ft Moeder Gezellige feestelijke jaarvergadering O.LM.-afdeling O.C.H. had lachers op haar hand Vergadering Veefonds Holtense Plattelandsvrouwen herdachten derde lustrum Jonge Kerk Badmeester benoemd Uitslagen schaakcompetitie AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 5. Jaargang 13. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^S3 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer f O.C Het Bestuur van de afdeling Holten van de O.L.M. heeft de leden dinsdag avond in Amicitia een zeer geslaagde feestelijke jaarvergadering bezorgd, waartoe vooral het optreden van de to neelvereniging O.C.H. met de opvoering van het blijspel „De onbekende wereld" veel heeft bijgedragen. Voordat het doek voor dit blijspel op ging, hield de secretaris van het hoofd bestuur der O.L.M., de heer A. W. Kreu- len, een toespraak en bracht de secreta ris der afdeling, de heer J. W. Wessel- dijk, een uitvoerig jaarverslag uit. De voorzitter der afdeling, de heer A. J. Pekkeriet, opende de drukbezochte bijeenkomst met een kort welkomst woord, waarin hij in het bijzonder de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, wel kom heette en waarin hij o.m. te kennen gaf, dat men deze keer eens een blijspel gekozen had, omdat men toch ook wel eens een ogenblik vrij wilde zijn van de problemen, die dagelijks op de mens aan komen. Het bejaardenprobleem, het jeugdprobleem, het is tegenwoordig, al dus spreker, een mode geworden om van alles een probleem te maken. De heer Pekkeriet spoorde zijn gehoor aan, om de idealen, die ook de O.L.M. zich gesteld heeft, zoveel mogelijk te verbreiden. Het kan een verre vriend, maar ook uw burman zijn, die van de noodzaak van aansluiting bij een organisatie overtuigd moet worden. De heer Wesseldijk beklemtoonde in zijn jaarverslag de dynamische ontwik keling, die ook het platteland en met name de boerenstand thans doormaakt. Waar eens de boer met een paar beste paarden de akker ploegde, doet thans de tractor het werk. Zelfs de T.V. werkt mee aan de versnelling van dit proces. Wij zien, aldus de verslaggever, een drang naar verlaging der kostprijzen, door het scheppen van grotere eenheden. Hij noemde in dit verband o.a. de invoe ring van de maaikneuzer, grotere var kens- en pluimveestapels, en dergelijke. Uitvoerig ging de heer Wesseldijk de uitkomsten van de verschillende bedrijfs takken na in het afgelopen jaar, waarbij de rundveehouderij de voornaamste fac tor bleef. De varkensmesterij vertoonde een belangrijke opleving, die vooral de prijzen door het openstellen van de Franse grenzen zeer ten goede kwam. Ook de pluimveehouderij vertoonde een redelijke verbetering. De door de afdeling georganiseerde brandverzekering en ziektenkostenver- zekering vertonen een opgaande lijn. Het ledental der afdeling bleef constant. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Uitvoerig ging spreker in op de slui ting van de lagere landbouwschool en de daartegen gevoerde acties, maar hij constateerde ten slotte met vreugde, dat een landbouwhuishoudschool thans bin nen het bereik gekomen is. Het is onze taak om te proberen nieuwe aarde boven te krijgen om in de verse vore met Gods hulp het zaad te zaaien en te doen ont kiemen. De heer Kreulen begon zijn toespraak met de mededeling, dat bij de O.L.M. het koninklijk besluit is binnengekomen, dat Holten een lagere landbouwhuishoud school is toegewezen. In een wat philosofische beschouwing wees hij op de waarde van het leven, dat zonder de naaste weinig zin en inhoud heeft. Spreker noemde het een voori-echt in verder verband temidden van ande ren te mogen leven. Elkaar opzoeken is van het allergrootste belang. Wij dienen te voorkomen, dat wij de naaste met afgunst zien en hem met wantrouwen tegemoet treden. Of wij nu humanist of chx-isten zijn, aldus de heer Kreulen, wij hebben de taak te bouwen aan een betere toekomst en aan een gemeenschap, waar in de enkeling tot ontwikkeling en ont plooiing kan komen. Er zijn symptomen van grote eenaamheid onder de mensen, die toch het hoogste van de Schepping vertegenwoordigen. Naarmate de mens Het Onderling Veefonds „Holten e.o." hield donderdagavond haar jaarvergade ring in hotel Vosman onder voorzitter schap van de heer H. J. Bolink. Blijkens mededeling van de secretaris penningmeester, de heer J. Aaftink, wer den in het afgelopen boekjaar 16 koeien onteigend en werd twee maal 1 procent premie geheven om de kosten daarvan te dekken. Aan premie en opbrengst van de onteigende koeien wei-d f 10.127,84 ont vangen. De uitgaven bedroegen f7.726,04, zodat er een batig saldo was van f 2.401,80. Het ledental bleef gelijk aan het vo rig jaar, n.l. 110 met 685 verzekerde koeien en een verzekerde waarde van f 320.475,-. De voorzitter bracht de heer Aaftink dank voor zijn goede beheer van kas en boeken. Voorzitter en aftredende commissaris sen werden bij acclamatie herkozen. dichter opeengepakt leeft wordt hij steeds eenzamer. Als plattelanders mogen wij er ons over verheugen te weten al tijd nog in grotere verbanden te zijn op genomen, hetgeen een waarachtige bron van vreugde kan zijn. Tegelijkertijd dienen wij te beseffen, aldus de heer Kreulen, dat de waarde van de enkeling bijzonder groot is„maar dat we elkaar nodig hebben, net als de beide handen, welke onmisbaar zijn, om zich te kunnen wassen. In de overgangstijd, welke wij thans doormaken, zullen wij moeten trachten te komen tot een stuk opbouwbeleid van grote omvang, aldus eindigde de heer Kreulen zijn met grote aandacht gevolg de toespraak. AMUSANT SPEL O.C.H. bracht vervolgens voor het voet licht het blijspel in drie bedrijven „De onbekende wereld", waarvan het publiek, door zijn talrijke veri'assende en komi sche verwikkelingen zeer heeft genoten. De lach was niet van de lucht, terwijl er toch ook ernstige momenten waren, die met gespannen, aandacht werden ge volgd. In het kort weergegeven ging het ge hele spel om Lenny (mej. M. ten Velde) en haar vriend René (de heer J. Holter man), wier verhouding niet de goedkeu ring kon wegdragen van Lenny's vader, de dikdoende industrieel Emiel Deventer (de heer J. Konijnenberg). Zijn vrouw Ann (mevr. Bruintjes-Kleene) had min der bezwaren, maar kon tegen haar man niet op. De schaking, die Lenny's vriend zich al ingedacht had, bracht door de komst van Bas, de behanger (de heer J. Oosterkamp), verliefd op Stien, de dienst bode (mevr. Meinsma-Kooy) reeds vreemde persoonsverwisselingen. Het werd nog vreemder toen een tante van Lenny, mevr. van Meertenaar (mevr. F. Nijerees-Jonker) uit Canada en haar stu pide zoon IJsbrand (de heer L. Meins- ma) op het toneel verschenen. Hun komst werd aangekondigd door de secretaris van mevr. Meertenaar, de heer Er ligt nog veel werk te wachten en er is veel nood te lenigen In een druk bezochte bijeenkomst in Amicitia herdacht de afdeling Holten van de Ned, Bond van Plattelandevrouwen vorige week vrijdagavond onder lei ding van haar presidente mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, haar 15-jarig be staan. Deze 3e lustrumviering ging gepaard met het optreden van mevr. Tj. Troel stra-Romein met liedjes in waljstempo in verschillende talen en costuums, toe gelicht met een praatje en een grapje en met begeleiding van de pianiste Nel Alers-Koning. Voordat de dames met hun gezellig optreden een aanvang konden maken, hield de presidente een herdenkingstoe spraak, waarin zij herinnerde aan de op richtingsvergadering in december 1945, toen 17 leden aanwezig waren. De afde ling is thans uitgegroeid tot 122 leden en mag zich in een grote belangstelling verheugen. Zij heette in het bijzonder welkom mevr. J. W. Nagelhout-KIijzing, die het initatief nam tot do oprichting en nu als provinciaal presidente belangrijk werk doet voor de bond. Ook de zusterafdelin- gen van Markelo en Bathmen en uit Dij- kerhoek en Espelo en de plattelands meisjes betrok zij in haar welkomst woord. In januari 1948 werd o.a. met behulp van de vereniging „Jong Holten", afde ling der P.J.G.O., de boerendochtersver eniging opgericht en zo ontwikkelde de afdeling tal van activiteiten. In 1950 werd in Dijkerhoek een eigen afdeling opgericht en in 1955 volgde Es pelo. Na de door de dood aan de afdeling ontvallen leden te hebben herdacht, her innerde mevr. Enklaar er aan, dat in de afgelopen 15 jaar is getracht het doel van de plattelandsvrouwen na te stre ven, n.l. de bevordering van de belangen in de ruimste zin van de plattelandsbe volking. Spreekster meende wel eens te heb ben bemerkt, dat er vrouwen in Holten zijn, die denken, dat zij niet als lid kun nen toetreden, omdat «ij niet bij ons zouden passen, om welke reden dan ook. Mevr. Enklaar verklaarde dit met na druk te moeten tegenspreken. Wie op het platteland woont is plattelandsvrouw en hoort in deze kring thuis. Verschil in rang of stand of levensbeschouwing wordt daarin niet gemaakt. Alle vrou wen van Holten zijn bij ons zeer harte lijk welkom en zullen zich bij ons op hun gemak gevoelen, aldus de presidente. De activiteiten der afgelopen jaren bestonden uit talloze cursussen, voor drachten en lezingen en het zal allen duidelijk voor de geest staan hoe ge zellig het vaak was en hoeveel men ge leerd heeft. Men was niet alleen voor zichzelf be zig, maar richtte de aandacht ook naar buiten en zo werd o.m. dikwijls mee- gewerkt aan collecten en dergelijke. Vrouwen van deze tijd hebben een taak tc vervullen, niet alleen in eigen huis, maar ook in de wereld. Er zijn daar nog zovele noden te lenigen, waaraan wij niet voorbij mogen gaan. Als moderne vrou wen profiteren wij van de voordelen, die de vooruitgang van de techniek ons brengt. De vele huishoudmachines maken ons het leven inderdaad gemak kelijker dan onze moeders het hadden. Daardoor krijgen wij naast ons huishou den meer vrije tijd, die wij niet alleen, voor onszelf mogen gebruiken. De ge meenschap heeft er recht op, dat wij ook aan haar denken en bereid zijn haar te dienen. Onze bond wil graag deze dienst aan de naaste leiden en in gemeenschap pelijke arbeid iets tot stand brengen voor het algemeen belang. Het beeld, dat mevr. Hella Haasse voor ons heeft opgeroepen: de plattelands vrouw van deze tijd, leünende op de onderdeur, met de blik naar buiten ge richt door de geopende bovendeur, zij ons hier tot voorbeeld, aldus de presidente. Wij moeten zorgen ons huis, ons ge zin, achter de gesloten onderdeur te krij gen, wat hen toekomt, maar mogen daar bij niet vergeten, dat de wereld waarin wij leven, onze aandacht vraagt en aan spraak maakt op onze inspanning en. beste krachten, maar bovenal op ons hart. Mevr. Enklaar eindigde haar met veel aandacht gevolgde toespraak met de volgende dichtregels: Haar taak zij haar toevlucht, die nergens begeeft; Geen plek toch zo eenzaam, of ze eist, wie zich geeft. Zich geven, zich wijden, getrouw en met lust, Maakt wakker en moedig, schenkt blijdschap en rust. Hierna zongen de aanwezigen samen staande het bondslied. Op de piano begeleid door mevr. Alers trad na een korte pauze, waarin werd getracteerd, mevr. Troelstra op. Eerst met 3 oude Engelse liedjes, daarna 3 Franse liedjes in walstempo en in natio naal costuum. Ook in het Italiaans droeg zij liedjes voor en daarna Weense walsen „lm Px-ater", „Wiener Blut" en „Mein Herr Marquis", die bijzonder aardig wer den vooi^gedragen en bij de bezoeksters dan ook zeer in de smaak vielen. Tussen haar optreden door speelde mevr. Alers tal van aardige liedjes op de piano, o.a. de Boerendansen van Siep en dergelijke. Ook moderne liedjes werden voorgedra gen als „Looking High" enz. Beiden oogstten met hun optreden telkens een spontaan applaus. De presidente heeft de beide dames, die het gezelschap zo goed wisten te amuseren, hartelijk dank gebracht voor hun optreden én sloot daarna de bijeen komst. Courthee (de heer G. Kooiman). Bas, de behanger, werd de aangenomen zoon van de fam. van Deventer en Lenny zou ze had met René gebroken vanwege de bruidsschat met IJsbrand trouwen, maar daar moest ze vanaf de eerste aan blik toch ook niets van hebben. De si tuatie werd ten slotte pas duidelijk toen de burgemeester (de heer J. Krikkink) ten tonele verscheen en zijn dochter Susie (mej. B. Meerman) in IJsbrand een ge lukkige aanbidder gevonden had. Het werd een happy-end vooral voor Lenny en René, Bas en Stien en IJsbrand en Susie. De spelers hebben dit vermakelijke spel met grote vaart en verve ten tonele gevoerd, waarbij de heer Joh. van Geen huizen door zijn grimering de typen raak wist te treffen. Het publiek heeft er zeer van genoten. HULDIGING SPELERS Tijdens de pauze heeft de heer W. ten Berge een drietal spelers van O.C.H., n.l. de heren J. Krikkink, J. Holterman en J. Oosterkamp, die resp. voor de 50ste, 100ste en 150ste keer op de planken ston den, gehuldigd en hen een cadeau en een oorkonde, vermeldende alle stukken, waarin zij een rol vertolkten, aangebo den. Ook de dames der spelers werden, onder aanbieding van een boeket bloe men, in deze hulde betrokken. Aan het slot bood voorzitter Pekkeriet de jubilarissen zijn gelukwensen aan en dankte hij, onder een spontaan ap plaus van de zaal, O.C.H. voor het ver toonde spel. A.s. maandagavond om half aoht is er in „Irene" een bijeenkomst van de „Jonge Kerk". De heer Brouwer is gevraagd een ondei-werp in te leiden. Alle jonge lidma. ten zijn van harte welkom. Tot badmeester aan het nieuwe dit voorjaar in gebruik te nemen natuur bad in het Twenhaarsveld is door burge meester en wethouders benoemd, op een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht, de heer G. van Lemel te Almelo. Hij zal op een nader te bepalen datum in functie treden. INSCHRIJVING LICHTING 1963 Voor de lichting 1963 zijn alhier voor de dienstplicht ingeschreven 43 personen. De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, gespeel de schaakwedstrijden, voor de onderlinge competitie van de Holtense schaakclub luidden als volgt: H. G. A. Jansen F. J. Groenwoudt 10 J. v. d. Meulen W. G. v. d. Huik 01 P. M. van Walraven G. J. Hoeve 10 Mevr. Hol J. Steenbergen 10 F. J. Hol F. J. Groenewoudt 10 DE HONGER IN DE KONGO. Met angstig vragende ogen wacht de deze ten dode gedoemde baby, gewik- broodmagere moeder uit Bakwanga in keld in een eenvoudige doek, nog op de Kongo op de uitspraak van de En- tijd komen? Veel zal van onze westerse gelse militaire arts. Zal de hulp voor hulp afhangen. Zaterdag 4 februari, 7.30 uur: Feestavond Voetbalvereniging „Holten" in „Amici tia" (zie adv.). Zaterdag 4 februari: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandagavond 6 febniari, 7.30 uur in ge bouw „Irene": „Jonge Kerk" (zie adv.). Dinsdag 7 februari: Hervatting repetities Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en Kinderkoren. Donderdag 9 februari, 8 uur: Verkeers- avond van de MAC „De Holterberg" in café Vruggink (zie adv.). Donderdag 9 febniari, 8 uur: Hervormde vrouwenvereniging in „Irene". Donderdag 9 en vrijdag 10 februari, 7.30 uur: Filmavonden School met de Bijbel („De pastorie van Hinton"). Vrijdagavond 10 februari, 7.30 uur: Open bare vergadering Bond voor Staats- pensionering, afd. Holten, in café Maats. Spreker: de heer H. Teisman uit Den Ham (zie adv.). Maandag 13 februari, 7.45 uur: Jaarver gadering van de ABVA in hotel Holter man. Spreker: de heer J. Knol, districts bestuurder. Maandag 13 februari, 8 uur: Filmavond Dorpsschoolkring. Dinsdag 14 februari, 's avonds 7.30 uur in Hotel Holterman: Algemene vergade ring ter voorlichting van de snijmais- teelt, uitgaande van de Bedrijfsvereni ging Holten. Dinsdag 14 februari, 8 uur: Uitvoering van het beroepstoneelgezelschap „De Schouwspelers" met het stuk „Pygma lion" van Bernard G. Shaw in „Ami citia". Woensdag 15 februari, 7.30 u.: Filmavond van de Fa. H. Stokkers en Fa. Maats in „Amicitia" over landbouwmechanisatie. Vrijdag 17 februari: Vrouwenwereldge- bedsdag. Vrijdag 17 februari om 4 uur: Opening van de grote bazar van de Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" in feest zaal „Vosman" door de Edelachtbare Heer burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Zaterdag 18 februari, 1.30 uur: Grote ba zar van de Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" in feestzaal „Vosman", 's Avonds 10 uur trekking verloting. Zaterdag 18 februari, 7.30 uur: Uitvoering van de Holtense Acordeonvereniging in „Amicitia". Zaterdag 18 februari, 's avonds om 8 uur: Dansen in hotel G. Müller (zie adv.). Woensdag 22 februari, 8 uur: Toneel avond „Volksonderwijs" in „Amicitia". Vrijdag 24 februari, 8 uur: Toneeluitvoe ring van de PJGO-afdelingen „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia". Zaterdag 25 februari, 7.30 uur: Toneeluit voering van de PJGO-afdelingen „Jong Holten" en „Plattelandsmeisjes" in „Amicitia". Dinsdag 28 februari: Zuivelavond van de gezamenlijke Holtense vrouwenvereni gingen in „Amicitia". Zaterdag 4 maart, 's avonds 8 uur: Dan sen in hotel G. Müller (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Broeyer (Bed. H. Av.) en 7 uur Ds. Is raël (Bed. H. Av. en Dankz.). Om 10 uur Jongeren dienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Av. en Dankz.). Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Wereldhulpaktie (Vluchtelingen te Hongkong en West- Pakistan, honger in Kongo enz.). Ondertrouwd: J. M. Houthoff, 23 jaar, 's-Gravenhage en H. G. Baltes, 21 jaar, Holten. Gehuwd: M. Hofman, 25 jr. en J. de Boer, 23 jr., beiden te Holten. G. H. Schooien, 28 jr. en A. Tuitert, 24 jaar, beiden te Holten. Overleden: J. Stevens, 66 jr., echtgeno te van B. W. Krikkink, Beuseberg 55. BEVOLKING: Vertrokken: P. Flik van Oranjestraat 31 naar Ommen. Gevonden: Autoped; 5 losse huissleu tels; 3 halsdoeken; diverse handschoenen; damesrijwiel; hoofddoek, waarin een paar wanten. Verloren: gymnastiekschoen; dames sjaal; i*ing met 1 lipssleutel en 3 kleine sleutels; kinderwant. Komen aanlopen: een jong poesje. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bui-eau der rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. Baby-huidje

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1