...Er zijn keepjes te Mem... Feest- sis toneelzaal ,,'t Bente Paard" in Dijkerheek officieel gepend Moor de boer Zaalopening Café ,,'t Bonte Paard" Prinses Margaret ontving grote blauwe diamant Preaehf handen Tjube95c>c RUIMTE MAKEN VOOR NIEUWE VOORRADEN TAL VAN GOEDEREN BENEDEN INKOOPSPRIJS No. 2. Jaargang 13 (Tweede Blad). ZATERDAG 14 JANUARI 1961. HOLTENS NIEUWSBLAD Hebben planologen ongelijk? Vrijdag 6 januari 1961 is, voor :de culturele mogelijkheden van de buurtschap Dij- kerhoek en omgeving, de analen der geschiedenis ingegaan als een bijzondere dag. Op die dag werd n.l. de feest- en toneelzaal van café ,,'t Bonte Paard" van de heer H. Kloosterboer, officieel in gebruik genomen, die de buurtschapbewoners de moge lijkheid biedt zich in een daarvoor passende omgeving te ontspannen en iets van de cultuur deelachtig te worden. In een wat ruimere en prettiger omgeving dan men tot nu toe gewend was, zal men in de nieuwe zaal, die plaats biedt aan 300 bezoekers, lezingen kunnen houden, toneel- en filmvoorstellingen kunnen bijwonen en een dansje kunnen maken, indien de om standigheden hiertoe nopen. De ontwikkeling schrijdt voort ook in de kleinste ge meenschappen. De officiële ingebruikneming van de nieuwe zaal, die al wel enige tijd gereed was, maar waarvan de afwerking nog wat op zich heeft 'laten wachten, geschiedde door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, in gezelschap van de beide wethouders, de heren B. J. Veneklaas Slots en D. J. Wansink en van de gemeente-secretaris, de heer G. J Langenbarg, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, die allen in enige relatie stonden met de buurtschap en met de familie Kloosterboer. Toen het dagelijks bestuur der ge meente bij ,,'t Bonte Paard" arriveerde, stonden de drie en een half-jarige Wim Paalman en de vierjarige Henk van de Brink, kleinzoons van de heer Klooster boer, als een paar echte kellners bij de ingang van de zaal gereed en bood de eerste de burgemeester de sleutel van de toegangsdeur en de andere hem bloemen voor mevr. Enklaar aan. Na een kort welkomstwoord van de heer Kloosterboer begaven de vele be zoekers zich in de zaal, waar de burge meester met een toespraak de officiële opening verrichtte. Met het uitspreken van zijn gelukwen sen, zowel aan het adres van de eigenaar als aan de buurtschap, verklaarde de burgemeester, dat de heer Kloosterboer de buurtbewoners een grote dienst heeft bewezen door deze zaal, waarin zij al hun festiviteiten kunnen arrangeren, te bou wen. Hij had er grote bewondering voor, dat de heer Kloosterboer het op zijn leeftijd nog heeft aangedurfd zo'n groot bedrag te investeren als voor het stich ten van deze feest- en toneelzaal nodig is geweest. Daar was beslist wel moed. voor nodig. Mr. Enklaar wees er op, dat planologen hebben voorspeld, dat de kleine platte landskernen geen levensvatbaarheid meer bezitten en op den duur zullen verdwij nen. De heer Kloosterboer heeft met dit ini tiatief, zoals het nu lijkt, deze uitspraak gelogenstraft en het tegendeel bewezen. Hij heeft het het gemeentebestuur met deze bouwerij niet moeilijk gemaakt en de problemen van het aanzien van het gebouw op een prachtige manier opge lost door het uiterlijk in de bestaande stijl te handhaven. Bovendien is, naar mag worden aange nomen, de aantrekkelijkheid van zijn zaak voor de 'toeristen en vakantiegan gers toegenomen. De burgemeester sprak tenslotte de hoop uit, dat de heer Kloosterboer en la ter zijn opvolgers, veel genoegen mogen beleven van het initiatief, dat in deze ge nomen is. Na de burgemeester sprak de heer G. Wissink, voorzitter van de Holtense Han delsvereniging, die met bijna haar volle dig bestuur vertegenwoordigd was, na mens deze vereniging de gelukwensen uit. Met het organiseren van de jaarlijkse winkelweek-aktie en andere festiviteiten heeft de middenstand altijd veel mede werking van de familie Kloosterboer on dervonden, aldus spreker, waarvoor men haar zeer dankbaar is. De ridder van ae moderne eeuw. Tussen de oude requisieten van het nieuwe toneelmuseum te Amsterdam heb ben vier Nederlandse overhemdenfabri kanten hun nieuwste snufjes op hun ge bied aan de pers getoond. Met verbazing bekijkt de Middeleeuwse De nieuwe zaal opent de mogelijkheid eventuele attrakties nog wat gemakke lijker te organiseren, hetgeen ook de Dij- kerhoekse winkeliers ten goede zal ko men. Spreker bood namens de winke liersvereniging een bloemstuk aan. De volgende spreker was de heer W. Starink uit Bathmen, voorzitter van de paardenfokvereniging ,,Holbatheo", die evenals de heer Wissink zijn dankbaar heid uitsprak voor de grote bereidwillig heid, die zijn vereniging steeds van de familie Kloosterboer heeft mogen onder vinden bij het organiseren van de jaar lijkse fokdagen en de daarop volgende gezellige avonden voor het uitreiken van de prijzen. Al tal van jaren heeft de heer Kloos terboer steeds de mogelijkheid gezien een deel van zijn terrein af te staan voor de paardenfokdag. Het bestuur van „Hol- batheo" is hem daarvaar zeer dankbaar en verheugt zich in het feit, dat deze mooie zaal tot stand kwam, waarin men reeds de eerste feestavond mocht orga niseren. Zwaluwen. De heer H. Kers sprak vervolgens de gelukwensen uit namens de Dijkerhoekse verenigingen, die afgevaardigden naar deze opening hadden gezonden, o.a. de school- en volksfeestcommissie, de buurt vereniging Schoolkring Dijkerhoek, de biljartclub en de afdeling der platte landsvrouwen. Zij allen zijn zeer verheugd, dat deze zaal tot stand kon komen, maar, zo meen de de heer Kers, de mensen uit Dijker- hoek alleen kunnen de kosten vandeze zaal niet goed maken; daarvoor zal ook wat moeten komen van de mensen, die in de zomer zullen aanleggen, van de vreemdelingen, die deze omgeving bezoe ken of op doortocht zijn. Spreker wees op de wandschildering boven het buffet, vervaardigd door de jongste der Gebr. Wissink uit Dijkerhoek, waarop een aan tal zwaluwen voorkomen. Zij zijn als het ware het symbool van de bezoekers, die bij ,,'t Bonte Paard" moeten neerstrij ken en waarvan de familie Kloosterboer de vruchten zal moeten plukken. Nadat de heer M. Krikkink, familielid uit Espelo, zijn gelukwensen in de vorm van een gedicht had uitgesproken (welk gedicht wij elders in extenso laten vol gen), dankte de heer Kloosterboer de sprekers voor hun vriendelijke woorden en de vele bloemen (35 stuks), die men bij deze gelegenheid heeft mogen ontvan gen. Heel lang heeft hij reeds met plannen voor het bouwen van een feestzaal rond gelopen. Aanvankelijk vooral met de ge- ridder het overhemd van de toekomst, ver vaardigd van getricoteerde enkalongarens, waardoor het contructievc overeenkomst vertoond met de oude maliënkolder van de ridder. Het nare opwippen van de boord na het wassen is door een fabrieks geheim ondervangen. Bonte Peerd sinds oole tieden Pleisterplaats veur jong en oold, Veur jagers in eur greune pekske Of deftige leu met hoogen hood, Vraehtrieders en Karmisgeste Hadden hier un vaste steê. Mennig ding is hier verhandeld, Mennig borreltje verteert. De peerde konden het wel roeken As de voerbak nöder kwam. Was het weer wat al te biester, Ging het op de stal dan an. Volle is er sinds veranderd, Volle is 't er umgekeerd. Maar de pleisterplaatse bleef toch, Is nog heden ,,'t Bonte Peerd". As familielid kwam ik hier Ook wel of en too op an. Maar as klant kan ik wal zeggen Had 't Bonte Peerd an mie geen besten Maar de zaak is wal veranderd [dan. De zalen bint wal uutgebouwd, Maar vuur dissen tied te klein nog Op de keper good beschouwd. En un brulfte op de delle Zo bi'j de beeste en bi'j 't peerd. Nee doar kon men toch neet dansen Dan leep alles toch verkeerd. Ja dan kon het wal gebuuren, dachte met het oog op de stalling van het vee aan een aparte zaal. De burgemeester heeft hem toen gead viseerd om dit niet te doen, maar de vee stalling te verplaatsen en de zaal in het eigen pand onder te brengen. De heer Kloosterboer verklaarde achter af blij te zijn, dat hij aan dit advies ge volg heeft gegeven en dat het thans zo gelopen is. Hij sprak de hoop uit, dat allen zullen meewerken om de zaak ren dabel te maken, opdat zij kan blijven voortbestaan. Na deze toespraken werden door hem verversingen aangeboden en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Avondbijeenkomst. 's Avonds organiseerde de Volksfeest commissie in de nieuwe zaal een gezelli ge avond voor de intekenaren op de lijs ten van het volksfeest, waarbij de to neelclub OGH opvoerde de één-akter: „In de aap gelogeerd", een klucht, die veel vrolijkheid verwekte. Voorts werkte aan deze avond mee een muziekband uit Bathmen en trad als conferencier op de heer J. Leijenaar en als goochelaar de heer Heuvelman Jr., beiden eveneens uit Bathmen. Het was een prettige avond, waarbij de bezoekers nog wat nac.er konden kennis maken met de mogelijkheden, die de ver enigingen nu in Dijkerhoek o.a. in de vorm van een ruim toneel, ten dienste staan. Het ligt in het voornemen van de fa milie Kloosterboer om in het seizoen eens in de maand een dansavond te organise ren. De eerste, druk bezochte, avond had za terdag 7 januari plaats, toen de danslus- tigen vrije toegang hadden om met de ingelegde dansvloer kennis te maken. II f ffl B en pijn weg- Bak fl fiia «rijven met DANP9 MEDEDELING RIJKSLANDBOUWVOORLICHTING Hierbij deel ik U mede, dat de heer W. Rietberg1, Boschkampstraat 25 te Holten, met ingang van 1 januari is belast met bedrijfseconomische werkzaamheden en in verband hiermede is ontheven van zijn werkzaamheden in het rayon Holten. Met ingang van bovengenoemde datum is de heer J. W. Lubbersen, Dorp 136a te Bathmen, tel. 06704438, belast met de voorlichtingswerkzaamheden in het rayon Holten. De Rijkslandbouwconsulent, ir. G. K. VELDMAN. De Pluimveeteeltregeling voor 1961 aanzienlijk verruimd De „pluimveeteeltx'egeling 1961", welke voor het jaar 1961 het aanhouden van volwassen hennen regelt, is een dezer dagen afgekomen. Zij is in werking ge treden met ingang van 1 januari 1961 en eindigt met ingang van 1 januari 1962. Het maximum aantal volwassen hennen dat thans mag worden aangehouden op bedrijven ter grootte van y± t.m. 3 ha. cultuurgrond is verhoogd van 250 op 300 stuks per volle ha. cultuurgrond. Op bedrijven ter grootte van 3 t.m. 20 ha. mogen maximaal 900 stuks (voorheen 750 stuks) volwassen hennen worden aan gehouden en op bedrijven met meer dan 20 ha cultuurgrond maximaal 150 stuks (voorheen 125 stuks). Ondernemers die over geen of minder dan ha cultuur grond de beschikking hebben, mogen, gelijk tot nu toe het geval was, niet meer dan 50 stuks volwassen hennen aanhouden. De voor 1 januari 1961 door of vergunningen blijven voor zover vee en Eieren afgegeven ontheffingen ofv ergunningen blijven voor zover deze inmiddels niet zijn vervallen of in getrokken normaal van kracht en behoeven niet opnieuw te woiden aan gevraagd. Het op deze ontheffingexx of vex'gunningen vermelde aantal volwas sen hennen wordt geacht te zijn verhoogd met 50 c/o voorzover het vóór 1 januari 1960 afgegeven vergunningen of onthef fingen betreft; 20 voorzover het in de loop van 1960 afgegeven ontheffingen be treft. 6 JANUARI 1961 Die duuzelig was en vol jolijt Soms de koo greep um den hals hen, Inplaatse van een jonge meid. As wi'j dan is bi'j Hendrik kwamen, Och dan werd wal eens beschouwd, De delle die mos glad veranderd En tot zaal worden umebouwd. Gooi de reppels an de kante, Gooi de hielle der maar uut. Ook de ramen mot wat groter En un zooider resoluut. Een tooneel deent er te weêzen En ook zeker un buffet. En inplaatse van de steender Ook un vloer zo glad as spek. Ieleu hebt zo wal good proaten. Kloostexixoer krabben dan 't oor, Maar hij dach: ik. mot is kieken Is den pot nog wal zoo zwoar. Det völ met 't kwam in orde, Prinses Margaret ontving dinsdagmiddag in Londen uit handen van de heren Lode- wijk en Joseph Asscher een grote blauwe diamant, welke bij Asscher's Diamant Mij. N.V. te Amsterdam is gekloofd en gesle pen. De diamant, een steen van zeldzame kwaliteit, is een huwelijksgeschenk van de Afrikaanse staat Sierra Leon voor prinses Margaret en haar gemaal. De blauwe dia mant is de eerste steen sedert de wereld vermaarde Cullinan-diamant (1907), die in De nimmer onderbroken stroom van goederen die de industrie op haar af nemers loslaat, liéeft nu eenmaal tot gevolg, dat af en toe even halt gehou den moet worden vóór de wisseling der seizoenen om ruimte te kunnen maken voor nieuwe voorraden en dat is de gro te kans voor hen die toch wel een goed stuk op prijs stellen, maar er alles voor gevoelen en dat met reden om voor zo weinig mogelijk geld te kopen. Daar schuilen ware artisten onder, en dan voornamelijk onder de kopende huis vrouwen en de goed geklede vrouwen en meisjes die precies weten wat ze hebben willen. Deze px-ettige tijd is nu weer aangebro ken. Onze winkelzaken staan voox'aan in de De tekening worden good'ekuurd. Ambachtsvolk ging an den arbeid En zoo heft 't rxiet lange eduurt, Heel de zaal kwam op de peute En de Diekerhoek der bie'j. No konden zi'j een feest wal hooien. Volle waarn der met eur bliej. De borgemeister kreeg de sleüttel En de zaaldeur die ging los. Kloosterboer die keek wat glunder, Was ok wal un betje trots. No het moch zich loaten kieken, Det mag eerlijk wal ezegd, Het haalde um völle uut het laadje, Det het der völle wier in breg. Het woord det is no an oe mensen, Die der straks gebruuk van maakt. Want Kloosterboer is ook neet gek, Hef det neet veur niks emaakt. Och van dage zal 't wal goan nog, Maar hij krig oe later wal. Och, zo geet 't met iedereene, Joa, zo geet het overal. Det de zaal dan zoo mag weêzen Tot behoefte van de tied. Det eu roop dan uut mag greuen, Moge klinken, wied en zied. MANSOOM. Espelo, januari 1961. Amsterdam voor het Britse hof werd ge slepen. Het kostbare huwelijkscadeau werd eind september via de Londense juweliersfirma Garrard hofleverancier van het Britse koninklijk huis naar Amsterdam over gebracht. De blauwe diamant werd bij de fxima Asscher geslepen tot een zeer chique z.g. markies (58 facetten). Eind oktober werd de markies naar Londen verzonden. Het is de Hamameiis die 't 'm doet r.j met service en voorraden en geen won der, dat hier alles te vinden is wat het oog boeit. Een hele serie verbluffende aanbie dingen zal weken achtereen de „markt" beheersen en tallozen zullen koopjes binnenhalen, waar ze lang met plezier aan terug zullen denken. Nu kunnen ze hun slag slaan en zul len dat zeker doen. Onze voortreffelijke winkelzaken zijn op alles voorbereid en willen niets liever dan „schoon schip" om straks en dat staat maar zo weer voor de deur met uitge breide, frisse en modieuze voorraden te kunnen aantreden. En zo wentelt het rad steeds verder. Zo moet het ook. Net zomin als het presenteren van een smakelijke schotel absoluut noodzakelijk maakt, dat alle mogelijke dure ingrediënten gebruikt moeten worden net zomin behoeft de koper die gesteld is op een „goed stuk" veel geld te besteden. De seizoenopruiming is daar om hem of haar op de juiste weg te helpen. k-l88i

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5