Seitterejid sisees weer Kinder- en Jeugdköör Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Kredieten voor woningverbetering NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ Kraamverzorgster een moei ©si afwisselen! imep Scholenreis per Kindertrein Groninger plattelandsvrouwen op bezoek Se grote „Melkaetie" begonnen Tour de Holten I960 bruin PIOMA-DEHii avonturen Pepito No. 28. Jaargang 12 (Tweede Blad). ZATERDAG 9 JULI 1960. HOLTENS NIEUWSBLAD Het kinderkoor en het jeugdkoor „Jong Soli" van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" hebben op het concours dat zaterdag 2 juli te Hierden (bij Har derwijk) ,door de Zangvereniging ,,'t Hier- dens Zangkoor" werd gehouden prachtige sucessen behaald. Het kinderkoor behaalde in de afdeling B een eerste prijs met 321 punten en ook het Jeugdkoor voldeed in de afd. A met 318 punten ruimschoots aan de eisen die de jury stelt voor een eerste prijs. Toen de uitslag bekend gemaakt werd ging een groot gejuich op en de jongelui maakten een ware vreugdedans rond hun dirigent, de heer W. V. Erkelens te En schede, die met deze fraaie successen be grijpelijkerwijs in zijn schik was. De beoordeling van de jury, die bestond uit de heren H. Altink, H. Brandsen en Loe Smeets, luidde als volgt: JEUGDKOOR verplicht nummer vrij nummer Zuiverheid 8 8 7 8 8 8 Samenzang 7 7 8 7 7 8 Klankgehalte 8 8 8 8 8 8 Uitspraak Rhytmiek Nuancering Opvatting 7 7 8 78 7 8 7 7 8 8 8 7 7 8 7 7 7 8 7 7 Zuiverheid Samenzang Klankgehalte Uitspraak Rhytmiek Nuancering Opvatting 7 goed; 7 7 7 7 7 8 KINDERKOOR 8 8—8—8 8 7—8—8 7 8—8—8 7 7- 7- 7- -8 7 -7 7 zeer goed. HULDIGING Bij de terugkomst in Holten werden bij het gebouw „Rehoboth" de jongelui har- GENIET VAN DE NIEUWE MAATJES Denkt u ook, dat een maatjesharing beslist „uit de hand" gegeten moet wor den? Op die wijze geconsumeerd, is hij dan ook wel erg lekker. Maar er zijn van ha ring veel smakelijke gerechtjes te maken, zoals: HARINGHAPJES MET TOMAAT. Recepten voor 4 personen. 4 gefileerde haringen, 4 kleine tomaten, 1 pak kleine toostjes, 2 grote augurken, 1 kleine ui, boter of margarine. De haring ontgraten, de tomaten was sen, de ui schoonmaken, de toostjes be smeren met boter of margarine. Op ieder stukje toost een schijfje augurk, een plakje tomaat, een stukje haring en een ringetje ui leggen. Haring en tomaat kunt u ook gezellig combineren door haringfilets op te rollen en te bekronen met een klein kapje to maat. Op de kapjes kunnen hier en daar wat nopjes mayonaise gelegd worden. Dat staat vrolijk. Een blaadje sla er onder is nog meer verzorgd, maar nodig is het echt niet. Wilt u eens een bijzonder HARINGSLAATJE maken, neem dan: 4 gefileerde haringen, 2 appelen, 2 zure augurken, 1 banaan, desgewenst 25 g wal noten, 1 kleine ui, slasaus of mayonaise, (mosterd, peper, zout, azijn) hardgekookt ei of tomaat. De vruchten schoonmaken en evenals de augurken en de haringen in stukjes snijden. De ui schoonmaken en fijnsnij- den. De walnoten grof hakken. Alle ingre diënten dooreen mengen en het slaatje op smaak afmaken met slasaus of mayo naise en zonodig mosterd, peper, zout en/of azijn. Het slaatje op een platte schaal, op. bordjes of glazen schaaltjes leggen en versieren met schijfjes ei of tomaat. HARING„COCKTAIL". 4 gefileerde haringen, 2 uien, 10 g (1 eetlepel) boter of margarine, 1 a 2 appe len, 1 yoghurt, 1 eetlepel tomaten puree, peper, mosterd, suiker (citroen sap). De uien schoonmaken, fijnsnijden en in de boter of margarine lichtbruin frui ten. De uien laten afkoelen. De yoghurt vermengen met de uien, de tomatenpuree, peper, mosterd, suiker (en citroensap). De appelen schillen, van de klokhuizen ontdoen en klein snijden. De appelstukjes door het sausje roeren. De haring in reepjes snijden en. in een schaal of in éénpersoonsschaaltjes leggen. De haring met de saus bedekken. Het ge recht enige uren koel laten staan. telijk ontvangen door een groot aantal be langstellenden en nadat de concoursnum mers waren gezongen feliciteerde de voor zitter van „Soli Deo Gloria", de heer J. Wiggers, beide koren, de dirigent en Mevr. D. v. d. MeulenKolkman en mej. H. Landeweerd (die bij de wekelijkse re petities de dirigent assisteren) met het be haalde succes en hij bood aan de dirigent en de beide dames een klein geschenk aan. De jongens en meisjes werden in Re hoboth waar enkele dames en heren hadden gezorgd voor een leuke versiering getrakteerd. Het lag in de bedoeling om de koren de ruim verdiende muzikale hulde te bren gen, doch helaas heeft H.M.V. gezien het tijdstip van thuiskomst, 7 uur, hiervan af moeten zien. U wilt aan uw huis verbeteringen aan brengen. U schrikt echter terug voor dé kosten van aanleg van oliestook, bouw van een garage, vernieuwing van sanitair of wat dan ook. Dit is het moment om met de N.H.M. te overleggen over een krediet voor woningverbetering, dat tegen een redelijke rente in bedragen van f 500,- tot f 5.000,- wordt verstrekt. Vraagt toezending van onze folder: Kredieten voor woningverbetering ZITTING TE HOLTEN: dinsdag van 9- in hotel Holterman, Dorpsstraat 8. Voor veel jongens en meisjes is 't tegen de tijd, dat zij de school gaan verlaten, een probleem wat zij willen worden in de maatschappij, welk beroep zij zullen kie zen. Meestal komt de keuze vanzelf wel en komen zij, vooral bij de huidige grote vraag naar arbeidskrachten, gemakkelijk aan de slag, maar het wil nog wel eens gebeuren en vooral bij meisjes is dit dikwijls het geval dat zij, wanneer zij wat ouder geworden zijn, toch liever een beroep zouden willen kiezen, dat wat meer afwisseling biedt dan het werk in de fabriek, op de boerderij, thuis, in de win kel of als dienstbode, om maar enkele voorbeelden te noemen. Wij willen in dit verband gaarne de aandacht vestigen op het mooie en veel zijdige beroep van kraamverzorgster in dienst van het centrum voor kraamzorg. Het biedt een afwisselende werkkring en wordt nooit een sleur, omdat de kraamverzorgster steeds weer in een an der gezin haar taak vindt en dikwijls ken nis maakt met zeer uiteenlopende levens gewoonten. Ook het verloop van geboorte en kraambed is telkens weer anders en- maakt, dat zij met grote zelfstandigheid haar werk moet verrichten, zelfs reeds als leerling, wanneer de leidster of assis tent-leidster op haar toezien tijdens het praktisch werk. Door de zorg voor de jonge moeder en de pasgeborene, maar ook voor de andere gezinsleden en het huishouden, dat op rol letjes moet lopen, draagt zij een grote verantwoordelijkheid, die haar op den duur een grote mate van zelfstandigheid doet verkrijgen, maar toch ook weer ge makkelijk te dragen valt. Zij wordt a.h.w. klaargemaakt voor een eventueel eigen gezin en eigen huishouden. De kraamverzorgster is een gewaar deerde medewerkster in de sociale sector van de gezondheidszorg en haar werk is bovendien interessant, omdat zij de assis tente is van de arts of de verloskundige tijdens de bevalling en het kraambed. Er is bijna altijd blijdschap en een fees telijke stemming in het gezin waar zij 10 a 14 dagen werkt en dat maakt het werk fleurig en de zorgen gemakkelijk te dragen. Bovendien wordt het beroep van kraam verzorgster tegenwoordig behoorlijk be taald. Zij geniet als gediplomeerde een aantrekkelijk salaris en zelfs als leerling ontvangt zij reeds een beloning. In dit op zicht mogen wij verwijzen naar de aan kondiging in het nummer van de vorige week omtrent de mogelijkheid tot oplei ding als kraamverzorgster. Natuurlijk zijn aan dit beroep nadelen verbonden elke medaille heeft z'n keer zijde door de lange werkdagen is het niet altijd zeker dat men een paar vrije dagen heeft na afloop van elke verzor ging. Dooi'dat de ooievaar vlugger vliegt dan verwacht werd of een ommetje maakt en later komt, moeten afspraakjes wel eens vervallen en komen de vrije da gen in het gedrang, maar deze worden altijd wel gegeven. Ook op zaterdagmid dag en zondag moet er wel gewerkt wor den, maar voor zondagsdienst geldt een speciale regeling. Tegenover deze ongeriefelijkheden staat, dat het beroep van kraamverzorg ster de meisjes bijna altijd veel voldoe ning schenkt. Zij kunnen iets doen voor hun medemensen en zo'n geboorte is in elk gezin toch telkens weer een bijzondere belevenis. Holten heeft reeds tal van uitstekende kraamverzorgsters opgeleverd, die met vreugde hun arbeid verrichten. Pas slaag de nog, na een studie van ongeveer ander half jaar, Mej. Janna Lubbersen. Meisjes, die de leeftijd van 19 jaar heb ben bereikt, worden gaarne als cursiste ingeschreven door het centrum voor Kraamzorg van het Groene Kruis voor Z.W. Overijssel, Geert Grootestraat 3 te Deventer. Het eerste perron in Holten is geheel bezet. Daar komt de trein aan. „Dag lieverd! Goeie reis gehad?" „Ja mam! 't Regende wel wat veel." „Kom maar gauw mee naar huis. Ben je ook koud?" „Neen, de verwarming was aan, de hele reis!" „Gunst, en dat in juli!" „In Zandvoort regende het iedere keer. We zijn eerst een tijd aan 't pootjebaden geweest. En sommigen in badpak. Het ging wel mooi, maar 't regende al maar door. Twee mannen stonden met zwem vesten aan in de reddingsboot. Een dame kanode telkens langs de kant en >een poli tieman reed op zijn paard af en aan. Als je er maar eventjes een halve meter te ver in liep, toeterde een van de mannen." „Waren er veel kinderen?" „Alleen van de kindertrein. Anders zag je bijna niemand. Maar we zijn veel te vroeg weer weggegaan. De meesten zei den dat we in de trein lekker droog zaten en de verwarming kwam dan misschien aan. Op het station moest je 10 cent voor de W.C. betalen. Je moest een dubbeltje De Holtense plattelandsvrouwen had den donderdag de zuster af deling uit Gar- merwolde in Gronigen op bezoek, die om pl.m. half elf arriveerde in hotel Müller, waar zij door bestuur en leden van de gastafdeling werden opgewacht. De presidente mevr. J. W. Nagelhout- Klijzing sprak hier een kort welkomst woord en vertelde in het kort wat Holten de vreemdelingen te bieden heeft en over de Holterberg, die zo langzamerhand in het gehele land bekend geworden is. Nadat koffie was geserveerd werd een bezoek gebracht aan de Canadese be graafplaats op de Holterberg en werd la ter in de kampeerboerderij „Zomervreugd" van mej. J. Wegstapel een gezamenlijke koffiemaaltijd gebruikt. 's Middags werd een bezoek gebracht aan het nat. hist, museum van de heer Piet Bos op de Holterweg, waar de dames niet uitgekeken raakten op al het moois, dat hier te bezichtigen valt op het gebied van de fauna dezer omgeving en van het tropisch diorama. Na een wandeling door de berg werd in het berghotel ,,De Dieken" thee gedron ken en afscheid genomen, waarbij de pre sidente van de bezoekende afdeling mevr. Bontekoe de Holtense dames hartelijk dank bracht voor de bizonder mooie dag, welke men hier had doorgebracht en hen uitnodigde voor een tegenbezoek aan Garmerwolde. „Koop een glas melk voor een hongerend kind in Azië" Overal in ons dorp ziet men thans de grote affiches, die ons, mensen in de over vloed en in de vreugde van vakantie of arbeid, oproepen om onze medemensen in nood niet te vergeten. Het is een goed idee geweest van de Diaconale Commissie voor Internationale Hulpverlening der Hervormde Gemeente alhier om deze dringende oproep om hulp juist nü te doen uitgaan, nü wij de blijde en zonnige zijde van ons leven het meest nadrukkelijk ervaren. Via de Sectie voor Internationale Hulpverlening van de Algemene Diaco nale Raad der Hervormde Kerk wordt deze handreiking aan de medemensen in nood gedaan langs de organen van de Wereldraad van Kerken. Wie nadere inlichtingen over deze Melk-aktie wil ontvangen of zelf gaarne op een of andere wijze aktief wil mee werken, kan zich wenden tot de secreta ris van de Gemeentelijke Diaconale Com missie ■voor Internationale Hulpverlening, de heer G. Knapen, Larenseweg 3, telef. 224. Het is de bedoeling, dat deze aktie ge durende de maanden juli en augustus gehouden zal worden. In die maanden zult U in praktisch alle levensmiddelen- bedrijven in Holten bonnetjes van f 0,10, f 0,25, f 0,50, f 1,-, f 1,50 of f 2,50 kunnen kopen, waardoor U een hongerend kind in de verte helpt in de voor ons onvoor stelbare nood van de honger. Terecht staat in „Hervormd Holten" de oproep: „Vecht mee in de grote strijd te gen de honger. Koop een glas melk voor een hongerend kind in Azië. Uw kleine plaats in dit grote leger mag niet onbezet zijn!" Wanneer, en dat is toch te verwachten, het enthousiasme van deze aktie in het algemeen zo groot zal zijn als bij de za kenmensen in de levensmiddelenbedrij- ven, die praktisch allen gaarne hun me dewerking verleenden, dan belooft deze aktie een groot succes te worden, of be ter gezegd: dan belooft zij een feest van menselijk medeleven te worden, waarin wij allen betrokken mogen zijn. in een gleuf gooien, dan kon je er in. Zo gingen we alle zes voor één dubbeltje!" „Waar zijn jullie nog meer geweest?" „Op Schiphol. Er startten ook vliegma chines. En we reden in een kind er treint je overal langs. We zijn ook boven op het gebouw geweest. Daar kon je ver zien!" „Hoe was het in Amsterdam?" „De meester zei dat het eigenlijk een groot mensenpakhuis was. Hij woonde lie ver in Holten. Maar in de glazen boot was het mooi. We gingen door de grachten en de man van de boot vertelde over alles wat er te zien was." „Ben je ook blij dat je weer thuis bent?" „Och, de terugreis duurde wat lang. Ik heb alle brood ook al op. Wij hebben wel schik gemaakt in de trein. Als het zo re gent, is 't reisje wel duur, negen gulden vijftig!" „Ja kind, reizen is duur." De regenschoolreis op 5 juli zullen de kinderen van de middelklassen wel ont houden. De leerlingen van de beide lage re scholen uit ons dorp waren gezamen lijk per kindertrein weggeweest. Ze heb ben veel gezien en beleefd, maar het weer was die dag een grote teleurstelling. De tegenslagen komen ook, als de mens nog jong is. Toch sloegen ze er zich dapper door en mopperden heel weinig. Om de vakantiehoudende schooljeugd weer enkele dagen prettig en actief bezig te houden gaan Jan de Groot en zijn vrienden van 4 tot en met 6 augustus a.s. tijdens de braderieweek weer een „Tour de Holten" organiseren voor knapen tot en met 16 jaar. Tijdens dit wielerevenement voor de jeugd, dat voorgaande jaren steeds grote belangstelling trok, zullen op elk van deze dagen drie etappes worden verreden. De totaal te rijden afstand in de drie dagen bedraagt ongeveer 165 kilometer. De renners in de Tour de Holten worden in twee groepen ingedeeld. Groep I: jon gens van 15 en 16 jaar en groep II: jongens t.m. 14 jaar. Ze zullen wel geza menlijk rijden en geklasseerd worden, maar de eersten van de jongere groep krijgen een extra prijs. Het inleggeld bedraagt 50 cent. Deel nemers dienen zich zo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling aan te melden bij: Jan de Groot, Rijnstraat 25, Deventer, Jan Markvoort, Burg. v. d. Borchstr. 13, Holten, of Henk Paalman, Raalterweg, Holten. Ook degenen, die met auto, mo tor of bromfiets tijdens de tour de taak van ploegleider of mecanicien op zich willen nemen of b.v. bij het vervoeren van de E.H.B.O.-mensen willen medewerken, kunnen zich bij bovengenoemde adressen opgeven. Op de burgerij zal een beroep gedaen worden om prijsjes voor deze wielerwed strijden beschikbaar te stellen. Op donderdag 4 augustus wordt ge reden; 9.30 uur: etappe 1: Klassementsrit tegen de Motieweg (1 km.). 15.30 uur: et. 2: Holten-Beuseberg-Loo- Bathmen (15 km). 17.00 uur: et. 3: Bathmen-Lettele-Espelo- Helhuizen-Holten (23 km). Vrijdag 5 augustus: 9.30 uur: et. 4.: Ploegentijdrit Helhuizer- wegronde (12 km). 15.30 uur: et. 5: Holten-Borkeld-Rijsser- berg-Enter (15 km). 17.15 uur: et. 6: Enter Elsenerbr.-Rijsser- berg-Borkeld-Holten (20 km). Zaterdag 6 augustus: 8.45 uur: et. 7: Holten-Espelo-Okkenbr.- Lettele (persoonl. tijdrit) (15 km.). 11.15 uur: et. 8: Schalkhaar-Heeten-Hol- ten (25 km). 17.00 uur: et. 9: Helhuizei'wegronde (4 x) (42 km). De etappes 1, 5 en 6 gelden voor de bergprijs. Het ploegenklassement wordt berekend naar de aankomsttijden van de eerste twee en de laatste van de ploegen. k** met en zonder zon Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 M(3 Onze onfortuinlijke kapitein Druppel was totaal beduusd door het splijtingsproces, waaraan de „Brul" onderhevig was. Aan de diepste wanhoop ten prooi strompelde hij over het versplinterde dek. „Waar hangt Bloobeest uit?!", schreeuwde hij. „Staat natuur lijk weer in zijn eethuisje te kokkerellen. - Bloo beest!!", gilde hij opeens, toen er grote stukken van de „Brul" afbraken en in zee stortten. „Help me toch, het schip valt uit elkaar!" - „Even mijn eitjes afbak ken heer kapitein", antwoordde Bloobeest toch wel een beetje ongerust. „Wat!", brulde de kapitein, ter wijl hij zich voorover boog om een blik in de kom buisruïne te werpen. „Lelijke veelvraat! De sloepen uit, de sloepen uit!" - We hebben geen sloepen, heer kapitein," zei Bloobeest beschaamd. „Die enedie heb ik.u weet wel.die is "ben beetje stuk ge gaan. Maar misschien is de teil van Pepito wel ge schikt!" - Heb je de teil van Pepito nog bewaard? vroeg kapitein Druppel verrast. „Maar dat is prach tig!"

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5