wam Uil Hollens historie GEBR. WANSINK „Het gaat Nederland eigenlijk iets te goed Aanbesteding Na-inlevering oude vacantie- bonnen 1959-1960 Vijf ontwerpen voor nieuw provinciehuis VOOR DE BOER Waterschap „Salland" 0LST droog reggestro STEGEMAN Nijverdalse drukkerij' Nijverdal /i Agent: JAN WIGGERS Kolweg14 - Telef, 356 HOLTENSE BOEKHANDEL UW OMZET vergroten H0LTENS NIEUWSBLAD --""lat DE MAN VAN DE DAG JAN VAN HOLTEN GEVAARLIJKE LOKVOGEL! Het was een feit geworden, en men moest zich er bij neerleggen of men wilde of niet. De Fransen waren onze lands palen binnengevallen. Dit gaf in 1794 voor Holten ook een geheel veranderde staat van zaken. Dat de bestaande kranten toen tweetalig moesten verschijnen, dat maak te voor de Holtenaren niks uit. Behoudens een enkele uitzondering lazen ze toch geen krant. De postiljons uit Almelo en Oldenzaal gaven nieuws in geuren en kleuren. En er waren genoeg leeglopers in Deventer en andere steden. En er wa ren wel drukkers, die nieuwspapieren- drukten, ongecensureerd natuurlijk, waar van alles in stond wat het door de Fran sen bezette gebied aangenaam was. De Fransen werden in een zeer kwalijk dag licht gesteld, tot groot vermaak der bevol king. Men gaf allerlei rare namen aan deze schotschriften, zoals De Razende Dui vel e.d. De Franse bezetting trad streng op tegen deze nieuwsfabriekjes, maar wanneer men de gehele bevolking of 95 daarvan tegen heeft, is daar weinig aan te doen. Het gebeurde wel eens, dat de verspreiders werden gegrepen en dan wachtte hen een vreselijk lot. Maar de bezetter kreeg in de gaten dat hij deze mannen beter kon gebruiken op ander terrein. Men kon ze wel voor het schavot slepen, maar ze konden ook voor de Fran sen van dienst zijn. De bezetter had de conscriptie (ver plichte militare dienst) nog niet inge voerd en men moest Nederlandse jonge mannen hebben om in de legers van Na poleon te dienen. Volgens een oud stuk, in een oud archiefstuk in Twente aan wezig, was er met het venten met De Razende Duivel een zekere Jan van Hol ten gegrepen. Het staat helemaal niet vast of de man van Holten kwam. Vele van deze avonturiers gebruikten scheld namen, zoals Jan de Lapper te Delden. Hoeveel Jannen van Holten en Jan de Lappers er in de jaren 18941800 in ons land rondliepen valt niet te zeggen. Maar de schout van Holten wilde het blazoen van zijn dorp schoon houden en liet open lijk bekend maken dat Jan van Holten geen Holtenaar was. Het werkte intus sen niets uit. Want Jan van Holten werd gegrepen, en toen bleek hij Jan Hendriks te heten, volgens papieren die hij bij zich droeg. Dat zei ook al niets, want die papieren kon hij van de illegaliteit heb ben, of konden ook gestolen zijn. Maar gezegde Jan van Holten werd door de politie van Goor naar Holten gebracht voor confrontatie. De mannen zagen hun moeite ruimschoots beloond, want de man sprak de schout aan met neef en be weerde tevens dat meer dan half Holten familie van hem was. De schout nam dit niet en liet hem opsluiten. Maar in de nacht kwamen er andere Jan van Holten s en-oJao de Lappers, onvervaarde kerels, mannen zonder vrees, en braken de ge vangenis open. En in het volgende num mer van De Razende Duivel werden alle richters en schouten bespot die jacht maakten op Jan van Holten. Er was een schatrijk Twents edelman (zijn naam doet er niet toe), die De Razende Duivel met zijn. geld in het leven hielp. Maar de Fran sen keken de illegaliteit af, grepen zo nu en dan de Razende Duivelmannen, en bo den deze tegen hoog handgeld voor het Franse leger jonge kerels te ronselen. Voor sommige mensen is alle brood brood. Wij hebben het in de laatste vijfjarige be zetting gezien. En weer was er een Jan van Holten, die met Holten niets te ma ken had, maar vanuit Deventer als ron selaar en stille verklikker de boer opging. Hij had verschillende herbergen, vooral boerenherbergen, waar hij, ruim van geld voorzien zijn zoet gekweel liet horen, en jongemannen probeerde over te halen om dienst te nemen bij de Fransozen. Hij ver telde dat er flink muziek in zat. Dat men door dienst te nemen goede vooruitzich ten maakte. Als Holland eenmaal voor goed een Franse provincie was geworden, dan moesten er ambtenaren zijn en dan kwamen zij, die gediend hadden, het eerst Voor rekening van het gemeentebestuur heeft vrijdag ten gemeentehuize de aan besteding plaats gehad van het bouwen van 14woningwetwoningen inclusief 3 be jaardenwoningen. Er werd als volgt ingeschreven: Perceel I Timmer- en metselwerk. Fa. A. J. Pannekoek en Zn., Colmschate f 209.936 Pa. K. Groot, Enschede f 200.500 Fa. J. O. Schuurman en Zn., Hengelo f 194.750 Fa. F. "P. v. d. Wal, Hengelo f 193.270 Fa Mensink en Krabbenbos, Markelo, f 191,790 Fa. B. J. Roosdom, Markelo, f 191.758 Fa. H. W. Potman, Markelo, f 190.758 Fa. G. J. Hondelink, Goor, f 187.600 Fa. A. H. en P. Jebbink, Goor, f 187.500 Fa. J. H. Dijkink, Markelo, f 186.200 Fa. J. W. Nijland en Zn., Holten f 186.000 Fa. Meerman en Voordes, Holten, f 182.511 Fa. Gebr. ter Harmsel, Rijssen f 180.364 Fa. G. Koenderink, Enter, f 179.498 Fa. B. J. Vukkink, Holten, f 179.498 Fa. H. ter Avest en Zn. Nijverdal, f 178.360 Fa. W. Mensink, Nijverdal f 178.360 Fa. E. J. Brunnekreef, Enter, f 175.900 Fa. Roüweleer, Goor, f 174.526 Fa. H. Koopman en Zn., Holten f 173.900 Fa. Gebr. ten Hove, Enter f 173.757 Fa. H. de Wilde, Enter, f 169.975 Fa. Brinkman en Klumpers, Markelo, f 168.320 Fa. A.-.J. Bomans, Markelo, f 168.135 Fa. A. W. Nijenhuis en Zn., Markelo f 167.998 Perceel II Schilderwerk: Fa. W. H. Kienhuis, Rijssen, f 14.320 Fa. J. Brouwer, Wierden, f 13.367 Begroting perceel I en II: f 172.000, Totaal laagste inschrijvers: f 181,365, in aanmerking. Maar de Holtenaren na men dat niet. Zij wisten, hoe de ronselaar Jan van Holten er uitzag en stuurden boodschappers naar andere dorpen en steden. Een ieder krabde echter in die dagen de as op eigen koek. De ronselaar kwam ook op de Borkeld. Daar woonden in die dagen veel arme mensen. Maar hoe arm dan ook, er was niemand voor te vinden om vrijwillig met de grote Na poleon in één schuit te gaan zitten. Een jonge schaapherder van de Borkeld zag de ronselaar één keer. En weken later, te Deventer op de schapenmarkt, ont moette hij het heerschap weer. Hij volgde de ronselaar ongemerkt en deze verdween in een der vele sloppen en stegen. Daar vroeg hij aan iemand of men Jan van Holten ook kende. Jammer genoeg wel, antwoordde de man. Dit was reden genoeg voor de Borkelder scheper om zijn maatregelen te nemen. De sche per was behalve schaapherder ook nog stroper. Het was natuurlijk onder Holten niet raadzaam om op de kerel te schieten. Want dan waren de Fransozen in staat om Holten te plunderen, een aantal jonge Holtenaren als gijzelaars te nemen of Holten in brand te steken. Daarom overlegde hij met een Wierdense collega, ergens in het eenzame Wierdense veld de deugniet de lamp uit te doen. De sche per van de Borkeld liet zich zogenaamd ronselen en vertelde dat hij nog een vriend te Wierden had, die er wel voor voelde en dat deze ook nog kennissen had, die straks ook wel van de goede Franse tijd wilde profiteren. De Borkelder scheper nam voor alle zekerheid de op scherp geladen bovenlader mee. Op een vraag van de ronselaar wat zulks te betekenen had, antwoordde de scheper, dat het ge weer hem nog wel eens van pas kon ko men. Te Wierden voegde zich de andere maat bij hen. Met zijn drieën trokken zij de Wierdense Woeste in. Eenmaal daar schoot de schaapherder van de Borkeld. Hij schoot Jan van Holten morsdood. Hij en zijn maat begroeven hem in alle kalmte zonder de minste gewetenswroeging. En nadien hoorde men Jan van Holten niet meer noemen. VAN CO EVERDEN. Vacantiefonds voor de Landbouw Het bestuur van het Vacantiefonds voor de landbouw deelt mede, dat aan werkge vers zowel als aan arbeiders nog éénmaal gelegenheid zal worden gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde oude vakantiebonnen van het boekjaar 1959- 1960, kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1960", in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1960 ongeldig geworden vakan tiebonnen ter omruiling of ter verzilve ring moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uit zondering nog uiterlijk tot en met 30 no vember 1960 de gelegenheid daartoe wor den opengesteld. Echter zal in alle geval len, derhalve zowel bij omruiling als bij verzilvering, een korting worden toege past van 10 wegens de te late inleve ring. De werkgevers dienen de bonnen, zoals gebruikelijk, op te zenden aan de Admi nistratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3 te 's Graven- hage en mede te delen of terugbetaling dan wel omruiling voor nieuwe bonnen wordt gewenst. De arbeiders dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hiervoor be stemde opplakboekjes, in te leveren bij een plaatselijk penningmeester van één der navolgende landarbeidersbonden, t.w.: Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond „St. Deusdedit". Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit de laatste gelegenheid is om vakantie bonnen van het boekjaar 1959-1960 in te leveren. Nó 30 november 1960 zal dan ook onder geen enkele voorwaarde meer tot vergoe ding van deze bonnen worden overgegaan. In 1959 hebben de Staten van Overijssel besloten aan vijf architecten op te dragen elk een ontwerp voor het nieuwe provin ciehuis te vervaardigen. Deze architecten zijn ir. J. W. C. Boks te Rotterdam, prof. M. F. Duintj er te Amsterdam, prof. G. H. Holt te Haarlem, H. Mastenbroek te Zwolle en ir. H. J. C. Rentjes te Almelo. De datum voor welke de ontwerpen door de architecten moesten worden ingezonden was bepaald op 1 september 1960. Nu de vijf ontwerpen onder motto zijn ontvangen, zullen deze worden beoordeeld door een adviescommissie, bestaande uit ir. J. Leu- pen, hoofd van de afdeling publieke wer ken van Amsterdam, prof. ir. F. P. J. Peutz, hoogleraar aan de Jan van Eijck- academie en architect te Heerlen en ir. H. J. G. Schelling, oud architect van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. De adviescommissie zal haar rapport aan Gedeputeerde Staten uitbrengen uiter- lijk vier maanden na de datum van inzen ding van de ontwerpen, dus uiterlijk 1 ja nuari 1961. G.S. zullen na ontvangst van dit rapport zo mogelijk in de eerst daarop volgende statenzitting het voorstel in be handeling brengen. Mededeling Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst Het schijnt dat er dirt jaar veel belang stelling zal bestaan voor het ruwvoeder- onderzoek. De gewasmonsterwerver, de heer D. Aanstoot te Beuzeberg 65 is reeds bezig om bij de landbouwers te vragen of ze monsters willen laten nemen. Omdat hij niet alle landbouwers kan bezoeken, zou het kunnen voorkomen, dat u geen be zoek krijgt en toch monsters wilt laten nemen. Daarom is er ook voor iedereen de gelegenheid zich rechtstreeks bij hem op te geven. De prijzen zijn als volgt: Voor ingekuilde voedermiddelen (Stan daard onderzoek) f 16,30 en voor hooi (eveneens standaard onderzoek f 15, U wordt aangeraden, indien u hooi en ook kuilvoer voorradig hebt (wat de meesten uwer wel hebben) van beide een monster te laten nemen. Voor 't bereke nen van een goed rantsoen voor de koeien van verschillende melkgiften is 't nodig dat de gehaltes van 't ruwvoer be kend zijn. Iedere landbouwer kan in de a.s. win terperiode gratis de rantsoenen laten be rekenen, maar bij hen die geen monster laten nemen en toch berekeningen wen sen, moet de waarde van het ruwvoer ge schat worden. En schatten is maar schat ten. Vindt u het onderzoek nogal duur? Het is niet goedkoop, maar wat kost u bijvoorbeeld 100 kilogram krachtvoer? Vaak wordt door een goede berekening veel meer krachtvoer bespaard. Nieuw soort ruimtegoochelaars De voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, Dr. G. van der Wal, heeft aan de voor avond van de aanstaande najaarsbeurs in zijn rede voor binnen- en buitenlandse pers de economische situatie van Neder land aan een beschouwing onderworpen. Volgens Dr. Van der Wal gaat het Ne derland goed en, naar zijn mening, eigen lijk iets te goed. Als men het vrachten niveau van zee- en Rijnvaart en de or derportefeuille van de scheepsbouw bui ten beschouwing laat, is het totale beeld in Nederland, volgens hem, beslist roos kleurig. 11 Hoe men in politieke kring daar soms ook over moge denken, het valt, naar het oordeel van de jaarbeursvoorzitter, nau welijks meer te ontkennen, dat de ge differentieerde loonpolitiek bij een be heerst prijspeil Nederland beslist geen windeieren heeft gelegd, al kan men er over twisten, of deze door de krielkip dan wel door de struisvogel zijn voort gebracht. Dr. Van der Wal verwacht, dat de resultaten van de gedifferentieerde loonpolitiek nog zullen toenemen. Het manipuleren met produktiecijfers, die overtuigende ruimte voortoveren voor de wantrouwende ogen van minis ters en rijksbemiddelaars heeft, zo zei hij, in Nederland een nieuw soort „ruim tegoochelaars" in het leven geroepen, die, trouw bijgestaan door werkgevers en werknemers, in bedrijfstak na be drijfstak juichend verdeling van de ruimte binnenhalen. Wel leidt een over bezette arbeidsmarkt ertoe, dat de be drijfstakken en de ondernemers elkaar voor de arbeidsprestatie alsmaar over- bieden met vrije tijd en geld. Hierdoor is, aldus Dr. Van der Wal, een ongeken de mobiliteit van arbeid ontstaan, die steeds weer veel inloopverlies en her scholingskosten vraagt, hetgeen de pro- diktiviteit beslist niet ten goede komt. Investeringen De heer Van der Wal merkte verder op, dat de investeringen minder sterk stijgen dan verwacht werd, en dat de top van onze produktiemogelijkheden be reikt schijnt. Naar zijn mening zullen slechts diepte-investeringen voor verdere opvoering kunnen zorgen, maar ook dat gaat niet zonder moeilijkheden, oneffen heden en knelpunten. De ervaring leert, zo zei hij, dat, als men door diepte-inves tering de produktiviteit van zijn zwakste schakel heeft opgevoerd, er onmiddellijk elders een niéuw knelpunt is, dat gren zen stelt aan de produktieve capaciteit. Heel vaak ligt dit bij bepaalde secto ren in het arbeidsproces, zo zei hij. Met welke middelen men ook elders arbei ders wegronselt, voor onze nationale eco nomie betekent dit bij volle bezetting van ons arbeidsarsenaal slechts verschuiving. De jaarbeurs voorzitter zei voorts, dat voor de consumptieve sector van het be drijfsleven, waaraan de aanstaande na- jaarsbeux-s is gewijd, de overspanning van de arbeidsmarkt en de gstegen loon som, althans wat de vraagzijde betreft, alleen maar voordeel betekent. Hogere eisen van de consument De kwaliteitseisen van de consument komen daarbij echter steedis hoger te lig gen. De misschien wat te gemakkelijke afzet kan er de oorzaak van zijn, dat men over het hoofd gaat zien, dat stijgende inkomens van de consumenten ook ver breding en vernieuwing van het assorti ment vergen, wil men de stijgende vi-aag kunnen bijhouden. Di\ Vam der Wal leg de er de nadruk op, dat het er niet alleen cm gaat, dat men zijn omzet in absolute cijfers ziet stijgen, maar ook, dat men zijn relatieve plaats in de markt weet te behouden. Dit impliceert, dat men moet zoxgen met de anderen ev en hard mee te groeien, hetgeen vooral .aan de financiering van de midden- en kkeinbe- bedrijven zeer hoge eisen stelt. Vanaf maandag 26 sept- a-s- zullen de rekeningen dienstjaar 1959 voor het waterkerend- en het waterregelendgebied, gedurende veertien dagen in afschrift ter secretarie van het waterschap ter inzage van de ingelanden liggen. Olst, 14 september 1960. IGËLRQ I ZILKE.TA it motieven EEKHOORNT/g of KONIJNTJE VERKRIJGBAAR BIJ: Wij hebben weer in voorraad FOURAGEHANDEL MARKELO Telef. 06731-208 van modern karakter levert en voordelig TE KOOP 3 TOOM BESTE BIGGEN J. W. TEMMINK, Holterbroek 28, Holten. VULKACHEL TE KOOP. T® bevragen bij: Larenseweg 20. TE KOOP PRIMA EETAARDAPPELEN Noordelingen by JANSEN (Menum) Beuseberg. TE KOOP 6 ZWARE BIGGEN bij J. BRINKS, B 149, Holten. EEN S CHRIJFMA CHINE? Dan naar de OLIVETTI-AGENT TE KOOP ZWARE BIGGEN bij G. WEIJERS, Holterbroek 71. TE KOOP BESTE DRAGENDE BB-ZEUG a- d- telling 24-9, moeder b+. H. J. RENSEN Espelo 82. Nieuw produkt bekend maken Op de meest afdoende wijze kunt u dit berei ken door uw adverten. tie in deze krant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig pu bliek. S^'xy 5® Na de orkaan „Donna" op St. Maarten. geteisterde eiland op het strand achter- De orkaan „Dohna" heeft op het eiland gelaten. Sint Maarten grote schade aangericht. Foto onder: wat er overbleef van d® Foto boven: een scheepje werd bij Ma- Adventistenkerk op het eiland: een in rigot in het Franse gedeelte van het het water staande ruïen.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 3