Het Wijkgebouw O.C.H. zorgde 15 jaar vm goede ontspanning Tienduiienden nabestaanden waren gast in ons Eend wAèËB&L Bij een jubileum KLAPROOSDAG 1960 „De kunst in het gezin" Waterschaps aangelegenheden Prijsuitreiking Fokveedag Espelo Provincie wil bijdragen in Kosten autoweg ower de Holterberg HOLTENS NIEUWSBLAD No. 44. Jaargang 12 (Tweed© Blad). Van de gelegenheid om het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Gaardenstraat te bezichtigen heeft zaterdag en maandag j.l. een groot aanal leden gebruik gemaakt. Toch bleef het aantal bezoekers be neden de verwachtingen. Al die bezoekers waren vol lof over de aankleding en in richting van het gebouw, dat op hen een bijzonder degelijke en verzorgde indruk maakte. Men roemde de indeling enz. als goed doordacht en dat is zeker een compliment aan het adres van de architect en het bestuur. Dit oordeer werd niet ver kregen door de aanbieding van het kopje koffie, de sigaar of het snoepje aan de dames, want dat ontvingen de bezoe kers pas na afloop. Wellicht zal het bestuur nog wel eens weer een paar uur gelegenheid geven om het gebouw te bezichtigen, indien daaraan de behoefte mocht blijken te bestaan. DE ENTREE De entree van het gebouw bestaat uit een tochtsluis en een ruime hall, uitge voerd in natuursteen en met een tegel vloer, voor het gemakkelijk schoonhou den, indien aan de wielen der kinderwa gens nog wat vuil mocht kleven. Gemakkelijke banken geven de moe ders, die het zuigelingen- of kleuterbureau bezoeken, gelegenheid even uit te rusten. In de hal kunnen ook cursussen worden gegeven en zo zal b.v. de E.H.B.O. daar van gebi'uik gaan maken. Van de hal komen de moeders met de baby's of kleuters in de z.g. boxenkamer, waar de kleintjes in zeven boxen ont kleed kunnen worden. Dubbele ramen moeten zorgen, dat geen koude tocht langs de wanden strijkt. Formica dekt, met het oog op de hygiëne, de boxen en tafels. Marmoleum in warme tinten dekt in het gehele gebouw de vloeren. DOKTERSKAMER In een eenvoudige, 'maar practisch en toch smaakvol ingerichte dokterskamer heeft het onderzoek plaats. De dokter beschikt hier over een bureau, een me disch verzorgde wastafel, gascomfoor, enz., voor haar werk, want het bureau in Holten staat onder leiding van de vrou welijke kinderarts, mevr. Schofaerts-Prop uit Delden. Vanuit de dokterskamer en de hal kan men komen in het onderzoek- of iso leerkamertje, waar de onderzoektafel en ook de hoogtezon staan opgesteld. Van deze hoogtezon wordt thans in het ge bouw reeds een veelvuldig gebruik ge maakt. MAGAZIJN Beneden aan de andere zijde van de hal is de spoelkamer, voor het schoonhouden en behandelen der uitleenartikelen, en het magazijn waar deze artikelen op prak tische wijze zijn opgeborgen, behalve de kleinere artikelen en het glaswerk, die in kasten in het spoellokaal een plaats gekregen hebben. Vanuit het magazijn komt men op de binnenplaats, gedeeltelijk overdekt, voor het luchten van de bedden en matrassen. Een kijkje in de dokterskamer tijdens het onderzoek van een der zuigelingen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1960 Onze burgemeester heeft zich in ver band met de jaarlijkse Klaproosinzame ling met de volgende huis-aan-huis cir culaire tot de ingezetenen gewend: „Het Canadese Kerkhof, dat op een van de hellingen van de Holterberg is ge legen, herinnert ons, Holtenaren, telkens weer aan de offers, welke in de oorlog o.a. voor onze bevrijding door zovelen zijn gebracht. In ons vaderland zijn vele oorlogsgra ven gedolven, waarin jonge mannen uit Canada, Engeland, Frankrijk, België, Amerika en andere landen begraven zijn. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité heeft het tot zijn taak gerekend om het mogelijk te maken, dat al die ouders, die vrouwen en kinderen, in staat worden ge steld het graf te bezoeken, dat in Neder land is gedolven voor hem, die zij zo lief hadden en in de vreemde moest blijven. Dit werk van 't Oorlogsgraven Comité spreekt ons aan, omdat het uiting geeft aan de dankbaarheid, die in ieder Neder lands hart leeft, jegens hen die ons onze vrijheid schonken in 1945. Bundelende deze gevoelens van dank baarheid, is het het Oorlogsgraven Comi té mogelijk geweest telken jare geld sa men te brengen, waarmede het voor zeer vele grafbezoekers namens het Neder landse volk als gastheer heeft kunnen optreden. Wij zijn in Holten bij dit oorlogsgraven- werk wel in het bijzonder bepaald en daarom twijfel ik er ook niet aan of mijn oproep tot U allen om ook uw bijdrage te willen schenken voor dit werk, zal niet onbeantwoord blijven. De jeugd van Holten hoopt in de week van 713 november a.s. aan uw deur te kloppen om U om een bijdrage te vragen. De kinderen zullen U een envelopje (loonzakje) overhandigen om daar uw bijdrage in te doen. Stelt hen niet teleur en stelt het Neder lands Oorlogsgraven Comité in staat om zijn zegenrijk werk te kunnen blijven voortzetten." VERDIEPING Ter weerszijden van de hal leidt een stenen trap naar de appartementen der zusters, die de beschikking hebben over een ruime en riante woonkamer, een aar dig keukentje en twee slaapkamers, waar van één als logeerkamer dient. Het Vrije Volk bericht, dat het provin ciaal bestuur van Overijssel bereid is by te dragen in de kosten voor verbetering van de autoweg HoltenNijverdal over de Holterberg. Gedeputeerde Staten heb ben de Staten voorgesteld een bijdrage te geven tot een maximum van f 250.000. De totale kosten van net karwei zijn begroot op ruim achthonderdduizend gulden, Verwacht wordt, dat het rijk een ton voor zijn rekening zal nemen. In hun voorstel aan de Staten schrij ven Ged. Staten, dat de verharding van deze autoweg die vooral bij natte en zeer droge weersgesteldheid in een voor automobilisten erbarmelijke staat komt te verkeren niet alleen, een lokaal belang betekent. De klachten van de grote aantallen re creatiezoekenden en bezoekers van de Canadese begraafplaats op de Holterberg, die van deze weg gebruik moeten maken- en daarop slechts met zeer matige snel heid kunnen rijden, achten Ged. Staten gegrond. Een verharding van de weg betekent ook, dat het aan natuurschoon rijke ge bied van de Holterberg wordt ontsloten. Bij het ontwerpen van het verbeterings plan is men er van uitgegaan, dat deze weg geen verbinding voor het snelver keer zal mogen worden. Daarom is een ontwerp gemaakt met aanzienlijke hoog teverschillen. Tot zover Hef Vrije Volk. Uit andere bron vernemen wij, dat vol gens het door de technici der commissie opgemaakte plan, dat ten. slotte in prin cipe aller goedkeuring heeft kunnen weg dragen, een verharding zal worden aan gebracht van warm grintzand-asfaltbeton, Op maandag 7 november a.s. houdt mej. Knottenbelt uit Brammen voor de leden van de Hervormde Vrouwenverenigting in het gebouw Irene een lezing over „De kunst in het gezin". De bijeenkomst be gint om 8 uur. De afdeling Holten van de O.L.M. houdt op dinsdag 8 november a.s., om 8 uur, in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek een praatavond, waarop de heer R. de Ja ger, hoofdopzichter van het Waterschap „Salland", zal spreken over waterschaps aangelegenheden. De bijeenkomst is voor ieder toegankelijk. In Pension Beumer in het Neerdorp had donderdagavond de prijsuitreiking plaats van de onlangs te Espelo gehouden fok veedag. Bij de aanvang van de bijeenkomst heet te de voorzitter, de heer Joh. Boode de veehouders welkom, herinnerde hij aan het verloop van de fokdag en bracht hij dank aan de schenkers van de giften en medailles, de heer H. J. Bouwhuis voor zijn medewerking aan de ox'ganisatie en de familie Beumer voor het gastvrij ge bruik van haar pension. Door de heer P. Dijkstra wex*den beel den en kleurendia's vertoond van de Hol- tense fokveedagen en paardenfokdagen. Na de pauze kregen de bezoekers mooie plaatjes te zien van Italië en Zwitser land. In de pauze reikte de voorzitter de bekers en medailles uit en aan het slot van de avond dankte hij de heer Dijkstra voor de vertoning der dia's onder aan bieding van een klein geschenk. In het midden van 't gebouw op de bo venverdieping ligt de bestuurskamer met breed raam en balcon er voor, welke ka mer ook gebruikt kan worden voor het geven van kleine cursussen en dienen kan als woonruimte voor een eventuele plaatsvervangster of kraamverzorgster, die hier zou moeten overnachten. Daarop is met een gootsteentje en warmwater reservoirtje gerekend. Het wijkgedeelte wordt verwarmd door middel van gaskachels, die momenteel ge- sookt worden met propaangas, maar ter stond omgeschakeld kunnen worden op aardgas, zodra dit hier zou komen. De zusters zorgen zelf voor de verwar ming van hun woongedeelte. In alle vertrekken zijn aardige lampen aangebracht, die een gevoel van wary geven, vooral ook door de gevariëerde warme tinten, waarmede de gladde deu ren en het houtwerk geschilderd zijn. Alle hoekjes in het gebouw zijn benut, terwijl er toch geen onnodige ruimte ver kregen is. Voor het gebouw is een oprit en par- keei-gelegenheid voor een aantal auto's. Naast het gebouw bevindt zich een praktische conciërgewoning, waaraan naar de zijde van het hoofdgebouw nog een garage en bergruimte gebouwd is. Als binnen niet al te lange tijd de be planting is aangebracht en de gazons groen geworden zijn, zal het geheel een keurige aanblik bieden. De Iloltense bevolking heeft zich in de Gaarden een monument gesticht. bestaande uit een onderlaag, dik 6 tot 8 cm, een kleeflaag en een bovenlaag dik 4 cm, benevens een dichtingslaag. De breedte van de weg is aangehouden op 5.50 m. In bochten met een straal kleiner dan 100 m wordt een verbreding toegepast. Zoals bekend is heeft de gemeenteraad van Holten in zijn laatste vergadering een crediet gevoteerd van maximaal f 450.000, terwijl op de ontwerp-begroting der ge meente Hellendoorn een bedx-ag van f220.000 is uitgetrokken. Het is te hopen, dat men zo vroegtijdig de plannen gereed zal kunnen hebben, dat het toerisme nog deze zomer van de nieuwe toerweg gebruik zal kunnen ma ken. 12 november Klaproosdag. Deze aankondiging zal weer te lezen zijn op de affiches met de rode bloemen en de wit te kruisen op de oorlogsgraven. Deze dag, de „dag der oorlogsgraven", heeft in de kringloop van het jaar in ons land een vaste plaats ingenomen. Dit is echter pas sedert de tweede wereldoor log het geval. Voordien was Klaproosdag „Poppy Day" alleen bekend in de En. gelssprekende landen. Op Vlaanderens grond. Toen na de oorlog van 1914 tot 1918 in Engeland het werk voor de nabestaan den der gesneuvelden en de oorlogsinva liden ter hand werd genomen, koos men de klaproos als het symbool hiervan. De oorzaak hiertoe was het gedicht van de Canadese dichter John McCrae die zijn ontroerende indx-ukken van een uitge strekt oorlogskerkhof in Vlaanderen weergaf met de woorden: „Tussen de kruisen, op Vlaanderens grond, bloeien de klaprozen. Hun x-ode mond merkt on ze graven. Op het moment dat na 1945 de balans werd opgemaakt van het aantal oorlogsgraven in ons land wex-d ook in Nederland een Klaprooscomité opgericht, waarvan de officiële benaming „Stich ting Nederlands Oorlogsgraven Comité" is. De meer dan 30.000 graven van hen, die, gekomen uit geallieerde landen om Nedex-land te bevrijden, hier hun laatste rustplaats vonden, waren de aanleiding hiertoe. Spontaan sloot zich een aantal pex-sonen van allerlei rang en stand en kleur aaneen om „iets terug te doen". Deze doden onze dank te betuigen was helaas niet meer mogelijk. Maar hoe zou Nederland beter nagedachtenis kunnen eren dan door iets te doen voor hen die achterbleven? Er werden foto's gemaakt van de oor logsgraven in ons land, die aan de fami lieleden overal ter wereld werden toege stuurd. Daax-op kwamen ontroerende dankbrieven binnen soms met verzoeken. „Op die-en-die dag zou hij jarig zijn ge weest; wilt U dan uit onze naam bloe men op zijn graf leggen?" Dit was de aanleiding dat werd ge zocht naar een meer blijvend contact tussen de vaders en moeders, de vrou wen en kinderen in het buitenland en de Nederlandse bevolking. Onder auspi ciën van het Klaprooscomité werden de graven door Nederlandse burgers gead opteerd. Deze adoptanten stelden zich met de nabestaanden in verbinding en voorzien de graven dikwijls van verse bloemen. Nederland venvacht U! Dit alles was echter nog slechts het begin van de activiteiten van het Neder- De toneelvereniging „O.C.II." herdacht dinsdagavond in Amicitia onder grote be langstelling van tal van genodigden, waar onder het dagelijks bestuur der gemeente, afgevaardigden van plaatselijke vereni gingen en vele oud-leden, haar derde lus trum. De herdenking ging vooraf aan de op voering van het toneelspel in 3 bedrijven van Henry van 't Hoofd „De man in het bruin", dat een goede vertolking kreeg. De voorzitter van „O.C.H.", de heer J. Oosterkamp, zei in zijn welkomstwoord, dat velen zich wellicht hebben afgevraagd „zo'n 15-jarig bestaan, is dat nu een ge legenheid om er zoveel drukte van te maken." Maar hij wees er op, dat de op richting van de ontspanningsclub, zoals zij aanvankelijk heette, plaats vond, nadat de mensen vijf jaar onder de onmense lijke druk geleefd hadden van de Duitse bezetting en dat, na de bevrijding, er een danswoede ontstond en een ontspanning, welke niet op hoog peil stond. Als een aantal vrienden had men elkaar toen de belofte gedaan, door het geven van ge paste ontspanning, een steentje bij te dra gen tot verhoging van het culturele peil en gezonde amusement te verschaffen. Met vallen en opstaan is dit gelukt, men is de kinderziekten doorgekomen en thans heeft men een bloeiende vereniging, dank zij de steun welke men van vele zijden en o.a. van de burgemeester en het gemeen tebestuur heeft mogen ondervinden. Spre ker noemde de muziekvereniging „HMV" en de xljvereniging „De Bergruiters", als de verenigingen, waarvoor men het eerst is opgetreden. De oud-leden bracht hij dank voor hun trouw en sprak de hoop uit, dat O.C.H. nog vele jaren mag bij dragen tot de culturele bloei van Holten. Bij het uitspreken van de gelukwensen namens de besturen, organisaties en ver enigingen voerden 15 personen het woord en boden het jubilerende bestuur bloemen en geschenken onder couvert aan. Ook van personen en instellingen, welke ver hinderd waren aanwezig te zijn, werden bloemen ontvangen. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, verklaarde bij het uitspreken van zijn fe licitaties, dat het gemeentebestuur, de VW en ook hij persoonlijk, de verrich tingen van O.C.H. altijd met veel belang stelling gevolgd hebben. Hij herinnerde lands Oorlogsgraven Comité. Want de grootste taak kwam toen pas aan het licht. Immers leefde bij al deze mensen een grote wens: eens te kunnen staan bij dat graf in Nederland. Het mogelijk maken van deze reizen werd het hoofd doel. Telkenjare op klaproosdag, dus dit jaar omstreeks 12 november wor den in Nederland de klaproosbloemen te koop aangeboden. De opbrengst be paalt aan hoeveel vaders en moeders, vrouwen en kinderen het jaar daarop de uitnodiging kan worden gezonden: „Nederland verwacht U". Voor deze mensen is het niet alleen de vervulling van een lang gekoesterde wens, die zij zelf vaak voor onmogelijk hadden gehouden. Maar vooral de wijze waarop maakt steeds zo'n indruk, dat buitenlandse kranten en tijdschriften, radio en televisie grote reportages wij den aan dit werk van het Klaproosco mité. Niet alleen wordt voor de nabe staanden de reis geregeld en het logies besproken. Maar de meesten van hen zijn, wat men in de wandeling „gewo ne mensen" noemt, die nooit eerder bui tenslands waren. In Nederland vinden zij echter een begeleider, die hun taal spreekt, die hun gewoonten kent en die voor hen op hun troostvolle, maar toch zo droeve gang het graf van vader, man zoon of broer een onmisbare steun is. Nog tienduizenden wachten. Bijna 30.000 nabestaanden zijn dank zij de Klaprooscollecte in de loop van vijftien jaar de gast van ons land ge weest. Maar vele tienduizenden anderen wachten nog. Daarom is Klaproosdag 1960 zo belangrijk. Want deze dag beslist aan hoeveel nabestaanden straks de uitnodiging kan worden gestuurd om in 1961 naar ons land te komen. Is dit niet waard om met het oog op vijftien jaar vrijheid, verkregen door de dood van die 30.000, de collecte te ge denken, door een gift als symbool van onze nationale dankbaarheid en door een paar uur te collectex'en voor de nabe staanden van hen, die een leven voor ons gaven? De dank der nabestaanden. Het werk van het Klaprooscomité dat op deze wijze alleen in ons land plaats vindt vindt de grootste waar- dex-ing bij The Britsh Legion, de Britse vereniging van oud-stx-ijders. Daarom no digt deze organisatie ieder jaar 22 col lectanten van de Klaprooscollecte uit om een vacantieweek in Engeland te gaan doorbrengen. Zij worden dan door het lot aangewezen en zijn deze tijd de gast van de Britsh Legion. Uit erkentelijk heid voor wat Nederland straks op 12 november doet. Freek van der Meer. aan haar grote activiteiten voor het VW- zomeravondprogx-amma en het initiatief t.a.v. het wijKgeDouw van het Groene Kruis. Met haar spel heelt zij veien de afgelopen 15 jaren veel plezier verschaft. De gemeente neemt veel en geeft weinig, maar het deed hem genoegen met het uit spreken van de beste wensen voor de toe komst namens de VVV een klein geschenk onder couvert te kunnen uitreiken. De heer J. M. Metzger sprak woorden van grote erkentelijkheid namens de Hol- tense Handelsvereniging en de Braderie commissie voor de vele malen dat O.C.H. haar medewerking aan programma's ver leende en de heer H. Beldman, herinnerde als voorzitter van de Bergruiters aan de vriendschappelijke samenwerking, die tus sen beide verenigingen steeds bestaan heeft. De heer J. Kroon feliciteerde namens de Chr. Oranjevereniging, en herinnerde aan de langdurige relaties met zijn ver eniging, de heer A. Plekkenpol sprak na mens de boerendansgroep de Larense Schotsers en de heer H. Hoeve haalde als oud-oprichter-voorzitter prettige herinne ringen op. Hij wees op het grote belang van de zelfwerkzaamheid en hoopte, dat de betekenis van Gods woord als een gou den draad door de te kiezen stukken mag lopen. Verder spraken de heer A. J. Pekke- riet, namens de afdeling der O.L.M., de heer Piet Bos namens „Holtens Toneel", de heer G. Brands voor het Groene Kruis, de heer A. Westerik voor H.M.V., de heer J. Wegsfapel namens H.G.K., de heer J. A. Nienhuis, namens de toneelvereniging „Elck wat wils" uit Deventer, mej. W. E. Wolters, namens de Holtense Oranjever eniging, terwijl de heren A. Paalman, voor de voetbalveren., de heer H. Stokkers, voor de sportvereniging „Bato" en de heer H. Klein Velderman, privé, kwamen feli citeren. Ook de muziekvereniging uit Steenderen overhandigde nog een ge schenk onder couvert. Na een kort dankwoord van de heer Oosterkamp en een pauze waarin ver versingen werden aangeboden, volgde het toneelspel, dat met grote aandacht en dikwijls zelfs met grote spanning werd gevolgd. „De man in het bruin" handelt over een arts, die zijn echtgenote, die aan een on geneeslijke ziekte lijdt, om haar ondrage lijke pijnen uit haar lijden heeft verlost. De rechtbank veroordeelt hem tot 15 jaar gevangenisstraf, als een verpleegster zr. Lydia onder ede verklaart, dat hij deze daad begaan heeft, wegens een verhou ding met haar. Dokter Kelly vlucht in een orkaan, waarin zijn motorboot vergaat, naar Stormeiland, waar hij nog juist het leven redt van een visser, Tim Tender, en (na tuurlijk) hij is de man in het bruin, vanwege zijn gevangeniskleding vele verwikkelingen verwekt in het gezin van Skipper Ben, zijn vrouw Betsy en hun dochter en pleegdochter Marja en Rita, dat hem in zijn midden opneemt. Tim Tender is de verloofde van Rita en er komt een politieman Fred Brown aan te pas. Als na een zeer ernstige operatie van een jongeman, door dokter Kelly, zuster Lydia in de woning van het vissersgezin verschijnt, weet Marja, die ondertussen liefde voor dokter Kelly heeft opgevat, haar een bekentenis van meineed te ont wringen. De dokter wordt hiermede van een lang straf gered. Het is een bijna melodramatisch stuk met vaak boeiende en spannende momen ten, maar ook soms wat te lange dialogen en onwaarschijnlijke situaties, dat bijna zonder uitzondering van alle dilettanten een goede vertolking kreeg. De huilende storm, bliksem en onweer gaven de ver schillende scènes soms onheilspellende ef fecten. De rollen werden als volgt gespeeld: Skipper Ben, visser, de heer J. Ooster kamp; Betsy, zijn vrouw, mevr. M. Mein- sma-Kooy; Marja, hun dochter, Marietje ten Velde; Rita, hun pleegdochter, Rieki Kevelam; Tim Tender, verloofde van Ri ta, de heer L. Meinsma; Fred. Brown, politieman, de heer J. Konijnenberg; mevr. Kent, moeder van de oorspronkelijke verloofde van Marja, mevr. A. Bruintjes- KleenePhilip Kelly, de voortvluchtige dokter, de heer J. Holterman; zr. Lyda, verpleegster, mevr. F. Nijerees-Jonker; Dr. Marvin, eilanddokter, de heer H. Kromdijk. De decors waren onder leiding van de heer J. ten Wolthuis, goed verzorgd, even als de grimering en het kapwerk door de heer Joh. van Geenhuizen. De heer J. van Bruggen verzorgde de geluidseffecten goed en de heer B. Tijhuis had voor toe passelijke costuums gezorgd. De regisseur, de heer W. ten Berge, kan op een geslaagde uitvoering bij dit derde lustrum terugzien. Het was al ruim mid dernacht toen de heer Oosterkamp de avond met een kort woord sloot. Woensdagavond heeft O.C.H. voor een vrij goed bezette zaal hetzelfde stuk ge speeld in het gebouw Irene. Wijkverpleegster elders benoemd De wijkverpleegster van het Groene Kruis, zuster J. Bergfeld, is met ingang van 1 februari 1961 in gelijke betrekking benoemd bij het Groene Kruis te Almen- Harfsen.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5