Lagere Landbouwschool te Bathmen officieel in gebruik genomen MODERN NOODGEBOUW DE TEMPEL III KWUNGH0 Veefonds „Ons Belang" had gunstig jaar Voetbal Sanap/rin qqq Ontwikkeiingsavond Gebr. Dikkers Uitslagen schaakwedstrijden „Bergruiters"-bazar geslaagd Motorcross te Raalte In Bathmen is vrijdag van de vorige week onder zeer grote belangstelling de lagere landbouwschool officieel in ge bruik genomen, die ook aan de leerlin gen uit Holten de komende jaren onder- dak zal bieden. De officiële opening van de school, die in een modem ingericht noodgebouw is ondergebracht aan de oostelijke rand van het dorp, werd in het praktijklokaal ver richt door de inspecteur van het land bouwonderwijs Ir. v. d. Wal, nadat de thans afgetreden voorzitter van de OLM, Ir. J. Baas, een welkomstwoord had ge sproken. Behalve de beide wethouders van Bath men, de heren G. M. J. Volkers en J. W. Markvoort, de heer B. J. Veneklaas Slots, wethouder van Holten en de gemeente secretaris van Holten, de heer G. J. Lan- genbarg, waren tal van landbouwcorpo raties en verenigingen deze middag ver tegenwoordigd, alsmede vele ouders van leerlingen de Bathmense gemeente-ar chitect, de heer Wibbelink en Ds. On- stenk, Herv. predikant te Bathmen. Ir. Baas sprak welkomstwoord In zijn welkomstwoord tot de vele ge nodigden zeide Ir. Baas ook even te wil len ingaan op de totstandkoming van de school en de plaats van de landbouwhuis- houdschool. De beoordeling of het besluit ten aan zien van de concentratie van het lager landbouwonderwijs juist is geweest, is bijzonder moeilijk. Een beoordeling na 10 of 15 jaar is gemakkelijker. Toen 10 jaar geleden de school te Holten werd ge opend, kon niet anders worden geconsta teerd, dan dat de vestiging aldaar ver antwoord was. Naderhand heeft de land bouw een ontwikkeling doorgemaakt, die moeilijk was te voorzien. Het aantal wer kers in dè landbouw loopt zienderogen terug. Het is zelfs dermate teruggelopen, dat wij de instandhouding van 2 scholen in plaats van 3 scholen momenteel ver antwoord achten. Ook hier zal over 10 of 15 jaar pas kunnen blijken of deze beslissing juist is geweest. Dit zijn, zo verklaarde Ir. Baas, de feitelijke om standigheden. Van de andere zijde is wel eens de vraag gesteld: is het onderwijs aan de agrarische jongeren niet te duur. Spreker meent, dat de beslissing van het hoofdbestuur van de OLM om de scho len te Markelo en Bathmen te handha ven de juiste is geweest, maar het ligt z.i. ook aan de agrarische bevolking, om dit waar te maken, door meer leerlingen de gelegenheid te bieden aan deze scho len te studeren. Ir. Baas weer er op, dat niet valt te voorzien, welke eisen de boerenstand ge steld zullen worden over 15, 20 of 25 jaar. Zij moet zich kunnen aanpassen en er moet gelegenheid zijn de jonge boer te vormen. De mogelijkheid om lager landbouwon derwijs te volgen wordt voor deze omge ving geboden in Bathmen en Markelo, voor middelbaar onderwijs bestaat die mogelijkheid in Zutphen en Hengelo en voor hoger landbouwonderwijs hoopt men op een school te Deventer. Spreker meent, dat het bestuur van de OLM niet heeft gefaald. Het volgen van goed en verantwoord landbouwonderwijs is stellig aanwezig. Sprekende over het landbouwhuis- houdonderwijs zeide Ir. Baas, dat er een school is in Markelo en een toewijzing voor Bathmen. De vraag moet echter ge steld worden: met welke uitbreiding is de boerenstand nu het meest gebaat. Hol ten is agrarisch en heeft een sterk mid denstandskarakter. Het is centraal gele gen. Het was Holten, dat ons de meest juiste plaats leek. De beslissing is geval len, aldus Ir. Baas, de ambtelijke molen draait langzaam, maar in de loop van de zomer zal de school te Markelo worden opgeheven. Het Koninklijk Besluit voor toekenning van een landbouwhuishoud- school is ingetrokken. De verbouwings plannen zijn in voorbereiding, de archi tect is aangewezen. Spreker stelt het zeer op prijs, dat de beslissing en de uitwerking van dit moei lijk probleem nog is geschied op een tijd stip, dat hij nog voorzitter was. Een sanering en samenvoeging, die be sproken kon worden in alle openheid,, achtte spreker vei're te verkiezen boven het wegsaneren door het rode potlood van het ministerie. De heer Baas bracht tenslotte dank aan het oud-hoofd, de heer Tick, voor alles wat deze voor het landbouwonderwijs in Bathmen heeft gedaan en wenste het nieuwe hoofd, de heer H. "Wisselink, een gelukkige en voorspoedige arbeid aan de nieuwe school toe. Hierna sprak Ir. Van der Wal. Hij merk te volgens een verslag in het Deventer Dagblad op, dat in Bathmen al vroeg, reeds vóór de laatste wereldoorlog, land bouwonderwijs werd gegeven in de vorm van avondcursussen. Enkele jaren na de bevrijding werd in de bovenzaal van de zuivelfabriek gestart met een dagschool, die, hoewel nog beknopt van programma, uitgroeide tot één van de grootste scho len in de inspectie. Door deze groei, ge paard gaande met de modernisering van het landbouwonderwijs en de wijziging van de leerplichtwet, moest wel uitgeke ken worden naar een nieuw gebouw, daar het tweede gebouw, waarin de school een onderdak had gevonden (huize „De Poll") niet meer aan de eisen voldeed. Een nieuw permanent schoolgebouw mocht nog niet gebouwd worden, zodat uitgezien werd naar een tijdelijk verblijf. Geen eind-onderwijs Deze nieuwe noodschool, aldus Ir. v. d. Wal, voldoet aan alle eisen. Naast theore tisch en praktisch landbouwonderwijs wordt er ook les gegeven in algemeen vormende en culturele leervakken. Jam mer genoeg miskent de landbouwende be volking deze laatste soort van onderwijs nog. Het landbouwonderwijs, dat hier gege ven wordt, kan echter niet als eindonder wijs beschouwd worden, omdat de eco nomische vorming, die noodzakelijk is voor de bezitter van een landbouwonder neming, ontbreekt. Als het mogelijk is, moet de jonge boer na de lagere, de middelbare landbouw school of anders cursusonderwijs volgen. In de omgeving is hier genoeg de gele genheid voor. Het besluit om in Holten de school op te heffen en het leerlingental aan dat van Bathmen toe te voegen, lag volgens spr. volkomen voor de hand, hoewel het hart er zich tegen verzette. Todh achtte spre ker dit besluit volkomen verantwoord. Hij was vol lof over de rustige omgeving, waarin de nieuwe schooi is gelegen. Het leek hem een voorrecht voor het perso neel hier te mogen werken. Hierna ver klaarde Ir. Van der Wal de school voor geopend. Wethouder Volkers wenste de ge hele gemeente geluk met de nieuwe school en stipte nog even aan, dat het gemeentebestuur met vreugde het mooie stuk grond hiervoor beschik baar stelde. Hij sprak de wens uit, dat het permanente gebouw zo gauw mo gelijk zal verrijzen. Ook verwachtte spreker, dat de nieuwe school grote levensvatbaarheid zal tonen en dat de heer Wisselink de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. De heer B. J. J. Groot-Bronsvoort richt te namens het schoolbestuur een woord van dank tot alle instanties, organisaties en personen, die mee hebben gewerkt aan het tot stand komen van de nieuwe on derwij sinrichting. Nuttig onderwijs Namens de coöperaties sprak de heer H. in het Hof zijn blijdschap over de ope ning van het nieuwe gebouw uit. Hij zou graag één leervak aan de reeds bestaan de willen toevoegen, n.l. het geven van inzicht in het nut en de noodzaak van landbouworganisaties. Ds. A. J. Onstenk zei, dat de afstand tussen predikant en landbouwer, ook in het dagelijks leven, steeds kleiner wordt, voor welk feit hij dankbaar was. Hij oordeelde het land bouwonderwijs nuttig vooral ook door de vorming, die er van uitgaat. Namens de kerkeraad overhandigde spreker een enveloppe met inhoud. Namens diverse plattelandsafdelingen voerde de heer J. E. J. Muileman het woord. Hij zei, dat nu eindelijk de jonge plattelanders niet meer dan tien a twaalf kilometer van hun landbouwschool afwo nen en hoopte, dat het niet meer zolang zal duren, voor het definitieve schoolge bouw er komt. Hij overhandigde 'n enve loppe met inhoud. De directeur der school, de heer H. Wisselink, zei alle rede nen tot dankbaarheid te hebben, in de eerste plaats tot God, ten tweede tot de heren Ir. Van der Wal en W. Groeneveld, die door hun dynamische persoonlijkheid veel hebben bijgedragen tot de spoedige totstandkoming van het nieuwe sdhool- vebblijf. Spreker dankte ook het hoofd bestuur en de schoolcommissie van de OLM voor het vertrouwen in hen gesteld. Hij dankte het schoolbestuur en de leer lingen van de school voor het uitvoeren van het graafwerk en het plaatsen van het hek en tevens de vaklieden, die de school opgebouwd en verder ingericht hebben. Hij bedankte zijn collega's uit de om geving en hoopte steeds een goede samen werking met hen te mogen hebben. Spreker was vol lof over de nieuwe ambtswoning, die door toedoen van de coöperaties gebouwd wordt. Hij verzeker de, dat het werken in het nieuwe gebouw al zeer goed bevallen was. Spreker besloot met de leus: „Werken, offeren, liefheb ben". Nadat Ir. Baas de sprekers bedankt had, was er gelegenheid het nieuwe ge bouw te bezichtigen. In café Boode' is later onder zeer grote belangstelling afscheid genomen van de heer Tick, waarbij vele sprekers het woord voerden. Onder voorzitterschap van de heer E. Voordes hield het onderlinge Veefonds „Ons Belang" vrijdagavond van de vo rige week in hotel Holterman haar goed bezochte jaarvergadering. In deze bijeenkomst bracht de admini strateur, de heer G. J. Boks, het jaarver slag uit, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging 168 leden telt, met 827 ver zekerde runderen met leen verzekerde waarde van f442.300.In het afgelopen jaar behoefde slechts eenmaal een premie van 1 geheven te worden om de 20 onteigende runderen te kunnen betalen. Voor onteigening wegens brand of hemel vuur behoefden geen uitkeringen te wor den gedaan. De inkomsten bedroegen f 12.607.60 en de uitgaven f 11.909.96, zodat er een batig saldo was van f 616.64. Besloten werd evenals in de afgelopen jaren ook in 1961 over de uit te keren verzekeringsbedragen wegens onteigening uit hoofde van ziekte of ongeval een fi nanciële aanvulling te geven van 20 boven de verzekerde waarde, met dien verstande, dat het bestuur gemachtigd is deze aanvullende uitkering te staken, in dien de omstandigheden zulks niet meer toe mochten laten. Nadat de kascommissie, bestaande uit de heren A. Scheperman en J. van Zon, een gunstig rapport had uitgebracht, werd de administrateur dank gebracht voor zijn beheer. In de plaats van de van de heer Van Zon werd als lid van de nieuwe kascommissie aangewezen de heer E. Reilink. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Cf. Maneschijn en J(oh. Wolters (Markelo), die periodiek aftraden, bij ac clamatie herkozen. In de plaats van de heer M. Stam, die om gezondheidsredenen, bedankte, werd met bijna algemene stem men gekozen de heer A. Volkerink, Neer dorp. De vergadering werd met een korte rondvraag, waarbij geen belangrijke din gen aan de orde kwamen, besloten. blust snel opkomende griep Op woensdag 22 febr. had de fa. Dik kers een ontwikkeiingsavond georgani seerd voor haar cliëntèle. Deze bijeen komst is wel bijzonder geslaagd. Toen tegen acht uur één der heren Dikkers de aanwezigen welkom heette, was zaal Maats tjokvol en was er reeds met stoe len gemanoeuvreerd om de zeer talrijke belangstellenden een plaats te geven. Nadat een kopje koffie was gepresen teerd, werd het woord gegeven aan de heer G. H. M. Claessen, die een causerie hield over kalveropfok. De aanwezigen luisterden met de grootste aandacht naar de uiteenzetting, naar de voeding van de dragende koe, de waarde van biestmelk, de verzorging van het pasgeboren kalfje, de maatregelen, die genomen dienen te worden bij de verdere groei enz. enz. Na drukkelijk wees spreker op de grote waar de van volle melk, op zindelijkheid bij de opfok en op de belangrijke rol van wa ter in de voeding. Er werden dingen ver teld, die vele aanwezigen zeer waarschijn lijk nieuw in de oren klonken. Na de gezellige pauze werden kleuren- dias' vertoond van boerderijen van aan wezigen, terwijl men op een kaart kon invullen, wie de bewoner van het bedrijf was. Aan deze wedstrijd, die met zeer Deze foto geeft het moment weer, waar op de heer J. E. J. Muileman, oud-hoofd bestuurslid van de OLM, namens diverse landbouwcorporaties een geschenk onder eouvert aanbiedt voor de nieuwe school. Van links naar rechts: Ir. Y. v. d. Wal, se cretaris der OLM; Ir. v. d. Wal, inspec teur van het landbouwonderwijs; de heer Muileman en Ir. J. Baas, voorzitter der OLM. veel interesse werd gevolgd, waren een twintigtal prijzen verbonden. Toen na afloop de plaatjes nog eens gedraaid werden en de namen der bedrijven wer den genoemd, klonken kreten van verras sing door de zaal. Onder het genot van enkele consumpties verstreken de uren snel en het was al tegen elven toe de heer E. Dikkers met een slotwoord, waarin hij de spreker har telijk dank bracht, de aanwezigen dankte voor hun belangstelling en hun een goede nachtrust toewenste. Het was een geslaagde avond, waarin het nuttige met het aangename werd ver enigd. De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal hotel Holterman gespeelde schaakwedstrijden van de onderlinge competitie der Holtense schaakclub lui den als volgt: H. H. J. StukkerH. Jansen G. J. HoeveT. J. Braunius P. M. van Walravenmevr. Hol H. RoelofsK. A. Koekkoek F. GroenewoudtG. Brands De VriesF. J. Hol 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 0—1 FrogTamma voor dit weekeinde. Zaterdag: Hulzen aHolten a, 3 uur (2). Zondag: Holten I—Nijverdal II, 2.30 uur (1) Holten IIMarkelo V. I, 12 uur (1) Wierden IVHolten III, 12.15 uur (2). Verder worden er dan nog gespeeld: SOS ITwenthe, 2.30 uur RV II—GFC II, 12.30 uur Omhoog IHaarlese Boys I, 2.30 uur. Mededeling voor onze juniorenleden. Woensdag 1 maart zal er een film wor den gedraaid in café Jansen. Aanvang 's avonds 8 uur. Het ligt in de bedoeling om de eerste 40 minuten een sportfilm te draaien en vervolgens een speelfilm van één uur. SDOL I—Holten II 2—2. In een matige wedstrijd is het Holten II toch nog gelukt om een puntje mee te nemen naar Holten. Het begin was alleszins hoopgevend voor Holten. In de 27e minuut opende Ulfman de score (01). Holten zag dat er nog meer in zat en bleef doorgaan met aanvallen. En zo zag Ulfman in de 33e minuut één van zijn befaamde schoten van de onderkant van de deklat het veld weer inspringen. Doch dit was alles uitstel, want in de 40e minuut was het weer Ulfman, die no. 2 op het scoringsbord bracht. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee duurde hei nog tot de 30e minuut eer SDOL de stand terugbracht tot 12. En in de 35e minuut werd dan de gelijkmaker gescoord door de rechts binnen van SDOL, 22. In de resterende 10 minuten kwam hierin geen verande ring, zodat deze voor de Holtenaren zo hoopvol begonnen wedstrijd toch nog in een gelijk spel eindigde. Enter IIIHolten III 65. Stand klasse I M junioren. Holten a 8 7 0 1 14 26— 6 Excelsior a 7 5 2 0 12 36— 6 De Zweef a 6 4 1 1 9 25—14 Hulzense Boys 9 4 3 2 11 14—11 DES a 8 2 1 5 5 14—31 SVVN a 6 1 2 3 4 11—20 Nijverdal *a 7 1 1 5 3 5—27 VESOS a 7 0 1 6 1 6—23 Opstelling- der elftallen. Holten I: doel: A. Vincent; achter: T. Deijk, E. Maats en, J. Traanman; midden: H. Jalving en A. Traanman; voor H. F. Klein Velderman, I-I. J. J. ten Velde, H. Wansink, G. J. Paalman en H. van den Bos. De grote bazaar, die de Land. Rijver. „Bergruiters" vrijdag en zaterdag in feest zaal „Vosman" heeft georganiseerd, werd druk bezocht en al zijn de financiële ba ten nog niet bekend, toch mag worden aangenomen dat het doel, opheffing van het tekort over 1960, groot ruim f 900, wel is bereikt. Burgemeester mr. W. H. Enklaar, ere lid van de vereniging, opende vrijdagmid dag om 4 uur de bazaar met een korte toe spraak, waarin hij wees op het grote be lang van de ruitersport en op de hoogst belangrijke plaats die de Bergruiters in de Holtense gemeenschap innemen. Het stemt tot grote vreugde, dat de Holtenaren hun plicht verstaan ten aanzien van deze vereniging. Wanneer de Bergruiters een beroep op ons doen is dit nooit tevergeefs. De voorzitter, de heer H. Beldman, dankte de burgemeester voor zijn bereid willigheid om deze bazaar te openen en hij dankte allen die bij de inzameling van goederen voor deze bazaar iets gaven. De bazaar was hiermee geopend en de aanwezigen kregen gelegenheid om hun geluk te beproeven in de werptent, de bommenwerper, grabbelton, lichtreclame, hengelen, touwtrekken en niet te verge ten de buksbaan. •Bij het schieten werd de eerste prijs, een prachtige wollen deken, gewonnen door de heer H. Klein Velderman (36 pun ten); de 2e, 3e en 7e prijs waren voor de heer A. Vincent; 4e en 6e prijs J. Bouw huis; 5e prijs Joh. Dijkink; 8e prijs B. J. Brouwers. Mej. Aaltje Paalman, Beuseberg 82 was de enige die de juiste naam (Sjoukje) van de prachtige pop had geraden en hoewel de tijd dat ze met een pop speelde reeds lang tot het verleden behoort, was ze toch met*„Sjoukje" erg in haar schik. De hoofdprijs van de loterij, een ge slacht varken, viel op lot no. 517. Op de avond van de trekking kwam de geluk kige winnaar niet opdagen, doch inmid dels heeft de heer J. Mulder uit Almelo het prijsbepalende lot getoond. Res.: G. Bannink. Holten II: doel: T. Bijma; achter: G. Kroeger, A. Meerman en M. Ar Bos- schers; midden G. H. Vincent en J. A. Jansen; voor: H. G. A. Jansen, J. ten Velde, J. A. Ulfman, H. YV. Rietberg en G. D. W. Brinks. Res.: A. Paalman en J. Stukker. Holten III: doel: H. Schooien; achter: G. H. Paalman, A. Schippers en J. A. Nijenhuis; midden: G. J. Tuitert en J. H. Hommes; voor: J. H. Scheperman, B. A. Ophof, J. G. Nijland, G. W. Brinks en H. J. Schutte. Res.: M. Klein Horstman en B. J. Markvoort. N.B. Het aanvangsuur van de wedstrijd Wierden IVHolten III is niet 2.30 uur, maar 12.15 uur. Raalte De Motorclub de RAM houdt zondag 5 maart a.s. terreinwedstrijden on der auspiciën van de KNMV. Het ter rein is ideaal, n.l. de Krieghuisbelten. Deze liggen aan de noordkant van Raalte, rich ting Lemelerveld. De zanderige heuvels in dit gebied zijn ideaal voor de motorsport en volgens kenners is het een van de mooi ste natuurlijke circuits van Nederland. De terreinsport, die in vele landen popu lair is, vindt zijn oorsprong in Nederland. Nederland komt de eer toe de eerste te zijn geweest met het organiseren van derge lijke wedstrijden. Voor de oorlog had Nederland bekende rijders, die nationaal en internationaal cracks waren. De rijders van na de oorlog, Gebr. Veer, Henny Rietman, Piet Knijnenburg e.d. klinken ons nog bekend in de oren, terwijl nu de Gebr. Dirks, Jan Clynck en de Sel lings eerx geducht woordje meespreken op internationaal terrein. Het is de eerste keer, dat in Salland ter reinwedstrijden worden verreden. De ter reinsport is een zeer sportieve sport, waar van man en machine veel wordt gevraagd. Een perfecte machinebeheersing, snelle reactie een koele berekenende geest, spelen in deze sport een grote rol. De Krieghuisbelten, met haar beruchte heuvels, vergen veel van de renners. 5 maart is nog vroeg in het seizoen, maar reeds worden er wedstrijden gereden, zo wel in Nederland als België. De vroege datum is met opzet gekozen vooral met het oog op de a.s. grasbaanraces, die op 4 juni worden gehouden. De laatst genoemde races genieten in Salland en om geving reeds een zeer grote populariteit. Nu bestaat de gelegenheid om ook met de terreinsport kennis te maken. Het is een sport, die U beslist moet gaan zien. 28. Nog eenmaal keek kapitein Fraser zijn troepje rond. „Het gaat er nu óp of ónder", zei hij kort. „In deze wildernis heeft de sterke gelijk. De ongeduldige Dick echter vond het geen tijd voor goede raad; met zijn pistool in de hand was hij reed» door de resten van de poort heen het binnenplein opgestapt. De anderen renden hem achterna, het ergste vrezend. Maar geen spoor was van de ver dedigers te bekennen! „Kom maar op", schreeuwe Dick, „die gelen staan nog in stomme eerbied bij de lichtkogel natuur lijk. Hier is niets te zien." En dat was in- I ook zo. In elk geval trokken de ongehinderd de poort door en ver snel de mogelijkheden voor een actie. Het hoofdgebouw was, zo i, hermetisch gesloten. Maar van kleinere tempeltjes stond de deur i kier. „Snel!" fluisterde Dick.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2