Landelijke ruiters hielden jaarvergadering Praatavond Chr. Boeren- en Tuindersbond Een praatje over linnen Brief uit Nieuw-Zeeland Secretaris E. Aaltink herkozen Gezellige en sportieve dropping wandelclub VOOR DE BOER De ontwikkeling in de varkenshouderij Centra besprak internationale belangen De avonturen De leden van de landelijke rijvereniging „Bergruiters" kwamen zaterdagmiddag in jaarvei'gadering bijeen in hotel „Vos man". Aangezien de voorzitter, de heer H. Beldman, niet op tijd aanwezig kon zijn, werd deze flink bezochte bijeen komst geopend door de vice-voorzitter, de heer J. Struik, die zich in zijn woord van welkom in het bijzonder richtte tot enkele jeugdruiters. De secretaris, de heer Aaltink, las hier na de notulen en hij bracht tevens een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental stabiel was gebleven. En kele leden van de ponyclub stapten over op een grote viervoeter en deze club zou men nu graag weer aangevuld zien met enkele jongens en meisjes. Het jaar 1959 bracht voor de „Bergruiters" weer een aantal prachtige successen. De provinciale kampioenschappen werden op zaterdag 1 augustus in eigen huis verreden en het eerste achttal kwam in de zware dressuur met het achttal van de Delta-ruiters uit Kampen met een gelijk aantal punten uit de bus. Hetty Krekel verrichtte een schit terende prestatie door met „Alida" het springconcours B te winnen. Ze maakte met 52 seconden de snelste tijd en reed tweemaal een foutloos parcours. Bij de landelijke kampioenschappen te Utrecht bezette het achttal de eervolle 5e plaats. De tweedaagse trip naar Duits land, waar op 30 april en 1 mei werd deel genomen aan een groot internationaal concours-hippique, georganiseerd dooi de Reit- und Fahrverein. der Niedergraf- schaft „Uelsen", bracht fraaie individuele successen, doch in de Gelande-rit (cross country) ging het minder goed dan in 1957 en 1958. De „Bergruiters" moesten zich in de „veelzijdigheidswedstrijd" (cross - springen en dressuur) tevreden stellen met de vierde plaats in het eind klassement en de fraaie zilveren bokaal, die twee jaar schitterde in de prijzenkast in hotel „Vosman" en die bij een overwin ning definitief bezit zou worden, bleef in het land van herkomst. Verder werd nog deelgenomen aan een concours-hippique te Vorden en Eerbeek en ook hier werden eclatante successen behaald. Ook de pony club mag op een goed jaar terugzien en de jongelui oogstten met hun kleine vier voeters grote bijval in Vorden, Vrooms- hoop, Duitsland en in „Kalfstermanswei- de", waar in het kader van het WV-va- kantieprogramma demonstraties werden gegeven. FINANCIëN. In schrille tegenstelling met het vele goede, dat de secretaris liet horen, was wel het in „mineur" gestemde verslag van de penningmeester, de heer H. J. Bos- schers, die over het afgelopen jaar een nadelig saldo boekte van meer dan f 1200. Het deelnemen aan concoursen o.a. te Eerbeek en Vorden en aan cross-country's in Zuidwolde (Dr.), De Wijk (Dr.) en Neede kostte veel geld (transportkosten) De wandelsportvereniging „De Trek kers" organiseerde zaterdagavond, 30 ja nuari j.l. een gezellige dropping, die bij de deelnemers zeer in de smaak is ge vallen. Een dertigtal jongelui nam er aan deel en vertrok om ruim 7 uur van het club lokaal café Jansen naar een voor hen onbekende bestemming in een geblin deerde grote vrachtauto. In de Hellendoornse berg bij het Ent meertje werden zij in groepjes van 4 en 6 gedropt en toen kreeg ieder de opdracht een café met bepaald telefoonnummer, waarvan slechts twee cijfers bekend wa ren, op te zoeken en zich daar te verza melen. Bekend werd gemaakt, dat er elke week een film gedraaid werd en dat de som van de cijfers van het nummer 17 bedroeg. Maa,r bovendien moest iejder een hem opgegeven voorwerp of voor werpen meebrengen om te worden toe gelaten. Die voorwerpen bestonden uit de meest uiteenlopende dingen als een sinaasappel, een pond zout, een pakje lucifers, een pingpongballetje, 5 eierko len, 5 aardappelen, een ei, 5 maggiblok- jes, een knakworstje enz. Artikelen, welke men noodgedwongen in een winkel dien de te bemachtigen. De Hellendoornse politie speelde het spel sportief mee en deed een oogje dicht waar het de winkelsluiting betrof. De meeste groepen hadden al spoedig begrepen, dat het verzamelpunt café-res taurant Mollink in de Dorpsstraat te Hel- lendoorn was, met annex de bioscoop „De Kroon". Men had het echter eerst in Nij- verdal gezocht. Een groep verdwaalde en kwam in Haarle terecht. Winnaar werd het groepje bestaande uit de dames Ali Meerman, Janny Schup- pert, en de heren B. Oplaat, G. J. Sluiter, M, Klein Velderman en H. Broekhuis. Tweede werd het viertal P. van de Bo- venkamp, H. Stokkers, J. Wansink en A. Nijland. Derde J. Kers en mej. B. Krui- ger, M. Wansink en mej. L. Sinnema en vierde M. Kers, Ali Vincent, A. Stukker, A. Wansink, A. van de Bovenkamp en M. Pekkeriet. De prijzen bestonden uit geldprijzen, die door de leider van de Trekkers, de heer G. Voortman na afloop met een toe passelijk woord werden uitgereikt. Het was een sportief evenement voor de jongelui, dat noopte tot handelen. waar geen inkomsten tegenover stonden. Het komende seizoen zal dan ook alles gedaan moeten worden om althans een belangrijk deel van het nadelig saldo '59 weg te werken. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren G. W. Schoneveld, A. Bronsvoort en J. ten Dam, had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden; weshalve werd de penningmeester de charge verleend. Tot leden van de controlecommissie '60 werden benoemd de heren Schoneveld, Ten Dam en G. Müller. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris, de heer E. Aaltink, met grote meerderheid van stem men herkozen en hij nam zijn herbenoe ming aan onder dank voor het wederom m hem gestelde vertrouwen. WERKPLAN 1960. Bij de bespreking van het werkplan '60 werd besloten om aan twee concoursen deel te nemen buiten streekverband en aan de provinciale kampioenschappen, die hoogstwaarschijnlijk te Hellendoorn ge houden zullen worden. Met de Kon. Ned. Harddraverij- en Ren vereniging zal con tact worden opgenomen over het organi seren van een harddraverij in de a.s. zo mer. Een dergelijk evenement kost zeer veel geld en zal alleen doorgang kunnen vinden als er een garantiefonds wordt ge vormd. Aangezien het concours-hippique te Uelsen dit jaar op zaterdag en zondag zal worden gehouden, zullen de „Bergrui ters" niet van de partij zijn. Traditiegetrouw zal deze zomer ook weer worden meegewerkt aan het VVV- vakantieprogramma, doch onder voor waarde, dat in éénzelfde week geen an dere openlucht-demonstratie of voorstel ling zal worden gegeven. Het bestuur zal de data waarop de „Bergruiters" een de monstratie kunnen geven, tijdig aan het VVV-bestuur doorgeven. Op 17 februari zal er een filmavond zijn voor de leden, waarop o.a. de film zal worden vertoond, die in de afgelopen zo mer door een Hengelose cineast, werd ge maakt van de ponyclub. Deze film, die ter beschikking was gesteld van de Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is met groot succes vertoond op Suriname. GEBRUIK GOEDGEKEURD POOTGOED Het aardappelgewas is het vorig jaai ernstig besmet met verschillende virus ziekten. Bij gebruik van ongekeurd poot- goed bestaat het gevaar, dat ziekten zul len optreden, hetgeen tot slechte oogst- resultaten kan leiden. Bovendien kun nen zwaar zieke consumptiepercelen ern stige besmettingsbronnen vormen voor de pootgoedteelt. Meer dan ooit geldt thans, dat het ge bruik van goedgekeurd pootgoed waar van nog voldoende voorradig is ook voor de consumptieteelt voordeel biedt. De hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap heeft in haar laatste ver gadering wederom de situatie in de var kenssector besproken. In de ontwikkeling van de varkenshou derij op korte termijn zijn twee punten van belang. Uit de steekproef inzake het aantal dekkingen van zeugen blijkt, dat de dekkingen over het gehele jaar 1959 maar vooral in de tweede helft aan zienlijk (nl. 17%) boven die van 1958 hebben gelegen en nog bijna 10% boven het aantal dekkingen in 1957. Als gevolg van dit grote aantal gedekte zeugen in het afgelopen jaar zal het aan bod van slachtvarkens in 1960 aanzienlijk groter worden dan in vorige jaren. Dit jaar moet nl. gerekend worden op onge veer 414 miljoen geslachte varkens tegen ongeveer 4 miljoen in 1959 resp. 1958. Hoewel over het gehele jaar 1960 meer varkens geslacht zullen worden dan in voorgaande jaren, 'zal het grotere aanbod zich vooral voordoen in de komende zo mer en herfst. Meer dan ooit zal het dan ook dit jaar gewenst zijn de varkens op licht gewicht af te leveren, opdat bij deze ontwikkeling van de produktie toch nog een enigszins bevredigend prijspeil voor de boer kan worden verkregen. Boven dien leidt een aflevering op een zo licht mogelijk gewicht ook tot een minder gro te produktie van spek en vette delen, die in de huidige afzetsituatie ook het moei lijkst zijn te plaatsen. In dit verband heeft de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap zich ook uitgesproken voor een behoor lijke verruiming van de baconexport, wel ke juist in het afgelopen jaar sterk was gedaald. Met het ongunstige prijsverloop in de afgelopen twee maanden voor ogen, is het gewenst dat de mesters bij het op leggen van biggen en ten aanzien van de te besteden aankoopprijzen van biggen zoveel mogelijk met het bovenstaande re kening houden. Voor de vorige week donderdagavond in het gebouw „Rehoboth" door de plaat selijke afdeling van de CBTB belegde praatavond bestond een zeer goede be langstelling, een feit waarover de voor zitter, de heer H. Landeweerd, zijn vol doening uitsprak, nadat hij deze bijeen komst had geopend met gebed en het le zen van het Schriftgedeelte Psalm 146. Hij sprak een woord van welkom, waar bij hij zich in het bijzonder richtte tot de leden van de Chr. Jonge Boeren Organi satie en de heer H. Smit te Zwolle, ad junct-secretaris van de CBTB in Over ijssel, die een inleiding hield over het on derwerp „Moeilijkheden en mogelijkhe den in de landbouw". Spreker herinnerde aan de moeilijkhe den uit de crisisjaren, die van heel andere aard waren dan die welke zich thans voordoen. Het landbouwbedrijf staat van daag de dag in de storm. Nieuwe bedrijfs- methoden, kwaliteitsverbetering, lagere kostprijs, terugdringen handenarbeid zijn dingen, waarmee onze boeren dag in dag uit worden geconfronteerd. De consu ment vraagt om een beter en zo goedkoop mogelijk produkt zonder zich af te vra gen of de producent zijn werk beloond krijgt. Willen wij aan de concurrentie uit de omliggende landen het hoofd kunnen bie den, -dan valt er aan bijna volledige me chanisatie niet te ontkomen. Landbouw-economen spreken over be drijven van 45 hectare met 60 koeien, op welke bedrijven de personeelsbezetting slechts twee man bedraagt. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij de Europese Economische Gemeen schap (EEG), waarin ons land ook een plaats zal moeten veroveren. Er werden naar aanleiding van deze in leiding verschillende vragen gesteld, die door spreker tot tevredenheid werden be antwoord. De leerzame avond werd door de heer Smit met dankgebed gesloten. Het bestuur van Centra-Europa, de overkoepelende organisatie van de Cen tra-grossiers in de landen, waar het Vrij willig Filiaal Bedrijf Centra werkt, kwam 23 januari 1960 weer in vergadering bij een, ditmaal te Amsterdam. Men begon de bijeenkomst met het vaststellen van de definitieve tekst van de statuten in de Nederlandse taal en de daarop aansluitende teksten in de andere talen. Tevens werden de normen, code- en kengetallen besproken voor de interna tionale statistische arbeid. Men kwam zo veel overeen, dat hier nu spoedig de eer ste cijfers door het secretariaat kunnen worden verwerkt. Deze cijfers zullen van grote waarde zijn voor het vaststellen van de voordelen van de activiteiten in een Vrijwillig Filiaal Bedrijf en moeten een norm zijn om de voortgang te meten, vooral op het gebied van kosten en pro ductiviteit. Voorts werd uitvoerig gediscussieerd over de mogelijkheden gegevens op het gebied van de inkoop uit te wisselen. Besloten werd hier incidenteel, per groep van artikelen, en individueel enkele proe ven te nemen. Dit is vooral nodig, waar de liberalisatie in de landen der leden, die zich deels binnen de Europese Econo mische Gemeenschap, deels daarbuiten bevinden, niet steeds evenver is voortge schreden. Ook activiteiten op het gebied van de Koperen jubileum Holtense Bestuurdersbond De Holtense Bestuurdersbond (NVV) zal haar 12 -jarig bestaan herdenken met een feestavond voor de leden op zaterdag 19 maart a.s. in Amicitia. Ter gelegenheid van dit koperen jubileum zal de Boeren- en Edelweisskapel „De Noten krakers" van de Arbeiders Muziekver eniging „De Eendracht" uit Hengelo een aantrekkelijk programma verzorgen. De Notenkrakers zijn het vorige jaar zeer in de smaak gevallen. Zij komen nu met een geheel nieuw repertoire. De avond zal in verband met de plaatsruimte uit sluitend voor de leden en hun dames toe gankelijk zijn. verkoop en reclame werden met elkaar besproken, terwijl men zich ook langdu rig bezig hield met de eventuele geza menlijke uitvoering van enkele belang rijke en bijzondere projecten op dit ge bied. Het bestuur, dat bestaat uit de presi denten der verschillende nationale orga nisaties, besloot de voorzitter van de Nederlandse vereniging, de heer D. E. Schuitema, tot haar voorzitter te kiezen, terwijl de heer H. L. Verhaar tot secre taris werd benoemd. De volgende vergadering zal begin juni in Engeland worden gehouden, waar het secretariaat over de genoemde onderwer pen moet rapporteren, waarna deze ge gevens zullen worden besproken, terwijl verschillende delegaties ieder voor zich een inleiding zullen houden over een op dat moment actueel nationaal onderwerp. Intussen zal het secretariaat middels een maandbulletin en uitwisseling van allerlei gegevens de band tussen de lan den zo sterk mogelijk trachten aan te halen, zulks ten voordele van elke deel nemende organisatie. Afdeling Textielbond opgericht Nadat daartoe onlangs door de Holten se Bestuurdersbond (NVV) het initiatief werd genomen, is maandagavond in café „De Waag";van de heer J. Haverslag een afdeling van de Algemene Bedrijfsbond voor Textiel en Kleding „De Eendracht" opgericht. De jonge afdeling start met 13 leden. In de vergadering, welke onder leiding stond van de districtsbestuurder, de heer B. Nijkamp te Almelo is een voorlopig bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren J. Mossink, voorzitter; H. Kettelarij, se cretaris en J. Vincent, penningmeester. Eerstgenoemde is voorlopig aangewezen als afgevaardigde in het bestuur van de Bestuurdersbond. De heer Nijkamp heeft de verwach ting uitgesproken, dat het bij de thans ingeschreven 13 leden niet blijven zal, aangezien nog een groot aantal werkne mers in de textiel- en kledingindustrie, welke hier en elders werkzaam zijn en o.a. in Holten wonen zullen kunnen worden ingeschreven. In de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Holten van de Christelijke Plat telandsvrouwen Bond, die onder leiding stond van mevrouw J. Rietberg-van Lin- denberg, heeft de heer J. A. Ganzeboom, chef van de reclame-afdeling van de N.V. Spanjaard's Textiel Fabrieken te Borne een interessante en tevens zeer leerzame lezing gehouden over textiel en wel in het bijzonder over de linnenindustrie. Hij wees op tal van dingen waarop moet wor den gelet bij de aankoop van textielgoe- deren. In vroeger jaren werden o.a. la kens gemaakt waarin veel pap zat dat na enkele keren wassen verdween, zodat men een produkt overhield, dat minder van kwaliteit was, dan het leek. Hoe meer garen in textiel verwerkt, des te sterker en beter het produkt. In tegenstelling met vroeger worden thans aan thee- en hand doeken frisse en heldere kleuren gegeven, waardoor de huisvrouw eerder consta teert, dat de doeken vuil worden. Ze ko men eerder in de wasmand en met een lichte beurt zijn ze weer helder. Na de Onze oud-plaatsgenoot, de heer A. M. Tromop, die met zijn echtgenote, terstond na hun huwelijk, naar Nieuw-Zeeland emi greerde, deed ons voor zijn vertrek de toezegging zo nu en dans eens iets te zullen schrijven over hun nieuwe vader land. Hij heeft die belofte thans ingelost en wij drukken hieronder de eerste brief af, welke wij van hem mochten ontvangen uit zijn nieuwe woonplaats Dunedin. Naast de brieven uit Israël, welke wij geregeld publiceren, zullen onze lezers nu ook zo nu en dan iets uit het nog veel verder van ons verwijderd Nieuw-Zee land kunnen lezen. Wij zijn de familie Tromop zeer erken telijk voor haar medewerking aan ons blad en wensen haar veel voorspoed in het nieuwe vaderland. Dunedin, 21 januari 1960. Beste Holtenaren Nu ik hier zit te schrijven komt de zon juist op in Holten, of eigenlijk, het wordt licht. Dat is eigenlijk wel wonderlijk. Maar het is hier evengoed moeder Aarde waar we momenteel wonen.. We zullen trachten U iets te vertellen over het mooie land, dat New Zealand heet. Dat gaat niet in een keer, maar dan schrijven we wat vaker in H.N.. Maar eerst willen we nog wat vertellen over de reis hier naar toe. Want dat was ook wel de moeite waard. Ook al omdat de -reis door het Panamakanaal niet zo'n bekende reis is voor de meesten van U. De meeste I-Ioltenaren togen de grote vijver over via het Suezkanaal. We vertrokken dan de 16e oktober met de „Zuiderkruis" uit Amsterdam, 4 uur 's middags. Dat is op zichzelf al een hele gebeurtenis, waar genoeg van te vertellen valt. Je neemt voorlopig afscheid van de Nederlandse bodem. Er zijn familie en vrienden, die afscheid nemen. Maar dan fluit de boot doordringend en het afscheid wordt menens. Langzaam vertrekt de boot en vervaagt de kade met de zwaaien- th\ '\w pauze, waarin getracteerd werd op koffie met een koekje, vertoonde de heer Gan zeboom een mooie bedrijfsfilm en werden enkele Cinderella-produkten verloot. De presidente was ongetwijfeld de tolk van alle dames toen. zij de heer Ganze boom hartelijk dankte voor zijn leerzame en soms geestige causerie. Mevrouw C. Schuppert-Meijer eindigde met dankgebed, nadat gezongen was Ge zang 228, vers 1. Reclame is de bloedsomloop van het zakenleven „de Chinezen 42. „Kapitein, kapitein", riep Pepito, willen van ons schip brandhout maken!" „Wat!" schreeuwde kapitein Druppel ontzet, terwijl hij verbolgen naar de railing stapte, „willen die geel- janussen van mijn „Brulletje" brandhout maken!? „Indeldaad mistel kappeltein buitengoedgewoon be- glijpen", antwoordde het Chinezenopperhoofd, „Si- nees oppelhoofd zal kappeltein en glote bolle man en kleine man met onmogelijk lang ools niet doen. Alleen skip wij willen stukhakke voor ons stoomke tel. Neem niet kwalijk, wij niet langel wachte!" Het Chinezenopperhoofd stiet een schor bevel uit en on der luide aanvalskreten bestormden zijn mannen de „Brul". Zij klommen langs hun enterhaken omhoog en zwaaiden vervaarlijk met bijlen en zagen. Bloo- Beest verweerde zich duchtig en bewerkte de aan vallers met een bezem, terwijl kapitein Druppel in de mast was geklommen en heldhaftige pogingen deed om de Chinezen te verdrijven, maar er waren zóveel tegenstanders, dat kapitein Druppel en Bloobeest zich uitgeput moesten overgeven. Maar waar was Pepito gebleven? Pepito had iets beters bedacht dan vechten en zocht in de hut van Bloobeest naarstig naar de gummibal van Bloobeest! Ahadaar was ie en triomfantelijk begaf hij zich weer naar het toneel van de strijd waar Bloobeest en de kapitein er intussen lelijk aan toe waren. de mensen en de grote reis is begonnen. Na het Noordzeekanaal passeren we de sluizen van IJmuiden., waar ons nog en kele kennissen toe zwaaiden. Hierna ko men we in het kanaal, en nu varen we op eigen kracht. De andere morgen zien we in de verte de Engelse kust met z'n krijt rotsen. Hierna hebben we een berucht stuk water voor de boeg, n.l. de Golf van Biscaje en als gewoonlijk is het ruw weer, maar het is geen. storm, maar ook geen weer om aan dek te zitten. Er zijn veel zeezieken aan boord. Maar met een paar dagen behoort voor de meeste mensen de zeeziekte tot het verleden. De 21e ok tober passeren we 's avonds de Azoren, het is een prachtig gezicht als je de ver lichte stad op een der eilanden ziet lig gen. Af en toe passeren we nog een schip, maar tot Willemstad valt er weinig an ders te zien dan alleen water. Over het scheepsleven zullen we maar niet schrij ven, want dan zou er in H.N. geen adver tenties meer kunnen. Op Curagao is alles Hollands aandoend, uitgezonderd de bruine bevolking. Een prachtig eiland waar de Nederlandse vlag wappert. We hebben de markt bezichtigd en een. groot gedeelte van liet eiland. We zijn ook in Emmastad geweest met zijn olieraffinaderijen. Dat we dit alles zagen hadden we te danken aan een Curagaoer die in Utrecht gestudeerd had. Het was duur voor ons op Curagao. We moesten 2 Nederlandse guldens neertellen voor 1 Cur. gulden. Maar afijn, je bent ook maar een keer op Curagao. Wat denkt U van een glaasje bier van f 1,50 in Hol lands geld? Van Willemstad naar het Panamakanaal, dat duurde maar 2 dagen. In deze streken, zagen we veel vliegende vissen, soms naar schatting in scholen van 50 tot 70 stuks. Als eerste plaats aan het Panamakanaal passeerden we Cristo bal. We kwamen door het natuurlijk ge deelte van het kanaal en daarna door het gegraven gedeelte. Het kanaal zelf ligt hoger dan de zeespiegel, men heeft dus gebruik moeten maken van sluizen. De organisatie in deze sluizen is voortreffe lijk. In en half uur a 3 kwartier, maken we een sprong omhoog van pl.m. 34 m. Nu komen we in het werkelijk gegraven gedeelte van het Panamakanaal. We va ren soms langs steile rotswanden. Soms is het niet veel breder dan liet Twente- Rijnkanaal. Het is een prachtige tocht met veel natuurschoon. Aan het einde van het kanaal weer sluizen en. direct daarna komen we in Balboa. We hebben precies 8 uur gedaan over het Panama kanaal. Tot de volgende brief, Holtenaren. Groeten uit New Zealand. fam. Tromop.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 6