najaarsvergadering „De Vrijheid" Forumavond Agrarische Contactcommissie Gemeente-avond van IfoQrlichtmg betreffende Internationale Hulpverlening Wild varken gescheten Aardgas komt binnen het bereik der Heltense gemeenschap Ree bciste op auto m imis Onkruidbestrijding in de winterrogge No. 48. Jaarganr 12 (Tweede Blad). SATERDAG 8 DECEMBER I960 IOLTENS NIEUWSBLAD Meer melk. Goede kwaliteit der producten In de woensdagavond in hotel Holter- nian gehouden najaarsvergadering van de Coöp. Ziuvelfabriek ,De Vrijheid' hebben de voorzitter, de heer J. H. Sprokkereef, en de directeur, de heer C. Broersina, voorlopige mededelingen gedaan omtrent de afgelopen bedrijfsperiode. In deze ver gadering, die druk bzocht was, heeft de heer Wolbers, chef van de buitendienst van de OBF te Coevorden, een inleiding gehouden over kapitaal- en pensioenver zekering en later zijn inleiding met de vertoning van kleurendia's nader onder streept. De heer Sprokkereef opende de ver gadering met er op te wijzen, dat de weersomstandigheden in het afgelopen jaar gunstig zijn geweest voor de vee houderij. De technische ontwikkeling bij de grasoogst o.a. door het gebruik van de z.g. maaikneuzer, zal waarschijnlijk gunstige resultaten afwerpen. CONCENTRATIE Spreker wees verder op de in de vak bladen naar voren komende tendens tot concentratie en specificatie in de zuivel sector. Ook in deze omgeving is men actief geweest en heeft een samenspre- king plaats gevonden met de fabrieken te Laren en Markelo, welke echter niet tot een resultaat heeft geleid. Momenteel tracht men in Drente tot grotere concentratie te komen door de stichting van centrale zuivelbedrijven. Ook in het G.O.Z.-gebied ligt, naar spre kers mening, nog een belangrijk terrein braak. De heer Sprokkereef deelde mede, dat de in de afgelopen zomer geopende zui- velwinkel in de Dorpsstraat, gezien de omzet over de afgelopen periode, in .een behoefte voorziet. Hij maakte leden, per soneel en directie een compliment voor het behalen van de zilveren medaille voor kaas bij de F.N.Z.-keuring in de maand september. De directeur, de heer C. Broersma, deelde vervolgens mede, dat de melk- aanvoer tot 25 november j.l. weer 6 hoger is dan over dezelfde periode van het vorige jaar en 13.720.315 kg bedroeg. KWALITEIT Globaal genomen was de kwaliteit van de melk goed. Overwogen wordt door persoonlijk contact in moeilijke gevallen nog wat verbetering te brengen. In het afgelopen bedrijfsjaar is het melkvervoer te duur geweest maar door reorganisatie zal dit probleem voor het komende jaar wel opgelost zijn, doordat de kosten tot normale proporties zijn teruggebracht. Goedkoper vervoer is niet te verwachten, voordat de toestand van de zandwegen sneller en gemakke lijker transport mogelijk maken. Betreffende de kwaliteit van de ver vaardigde produkten verklaarde de di recteur, dat deze wat de boter betreft goed is geweest. Wel is een verbetering der apparatuur in de fabriek noodza kelijk, maar deze wacht nog op een be slissing omtrent een centrale boterfabri- cage. De mogelijkheid daarvan wordt onder-zocht. De kwaliteit van de kaas was uitste kend. De directeur is van mening, dat het huidige systeem van de melkaanvoer (in de zomer 2x rijden) deze kwaliteit gunstig heeft beïnvloed, omdat, als er melk overgehouden wordt, dit dan verse melk is. De afzet van de produkten leverde geen moeilijkheden op. De: contractuele verkoop van de kaas door middel van een grote verkoopvereniging geeft reden tol tevredenheid. Nationaal gezien is de afzet der zuivelprodukten moeilijk ge weest en had zij plaats tegen te lage prij zen. De invoerbelemmei-ingen in de di- verse landen zijn te groot. Wanneer er in E.E.G.-verband een nivellering van kos ten komt, zal dit binnen de E.E.G.-landen waarschijnlijk wel gemakkelijker wor den, maar dit houdt tevens in, dat een rendabele afzet buiten het E.E.G.-gebied moeilijker wordt, aldus de heer Broer sma. YSALACTA Wat de samenwerking in Ysalacta- verband betreft, deelde de directeur me de, dat deze voor de toekomst nog niet is opglost. (Deze samenwerking tussen de fabrie ken te 's-Heerenbroek, Holten, Den Hulst, Nieuwleuzen, Wijhe en „Op hoop van zegen" te Zwolle loopt het volgend jaar af. Red.) De wil tot samenwerking is zeer zeker aanwezig, maar de vorm waarin zij ge goten zal worden is nog een probleem. Deze vorm zal dan ook zekex gevonden v/orden als men in het oog houdt, dat het uiteindelijk gaat om de hoogste melkopbrengst voor de boer. NOG GEEN UITBREIDING KAASFABRIEK De heer Broersma wees er ten slotte nog op, dat in het verleden al eens ge sproken is over de mogelijkheid de pro- duktie van kaas te verdubbelen. Dat dit tot nu toe achterwege gebleven is, vindt zijn oorzaak in 'n te lage meer-opbrengst uit de kaas. Daarom acht het bestuur de investering van ettelijke tonnen niet ver antwoord. Zolang er in Ysalacta-ver- band nog een weg is voor de melk, geeft dit ook geen moeilijkheden. BESTUUR Na de mededelingen van de directeur had de bestuursverkiezing plaats waar bij de aftredende bestuursleden de heren H. Bronsvoort (Markelo) en J. W. Boode, Espelo, met bijna algemene stemmen werden herkozen. In plaats van de aftredende commis sarissen, de heren J. A. Kolkman en E. Jansen, die statutair niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heren Joh. Bronsvoort, Beuseberg en G. H. Aaltink, Neer dorp. Bij de rondvraag verzocht een der le den de mogelijkheid te bespreken om de leden en met name de boerenjeugd in de gelegenheid te stellen om de fabriek te bezichtigen. Door het bestuur werd dit toegezegd. Tenslotte heeft de directeur nog enkele mededelingen gedaan omtrent de abor- tusbestrijding in 1960. Het .bussenmelkonderzoek leverde op de navolgende data de daarachter ver melde resultaten op: 14 jan, 458 bedrijven negatief 26 bedrijven of 5.3 positief 5 april 471 bedrijven negatief 23 bedrijven of 4.7 positief 5 juli 459 bedrijven negatief 12 bedrijven of 2.5 positief 4 okt. 478 bedrijven negatief 6 bedrijven of 1.2 positief Na 1 januari 1960 werden 125 runde ren afgevoerd met vaste subsidie, terwijl na 1 mei 1960 58 dieren werden ge taxeerd. Het getaxeerde subsidiebedrag voor deze dieren bedroeg totaal 23860.50, hetgeen gemiddeld ƒ411.per dier be droeg. Er werden 78 te vroeg geboren kalve ren voor ondezoek opgezonden, waarvan 65 keer geen positieve abortusbacteriën werden aangetoond, terwijl dit in 13 ge vallen wel het geval was. Bovendien werden 71 nageboorten voor onderzoek opgezonden, waarvan 3 keer met positieve uitslag. Er werden dit jaar 16 abortus-erken ningen ingetrokken, doordat zich een be smetting openbaarde. Hiervan hebben 9 bedrijven de erkenning inmiddels terug, aldus de heer Broersma. Aan het slot van de bijeenkomst wer den door de heer Wolbers van de O.B.F. een aantal interessante dia's vertoond. MAATSCHAPPELIJK WERKER De heer E. Lammers te Holten slaagde te Utrecht voor het diploma maatschap pelijk werker (2e deel). Hij ontving zijn opleiding van de Stichting voor Maat schappelijk Werk te Haarlem. Onderwijs en arbeidstijdverkorting behoorden tot de problemen Het afgelopen weekend organiseerde de Contactcommissie der algemene agra rische verenigingen afdelingen der OLM, Plattelandsvrouwen en der PJGO in „Amicitia" een forumavond, waar voor een flinke belangstelling bestond. Het fonün, dat een groot aantal alge mene en landbouwtechnische vragen te beantwoorden kreeg, bestond uit de he ren A. J. Snijders, voorzitter; G. S. E. Vegter, dierenarts te Holten; A. Slot man, landbouwer te Wijhe, E. Meilink, hoofdbestuurslid van de PJGO; mej. Wij- ers, sociaal-agrarisch voorlichtster te Zwolle en mej. D. Robers, hoofdbestuurs lid van de PJGO te Enschede. De voorzitter van de PJGO, de heer Joh. Laarhuis, heeft onlangs bij de her opening van een lagere landbouwschool gezegd, dat de toekomstige boer mins tens Ulo of HBS zal moeten hebben. In verband hiermee waren vragen in gekomen of het leerplan van de lagere landbouwscholen dan niet zodanig ge wijzigd moet worden, dat het einddiplo ma gelijkgesteld kan worden met bijv. het Ulo-diploma en of anderzijds een der gelijke uitspraak niet het afbreken van diezelfde school betekent. Het forum was algemeen van oordeel, dat voor iedere praktische boer of boerin deze ontwikkeling niet vereist is, maar dat men de jonge agrariërs niet de pas af moet snijden om deze diploma's te be halen, omdat er behoefte aan kader zal zijn, dat deze bredere opleiding wel nodig zal hebben. Organisatie der arbeid. Het forum was naar aanleiding van enkele vragen over arbeidstijdverkor ting in de landbouw van oordeel, dat de positieve kant van het vrije beroep van boer, niet altijd voldoende in de land bouwbladen tot uitdrukking komt. Bij invoering van de arbeidstijdverkorting Op donderdag 24 nov. j.l. hield de Gem. Diac. Commissie voor Internationale Hulpverlening een 'vrij goed bezochte gemeente-avond in Irene om voorlich- ting te geven betreffende het werk van de Internationale Hulpverlening, dat uit gaat van de Wereldraad der Kei-ken. De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 72 vers 1 en 2 en na de Schriftlezing ging Ds. Addink voor in gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heette inzonderheid de spreekster van deze avond, Mej. H. Kohlbrugge, de se- ci'etaresse van de Sectie Internationale Hulpverlening van de Algemene Dia conale Raad. De film „Een paradijs op aarde" maak te diepe indruk op alle aanwezigen, om dat tegen de achtergrond van weelde en overvloed, ons hier de schrijnende el lende getoond werd van honderdduizen den vluchtelingen in Hongkong, die in hokken en tentjes leven, opgesteld op straat, op de heuvels of op daken van andere huizen en waarbij vergeleken onze kippen in paleizen wonen. Jammer, dat bij de prachtige kleui*en - dia's over het hulpverleningswerk in Griekenland geen verklarende tekst voorhanden was, waardoor ixiet altijd duidelijk werd wat de betekenis was van de vertoonde dia. Gelukkig werd dit alles grotendeels opgevangen door het boeiend betoog van Mej. H. Kohlbrugge, waarin zij ons de vreugden, maar ook de grote moeilijkhe den bij de hulpverlening aan mensen en De heer J. Reinaardus heeft maandag in het pl.m. 500 hectare grote jachtter rein tussen Schoonoord en Schoonloo (Dr.) dat in huur is bij zijn vader te Vries en de heer Arink te Groenlo, een wild varken geschoten van 170 pond. Op een gegeven ogenblik werden een 5-tal varkens gesignaleerd waarvan een 4-tal tussen de drijvers door wisten te ontsnappen. Nummer 5 een mannelijk exemplaar liep voor de drijvers uit en werd door Reinaardus neergeknald. Het varken woog „schoon aan de haak" pl.m. 100 pond. volkeren, die de Liefde van de God en Vader van Jezus Christus niet kennen, als 't ware deed meebeleven aan de hand van talrijke voorbeelden uit de practijk van dit werk. Leuk was ook, dat tijdens de pauze foto's te zien waren van het Melkproject in West-Pakistan, waar vei*magerde kin deren thans genieten van de resultaten van de Melkactie, die in onze gemeente in juli en augustus j.l. gehouden werd. Mej. Sybranda, die deze foto's stuurde, schreeft in een begeleidende brief, dat zij volgend jaar naar Nederland hoopt te komen en dan haar dia's over het Melkproject ook in Holten zal vertonen. Bij de beantwooi'ding der vragen, o.a. ook naar de verschillende organisaties, die actief zijn ten aanzien van deze men sen in nood, beklemtoonde mej. Kohl brugge, dat werkelijke hulp aan deze mensen slechts geboden kan worden, wanneer zij, die uitgezonden worden, óók zélf een offer willen brengen. Want zonder offer kan niet werkelijk gehol pen worden en dat is een werkelijkheid, die wij mensen gemakkelijk vergeten. Het was ruim tien uur ..toen Ds. Ad dink deze belangrijke gemeente-avond met dankgebed sloot, terwijl als laatste lied gezongen werd Gezang 225 4: „Ik hoor den roep van 't leed, der wereld bange vragen, alom wijst God m' in and're mensen broeders aan. Zie welk een grootse taak: wat wankel is te schragen, en bouwen 's Heren Kerk. Vat aan het werk, vat aan! De plannen om in Holten een aardgas distributiebedrijf te stichten, beginnen tot ontwikkeling te komen. Het gemeen tebestuur heeft de vorige week alle eige naren en bewoners van aansluitbare per celen een circulaire doen toekomen, waarin de voorgestelde voorwaarden voor aansluiting en de voorgestelde ta rieven worden bekend gemaakt. Het zegt in diens circulaire, dat de voordelen van een centrale gasvoorzie- ning, zoals „de grote stad" reeds tiental len jaren kent, ook in de gemeente Hol ten ten gerieve kunnen komen van de moderne huishouding, het hotel-café-, restaurant- en pensionbedrijf, alsmede ten nutte van nijverheid en industrie. Ook een moderne en efficiënte gasver- warming voor huis, kantoor, school en bedrijf zal dan tegen aantrekkelijke prij zen mogelijk zijn. Het dagelijks bestuur vraagt de aan geschrevenen, door middel van een ant woordkaart, van hun behoefte aan aan sluiting te doen blijken. Op dinsdagavond 13 december a.s. zal in „Amicitia" een voorlichtingsavond worden gegeven, waarbij o.a. de verte genwoordigers van het Staatsgasbedrijf voorlichting omtrent het gebruik van aardgas zullen geven. Het wordt de toekomstige aardgasge bruikers blijkens de mededelingen van het gemeentebestuur wel zeer aantrekkelijk gemaakt, want zij ontvan gen gratis de aanleg van de toevoerlei dingen in de woonhuizen en de aanleg van de binnenleidingen voor één kook punt en één warmwatertappunt. De huis houdelijke gastoestellen van de flessen- gas-verbruikers, die in goede conditie verkeren, worden gratis omgebouwd voor Meerdere aansluitpunten worden te gen kostprijs voor rekening van de aan vrager aangelegd. Binnenleidingen voor zakenpanden worden tegen kostprijs voor rekening van de participant aangelegd onder af trek van f 50,-, dat voor rekening van het gasbedrijf komt. Van grootverbruikers, niet liggende aan de geprojecteerde hoofddistributie- leiding, zal een redelijke bijdrage in de kosten worden verlangd. In de circulaire zijn ook uitvoerige ta rieven opgenomen, bestaande uit vast rechtbedragen en gasprijzen per eenheid. Een fles butaangas van 13 kg komt on geveer overeen met 40 eenheden aard gas en volgens de opgenomen tarieven zullen deze eenheden, exclusief het vast recht, hoogstens f6,30 kosten. Het vastrecht voor huishoudelijk ge bruik bedraagt f 1,50 per maand, indien de binnenleiding voor een kookpunt en een warmwatertappunt boven de goot steen voor rekening van het gasbedrijf is aangelegd, resp. f 1,25 p. m. bij eigen installatie, gerekend vanaf de gasmeter. De eerste dertig eenheden kosten per maand 16 ct. per eenheid, de volgende 20 eenheden per maand 15 ct. en de ove rige per maand 14 ct. per eenheid. Voor industriële grootgebruikers zul len de speciale tarieven gelden van het S taatsgasbedrijf De stichting van een aardgasdistribu tiebedrijf zou Holten een belangrijke prea geven voor industrievestiging. Maandagavond kreeg de heer A. J. B. uit Oldenzaal, toen hij met twee inzit tenden met een snelheid van pl.m. 100 km op weg was naar zijn woonplaats, op de Rijksstraatweg Deventer-Holten een ree, die plotseling de weg overstak, voor zijn auto. De botsing was zo hevig, dat de auto van voren vrij zwaar werd beschadigd, zodat de reis niet kon wor den voortgezet. De radiateur werd in gedrukt, de lampen waren defect en de bumper beschadigd. Gelukkig bleef de voorruit intact. De inzittenden schrok ken hevig, maar de bestuurder wist zijn wagen op de weg te houden. De ree moest de botsing met de dood bekopen en is door de rijkspolitie in beslag genomen. zal de boer echter zeer zeker geconfron teerd worden met de lasten van de kor tere arbeidsduur der werknemers in zijn bedrijf, o.a. tijdens de weekends, omdat hen genoodzaakt zal zijn deze vrije tijd op te vangen. Enkele forumleden wezen er in dit verband op, dat op vele bedrij ven de arbeid nog slecht georganiseerd is en dat hierin nog mogelijkheden zit ten voor meer vrije tijd. In verband met een vraag over vee ziekten door te zware stikstofgiften aan het grasland, merkten de terzake kun dige bemesting andere elementen in het dige forumleden op, dat door een eenzij - gedrang kunnen komen, waardoor het gewicht in het lchaam van de dieren verloren kan gaan. Vetgehalte. Op een vraag wat de voorrang diende te hebben bij de verhoging van het vet gehalte der consumptiemelk, de zuivel- belangen of de volksgezondheid, gaf het forum als zijn oordeel, dat de economi sche belangen mogen prevaleren, als geen schade aan de volksgezondheid wordt toegebracht. Het meende, dat dit laatste argument er teveel met de ha ren wordt bijgesleept. Het forum was op een desbetreffende vraag van oordeel, dat het onderwijs op de gewone huishoudscholen ongeveer ge lijk is aan dat van de landbouwhuishoud- scholen, maar dat de laatsten meer inge steld zijn op de praktijk voor de boerin. Men was zeer positief in de gunstige beoordeling van het instituut bedrijfs- hulp in de landbouw, zoals dat o.a. te Gorssel al geruime tijd bestaat en ver schillende leden meenden, dat dit wel eens de oplossing kon worden voor het overbruggen van de moeilijkheden bij invoering der arbeidstijdverkorting. 'Ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling van het platteland was het forum vrijwel algemeen van oordeel, dat de kleine bedrijven in hun huidige vorm op den duur zullen verdwijnen. Naar het oordeel van de meeste leden zal het gaan óf naar vergroting (zeer moeilijk) óf naar specialisatie. Grotere eenheden zullen kostprijsverlagend werken. Zij zullen echter hogere eisen stellen aan de ontwikkeling en vakbekwaamheid van de boei*. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Gelijktijdig of kort na de opkomst van de winterrogge ontkiemen ook weer veel zaadjes van verschillende onkruiden, zo als korenbloem, muur, slofhak. Deze on kruiden groeien met het cultuurgewas op; ze maken wortels en bladeren en het gevolg is, dat het in het voorjaar vrij stevige planten zijn. In het voorjaar kunnen deze onkrui- ken worden bestreden, hetzij door te schoffelen, hetzij door gebruik te maken van chemische middelen. Doordat echter de onkruiden dan reeds vrij stevig zijn, zullen ze in het voorjaar, zowel met schoffelen als met spuiten, niet alle worden gedood. Vooral muur en slofhak overleven veelal de bestrijding, maar ook worden de grotere korenbloemen niet alle vernietigd. Aan deze onvolkomenheid kan wor den tegemoet gekomen door te trachten de onkruidbestrijding gedurende de win ter uit te voeren. In dit geval kan alleen gebruik worden gemaakt van D.N.C. De onkruiddoding is dan over het algemeen beter dan in het voorjaar, terwijl de rog ge weinig of geen schade ondervindt. Het juiste tijdstip van spuiten is af hankelijk van de ontwikkeling van het cultuurgewas en de onkruiden. Vroeg- gezaaide rogge kan worden bespoten vanaf half december. Later gezaaide rog ge moet naar evenredigheid ook later worden bespoten. Hoewel er aan een behandeling in de winter voordelen zitten, kleven er ook wel enige bezwaren aan. De grond moet bijv. berijdbaar zijn, wat heel vaak niet het geval is. Ook het weer moet ge schikt zijn. Zo kan er o.a. geen behande ling worden toegepast in een vorstpe riode of met een schrale oosten- of noor denwind. In het algemeen zijn er in de winter maar weinig goede spuitdagen, maar dat is ook in het voorjaar het ge val. Profiteer hiervan op het juiste mo ment! AANRIJDING Donderdagavond om kwart over zes is mevrouw Z. Markvoort-Wansink te Dijkerhoek, toen zij van de bus naar huis liep, op het rijwielpad aangereden door de bromfietsberijder G. J. Es, controleur der AID te Colmschate. De heer E. kwam te vallen en liep- daardoor ontvellingen in het gezicht op en moest per taxi naar zijn woning worden vervoerd. Hij was pas enkele weken hersteld van een vo rig ongeval. Mevrouw M. liep een ge kneusde pols op.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5