Jaarvergadering Chr. Kleuterschool Voeder- en weidebotiwdag 1960 EöraÊati Samenwerking in de 0.0. Ie Overijsselse Heuvelrug" TIEN JAAR CHRISTELIJK KLEUTERONDERWIJS V oetbalfunctionarissen onderscheiden Goede toeristische resultaten door De avonturen van Pepito Leerzame en gezellige Sra uTf en wrijf In gebouw „Rehoboth" werd woensdag avond de jaarvergadering tevens ouderavond gehouden van de Christe lijke Kleuterschool. De voorzitter, de heer H. Schuppert, opende deze goed bezochte bijeenkomst met gebed, nadat gezongen was Psalm 103 vers 1 en 9 en gelezen was Psalm 103 vers 1 tot 18. De heer Schuppert sprak hierna een woord van welkom tot de ouders en de leden en hij richtte zich in 't bijzonder tot de afgevaardigden van de Ned. Herv. en Geref. kerkeraad, van de School met de Bijbel en tot ds. J. H. Israël. In zijn openingswoord stond de voor zitter stil bij het feit, dat 10 jaar geleden met het Christelijk kleuteronderwijs werd begonnen en dat in juli van het afgelo§?n jaar de prachtige nieuwe school aan de Schoolstraat in gebruik kon worden ge nomen. Het is goed op een avond als deze stil te staan bij de grote zegen die God gaf in deze school, die zich gedragen mag weten door de liefde van allen die het Christelijk onderwijs zien als een op dracht en een zegen. Het is mede aan de grote offervaardigheid van de leden te danken, dat een nieuwe school kon wor den gebouwd. Bovenal past ons dank te brengen aan God. Helaas raken wij veelal zo gauw ge woon aan Zijn weldaden en menen wij er soms zelfs recht op te hebben. Laten wij ook vooral niet vergeten, dat de zegen des Heren ons grote verplichtingen op legt en laten we er steeds dankbaar voor zijn en van Zijn weldaden niet één ver geten. Jaarverslagen. In het door de secretaris, de heer W- van Diepen, uitgebrachte jaarverslag werd dank gebracht aan de kerkeraad van de Geref. kerk voor het beschikbaar stellen van de consistorie der kerk en voor de 3-maandelijkse collecte, die in 1959 ruim 400 gulden opbracht. Een hartelijk woord van dank en grote waardering werd gericht tot de hoofd leidster, mej. J. Tiemes, en de beide kwe kelingen, mej. Schorf'naar en Janny Ha- sewinkel, en tot de kosteres van de kerk, mevrouw Aanstoot (bij de kleuters Oma), De Afdeling Twente van de KNVB, de voormalige TVB, heeft aan ruim 60 trou we consuls, scheidsrechters en commissie leden de zilveren bondsspeld uitgereikt. Tot degenen, die werden onderschei den behoren onze plaatsgenoten de heren G. H. Tiekink, die 25 jaar consul is ge weest en W. Oolbekkink, die 15 jaar de functie van plaatsvervangend consul heeft vervuld. Beiden zijn nog steeds in functie. De uitreiking had plaats in een gezel lige bijeenkomst in hotel Deters te Hen gelo door de voorzitter van de TVB, de heer W. Averink uit Enschede. Het was een buitengewoon aardige reünie die ve le bekenden uit diverse plaatsen uit de voetbalsport bij elkaar bracht. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. H. J. Paalman, slaagde te Enschede voor het diploma wijkverpleegster. Officiële publicatie STATIONSSTRAAT TIJDELIJK VOOR VOERTUIGEN GESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat wegens riolerings werkzaamheden van zaterdag 30 januarf tot vermoedelijk 6 februari de Stations straat ter hoogte van de Directeurswo ning der Zuivelfabriek en de Kerkhofs- weg voor het verkeer met voertuigen gesloten zal zijn. Gedurende die tijd zal het zijn toege staan met voertuigen gebruik te maken van de uitrit van de Kolweg naar de Oranjestraat. Holten, 29 januari 1960. B. en W. voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. van wie men steeds veel medewerking ondervond bij het inrichten en schoon houden van de lokalen. Het aantal leden bedroeg op 31 december 1959 212 en de school wordt momenteel bezocht door bij na 40 kleuters. Door de penningmeester, de heer A. Rietman, werd het financieel verslag over 1959 uitgebracht en blijkens dit verslag staat de vereniging er financieel gezond voor. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren G. J. Ekkelkamp en G. Steunenberg, had de boeken en be scheiden in orde bevonden; weshalve de penningmeester décharge werd verleend voor zijn beheer. Tot leden van de kascommissie 1960 werden benoemd de heren Steunenberg en H. Smit. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden verkiezing werden als bestuursleden gekozen de heren G. J. Lo- man en M. Tromop. De heren J. Meer man en Joh. Aanstoot, die zich niet her kiesbaar stelden, werd hartelijk dank ge zegd voor het vele en belangrijke werk, dat werd verricht. Beide heren, die sinds de oprichting zitting in het bestuur had den, werd een boekenbon aangeboden. Mede namens de heer Meerman sprak de heer Aanstoot een woord van dank voor de waarderende woorden en hij wenste in de toekomst de school Gods zegen toe. Afgevaardigden. Nadat door de heren A. Koopman en J. Louwerse, resp. namens de School met de Bijbel en de Geref. kerkeraad, een kort woord was gesproken, sprak ds. J. H. Is raël, die als afgevaardigde van de Herv. kerkeraad aanwezig was, een slotwoord, waarbij hij wees op de nieuwe school, die met veel zorg en offers werd gebouwd. We hebben het hiermee nog niet gewon nen. We moeten verder en dan is onze eerste opdracht èn voor ouders èn voor personeel voor alles het kind bij te bren gen iets van het uitzicht op Christus' we derkomst. Is juist het kleine kind niet ontvankelijk voor de bijbelse boodschap? Wat ons betreft, als wij zo gaan leven, kan het gebeuren, dat wat wij hoofdzaak vinden, bijzaak wordt. Dan zullen we el kaar ook willen vasthouden en de ver- Nieuwe president-kerkvoogd In de woensdagavond in de School met de Bijbel gehouden vergadering van de kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente, welke onder leiding stond van de heer D. J. Bronsvoort is in de plaats van de heer H. J. Westerik, die om ge zondheidsredenen deze functie moest neer leggen, tot president-kerkvoogd benoemd, de heer G. J. Langenbarg, gemeente-se cretaris, alhier, en tot voor kort kerkelijk ontvanger. Gelijk met de heer Langenbarg werden als notabelen geïnstalleerd de heren D. J. Bulsink en G. Wierbos, die onlangs ge kozen werden. Het afscheid van de heer Westerik kon deze avond niet doorgaan, omdat hij mo menteel in het St. Jozef Ziekenhuis te Deventer vertoefd. Zijn toestand is voor uitgaande. Feestavond van de voetbalvereniging De voetbalvereniging „H.V.C. Holten" organiseert voor haar leden en genodig den zaterdag 6 februari in Amicitia een feestavond. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat een clubje uit de leden deze avond zelf te verzorgen. Door ziekte is er een klink in de kabel gekomen. Thans zal het NIWA-cabaretgezelschap uit En schede deze avond optreden. De avond wordt besloten met een bal verzorgd door „The Metro Band" uit Hengelo. De Holtense voetbalclub heeft reeds een flinke staat van dienst. Zij zal in fe bruari 1961 veertig jaar hebben bestaan. Bij die gelegenheid zal er wel weer een revue worden opgevoerd, evenals bij het zilveren jubileum nu 15 jaar geleden. antwoordelijkheid voor de ander aan vaarden. Dat valt doorgaans niet mee. Toch zal het moeten en het kan ook. Want in en door het geloof in Jezus Christus is er hoop voor de toekomst. Wij moeten weer leren geloven, dat het geloof nooit te veel kan verwachten. Dat betekent niet, dat we bijv. water bij de wijn zouden moeten doen. Het be tekent wel, dat we het wagen mogen en moeten met God. In Zijn kracht. Dat deed Abraham. Dat doet Jezus. Hij waagt het ook met ons. Doen wij liet met Hem? Ds. Israël, die zijn slotwoord sprak naar aanleiding van Genesis 12 vers 1-10, ein digde hierna met dankgebed. Door het filmbureau „Kolkman" van Wierden werd deze avond o.a. de film vertoond, die werd gemaakt bij gelegen heid van de officiële opening van de nieuwe school. In de maandagavond in hotel Holter- man te Holten gehouden vergadering van de VVV-contactcommissie „De Overijssel se Heuvelrug", welke onder leiding stond van de vice-voorzitter, de heer H. Hurink, voorzitter van de VVV Ommen, heeft de secretaris, de heer J. M. Metzger (Holten) een overzicht gegeven van de werkzaam heden van de contactcommissie sedert haar oprichting op 24 september 1957. Verschillende suggesties tijdens deze periode gedaan gingen in vervulling. Er kwam een prachtige folder uit, naar Duit se trant, de VVV's Hellendoorn en Nij- verdal fusioneerden, de C.C. werd uitge breid met de VW „Ommen" en er was een uitstekende samenwerking, die cul mineerde in de folderuitgifte en adver tentie-reclame-campagne voor de heuvel rug van Overijssel. Ook kwamen zomer- attracties tot stand door onderlinge sa menwerking. De samenwerkende plaatsen Hellen doorn, Holten, Nijverdal, Ommen en Rijs- sen, meldden een veel drukker bezoek in 1959 dan in 1958. Hotels, pensions, zomer huisjes, kampeerboerderijen en kampeer terreinen waren zeer goed bezet. Ommen had veel bezoek van padvinders en per soneel van grote bedrijven. Holten had geregeld de Ned. Reisvereniging en Rijs- sen de Ned. Kath. Reisvereniging op be zoek. In Hellendoorn liep het bezoek van dagjesmensen iets terug wegens ophef fing van de speeltuin „De Elf provinciën". Nijverdal had een enorme drukte met zijn zwembad te verwerken. Er werden 16 bijeenkomsten van de commissie en 4 bestuursvergaderingen ge houden alsmede een tweetal persconfe renties. Propaganda werd in het bijzon der gemaakt voor de voor- en najaars bezetting van zomerhuisjes en bungalows. In een prognose stelt de secretaris vast, dat er een grote ontwikkeling te ver wachten is op het gebied van de recreatie in ons gewest, waarbij hij o.a. wijst op de ontwikkeling van Deventer als de vierde stad van ons land met als streefjaar 1980. Ook voor de ontwikkeling van het water toerisme in de IJsselstreek is als streef jaar 1980 genoemd, terwijl het westen naar recreatie in Overijssel zal zoeken. Voor de Heuvelrug staat hierbij veel op het spel. Gesteld moet worden, dat de ontwikkeling va!n het toerisme vroeg tijdige planning eist. Als een belangrijke factor mag genoemd worden, dat er blijkbaar schot begint te komen in de plannen tot verharding van de autoweg over de Holterberg. In deze vergadering werd door de heer Metzger voorts verslag uitgebracht over een samenspreking met de ANVV en de Kampeerraad over de onvoldoende op stelling van de lijst van zomerhuisjes en kampeerterreinen. De ANVV zal deze nu meer voor het buitenland en de provin ciale VVV's voor het binnenland gaan verzorgen. Uitvoerig werd gesproken over het aan schaffen en plaatsen van étalagemateri aal. Na de actie Amsterdam, die binnen kort onder leiding van de Provinciale VVV van start gaat, zal „De Heuvelrug" een actie in Groningen of Leeuwarden gaan verzorgen. De directeur van de Provinciale VVV, de heer J. A. Veldman, deed mededelingen over het hotelplan Ootmarsum voor het voor- en naseizoen. Geadviseerd werd dit ook plaatselijk eens te bekijken, daar het m 41. De „Brul" sneed door de golven als een mes en had de wedstrijd vloot ver achter zich gelaten. Pepito, die klaar was met zijn werk, stond een beetje te fluiten aan de railing, toen zijn oor getroffen werd door een hevig geschreeuw in de verte. „Dat lijkt het Chinezenvlot wel", mompelde hij en warempel, toen de „Brul" dichterbij kwam, hoorde hij de Chi nezen luidkeels schelden en zag, dat ze dreigend met bijlen en spiesen zwaaiden. „Ah, dat is aardig", zei Bloobeest, die uit de kombuis kwam, „die Chinezen willen spelletjes met ons doen". Maar dat geloofde Pepito niet erg en zag wantrouwend toe. Het vlot lag nu heel dicht bij de, „Brul", zodat Pepito kon verstaan wat ze schreeuwden. „Wij wil blandhout hebbe", riep er een. „Ons kolen is op. Wij wil skip van blanke kappeltein stuk zage en stuk hakke om ons ketel te stook!" „Ja maar", stotterde Pepito ontdaan, „dadat mag toch niet, dat moet je eerst netjes aan de kapi tein vragen!" „Jullie hebben zeker geen ondervoeding gehad',, riep Bloobeest stoer. „Je bedoelt „opvoeding", dom oor", zei Pepito en trippelde vlug naar de kapitein om hem te waarschuwen voor de nieuwe gevaren, die de „Brul" bedreigden. De afdelingen van de OLM en CBTB en de bedrijfsverenigingen Holten en Dijker- hoek, organiseerden dinsdag in Amicitia een voeder- en weidebouwdag, die druk bezocht was en een prettig en leerzaam karakter droeg doorda.t een tweetal pro minente figuren uit de vee en zuivel- wereld een inleiding hielden en een fo rum gevormd werd door deskundigen op de vele terreinen van de landbouw, dat vele vragen beantwoordde. De coöperatieve verenigingen en parti culiere veevoederhandelaren boden de deelnemers een broodmaaltijd aan, zodat zij deze jaarlijks te herhalen „hoogtijdag" zoals de voorzitter van de voorbereidings commissie, de heer A. J. Pekkeriet, hem noemde in een prettige sfeer konden door brengen. De heer Joh. de Veer, voorzitter van het Productschap voor Vee en Vlees hield een inleiding over „De vee en vleesposi tie" en Ir. B. van Dam, voorzitter van het productschap voor Zuivel sprak over de zuivelpositie in ons land. Beide sprekers maakten deel uit van het forum, dat verder nog bestond uit de heren Dr. Post, directeur van de prov. gezondheidsdienst voor dieren te Zwolle, voorzitter, A. J. Paskamp, hoofdassistent Rijkslandbouwvoorl. dienst te Hengelo, G. J. W. Beestman, hoofdassistent Rijks- pluimveeconsulent, G. H. M. Claessen, veevoederdeskundige van de vereniging tot voorlichting van de zelfstandige mole naar en A. Ooms, praetische landbouwer te Notter. Behalve deze gasten heette de voorzit ter nog welkom de provinciale voedsel- commissaris voor Overijssel, de heer P. Oosterveld te Zwolle. Hij bracht de coö peraties en particulieren dank voor hun vriendelijke geste een broodmaaltijd aan te bieden en zei, dat in de aankondiging de naam van de heer C. A. Müller, per abuis weggevallen was, maar dat men deze fout direct hersteld had. De heer de Veer, gaf in zijn inleiding over de huidige vee en vleespositie een korte inleiding over het ontstaan van het productschap, waaruit duidelijk bleek, dat dit niet een de boeren opgedrongen in stituut is, maar dat de landbouweconomie vanaf de dertiger-(crisis)-jaren tot deze ontwikkeling heeft geleid. De ambtena ren van destijds zijn vervangen door de boeren zelf en de werknemers voor wier optreden en verantwoordelijkheidsgevoel de heer de Veer groot respect had. Zij hebben hun beste mensen afgevaardigd. De heer de Veer drong er op aan, dat ook de boeren hun bekwaamste mensen, bij voorkeur ook praetische boeren, naar Landbouwschap, S.E.R. en productschap pen zouden afvaardigen. VARKENSPRIJZEN Sprekende over de varkensprijzen zei spreker, dat deze momenteel slecht zijn. Dat was eigenlijk van te voren al reeds te zien, wanneer men let op het grafiekje van de dekkingen dat door het Centraal bureau voor de Statistiek regelmatig wordt gepubliceerd. De aanvoer in de maanden december en januai'i j.l. steeg ver boven het gemiddelde. De laatste drie jaar was de productie 4 miljoen varkens. Het eerste halfjaar wijst op een produc tie van 4V2 miljoen. Tweederde is be stemd voor binnenlands gebruik. De rest moet geëxporteerd worden. Die meerdere varkens zijn nu niet meer te plaatsen. Na te hebben gewezen op de financiële steun van de regering adviseert spreker zijn gehoor de varkens licht af te leveren. Het spek is niet meer te verkopen. Met Oost-Duitsland en Polen is een koppel verkoop gearrangeerd. Voor ieder slacht- paard, dat zij invoeren moet eerst 300 kg spek woi'den uitgevoerd. Spreker waar schuwt, dat er nog veel te veel incourante zeugen naar de beer gaan. De mesters moeten de fokkers in toom houden. Voorts is het ontstellend hoeveel fouten er bij het voedergebruik gemaakt worden. Uw varkoudheid va» nmao, kee! of borat in Heuvelrug-verband een te grote admi nistratieve arbeid zal eisen. De vergadering besloot het komend voorjaar weer een advertentiecampagne in een aantal grote dagbladen te voeren, waarin de 4 partners zullen bijdragen. De heer Prinsenberg (Hellendoorn-Nij- verdal) vroeg plaatsing van een bord bij de z.g. witte palen bij Hardenberg met een verwijzing naar de route Ommen, Hellendoorn, Nijverdal, Holten, Rijssen, met het oog op het natuurschoon. Mr. Enklaar (Holten) bepleitte nauwer contact tussen de directeur van de pro vinciale VVV en de administrateurs van de samenwerkende VVV's. De heer Beijers (Holten) wees nog eens op de z.i. trage en geheimzinnige ontwik kelingsgang van de recreatieplannen in Overijssel in vergelijking met Gelderland, terwijl de voorzitter, de heer Hurink, als zijn mening uitsprak, dat iedere gemeen te zelf met bepaalde plannen moet ko men. Hij wees op de oprichting van een Federatief Recreatie-Comité te Den Bosch dat door middel van plaatselijke stich tingen de recreatie in z.g. niet-ontdekte gebieden wil bevorderen. Ten slotte bepleitte de heer Gijsbers (Rijssen) de uitgifte van een vouwblad voor de vier zwembaden op de Overijssel se Heuvelrug. T.a.v. de koeien had men gedacht, dat er door de droogte een versterkte uit stoot zou ontstaan. Er was dan ook een prachtige invriesregeling ontworpen. Er zijn er slechts tussen de 1400 a 1500 aan geboden. Spr. adviseert de boeren voor al jongvee te fokken voor de slacht. Stier tjes bijv. tot 14 maanden. Vette kalve ren met kunstmelk opgefokt, doen het nog best, maar overigens is de smaak van het publiek ingesteld op wat men thans aanduidt met ,,bacon-bief". Spreker acht het verstandig iets minder te melken en zich meer op de vleesproduktie toe te leggen. Ook de K.I. moet iets meer va riatie brengen in haar stieren. Iets meer bespiering van de runderen lijkt spre ker noodzakelijk. De vleesvoorziening heeft meer kansen in de richting van jong vee. Het produktschap streeft naar een markordenend beleid. Dat is niet volle dig, maar ondersteunend voor het prijs peil. ZUIVELPOSITIE. Ir. B. van Dam zei in zijn referaat, dat de ontwikkeling van de zuivelmarkt de laatste twee jaar bijzonder merkwaardig is geweest. De zuivelpositie in de interna tionale lijn leidde eind 1957-voorjaar '58 tot bijzonder lage prijzen. Het produkt schap heeft zich daar ernstig over bera den. Z.i. kon de oplossing alleen worden gevonden door de afzet van de zuivelpro dukten te vergroten. Beperking van de melk was men tegen. In verband met de EEG was het juist niet de weg voor Ne derland met zijn rationele melkproduktie om de produktie te verleggen. Spreker schetste uitvoerig het systeem van de in levering van de diverse fabrikaten, boter, magere melkpoeder en kaas, tegen van te voren vastgestelde prijs. Die overeen komst is niet gebaseerd op het commer cieel mogelijke, maar op de afzet van de produkten. Men heeft hiermede een vrij belangrijke invloed op de prijzen in de zuivel. Het is om te voorkomen, dat de prijzen van de zuivelprodukten in de zo mer te sterk zouden dalen. Men kan er te vens een ongewenste uitloop van de prij zen in de winter mee tegengaan. De zui velmarkt is bijzonder afhankelijk van de internationale omstandigheden. Uitvoerig schetste de heer Van Dam hoe de droogte in de afgelopen zomer in grote delen van Europa de oorzaak was dat de boterprij- zen opliepen en dat er heel weinig boter en magere melkpoeder en in het geheel geen kaas werd ingeleverd. De boter steeg tot f6,40 per kg. Het produktschap heeft 1 miljoen gulden verdiend, hetgeen nog nooit is voorgekomen. Men had echter geen middel meer in de hand om de exor bitante prijzen het hoofd te bieden. Boter- gebruik daalde. Kaas bleef beter. Het con sumptiemelkgebruik is met 30 kg per hoofd van de bevolking toegenomen. Uitvoerig ging de heer Van Dam in op de toekomstverwachtingen, die hij niet ongunstig noemde. De voorraden zijn over de gehele wereld klein. De Amerikaanse surplus-voorraden zijn geruimd; die druk ken ons niet meer en dat is een bijzonder gunstig teken. Minder gunstig is, dat het boterverbruik in Engeland sterk is ver minderd. Straks in de EEG komt er een gemeenschappelijke markt. Nu is men nog afhankelijk van het invoerbeleid der partnerlanden, die de eigen boer zoveel mogelijk beschermen. Melkpoeder begint steeds belangrijker te worden. Spreker is gematigd optimistisch wat de afzet onzer produkten betreft. De melkproduktie is echter 15 pet. hoger dan het vorige jaar. Op 6 miljard kg komt er dus 1 miljard kg bij. In kaas uitgedrukt 100.000 ton. Ver wacht wordt, dat de gemiddelde produk tie niet zo hoog zal zijn, n.l. 3 pet. hoger dan vorig jaar. Spreker wekt zijn gehoor op er aan mede te werken, dat zij ook in derdaad niet hoger wordt, want dan ko men er moeilijkheden. Nadat door beide sprekers nog enkele vragen zijn beantwoord, treedt in de mid dagbijeenkomst, na de inleiding van Ir. Van Dam, het forum op, dat een zeer groot aantal belangrijke vragen onder lei ding van de heer Post beantwoordt. Dat kon zeer deskundig gebeuren, omdat voor alle specialismen deskundigen in het fo rum zitting hadden. Het gaat over loon- en contractmesters, regeninstallaties, pootgoed, fokvarkens, consumptiemelk, volle melk, pluimveeziekten, abortus bij runderen, Pitrainvarkens, propaganda voor de zuivelprodukten, vakantie en vrije zondag voor de boer, onderhoud ge bouwen, grotere welstand en betere kijk op de wereld, tijdig omschakelen jonge boer om vak te leren, het belastingstel sel, drinkwaterleiding en nog tal van on derwerpen. De pauze werd gevormd door een ge zellige broodmaaltijd en aan het slot van de middag bracht voorzitter Pekkeriet al len dank voor de komst, de vragen en de lezingen en antwoorden. VOETBAL PROGRAMMA A.s. zaterdag: Holten AExcelsior A, 3.00 uur (1). A.s. zondag: Holten 1—Nijverdal 2, 2.30 uur (1), Holten 2SDOL 1, 12.00 uur (2), Markelo V. 2—Holten 3, 12.00 uur (3).

Holtens Nieuwsblad | 1960 | | pagina 2