Driedaagse trektocht Dorpsschool Raadsvergaderin AGENDA: LandbouwhuisBi@ydosiderwijs in ruil voor landbouwonderwijs? Meer dan f1000 ging door brand verloren Zesde C.HX-Enschede der Twentsche Jachtvereniging Ballonnetje uit Engeland PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand Geluidsweergave bij ruitersportdemonstratie No. 24. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 18 JUNI 19G0 HO TENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting 3JHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.Iedere mm. meer f 0.08 Op 8, 9 en 10 juni gingen 64 leerlingen van de hoogste klassen der O.L. Dorps school per fiets naar Nunspeet aan Zee. Om ongeveer 8 uur vertrokken de kin deren in de richting van Espelo, om ver der langs Wesepe, Olst, Epe en Nunspeet het Piashuis aan het Veluwemeer te be reiken. Drie lekke banden zorgden voor enig oponthoud onderweg, maar om 2.15 uur arriveerde de kudde. WATERVREUGD Het aantrekkelijke was het ondiepe, on gevaarlijke water. Men kon wel een ki lometer ver lopen, alvorens het water het middel is gepasseerd. Het verkeer is geen probleem voor de begeleiders, zoals bij andere ontspanningsgelegenheden, daar de weg doodloopt bij het recreatie oord. Zo kan de jeugd rustig worden los gelaten. Zwemmen en varen is dan ook voor bij na allen hier het hoogste genot. In kano's en roeiboten werd het terrein weldra ver kend. Het duurde niet lang of alles was „op zee". Er kon voor gezorgd worden dat iedereen een aantal keren per dag z'n beurt kreeg, op kosten van de reis- kas. MAALTIJDEN Tegen een uur of zes stond de warme maaltijd gereed voor de gasten. Soep vooraf, met aardappels en groente hierna en tot besluit een bord pap. De brood maaltijden met thee verliepen ook tot wederzijdse tevredenheid. Personeel en leerlingen zorgden zelf voor de bediening. Ieder kon eten naar behoefte. De beleg ging bestond uit kaas, vlees en zoetig heid. De meisjes hielpen bij de afwas. Na het ontbijt werd een lunchpakket klaar gemaakt door de aanwezigen, om die tij dens het middaguur aan te spreken. IN DE SLAAPZAALTJES De leerlingen waren in 4 groepen in gedeeld. Elk der groepen had een eigen slaapgelegenheid. De leerkrachten, B. H. Brouwer, J. W. Feith, H. W. de Vrieze en J. H. Wolters betrokken de nacht wacht over hun kudden, doch verzuim den niet zelf ook te gaan slapen, daar alle schaapjes in de kooi lagen. Na enig geblaat, geschuifel en geknabbel op koek jes, trad spoedig de rust in. De jeugdige trekkers konden hun eigen bagage vlak bij hun bed zetten. Toch raakten er nog kledingstukken zoek als sokken, hemd jes e.d., terwijl op andere plaatsen een te veel was. AFSCHEIDSAVOND Na een zware roeipartij, vanwege de stevige wind, verzamelde de jeugd zich om ruim negen uur in de grote zaal. De laatste avond voor de afscheidszitting. Er werd gezongen, gedronken en verteld. In dit verhaal verdwaalde de 8-jarige Jo hanna in een groot en donker bos. Ze kwam op het kasteel van een reus, dat werd bewaakt door diens boze moeder. Johanna werd veranderd in een zwarte kat met glimmende oogjes. Maar, haar 12-jarige broer Gerrit gaat op reis tot haar bevrijding. Door zijn slimheid weet hij de reus te bewegen zijn kannibalisme af te zweren en voortaan te leven van een ge weldige veestapel, door Gerrit gesticht. Johanna krijgt haar oorspronkelijke gedaante terug. Zij en haar broer erven later het kasteel met het bos. Zij richten twee grote jeugdherbergen op, waar het comfort zeer geriefelijk is en de con sumpties zeer laag geprijsd zijn. De lo giesprijzen voor driedaagse schoolreizen zijn fantastisch laag en kinderen van min vermogenden hebben gratis onderdak en worden voor niemandal gefourageerd! Toen hij eindelijk tijd voor had, trouw de Gerrit tenslotte nog en ook Johanna. Hun hele leven blijven ze de trekkende schoolkinderen een paar vrolijke dagen geven, omdat ze vinden, dat die dit nodig hebben ter afwisseling van al het geleer in de school; Tegen half elf gingen de schaapjes ter kooi en sliepen tot 7 uur, in tegenstelling met de vorige dag, toen verschillende rammetjes reeds om 4 uur de dag begroetten! HET LANDSCHAP Het Veluwemeer had zijn bekoring. In de rietzomen groeiden diverse waterplan ten en het elzenhout vormde een frisse achtergrond. Fuut en meerkoet zwom men op stille plekjes. De biezen deinden mee op de golfslag. Het heldere water maakte het mogelijk de groene bodem- planten te onderscheiden. Hier en daar ziet men gebouwen langs de oevers ver rijzen, die de mensen aantrekken ter ver pozing. Talrijke kano's en roeiboten lok ken de gasten tot spelevaren. De weg terug naar Holten ging weer door het Veluwse- en Sallandse land schap, dat onderling duidelijke verschil len vertoonde langs de wegen. De hui zenbouw, de boomgroei, de vergezichten waren anders. Van Olst tot Holten her innerde alles sterk aan de buurtschappen in eigen gemeente, met haar bekoorlijk heden. Als vanzelf gleden de gedachten terug naar het „Sallandlied," wat soms uit volle borst gezongen was: „In de dorpen met heuvels en bossen Van ons Overijssels land, Hangt een sfeer nog van rust en van een voud, Merk je sterk nog de Saksische band. Ik verlang naar de geur van je bossen, Daar dan kracht heel mijn lichaam door stroomt! Salland, Salland, land waar ik woon, Je dorpen en dreven zijn wonderlijk schoon! Op de grazige vlakten in d'oudheid Zwierven rund en oeros rond, Tot de mens kwam met vee en met koren Uit het oosten naar Sallandse grond. Z'offerden lang aan hun goden De rossen in 't Heilige Woud! Salland, verbonden met Twente, Door IJssel en Regge omzoomd, En vreugdevuren vlamden in 't voorjaar, Hoog oplaaiend uit 't brandende hout! Salland, enz. Na die donkere tijd in 't verleden Bracht de zend'ling Jezus' leer, Doch de strijd tussen stammen en volk'- ren Woedde hier in het land keer op keer! Thans heersen vrijheid en vrede, d'Ontwikkeling van Salland schrijdt voort. En we zien, hoe na eeuwen van armoe Nu ons landschap de vreemd'ling bekoort! Salland, enz. GEVAREN Op de wegen loert het gevaar. Door even om te kijken kan de fiets wat gaan slingeren, waardoor men met de buur- rijder in aanraking komt. Dit gebeurde één keer, met goede afloop, hoewel er een valpartijtje ontstond. Angstiger was het, dat een leerling bijna voor een trac tor gekomen was. Door krachtig remmen van de bestuurder werd een aanrijding voorkomen. Op drukke oversteekpunten verzocht een der leerkrachten door hand- opsteek aan het verkeer om de colonne fietsers even te laten oversteken in ge sloten gelederen. In de speeltuin kreeg één der jongens een schommel tegen zijn borst, zonder nare gevolgen. Verder werd nqg eens een pleistertje geplakt voor een kleinigheid. Risico neemt men over al met kinderen. En toch waagden ou ders en personeel het ook dit jaar weer om de kinderen in het grote verkeer te brengen, nu onder toezicht, als voorberei ding voor later als ze, wellicht zonder geleide, in het verkeer moeten optreden. Hoewel het weer wat koel en soms re genachtig was, werd er toch veel genoten. Onlangs hebben wij melding gemaakt van de protesten, die in Holten, met name van de zijde van de OLM-afdeling aldaar, gerezen zijn tegen de plannen van het hoofdbestuur der OLM om een belang rijke reorganisatie tot stand te brengen op het punt van het landbouwonderwijs en landbouwhuishoudonderwijs in Zuid west Overijssel. Het beraad op hoog niveau heeft er toe geleid, dat dit hoofdbestuur in zijn brief van 11 juni aan de betrokken ge meentebesturen en afdelingen heeft me degedeeld, dat is besloten de lagere land bouwscholen in Bathmen en Markelo te handhaven en de landbouwschool in Hol ten met ingang van het nieuwe cursus jaar te sluiten. In de dinsdagavond te houden verga dering van de gemeenteraad komt deze brief aan de orde, omdat het hoofdbestuur van de OLM de raaa gevraagd heeft zijn medewerking te verlenen aan (ie stich ting van een landbouwhuishoudschool in deze gemeente. In hun toelichting op het voorstel om deze medewerking te verlenen wijzen bur- De 77-jarige landbouwer, de heer G. J. Vrugteveen, wonende in de Vlishoek, is het afgelopen weekend wel bijzonder sneu van zijn spaarcentjes afgekomen, al was de wijze van bewaren nu niet bepaald safe en rentegevend. Door brand in een kleerkast ging n.l. een bedrag van ruim duizend gulden verloren, dat hij in biljetten van 25, 50 en 100 gulden in een houten sigarenkistje in die kast bewaarde. De heer Vrugteveen woont samen met zijn dochter en schoonzoon, de heer H. J. Ulfman. Diens echtgenote zag vrijdag middag van de vorige week, toen zij zo omstreeks 12 uur om het huis liep, dat er x-ook kwam uit het raam van de slaapka mer van haar vader. Zij stelde onmiddel- De gemeenteraad komt dinsdag 21 juni a.s. des avonds 7.30 uur bijeen ter behan deling van de volgende agenda: 1 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 2 Voorstel tot aankoop van stroken grond ten behoeve van de Denneboomstraat. 3 >a. Voorstel tot verkoop van 2 bouw terreinen van het complex Raalter- weg. b. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan 'de Schoolstraat aan de heer I-I. W. Schippers, alhier. c. Voorstel tot verkoop van bouwter reinen in de Gaarden aan de hex*en L. C. v. d. Bovenkamp en M. van Guilik. 4 Voorstel tot ruiling van grond aan de Tuinstraat met de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente. 5 Voorstel tot herziening van de salaris verordering per 1 januari 1957 t.b.v. de administrateur-bedrijfsleider van het g.e.b. 6 Voorstel tot vaststelling van een sa larisverordening II i.v.m. de invoering van werkclassificatie en prestatiebelo ning. 7 Voorstel tot wijziging van de salaris verordering I per 1 januari 1960. 8 Voorstel tot vaststelling van een nieu- "we salarisverordering voor het ge- meentepersoneel per 1 april 1960. 9 Voorstel tot vaststelling van een pre- miespaar-verordering voor het ge- meentepersoneel. 10 Voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van keur-, waag- en slachtshuisrech- ten. 11 Voorstel tot het beëdigen van de heer A. Batting, adjunct-commissie A ter secretarie, in verband met diens be noeming tot waarnemend gemeente ontvanger. 12 Voorstel tot het verlenen! van eervol ontslag aan de heer G. J. Nekkers, voorman reinigingsdienst. 13 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer H. C. F. Weiland, onderwijzer aan de openbare lagere dorpsschool. 14 Voorstel tot het benoemen van een! on derwijzer aan de openbare school voor ULO, alhier. De enige voorgedragene is de heer H. P. O. C. Koning, onderwijzer aan een openbare lagere school te Almelo. 15 Voorstel tot het verlenen van een ga rantie aan de waterleidingmij. „Over ijssel" N.V. ten behoeve van de aan- ting van 15 zomerhuisjes op het z.g. zomerhu i sj ester rei n. 16 Voorstel tot wijziging van de genxeen- tebegx-oting dienst 1960 (crediet inrich ting openbare kleuterschool en aan koop meubilair openbare ULO-school). 17 Verzoek van het bestuur der christelij ke kleuterschool, alhier, om medewer king ex art. 50 der kleuteronderwijs- wet voor inrichting en tuinaanleg. 18 Voox-stel tot het nemen van een besluit waarbij de oprichting en instandhou ding' van een landbouwhuishoudschool wordt nodig geoordeeld. 19 Voorstel tot vaststelling van een vei-- ordening op het kamperen. 20. Rondvraag. lijk een onderzoek in en toen bleek, dat de rook uit de kleerkast kwam ,tx-ok zij die opeix. Door de plotselinge toevoer van zuurstof sloeg het vuur over op een verexxbed, dat direkt in brand vloog. De binnenbrand was met behulp van enkele bui'en gauw geblust, maar van het geld was niets meer over. Door het blussen met emmers water was ook de as weggespoeld, zodat er geen enkele kans meer was om iets van de waarde te reconstx-ueren. Met de brand gingen be halve ondergoed, ovex-hemden en ander lijfgoed ook twee kostuums verloren. De getroffenen zijn heel laag verzekerd. Hoe het vuur in de staande kleerkast is gekomen, is nog een raadsel. Men ver moedt, dat een stapel wollen ondergoed vochtig in de kast gekomen is en door broei in brand is geraakt. Verschillende kledingstukken in de kast waren ver koold. De mexxsen waren laag vex'zekerd. Bovendien wordt verbrand geld niet •door verzekeringsmaatschappijen ver goed. Hier ziet men tx-ouwens nog eens weer duidelijk hoe dom het is veel contanten in huis te bewaren, indien men ze niet onmiddellijk nodig' heeft. Men kan het geld beter naar de spaarbank brengen, zodat men geen x'isico loopt en boven dien nog x-ente van z'n geld maakt. Het "juiste bedrag, dat in het kistje zat, is niet bekend, maar het schommelde tussen de duizend en elfhonderd gulden. Voor-het Roode Kruis De in deze gemeente gehouden jaar lijkse collecte ten bate van het Ned. Roo de Kruis heeft het prachtige bedrag van bruto f 1463,51 opgebracht. Na aftrek van enige onkosten blijft een mooie som over. Door de 11-jarige Gerard Heuvelman uit Bathmen, die bij familie in de Look logeerde, is zondag in de omgeving van het perceel Look 43 een kinderballonne tje gevonden afkomstig uit Engeland. Het was afgezonden door een kind uit Nottingham met het vei-zoek het voor 16 juni terug te zenden aan de heer S. Ma joor, aldaar. Op het ballonnetje stond vermeld: „People love playex-s" (vrij ver taald: Iedereen houdt van player-(siga- x-etten) (of: rookt playex-s). Wij zijn bexxieuwd of Gex-ard xxog be richt krijgt, dat het kind van het door hem gevnoden ballonnetje nog eexx px-ijs- je gewonnen heeft. gemeester en wethouders op de mede deling van het OLM-hoofdbestuur, dat in 1954 in Bathmen de mogelijkheid tot het stichten van een landbouwhuishoudschool is geopend, doch dat x-ecente cijfei-s om trent het te ver-wachten aantal leerlingen voor deze school doen betwijfelen of een dergelijke school in Bathmen ooit tot bloei zal komen. Blijkens vorengenoemd schrijven trekt de bestaande landbouwhuishoudschool te Markelo leei'lingen uit het dorp en verder uitsluitend uit een gebied dat westelijk van Markelo is gelegen. De dichtbij ge legen. school van Goor is hiervan de oor zaak. De school te Markelo ligt derhalve voor een groot deel van de leerlingen zeer ongunstig. Stichting van een school in Holten, naast het niet tot stand doen komen van een school in Bathmen en sluiting van de school in Markelo, biedt, volgens het hoofdbestuur der OLM, zeer veel gunstige mogelijkheden voor het volgen, van land- bouwhuishoudondex-wijs voor de meisjes in het gebied tussen Delden en Deventer. De door het hoofdbestuur van de OLM opgestelde prognose omtrent het leerlin- genbezoek van lagere scholen uit dit ge bied, toont, naar het oor-deel van b. en w. volgens hun toelichting, aan, dat meer leerlingen huishoudondex-wijs zullen, kun nen volgen en dat de gemiddelde afstand, welke zij voor het schoolbezoek zullen moeten afleggen, wordt verkort. Aan de gemeentebesturen van Markelo en Bathmen, alsmede aan de ministex-ies van ondei'wijs, kunsten en, wetenschappen en van landbouw en visserij is de mede werking voor deze beoogde concentratie reeds gevraagd, tex-wijl aan de raad van Holten wordt verzocht om op grond van artikel 25 der nijverheidsonderwijswet een besluit te nemen, inhoudende dat de op richting en instandhouding van een land bouwhuishoudschool in Holten nodig wordt geoordeel en aan de OLM mede- werking wordt verleend een landbouw huishoudschool in de gemeente Holten tot stand te brengen. Het is de bedoeling de te stichten huis houdschool te huisvesten in het vrijko mende gebouw van de lagex-e landbouw school, welke hiertoe kan worden ver bouwd. Bux-gemeester en wethouders stellen de raad voor ovex-eenkomstig bovenvei-meld vex-zoek van het hoofdbestuur der OLM te besluiteix. Zaterdag 18 juni, 2.30 uur: Heropening van het gerestaureerde café-restaurant „De Poppe" (zie adv.). Zaterdag 18 juni, 2.30 uur: Veilig Ver- keersrit MAC „De Holterberg" voor auto's, motoren, brommers en fietsen. Start bij clublokaal Vruggink. Zondag 19 juni, 9-11 uur: Viswedstrijd van de hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in Twente-Rijnkanaal bij woonwagenkamp Lochem. Maandag 20 t.m. vrijdag 24 juni: II. W. ten Velde, levensmiddelenbedrijf, we gens vakantie gesloten. Woensdag 29 juni 's avonds 8 uur Con cert door „H.M.V." in gebouw „Irene". Herdenking 15-jarig bestaan. Zaterdag 2 juli Jeugdkoor en Kinderkoor „Jong Soli" naar het concours te Kier den bij Harderwijk. Zaterdag 2 juli: Gezellige avond leden plattelandsjongeren in „Amicitia". Ned. Herv. Kerk. Holten .8.30 en 10.30 uur Ds. Addink (Bed. H. Av. en Dank zegging. 10 uur in „Irene": Jongerendienst. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Israël (Bed. H. Av. en Dankzegging). Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In de middagdienst bevestiging van ambtsdragers. Extx-a collecte voor de Theologische Faculteit aan de Vrije Universiteit. Geboren: Hendrik Wilco, zv A. Schip per exx H. Schuppert, Kolweg 72. Gehuwd: J. Kruimelaar, 23 jr., Holten en J. M. Tempelman, 22 jx\, Hellendoonx. Overleden: J. Bussink, 92 jr., weduwe van J. W. Lubbersen, Neerdorp 93. BEVOLKING: Ingekomen: E. M. K. Keyzer van Neu- kirchen (Duitsland) naar Markepad 2. J. Veldhuis van Rijssen naar Markepad 6. J. M. Tempelman van Hellendoorn naar Look 97. Vertrokken: J. H. Groothaar en gezin van Holterbroek 84 naar Markelo. A. Poliste van Beuseberg 59 naar Markelo. M. V. Dijkman van Kolweg 23 naar Apeldoorn. H. Stam van Look 55 naar Wierden. J. M. Deten van Dijkerhoek 88 naar Deventer. VERLOREN VOORWERPEN Jas met capuchon; autoped; hoofddiek; dames-polshorloge. Weggelopen: pink. Inlichtingen: dagelijks aan het groeps- bux-eau der Rijkspolitie te Holten en wel van 9-13 en 14-22 uur. Dienstbus O.A.D. aangereden De dienstbus van de OAD, welke maan dagmorgen om 6.15 uur in de richting Mai'kelo reed, werd ter hoogte van de Holtense boekhandel aangereden door een slippende vrachtauto. Deze tx-ekker met opleggex-, die uit het dorp kwam, moest plotseling remmen voor een boe renwagen, die in dezelfde richting de bus passeerde. Door de gladheid van de weg kwanx de oplegger in aanx-aking met de voor-- en achitei-zij'de van de bus, die flink beschadigd wex-d. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ex- zat nxaar één passagier in de bus. De bus werd bestuurd door G. A. H. W. uit Holten, de vrachtauto door H. v. d. E. uit Almelo. Op 24, 25 en 26 juni zal voor de zesde maal het C.H.I.-Enschede plaats hebben in het Sportpark Rigtersbleek. Dit driedaag se „Concours Hippique International" in Twente is een jaarlijks paardesportevene- ment van bijzonder gehalte, dat wat be langrijkheid betreft onmiddellijk volgt op het enige C.H.I.O. (Concours Hippique International Officiel) dat voor een land mogelijk is en dat voor Nederland ieder jaar in september gedurende vijf Het C.H.I.-Enshede heeft in de afgelo pen jaren naam gemaakt. Ook de belang stelling' van de zijde van het niet-des- kundige publiek is in grote mate opge wekt: op zondag zijn de tribunes steeds uitvex-kocht. BUITENLANDSE DEELNAME Hoewel de definitieve inschrijvingen uiteraard nog niet alle binnen zijn (de termijn hiervoor is nog niet beëindigd) hebben de nationale organisaties van En geland, Ierland, Frankrijk, Duitsland, Ita lië, België en natuurlijk ook Nederland reeds medegedeeld een eerste rang ver tegenwoordiging te zullen afvaardigen. Dit levert grote verwachtingen op voor de spanning en de kwaliteit der wedstrij den. Het zal zeker een zware laak voor de Nederlaxxdse ploeg worden om in dit stex-ke buitenlandse veld (vermoedelijk een vijftigtal van de beste springpaar den) onze vaderlandse kleuren ïxxet enige kans op succes te verdedigen. In ons verslag van de ruiterdemonstra- tie van „De Bergruiters" met hun pony club op Pinkstermaandag, hebben wij ge schreven, dat het geluid verzorgd werd door „Radio Bouwhuis". Dit was niet juist. Het was ..Radio Ter Harnxsel", Stationssrtaat, die het geluid verzox-gde. Deze werkt thans n.l. geheel voor eigen rekening, maar wordt bij som mige gelegenheden nog wel eens geassi steerd door de heer Bouwhuis.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1