. Wat een zon, wat een overdaad! Voor ze 't wist zat ze aandachtig te le zen. Ze was zo verdiept in 't artikel, dat ze niet hoorde hoe er iemand langs 't raam liep. 't Was Onno en toen hij naar binnen keek, zag hij z'n vrouw diep gebogen over haar lectuur zitten. Een grote vertedering sleog door hem heen. Wat had hij 't haar lastig gemaakt de laatste tijd. Hij moest probe ren 't beter van zich af te zetten. Zachtjes, om z'n vrouw te verrassen, deed hij de keukendeur open en kwam binnen. Met een ruk keek Margreet op en tot verbazing van Onno, begon ze als een pioen te kleuren en sloeg haastig 't blaad je dicht. Onno zag met één blik wat t was en z'n adem stokte. Zou ze Langzaam liep hij op haar toe. Hij pak te haar hoofd tussen zijn handen en keek haar vragend aan. „Onno", zei ze zacht, „zullenzullen we er toch nog eens over praten? Misschien krijg ik er toch nog vrede mee". Lang zaten ze zwijgend bij elkaar. 30. Toen dus de nacht over de tempel gebouwen en alles, wat zij verborgen, ge vallen was, voelden de mannen een vreem de spanning: nü ging het gebeuren, nü zou het uitkomen of het resultaat van hun lange inspanning een gelukkig resul taat zou zijn: de bevrijding van Dick's vader en diens vriendZonder enig ge rucht te maken, slopen ze naar het hoofd gebouw. Daarin was een grote eikenhou ten poort. Flosser wist zich te herinneren, dat de Chinezen deze overdag zonder moei te openduwden. Toen het troepje echter de poort bereikte, was deze onverbiddelijk besloten. Daar in de muur geen andere toegangen tot de tempel waren, dan slechts wat kleine raampjes en deze waren bovendien nog van dikke tralies voorzien keken de avonturiers elkaar even beduusd aan. Kapitein Fraser was echter niet zo gauw uit het veld geslagen. Hij herinnerde zich de bouw van de Chi nese daken en had direct zijn plan ge vormd: „Over het dak, vlug!"

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2