Silo Sebr. Wansink had druk bezoek UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT AGENDA Toonbeeld van particuliere ondernemingsgeest KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Uitslagen schaakcompetitie No. 3. Jaargang 13. ZATERDAG 21 JANUARI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD 7! 7 777ZTTIZIZTfTTiTZr l-wartaal Uitgave van de Stichting „Holtsns Nleuwsblad" Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 2.—. Iedere mm. meer f 0.08 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Telefoon 05483 - 234 (Foto: Max Koot). Donderdag 19 januari bereikte H.K.H. Prinses Margriet de leeftijd van 18 jaar. Voor deze dag bieden wij Prinses Margriet van harte onze goede wensen aan voor een bloeiende toekomst en een succesiol nieuw levensjaar. Zij heeft momenteel de z.g. „ziekte van Pfeiffer", een virus aandoening, die weliswaar niet gevaarlijk genoemd kan worden, doch die haar langer gebonden houdt dan aanvankelijk werd verwacht. Voor herstel van gezondheid vertoeft Prinses Margriet momenteel in Zwitserland. Wij wensen onze prinses van harte spoedig beterschap. Raad voteert een miljoen gulden voor bouw nieuw slachthuis. Na reeds vele jaren met de noodzaak daarvan te zijn geconfronteerd, heeft de raad van Holten in zijin woensdagmiddag gehouden vergadering besloten tot de bouw van een nieuw slachthuis, ten oosten van het bestaande abattoir, waarvan de kosten geraamd worden op ruim één miljoen gulden. Dat was voor de vroede vaderen geen gemakkelijke beslissing, omdat aan dit project, in verband met mogelijke exploitatie-tekorten, een belangrijk risico voor de huishouding der gemeente niet geheel ontzegd kan worden. De toestand, waarin het gemeentelijk slachthuis op het ogenblik verkeert, stond echter niet meer toe, dat nog langer met een beslissing werd gewacht, want wachten zou betekenen, dat de Veterinaire Inspecteur der Volksgezond heid het thans nog in gebruik zijnde gebouw zou sluiten. Zoals in de schriftelijke voorbereiding van dit voorstel reeds zeer uitvoerig was uiteengezet en door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, nog eens na drukkelijk werd beklemtoond, zou het vooral ten opzichte van de slagers en verzendgrossiers, maar ook ten aanzien van tal van andere belanghebbenden, moreel niet verantwoord zijn, niet te bouwen. Om het risico zo 'klein mogelijk te maken, is het noodzakelijk dat is het dagelijks bestuur uit de vele bespre kingen wel gebleken zo groot mogelijk te bouwen. Het heeft zich wel terdege afgevraagd dit wel, dan is het of het wel verantwoord is zulke grote investeringen te doen, maar er zijn zo veel aanvragen geweest om in Holten te kunnen slachten en de plannen van enkele plaatselijke slagers zijn van dien aard, dat men heeft gemeend dit risico wel te kunnen nemen. De raadsleden hadden waardering voor de uitvoerige wijze waarop burge meester en wethouders hun voorstel hebben toegelicht en de meesten had- de geen ernstige bezwaren tegen de plannen. Kleiner bouwen en later moe ten uitbreiden, zouden de kosten veel hoger maken, meenden zij. Garanties. De heer Sprokkereef (Alg. Bel.) vond het voorstel zeer verstrekkend en hoop te, dat de optimisten gelijk zullen krij gen. Hij liad gaarne gezien, dat B. en W. met garanties waren gekomen van slagers, die hier willen slachten. Of de EEG voor Holten een voordeel zal be tekenen, was voor hem nog een grote vraag. Hij zag eerder een centralisatie der slachtingen in de omliggende op 20 km afstand gelegen vleesverwer kende industrieën. Spreker was huive rig voor de financiële consequenties. Ook de heer Landeweerd (AR) stond nogal sceptisch tegenover het voorstel. Hij vond de plannen een greep in het duister. Over de gevolgen van de inwerking treding der EEG kon de burgemeester geen oordeel geven. Wel verklaarde hij, dat geen enkele gebruiker van een slachthuis een garantie geeft; geschiedt maar een pa pieren garantie. Het enige wat men naar zijn oordeel doen kan is, net als de vleeswarenfabriek „Encko", bou wen. Deze mensen zien in het bouwen te Holten toch ook wel het nodige pers pectief. De heer Klein Velderman (Alg. Bel.) toonde zich verheugd, dat dit voorstel in de eerste vergadering van het nieu we jaar in behandeling kon worden ge nomen. De door de heer Sprokkereef ge noemde tekorten over 1956, 1957 en 1958 kwamen tot stand voor de verhoging der tarieven. Spreker was van oordeel, dat het nieuwe slachthuis niet onrendabel zal zijn, gezien het gebrek aan behoor lijk geoutilleerde slachtplaatsen. De heer Brands (PvdA) wees nog op het feit, dat een der verzendgrossiers gaat slachten voor Duitsland en dat er nog veel meer slachtingen zullen komen. Er is grote behoefte aan ruimte en, als de vijfdaagse werkweek wordt inge voerd, aan koelruimte. De heer Rietberg (OH) vond de stap, die gedaan moet worden, ook wel erg groot en had ook gaarne wat kleiner be gonnen, om later het gebouw te kun nen uitbreiden, maar spreker had waar dering voor de opgezette begroting, die hem toch wel is meegevallen. Ook hij had gaarne garanties gezien en vroeg de voorzitter of hij namen kon noemen. De voorzitter noemde daarop namen van firma's, die hier informaties hebben ingewonnen, maar door de slechte outilla ge van het oude slachthuis zijn wegge- Zaterdag 21 januari, 7.30 uur: Bal in café Maats (zie adv.). Zaterdag 21 januari, 7.30 uur: Jubileum uitvoering Toneelvereniging „De Wip- pert" (zie adv.). Zaterdag 21 januari, 8 uur: Opvoering operette „De witte wolf" in „Amicitia". (zie adv.). Zaterdag 21 januari: Laatste dag opgave voor hotel- en pensionlijst WV (zie adv.). Dinsdag 24 januari, 7.30 uur: Vergade ring van de GOS in hotel Holterman. Donderdag 26 januari, v.m. 10 uur: Voe der- en weidebouwdag van de OLM, CBTB en Bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek. Spreker ('s morgens): de heer P. Oosterveld. 's Middags fo rum. Donderdag 26 januari, 's middags 2 uur: Ledenvergadering Onderling Veefonds „Holten" in hotel „Vosman". Donderdag 26 januari, 7.30 uur: Leden vergadering van de Plattelandsmeisjes in hotel Holterman. Donderdag 26 januari, 8 uur; Vergade ring Hervormde vrouwenvereniging in „Irene". Spreker: Ds. Israël (met band recorder). Onderwerp: „Trouwen in de kerk". Vrijdag 27 januari, 7.30 uur: Herdenking 15-jarig bestaan Plattelandsvrouwen afd. Holten in „Amicitia". Spreekster: mevr. Tj. Troelstra-Romen. Dinsdag 31 januari, 's avonds 7.30 uur: Uitvoering Chr. Ontspanningsclub COC in gebouw „Réhoboth". Woensdag 1 februari, 2-2.30 uur: Moeder cursus wijkgebouw Groene Kruis. Woensdag 1 februari; Feestelijke leden vergadering afd. OLM in „Amicitia". Zaterdag 4 februari, 7.30 uur: Feestavond Voetbalvereniging „Holten" in „Amici tia". Maandag 13 februari, 8 uur: Filmavond Dorpsschoolkring. Dinsdag 14 februari, 8 uur: Uitvoering van het beroepstoneelgezelschap „De Schouwspelers" met het stuk „Pygma lion" van Bernard G. Shaw in „Ami citia". Vrijdag 17 februari: Grote bazar Lande lijke Rijvereniging „Bergruiters" in feestzaal „Vosman". Vrijdag 17 februari: Vrouwenwereldge bedsdag. Zaterdag 18 februari: Grote bazar Lan delijke Rijvereniging „Bergruiters" in feestzaal „Vosman". Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Is raël en 7 uur Ds. Adolfsen van Oot- marsum. Jeugddienst. Collecte voor het kerkkoor. 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Vos van Rijs- sen. Collecte voor het kerkkoor. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Vrije Universiteit. Geboren: Anton, zv A. Bulsink en M. W. van der Pluijm, Haarstraat 11. Hen., drika, dv R. Faber en G. ten Veen, H. J. Wansinkstraat 14. Berend Willem, zv B. J. Krikkink en J. H. Meilink, Beuse- berg 55. Albert Gerrit, zv E. Markvoort en Jonlcvr. H. G. van Coeverden, Beuse- berg 132. Ondertrouwd: M. Hofman, 25 jr. en J. de Boer, 23 jr., beiden te Holten. G. H. Schooien, 28 jr. en A. Tuitert, 24 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. Mekenkamp, 23 jr. en D. Schooien, 21 jr., beiden te Holten. G. M. Brinks, 32 jr. en T. B. Wechstapel, 30 jr., beiden te Holten. Overleden: Levenloos kind van B. J. Kruimelaar en G. Knol, Beuseberg 44. De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, ge speelde wedstrijden van de onderlinge competitie der Holtense schaakclub luidden als volgt: W. G. van der Hurk K. A. Koekkoek 01, P. van Walra ven—H. Roelofs 1—0, H. H. J. Stukkex— G. J. Hoeve 0—1, A. de Vries—F. C. Groenewoudt 01, G. BrandsA. Brau- nius 10, SteenbeegenF. J. Hol 01, K. A. KoekkoekH. Jansen afgebroken. bleven. Ook B. en W. hebben het met dit plan van ruim een miljoen wel even moeilijk gehad. Na een verdere uitvoerige gedachten- wisseling en nadat wethouder Vene klaas Slots nog had verklaard, dat hij een half jaar geleden ook nog huiverig tegenover de plannen had gestaan, ver klaarde de heer Sprokkereef, dat deze laatste woorden wel indruk op hem had den gemaakt en hij schoorvoetend zou meegaan. Het voorstel werd hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Met grote verwondering en dikwijls verbazing over wat zij zagen, hebben de afgelopen dagen meer dan driehonderd afnemers van de Fa. Gebr. Wansink waaronder vele vrouwen de silo en maalderij bezichtigd, welke in het afge lopen jaar verrezen zijn op de plaats, waar voordien de oude zuivelfabriek „De Eendracht" stond en waarvan de silo als een grijsgrauwe, maar door een be paald procédé uit esthetisch oogpunt toch niet sterk storende, kolos uit de dorps kern oprijst. Het is niet verwonderlijk, dat de be zoekers met bewondering en verbazing waren vervuld, want het is toch wel een enorm bedrijf geworden, dat in dit mas sale bouwwerk is ondergebracht. Men moet, al rondkijkend, wel respect krijgen voor de durf en ondernemingsgeest, wel ke deze particuliere ondernemers met de stichting van dit gebouw aan de dag heb ben gelegd. De bouw heeft met de afbraak van de oude fabriek een jaar geduurd en de kosten hebben, met inbegrip van de ma chinerieën, ruim f 350.000.bedragen. Het gebouw is ontworpen door de ar chitecten L. C. van de Bovenkamp te Plolten en H. J. Wegdam te Enter, ter wijl de machinerieën geleverd werden door de fa. Klein Bussink en Zn, te Apeldoorn. De silo heeft een hoogte van 23y2 me ter, zij heeft 6 verdiepingen en kan 640 ton graan bevatten., in 37 cellen van 13 ton en 25 ton. Een netwerk van buizen zorgt voor de verdeling van de verschil lende graansoorten, welke met een ja- cobsladder, vanuit de stortput buiten het gebouw en onder de vloer van de silo in een minimum van tijd naar boven wor den getransporteerd. ARBEIDSBESPARING Dit systeem heeft een belangrijke ar beidsbesparing voor het bedrijf gebracht, want thans kunnen de auto's met het losse graan wel vijf maal per dag een vracht halen uit de schepen in Deventer of Zutphen, terwijl vroeger met de oude methode, bij het vervoer in zakken, slechts twee vrachten per dag konden worden gelost, waarbij al dat graan op de schouders moest worden- verplaatst. Wanneer men nagaat, dat in het .be drijf 4500 tot 5000 ton granen worden omgezet, dan is het begrijpelijk, dat van de wagens der firma wel een intensief gebruik moet worden gemaakt. In de maalderij, die uit een grote kel der en twee verdiepingen bestaat, zijn de diverse meelsoorten opgeslagen, als o.a. vismeel, vleesmeel, zemelgrind, mine ralen en vital (een vitamine b). Met de granen, die in een hamermolen met een electromotor van 80 pk. worden geplet, worden zij voor de samenstelling van het mengmeel 'over het dak naar de aldaar opgestelde cycloon geblazen en vervolgens zakt dit mengsel naar bo* neden in de namengers naar de electri- sche bascule, die netto 50 kg. in de zak gooit. MENGVOEDERS Op deze wijze kunnen automatisch het rundermeel, varkensmeel, opfokmeel, dus alle meelsoorten, in de vereiste verhou dingen worden samengesteld. Hetzelfde gebeurt in de silo met het mengen der granen, waar vernuftig sa mengestelde instrumenten zo gesteld kunnen worden, dat zij de juiste samen stelling van de mengvoeders garanderen. De kwaliteit en de samenstelling dezer mengvoeders wordt dan nog doorlopend gecontroleerd door het Station voor Bak kerij en Malerij te Wageningen, terwijl de fa. Wansink is aangesloten bij de Y.V.M. (Vereniging Voorlichting Mole naars) te Deventer. Er zijn in het bedrijf wel meer dan 15 electromotoren, grote en kleine, die voor de beweegkracht van al die machines zorgen. Behalve de opslag van meelsoorten be vat de maalderij ook nog een z.g. boeren- opslag van pl.m. 300 ton rogge en. haver, een aparte kluis voor bestrijdingsmidde len en een privé kantoor. De grote loods aan de westzijde van het bedrijf, welke voorheen voor de op slag van graan en meel werd gebruikt, dient thans voor de berging van de pl.m. 2000 ton kunstmeststoffen, die jaarlijks worden omgezet, terwijl men aan de oost zijde nog de opslagplaats voor de brand stoffen aantreft, waarvan de omzet pl.m. 1750 ton betreft. De firma Gebr. Wansink is, naast de fa. Wonnink, die het vorige jaar haar 100-jarig bestaan herdacht, een van de oudste zaken in onze gemeente. Zij werd in liet jaar 1897 opgericht door de drie gebroeders Jan Albert, Derk Jan en Hen drik Jan Wansink, die geen van allen meer in leven zijn. ONTVANGST De huidige firmanten hebben onder leiding van de heer D. J. Wansink H.Jzn., o.m. wethouder onzer gemeente, hun klanten met de bezichtiging van het be drijf een aardige middag aangeboden, waarvan, zoals wij reeds zeiden, ook veel vrouwen gebruik hebben gemaakt. Na de rondleiding werden zij ontvan gen in hotel Holterman, waar verversin gen werden aangeboden en een eenvou dige maaltijd en waar mevr. A. Wansink- van den Brink een ■kleurenfilmpje draaide van de afbraak der oude fabriek en de opbouw der silo met maalderij. Verschillende groepen van klanten heb ben bij deze gelegenheid de firma een geschenk aangeboden, hoewel men zulks niet verwachtte. De heer Wansink heeft er aan het slot van deze samenkomsten op gewezen het prettig te vinden, dat ook de vrouwen meekwamen, omdat zij juist dikwijls een belangrijk aandeel hebben in de voe dering van het vee en zijn klanten ver der bedankt voor hun cadeaux. Deze toonden zich na afloop zeer vol daan over de bezichtiging van het be drijf en de royale ontvangst.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1