Deventer Ulo-scholier won Tour de Holten DIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Land- en Tuinbouw Echte wielersfeer op eerste dag Herziening uitbreidingsplannen Dorp en Holterberg vast gesteld. Belangrijke perspectieven voor dorpsuitbreiding verkregen. Aankoop grond Holterberg. Extra krediet openbare u.l.o.-school. De stedebouwkundige ontwikkeling: van ons dorp zal de komende jaren in oostelijke richting: gaani. De gemeente raad heejffc n.l. maandagmiddag, onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten vastgesteld, die deze ontwik keling mogelijk maakt en een belangrijke uitbreiding van de dorpskom in het ver schiet stelt met als belangrijkste ver keersader de Kolweg. Door dit plan, dat een mooi aaneenge sloten complex vormt, in het noorden begrensd door de spoorlijn Deventer Almelo, in het oosten door de Lage weg en de Rijssenseweg en in het zuiden door de Oranjestraat, kunnen in de toekomst als alle gronden bouwrijp zijn gemaakt, 500 eensgezinswoningen, pl.m. 53 ruimere woningen en 33 bungalows gebouwd wor den, alsmede in een groenstrook langs de Rijssenseweg enkele scholen, vereni gingsgebouwen en dergelijke. Bovendien komt een belangrijk complex beschikbaar voor de verdere industriële ontwikkeling van onze plaats. De Holtenaren krijgen niet alleen meer levensruimte, maar aan de behoefte van mensen van elders om hier te bouwen, welke zich in de Gaarden reeds zo duide lijk heeft gedemonstreerd, kan dan vol ledig worden voldaan. Ir. Rentjes, de stedebouwkundige en ontwerper van dit plan, die in deze ver gadering aanwezig was om de nodige toelichting te geven, wees er dan ook terecht op dat een snelle groei van Hol ten duidelijk valt waar te nemen. Bij de inleiding van dit punt van de agenda, zei de burgemeester dat met de voorbereiding van het Kolwegplan reeds begonnen is toen men goed en wel bezig was met de ontsluiting van de Gaarden. De voorbereiding heeft wel rijkelijk lang geduurd, maar niemand heeft kunnen voorzien, dat de toekomst van de Gaar den van zulk een korte duur zou zijn. Voor het volgend jaar is daar nog voor 14 woningwetwoningen grond beschik baar. Spreker wees er op, dat thans een. plan ter tafel ligt, dat voor bepaalde particu lieren zeer ingrijpend is. De raadsvoorzitter doelde hierbij ken nelijk op de boerderij van het raadslid dé heer M. Teeselink, die verhuurd is aan zijn schoonzoon, de heer D. J. Brons voort, welke boerderij met ruim 5 hectare cultuurgrond door deze dorpsuitbreiding wordt opgeslokt. Van beide was een bezwaarschrift in gekomen, omdat door dit uitbreidingsplan de grondslag van hun maatschappelijk bestaan op ernstige wijze wordt aange tast het bedrijf wordt van pl.m. 14 ha teruggebracht op pl.m. 9 ha en de be drijfsvoering door het verlies van de gun stig gelegen percelen aanmerkelijk wordt beïnvloed. Voorts waren er bezwaarschriften van G. Aaftink aan de H. J. Wansinkstraat, die verzocht om de nodige ruimte ach ter zijn landbouwschuur te mogen behou den, van A. Jansen, die verzocht een per ceel aan de oostzijde van de Lage weg niet in het uitbreidingsplan te betrekken en van G. J. Mossink en T. Hofman, wel ke te laat waren binnengekomen en niet- ontvankelijk werden verklaard. De heer Westerik (c.h.) verklaai-de het wel erg moeilijk te vinden om de levens adem voor het bedrijf van een jonge boer af te snijden, waarop de voorzitter ant woordde, dat, als men niet aan het harde lot voorbij gaat, het moeilijk wordt een beleid te voeren. Het algemeen, belang eist, dat wij de ontwikkeling van ons dorp mogelijk maken. Ir. Rentjes gaf daarna zijn toelichting op het plan. Bij de voorbereiding daarvan zijn allerlei instanties betrokken, ook de landbouworganisaties. Holten gaat sneller groeien als het gedaan heeft. Het is zeer noodzakelijk op economische wijze grond beschikbaar te hebben. Doordat het com plex groter is kan men het beter ver kavelen en een sluitende grondprijs ver krijgen. Hier is gewikt en gewogen met het oog op de belangen van de landbouw bedrijven en men is tot de eenslui dende conclusie gekomen, dat dit het beste is, dat aangeboden kan worden en dat menselijker wijze gesproken het best te accepteren valt. De heer Teeselink (c.h.) kon met de bezwaren van de adressant, de heer Jan sen, meevoelen, die aan de oostelijke zijde van de Lage weg een belangrijke hap uit zijn grond kwijt wordt. Het is voor een landbouwbedrijf moeilijk als het beneden een aantal hectaren komt te liggen. Ook de heer Sprokkereef (alg. bel.) vroeg zich af of hier wel de juiste oplos sing is gekozen. Ir. Rentjes verklaarde, dat hier met de bouw yan bungalows een noodzakelijke en juiste begrenzing wordt verkregen. De heer Jansen (arb.) meende, dat de mensen zelf wel komen met de bouw van landhuisjes als zij de grond goed kunnen verkopen. De heren Landeweerd (a.r.) en. Riet berg (c.h.) waren het met het plan wel eens, maar zouden de voorkeur geven aan een successievelijke ontsluiting, b.v. door twee of drie straten aan te leggen, op dat de mensen wier bestaan bedreigd wordt tijd hebben om naar wat anders uit te kijken. De voorzitter antwoordde, dat in die richting gedacht wordt. Met het verzoek van de heer Aaftink zal zoveel mogelijk rekening worden ge houden, zoals destijds ook reeds is ge schied, maar de plannen mogen er niet door lijden en b. en w. willen consequent vooraan met de uitbreiding beginnen. INDUSTRIETERREIN Naar aanleiding van een advies van de Industriecommissie om de industrie vestiging in een grotere kern samen te trekken en niet in een smallere strook langs de spoorlijn, zoals in het plan is ge projecteerd en derhalve geen woningen te bouwen aan de noordzijde van de Kol weg, met uitzondering van de randbebou- wing, welke nu reeds aanwezig is, deelde Ir. Rentjes mede, dat het huidige project de vestiging van industrie inhoudt voor pl.m. 1000 werknemers. Dit is voor de tijd, dat planologisch vooruitgezien wordt 10 a 20 jaar voldoende. (De Industriecommissie heeft het oog op een veel langer tijdsbestek. Red.). De raadsvoorzitter merkte op, dat b. en w. met de gedachten van de commissie reeds bekend waren en dat men beginnen wil met de ontsluiting van het complex aan de zuidzijde van de Kolweg om de verdere ontwikkeling van de industrie vestiging later nog eens te kunnen bekij ken. De heer Westerik opperde nog de idee om naar de richting van de Larenseweg uit te breiden, maar Ir. Rentjes wees er op, dat dit niet minder moeilijkheden zal opleveren in verband met de vele be drijfjes, die daar liggen. Na deze vrij uitvoerige discussie con formeerde de raad zich met diens advies om op de bezwaarschriften afwijzend te beschikken en het plan aan te nemen. PLAN HOLTERBERG Daarna werd vastgesteld een. herzie ning van het uitbreidingsplan voor de Holterberg, waar de mogelijkheid van villabouw op verschillende plaatsen wat wordt verruimd en de bouw van een dienstwoning bij de hotels mogelijk wordt gemaakt. De gemeente-architect, de heer Louwerse, lichtte deze herziening toe. ONTEIGENING De raad hechtte vervolgens zijn goed keuring aan het plan tot onteigening van de gronden in het complex ten westen van de Rijssenseweg (De Kol), waarvoor zo juist de herziening was aangenomen. Dit is een principe-besluit en alle eige naren hebben dan ook bericht gekregen, dat zij bezoek zullen krijgen van de taxa teur, de heer Van Dam, om de aankoop der gronden zoveel mogelijk in der minne te regelen. Verschillende raadsleden waren van oor deel, dat er voor moet worden gewaakt, dat degenen die het been. stijf houden, niet meer ontvangen, dan zij, die terstond bereid zijn hun gronden te verkopen. De burgemeester antwoordde hierop, dat men geen hogere grondprijs betaalt in die gevallen maar dat de schadeloos stelling van geval tot geval anders kan zijn. Bij de aanvang van de vergadering werd op een verzoek van de heer J. W. H. Slotman, om het, op zijn gronden achter zijn woning liggend bouwverbod, op te heffen, dat in een vorige vergade ring in handen van b. en w. was ge steld om prae-advies, afgewezen, omdat het niet wenselijk is aan deze gronden een bestemming te geven, voordat het uitbreidingsplan voor die omgeving tot ontwikkeling wordt gebracht. De heer Soer (arb.) vroeg nog of in overleg met de stedebouwkundige hier geen mouw aan te passen is, waarop de voorzitter antwoordde, dat daarmede ge vaarlijke precedenten geschapen zouden worden, want dat men dan voor tal van particuliere aanvragen zou kunnen, komen te staan. Aan- en verkoop van grond Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot het kopen van een perceel bos grond aan de westelijke helling van de Holterberg, groot 1.78.70 hectare, voor f 6000,- van de heer H. J. Koopman. Het perceel grenst aan het complex, hetwelk onlangs werd aangekocht van mevr. Verbree. De heer Sprokkereef verklaarde zeer ingenomen te zijn met deze aankoop en hij bracht het college een compliment voor betoonde aktiviteit. Aan mevr. W. H. Steunenberg-Koop man werd 350 m2 bouwterrein verkocht van het Kosterspad voor f 3015,-. Op een vraag van de heer Soer deelde de voorzitter nog mede, dat door deze verkoop de bouw van gemeentewonin gen niet zal stagneren en het door de ge meente geprojecteerde plan zal door de ze verkoop geen wijziging ondergaan. Voor 40 en 10 cent per vierkante me ter, resp. voor cultuurgrond en bos woeste grond, werden stukjes grond aan gekocht voor de verbreding en verbete ring van de Wevers weg, Pasmans weg en de Beumersteeg. Een voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting dienst 1960 (aanschaf fing van extra leermiddelen voor de openbare Uloschool tot een bedrag van f4541,50) werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en ook had de „vroed schap" geen bezwaar tegen de voorstel- len van het dagelijks bestuur om de deelname in het aandelenkapitaal van de Waterleiding Maatschappij „Over ijssel" te verhogen van f 15.000,- tot f 18.000,en de lening-garantie met f 35.000,- te verhogen tot f 175.000,-. De heer Klein Velderman verklaarde i bij de behandeling van deze voorstellen geen bezwaar te hebben tegen de voorge stelde verhogingen, maar hij zou als voorwaarde willen stellen, dat de Wa terleiding Mij. „Overijssel" zorgt voor goed water. De kwaliteit van het water is de laatste tijd veelal in het begin van de week slecht en de huismoeders on dervonden hierdoor veel narigheid. Burgemeester Enklaar deelde de heer Klein Velderman en enkele andere raadsleden, die van moeder de vrouw een klaagzang hadden gehoord over het slechte water mede, dat een brief was gezonden aan de WMO. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Soer naar de mogelijkheid van aanslui ten op het waterleidingnet van het land bouwbedrijf van de heer M. Nijland. De heer E. Aaltink is reeds aangeslo ten, doch de heer Jansen (Hengeveld), die tussen Aaltink en Nijland in woont, wil niet aangesloten worden. Nijland kan wel aangesloten worden, maar het bedrag dat op tafel moet komen, is zeer hoog. Hij zal moeten wachten tot super- onrendabele gebieden aan de beurt ko men. De heer Soer vroeg verder naar de stand van zaken betreffende de aanbe steding van woningwetwoningen. De voorzitter deelde hem mede, goede hoop te hebben, dat binnenkort de aan besteding zal plaats hebben. Naar aanleiding van een vraag van de heer Brands deelde de voorzitter me de, dat het schetsplan nieuwbouw PTT- kantoor in de Gaarden gereed kwam. Het plan is doorgezonden naar de be trokken PTT-instantie. De heer Landeweerd, die de aandacht vestigde op de slechte toestand van de Kerkstraat, werd medegedeeld, dat juist dezer dagen de goedkeuring op het plan tot verbetering afkwam. Een voorstel van de heer Rietberg om eenvoudige wegwijzers te plaatsen aan het begin van de in de laatste jaren ver harde zandwegen, zal nader worden be keken en ook zal naar aanleiding van een opmerking van de heer Teeselink aandacht worden geschonken aan de jonge boomaanplant langs de Door lopende Dijk. Zonder paaltje kunnen, volgens de heer Teeselink, deze jonge boomjes de herfststormen niet trotse ren. Aan de bouw van het zwembad in „Twenhaarsveld" wordt gestadig ge werkt en de moeilijkheden, die men on dervond bij de bronbemaling, zijn thans overwonnen, zo deelde de voorzitter de heer Teeselink mede. De heer Westerik sprak een hartelijk woord van dank tot de voorzitter voor zijn initiatief inzake de zo schitterend geslaagde militaire taptoe. Holten maak te hiermee een goede beurt en in het bijzonder de jeugd was enthousiast. De voorzitter verklaarde erkentelijk te zijn voor deze woorden van dank en hij richtte woorden van grote waardering tot de besturen van de VVV „Holtens Belang", de voetbalvereniging HVC en de sportvereniging BATO, die onder lei ding van de heren W. Beijers, H. Klein Velderman en J. Bulsink voor een vlot verloop van het programma hebben ge zorgd. Alles verliep naar wens en het zou prachtig zijn, als we ieder jaar in het vakantie-seizoen een dergelijk top- programma konden brengen, zo besloot de voorzitter. Bemesting van stoppelgewassen In de komende week gaan de meeste stoppelknollen de grond in. Geen kleinig heid, een kleine 100.000 ha met elkaar. En daarnaast nog andere gewassen als bladkool, klavers en zomerkoolzaad. Deze gewassen kunnen een prima opbrengst leveren, waarbij de stoppelknollen wel de kroon spannen. Om dit te bereiken is naast een goed zaaibed, prima zaad e.d. vooral de be mesting van belang. De meeste graan gewassen zijn dit jaar zwaar geworden en hebben veel voedingsstoffen onttrok ken. Denk daarom niet, dat uw nagewas- sen nog kunnen teren op de voorjaars bemesting. Voor een. goede opbrengst stoppelknol len zijn nodig 4 baal kalkammon, 3 baal slak of super en 3 baal kalizout 40. Met goede gier (geen spoelwater uit de stal) of stalmest kunt u bij de be mesting enigszins rekening houden. Inzaai van grasland Herfstinzaai van grasland is heel goed mogelijk, vooral nu de meeste gronden vrij vochtig zijn. Mocht u dit van plan zijn, let dan goed op de volgende punten. Zorg voor een zeer fijn zaaibed op een goed aangedrukte ondergrond. Het zaad mag niet dieper dan 2 cm vallen. Het rollen na het zaaien kan niet te zwaar en te vaak gebeuren. De bemestingstoestand van Uw grond moet in orde zijn. Voldoende fosfaat en kali bevorderen een goede aanslag en. wintervastheid, ter wijl ook een kalkbemesting voor het zaaien op zijn plaats kan zijn, als uw grond aan de zure kant is. Kies uw mengsel met zorg. Een vergis sing nu laat zich moeilijk herstellen. Voelt u voor een mengsel, waarbij u meer klaver in uw grasland houdt (dit staat de laatste jaren zeer in de belangstel ling), laat u dan grondig voorlichten. De 16-jarige Jaap van Hummel uit Deventer, tweemaal win naar van de „Tour de Salland" en jeugdtafeltenniskampioen van Nederland, België en Luxemburg, is zaterdagmiddag na een driedaagse sportieve strijd, winnaar geworden van de „Tour de Holten", waaraan 48 jongens deelnamen. Nadat hq vrijdag reeds de gele trui op zijn ploegmakker Frits de Groot, eveneens uit Deventer, veroverd had, met een voorsprong van 25 seconden in de algemene rangschikking, heeft hij zaterdag in de drie etappes, welke toen nog te rijden waren, zijn positie geconsolideerd en de eindoverwinning behaald met een voorsprong van 28 seconden op Gerrit Stokking uit Okken- broek, die tweede en van 1 min. 26 sec. op Frits de Groot, die 5e werd. In de tijdrit (7e etappe) van zaterdag werd Jaap 3e, in de 8e etappe (Schalkhaar-Heeten-Holten) 4e en in de laatste etappe (vier maal de Helhuizer wegronde) ging hij met een wiellengte als eerste over de eindstreep. Voor de eerste vijf aankomenden werd toen dezelfde tijd afgedrukt, n.l. 1 uur, 18 min. en 42 sec. over 42 km. In deze laatste rit, welke met grote aandacht door talrijke toeschouwers gevolgd werd, hebben de renners, waarvan er nog 36 in de course lagen 12 hadden dus de strijd gestaakt het in de eerste ronde kalm aan gedaan. In de tweede ronde deden Henk Rensen uit Espelo, R. Kiffen en G. Oosterveld uit Goor een uitlooppoging, waarbij Rensen de beide andere uitloper* nog weer voorbij ging. Hij kreeg zelfs een voorsprong van 1 min. en 12 sec., maar toen vond het peleton het welletjes en werden de uitlopers zo successievelijk weer teruggehaald. In de Burgemeester van de Borchstraat, waar de finish was en waar een drukte heerste van belang, stormde een gesloten peleton op de eindstreep af. Hier bleek Jaap van Hummel, zoals gemeld de snelste, gevolgd door M. Vrugteveen, Nijverdal; E. Wolves, Wierden; Frits de Groot, Deventer; J. Schol ten, Ok- kenbroek; met dezelfde tijd als de winnaar, en verder bijna de rest van het peleton. TOUR DE FRANCE-SFEER Er heerste een complete Tour de France sfeer, met geluidswagens, motor- en brom fietsrijders, volgauto's enz. De EHBO was aanwezig, maar er hebben zich geen onge lukken voorgedaan. Alles verliep uitste kend, doordat het publiek keurig mede werkte. Na afloop van de laatste etappe ging de hele karavaan naar Amicitia, waar Jan de Groot met een kort woord en een grap je voor iedere deelnemer de prijzen uit reikte. Allen die de tour hadden uitge reden kregen een aardig prijsje en alle maal een boekje over de Olympische Spe len. De heer Beijers heeft als vice-voorzitter van de VVV, Jan de Groot en zijn jonge vrienden-medeorganisatoren bedankt voor de keurige wijsje waarop zij deze wieler wedstrijd, waaraan de jongens zo veel ple zier beleefden, hebben georganiseerd. UITSLAGEN De einduitslag van de „Tour de Holten I960" totale afstand 165 km was: 1. J. van Hummel, Deventer, 4 u. 34 m. 21 sec.; 2. G. Stokking, Okkenbroek, op 28 sec.; 3. G. van der Waarde, Deventer, op 35 sec.; 4. J. Schol ten, Okkenbroek, 59 sec.; 5. F. de Groot, Deventër, op 1.26; 6. T. Marsman, Gorsel, op 2.10; 7. E. Wolves, Wierden, op 2.12; 8. M. Vrugteveen, Rijs- sen, op 2.49; 9. J. Hendriksen, Enter, op 3.05; 10. G. Paalman, Holten, op 3.06; 11. J. Dollekamp, Markelo, op 3.41; 12. H. Ha verslag, Nieuw-Heeten, op 3.59; 13. T. Dreijerink, F.nter, op 4 min.; 14. G. Beid- man, Holten, op 5.21; 15. S. Markvoort, Holten, op 6.07; 16. J. Klaasses, Espelo, op 6.59; 17. D. Zijlstra, Rijssen, op 7.18; 18. H. Rensen, Espelo, op 7.23; 19. J ter Maat, Holten, op 8.25; 20. W. Braakman, Nij ver dal, op 10.57; 21. H. van Duren, Deventer, op 11.56; 22. Wim Veneklaas, Holten, op 14.57; 23. H. Oosterveld, Goor, op 15.24; 24. B. Dekker, Okkenbroek, op 16.20; 25. G. Baan, Rijssen, op 16.36; 26. G. Mark voort, Holten, op 16.36; 27. Pieter v. d. Bo- venkamp, Holten, op 16.57; 28. D. Willems, Holten, op 17.23; 29. W. de Vries, Holten, op 19.29; 30. J. Nijssink, Rijssen, op 19.42; 31. II. Koopman, Holten, op 22.52; 32. J. Tuitert, Holten, op 24.08; 33. R. Kiffen, Goor, op 25.19; 34. Wilco Veneklaas, Hol ten, op 27.18; 35. H. van Beek, Holten, op 40.32; 36. G. Bieleman, Dijkerhoek, op 40.54. Einduitslag ploegenklassement: 1. De venter, 143 pnt; 2. Enter-Okkenbroek, 158 pnt; 3. Rijssen-Nijverdal, 184 pnt; 4. Hol ten (nationaal), 227 pnt; 5. Internationaal, 311 pnt; 6. Holten (noordwest), 363 pnt; 7. Holten (centraal), 615 pnt. Einduitslag jeugdklassement (jongens t/m 14 jaar): 1. E. Wolves, Wierden; 2. M. Vrugteveen, Rijssen; 3. J. Hendriksen, En ter; 4. T. Dreijerink, Enter; 5. S. Mark voort, Holten. De best geplaatste Holtenaar was G. Paalman, die 3 min. 6 sec. achter de win naar bleef. De strijdlustigste renner was B. Dekker (de kleine Dekker) uit Okkenbroek. Hier ziet men in een van de laatste ronden van de laatste étappe van zaterdag (Hel- huizerweg-Raalterweg) een aantal jeug dige renners in de bocht van de Helhui- zerweg een uitlooppoging doen. Frits dc Groot ligt op kop, Jaap van Hummel in de vijfde positie. Onze fotograaf maakte na afloop van de Tour de Holten een foto van de winnaar van dit wie- Ierfestijn voor de jeugd, Jaap van Hummel uit Deventer.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2