Nederlandse kruiser met electronische zenuwen Regering denkt aan 2 maanden korter dienen Voor de boer Het brood gaat de ijskast in Korter werken voor bakkers Lof voor eigen industrie Huidgeneziïisp ld ep glad ijs... Bronclii letten No. 6. Jaargang 13 (Tweede Blad). ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD In een niet aflatende stroom komen bij het College van Rijksbemiddelaars „Neerlands oude en wijze mannen" de aanvragen binnen voor verkorting van de werktijd. De vrije zaterdag is een aanlok kelijke prijs voor veel administratieve of ambtelijke moeilijkheden. Er is echter één bedrijfstak, waarin het met die vijfdaagse werkweek maar pover gesteld is, de detailhandel. Hierin doen zich heel wat problemen voor, die niet zonder concessies wederzijds kunnen wor den opgelost. En tot het doen van conces sies is de Nederlander niet snel bereid. In de middenstandssector komt ook weer één onderdeel naar voren, waarin de ver korte werkweek vooral spitsroeden moet lopen het bakkersbedrijf. Vanouds stellen wij ons de bakker voor als een (dikke) man in grijze streep- of ruitjesbroek. Op het hoofd pronkt trots de enorme witte bakkersmuts en de man is omgeven door allerlei overheerlijke geur tjes uit de bakkerij. Synoniem hiermee staat de gedachte aan (heel) vroeg op en (heel) hard werken. Op dit punt heeft de bakker een nog sterkere naam dan de traditionele werker bij uitstek, de boer. Dit ondanks het verbod op nachtarbeid en het verbieden van de vroege verkoop van vers brood. Problemen Toch heeft ook de wit- en goedgemutste bakker recht in dezelfde mate te delen in wat de verworvenheden van onze tijd zijn, als ieder ander. Maar nergens doen zich zoveel problemen vtoor als op dit punt in het bakkersbedrijf. De oorzaak daarvan is, dat het maken van brood geen lukraak fabricage-proces is, maar een nauwkeurig produceren op het juiste mo ment naar de behoefte van de komende dag. Brood kan nu eenmaal niet bewaard blijven. Tenminste, dat is de situatie van het ogenblik. Maar steeds meer gaan de ge dachten uit naar het diepvriesbrood, dat in het buitenland allang geen onbekende verschijning meer is. In Nederland kan, zo hoort men fluisteren, over vijf jaren het bevroren kadetje een algemeen en heel normaal verschijnsel zijn. SER-advies In kringen, die daarvoor moeten spre ken regering, PBO-organen en Sociaal Economische Raad (SER) wordt druk gepraat over de arbeidstijdverkorting in het winkelbedrijf. Kort geleden hebben de staatssecretarissen van financiën en eco nomische zaken de SER voor de zoveelste maal om raad gevraagd. Ditmaal heeft het orgaan de opdracht gekregen in sa menwerking met het Hoofdbedrijfschap detailhandel en de diverse consumenten organisaties te bekijken wat de gevolgen van werktijdverkorting zijn voor koopge legenheid en personeelsomvang. Dezelfde SER heeft over de bakkers al een na lange studie samengesteld rapport uitgebracht. De sociaal economische raad adviseerde in de richting van een drie- ploegenstelsel. Maar hieraan kleven nogal wat opvallende bezwaren. De werktijd per man zal inderdaad beperkt worden. Maar nachtarbeid wordt opnieuw nood zakelijk. Bovendien moet meer personeel wbrden aangetrokken, dus meer salaris worden betaald. En om deze extra uitga ven te kunnen compenseren is een prijs verhoging van het brood onvermijdelijk. Geen aanlokkelijk toekomstbeeld. Onder nul Maar de man of meer officiële gedachte aan het drieploegenstelsel wordt weer achterhaald door het idee van het bevro ren kadetje. Het is vooral voor het kleine bakkersbedrijf een uitkomst wanneer ge bakken kan worden op het moment, dat dit het beste uitkomt. Zonder dus reke ning te moeten houden met hot feit, dat het brood over enkele uren, wanneer de verkoop begint, de versheid begint te ver liezen. De techniek van het diepvriezen kan over enkele jaren geheel zijn ingevoerd. Iedere grote en kleine bakker beschikt' dan over een diepvrieskast, waarin het pasgebakken brood razend snel wordt af gekoeld tot een temperatuur van 30 tot 35 graden onder nul. Door het diepvrie zen wordt het vochtgehalte bewaard. Voor het brood verkocht wordt moet het weer snel op de gewone temperatuur worden gebracht. Het is waarlijk een onaangena me verrassing, wanneer U denkt een bo terham te eten en U hapt in eeni keihard stuk vermomd ijs. Snelheid is bij vriezen en ontdooien een eerste vereiste. Tijdens de processen dreigt uitdroging en dan is nog alles voor niets geweest. Het brood moet daarom in een oven worden ont dooid, eventueel met behulp van stoom, die het vochtgehalte op peil houdt. Twist over smaak Van een onbegrijpelijke kant, de werk gevers in het bakkersbedrijf, kwam kort geleden de verklaring, dat de kwaliteit van diepvriesbrood ten achter zou staan bij die van vers brood. Proeven, genomen door het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek (CrVO) en de (Delftse) Koninklijke Gist- en Spiritusfabrieken zouden dit „onomstotelijk hebben bewe zen". De broodfabrikanten kregen echter een harde tik op de vingers toen pal op deze verklaring door het TNO, waarvan het CIVO een onderdeel is, werd gezegd, dat over de kwaliteit nog niets viel te zeggen. Voorlopig scheen, volgens het TNO, de beproeving uit te wijzen, dat de kwaliteit niet lijdt onder het diepvriezen. De werkgevers in het bakkersbedrijf gaven daarop een nieuwe verklaring, waarin zij de eerste introkken. Er was, volgens hen, sprake van een vergissing. Het wachten is nu op het rapport van het Nederlandse TNO. In België onder zoekt men ook deze materie. Wanneer de resultaten gunstig zijn, zal het brood uit de ijskast niet lang een unicum blijven. Stoofschotel met bruine of witte bonen en winterwortel. 250 g heelblijvende bruine of witte bo nen, 1 a 1 Yi kg aardappelen, 1 kg winter wortel, 1 zure appel, pl.m. 100 g boter of margarine, zout, laurierblad, kruidnagel, peterselie of selderij groen, desgewenst 100 gr. gehakt, ui, een sneetje oud brood of paneermeel. De bonen wassen en een nacht weken in ruim water. De bonen opzetten met het weekwater en zout en gaarkoken in I a 1 uur. De aardappelen, winterwortelen en ap pel schoonmaken en wassen. De aardap pelen zonodig in tweeën of vieren snij den, de winterwortel en appel in plakjes of reepjes verdelen. De aardappelen, wor telen en appel opzetten met een flinke bodem water. De boter of margarine, een laurierblad, zout en kruidnagel toevoegen, evenals de bruine of witte bonen zonder het kooknat. Het geheel gaarkoken in ongeveer 25 mi nuten. (Desgewenst het gehakt aanmaken met zout, peper, ui en oud brood of pa neermeel. Van het gehakt kleine balletjes draaien en deze de laatste 10 minuten meekoken). Het gerecht bestrooien met zeer fijn ge sneden selderij- of peterseliegroen en alle bestanddelen voorzichtig dooreenmengen. De regering denkt aan een diensttijdverkorting van twee maanden. Hierdoor zullen 10.000 man aan de parate troepen onttrokken worden. Dit zou kunnen worden op gevangen door langer dienen van beroepspersoneel en vrij willig bijtekenen van dienstplichtigen. Staatssecretaris mr. R. H. Calmeyer van Defensie heeft deze mededelingen gedaan in de TV-rubriek „Attentie" van de NCRV, waarin hij werd geïnterviewd door Peter van Campen. Diensttijdverkorting is volgens de staatssecretaris al leen mogelijk als aan de NAVO-verplichtingen (voor Ne derland een sterkte van 100.000 man land- en luchtstrijd krachten) wordt voldaan. De regering hoopt dat een deel van de dienstplichtigen voor vier jaar zal willen bijtekenen. Als compensatie zul len zij dan in het leger een taak overeenkomstig hun bur gerlijke taak krijgen. Bij het afzwaaien krijgt deze cate gorie een premie van 25 percent van het militaire jaar inkomen. De bijtekenaars krijgen bovendien gelegenheid tot stu die in hun diensttijd, en daarna de kans op een renteloze lening. („Vrije Volk") SNIJMAIS Op vele gemengde bedrijven in deze streken is de grond te licht en te droog om goede voederbieten te kunnen telen. Bovendien komt het tegenwoordig veel voor, dat er een tekort aan arbeids krachten is voor dit gewas. Snijmais kan een goede oplossing geven. Dit gewas groeit ook o.p lichte droge gronden nog uitstekend en levert veel, goed bewaar- baar ruw voer van prima kwaliteit op. De teelt, de oogst en het inkuilen be hoeven niet meer werk te kosten dan een vierde van de voor voederbieten be nodigde arbeid. De beste zaaitijd ligt tussen 20 april en 1 mei. Na snij rogge kan nog snijmais worden verbouwd. Als noodgewas kan zelfs nog tot juni gezaaid worden, maar dan wordt de opbrengst wel lager. De zaaizaad- hoeveelheid bedraagt 40-50 kg per ha. De rassenlijst vermeldt enkele goede ras sen in de groep „Midden-laatrijpende rassen". De oogsttijd valt eind septem ber, begin oktober. Chemische onkruid- bestrijding is bij snijmais zeer goed mo gelijk en bespaart daardoor veel arbeid. Het oogsten kan gebeuren met de maai- kneusmachine, waarbij een z.g. voorzet stuk gebruikt wordt. Hierdoor is het mo gelijk in 8 a-10 uur 1 ha snijmais te oog sten. Dit gewas past ook zeer goed in de vruchtwisseling. De opbrengst van snij mais is zeer hoog. Gemiddeld levert dit gewas pl.m. 7000 kg ZW per ha. Voe derbieten met blad levert gemiddeld .pl.m. 8000 kg ZW per ha. Een gewas ha ver (stro plus korrel) levert pl.m. 3500 kg ZW per ha. Wat betreft de verhouding voeder- waarde eiwit-zetmeel kan men snijmais vergelijken met voederbieten. Het is niet mijn bedoeling alle punten die van belang zijn voor de teelt van snij mais te behandelen, maar voor degenen, die interesse tonen voor de teelt van dit gewas, wordt een voorlichtingsavond ge houden op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Op deze avond, welke dinsdag 14 februari a.s. om 7.30 uur in Hotel Holterman gehouden zal worden, zullen de ervaringen met deze teelt behandeld worden, toegelicht met kleurendia's. Op de onlangs gehouden excursie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting werden enkele kuilen met snijmais be zichtigd. Tevens zullen de resultaten van het onderzoek van de met de maaikneus- machine gemaakte kuilen van gras en andere produkten van dit jaar behan deld worden. Gezien de snelle ontwikkeling van de technische mogelijkheden in de land bouw, is het belangrijk voor U deze te volgen. U is dus van harte welkom op deze avond. J. W. LUBBERSEN Bedrijfsvoorlichter van de RLVD. SOPHIA LOREN Arme Fietje heeft .bij de repetities van haar nieuwe film „El Cid" in Madrid haar sleutelbeen gebroken. Vanzelfspre kend kan ze momenteel niet werken. De beroemde Italiaanse zal haar arbeid voor de film wel een poosje moeten onderbre ken. Van harte: spoedig beterschap. VOETBALPRO GRAMMA ZONDAG 12 FEBRUARI 1961 Inhaalprogramma Zondag: Holten I—R.V. II, 2.30 uur (1), Zaterdag: Nijverdal aHolten a 4.15 uur (2). Onze prognoses staan zoals gewoon lijk weer achter de wedstrijden vermeld. De stand in de 2e klasse E: Holten I 7 5 2 0 12 26—12 Omhoog 9 6 2 1 14 21—14 G.F.C. II 6 4 1 1 9 16—10 Twenthe I 8 3 3 2 9 19—17 R.V. II 6 2 1 4 5 10—18 Enter II 8 2 1 5 5 16—21 Haarlese Boys I 8 2 2 4 6 19—24 Nijverdal II 8 3 0 5 6 12—17 S.O.S. I 7 1 0 6 2 9—21 Holten a 7 6 0 1 12 24— 4 Excelsior a 6 5 1 0 11 33— 5 De Zweef a 6 4 1 1 9 25—14 Hulzense Boys a 8 4 2 2 10 13—10 DES a 7 2 1 4 5 14—29 SVVN a 6 1 2 3 4 11—20 Nijverdal a 7 1 1. 5 3 5—27 VESOS a 7 0 1 6 1 6—23 Zaterdag a.s.: Excelsior a—De Zweef a, 2.45 uur. „One, Zero, Five. CharlieCharlie", in het half duister klinken deze woorden als raadselachtige spookformules in de oren van de wat verbaasde en overrom pelde bezoekers. Diep onder onze voeten horen wij het gerommel van de sterke mo toren, dat luider wordt en even een rilling door het schip laat lopen. Een commando, dat in code wordt gegeven, doet de snel heid van de „Zeven Provinciën" oplopen tot het maximum van 50 km. Een snelheid, waarvoor een auto zich niet behoeft te schamen. Hoewel wij op een Nederlandse kruiser zijn, worden alle commando's in Engelse (code) zinnen gegeven. Dit is één gevolg van samenwerking binnen de Nato. Een ar.der gevolg zou kunnen zijn, dat de in strumenten aan boord ook uit dezelfde, ge- uniformeerde koker zouden kunnen ko men. Dat is niet het geval. Met een merk waardig gerechtvaardigd gevoel voor chau vinisme zijn alle apparaten en zeker de electronische afkomstig uit Nederlandse bedrijven. Het waarom daarvan te weten was het doel van ons bezoek aan de kruiser. Een journalistiek bezoek, georganiseerd door de nijvere „Vereniging Nederlands Fabri kaat" enl de „Vereniging van Fabrieken op electroniseh gebied in Nederland". Men zou gemakkelijk tot de conclusie komen, dat onze marine Nederlandse bedrijven bij de inrichting van haar kruisers heeft in geschakeld omdat producten uit Nederland nu eenmaal goedkoper zijn dan instrumen ten, die van over de Oceaan moeten ko men, waarbij de financiële voordelen de kwaliteit .dus verdringen. BEVRIENDE JALOERSHEID Niets is minder onjuist. De eisen, die aan de Nederlandse fabrieken werden ge steld, wilden zij de order van de Konink lijke Marine kunnen uitvoeren, waren hoog. Een schakelaar op een oorlogsbodem is heel wat anders dan een lichtschakelaar aan een huiskamermuur. De electronische uitrusting van de kruiser is als het ware het zenuwgestel. Valt dat uit, dan gebeurt hetzelfde wat bij de mens zou gebeuren: de machine staat stil en i9 niet bij machte ook maar één vin te verroeren. Er is wei nig fantasie voor nodig om zich voor te stellen, wat er met een verlamd schip in een zeegevecht zou gebeuren. De Nederlandse industrie verdient lof voor de door haar uitgevoerde taak. De electronische uitrusting van de Zeven Pro vinciën voldoet aan alle eisen en is zelfs zo goed, dat de marines van bevriende landen met wat jaloerse belangstelling de nieuwtjes bekijken. PRAATVIS Terwijl wij in de commandokamer staan, de hersenen van het schip, waarin alle electronische zenuwen samenkomen, is de schaars door wat schermlichten en waar schuwingslampjes verlichte ruimte gevuld met onheilspellende geluiden, die een ma cabere achtergrond vormen voor de gelis pelde Engelse woorden. De Jantjes, die hier dienst doen (overigens meer Jannen door de hogere rangen), hebben hun hoof den verborgen in grote koptelefoons, waar uit de geluiden ontsnappen. Wanneer in de diepte beneden het schip een school spelende vissen passeert, worden hun „ge sprekken," weergegeven door de sonar, waarvan de sonore zoektoon dan overgaat in schrille fluitjes. Sonar is het instru ment, dat moet waarschuwen voor nade rende duikboten en, door eehopeiling rea geert op alle beweging in de ondoordring bare duisternissen van de zee. Ervaren oren weten de geluiden om te zetten in beel den: een school garnalen, een dartele bruinvis of een dreigende onderzeeër. De sonar is een voorbeeld van electroniseh vernuft. Wat de sonar is voor de zeediepte is de radar voor de wijdte van het lucht ruim. Op radargebied heeft Nederland een uitstekende naam. Wat nu eigenlijk het voortreffelijke is in de radaruitrusting aan boord van de marineschepen wordt om veiligheidsredenen, verzwegen. KABEL NAAR PARIJS De beide Nederlandse kruisers zijn mo dern uitgerust, maar de vlucht van de electronica is een snel proces, dat maar moeilijk is bij te benen. Regelmatig moe ten aan boord veranderingen worden aan gebracht. Bijna 2QQ miljoen gulden moest worden uitgegeven, voor de bouw van de Zeven Provinciën en de De Ruyter. Op het ogenblik zou men voor zo'n bedrag zelfs niet één kruiser kunnen bouwen. Die grote stijging van de kosten is voor namelijk te wijten aan de uitbreiding van de electrotechniek. Het is haast onvoor stelbaar, wat er aan electronische uitrus ting aan boord is te vinden. Wanneer men in Amsterdam zou beginnen met het uit rollen van kabels, die in de Zeven Provin ciën zijn verwerkt, dan zou men pas in Parijs kunnen ophouden. Met de aanwe zige telefoons zou men. een geheel dorp een grote dienst bewijzen. Met de electro nische buizen in radio, radar- en vuurlei ding zou men tweeduizend radiotoestel len kunnen bouwen. Om dit geheel te laten functioneren heeft het schip een door dik ke pantserplaten beveiligd hart; een elec- trische centrale, die groot genoeg is om een stad van 80.000 inwoners van stroom te voorzien. ELECTRONISCHE BORREL De Nederlandse marine moet de tijd op de voet blijven volgen. Zo mogelijk nog een stapje voor blijven. Daarom zal de Zeven Provinciën binnenkort weer stevig onder handen worden genomen. Eind van dit jaar, of anders begin 1962, komen op 't achterdek de eerste onderdelen van de afvuurinstallaties van de Terrier. Dit is een Amerikaanse geleide raket, die zowel tegen vliegtuigen als tegen andere sche pen of doelen op het land kan worden ge bruikt. Twee grote kanonopstellingen zul len voor de projectielen moeten wijken. Bij de plaatsing wordt de Nederlandse indus trie ingeschakeld. De nodige gegevens zullen, door Amerika worden geleverd. Kosten van het raketproject: 70 miljoen gulden. Twee jaren zal men aan het karwei moe ten werken, een serieus werk, dat met uiterste nauwkeurigheid moet worden uit- gevoerd. Dat daarbij geen fout zal worden gemaakt, daar staat de Nederlandse elec tronische industrie, samen met de marine deskundigen, borg voor. Dat' de Neder landse electronisten om een langer woord te vermijden ook tot grapjes be reid zijn bleek bij het traditionele oorlam, dat de journalisten, die aan de excursie hadden deelgenomen, aan wal werd aan geboden. Voor norse mensen was het niet gemakkelijk om deze electronische borrel te verkrijgen. De (grote) jeneverfles was slechts bereid het glas te vullen wanneer op zeer onderdanige en vriendelijke toon daarom werd gevraagd. Wanneer echter op brutale wijze om een borrel werd be volen, bleef de fles potdicht en het glaasje leeg. Dat alles zonder dat er een mensen hand aan te pas kwam. Een goed idee om een kwade dronk te voorkomen. Huidzuiverheid-Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder Het is een vorm van levenskunst om zich in het alledaagse leven figuurlijk gesproken niet op glad ijs te begeven. Zaken waarvan wij de afloop niet ken nen laten wij liever links liggen. We be treden liever geen (glibberige) paden waarvan wij niet weten waarheen zij leiden. We doen liever geen dingen, waarvan niet wij maar anderen bepalen waar het op uitdraait. Wij lenen ons er niet voor te praten over punten, die ons geen enkel houvast bieden. Wij vinden het dom transacties te ondernemen waarbij wij niet weten waar wij terecht komen. Kortom: wij voelen er niets voor het stuur uit handen te geven door ons op glad ijs te begeven. Dat is onze aan geboren afkeer van het gevoel een stuur loze speelbal van anderen of van de om standigheden te zijn Eenzelfde gevoel zal hem of haar be kruipen, die zich in de letterlijke zin des woords „op glad ijs" begeeft. En daar voor biedt dit jaargetijde de weggebrui ker mogelijkheden te over, zonder dat hij behoeft te wachten tot dat er werke lijk ijs op sloten en plassen ligt. Het jaar getijde van de gladde wegen is aange broken. Natte bladeren, een zacht regen buitje, een lichte nachtvorst, het zijn voortreffelijke middelen om ons op de weg het stuur uit handen te nemen. Nog te weinigen van hen, die onze winterse wegen bevolken weten uit er varing wat het zeggen wil om met een stuurloze auto, motor of brommer aan het spel van het noodlot te worden over geleverd. En toch komt het méér voor, dan wij misschien denken. Dat is ook gebleken bij een onderzoek van een groot aantal auto-ongelukken in de Ameri kaanse staat Virginia: bij niet minder dan 41 van de ongelukken op buiten wegen was slippen oorzaak of mede oorzaak van de meest afschuwelijke ver keersongelukken. De slipscholen in ons land zijn er om de automobilisten te leren wat hij doen moet om zich uit de klauwen van het slipspook te bevrijden. Maar dat is niet genoeg. Alle weggebruikers moeten le ren de aanwezigheid van slipgevaar in hun wijze van rijden in te calculeren dus een extra voorzichtigheidsmarge te ne men. Onze dagtaak brengt mee, dat wij ons in dit jaargetijde allemaal „op glad ijs" moeten begeven. Laten wij daarbij reke ning houden met onszelf en anderen. Oók met dat slipspook, dat op de loer ligt om ii het stuur uit handen te nemen Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Hoestdrank in tab let vorm. 95 et

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5