lïHfl G.O.S.-afdeling vertoont stijgend ledental IJsclub doet beroep op de Holtenaren Subsidie van 95 procent voor bijzondere universiteiten I t;v. Kleur en fleur in en aan uw huis dooremail 2fams.ts"huli7 - ■-AS& Vrachtauto ramde schuurtje RENTELOZE AANDELEN VAN VIJF GULDEN Wetsontwerp wetenschappelijk onderwijs Rijksuniversiteiten worden zelfstandiger Meer samenwerking door instèlling Academische Raad Resolutie No. 5. Jaargang 12 (Tweede Blad) ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 HOLTENS NIEUWSBLAD De afd. Holten van de G.O.S. hield op dinsdagavond 2 februari j.l. haar jaar lijkse leden- en leveranciersvergadering in de zaal Holterman, welke goed was be zocht. De voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer W. Stevens, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de heer H. J. Hoe- kerswever, van de G.O.S. uit Zutphen. De voorzitter sprak er zijn waardering over uit dat zovele leden en leveranciei's wa ren opgekomen, ondanks het mistige weer. Hij vond dit een teken dat de G.O.S. in het midden van de belangstel ling staat. Verder deelde hij mede, dat het ledental nog steeds stijgende is, en de omzet ook het afgelopen boekjaar weer is gestegen. Na de lezing der notulen vond verkie zing plaats van twee bestuui'sleden wegens periodiek aftreden van de heren E. Jan sen, Neerdorp, en W. Rensen G.Jzn., Es- pelo, die beiden herkiesbaar waren. Ze werden met algemene stemmen herkozen. Hierna werd overgegaan tot bespreking van het jaarverslag over het boekjaar 1958/59. De heer Hoekerswever deelde mede, dat een mijlpaal was bereikt in het afgelopen boekjaar door de G.O.S., n.l. dat de geldomzet was gestegen boven 80 miljoen gulden. Iedere boer, die hieraan heeft medegewerkt, geeft dit zeer zeker een grote voldoening, temeer daar hier door duidelijk wordt gedemonstreerd, dat de Coöperatieve veeafzet in Gelder-- land en Overijssel levensvatbaar is en dat het vertrouwen van de boeren in deze oi-ganisatie steeds toeneemt. Ook Holten heeft hierin zijn steentje bijgedragen. Op de ranglijst van de 98 afdelingen staat Holten momenteel op de 39ste plaats, vorig jaar op de 40ste en het jaar daar voor op de 46ste plaats. Het gaat dus ook in Holten met de G.O.S. de goede kant op, aldus spreker. Het aantal noodslach- tingeri heeft alle records van voorgaande jaren gebroken..Het steeg met 40,3 Daai'na vertoonde de heer Hoekerswe ver een serie kleurendia's over het onder werp: „Hoy producten op de Engelse markt". Deze foto's werden gemaakt door twee mensen van de G.O.S. uit Zutphen, die een trip door Engeland hebben gemaakt. Ze geven een blik achter de schermen, dus van wat er alzo gebeurt met de ba- convarkens van de Gelderse en Overijs selse boeren, voor ze in Engeland bij de consument op tafel staan. Duidelijk was wel dat het Hoy-product goed aangeschre ven staat. Na de pauze hield de heer Hoekers wever een inleiding over het onderwerp: „Is f 2.12 altijd meer dan f 2.10?" Deze inleiding had de bedoeling de boe ren een inzicht te geven in de dingen, die buiten hun gezichtsveld liggen. Van hogerhand heeft men bij de slachtingen bepaalde regels vastgesteld, die in acht moeten of kunnen worden genomen. Dit betreft het vaststellen van het koude slachtgewicht en wat eventueel wel en niet behoeft te worden meegewogen. Het koude slachtgewicht bepaalt men door op het warme slachtgewicht een vastgestel de korting toe te passen. Maax-, en hier zit het verschil -twee uur na de slach ting wordt nog als warm gewicht aan gemerkt. Dat het nogal wat uitmaakt of men weegt b.v. 10 minuten of IV-i uur na de slachting zal iedereen duidelijk zijn. Telt men bij dit verschil dan nog hetgeen niet behoeft, maar wel mag worden mee gewogen, dan is het mogelijk dat f 2.10 toch meer is dan f 2.12 per kg. Hieruft blijkt dus dat bij een pi'ijsverschil van twee cent er helemaal geen verschil is of het zelfs nog meer is. Bij de G.O.S. worden alle varkens 10 minuten na de slachting gewogen. Over de lage varkens- prijzen wordt de laatste tijd nogal eens gemopperd en terecht, maar de boeren moeten niet vergeten dat de vleesver werkende industrie niets kan beginnen als de boeren hen de grondstoffen niet leveren. Alleen door samen te werken is hier wat te bereiken. Nadat nog enkele vragen door de heer Hoekerswever waren beantwooi-d, bracht de voorzitter hem dank voor zijn interes sante en leerzame inleiding en voor de vertoonde kleui-endia's. Nadat aan iedere bezoeker een HOY-produet was uitge reikt, sloot hij de vergadering. VOETBAL Omdat de voetbalvelden in Twente door het slechte weer onbespeelbaar wa ren geworden, werd het gehele program ma een week uitgesteld. Zijn de weer goden de yoetbalspoi-t dit weekend gun stig gezind, dan worden door de Holtena ren de volgende wedstrijden gespeeld: A.s. zaterdag: Holten AExcelsior A, 3.00 uur (1). A.s. zondag: Holten INij verdal II, 2.30 uur (1), Holten II—S.D.O.L. I, 12.00 uur (2), Markelo V II—Holten III, 12.— uur (3). FEESTAVOND Voor de op 6 februari in zaal Amicitia te houden voetbalfeestavond, zijn aan de zaal nog een klein aantal kaarten ver krijgbaar. VOETBALPOOL De aeelnemers aan de KNVB-voetbal- pool wijzen we er op, dat er voor dit weekend geen poolprogramma is, maar dat het poolformulier no. Ill (groen) vol gende week vrijdag kan worden ingele verd bij de heer H. W. Tulier, Kolweg 11. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is een onbeladen vrachtauto, bestuurd door de heer J. H. uit Apeldoorn, doordat de rem men weigerden, op de hoek van de Rijssen- seweg, Markeloseweg en Oranjestraat en komende uit de richting Rijssen, over het trottoir gereden en tegen een tussen de winkelpanden van de heren B. J. Slotman en J. W. H. Slotman staand schuurtje op gebotst. Mevr. H. J. Sprokkereef-Slotman, die Op één week na is het precies tien jaar geleden, dat onze abonné, de heer H. Klein Velderman in de rubriek „Het woord is aan U" schreef over het onder werp „IJsvreugde". Hij wees in zijn „pennevi'ucht" o.a. op de overbelasting van de baan en op de dringende noodzaak van uitbreiding. Ge heel schaatsenrijdend Holten zal hier de schoudei's onder moeten zetten, zo be sloot inzender. De redactie van ons blad plaatste bij dit „ingezonden stuk" de volgende opmer king": „Wij zijn het volkomen met de ge achte inzender eens, dat Holten uit haar ijsbaan is igegroeid. Maar met enige durf en doorzettingsvermogen is dit probleem zeker op te lossen. Verwezenlijking van het plan zal veel geld kosten, maar daar voor zijn ook in het verleden de midde len gevonden. Het voortvarend bestuur van „De Noordpool" zal zeker de wegen weten te vinden om aan het vorenstaand verlangen tegemoet te komen." Schaatsenrijdend Holten heeft tot grote voldoening kunnen constateren, dat de baan, dank zij de spontane medewerking van de landbouwer Oplaat, een flink stuk is verbreed en dat thans met meer genoe gen de ijssport kan worden beoefend dan voorheen. Het bestuur heeft ernstig ge poogd om de baan ook langer te krijgen, doch dit is (nog) niet gelukt. De uitbreiding en verbetering in de wa tervoorziening (een pompinstallatie met een capaciteit van 70.000 liter per uur!) heeft veel geld gekost, doch het bestuur heeft gemeend dit grote bedrag te mogen en te moeten investeren, omdat hiermede de Holtense gemeenschap gediend wordt en zij doet dan ook nu een beroep op de Holtenaren om financiële medewerking door het nemen van renteloze aandelen, groot vijf gulden, die in de komende we ken aangeboden zullen worden. Zij, die de renteloze aandelen nemen, worden lid van de vereniging en genieten een niet onbelangrijke reduktie op de toegangs- prijs. De vereniging heeft momenteel ruim 180 leden en pl.m. 300 donateux-s en een groot gedeelte van het binnenkomen de leden/donatiegeld zal ieder jaar wor den gebruikt om renteloze aandelen af te lossen. Bij 't oprichten van de club, reeds meer dan 25 jaar geleden, werd ook een beroep gedaan op de Holtenaren om de aangekochte grond te kunnen betalen. Ook toen werden renteloze aandelen ge plaatst, die in de loop der jaren tot de laatste toe zijn uitgeloot. Gezien de erva- ringen in het verleden ziet het ijsclub- bestuur met vertrouwen de toekomst tegemoet. 25 JAAR M.R.IJ-FOKVERENIGING Het is deze maand 25 jaar geleden, dat alhier de runderfokvereniging voor het ï'oodbonte Maas-Rij n-IJsselvee werd op gericht, Men hoopt dit zilveren jubileum te herdenken in een buitengewone leden vergadering met een feestelijk tintje op vrijdag 12 februari a.s. in Amicitia. Bij die gelegenheid zal de nieuwe film „In en om de boerderij het gehele jaar rond" vertoond worden. juist in het schuurtje bezig was de was op te hangen, kreeg de schrik van haar leven, want de botsing was zo hevig, dat een deel van de voorgevel en van de linker zijgevel met veel geraas instortten. Zij be vond zich in het rechter deel van het ge-' bouwtje, zodat zij geen letsel bekwam, maar zij was toch zeer geschrokken door de botsing. Het ongeluk gebeurde doordat de chauf feur vei-moedelijk door de rem trapte. De auto reed rakelings tussen de wachtende fietsers en een auto door en had bijna een buurtbewoner gegrepen, die juist kwam aanlopen. Op dit punt gebeurden vroeger, vooral bij mistig weer, telkens ongelukken, om dat de Rijssenseweg hier dood loopt in de rijkstraverse naar Markelo. Het schuurtje staat net in het vei'lengde van eerstge noemde weg. De huidige tijd met zijn eenvoudige en strakke vormgeving vraagt niet alleen kleur voor gebruiksvoorwerpen, maar ook voor gebouwen en woonhuizen. En aller- wege komen wij die kleur steeds meer te gen, zowel in de stad als daarbuiten, zij het niet altijd even fraai. Immers, het kleur geven aan voorwerpen, die aan de buitenlucht zijn blootgesteld is geen sine cure. Een oplossing is het gebruik van geëmailleerde stalen bouwpanelen, die worden onderscheiden in bekledingsplaten en paneelwanden. De bekledingspanelen zijn geëmailleerde panelen bestemd voor de bekleding van veelal oude gevels, die zo gemoder niseerd kunnen worden. Zij worden al of niet van isolerend materiaal voorzien en aan de buitenzijde aangebracht. Daar achter is de klassieke spouwmuur. Met deze panelen zijn ook tal van fraaie op lossingen te vinden voor de afwerking van betonconstructies, balcons e.d. Pa neelwanden bestaan meestal uit dubbele panelen die tezamen een niet-dragende wand vormen en passend in het bouw- skelet worden aangebracht, zoals de ra men. Het buitenoppervlak bestaat uit een geëmailleerd ijzeren plaat, de „inhoud" uit een isolatiemateriaal en de buiten zijde vaak ook uit geëmailleerde ijzeren plaat of een ander materiaal. Het grote voordeel is dat deze platen bestendig zijn tegen alle weersinvloeden, ongelimiteerde inogelijkheden bieden voor het werken met kleur en heel gemakkelijk gereinigd kunnen worden met een waterspuit. Deze geëmailleerde bouwpanelen worden in Ne derland in licentie gemaakt door een fa briek in Dieren. Een voorbeeld van toe passing is het nieuwe GAK-kantoor te Arnhem. Ook binnenshuis. Ook binnenshuis kan men deze ge- emailleerde kleurschakeringen toepassen, bijvoorbeeld als scheidingswand, deurbe kleding e.d. Maar email treft men in vrij wel elke woning aan in de vorm van huis- in I,,. .„I.babyderm-zeep Minister Cals heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontweirp op het wetenschap pelijk onderwijs ingediend. De belang rijkste voorstellen zijn: De naam „hoger onderwijs" wordt ver vangen door „wetenschappelijk onder wijs". g De bestaande bijzondere universiteiten en hogescholen zullen uit de kas van het rijk een bijdrage van 95 pi-ocent in de netto-kosten ontvangen. Sinds 1948 is dit 70 tot 90 procent. Het thans ingediende wetsontwerp gaat uit van gelijkwaardige ontwikkelingsmogelijk heden voor alle in de wet genoemde openbare en bijzondere universiteiten en hogescholen. Dit betekent dat de pacificatie-gedachte tot het hele onder wijs wordt uitgestrekt. 3 Alle rijksuniversiteiten worden zelf- standiger, doordat haar i-echtspersoon- lijkheid wordt toegekend, zoals dit reeds eerder met de technische hoge scholen was gebeurd. De samenwerking van alle universitei ten en hogescholen zal worden verbe terd door de instelling van de Acade mische Raad. E| Elke universiteit en hogeschool moet elk jaar een financieel schema en eens in de vier jaar een ontwikkelingsplan opstellen. De ministers van financiën en van onderwijs, kunsten en weten schappen ontwerpen elk jaar een alge meen financieel schema. 0 Het ontwerp omvat ook een subsidie regeling voor de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam. "J Het stelsel van aanwijzing d.w.z. er kenning van de graden en getuig schriften komt voor de reeds be staande gesubsidieerde bijzondere in stellingen van wetenschappelijk onder wijs te vervallen. Deze instellingen worden voor wat de graden en getuig schriften betreft met de openbare in stellingen zonder meer op één lijn ge steld. g Ten aanzien van het stelsel van het wetsontwerp is aansluiting gezocht bij de structuur van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs (Mammoet wet). houdelijke artikelen. Het is niets anders dan een bijzonder soort glas, waarmee van ijzer vervaardigde voorwerpen wor den bedekt in de vorm van een dun laagje, dat het ijzer beschermt tegen het roesten en tegen inwerking van bepaalde bestanddelen. Het is reukeloos en smake loos en werkt op geen enkele wijze in op bijvoorbeeld het voedsel dat in een pan wordt gekookt. Moderne vormgeving en koudgreep handvaten. De vormgeving in de geëmailleerde huishoudelijke artikelen is zeer modern, terwijl de kleuren fris en fleurig zijn en blijven. Daar zijn de select-pannen in een set die zo van het fornuis op de tafel kan worden geplaatst. Zij zijn een lust voor het oog en een werkbesparing bij het af wassen; die alleraardigste en fleurige theepotten en koffiekannen, hele keuken- uitzetten in velerlei kleur en vormgeving en de pannen met koudgreephandvaten, zodat ze gemakkelijk te hanteren zijn; de wasmachines en centrifuges en de volle dige afwas-, spoel- en droogmachines voor het vaatwerk. Even heeft het er naar uitgezien of email het kind van de rekening dreigde te worden, maar het heeft zijn plaats weer gevonden en zich daar stevig ge nesteld in en aan het huis van de mo derne Nederlander en dit alles dank zij het vakmanschap van de Nederlandse fabrikanten, die niet geaarzeld hebben oude, platgetreden paden te verlaten en zich aan te passen aan de eisen die de huidige tijd stelt aan doelmatigheid, hy giëne en vormgeving. Select-pan (zo van het vuur op tafel) en koffiekan in moderne vormgeving en kleur. Aan het slot van een vergadering van het Twentse autobuspersoneel werd de volgende resolutie aangenomen: „De Nederlandse Bond van Vervoers- personeel in vergadering bijeen met personeel van de bedrijven TET, O AD, GTW, WATO, Oosterveen, RCT, TAD, Arke en Winkel in Enschede, gehoord de uiteenzetting van het hoofd bestuur over de onderhandelingen in het lijndienst-personen vervoer; constateert een bekende achterstand in sociale positie t.a.v. vergelijkbare werknemers in Nederland; kennis genomen hebbende van het feit, dat er reeds van juli 1959 af door een aantal streekvervoersondernemingen voorstellen bij het College van Rijks bemiddelaars ter goedkeuring liggen betreffende de z.g. tweeploegentoe- slag van 6 pet.; acht het dringend noodzakelijk, dat de directies van alle bedrijven op korte termijn een gelijkluidend verzoek bij het College van Rijksbemiddelaars in dienen; verlangt van de werkgevers, dat de in de loonvoorstellen opgenomen door berekeningsclausule wordt terugge nomen; dringt er bij de regering op aan, de weg vrij te maken voor de noodzakelijke verbetering van de lonen; rekent er op, dat bij de algemene loon maatregelen op basis van de gediffe rentieerde loonpolitiek bijzondere aandacht zal worden besteed aan de positie van het wegvervoerspersoneel en de door de vakbonden geëiste loonsverhoging van 6 pet. zal worden gerealiseerd; is ervan overtuigd, dat door de vak bond alles wordt gedaan om een spoe dig en gunstig resultaat te verkrij gen; Verklaart zich thans bereid het resul taat van de thans in gang zijnde on derhandelingen af te wachten en gaat over tot de orde van de dag." Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Espelo De jaarvergadering van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen vond plaats op vrijdag 29 januari j.l. De afdeling kan terugzien op een goed besteed jaar. Het aantal leden is nog steeds groeiende. In de plaats van mevr. M. Slijkhuis-Zandvoort, die als vice-pre- sidente aftredend is en niet herkiesbaar was, werd met grote meerderheid van stemmen gekozen mevr. D. Toorneman- Klein Lebbink. De presidente, mevr. H. J. Hol-Groot- hoff, sprak, mede namens de afdeling, haar bijzondere waardering uit voor de medewerking, die mevr. Slijkhuis altijd verleend heeft. Zij hoopte en vertrouwde, dat het bestuur met de nieuwe vice-pre- sidente in goede verstandhouding zou kunnen verder" werken. ~*Er werden op deze vergadering al druk plannen gemaakt voor het jaarlijks uit stapje, dat dit jaar, als alles naar wens verloopt, in mei naar Rotterdam gemaakt zal worden.

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 5