Proces-Eichmami voor 800 personen Hoe drijf ik mijn man 't huis uit? ?gm Hoe winkelen wij morgen? Adverteren Bijna 500 verslaggevers uit de hele wereld Valentijndag - 14 februari Nederland-Roemenië te Enschede Li I lesi Is in Den Haag tip van sluier opgelicht? Plantaardig of dierlijk vet? SanBpirm a q. a is BEKEND blijven De Israëlische autoriteiten treffen re gelingen voor de honderden vertegen woordigers van de pers over de gehele wereld, die het proces tegen de nazi-oor logsmisdadiger Adolf Eichmann komen verslaan. In totaal worden 480 verslagge vers, persfotografen en cameramannen verwacht voor het proces tegen de man die verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van miljoenen Europese joden tijdens het nazi-regime. Zoals de plannen thans zijn, hoopt de Israëlische justitie de 54-jarige Eichmann midden maart voor de rechter te bren gen. Het proces zal worden gevoerd in het Gemeenschapscentrum te Jeruzalem, dat gekozen is om zijn grootte. In totaal kan de geïmproviseerde rechtszaal naar schat ting 800 personen bergen. Behalve de ver tegenwoordigers van de pers, zullen dage lijks ongeveer 250 tot 300 personen toe gang verkrijgen- op een speciale kaart. Om een ieder in de zaal, Eichmann, ver slaggevers, toeschouwers en alle anderen, in staat te stellen het proces te volgen, zijn regelingen getroffen voor gelijktijdige vertaling van de officiële voertaal, het He breeuws, in Engels, Frans en Duits. Direct beneden de rechtszaal is 'n ruimte gereserveerd voor de pers met schrijfta fels voor 200 personen. Aan de muren zijn 50 schakelborden voor luidsprekers be vestigd, waarop de verslaggevers kunnen kiezen tussen de vier verschillende talen. De Israëlische posterijen hebben in een hoek van deze zaal een eigen afdeling met een telexkamer waar 50 meisjes die thans nog worden opgeleid de telex- apparaten zullen bedienen. DAG der Vriendschap Ter gelegenheid van Valentijndag 1961 dinsdag 14 februari a.s. zal het Va- lentijn Comité wederom een aantal Ne derlanders, die zich onderscheidden door daden van waarachtige vriendschap, trouw of toewijding, een nationaal Valen- tijn-huldeblijk aanbieden. Uit het gehele land kwamen bij het Co mité voordrachten van kandidaten bin nen. Het Nationaal Valentijn-huldeblijk zal dit jaar bestaan uit een reusachtige bloe menmand, gevuld met een taart, cosmeti sche artikelen, een koek, bonbons en een boekenbon, allemaal artikelen dus van de in het Comité vertegenwoordigde branches. Verslaggevers kunnen tegen een borg som van 40 dollar de beschikking krijgen over een walkie-talkie, zodat zij overal in het gebouw het verloop van het proces kunnen volgen. In een afdeling van de grote perszaal is een groot laboratorium voor het ont wikkelen van foto's ingericht, met donkere kamler en andere faciliteiten. De poste rijen zullen zorgen voor het radiografisch overbrengen van de gemaakte foto's. Voorts zijn er vier geluidsdichte hokjes voor radio-verslaggevers en 20 geluids dichte telefooncellen. Voor de politie heeft men vijftien hokjes bij de ingang gebouwd waar alle persvertegenwoordi gers en gewone toeschouwers dagelijks zullen worden gefouilleerd. Dit is de gevangenis van Eichmann, waar hij streng wordt bewaakt tot het proces zal beginnen. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal, zal het Neder landse elftal een wedstrijd spelen in de provincie. Dat Enschede deze eer te beurt valt, is niet alleen voor de stad Enschede, doch voor alle voetballiefheb bers in dit district verheugend. Nu heb ben zij immers de gelegenheid om voor geringe kosten ons Nationale elftal eens aan het werk te zien. Op woensdag 22 februari a.s., 8 uur nam. speelt het Nederlands elftal, met alle prominenten uit het "Nederlandse betaalde voetbal in het Stadion Diekman tegen het Roemeense elftal. Het spreekt vanzelf dat de O.A.D. voor dit evene ment met extra bussen naar Enschede zal rijden. Vanaf a.s. dinsdag kan men zich bij de OAD opgeven, alwaar even eens de entreekdarten verkrijgbaar zijn. Ook zij, die op eigen -gelegenheid naar Enschede gaan, kunnen kaarten krijgen bij de OAD of zo zij wensen tel. K 5420- 7150 na 6 uur 's avonds. Een ieder wordt echter in zijn eigen belang aangeraden zo spoedig mogelijk de kaarten te bestellen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 1197 stuks vee, runderen 109, varkens 1088. Prijzen: 11 vette koeien van f2,80 tot f 3,- per kg slachtgewicht; 66 melk- en kalfkoeien van f 900,- tot f 1000,- per st.; 12 pinken van f 550,- tot f 650,- per stuk; 12 graskalveren van f325,- tot f400,- per stuk; 8 nuchtere kalveren van f50,_ tot f 80,- per stuk; 12 drachtige zeugen van f 300,- tot f 400,- per stuk; 18 loopvarkens van f 90,- tot f 120,- per stuk; 1058 big gen van f 62,- tot f 74,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. Varkens en biggen: Handel vlot, prijzen onveranderd. De vergadering was nog maar halver- vege gevorderd, toen Karei al op zijn hor loge keek. Tjonge, wat ging het allemaal langzaam! Hele tijden werd er over aller lei onbelangrijke bijzaken gepraat en dat kost veel tijd. Had hij nog wel gehoopt, dat het deze keer niet zo lang zou duren. Nou, dat werd een latertje 'vanavond. En dan nog naar huis rijden. Reken maar, dat Nel weer kwaad zou zijn. Eigenlijk was het toch idioot, dat je als volwassen man op hete kolen moest zit ten, bang om te laat thuis te komen! Nogmaals keek hij tersluiks op zijn pols horloge. Zijn buurman merkte het op. Heeft je vrouw gezegd, dat je op tijd thuis moet zijn?" fluisterde hij grinnekend. Als blikken konden doden, was de man niet meer in leven geweest. Karei was woedend, want zijn vergadergenoot had werkelijk roos getroffen. Zachtjes lachend keek de man weer voor zich uit. Karei hoorde niets meer om zich heen. De vent had nog gelijk ook. „Je bent toch wel om 10 uur thuis?" had Nel gevraagd. En zoetsappig had hij geantwoord: „Ik zal Levensmiddelen voor de Kongo. Op de derde school met de bijbel in Stap horst werd door de vier en vijftig leerlin gen niet minder dan 520 busjes melk en een bedrag van 250 gulden ingeleverd voor de noodlijdenden in Kongo. De trotse kinderen met de busjes melk. mijn best doen, liefje. Ik kom in elk geval dadelijk na afloop naar huis." VAN DIK HOUT Daar hield hij zich ook altijd aan. Nooit bleef hij napraten, nooit liet hij zich over halen om ergens een glaasje te gaan drin ken. Altijd spoedde hij zich dadelijk naar huis. Maar het hielp hem weinig, want v/anneer het laat was geworden, volgde er altijd een onverkwikkelijke scène. Zijn vrouw scheen niet te begrijpen, dat een man onder bepaalde omstandigheden geen baas over zijn tijd is. Hij had een afschuwelijke hekel aa(n scènes. Het gaf jc zo'n ellendig gevoel. De hele sfeer in huis was naar de maan. En in die korte tijd dat een mens leeft, kun je het toch beter leuk en gezellig hebben met elkaar. „Dan moet je maar zorgen op tijd thuis te zijn en mij niet in ongerust heid laten zitten!" barstte zij dan uit. „Het is allemaal je eigen schuld. Er hoeft geen ruzie te komen als jij maar zorgt op tijd te zijn!" Ergens kreeg hij dan wel eens de indruk, dat Nel een dwingeland was, die alles naar haar hand wilde zetten, hem wilde dwin gen haar te gehoorzamen. Natuurlijk wilde hij zelf ook graag thuis zijn, inplaats van op zo'n dorre vergadering te zitten. Maar zij wilde niet inzien, dat hij het niet voor zijn plezier deed. Kwam hij dan thuis, en het was laat geworden, dan ging het weer van dik hout zaagt men planken. Bij al die gedachten voelde Karei zich diep ellendig. HET KWAAD GESCHIED Het was even over elf, toen de vergade ring werd gesloten. Hij nam nauwelijks afscheid. Niemand had zo'n haast als hij. Het was of hij de gedachten van hun grijn zende gezichten kon aflezen: „Een pantof felheld. Eentje die vies onder de plak van zijn vrouw zit". Eigenlijk vernederde het hen allebei, Nel en hem. Zou hij haar dat nu nooit aan haar verstand kunnen bren gen? Zo snel als hij kon rende hij naar huls. Het was kwart over elf toen hij de sleutel in het slot stak. Het was stil in huis en even had hij de hoop, dat ze misschien naar bed was ge gaan, maar het bleek een ijdele hoop. Toen hij de kamer binnenkwam, zag hij het al. Geen blik keurde zij hem waardig. „Vrouwtje, ik kon er niets aan doen," begon hij sussend. Het was de lont in hét kruitvat. Wild vloog zij op. „Ik maak me net zo ongerust. Ik zit hier maar alleen en ik vreet me op van de zenuwen. Je had toch beloofd om 10 uur „Gebruik je verstand," riep hij. „Dacht je soms, dat ik voor mijn plezier op die snertvergadering zit!" Met vlammende ogen keek ze hem aan. „Maar je zou om tien uur thuis zijnbeet ze hem toe. EGOIST OF NIET? Ineens was zijn geduld op. Alle zorgen die hij zich al een uur lang gemaakt had braken los. „Mens!" schreeuwde hij. „Wat wou je dan? Wilde je soms dat ik midden in de vergadering zou zeggenj: „Het spijt mij heren, nu moet ik naar huis, want anders wordt mijn vrouwtje zo kwaad! Denk je, dat ik mij onsterfelijk belachelijk wil maken!" „Het is niet belachelijk als je rekening houdt met je vrouw!" schreeuwde zij terug. „Je bent een verwend kind. Je moet eens leren volwassen te zijn en begrip krijgen van het normale leven!" Den Haag, NNP Tijdens een opval lend druk bezochte bijeenkomst in het zeer dure Haagse Hotel des Indes het zelfde hotel, waarin minister Luns (bui tenlandse zaken) dineerde en confereerde over Nieuw-Guinea met de Maleise pre mier Rahman heeft plannenmaker Zwolsman op de eerste dag van februari een opzienbarend miljoenenproject ge lanceerd. In de Haagse nieuwbouwwijk Mariahoeve, een stad op zich, wil hij een koopcentrum neerzetten, dat zijn weerga in Nederland niet heeft. Alles bij elkaar gaat „zijn" winkelcomplex tussen de 34 en 37 miljoen gulden kosten. In welk be- De laatste tijd is de vraag naar voren gekomen wat men beter kan gebruiken: plantaardig of dierlijk vet. De belangstel ling hiervoor is ontstaan sedert vele ge leerden zich bezig gingen houden met het verband tussen voeding en bepaalde vaat- aandoeningen, waaronder de zgn. „ader verkalking". Bij deze ziekte treden veran deringen op in de vaatwand en ook enigs zins in de samenstelling van het bloed; zo bevat het bloed van lijders aan „aderver kalking" meer cholesterol (een vetachtige stof) dan dat van gezonde personen. Bij diverse proefnemingen is gebleken, dat bij gebruik van bepaalde plantaardige vetsoorten het cholesterolgehalte van het bloed daalt. Men trok hieruit de conclusie, dat plantaardig vet (oliën, plantenmarga- rine, plantenvet) beter zou zijn dan dierlijk vet (gemengde margarine, slachtvetten e.a.). Zo eenvoudig is de zaak echter niet: sommige plantenvetten bleken het bloed- cholesterol-gehalte te verlagen, andere verhogen het of hebben weinig of geen invloed. Hetzelfde kan gezegd worden van diverse dierlijke vetten. Of v?t van dierlijke dan wel van plant aardige oorsprong is, blijkt dus niet door slaggevend te zijn. Waitrin het verschil wel schuilt? Om dit te bégrijpen moeten we even onze schei- kundekennis oprakelen. Vetten bestaan voor een groot deel uit vetzuren. Niet alle vetzuren zijn gelijk van samenstelling. Er zijn zgn. overzadigde vetzuren en verza digde vetzuren. Vetten met een hoog gehalte aan onver zadigde vetzuren (diverse olie- en traan- soorten b.v.) zijn in de regel bij kamertem peratuur vloeibaar. Vetten met een laag gehalte aan onverzadigde vetzuren (zoals boter, margarine, slachtvetten, kokosvet) zijn in ons klimaat niet vloeibaar, maar van week tot zeer hard. Nu blijken het de vetsoorten met een hoog gehalte aan sterk onverzadigde vet zuren te zijn, die een cholesterolverlagen de werking hebben. De meeste van deze vetsoorten zijn plantaardige oliën, maar ook het vet, dat in vis voorkomt, werkt cholesterolverlagend. Om een smeerbaar eindproduct te verkrijgen, moet de bereider van margarine de vloeibare vetten, die hij daarin verwerkt, min of meer „verzadigen". Het gehalte aan onverzadigde vetzuren van (planten)margarine is dus lager dan dat van de (plantaardige) oliën, die als grondstof gebruikt zijn. Hierdoor heeft margarine, of zij nu „gemengd", dan wel plantaardig is, geen cholesterolverlagen de werking, evenmin als boter. Welk vet kiezen wij? Moeten wij uit het bovenstaande aflei den, dat het gebruik van plantaardige vet ten de voorkeur verdient boven dierlijke vetten? Is olie beter dan andere vetten? Men weet, dat bepaalde vetten het drag de hoge grondkosten nog niet zijn verrekend. Dit winkelcentrum moet een „aan Ne derlandse omstandigheden aangepaste vorm" van het in Amerika zo populaire „shopping center" worden. Het geheel, dat tot stand zal komen, moet een eigen sfeer en aanzicht krijgen, waarin iedere koper, maar ook iedere verkoper, zich ge heel thuis zal voelen. Wianneer de nodige rijksgoedkeuringen worden verkregen zal Zwolsman in de nazomer van dit jaar met de verwezenlij king van zijn plan beginnen. Langs een nu al drukke rijweg komt over een leng te van 500 meter een „shopping center". Uit de verte" is het herkenbaar door een 40 meter hoog kantoorgebouw. Over een lengte van 300 meter komt een U-vormige reeks van moderne winkelpanden, aan een kant afgesloten door een ander groot ge bouw, een warenhuis. De reeks bestaat uit twee lagen. Beneden komt o.m. een supermarket. Op de bovenverdieping van de winkelgalerij komt een nieuwe rij van koopgelegenheden. De etalages liggen aan de binnenzijde van de U, die wordt /opgefleurd met plantsoenen. Het geheel wordt afgewisseld met café's, lunch rooms, koffie- en snackbars en andere ontspanningsgelegenheden. Centraal komt een recreatieoord, met vermoedelijk een aantal bioscopen, thea ter- en vergaderzalen, een leesbibliotheek en een kindercrèche. De beide lange zijden van de U worden met elkaar verbonden door dwarse wandelgangen. De bovenste verdieping zal gemakkelijk via roltrap pen te bereiken zijn. In het gehele winkelcentrum zal de voetganger rustig kunnen flaneren en wandelen. Auto's en fietsen worden ge weerd. Om. het leveranciers mogelijk te maken de winkels te bevoorraden is een grote ondergrondse ruimte aangelegd, waar de vrachtwagens kunnen lossen. Deze kelder wordt 500 meter lang en 80 meter breed. Voor de financiering van dit giganti sche ontwerp zal een grote bankfirma, waarvan Zwolsman gedelegeerd commis saris is, opdraaien. Het is dezelfde firma, die kort geleden ook op initiatief van bouwvorst Zwolsman een ingrijpend en verrassend plan op tafel legde voor sane ring en herbouw van de residentiële bin nenstad. Den Haag is met deze plannen bijzonder blij. Iiet is een publiek geheim, dat de gemeente geen middelen heeft om zelf het geld op tafel te leggen vioor plan nen, die de regeringsstad wat meer in het gelid van Europa's grote steden moeten brengen. Zelfs het te stichten congresge bouw een groot cultureel centrum zal waarschijnlijk door het rijk worden gefinancierd. Particuliere plannen met particulier geld betaald worden dan ook met instemmend gejuich begroet. Niet alleen echter in Haagse kringen wordt de verwezenlijking van dit plan met nauwletttende belangstelling tege moet gezien. Wat in Den Haag gaat gebeu ren is een brandend teken aan de wand voor de detailhandel, vooral voor die win keliers, die dicht bij een grote bevolkings concentratie hun bedrijf uitoefenen. biust snel opkomende griep „De conceptie van het shoppingcenter is een logisch voortbouwen op commer ciële denkbeelden, die hun waarde en nut in Nederland al hebben bewezen". Dit zei in het Haagse hotel drs. H. J. Neefs, voor zitter van het hoofdbedrijfschap Detail handel. Hij wees hierbij op een in Amerika al normale en kennelijk ook in Nederland populair wordende koopgewoonte. Een manier van winkelen, waarbij de winkel stand in de binnenstad een (grote) veer moet laten. In de V.S. trekt men per auto naar de winkelcentra, die even buiten de stad liggen. Nu zal dit in Nederland zo'n vaart niet lopen, gaat de gedachte. Maar Amerikaanse toestanden naderen ook in ons land bijzonder snel; over twee jaren tellen wij hier al één miljoen autobezit ters. Dan zal het in iedere grote stad on mogelijk zijn rustig te winkelen. Er zijn cholesterolgehalte van het bloed doen da- j geen rijstraten, er is ook geen parkeerge- len. Of dit inderdaad een blijvend gun stige invloed heeft op het verloop van de „aderverkalking", daarover is nog onvol doende bekend. Daarbij komt, dat naast het vet vermoedelijk ook andere bestanddelen van de voeding èn factoren als werkomstandigheden en leefwijze op het cholesterolgehalte van invloed zijn. Het is niet nodig, dat de gezonde mens van een matig boter- of margarinever- bruik overstapt op het gebruik van olie voor het bakken of braden van zijn spijzen. Dat is zelfs niet gewenst, omdat olie in tegenstelling tot boter en margarine geen vitamine A en D bevat. Wanneer U in verband met „aderverkalking" onder dok tersbehandeling bent, kunt U het beste Uw arts raadplegen omtrent de keuze van spijsvetten. Soms is het al voldoende min der vet te gebruiken; soms echter zal de dokter het nodig oordelen, dat een olie soort en/of een speciaal dieetvet gebruikt worden, die rijk zijn aan sterk onverza digde vetzuren. „Jij denkt alleen maar aan jezelf. Je bent een egoïst. Je weet wel dat ik er een hekel aan heb om alleen te zitten!" barstte zij nu in tranen uit. „Goed, ik ben een egoïst!" riep hij buiten zichzelf van woede, „dan zal ik voortaan echt aan mezelf denken. Dan zal ik na af loop van de vergadering niet als een dolle man naar huis rennen. Dan ga ik met die andere mannen nog een borreltje pakken en lekker nakletsen. Dan zie je het wel als ik midden in de nacht thuis kom. Dat doe ik dan niet omdat ik een egoïst ben, maar omdat jij me met jouw gelamenteer en je eeuwige ruzietoon de deur uit drijft!" legenheid. De shoppingcenters bieden die gelegenheid wel. Zo wordt bij Den Haag een parkeerplaats (boven- en ondergronds) aangelegd voor 1000 wagens. In Amster dam komt een winkelcentrum met par keerterrein voor 1200 wagens. In Den Haag is het bij de lancering van het project tot een emotionele discussie gekomen over de vraag hoe de situatie zich in ons land zal ontwikkelen. Over het antwoord is men het niet eens kunnen worden. Maar een tip van de sluier is misschien (alleen al door de lancering van het plan) opgelicht. „Laat de shoppingcen ters komen", zei drs. Neefs, „maar bouw er niet te veel". Amerikaanse onderzoe kingen heben uitgewezen, dat daar de huisvrouw liever in de auto stapt en bui ten de stad (in het centrum) haar inkopen doet, dan een stuk door de stad te moeten lopen langs een verder verspreide con centratie van winkels. Wanneer het in Nederland zo ver zal komen, zal de stedelijke winkelier op zijn tellen moeten passen. Een oplossing zou zijn, dat hij zich aan het keurslijf van de omstandigheden aanpast en deelhebber wordt in een nieuwe winkelconcentratie. Dat zal niet eenvoudig zijn. De hoge kos ten van het Haagse shoppingcenter zullen waarschijnlijk hoge" huren met zich bren gén. Investeringen, die alleen door het grote of midden-grote bedrijf kunnen wiorden opgebracht.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2