De heer H. J. L Koldeweij gehuldigd 1921-1961 DE TEMPEL Al KWUNGH0 Veertig jaar correspondent van de landbouw Holtens schoolkind naar Engeland Secretaris-ontvanger Waterschap Salland SPAM VEILIG Bij DE N.H.M. De heer J. Westenberg nam afscheid van het Zondagsschoolonderwïjs Plattelandsmeisjes kozen nieuwe secretaresse Voetbalprogramma voor zondag 5 februari 1961 Kook het weer eens in één pan No. 5. Jaargang 13 (Tweede Blad). ZATERDAG 4 FEBRUARI 19«1 HOITENS NIEUWSBLAD De vorige week vrijdagavond in hotel Holterman gehouden vergadering van de vereniging „Jong Holten", afdeling van de PJGO, kreeg na afhandeling van de op de agenda voorkomende huishoudelijke zaken onder leiding van voorzitter Joh. Nikkels, plotseling een geheel ander ka rakter, toen Ir. G. K. Veldman, Rijks- landbouwconsuient te Hengelo, het woord vroeg en zich met een korte toespraak tot het oudste adviserend lid van „Jong Hol ten", de heer H. J. A. Koldeweij, richtte. De heer Veldman, die in gezelschap was van de heer G. A. van Houten van de Directie Akker- en Weidebouw van het Departement van Landbouw en Visserij, herinnerde er aan, dat de heer Kolde weij vanaf 1917 is opgetreden als corres pondent van de landbouw en in de herfst van het vorige jaar, na een meer dan 40- jarig dienstbetoon, zijn taak aan de nieu we correspondent, de heer A. J. Snijders, heeft overgedragen. In al die jaren heeft hij op een zeer nauwgezette wijze de oogstberichten, de stand der gewassen e.d. verzorgd en inlichtingen verstrekt en is hij voorts als onderwijskracht bij het landbouwonderwijs opgetreden in Enter en Holten. U hebt Uw tijd wel zeer goed besteed, aldus verklaarde Ir. Veldman, en daanom heeft men mij verzocht U bij deze gelegenheid de dank en waardering over te brengen van de Directie Akker, en Weidebouw voor deze meer dan 40-jarige arbeid, die U in het belang van de boe renstand verricht heeft. De heer Veldman bood de heer Koldeweij na deze woorden een fraaie oorkonde aan als aandenken aan zijn werk. Een oorkonde, die bij meer dan 1000 correspondenten de laat ste zes a zeven jaar nog maar drie of vier keer is uitgereikt. De heer Koldeweij die door een af spraakje met het bestuur van „Jong Hol ten" deze avond niet verzuimde zeide iets van een complot voorvoeld te heb ben, maar hij had niet de minste gedach te, dat het dit zou zijn. Hij liet nog eens ae tijd vanaf 1912, toen hij als landbouw- onderwijzer slaagde, de revue passeren en gaf een beeld wat het landbouwonder wijs al die jaren voor de boerenstand be tekend heeft. Hij dankte de initiatiefne mers zeer hartelijk en sprak er nog zijn vreugde over uit, dat „Jong Holten" zulk goed werk doet voor de technische en vooral ook culturele ontwikkeling van de boeren-jongeren. Nadat de heer Nikkels de heer Kol deweij had gecomplimenteerd namens de jongeren, sprak nog de heer J. H. Sprok- kereef, die als oud-voorzitter de heer Koldeweij geluk wenste en hem dank bracht voor het vele, dat hij voor de ver schillende generaties opgroeiende land bouwers heeft gedaan. Voordat deze huldiging van de heer Koldeweij plaats vond, werden bij de be- stursverkiezing in plaats van de aftreden de bestuursleden, de heren W. Barvelink en F. W. Veldkamp, die statutair niet herkiesbaar waren, gekozen de heren A. D. Jansen, N 107 en L. H. Rensen, E 47. Medegedeeld werd, dat in samenwer king met de plattelandsmeisjes twee ont spanningsavonden zullen worden gehou den en wel op 24 en 25 februari a.s. in „Amicitia" en dat op 18 februari een PJ- GN-vergadering plaats vindt te Utrecht, waarvoor men zich kon opgeven. Het Ned. Oorlogsgraven Comité te Am sterdam heeft bij loting 22 personen aan gewezen uit de vele honderden collectan ten en collectrices, welke het afgelopen najaar de z.g. klaprooscollecte hebben verzorgd, die op zijn kosten van 48 april met twee begeleiders een reis zullen ma ken naar Engeland met als einddoel Londen. Tot de gelukkigen behoort ook één van het 30-tal leerlingen van de o.l. dorps school, die aan deze collecte in onze ge meente hebben medegewerkt. Welk kind in aanmerking zal komen, moet nog bij loting worden uitgemaakt, als de ouders verklaard hebben geen bezwaar te heb ben, dat hun kind meegaat. De jonge deelnemer of deelneemster wachten een paar mooie dagen, want er worden excursies gemaakt in Londen en naaste omgeving, waarbij een bezoek ge bracht wordt aan de wereldberoemde Tower, aan de linkeroever van de Theems, In de donderdagavond in het water schapsgebouw van het waterschap „Sal land" te Olst gehouden vergadering van het Verenigd College is in de plaats van Mr. T. A. Kremer, die op 1 juni a.s. met pensioen gaat, tot secretaris-ontvanger benoemd Mr. F. A. Vaillant, secretaris ontvanger van het waterschap „De Strie- ne" te Willemstad. De heer Vaillant, die no. 2 op de voor dracht stond, werd bij loting als zoda nig aangewezen, aangezien hij en de kan didaat, die no. 1 stond, Mr. A. Blokdijk, secretaris-ontvanger van het waterschap „De Beemster" te Purmerend, bij beide vrije stemmingen elk 9 stemmen op zich verenigden, zodat de stemmen staakten en het lot moest beslissen. Wij verheugen ons in een steeds toenemend aantal cliënten, die hun besparingen aan ons toevertrouwen. Schaart U zich ook bij hen. Wij vergoeden over Uw spaarsaldo 31/4 °/o rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van Uw spaar tegoed effecten aankopen en Uw belastingaanslagen in termijnen laten betalen. Zitting te Holten: dinsdag 912 uur in hotel Holterman, Dorpsstraat 8. Niet alleen Nederland heeft overlast van het water van de Maas, doch ook België heeft zijn wateroverlast rond de Maas. Foto: In het plaatsje Chate- let tracht deze vrouw met haar per soonlijke bezittingen in een tas gepropt een veiliger plaats te vinden. aan Piccadilly Circus met de enorme lichtreclames, kennisgemaakt zal worden met de ondergrondse, met de dubbeldek bussen en tal van interessante en wetens waardige dingen. Van de British Legion ontvangt een van de ouders een retourbiljet voor Hoek van Holland om hun kind weg te bren gen en 5 dagen later om het weer op te halen. Er gaan nog enkele schoolkinde ren meer mee. Zij staan onder goede geleide. Vorige week donderdag kwamen de Plattelandsmeisjes in vergadering bijeen in hotel Holterman. De presidente mej. W. Slijkhuis heette de aanwezigen met een kort woord wel kom. Hierna werden enkele mededelingen gedaan. Daar de secretaresse, Mej. D. Lubber- sen, meende haar functie als zodanig neer te moeten leggen, werd er een bestuurs verkiezing gehouden. In haar plaats werd gekozen mevr. Bronsvoort-Stevens, die haar benoeming aannam. De presidente dankte Mej. Lubbersen voor het vele werk dat zij voor de ver eniging heeft gedaan. Hierna werd welkom geheten de heer Wisselink uit Heino, die na een korte pau ze een voordracht hield over het leven en de werken van Dr. Albert Schweitzer. Het geheel werd toegelicht met een filmstrook je. De presidente dankte aan het slot van de avond de heer Wisselink hartelijk voor zijn boeiende inleiding. Met een korte rondvraag werd de ver gadering besloten. Holten 1 Nijverdal 2, 2.30 uur Holten 2 Markelo Vooruit, 12 uur Wierden 4 Holten 3, 2.30 uur OPSTELLING DER ELFTALLEN Holten 1: Doel: A. Vincent; achter: T. Deijk, E. Maats en J. Traanman; midden: G. Ban- nink en H. Jalving; voor: H. F. Klein Velderman, H. J. J. ten Velde, H. Wan- sink, A. Traanman en H. van den Bos, res. J. ten Velde. Holten 2: Doel: T. Bijma; achter: G. Krieger, A. Meerman en M. A. Bosschers; midden: G. H. Vincent en J. A. Jansen; voor H. G. A. Jansen, G. J. Paalman; res. W. Bunt en H. W. Rietberg. Holten 3: Doel: H. Schooien; achter: G. J. Tuitert, A. Schippers en J. A. Nijenhuis; midden: M. Klein Horstman, B. J. Markvoort; voor: T. Aanstoot, G. PI. Paalman, J. G. Nijland, B. A. Ophof en H. J. Schutte; res. J. H. Scheperman en J. W. Biesters. Nijverdal Nadat hij 40 jaar als zon dagsschoolonderwijzer aan de kinderen te Heihuizen en Espelo (gem. Holten) in het zondagsschoolgebouw aldaar het evange lie had mogen brengen, nam de heer J. Westenberg alhier als zodanig afscheid. Dat zijn werkzaamheden op dit terrein zeer gewaardeerd waren, bleek wel op de wijze, waarop dit afscheid werd gehouden. Zaterdagmiddag werd, tijdens een meer gezellige middag, afscheid genomen van de jeugd, terwijl 's avonds het gebouwtje overbezet was met genodigden, ouders en oud-leerlingen etc. HET BEGIN Uitgaande van een plaatselijke evangeli satiecommissie, werd in 1913 door de heren J. Volkers en E. J. Bosch te Nijverdal met het zondagsschoolwerk in Heihuizen be gonnen en vanaf die tijd werd elke zondag, weer of geen weer, in een gebouwtje op eenvoudige wijze het evangelie aan de kin deren gebracht. De eerste zondag in janu ari 1921 werd ook de heer Westenberg bij dit werk ingeschakeld, en hij heeft dit dus 40 jaar lang, met veel liefde en trouw ver richt, ook al waren de omstandigheden, waarin gewerkt moest worden, soms erg moeilijk. Toch heeft dit ook nog wel zicht bare resultaten opgeleverd. Behalve een goede belangstelling voor de zondagsschool zijn er in de loop der jaren tevens een jongensclub en een meisjesvereniging uit voortgekomen, welke onder leiding van oud-leerlingen van de zondagsschool een goede eenheid vormden in deze buurt schap. AFSCHEID VAN DE JEUGD Zaterdagmiddag werden de leerlingen van deze zondagsschool prettig bezig ge houden, doordat een, afwisselend program ma was samengesteld. Gerrie Bekkernens hield een keurige speech, waarin zij o.m. de heer Westenberg dank bracht voor het vele werk voor de zondagsschool verricht. Namens de leerlingen overhandigde zij een boekwerk. AFSCHEID VAN DE OUDEREN 's Avonds bestond er eenj zeer grote be langstelling. Het gebouwtje was meer dan vol. O.a. waren aanwezig afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerkeraad, en de Herv. zondagsschool te Holten, collega's uit Nij verdal, alsmede enkele naaste familiele den. Deze (bijeenkomst stond o.l.v. de heer A. Volkers te Nijverdal, die thans de lei ding van dit werk heeft overgenomen van de heer Westenberg. Hij hield een korte toespraak, en deelde o.a. mede, dat de heer Westenberg was benoemd tot ere voorzitter. De heer J. H. Tij ink sprak na mens de collega's, en bood een boekenbon aan. Namens de Ned. Herv. Kerkeraad te Hol ten sprak de heer A. Westerik. Deze wees o.m. op de goede verstandhouding en pret tige samenwerking, welke vooral in de ja ren na de oorlog heeft bestaan tussen ge noemde zondagsschool en de Plerv. kerk te Holten. Als blijk van waardering werd hem een cadeau in gesloten couvert aan geboden. Ook namens de Herv. Zondags school Vereniging te Holten werd gespro ken door de heer Koopman en een blijk van waardering ovei'handigd. De heer H. Slijkhuis van Heihuizen sprak namens het bestuur van de Zondags schoolvereniging, en mede namens de ou ders. In een hartelijke toespraak bracht ook deze enkele herinneringen naar vo ren, en wees op de trouw en de toewij ding," waarmede de heer Westenberg zijn taak in al deze jaren had vervuld. Als herinnering aan deze avond werd hem na mens de ouders en £>ud-leerli)ngen een! prachtig polshorloge aangeboden, alsmede enkele foto's van bekende plekken uit deze omgeving, welke door de jubilaris in deze jaren vaak waren bezocht. In de dank woorden werd uiteraard ook mevr. Wes tenberg betrokken. Haar werd een fraai bloemstuk overhandigd. Mevr. J. J. Schippers-Vukkink memo reerde de gebeurtenissen van deze 40 jaar op rijm, terwijl de heer M. Krikkink een overzicht, eveneens op rijm, in dialect ten beste gaf, die beide een aardig intermezzo vormden. Er werden enkele schetsjes opgevoerd, verder wat gezelschapsspelen, zodat ook deze avond een gezellig karakter droeg. De heer Westenberg sprak aan het slot van deze avond een dankwoord tot allen voor het genoten vertrouwen en de gast vrijheid, welke zo dikwijls was ontvangen, en dankte de sprekers voor de tot hem ge richte woorden en tevens voor de blijken van waardering, welke waren aangeboden. Bovenal dankte hij God, die hem de lust en de kracht had geschonken om dit prach tige werk onder de jeugd zolang te mogen verrichten. Het was al vrij laat, toen deze avond op de gebruikelijke wijze, met dankgebed, werd gesloten. Stoofschotels behoren tot de oudste ge rechten, 'die de mens kent. Helemaal in het begin bestond de kookkunst voorna melijk uit het roosteren van vlees en knollen boven een vuur of in hete as, maar toen men in staat was om potten te bakken of te smeden, werd het mogelijk om gerechten te koken. In de ene kookpot, die men bezat, werd allerlei voedsel samen gaargekookt: vlees of vis, knollen, bonen of rijst, groente. Het is geen wonder, dat de „inheemse keuken" van ieder land dikke soepen en mengpotten biedt. Ook in ons land wa ren mengpotten geliefd; waarom, wan neer en hoe wij er toe gekomen zijn, van ■de speelse, luchtige" stoofschotels dege lijke, zware stamppotten te maken, is niet bekend. Eigenlijk is het jammer, dat di« voorliefde voor stampen bestaat: het is wat extra werk en het vitaminegehalte van het voedsel gaat erdoor achteruit. Voor hen, die „aan de lijn doen biedt de stoofschotel nog een voordeel boven de stamppot: hij kan bereid worden met weinig aardappelen of peulvruchten en veel groente. In onderstaande recepten kan de ver houding van de verschillende bestandde len naar smaak en eetlust worden gewij zigd. Algemene wenken voor het klaarmaken van stoofschotels. 0 Neem voor een stoofschotel aardappe len, die niet stuk koken. Houd rekening met de kooktijd van de verschillende bestanddelen. Ver werkt U bijvoorbeeld peulvruchten of vlees, dat lang moet koken, kook ze dan vóór en voeg de groente en aard- appelen ongeveer een half uur vóór ■de maaltijd toe. Gebruik niet zoveel water, dat het ge recht meer op een soep lijkt dan op een „vaste" schotel. Maak de schotel al naar Uw smaak droog of wat vochtig, maar niet vast. 0 Ook zonder vlees of kaas zijn deze ge rechten zeer smakelijk. Geef na zo'n eenvoudige stoofschotel bij voorkeur e enmelkgerecht toe (voor de eiwit voorziening). Recepten voor 4 personen. Koolschotel: 1 a IK kg aardappelen, 125 g (.een kop je) rijst," kg kool, 250 g prei, ongeveer 250 g geraspte belegen of oude kaas, pl.m. 100 g boter of margarine, zout (foelie of nootmuskaat). De aardappelen en groente schoonma ken en wassen. De aardappelen zonodig in tweeën of vieren snijden, de groent® kleinsnijden. De aardappelen, groente en rijst opzet ten met een flinke bodem water met zout. De rijst tussen of op de groente strooien. De boter of margarine toevoegen en het geheel gaarkoken in ongeveer 30 minu ten. Desgewenst een deel van het kook nat afgieten. De kaas toevoegen en alle bestanddelen losjes door elkaar roeren. Het gerecht naar verkiezing op smaak af maken met foelie of nootmuskaat. Stoofschotel met rundvlees en knol raap: 300 g klapstuk of een doorregen run derlap, 1^ a2 kg aardappelen, 1 kg knol raap, een ,ui, zout (peper), pl.m. 100 g boter of margarine. Het vlees in dobbelstenen snijden en deze met zout (en peper.) inwrijven. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten brambakken. Zoveel water toevoegen, dat het vlees net onderstaat en het vlees zachtjes gaar sto ven in ongeveer 2 uur. De aardappelen, knolraap en ui schoonmaken en wassen. De aardappelen zonodig in tweeën of vie ren snijden en de knolraap in reepjes ver delen, de ui fijnsnijden. De aardappelen en groente bij het vlees voegen en het ge heel in ongeveer een half uur zachtjes gaarkoken. Desgewenst een deel van de jus afgie ten en apart opdienen. Alle bestanddelen losjes dooreen mengen. 24. Toen Dick bij de anderen terugkwam, waren het geen hoopvolle berichten, die hij zijn tochtgenoten kon mededelen: Nang Foo's bende was wel terdege op de hoog te van hun komst, zodat elke verrassing van de kant van het kleine groepje reeds bij voorbaat uitgesloten was; de wraak zuchtige Nang Foo was zelf in hun mid den en de tempelpoort was onverbidddelijk gesloten..,We zullen", zei Flosser ein delijk, „onze slimheid tegenover hun aan tal moeten plaatsen. En ik heb een idee!" Hij lichtte de overigen in over zijn plan nen, die natuurlijk geducht overwogen werden, want mislukking betekende veel erger dingen dan uitstel. Toen ieder zijn instructies had ontvangen, sloop Flosser weg. Vlak bij de tempelmuur stond een hoge boom. En deze boom was het doel Van zijn sluiptocht van steen tot steen en van struik tot struik. Vanuit de schaduw van de muur bereikte hij de brede stam en hees er zich geluidloos in omhoog.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5