De Schouwspelers" in „Amicitia" Mr. v. d. Sluis sprak voor A.R. Kiesvereniging Besteding voor cultuur en vermaak Feestavond V oetbalvereniging Kabinetscrisis had voorkomen kunnen worden Onderdak voor Amerikaanse jongens en meisjes gezocht 0.0.0. bracht goed toneelspel In Rehoboth Bouw 15 woningen in de particuliere sector Schoorsteenbrand Verkeersavond motorclub Wan hart tot hart Ingezamelde lectuur Roode Kruis Veilig Verkeer komt weer in actie Sportieve hulde voor bruidspaar Holten Op uitnodiging van het ge meentebestuur zal de Toneelgroep „De Schouwspelers" op dinsdag 14 februari a.s. in Amicitia de opvoering verzorgen van het toneelstuk „Pygmalion" van de vermaarde Engelse toneelschrijver George Bernard Shaw. Met een bijdrage uit het culturele fonds der gemeente en, naar verwacht wordt, een subsidie van het toneelspreidings- fonds der provincie, wil het dagelijks be stuur onzer gemeente de ingezetenen de mogelijkheid openen ook dit seizoen weer te genieten van een toneeluitvoering door een beroepsgezelschap, dat men op het platteland niet alle dagen te zien krijgt. Het heeft daarvoor een stuk gekozen van Shaw, dat door zijn geestige en dik werf komische inhoud en zijn ontelbare opvoeringen in de gehele wereld grote bekendheid heeft verworven. In het kort komt het hier op neer: Pygmalion, koning van Cyprus aldus de Griekse fabelleer beitelde een ivoren beeld van een vrouw, zo mooi, dat hij op zijn eigen schepping verliefd werd. Hij smeekte Aphrodite, de godin der schoon heid en der liefde, aan zijn beeld het leven te schenken. Toen zijn gebed verhoord werd, verhief hij het tot leven gewekte beeld tot zijn gemalin Dit gegeven inspireerde de vermaarde Engelse toneelschrijver George Bernard Shaw tot zijn beroemde „Pygmalion". Toen Shaw figuren schiep als de spraakleraar Henri Higgins en het bloemenmeisje Eliza Doolittle, met daar omheen creaties als Prof. Pickering, Alfred Doolittle, Juffrouw Pearce e.a., deed hij dit met het doel de mensheid althans het theaterpubliek te leren, dat de levende mens meer is, dan een goed afgestelde automaat. Zo dit on derwerp hem onvoldoende gelegenheid bood zijn vlijmende satire bot te vieren, dan heeft hij dit toch naar hartelust kun nen doen in de entourage, welke hij dienstbaar maakte aan het creëren van de meest dwaze situaties. De Twentsche Courant schreef hiervan: „Indrukwekkende vertoning en vertol king. Het spel, dat de Schouwspelers de bezoekers hebben voorgeschoteld, is wer kelijk van hoogstaande kwaliteit geweest en er zal dan ook wel niemand zijn, die van zijn gang naar het Groenendal enige spijt heeft gehad". Oproep Mogen wij de ingezetenen ouderen en jongeren de amateurtoneelspelers, de rijpere jeugd, en allen, die in het to neel nog een stuk culturele waarde zien, met klem aanraden, deze avond te bezoe ken. Wij missen de laatste jaren zoveel mensen, die vroeger toch nooit een uit voering oversloegen. Ook zij worden ver wacht, om te genieten van een mooie avond. De kaarten zijn vanaf maandag in voor verkoop verkrijgbaar bij hotel Hol ter man. De toegangsprijs ad. f 1,50 is in verhouding tot de kosten van deze uitvoe ring zeer laag te noemen. Bovenstaande foto geeft) een spelmo ment weer van dit stuk. Holten In het afgelopen jaar werd blijkens de statistiek van de vermakelijk heidsbelasting in Holten een bedrag van f 33.707,besteed voor vermaak, ontspan ning en culturele doeleinden (vorig jaar f 30.855,en werd daardoor aan verma kelijkheidsbelasting afgedragen een bedrag van f 4089,(v.j. f 3931,Aan deze be dragen moet echter, om een juist beeld van de bestedingen te verkrijgen, een be- ■drag ad f 33.707,over verschillende ru- den toegevoegd in verband met verleende vrijstellingen. De verdeling van het be drag ad. f 33.707,over verschillende ru brieken geeft een beeld waarvoor dit be drag is uitgegeven. Sport f 407,beroeps toneel f 700,concerten (kerstoratorium) f 363,vermaak van verenigingen, dan sen, amateurtoneel enz. f 8437,film voorstellingen (geen bioscoop) f 174,en musea en tentoonstellingen f 23.625,In totaal werden 47.345 en 10.228 toegangsbe wijzen afgegeven. Op de feestavond van de voetbalvereni ging „Holten" op zaterdag, 4 februari, wordt door O.C.H. opgevoerd het blijspel „De onbekende wereld", waarmede zij zo'n groot succes geoogst heeft op de feeste lijke jaarvergadering van de O.L.M. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar en men verzuime dus niet deze kans op een prettige avond voorbij te laten gaan. Holten De secretaris van de A.R.- partij anr. W. R. van der Sluis te Bilthoven heeft maandagavond in een druk bezoch te vergadering van de plaatselijke afde ling in een helder betoog uitvoerig aan dacht geschonken aan de oorzaak die in december van het afgelopen jaar heeft geleid tot een kabinetscrisis en hen die mogelijk nog in de mening verkeerden dat deze crisis mede een gevolg was van interne moeilijkheden in de partij en een minder goede verstandhouding tussen minister Zijlstra en de fractie-voorzitter dr. Bruins Slot van het tegendeel over tuigd. Deze beide topfiguren kunnen het heel goed met elkaar vinden. Zij zullen wel eens van mening verschillen over be paalde zaken met als gevolg spannin gen maar dat is iets anders dan interne moeilij kheden. Dr. Bruins Slot is A.R.-politicus tot in z'n vingertoppen en voelt zich het best als hij eeni principieel debat kan voeren met prof. Oud van de WD of met een afge vaardigde van de Partij van de Arbeid. Prof. Zijlstra is een econoom van groot formaat en een zeer deskundig financier die op zijn hoge en verantwoordelijke post een principiële A.R.-koers vaart maar hij is minder politicus. Hij is met de A.R.-kamerleden van me- De ANVV te Den Haag heeft aan alle plaatselijke VW's bericht, dat er we derom Nederlandse families gezocht wor den om aan pl.m. 90 Amerikaanse jon gens en meisjes van 16 tot 18 jaar gedu rende de komende zomer voor een perio de van circa 6 weken onderdak en huise lijke sfeer te schenken. Bovendien zullen er dit jaar een tiental jongens en meisjes uitgezonden worden, die een half jaar in ons land zullen verblijven, teneinde ook het Nederlandse schoolleven, in de vierde klas van gymnasium, HBS of MMS te le ren kennen. De jonge Amerikanen komen naar Ne derland onder auspiciën van de American Field Service, welke gedurende reeds meer dan 10 jaar jaarlijks honderden Amerikaanse middelbare scholieren over de wereld uitzendt om hen kennis te la ten maken met leeftijdgenoten en him fa milies, in voor hen onbekende landen. Het is de American Field Service er bepaald niet om te doen, de jeugd een plezierreisje te schenken. Zij heeft, toen zij gedurende de laatste twee wereldoor logen als vrijwillige ambulance cp de slagvelden optrad, gezien tot welke ram pen gebrek aan wederzijds begrip kan leiden. Door nu de jeugd van de wereld de kans te geven elkaar in het familieleven te ontmoeten, hoopt de AFS er toe bij te dragen, dat de „volwassenen van mor gen" een open geest bezitten voor de op vattingen en gewoonten van andere vol keren. De heer L. C. van de Bovenkamp, ar chitect alhier heeft uit Den Haag bericht ontvangen, dat hij kan overgaan tot de bouw van 15 huurwoningen en 7 garages overeenkomstig de thans geldende pre mieregeling. De woningen zullen gebouwd worden in de Gaarden, aan de Gaarden- straat, Haarsiraat en Bessinkpasstraat. Zij zijn in overleg met de woningcommis sie reeds alle 15 verhuurd. De woningen zullen gebouwd worden door de Gebr. ten Hove te Enter, metsel en timmerwerk, Fa. R. Schipper, Holten, schilder- en behangwerk, L. Hofman, Nij- verdal, loodgieterswerk en sanitair en de fa. Dijkink te Rijssen, electra. Vijftien gezinnen zijn hiermede weer, tegen zeer aanvaardbare huren, aan een onderdak geholpen. Zondagmorgen omstreeks kwart over tien werd de brandweer gealarmeerd voor de schoorsteenbrand ten huize van de familie J. Bekkernens, Holterbroek 3. De schoorsteen bevatte heel wat vuur, zodat de brandweerlieden flink met de ramoneur door de gloeiende roetmassa moesten trekken. Toen dit niet geheel afdoende bleek, werd nog even wat wa ter gegeven met de nevelspuit. De brand weer was enkele minuten na het alarm met nevelbluswagen en motorspuit ter plaatse. Zelf hadden de bewoners reeds getracht met de tuinslang de brand te blussen. Er ontstond geen schade. Dinsdag 31 januari gaf de Chr. Ontspan ningsclub C.O.C. ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix een uitvoering in het gebouw „Rehoboth" met het toneelspel „Verbroken Banden". C.O.C. kan terugzien ,op een zeer ge slaagde avond. In een zeer vlot tempo en zonder enige hapering werd dit stuk ge bracht, zodat het publiek vaak in adem loze stilte en in grote spanning het spel volgde. Korte inhoud. In het rustige gezin van de trambestuur der Bart Verelind (A. Meijerink) heerst vrede en geluk. Bart is gelukkig met zijn vrouw Trees (mevr. Aanstoot-Beldman) en met zijn beide kinderen Koos (G. Aan stoot) en Tilly (mej. D. Beldman). Wat deze dochter betreft hangt er een lichte schaduw over hun huis. Maar och, men denkt daar maar liefst zo weinig mogelijk aan. Tilly is in werkelijkheid een dochter van de zuster van Bart's vrouw. Deze heeft destijds haar dochtertje bij de Vere- lind's achtergelaten toen zij naar Amerika vertrok. Tilly is gelukkig bij vader en moeder Verelind, en opgegroeid tot een meisje van 21 jaar dat haar hart geschon ken heeft aan de matroos Lex de Bont (G. Paalman). Maar als plotseling de wer kelijke moeder uit Amerika terugkeert als een goed gesitueerde vrouw, onder de naam van tante José (mej. J. Stam), dreigt het gelukszonnetje voor de familie Verelind voor goed onder te gaan. Ook buurvrouw Betje (mej. G. Beldman) doet daar nog een schepje bij op. Treffend is in het stuk de strijd om dit kind getekend. Het ziet er werkelijk in het begin naar uit dat zij zelf wel de grootste verliezer zal worden. Ds. Zandstra (G. J. Klein Nagel voort) en de zeeman Barend (G. J. Krui- De M.A.C. „De Holterberg" organiseert donderdagavond in haar clublokaal, café Vruggink, een verkeersavond voor leden en belangstellenden. De leiding van deze avond berust bij de heer Mout te Deventer. De avond is voor iedereen toegankelijk, omdat de kennis van de verkeersregels voor alle wegge bruikers van het grootste belang is. Men leze de aankondiging in dit nummer. meiaar), een broer van mevr. Verelind, trachten de moeilijke situaties die ge schapen zijn te helpen overbruggen. Liet tante José in de eerste plaats haar hart spreken, tenslotte laat ze ook haar ver stand werken, zodat er geen happy-end maar wel een! gelukkige oplossing gevon den wordt. Op het nieuwe toneel in Rehoboth kwam dit stuk goed tot zijn recht. Ook de to neelaankleding door Gebr. Schuppert en de grimering door kapper Drent waren zeer goed verzorgd, zodat het geheel een cor recte indruk gaf. De regisseur, de heer K. A. Koekoek, heeft hiermee eer van zijn werk gehad. De laatste loten van de Van Hart tot Hart-aktie zijn nog verkrijgbaar bij win keliers, kenbaar aan raambiljetten. De trekkingsdatum nadert en deze is gesteld op 15 februari a.s. Hoofdprijzen, waaron der 5 woonhuizen en 5 auto's zullen door de radio bekend worden gemaakt. Onmid dellijk na de trekking zullen op verkoop adressen gratis lijsten ter inzage zijn, ter wijl, wanneer loten per giro werden besteld een gratis lijst wordt toegezonden. Het gironummer waarop men nog loten kan bestellen luidt: 510.000. De opbrengst van deze nationale loterij komt ten goede aan het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederland- sche Roode Kruis en het Sanatorium voor Lijders aan Oogtuberculose. 5 series van 340.000 loten a f 1,per stuk zijn in om loop gebracht door het aktiekantoor, geves tigd Heemraadssingel 303 te Rotterdam. De Minister van Justitie verleende vergun ning voor deze moderne controleerbare collecte onder nr. LO 590/162/449 d.d. 15 maart 1960. Steun aan de aktie Van Hart tot Hart heeft te betekenen steun aan eigen zaak, want wie vandaag volkomen gezond is kan morgen zelf hulpbehoevend zijn en wanneer we ons realiseren hoe kost baar het bloed voor ons en andermans le ven is, zal steun aan deze charitatieve aktie niet moeilijk zijn. De laatste van Hart tot Hart-loten zijn thans nog verkrijgbaar bij winkeliers en door middel van de giro, nr. 510.000 ten name van Van Hart tot Hart, Rotterdam. De jeugdige Amerikanen komen op 19 juni in Nederland aan en zullen hier blij ven tot 15 augustus, terwijl die in het ka der van het „schoolprogramma" half ja nuari 1962 weer naar hun land zullen te rugkeren. Het is de bedoeling, dat iedere Ameri kaan circa zes weken bij een familie lo geert en enkelen een half jaar in een Ne derlands gezin vertoeven, bij voorkeur in gezinnen, welke kinderen hebben tussen de 15 en 21 jaar. Deze behoeven zich geen zorgen te ma ken, dat van hen het organiseren van kostbare uitstapjes wordt verwacht. Het is hun toekomstige gast er voornamelijk om te doen de Nederlander in zijn dage lijks doen en laten te leren kennen. Bo vendien heeft hij zijn eigen zakgeld, dat voldoende is om zelf zijn extraatjes te be talen. Families, die aan deze uitzending hun medewerking wallen verlenen, worden verzocht zich uiterlijk 11 februari a.s. bij de administrateur der VVV, de heer G. H. Kers -tel. 533 te willen opgeven, welke deze opgave vóór 15 februari aan de ANW moet doorzenden. De hoeveelheid door het Ned. Roode Kruis ingezamelde lectuur en boeken be droeg over 1960 over het gehele land resp. 653.746 kg. en 125.996 ex. In 1959 waren deze cijfers resp. 610.724 kg. en 117.242 stuks. Hiervan kwam voor rekening van de afdeling Holten, die in 1959 één lectuur- kastje aan het Aaltinkshuis plaatste 495 kg. en 27 boeken. In 1959 (aan het eind van het jaar geplaatst) 40 kg. Zij staat hiermee van de afdelingen met uitsluitend lectuurkastjes op de 33e plaats. Een mooi begin voor de nog betrekke lijk jonge afdeling, waarvoor dank aan de medewerkende ingezetenen. De Holtense afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer zal weer aan het werk gaan. In de woensdagavond in hotel Holterman gehouden gecombineerde ver gadering van de nog aanwezige bestuurs leden der afdeling met het bestuur van de MAC „De Holterberg", onder leiding van de voorzitter van de motorclub, de heer H. W. Goorman, is besloten Veilig Ver keer in Holten weer nieuw leven in te blazen. In deze vergadering waren behalve de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, en de gemeente-secretaris, de heer G. J. Lan- genbarg, ook de adjudant der Rijkspoli tie, de heer R. Petter, en de meeste hoof den van scholen aanwezig, die na de ge houden bespreking het nieuw gevormde bestuur de grootst mogelijke medewer king toezegden. Men was het unaniem eens over de noodzaak om meer aan de bevordering van het Veilig Verkeer in onze gemeente te doen, dan de laatste jaren is geschied, hoewel men grote waardering had voor de uitstekende wijze waarop de sehool- verkeersexamens hier gehouden worden. De scholen zullen hun volle medewer king verlenen bij de propaganda onder de jeugd, er zal op zeer korte termijn een propaganda-avond komen van het verbond en er zullen zo spoedig moge lijk bij hen, die nog als lid staan inge schreven en bij de nieuwe leden, welke nog geworven zullen worden, contributie- kwitanties worden aangeboden. Behoudens nog een nadere aanvulling werden tot bestuursleden gekozen de he ren W. ten Berge, voorzitter; R. Petter, adviserend lid; G. J. Bouwhuis, penning meester en J. W. Feith, algemeen secun dus. ning dat de partij haar belofte (het voe ren van een christelijke sociale politiek) moet inlossen doch als minister van fi nanciën heeft hij te waken voor overbe- steding met als gevolg bestedingsbeper king. Het is het goed recht van de fracties als ze proberen het onderste uit de kan te ha len (5000 gesubsidieerde woningen meer!) maar de gevolgen van overbesteding zou den in de eerste plaats prof. Zijlstra als minister van financiën „in de schoenen ge schoven" worden en het is daarom zeer be grijpelijk dat minister Van Aartsen nauw contact onderhield met minister Zijlstra die in deze materie de mening van minis ter Van Aartsen deelde. Bij het verzoek om 5000 woningen meer heeft minister Van Aartsen zich mogelijk iets te veel in de statistieken verdiept. Hij had de motie van de heer Van Eibergen (A.R.) naast zich neer kunnen leggen zon der dat hij staatsrechtelijk buiten zijn boekje was gegaan en voor nader overleg de zitting kunnen schorsen. De A.R. had de motie moeten intrekken en steun moe ten verlenen aan de motie Andriessen (KVP) om 2500 woningen meer te bouwen waarmee een kabinetscrisis zou zijn voor komen. Gelukkig is de crisis van korte duur ge weest. Het had kunnen gebeuren dat ze 2 a 3 maanden had geduurd en dat zou meer dan 2500 woningen gekost hebben. Mr. v. d. Sluis stond verder nog uitvoe rig stil bij verschillende belangrijke din gen die door het huidige kabinet tot stand werden gebracht, waarbij hij in het bij zonder wees op de loonsverhoging vajn 10% Dit kabinet dat wij indertijd met vreugde tegemoet traden heeft op chris telijk sociaal gebied aan onze verwachtin gen voldaan en hoeft zich nergens voor te schalmen. Wat de loonsverhoging betreft heeft men helaas niet de sprong kunnen maken die men zich had voorgesteld en verschillende maatregelen en voorschriften in het leven geipepen in 1945, moesten gehandhaafd worden. Bij meer normale tijden zal de regering een stap terug doen. Ook op* internationaal terrein ligt er 'n taak voor de voorstanders van de christe lijk sociale poliiiek. Aan de afgrijselijke klassenstrijd tussen rijke en arme landen moet een einde komen. Elke dag dat deze toestanden voortduren betekent winst voor het communisme. De A.R. heeft als christelijke partij een grote taak en roe ping te vervullen en moet al haar krach ten inzetten voor een eerlijke verheffing van z.g. achtergebleven gebieden. Een middel hiertoe is het stichten van een grondstoffenstabilisatiefonds. Er zal een stelsel van rechtsregels moeten komen die gelden voor kleine én grote landen. Wat De Gaulle wil elk zorge voor zich zelf zou funest zijn voor de kleine landen. Aan het slot van zijn met stille aandacht beluisterde rede deed spreker een drin gend beroep op allen om het A.R.-beginsel uit te dragen. Wij moeten het als christe- nenl niet laten bij schone woorden maar we moeten werken voor onze partij en een christelijk sociale politiek. De heer Koekkoek was ongetwijfeld de tolk vain alle aanwezigen toen hij een woord van dank sprak tot de heer v. d. Sluis V0[0r zijn duidelijk betoog en het op zo puntige wijze beantwoorden van een aantal vragen op verschillend terrein. De zeer geslaagde avon'd werd hierna door de heer v. d. Sluis met dankgebed gesloten. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter de heer K, A, Koek koek drs. Cornelis Pieter Hazenbosch, die op de avond van 10 januari 1961 bij een auto-ongeluk in de Ardennen om het le ven kwam. Hij was een van de toonaangevende fi guren in de A.R.-partij en leefde voor de christelijk sociale gedachte en droeg deze uit in de Tweede Kamer, in het Europees parlement, ja overal waar hij gesteld was. Het verlies is groot, maar onze dank baarheid is ook groot, omdat wij een man als Hazenbosch tot onze leiders hebben mogen rekenen. Laat zijn voorbeeld, zijn strijdlust, zijn persoon, zijn christen zijn, zijn arbeidslust gegrift staan in ons leven, om zo uit te dragen wat Hazenbosch in zijn korte leven steeds Vioor ogen heeft gestaan: n.l. Gods heerschappij op alle terrein des levens, ook in de politiek, ook in de vakorganisa tie. Laat zijn sterven betekenen, dat wij nog meer en met hart en ziel de christelijk sociale gedachte in Nederland en de we reld mogen uitdragen. Dat is het, waarmede wij de gedachte aan Cornelis Pieter Hazenbosch levend kunnen houden, omdat het christelijk-so- ciaal zijn, zijn leven en werken beheerste, zo besloot de heer Koekkoek. Donderdagmorgen werd ten gemeente huize te Holten het huwelijk voltrokken tussen de heer G. H. Schooien van de Bor- keld en mej. Aaltje Tuitert, Larenseweg. Toen het bruidspaar na de huwelijks voltrekking door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, het gemeentehuis verliet, vormden sportvrienden van de heer Schoo ien, leden van de Voetbalvereniging „Mar- kelo Vooruit", die hun terrein hebben bij café „De Poppe" op de grens van Holten en Markelo, in hun blauw-witte sportkle- ding, een erehaag, en moest het de club- vlag passeren. Hoewel van deze sportieve hulde wei nig bekend was, bestond er toch een gro te belangstelling voor dit huwelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2