Agenda Deventer Ziekenfonds herdacht 100-jarig jubileum Gevonden en verloren voorwerpen SLEUTELMTSE ten behoeve van de vluchtelingen Jaarvergadering Controlevereniglng Holten e,s." Voorjaarsmodeshow Fa. E. Wonnink De profeet uit de bergen PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND De siamlanden van ons vorstenhuis No. 11. Jaargang 12. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZATERDAG 19 MAART 1950 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,JHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 23^ Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.Iedere mm. meer 0.08 DEVENTER Tijdens een druk bezochte receptie in de foyer van de Schouwburg, is het Alge meen Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860" ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan veel lof toegezwaaid voor het belangrijke werk, dat het op het terrein van de volks gezondheid en in sociaal opzicht heeft ver richt en is de directeur, de heer J. C. Steutel koninklijk onderscheiden met de medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het was de voorzitter van het fonds Dr. H. Couvert, die op het met een bloemen weelde omgeven podium, zaterdagmiddag tal van autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid, en het ziekenfondswezen en vele belangstellenden welkom heette en in zijn toespraak een overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van het fonds. Dat Dr. Couvert zich tot enkele hoofdzaken moest beperken, spreekt van zelf. Het zou niet wel mogelijk zijn de ontwikkeling gedurende 100 jaar in een kort bestek volledig weer te geven. Spre ker wees met nadruk op de grote ver dienste van de maatschappij tot nut van het algemeen, die het fonds heeft gesticht en vele jaren onder haar hoede heeft ge houden en wees er op, dat honderd jaar geleden de voorzieningen van een zieken fonds voor de arbeiders even] nodig wa ren als het dagelijks brood. In 1872 ging D.O.Z. reeds haar eigen weg wat 'de pharmaceutische voorzienin- Gevonden: geslachte kip; bruine motor handschoen; zakdoek; stofbril; een paar glacé herenhandschoenen; weekendtas m. inhoud; ballpoint; hoofddoek; huissleutel; herenhoed. Verloren: motorhandschoen; zilveren broche; armbandje; damesportemonnaie met inhoud; snoeischaar; rij wiel tas (en kel) met inhoud. Weggelopen: foxhond (reu). Inlichtingen dagelijks van 9-13 en van 14-22 uur aan het groepsbureau der rijks politie te Holten. C.H. jongeren Tijdens de zaterdag in Hengelo gehou den toogdag en algemene vergadering van de C.H.-Jongeren in Overijssel is onze plaatsgenoot Henk Westerik gekozen als lid van het nieuwe provinciaal bestuur dat deze middag werd gevormd. Vergadering Jong Holten De vereniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O. hield donderdag van de vorige week een ledenvergadering in het café van de heer G. Vruggink, onder voor zitterschap van de heer Joh. Nikkels. Nadat deze in het bijzonder had welkom geheten de adviserende leden de heren M. Bouwhuis, J. C. Mollemans en A. J. Snijders, sprak de heer Kam'perman uit Olst over het onderwerp „Kunstmaan en Ruimtevaart". Na afloop dankte de voorzitter de spre ker voor de duidelijke uitleg, die hij in zijn causerie gaf over deze voor allen nog zeer moeilijke materie. Er werden nog enkele mededelingen ge daan over de zesweekse uitwisseling naar landbouwbedrijven in Gelderland en Drente. Voor de tweedaagse uitwisseling op 2 en 3 april met de afdeling Beilen gaven zich ruim 30 leden op. Ten( slotte werd de in mei te Bathmen te houden streeksportdag voor de agrari sche jongeren besproken. gen voor de leden betrof en de tandheel kundige kliniek is onder leiding van de heer G. J. Vlastra uitgegroeid tot een uit stekend geoutilleerd tandheelkundig cen trum. LEVENSWERK De directeur, de heer Steutel, heeft van zijn taak een levenswerk gemaakt, ver klaarde de heer Couvert en hij bracht hem daarvoor op een hartelijke wijze dank. Voor de leden, wier inkomen boven de loongrens komt te liggen bestaat het fonds Nezifo, dat uitstekend werkt. Het is uitermate moeilijk te voorspellen wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt, maar Dr. Couvert was van oordeel, dat voor het ziekenfondswezen nog een belangrijke taak is weggelegd. Hij dankte alle medewerkers (medici). Zonder hun medewerking zouden de moei lijkheden niet zijn op te lossen. Dr. Couvert zou het echter wel bijzon der op prijs stellen, indien het afzonder lijk spreekuur voor ziekenfondspatiënten binnenkort tot het verleden zou behoren. Deze afschaffing vraagt een reorganisatie van de artsenpraktijk. STEUNFONDS Spreker deelde mede, dat uit de reser ves A. cn B. ieder f 25.000 is gestort in het fonds voor bijzondere voorzieningen, dat thans f 100.000,bedraagt en met de rente waarvan de verzekerden in bijzon dere gevallen; kunnen worden geholpen. Na dank te hebben gebracht voor de vele bloemen, die het fonds zijn toegezon den, gaf hij het woord aan wethouder H. Timmer, die namens het stadsbestuur van Deventer in een uitvoerig overzicht de verdiensten van D.O.Z. schetste en de heer Steutel de hem door H.M. de Ko ningin verleende onderscheiding op de borst spelde. Na de wethouder spraken de heer C. J. van Lieden, voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheerde Ziekenj- fondsen, Dr. Pannekoek, de geneesheer directeur van het St. Geertruidengasthuis, de heer J. Landman, namens het CNV en NVV, de heer D. Sonneveld, namens de Ziekenfondsraad, de heer Buyze namens Nezifo en nog tal van anderen. GEEN FRANCHISES Uit verschillende toespraken bleek, dat men niet zeer ingenomen; was met de uit spraak van de directeur-generaal van de Volksgezondheid prof. Muntendam, om in de toekomst de patiënten te laten bijbe talen voor ziekenhuis- en doktershulp. De heer Steutel heeft ten slotte Hare Majesteit de Koningin en haar adviseurs dank gebracht voor de hem verleende on derscheiding, welke hij zag als een onder scheiding voor het belangrijk werk van het fonds. Bij deze herdenking waren ook de Hol- tervse vertegenwoordigers in het fonds bestuur en de ledenraad aanwezig en onze beide artsen. In één van de laatste maanden van het vorige jaar heb ik een beroep mogen doen op de vrijgevigheid van u allen ten behoeve van de vluch telingen. Met dankbaarheid heb ik mogen constateren hoe zeer mjjn appèl er één is geweest, dat u in het hart heeft geraakt. 'De vrouwen van Holten hebben zich voor deze aktie ten behoeve van de vluchtelingen in het vluchtelingenjaar 1959/1960 bijzonder inge spannen. De hervormde jeugdraad, welke een overkoepeling vormt van de ge hele georganiseerde Nederlands hervormde jeugd in Holten heeft gemeend dat ook zij vóór dat het vluchtelingenjaar ten einde is nog iets kan doen voor de vluchtelingen, die in het jaar onzes Heren 1960 nog steeds gehukt gaan onder de ontwrichtingen welke de oorlog en de vervolgingen met zich hebben mede gebracht. „Redt een (kind" is een oproep geweest, welke door ons volk niet is misverstaan. De jeugd van Holten wil thans mede de schouders zetten onder het werk, dat in het vluchtelingenjaar 1959/1960 eigenlijk zijn voltooiing moet vinden, n.i. het redden van mensen uit de ellende van de onder gang waardoor deze in de vluchtelingenkampen worden bedreigd. De jeugd van Holten wil u in de komende week sleutels verkopen a raison van f 0.25. Koopt vele van deze sleutels want hoe meer er hiervan worden ver kocht, hoe meer deuren geopend kunnen worden die toegang geven voor een menswaardig bestaan aan de nog in elllendige vluchtelingen kampen verblijvende mens. De burgemeester van Holten, Mr. W. H. ENKLAAR 5? De Controlevereniging „Holten en Om streken" hield woensdagavond haar jaar vergadering in café Stationszicht van de heer Vruggink, onder voorzitterschap van de heer Joh. G. Holterman. In deze vergadering bracht de penning meester, de heer C. Brotiosma, 't financieel verslag uit en werd de begroting voor 1960 vastgesteld. Na het rapport van de kascommissie bij monde van de heer G. Bekman, werd de heer Broersma onder dankzegging voor zijn beheer gedechar geerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Holterman, die periodiek aftrad, met bijna algemene stemmen herkozen. Hij heeft zijn herbenoeming aanvaard. De controleur, de heer J. W. Jansen, gaf een toelichting op het uitvoerige en in druk verschenen jaarverslag der ver eniging, waarin o.m. een opsomming wordt gegeven van de gemiddelde melk productie van alle aangesloten bedrijven. Het aantal leden bedroeg 278 met 2677 koeien. De gemiddelde opbrengst van het M.R.IJ. veeslag was over 1846 koeien 4329 kg melk per koe, met 3.54 °/o vet, 153 kg botervet over 310 melkdagen en in de afdeling zwartbont van 523 koeien 4471 kg melk per koe met 3.82 vet, 171 kg bo- De firma E. Wonnink zal maandag 28 maart 's avonds om 8 uur haar modeshow gaan houden in zaal „Amicitia". Ieder jaar weer komen de grote mode ontwerpers met nieuwe ideeën en lijnen, terwijl de fabrikanten ook niet stil zitten en voor bijzondere stoffen en dessins zor gen. De Nederlandse confectie-industrie bleef ook dit jaar de mode op de voet volgen en brengt voor dit seizoen een grote variatie in dames- en meisjeskleding. Door deze show zal men een goed in zicht krijgen van wat onze Nederlandse mode-industrie dit voorjaar naar voren brengt. De collectie, die de fa. Wonnink maandag 28 maart zal tonen is dan ook met de grootste zorg samengesteld. Zoals wij in ons vorige nummer reeds uitvoerig hebben gemeld en ook weer uit een aankondiging in dit nummer blijkt, komt 't beroepstoneelgezelschap „Studio" op vrijdag 25 maart a.s. hier een voorstel ling geven met het stuk „De profeet' uit de bergen". Naar aanleiding van een voorstelling op 30 november j.l. schreef het „Amstelveens Weekblad": „Met het brengen van dit bijzondere stuk, religieus van inslag en de door de eeuwen onaantastbare waarden van de menselijke samenleving bevestigend, heeft de Kunstkring „Beatrijs" opnieuw na drukkelijk zijn doelstelling onderstreept, n.l. de verheffing van het culturele niveau in de plaatselijke sfeer. De gebeurtenissen in het stuk vinden hun weerspiegeling in de belevenissen van het Joodse volk, dat door de profeet Elia ter verantwoording werd geroepen om het wederom te bren gen onder de gehoorzaamheid van Jah weh. Het merkwaardige van de ontwik keling van dit spel is, dat men zich nu eenp in de tijden van de grijze oudheid waant, dan weer geconfronteerd wordt met situaties die ons uit het recente ver leden en zelfs uit de hedendaagse tijd be kend zijn. Het is een mengeling van verdichting en realiteit, waarin alle aspecten van de menselijke ziel en karakter worden be licht. De typische tweezijdigheid van het gegeven wekt contrasten, die de toeschou wer voortdurend in spanning houden en nopen zich terdege te realiseren waar de grens ligt tussen werkelijkheid, en ver beelding." Naast de effen japonnen in o.a. linnen structuur, zien we ook veel fleurige ruit-, streep- en bloemmotieven. Werkelijk een lust voor het oog zijn de modieuze jurkjes met wijd wervelende rok. Naast de over bekende Dolly Day collectie, welke de fir ma compleet zal tonen, zien we dit jaar de teen-ager mode uitgevoerd in een hart- veroverende „Young Look" collectie. Wat ons deze keer vooral op zal vallen, is dat zowel voor de teen-agers als de gro tere maten de keuze erg vergemakkelijkt wordt door de grote verscheidenheid in model, kleur en kwaliteit. Speciale aandacht werd ook aan de mo dieuze vróuwen japonnen besteed. Al met al een collectie die zeker „elck wat wils" biedt. Voor de jonge garde zien we o.a. nog sportieve blazers en toppers in frisse zomertinten, uitgevoerd in geheel nieuwe stoffen. Extra aandacht verdienen ook de man- telcostuums in prachtige fantasiestoffen. Uiteraard ontbreekt ook de zomerman tel niet op dit zomerfestijn. Werkelijk aantrekkelijk zijn de poplin regenmantels in de zachte pasteltinten, o.a. in „Nino-flex". Men lette vooral op de prachtige afwerking en coupe van de bo vengenoemde kleding! Rest ons nog te wijzen op de toch wel zeer uitgebreide sortering blouses, jum pers, vesten, rokken, shawls en handschoe nen, die het geheel zullen completeren. Het is niet zo eenvoudig in kort bestek een volledig overzicht te geven van het geen er op de show te zien zal zijn. Daar om raden wij onze lezeressen aan zelf ken nis te nemen van dit mode-gebeuren. Er wordt geen middag-show gehouden. Nade re bijzonderheden vindt men in een aan kondiging in dit blad. tervet over 309 melkdagen. Bij beide vee slagen viel een lichte verbetering bij de voorgaande periode te constateren. EIWITGEHALTE Wat het eiwitgehalte van de melk be treft zegt het verslag, dat 70 afgesloten lijsten van koeien van het M.R.IJ. veeslag een gemiddeld eiwitgehalte hadden van 3.30% en 38 lijsten van dieren van het zwartbont veeslag 3.36%. Het bevat een uitvoerige lijst van de koeien met een hoge productie in verschil lende leeftijdsklassen en vermelding van afstamming, alsmede een overzicht van de vererving der K.I. stieren. Aan het slot van zijn verslag zegt de controleur, dat men, indien men iets be reiken wil in de fokkerij, tijdig een schema van al zijn dieren gereed moet maken met vermelding van de stieren, waarmede men wil fokken. Hiervoor dient men dus te weten hoe de stieren fokken en hoe de eigen dieren er aan toe zijn ten einde te kunnen beoordelen, waar deze in bepaal de onderdelen matig zijn en een stier hier bij te zoeken, welke daarin juist goed fokt. Het behoeft geen geld te kosten en het verhoogt de liefhebberij. De kansen, die er zijn bij de K.I. worden lang niet volledig benut, bij een doelbe wuste fokkerij kan men nog veel meer be reiken, aldus het verslag. Bij de fokvereniging „Holten en omstre ken" (M.R.IJ.) zijn aangesloten 154 leden met 3380 koeien en bij de fokvereniging „De Fries-Hollandse" (zwarbtont) 54 leden met 472 koeien. Na het uitbrengen van het verslag werd nog uitvoerig stilgestaan bij het eiwit- onderzoek. De directeur van de zuivelfa briek „De Vrijheid", de heer Broersma deelde mede, dat verschillende fabrieken de melk reeds uitbetalen naar het eiwit gehalte. De heer Jansen werd dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. Zaterdag 19 maart, 8 uur: Feestavond van de Holtense Bestuurdersbond voor de leden van de bij het NVV aangesloten vakbonden in „Amicitia". Zaterdag 19 maart, 11-12 uur in „Reho- both" en precies 3 uur in o.l. school te Dijkerhoek: inenting en herinenting te gen pokken (zie off. publikatie). Maandag 21 maart, 7.15 uur bij school Es- pelo: dropping CJV te Espelo. Maandag 21 maart, 5 uur: Raadsvergade ring. Dinsdag 22 maart, 8 u., in gebouw „Betha- nië" te Dijkerhoek: Vergadering Herv. vrouwenvereniging. Donderdag 24 maart, 7.30 uur: Vergade ring Plattelandsmeisjes in café Kalf ster man. Donderdag 24 maart, 7.45 u.: Demonstra tie tafeltennis in „Amicitia". Donderdag 24 maart, 's avonds 8 u.: Slot- bal dansschool „Ruitenberg" in café „De Waag" (zie adv.). Donderdag 24 maart, 7.45 uur: Vergade ring Chr. Plattelandsvrouwen in ge bouw „Rehoboth". Vrijdag 25 maart, 8 uur: Toneeluitvoe ring van het beroepstoneelgezelschap „Studio" in „Amicitia". Opgevoerd wordt „De profeet uit de bergen" (zie adv.). Vrijdag 25 maart: Propaganda-filmavond Rekkense Inrichtingen in gebouw „Ire ne" (zie bericht). Vrijdag 25 maart, 8 uur: Jaarvergadering van de varkensfokvereniging „Holten en omstreken" bij de heer M. Kalfster- man. Spreker: Dr. Gortink van de ge zondheidsdienst. Maandag 28 maart, 8 uur: Jaarvergade ring VVV „Holtens Belang". Stations koffiehuis van de heer M. Kalf sterman. Maandag 28 maart, 8 uur: Algemene le denvergadering Coöp. Boerenleenbank „Holten" in café Maats. Donderdag 31 maart, 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": filmavond Chr. Nat. Vak verbond. Des middags om 3.45 uur: voorstelling voor de kinderen (zie ad vertentie). Zaterdag 2 april, 8 uur: Uitvoering van Holtens Toneel in „Amicitia" met „De verkochte bruid". Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds. Hoek van „Nieuw Ruimzicht" te Doorn; 7 uur Ds. Wabeke van Enschede. In alle diensten extra collecte voor op leiding van predikanten. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Broeyer. Extra collecte voor opleiding v. predikanten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de evangelisatie in de classis Deventer. Geboren: Hendrik Jan, zv H. J. Podt en A. Baltes, Borkeld 35. Heiman Die- derik, zv J. Smale en J. Krikkink, Dijker hoek 56. Hendrik, zv J. Meilink en G. J. Groteboer, Espelo 70a. Gehuwd: J. G. Meijerman, 26 jr., Hol ten en J. F. Sluiter, 23 jr., Bathmen. J. H. Wissink, 24 jr. en F. M. Aaltink, 21 jr., beiden te Holten. Overleden: H. Hartsuiker, 73 jr., echt genoot van M. J. Bosman, Oranjestraat 5. G. J. Koetsier, 81 jr., weduwnaar van H. Heuvink, Espelo 25. BEVOLKING: Ingekomen: N. van Lindenberg v. Am sterdam naar Kolweg 6. J. Leeftink en gezin van Hellendoorn naar Dorpsstraat 63. M. Glasmacher van Djakarta naar Holterberg 26. J. Raad van Bome naar Holterberg 25. Voor de afdeling Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen sprak woensdag avond in hotel Holterman de heer J. J. Oltmans uit Bussum over de stamlanden van ons Vorstenhuis. De vergadering stond onder leiding van de vice-presidente me vrouw C. P. K. Enklaar-van Andel. Voordat de heer Oltmans aan het woord kwam, werden enkele mededelingen ge daan aangaande de voorjaarsvergadering op 28 april a.s. in Zwolle. In verband met de verkiezing van een provinciaal be stuurslid zal de presidente van de Hol tense afdeling mevrouw J. W. Nagelhout- Klijzing door de kring Salland hiervoor candidaat worden gesteld. Van de afdeling Garmeswolde kwam een verzoek binnen voor een bezoek aan Holten. Bij voldoende deelname zal in het na jaar een cursus bewegingsleer worden ge geven. ORANJE-NASSAU De heer Oltmans hield vervolgens zijn interessante causerie en vertelde allereerst hoe de naam Oranje-Nassau is ontstaan. Omstreeks het jaar 1100 toen de burcht van Graaf Laurenburg aan de Lahn(in Duitsland) werd verwoest, liet deze op een berg (tegenover het stadje Nassau een nieuwe burcht bouwen en veranderde hij zijn naam in Ruprecht van Nassau. Hij was gehuwd met Beatrix van Limburg. Later kwam daar in 1544 de naam Oranje bij. Aan de hand van kleurendia's vertelde de heer Oltmans over de Dillenburg, waar in de Willemstoren een museum is inge richt, geheel betrekking hebbende op de huizen Oranje-Nassau en Nassau-Dillen- burg. Over Herborn waar Jan de Oude een universiteit stichte, waarin nu een bibliotheek over de geschiedenis van het Nassause huis is ingericht. Hij vertelde van het Slot Schauburg, dat thans het eigendom is van de vorsten van Waldeck Pyrmont en waar in 1902 Koningin Wil- helmina, na een ernstige ziekte enige maanden verbleef. Ten, slotte toonde hij nog plaatjes van Wiesbaden naar een standbeeld van Wjjlem van Oranje staat. Mevrouw Enklaar dankte de heer Olt mans voor zijn boeiende lezing. De volgende vergadering van de afdeling wordt gehouden op 29 april a.s. Mevrouw Eshuis uit Markelo zal dan spreken over het onderwerp „Leven onze kinderen in ons huis"?

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 1