Personenauto geslipt en totaal uitgebrand RAADSVERGADERING lezing Kinderbescherming en onfspsorde jeugd Hotel- ea Pensïonlijst Bezichtiging silo Gefer. Wansink Kinderoperette A.N.W.B. start nieuwe faze in „Actie Veiligheidsgordel" Eindies cursus spreken in 't openbaar Rijks- en provinciale studietoelagen AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 2. Jaargang 13. ZATERDAG 14 JANUARI 1961. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jlöltens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05483 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 De Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen vergaderden in 't Bonte Paard onder lei ding van hun presidente mevr. M. Rei- link-Kei's. Deze heette in haar openings woord twee nieuwe leden welkom en de heer Van Aken uit Almelo, die kwam spreken over het werk van de vereniging „Pro Juventute". Nadat enkele huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, kwam de heer Van Aken aan het woord, die voor de dames belang rijke facetten belichtte betreffende de kinderbescherming en. de ontspoorde jeugd. Spreker wees er daarbij op, dat men toch wel moet bedenken, welk een zware taak er met de opvoeding van de kinde ren op de schouders der ouders wordt gelegd en vooral op die van de moeder, aan wie het kind vanaf de geboorte wordt toevertrouwd. Hij adviseerde de aanwezigen de kin deren toch vooral naar de kleuterschool te sturen, want daar leert het kind reeds vroeg hoe het met andere kinderen om moet gaan en dat ze b.v. hun speelgoed ook aan anderen geven. Ontspoorde kinderen komen vaak uit gezinnen, waar de band tussen de ouders niet goed is en de kinderen daardoor op straat terecht komen in plaats van bin nen de beschermende invloed van het gezin. Daaruit kunnen diefstal en tal van andere slechte eigenschappen voortkomen. De heer Van Aken adviseerde zijn ge hoor de kindex-en toch vooral tijdig voor te lichten omtrent het sexuele leven en als er moeilijkheden zijn toch vooral tijdig de hulp van zijn vereniging in te roepen. De V.V.V. is al vroeg begonnen met de herziening van de z.g. hotel- en pen- sionlijst, welke jaarlijks in ettelijke dui zendtallen bij het te verzenden reclame materiaal wordt ingesloten. Zij bevat, behalve inlichtingen omtrent de hotels en pensions, ook gegevens be treffende de bungalow-kampen, zomer huisjes, kampeerboerderijen en kampeer terreinen in onze gemeente. Deze lijst wordt, met het oog op gewijzigde prijzen en andere gegevens, elk jaar vernieuwd en zo nodig aangevuld. Belanghebbenden, die wijzigingen wen sen te zien aangebracht in deze lijst of daarop alsnog geplaatst wensen te wor den, moeten daarvan op korte termijn mededeling doen aan de administrateur, de heer G. H. Kers, voorzover deze nog geen contact met hen heeft opgenomen. In een aankondiging in dit nummer kan men daaromtrent nadere inlichtingen vinden. Het aantal overnachtingen heeft zich, wat het toerisme betreft, in het afgelopen jaar bijna verdubbeld en. bedroeg 101.744. Holten komt in trek. Men verzuime niet van dit reclamemid del gebruik te maken. Door het werk van Pro Juventute lukt het meestal de ontspoorde kinderen weer in de maatschappij terug te brengen. Nadat er gepauzeerd was werden door de heer Van Aken nog tal van vragen beantwoord. De presidente bracht hem ten slotte dank voor zijn leerzame inleiding en wenste allen wel thuis. De Fa. Gebr. Wansink heeft haar grote nieuwe silo, maalderij en graanpakhuis, welke het vorige jaar verrezen zijn op de plaats van de vroegere zuivelfabriek, voor haar klanten en eventuele belang stellenden ter bezichtiging opengesteld. Reeds velen hebben hiervan gebruik ge maakt, terwijl ook de volgende week daarvoor nog gelegenheid zal worden ge boden. In een aankondiging in dit num mer kan men daaromtrent nadere bij zonderheden vinden. Wij hopen in ons volgend nummer op bouw en ingebruikneming van dit enorme bedrijfspand nader terug te komen. Onder leiding van de dames Wolters en hun helpsters, wordt zaterdag 21 jan. a.s. in Amicitia, onder auspiciën van de Vereniging Volksonderwijs, door de schooljeugd opgevoerd de operette „De Witte Wolf" van J. A. Tj. van der Wal. Deze kinderoperette is geschreven naar een Litaus sprookje en bestaat uit 3 be drijven. De zangteksten zijn van mevr. C. H. v. d. Wouw-van Donge. Zij zal zeer zeker grote belangstelling trekken. In een aankondiging in dit nummer vindt men nadere bijzonderheden Donderdagmiddag om 1 uur is de heer G. van L. uit Velp wel bijzonder sneu van zijn auto een bijna fonkelnieuwe Renault-Dauphine afgekomen. Komen de uit de richting Rijssen slipte zijn wagen, ter hoogte van de ötler, door de gladheid van de weg. Zij kwam in de berm terecht, ging enkele keren over de kop en kwam weer op haar wielen op de weg te staan. De bestuurder, die door andere automobilisten uit zijn wagen werd geholpen, maar geen letsel kreeg, dacht het ongeluk en de schrik reeds ge heel te boven te zijn gekomen, toen na pl.m. 10 minuten de auto waarschijn lijk door kortsluiting plotseling in brand vloog en totaal uitbrandde. De Rijssense brandweer, door voorbij komende automobilisten gewaarschuwd, heeft met de nevelbluswagen het vuur nog wel geblust, maar toen was er van de auto niets anders dan een wrak meer over. Ook de Holtense brandweer kwam nog ter plaatse, maar behoefde niet meer op te treden. Volgens ooggetuigen heeft de eigenaar het skelet van de wagen voor ruim hon derd gulden, aan een sloper verkocht. Hij was niet verzekerd tegen casco-schade. Wegenwachten reiken honderdduizenden automobilisten brieven uit De Toeristenbond ANWB, die sinds enige maanden een intensieve campagne voert voor het gebruik van veiligheids gordels door automobilisten, heeft in de ze aktie ook zijn wegenwachten betrok ken. Met ingang van 11 januari zal elk van de 240 „gele pechbestrijders" op ons we gennet de automobilisten, waarmee hij in contact komt, een brief overhandigen. In deze brief, die in een oplage van 200.000 is gedrukt, zet de hoofd-directeur van de ANWB, de heer A. Blankert, uit een welk een bescherming veiligheids gordels bieden aan de inzittenden van een auto, die bij een ongeval betrokken raakt. Met klem raadt hij elke autobe zitter aan, deze riemen in zijn voertuig te laten aanbrengen. Alle ANWB-leden- automobilisten, die een bezoek brengen aan één der technostations of bijkantoren van de Bond, krijgen eveneens een der gelijke schriftelijke opwekking. Onder meer bij circulaires en medede- MOOIE OPBRENGST De zendingscollecte voor de Soemba- zending, die tijdens de Kerstdagen in de Geref. Kerk werd gehouden, heeft f 644.25 opgebracht. ARM GEBROKEN De 8-jarige Charles Reeves, wonende aan de Kolweg, kwam zaterdagvoormid dag bij het beoefenen van de rolschaats- sport zo ongelukkig te vallen dat hij zijn linkerarm brak. ONDERHANDS AANBESTEED De heer H. J. Aanstoot, Look 64, heeft het bouwen van een dubbel woonhuis opgedragen aan de aannemers A. Riet man en Gebr. Meerman. lingen aan de leden zal de ANWB meer dan 250.000 kaartjes voegen, die een drin gend advies tot het gebruik van veilig heidsgordels behelzen. Tijdens deze „aktie veiligheidsgordel", die drie maanden zal duren, zullen de we genwachten achter op hun motorcombi naties borden meevoeren, waarop de tekst: „Veiligheidsgordels in uw auto!" is aangebracht. Er ontstond door de brandende auto midden op de weg een enorme verkeers opstopping, waarbij het verkeer meer dan een. half uur gestremd was, terwijl de publieke belangstelling zeer groot was. Op dezelfde plaats waren die morgen ook reeds twee Holtense ingezetenen met hun auto geslipt, zonder dat dit echter ernstige gevolgen had. Woensdag had in een van de lokalen van de voormalige landbouwschool de eindies plaats van de cux-sus „spreken in het openbaarf', uitgaande van de Plaatselijke P.J.G.O.-afdelingen. De cur sus werd gegeven door de heer Wesselink uit Heino. Aanwezig waren bij deze eindies o.m. de heren Koster uit Zwolle, Westra van de O.L.M. uit Nijverdal, de heer J. H. Sprokkereef te Holten namens de com missie van Toezicht en het bestuur van de P.J.G.O.-afdelingen. Na een korte uiteenzetting van het doel van deze cursus door de heer Kos ter werd het woord gegeven aan de cur sisten, die ieder een korte spreekbeurt moesten vervullen over een bepaald on derwerp. De jury beoordeelde de pres taties naar onderwerp, vooi'dracht en contact. De volgende cursisten slaagden: de da mes D. Rietberg en A. Wegstapel en de heren E. Haverslag, B. Renseix, J. Ren- sink, Joh. Klein Teeselink, A. Schippers, Joh. Bx'onsvoort, W. Aalpol en G. J. Beid- man. Aan het slot van de bijeenkomst bood een der cursisten, de heer Joh. Bronsvoort, de heer Wesselink, met een dankwoord, een boekenbon aan. De voorzitter van „Jong Holten", de heer Joh. Nikkels, bedankte hem namens de P.J.G.O.-afdelingen voor het voortref felijk slagen van de cursus. De gemeenteraad komt woensdag 18 ja nuari a.s. des namiddags 2 uur ten ge meentehuize bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen der openbare vergadex-ingen van 10 oktober 1960 en 24 november 1960. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot aankoop van grond van W. ter Velde c.s. alhier. 4 Voorstel tot het voorlopig vaststellen van de bedrijfsrekeningen en de ge meenterekening over het dienstjaar 1958. 5 Voorstel tot wijziging van de controle regeling op de met geldelijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren in vex-band met de stichting van een aardgasdistributiebedrijf. 6 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan Mej. M. A. Maat, als leidster der openbai'e kleuterschool. 7 Voorstel tot onbewoonbaarvexklaring van de woningen Binnenstraat 8, La- renseweg 25 en 27. 8 Vo ox's tel tot het in eigendom overne men van de woningen der bouwver eniging „Beter Wonen". 9 Voox'stel Lot het toepassen van artikel 19 der lager onderwijswet 1920 ten aanzien van de openbare lagere school te Espelo. 10 Voor-stel tot het bouwen van een open baar slachthuis en het ver-lenen van het daarvoor benodigde crediet. 11 Voorstel tot het vaststellen van de bedx-ijfsbegrotingen en de gemeente begroting voor het dienstjaar 1961. 12 Voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor het open baar onderwijs, bedoeld in art. 55 bis der Lager-onderwijswet 1920 voor het jaar 1961. 13 Rondvraag. Na het huwelijk van de zuster, die hier mede in het wereldnieuws kwam, staat de broer ook wat meer in de algemene belangstelling, alleen geldt het op een an der terrein. We bedoelen Don Jaime de Mora y Ara- gon, de broer van Koningin Fabiola van België. In de Parijse uitgaanskringen is hij een bekende gast en noemt men hem „Jimmy", hij is het zwarte schaap van zijn familie. Hier toast hij en eet op vreemde, mis schien gezellige wijze broodjes met de be kende Fx-anse chansonnière Patachou. In ons vorig nummer hebben wij reeds mededelingen gedaan omtrent de moge lijkheden om ten behoeve van bepaalde schoolopleidingen en studies voor een px'ovinciale studietoelage in aanmerking te komen. ,t Gedurende de maand januari zijn for mulieren daarvoor ter gemeente-secreta rie verkrijgbaar. In de dagbladen van dinsdag j.l, zijn in de vorm van grote advertenties, mededelin gen gedaan omtrent het verkrijgen van x-ijksbeurzen en rijksstudietoelagen, o.a. als giften en als renteloze voorschotten. Het gaat hier voornamelijk om muziek- en dansstudies, studie aan Universiteiten en Hogescholen, aangewezen scholen voor voorbereidend en/of middelbaar ondexi- wijs, uitgebreid en middelbaar Nijver heidsonderwijs, scholen voor maatschap pelijk werk, voor opleiding tot leider-s en leidsters voor jeugdvorming, voor sport leiders en spox-tleidstex-s, opleiding voor ondex'wijzers en onderwijzeressen en voor kleuterleidsters. Voor hen, voor wie het moeilijk of bijna onmogelijk is deze kosten geheel zelf te dragen bestaan hier mogelijkheden voor een tegemoetkoming. De provinciale regeling voor het ver strekken van reiskosten voor het bezoeken van ambachtsscholen (lagere technische scholen), lagere landbouw- en lagere landbouwhuishoudscholen, enz., is met in gang van het cursusjaar 1961/62 ingetrok ken. Officiële publicatie AANGIFTE HONDENBELASTING 1961 Houders van honden in de zin van de verordening op de heffing van honden belasting in deze gemeente worden ge wezen op hun verplichting van het heb ben van honden elk jaar aangifte te doen vóór 1 maart en wel op dinsdag- of don derdagvoormiddag ter gemeentesecreta rie (afdeling financiën, boven). Betaling der belasting dient gelijktijdig te geschieden ten kantore van de ge meente-ontvanger. De aandacht wordt daarbij gevestigd op de volgende bepalingen: le. Onder het verlaagde tarief vallen en kel honden, uitsluitend gehouden ten dienste van de landbouw of enig be drijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven; 2e. Zij, die in de loop van het jaar hou der van één of meer honden worden of zij, wier hond in de loop van het jaar een bestemming krijgt, niet ge- rioemd onder ïen le, zijn verplicht daarvan binnen 14 dagen aangifte te doen ter gemeentesecretarie; 3e. In geval van verzuim van tijdige aan gifte of in geval van een onjuiste aan gifte kan, ongeacht de mogelijkheid van strafvervolging, de aanslag wor den vex-viervoudigd. Holten, 12 januari 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Zaterdag 14 januari, 8 uixr: Uitvoering van Holtens Toneel in „Amicitia" met opvoering van „Route Kopenhagen" Zaterdag 14 januax-i: Opruiming dames- en herenconfectie bij Gebr. Schuppert (zie adv.). Aanvang opruiming in het Schoenhuis van H. Steunenberg en Zn., Dorpsstraat 4 en Gebr. Steunen berg, Larenseweg. Tevens aanvang van de opruiming bij H. J. Beltman, Dorpsstraat 9. Dinsdag 17 januari, 8 uur: Vergadering Hervormde vrouwenvereniging Dijker- hoek in „Bethaixië". Opniiming bij schoenhandel Oolbekkink, Oranjestr.; A. Mulder, Oranjestr.; Fa. J. W. Dolle- kamp en Zn.; G. J. Schuppert, Oranje straat; „Feest voor de Huismoeders" bij Gebr. Schuppert; opruiming bij H. Roelofs; W. Oolbekkink; Holtense Boekhandel; Fa. E. Wonnink. Woensdag 18 januari, 2 uur: Raadsverga dering. Donderdag 19 en vrijdag 20 januari, 7.30 uur: Filmavond School met de Bijbel („Eroïca"). Vrijdag 20 januari, 8 u.: Voordracht door de heer Lauxjermann uit Amsterdam voor de plattelandsvrouwen en echtge noten, afdeling Espelo. Zaterdag 21 januari, 7.30 uur: Bal in café Maats (zie adv.). Zaterdag 21 januari, 7.30 uur: Jubileum uitvoering Toneelvereniging „De Wip- pert" (zie adv.). Zaterdag 21 januari, 8 uur: Opvoering operette „De witte wolf" in „Amicitia". (zie adv.). Zaterdag 21 januari: Laatste dag opgave voor hotel- en pensionlijst WV (zie adv.). Donderdag 26 januari, v.m. 10 uur: Voe der- en weidebouwdag van de OLM, CBTB en Bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek. Spreker ('s morgens): de heer P. Oosterveld. 's Middags fo rum. Donderdag 26 januari, 's middags 2 uur: Ledenvergadering Onderling Veefonds „Holten" in hotel „Vosman". Vrijdag 27 januari, 7.30 uur: Herdenking 15-jarig bestaan Plattelandsvrouwen in „Amicitia". Spreekster: mevr. T. J. Troelstra-Romeijn. Woensdag 1 februari, 2-2.30 uxxr: Moeder cursus wijkgebouw Groene Kxuis. Zaterdag 4 februari, 7.30 uur: Feestavond Voetbalvereniging „Holten" in „Amici tia". Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. van Druten en 7 uur Ds. Israël. Extra col lecte Kerkkoor. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Extra collecte Kerkkoor. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoog kamp (Bed. H. Avondmaal en Dank zegging). Geboren: Jan Johan, zv H. Baltes en J. Krikkink, Espelo 68. Gerritdina Har- mina Hendrikje, dv H. Wissink en M. J. Oolbekkink, Look 23. Martinus Ger- hardus Johannes, zv H. J. Deten en J. G. Kolkman, Dijkerhoek 88. BEVOLKING: Ingekomen: A. Kruissink en gezin van Laren naar Boschkampsstraat 18. Vertrokken: J. Kraaijeveld en gezin v. Boschkampsstraat 18 naar Hoogeveen. U. P. Boissevain van Dijkerhoek naar Voorst. C. J. Meuleman en gezin van Holterberg 46 naar Soest. G. G. Wes- terik van Larenseweg 1 naar Eindho ven. Gevonden: 1 sjaal; 1 reservewiel; 1 he renhandschoen; 1 regenbroek; 1 lederen schede van paardentuig. Verloren: 1 dameshandschoen; 1 jon- genshoed. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie 'te Holten, doch uit sluitend van 913 en van 1422 uur. MACHTIGINGEN VUURWAPENWET 1919 Met het oog op de afloop van de gel digheidsduur van de aan belanghebben den verleende bijzondere machtigingen ingevolge de Vuurwapenwet 1919, ver zoek ik hen dringend deze machtiging vóór zaterdag 21 januari e.k. ter gemeen tesecretarie in te leveren. Desgewenst kan de geldigheidsduur, indien daar overigens geen bezwaren te gen bestaan, worden verlengd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij niet-tijdige verlenging der machti ging, een strafvervolging moet worden ingesteld, wegens het onbevoegd voor handen hebben van de betrokken vuur wapenen. Holten, 12 "januari 2961. Het Hoofd van Plaatselijke Politie der gemeente Holten, W. H. ENKLAAR.-

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1