Afscheid bij de brandweer Cfaaiiffenr-pompbediener Joh. Schuppert gehuldigd Jan Trekop mag naar Engeland Vergadering Arjos Prachtige opbrengst laiar van „De Bergruiters' PIatt@iandsfiiMii@ik Holten Trouwen-Wereldgebedsdag f in Holten - Bijkerhoek f Schaakcompetitie Toonkeuravond Burgerlijke Stand Gevonden en verloren AGENDA KERKDIENSTEN Jongerendieasten No. 6. Jaargang 13. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.08 In een gecombineerde vergadering van de brandweerkorpsen Holten en Dijker- hoek, vrijdagavond gehouden in 't café ,,'t Bonte Paard" te Bijkerhoek, hebben de brandweerlieden afscheid genomen van de chauffeur-pompbediener, de heer Joh. Schuppert, die in verband met zijn gezondheidstoestand en leeftijd zijn func tie heeft neergelegd en deswege werd gehuldigd. Be vergadering stond onder leiding van de commandant, de heer Jac. Lou- werse, die de vrijwilligers dank bracht voor de goede geest in de korpsen en het enthousiasme, waarmede zij zich steeds van hun taak kwijten. Hij heette in het bijzonder welkom de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die als hoofd van de brandweer nooit op de jaarvergadering ontbreek^, en de oud commandant, de heer Beijers, die nog al tijd veel belangstelling voor de brandweer aan de dag legt. De heer Louwerse dankte in 't bijzonder de Rijkspolitie, die een belangrijke schakel vormt in de alarmering en de verschillende telefoon- bezitters, die sommige brandweerlieden bij een eventueel nachtelijk optreden wek ken, waaronder in het bijzonder de fa milie Haverslag, die bij de garage door geeft, waar de branden zich voordoen. Uit het jaarverslag van de brandmees- ter-materieelbeheerder, de heer D. J. Bul- sink bleek, dat 1960 een rustig jaar is geweest voor de brandweer, doordat wei nig branden voorkwamen. Niettemin is er druk geoefend en werd de 4e prijs be haald in de brand weerwedstrijd Ille afdeling. Het voor de zomermaanden in gevoerde brandpiket bleek goed te vol doen.. Bij de gehouden cursussen slaag den de heren P. F. van Doorn en D. J. Pekkeriet voor het diploma hoofdbrand wacht, W. van Diepen, J. Lammers en G. Linde voor brandwacht le klas en J. W. W. Bluemink en W. J. Eshuis voor brandwacht 2e klas. Verschillende van hen werden in de loop van het jaar be vorderd. Op de o.l. Dorpsschool is vrijdagmid dag de beslissing gevallen. Van 24 can- didaatjes, waarvan de ouders geen be zwaar hadden, dat zij van 48 april a.s. op kosten van het Ned. Oorlogsgraven Co mité een reis naar Engeland zouden ma ken, is de 12-jarige Jan Trekop, uit de Bushofstraat, de gelukkige geworden. Van de 30 klaprooscollectanten mocht er, zo als wij reeds eerder meldden, n.l. één deze trip maken. In het bijzijn van de voorzitter en de secretaris van de plaatselijke afdeling van het N.O,C.i de heren Mr. W. H. Enklaar en J. Kroon, had in de hal, on der leiding van het hoofd der school, de heer B. H. Brouwer, de aanwijzing plaats, waarbij telkens 1 kind afviel, tot dat de winnaar overbleef. De verliezers hebben met luid gejoel de overgelukkige Jan na afloop over het schoolplein ge dragen. Door de commandant werd medege deeld, dat in februari weer wordt begon nen met de oefeningen op de le maandag van elke maand. Er werd een ploeg ge vormd voor deelname aan de komende brandweerwedstrijden en de heer Blue mink zal als monteur beschikbaar zijn voor het onderhoud van materieel. Aan het slot van de vergadering bracht de burgemeester de brandweerlieden en hun commandant de dank over van het gemeentebestuur en vooral ook van hem zelf voor de uitstekende wijze waarop zij hun taak vervuld hebben en voor de grote hulpvaardigheid, welke zij voor de gemeenschap aan de dag legden.. Zich tot de heer Joh. Schuppert rich tend complimenteerde hij deze met het herstel van zijn gezondheid en vond hij het billijk, dat deze de fakkel maar eens overdraagt aan een jongere kracht. Als chauffeur-pompbediener heeft hij de brandweer goede diensten bewezen en zich met terzijdestelling van zijn persoonlijke belangen geheel voor de brandweer inge zet. Deze offervaardigheid en burgerzin wilde de burgemeester belonen door hem het bronzen kruis der Vereniging van Brandweercommandanten op te spelden, vergezeld van een oorkonde. De heer Louwerse richtte zich in ge lijke zin tot de heer Schuppert. noemde enkele staaltjes van zijn nauwgezetheid en bood hem namens de gezamenlijke collega's brandweermannen een vulpen aan. De heer Schuppert dankte ten slotte de burgemeester en de commandant voor hun hartelijke woorden en geschenken en allen voor de betoonde belangstelling tij dens zijn langdurige ziekte. Met een gezellige koffietafel werd de bijeenkomst daarna besloten. De leden van de afdeling Holten van de Anti-Revolutionaire Jongeren Organi satie kwamen maandagavond in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer G. Beldman, die deze bijeen komst opende met gebed en Schriftle zing na het gezamenlijk zingen van Ge zang 132 vers 1. Na een kort woord van welkom stond de voorzitter in een uitvoerig overzicht stil bij de voornaamste gebeurtenissen op politiek terrein in binnen- en buiten land. Er volgde op dit overzicht een zeer geanimeerde discussie. De vergadering werd door de heer A. Meijerink Gzn. met dankgebed gesloten. ACCOUNTANTSKANTOOR PO UW, Enterstr. 33, Ryssen, Tel. 2737 Verzorgt: aangiftes inkomstenbelasting zitting in Hotel HOLTERMAN elke maandagmiddag De op zondag 5 februari in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte voor de Wereldhulpaktie (vluchtelingen in Hong kong en West-Pakistan, honger in Kon go etc.) heeft f 1365,10 opgebracht. De leden van de Landelijke Rij vereni ging „Bergruiters", daarbij geassisteerd door hun vrouwen, verloofden, de jonge lui van de ponyclub en een aantal „vrij willigers", verrichten met veel enthou siasme de voorbereidende werkzaamhe den, die aan de grote bazar voorafgaan, welke vrijdag en zaterdag van de komen de week in feestzaal „Vosman" zal wor den gehouden. Gelijk wij onlangs reeds meldden, boekte de penningmeester over 1960 een nadelig saldo van meer dan negenhonderd gulden en het doel van deze bazar is dan ook om dit tekort over 1960 weg te wer ken. Men doet z'n uiterste best om van deze bazar iets goeds te maken en als de voortekenen niet bedriegen, slaagt men hierin volkomen. Het is moeilijk om op een bazar iets nieuws, iets attraktiefs te brengen, doch we geloven, dat de „Berg- ruiters" hierin zullen slagen. Naast de verschillende attrakties als sjoelen, schieten, ringen werpen etc. heeft men een verloting op touw gezet met als hoofdprijs een geslaeht varken, In de eerste maanden van een nieuw jaar krijgen we veel getallen en ver slagen onder ogen van bedrijven en in stellingen. Hoewel de Plattelandsbibliotheek niet een specifiek bedrijf is, is het misschien toch wel interessant op enkele cijfers de nadruk te leggen. Vorig jaar heeft de Bibliotheek in to taal 21.889 boeken uitgeleend; in het jaar 1959 was dit 19.797, zodat er dus een vooruitgang is geweest van meer dan 2.000 boeken. Dit is wel een heel mooi getal. Van deze bijna 22.000 boeken komt 57 op naam van de jeugd, en vormt het aan volwassenen uitgeleende aantal boe ken 43 Hoewel de jeugduitlening domineert, is het verschil niet eens zo erg groot. Dit jaar is in Holten het aantal lezers de 300 gepasseerd; van 294 lezers aan het eind van 1959 is het getal nu opge klommen tot 358. Van deze 358 lezers zijn er 147 vol wassenen en 211 jeugdlezers. Met hoeveel boeken weten nu .358 lezers tot een uitlening van bijna 22.000 boeken te komen? Aan het eind van het jaar waren in De laatste jaren wordt te Holten in de maand februari de vrouwen- wereldgebedsdag gehouden. Zoals bekend komen op de avond van die dag de vrouwen van Holten bijeen, evenals dat over de gehele wereld het geval is, om tezamen te bidden voor de vrede in de wereld, en om zich er tezamen op te bezin- nen, hoe zij in eigen kleine kring zouden kunnen medewerken tot meer eenheid onderling, tot een beter begrip voor elkanders overtuiging en tot een elkander beter verstaan. Biddende om de vrede in de wereld, willen zij tevens tonen bereid te zijn zich open te stellen voor elkander, en te trachten elkander nader te komen. Zoals de vrouwen op de vrouwenwereldgebedsdag willen getuigen van hun ernstige wil om vooroordelen te vernietigen, scheidsmuren af te breken, zo willen zij op die dag tezamen bidden, dat deze bereidheid door hun voorbeeld moge worden overgedragen op de volken, opdat ook onder hen de geest vaardig wordt elkander te verstaan en te verdragen. <P De vrouwenwereldgebedsdag is niet gebonden aan enige kerk of enige groepering, deze wordt georganiseerd door een aantal vrouwen van verschillende geloofsovertuiging en levensopvatting. Deze dag valt dit jaar op 17 februari a.s., wij komen tezamen in Holten in Rehoboth om 8 uur en in Diykerhoek in Bethanië ook om 8 uur. Het comité, dat in onze gemeente dit uur van inkeer organiseert, roept alle vrouwen van Holten samen, opdat ook van hieruit een kracht ten goede mag uitgaan en wij gesterkt, door ons gemeenschappelijk samen- zijn, weer uit mogen gaan in de wereld, om te getuigen van de taak die wij hebben te vervullen. Het comité Vrouwenwereldgebedsdag: C. P. K. Enklaarvan Andel, presidente. B. LangenbargHols, secretaresse. W. A. AddinkMutgeert. E. BeltmanStam. F. Hoogkamp—'Waiting. I. Jalink-Dubbelman. J. KnijffDekker. J. ReijlinkReilink. Holten 2325 boeken,» hier werd de grens van 2.000 gepasseerd, want 1960 begon met 1763 boeken. Het afgelopen jaar is er dus een toename van 562 boeken ge weest. Hier komt nog bij, dat van de boeken van volwassenen ook een groot aantal is omgeruild, zodat er dus een flinke ver nieuwing in het boekenbezit heeft plaats gehad. Uit deze cijfers kunt u afleiden, dat het de Plattelandsbibliotheek in Holten goed gaat. De activiteit is zelfs zo sterk, dat plan nen voor een nieuw gebouw al in een ver gevorderd stadiiun van ontwikkeling zijn. Het jaar 1961 zal hoogstwaai*schijnlijk dat plan in vervulling zien gaan. Tot slot geven we u nog enkele titels van nieuw aangeschafte boeken: Enkele romans: Cleary, S., De vliegende dokter; Australi sche dokterroman. Macauly, R., De wereld mijn wildernis; ontreddering der jonge mensen na de tweede wereldoorlog. Mens, J., Marleen; roman over een jong meisje. Montforez, G., De roep van het veen; streekroman. Wass, A., Het verloren spoor; een zestal zeer uiteenlopende levens in het gis tende Midden-Europa van 1920-1950. Populair-wetenschappelijke boeken: Gillhausen, R., en J. Heldt, China; 650 millioen, gevangen in een net. Packard, V., De status zoekers; analyse van de zgn. klassenloze Amerikaan se samenleving. Pioniers van het nieuwe Azië: Gandhi, Nehroe, Jinnah, Mao Tse-Toeng, en Hatta. Strij'bos, J. P., De vogels van bos en heide. Wittmer, M., Poste restante Floreana; dertig jaar als vrouwelijke Robinson op de Galapagos-eilanden. Boeken voor de jeugd: Behn, H., Pablo en zijn ooms; verhaal over een Spaans jongetje (9 j. e. o.). Davis, R. L., Circus in de sneeuw (10 j. e. o.). Guiliot, R., Grishka en zijn beer; hoe een jongen en een beer onafscheidelijke vrienden kunnen worden (13 j. e. o.). Seuberlich, IT. G., Annoezza; een verhaal over een Roemeens meisje (13 j. e. o.). Romijn, A., Bram Verhagen, jeugdroman (15 j. e. o.). De uitslagen van de donderdagavond in hotel Holterman gespeelde schaak wedstrijden voor onderlinge competitie van de Holtense schaakclub, luidden als volgt: J. Steenbergen—K. A. Koekkoek 0-1; T. J. BrauniusF. Groenewoudt 01; G. A. BrandsG. J. Hoeve 0-1; J. Broers H. Roelofs afgebr.; W. G. van de Hurk H. H. J. S tukker 0-1 en T. J. Braunius W. G. v.d. Hurk 1-0. terwijl er verder tal van fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. De loten, die 50 ct. per stuk kosten, gaan vlot van de hand. De trekking zal plaats hebben tijdens de bazar op zaterdagavond 18 februari. De bazar, welke vrijdag 17 februari om 4 uur officieel zal worden geopend door burgemeester Mr. W. H. Enklaar, zal on getwijfeld zeer veel belangstelling trek ken. Centra-kruidenier Wansink heeft don derdagavond van de vorige week in zaal „Amicitia" pl.m. 150 huisvrouwen en en kele „huismannen" op visite gehad, die zich kostelijk hebben geamuseerd op de toon-keuravond, waar een 8-tal vooraan staande firma'n hun produkten expo seerden en presenteerde. De heer D. J. Wansink sprak namens de firma Wansink en de combinatie van firma's een kort woord van welkom en hij sprak tevens zijn vreugde uit over de flinke belangstelling. De heren Harry Bouman en Dick Smit hielden hierna een gezellig en tevens leerzaam babbeltje over Brinta (W. A. Scholten's Fabrieken, Foxhol); Crack- free Stijfsel („Onder Ons", De Krim); Enka-spons (Algemene Kunstzijde Unie, Arnhem); Mosterd (Yan Rijn's Fabrie ken, Delft); Beschuit (Fa. Hooijmeijer, Barendrecht); Wijn en Advocaat („De Zwarte Kip", Hattem); Specerijen (Fa. A. J. ten Doessohate, Zwolle), Honden en Kattenbrood (Felix-Bonzo N.V., Et- ten). Beide heren lieten het echter niet bij praten, doch zorgden op accordeon, pia no, saxofoon en xylofoon voor vlotte mu zikale afwisseling. Harry Bouman toonde zich zeer be dreven in de goochelkunst en Dick Smit bracht als de muzikale clown de lach spieren flink in beweging. Tussen de bedrijven door serveerden Dikie Brinkman, Lieneke Haverslag, Mientje Lammers en Mini Wansink een fijn kopje koffie, een Brinta-puddinkje, een toastje, een glaasje wijn enz. De toon-keuravond bracht voor de da mes Westerik-Hoeve; Kooyman, Kolweg; Meerman, Markeloseweg; Kooyman, In dustriestraat; Lammers, Pastoriestraat; Haverslag, E 63 en Aaftink, Burg. v. d. Borchstraat naast genoegen nog een mee vallertje in de vorm van een pakket krui denierswaren. Geboren: Pieternella Johanna, dv B. J. Dijkink en D. C. Eshuis, Dorpsstraat 56. Jantina, dv G, J. Potman en G. Kruit hof, Beuseberg 43. Johan Dinant, zv G. J. Honcoop en G. J. Ulfman, Neer dorp 46. Albert Hendrik Willem, zv H. J. Fransen en van F. W. Lubbersen, Burg. v. d. Borchstraat 16. BEVOLKING: Ingekomen: G. Stegeman van Laren (Gld.) naar Oranjestraat 7. Vertrokken: J. H. W. Borgman van Holterberg 46 naar Zutphen. A. F. Linthorst en gezin van Holterberg 26 n. Almelo. Gevonden: Damespolshorloge; hand schoen; koppeling; 3 rubber handschoe nen; een paar handschoenen. Verloren: Diverse handschoenen. Inlichtingen: dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Plolten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. Officiële publicatie LAAGVLIEGENDE VLIEGTUIGEN De burgemeester van Holten brengt ter openbarekennis, dat van 13 tot en met 15 februari 1961 in deze omgeving militaire oefeningen zullen worden ge houden, waarbij op 14 februari aan de westelijke zijde van het dorp laagvlie- gende straalvliegtuigen zullen worden in gezet, vliegende van zuid naar noord. Het gebruik van deze vliegtuigen heeft derhalve geen bijzondere betekenis en behoeft geen ongerustheid te wekken bij de omwonenden van de vliegroute. Holten, 10 februari 1961. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Maandag 13 febr., 7.30 uur: Jaarvergade ring Onderlinge Paardenverzekering Holten in café Jansen (zie adv.). Maandag 13 februari, 7.45 uur: Jaarver gadering van de ABVA in hotel Holter man. Spreker de heer F. Knol, districts bestuurder. Maandag 13 februari, 8 uur; Filmavond Dorpsschoolkring. Dinsdag 14 februari, 's avonds 7.30 uur in Hotel Holterman: Algemene vergade ring ter voorlichting van de snijmais- teelt, uitgaande van de Bedrijfsvereni ging Holten. Dinsdag 14 februari, half acht: Verga dering Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in gebouw „Bethanië". Dinsdag 14 februari, 8 uur: Uitvoering van het beroepstoneelgezelschap „De Schouwspelers" met het stuk „Pygma lion" van Bernard G. Shaw in „Ami citia" (zie adv.). Woensdag 15 februari, 7.30 u.: Filmavond van de Fa. H. Stokkers en Fa. Maats in „Amicitia" over landbouwmechanisatie. Woensdag 15 februari, 7.30 uur: Zen dingsfilmavond in „Bethanië" te Dij kerhoek (zie bericht). Donderdag 16 februari, 7.30 uur: Zen dingsfilmavond in „Irene" te Holten. Vrijdag 17 februari: Vrouwen wereldge bedsdag. Vrijdag 17 februari om 4 uur: Opening van de grote bazar van de Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" in feest zaal „Vosman" door de Edelachtbare Heer burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Vrijdag 17 februari, 7.30 uur: Zendings filmavond in de school te Espelo. Vrijdag 17 februari, 7.30 uur: Jaarverga dering veefonds „Ons Belang" in hotel Holterman. Vrijdag 17 februari, 7.30 uur: Vergade ring Holtense Patroonsbond in hotel Holterman. Zaterdag 18 februari, 1.30 uur; Grote ba zar van de Landelij ke Rij vereniging „Bergruiters" in feestzaal „Vosman", 's Avonds 10 uur trekking verloting. Zaterdag 18 februari, 7.30 uur: Uitvoering van de Holtense Acordeonvereniging in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 18 februari, 's avonds om 8 uur: Dansen in hotel G. Müller (zie adv.). Woensdag 22 februari, 7.30 uur: Lezing van de heer Claassen, directeur VVM in café Maats op uitnodiging Gebr. Dikkers N.V. Woensdag 22 februari, 8 uur:- Toneel avond „Volksonderwijs" in „Amicitia". Vrijdag 24 februari, 8 uur: Toneeluitvoe ring van de PJGO-afdelingen „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia". Zaterdag 25 februari, 7.30 uur: Toneeluit voering van de PJGO-afdelingen „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia". Dinsdag 28 februari: Zuivelavond van de gezamenlijke Holtense vrouwenvereni gingen in „Amicitia". Vrijdag 3 maart, 8 uur: Ouderavond o.l. Dorpsschool in de hal der school. Zaterdag 4 maart, 's avonds 8 uur: Dan sen in hotel G. Müller (zie adv.). Zaterdag 4 maart, 8 uur: Cabaretavond Bestuurdersbond NW. Om 3 uur kin dervoorstelling leden NW in „Amici tia". Dinsdag 7 maart, 7 uur: Jaarfeest CJV Dorp met opvoering toneelspel „De Zondaar" in „Irene". Woensdag 8 maart (Biddag), 7.30 uur: Toneelvoorstelling CJV Dorp in ge bouw „Irene" met opvoering van „De Zondaar". Ned. Herv. Kerk. le Lijdenszondag. Hol ten. 10 uur Ds Kronenburg van Hellen- doorn; 7 uur Ds. Israël. Zangdienst. 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. le Lijdenszondag. 10 uur Ds. Israël. Extra collecte varende gemeente. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Generale Kas Hulpbe hoevende Kerken. De Hervormde kerkeraad schrijft ons: Het blijkt toch wel in een behoefte te voorzien, dat er in „Irene" om de veer tien dagen dienst is voor jongeren van 13 tot en met 17 jaar. Dat neemt niet weg, dat er nog velen zijn, die wel ver wacht worden, maar nog niet komen. Graag wil de kerkeraad der Hervormde Gemeente zijn verlangen nog eens uit spreken, dat meerdere ouders en jonge ren blijk zullen geven van waardering en verantwoordelijkheid. Er wordt voor al gedacht aan hen, die pas van de zon dagsschool af zijn. A.s. zondag is er weer bijeenkomst om tien uur. Dit houdt verband met het feit, dat één van de medewerkers anders moei lijk zou kunnen. Dat er velen komen a.s. zondag! Dat is goed voor de aanwezigen zelf en het is toch maar wat fijn zo als jongeren samen te komen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1