Uit Holtens Historie EUROPESE VERKIEZINGEN Amateur- en beroepstoneel vragen uw aandacht BURGERLIJKE STAND BOSSCHER BESCHUIT, Een lezing over fruit PREDIKBEURTEN Gevonden en verloren voorwerpen No. 46. Jaargang 11 (Tweede blad) ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 HOLTENS NIEUWSBLAD II. Het voorlopige Europese Parlement, dat (eveneens voorlopig) te Luxemburg en Brussel zetelt (maar meest in Straatsburg vergadert), telt 142 leden, waarvan er tel kens 36 zijn aangewezen door de Franse, Duitse en Italiaanse parlementen, 14 door de Belgische en de Nederlandse en 6 door de Luxemburgse Kamer. Aan de vaststel ling van die getalsverhoudingen is inder tijd heel wat voorafgegaan, maar dat as pect zullen wij nu laten rusten. Er zit namelijk nog een heel ander en niet min der boeiend aspect aan die getallen. De vraag is namelijk of 142 wel genoeg is. De commissie uit de Europese Bewe ging vindt van niet, en ook in de commis sie uit het Europese Parlement wil men het parlement groter maken. Een deel van de commissie-leden meent, dat 284 beter is en een ander deel wil zelfs tot 426 gaan; weer anderen vinden 355 het juiste mid den. Wie moeite doet om het na te reke nen zal ontdekken, dat bij al die getallen de verhouding 36 36 36 14 14 6 gehandhaafd kan worden. Men houdt het dus op 284 of 426 leden, maar de commissie uit de Europese Be weging wil daarvan slechts een deel recht streeks verkozen zien; het andere deel, meent zij, moet net als nu aangewezen worden door en uit de nationale parle menten. Waarom? Het is immers niet con sequent te strijden voor rechtstreekse Europese verkiezingen en dan, als het er op aankomt, met een fifty-fifty-voorstel te komen. De commissie motiveert haar houding door eenstemmig als haar oordeel uit te spreken, dat er nog gedurende ver scheidene jaren nauwe banden moeten blijven voortbestaan tussen het Europese en de nationale parlementen. Het denk- ledereen loop! weg met Bosscher Beschuit Iedereen is weg ventBosscher Beschuit ledereen loon^S^&fjJj&^scher Beschuit iedereen schuit ledereen lor^B ^^^feeschull ledereen JB '-.^^^fBe schuit ledereen^K M§8 v"ïj» Beschuit loderecr^V 0'- Jfejpgi Wf Beschuit lednrecff v \~>s||^frier Beschuit ledcrr^B Beschuit leden® ^|||Mfcer Beschuit leder® [L-. Jpnor Beschuit IcdcriB v cher Beschuit leden^k 3f~/>yffip'her Beschuit ledere^fc^^^ !%|s3K>sschef Beschuit ledereen loop^w^y me» Bosscher Beschuit ledereen I» weg van Bosscher Beschuit Meer dan tweehonderd vrouwen, leden van de verschillende vrouwenverenigingen uit Holten, Dijkerhoek en Espelo, waren donderdagavond in Amicitia bijeen om, op initiatief van de Bond van Plattelands vrouwen, een lezing niet lichtbeelden bij te wonen, verzorgd door de afdeling Twente van de Ned. Fruittelers Organisatie en de Tuinbouwvakbond van de A.B.T.B. De zaal was feestelijk versierd met chry santen en het toneel was door de vele kis ten fris gekleurde appelen als het ware herschapen in een prachtige fruitwinkel. Nadat de presidente van de Holtense af deling der plattelandsvrouwen, Mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, de dames had wel kom geheten, sprak de heer H. G. ter Haar, assistent van de voorlichtingsdienst voor de tuinbouw te Zutphen, over de groei van het fruit en de verzorging van de boomgaard. De fruitteelt is de laatste jaren gemoderniseerd en gemechaniseerd. De hoge bomen met gras en koeien er onder ziet men niet veel meer. De nieuwe aanplant is laag en kan na ongeveer 6 jaar vrucht dragen, maar voor het zover is moet er veel werk en tijd aan besteed worden. Iedere plant moet als het ware verpleegd en opgekweekt worden, wil men later goede vruchten oogsten. Er zijn veel soorten, die wel mooi lij ken, maar weinig smaak hebben. In een foldertje, dat alle dames op hun stoel von den, staan veel goede en smakelijke ras sen afgebeeld en beschreven. Dat men appelen op allerlei manieren kan verwerken, liet mej. F. Hunink, werk zaam bij het Instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten, op het flanelbord, door middel van lichtbeel den en zelfs in natura zien. Heerlijke taar ten, cakes en vlaatjes enz. stonden in de zaal tentoongesteld. Aan het slot van de avond werd een aai'dig filmpje „Rapsodie in fruit" ver toond. Hierin zag men het gehele verloop van groei en bloei, tot het sorteren en ver pakken van het fruit toe en kon men con stateren, hoe fruit zelfs een componist kan inspireren tot het maken van een muziek stuk. In de pauze werd de dames een appel gebakje aangeboden en konden zij raden, welke soorten appels er op het toneel ston den, waarmede een doosje appels viel te winnen. Alle bezoeksters van deze avond kregen bij het verlaten van de zaal een zakje fruit voor thuis aangeboden. Mevr. F. Hoogkamp-Wolting, presidente van de Geref. Vrouwenvereniging, dankte Mej. Hunink en de heer Ter Haar, als mede hun talrijke helpers voor alles, wat zij deze avond de dames geboden hadden en sloot daarmede deze geslaagde bijeen komst. beeld om nu al een Twee-Kamer-stelsel in te voeren heeft men laten vallen. Men zou het voorgestelde parlement, dat ge deeltelijk direct en gedeeltelijk indirect gekozen zou moeten worden, een combi natie van een Eerste en een Tweede Ka mer kunnen noemen. Vergroting van het aantal is zeker niet overbodig. Ook in de nog prille Europese parlementaire wereld is de goede gewoon te ontstaan, elk debat te laten voorafgaan door een grondig onderzoek in een kleine commissie, waaraan zoveel mogelijk alle nationaliteiten en partijen deelnemen. Zo'n commissie wijst dan een rapporteur aan, die het debat inleidt. Onze tegen woordige vrouwelijke minister Dr Marga A. M. Klompé heeft in het Straatsburgse Parlement die functie meermalen ver vuld. Zij deed dat met verstand van za ken, want als doctor in de scheikunde wist zij waarover zij sprak, ook als het gesprek naar technische details afgleed. Over partijen gesproken, daarover zegt het rapport van de commissie De la Fallée Poussin niet veel. Het gaat ervan uit, dat er partijen zullen zijn. Die zijn er immers in alle parlementen. Maar zijn er wel Europese partijen? Neen, die moeten er nog komen. Dat is een vraagstuk op zich zelf; een vraagstuk overigens, dat nu eens niet door middel van een verdrag is te regelen. Partijen moeten spontaan ont staan. Nu kan men zich voorstellen, dat bijv. de zes socialistische of de zes libe rale partijen ook al verschillen zij on derling nogal wat van karakter een overkoepelend lichaam stichten en dat als een Europese partij de volkeren aanbie den. Moeilijker wordt het al als men te doen heeft met de protestantse partijen, die alleen maar in Nederland voorkomen. Prof. Mr. C. P. M. Romme heeft al voor gesteld voor Europese doeleinden zoiets als de Duitse C.D.U.-in-los-verband in Nederland op te richten. (De C.D.U. is een christelijke partij \'an katholieken en pro testanten onder één dak.) Pax-tijen met louter nationale oogmerken zullen op het Europese vlak wel niet meespelen. En het is ook nog de vraag of de communisten er aan te pas zullen komen. Hoe dit alles zal worden staat nog niet vast. Zoiets moet groeien in volle vrijheid. Van de noodzaak van. die vrijheid is de commis sie uit de Europese Beweging zich wel bewust. Zij wil van het lidmaatschap van het Europese parlement alleen diegenen uitsluiten, die een inkomen uit een Euro pese kas genieten, hetgeen niet meer dan vanzelfsprekend is: je kunt niet tegelijk controleur en gecontroleerde zijn. Dat is ook in elk nationaal parlement zo ge regeld. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds. Israël. De gewone diaconiecollecte wordt bestemd voor de reclassering. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de hulpbehoevende ker ken in de classis Deventer. Gevonden: sjaal; padvindersriem; bril; boodschappentas; 2 muntbiljetten; kinder- want; vulpen; regenjas; dommekracht. Verloren: rijwieltas, inhoudende etui m. gereedschap; kinderwant. Weggelopen: jachthond. Inlichtingen dagelijks tussen 9 en 13 uur en tussen 14 en 22 uur. Geboren: Hendrik Diederik, zv G. D. A. Klein Teeselink en G. Rensink, Dijker hoek 85. Tjeerd, zv F. de Haan en S. W. Kruimelaar, Look 91. Gehuwd: H. J. Blumink, 22 jr. en H. A. Elbersen, 22 jr., beiden te Holten. D. J. Nijland, 22 jr. en H. Roeterdink, 21 jr., beiden te Holten. Overleden: M. Hofman, 94 jr., weduw naar van J. Bolink, Rietmolenstraat 3. G. Klein Baltink, 84 jr., weduwe van W. Dikkers, Dorpsstraat 18. Hendrik van Buren, 75 jr., weduwnaar van J. van den Berg, wonende te Hellendoorn. D. M. E. Schultz, 71 jr:, weduwe van W. L. K. Pohlmann, Holterberg 25, overl. te Deven ter. BEVOLKING: Ingekomen: G. Tij hof van Markelo naar Kolweg 59. Vertrokken: G. Gro.uw van Holterberg 26 naar Hellendoorn. T. M. Kleingeld van Look 19 n. Rotterdam. H. A. S. de Bruin en gezin van Lóok 40 naar Almelo. T. Koerosaki van Look 40 naar Almelo. ZITTING IDUNA-CORSETTIERE Op veler verzoek houdt woensdag a.s. de Iduna-corsettière de gehele dag zitting in de zaak van de fa. Gebr. Schuppert. We verwijzen onze lezeressen voor nadere bij zonderheden naar de advertentie in dit nummer. GESLAAGD VOOR VAKDIPLOMA De heer Joh. ten Velde slaagde dezer dagen te Den Haag voor het vakdiploma beroepsgoederenvervoer, zodat hem geen beletselen meer in de weg staan om zich zelf te vestigen. DE WEEFSCHOOL Geïnspireerd door het verslag over de zaak van Wonnink, die honderd jaar be staat, willen wij het vandaag eens hebben over de Holter weefschool. Een nieuwig heid, die voor honderd vijf-en-twintig jaar Holten op zijn grondvesten deed trillen. Een weefschool in een dorp van landbou wers, veekopers en schaapherders, dat was zo iets nieuws, dat men er niet over uitgepraat raakte. Ainsworth had in het toen zeer arme Twente en Salland te Goor een weefschool geopend, met voor die tijd zeer moderne weefgetouwen. De nieuwe tijd klopte overal aan de deur. Al jaren te voren moest men zelfs de pacht van de pachters van katersteden kwijtschel den, daar ze anders armlastig werden. Men hoorde te Holten van de successen der weefschool, keek het nog even aan, maar burgemeester Vincent ging toch maar eens kijken. En wat hij te Goor zag overtrof vèr zijn verwachtingen. Hij zag daar Engelse en ook Goorse vaklui aan het werk. De aannemer-timmerman Niermans had er een complete weefgetouwenfabriek en in de Hengevelderstraat stond een ge bouw, waar het gonsde van bedrijvigheid. Op de markevergadering van 17 septem ber 1834 werd door de burgemeester het voorstel gedaan om te Holten ook een weefschool (een fabriek) op te richten. Men tastte dadelijk (voor Holten dan) flink in de beurs. De gemeente zegde een subsidie toe van tweeduizend gulden, op voorwaarde dat het gebouw eigendom der marke zou blijven. De 7e januari 1835 werd door een commissie van vijf een ac eoord gesloten over de benodigde grond. De fabriek werd aanbesteed. Het werd een gebouw met negen ramen in de gevel en ieder raam had twaalf ruiten. Verder een dubbele deur aan de linkerzijde van de voorgevel. Het stond te midden van twee gewone Holtense woningen. Nauwe lijks in gebruik moest er al uitbreiding komen. De zolderverdieping werd ook ge bruiksklaar gemaakt, hetgeen f 414. kostte. Door Ainsworth was te Holten tot weef meester aangesteld een jonge man van vijf-en-twintig jaar, met name Barend Groothuis. Hij was een telg uit het be kende Goorse geslacht van die naam. Des zaterdags tegen vijf uur in de middag, als zijn arbeid aan de weefschool geëindigd was, deed hij zijn fabrieksadministratie in een linnen zak op de rug en stapte naar Goor. In Goor aangekomen was het eerst scheren en verschonen, een flinke maaltijd eten en als laatste punt van het programma van de dag, de afrekening met Ainsworth. Wanneer dit alles was afge daan, dan riep de nachtwacht vaak: „Elf uur heit de klok". En dan pas kon de Hol ter weefmeester er aan denken het bed op te zoeken. En toch had hij voor zijn doen een goedbetaalde baan. Na het mid dagmaal des zondags dacht Barend Groot huis aan de terugtocht naar Holten. Zo HOLTEN I—OMHOOG I 3—2 In een spannende wedstrijd behaalden de rood-zwarten een kleine, maar verdien de overwinning. Door deze zege is Holten weer naast Omhoog gekomen. Na de ne derlaag tegen Nijverdal II speelden de rood-zwarten met een gewijzigd elftal. H. v. d. Bos bezette de linksbuitenplaats. A. Traanman speelde rechtsbuiten en K. ten Velde was naar de rechtsbackplaats ver huisd. In de eerste minuten forceerden de Hol tenaren direct al enkele gevaarlijke situa ties voor het doel van keeper Gierveld. Een verre uittrap verraste de Holtense defensie. Hiervan profiteerde de snelle Wierdense midvoor handig, 01. Even la ter juichten de Wierdenaren opnieuw, toen B. Veehof de bal hard door het Hol tense „muurtje" joeg. Keeper Vincent red de echter fraai. De Holtense aanvallen, al evenmin van gevaar ontbloot, strand den voortdurend op de Wierdense keeper. Omhoog zag nog een treffer geannuleerd door de goed leidende scheidsrechter. Toch werd het 02, toen de Wierdense aan valsleider een misverstand in de Holtense achterhoede goed afstrafte. Holten bleek echter ook na deze treffer moreel sterk genoeg te zijn om door te gaan. Het tem po werd verhoogd en de gasten werden in de verdediging gedrongen. Een lage voor zet van rechtsbuiten A. Traanman werd door H. J. Jansen doeltreffend afgerond, 12. Met iets meer geluk had Holten nog voor de rust de gelijkmaker kunnnen sco ren. Na de thee werd de Omhoog-defen sie steeds voor moeilijker situaties gesteld. De soepel spelende rood-zwarten combi neerden goed en in de achtste minuut werd dit bekroond, toen H. v. d. Bos mid voor M. Klein Velderman in de gelegen heid stelde, de partijen op gelijke hoogte te brengen, 22. De Wierdenaren gingen steeds slordiger spelen en hadden niet over geluk te klagen toen eerst H. Jansen en daarna A. Traanman rakelings over schoten. Met nog een half uur te spelen scoorde H. J. J. ten Velde het beslissende doelpunt, 32. De groen-witten kregen geen gelegenheid hun spel te ontplooien. Holten ging niet verdedigen en juist daar door is de zege maar één keer in gevaar geweest. Dit gebeurde enkele minuten voor het einde. De Wierdense rechtsbinnen schoot toen uit vrije positie hard naast het Holtense doel. De rood-zwarten kun nen op een goede wedstrijd terugzien. Het publiek kreeg een enerverende wed strijd met tal van hoogtepunten voorge schoteld en waarin de beste ploeg heeft gezegevierd. HOLTEN II—NIJVERDAL III 1—0 Een slecht gespeelde wedstrijd, waarin de Holtenaren voor de rust duidelijk ster ker waren. De rood-zwarten scoorden in de eerste helft de enigste treffer door hun gebeurde het eens op een novemberzon dag, het was reeds donker, dat Barend op de terugreis was. Behalve de admini- voor de wevers. Op de Herikerberg pas- stratie zat in zijn linnen zak het weefloon seerde hij de tolboom. Plotseling spron gen vier rovers te voorschijn uit het struikgewas. „Leg af je geld of we slaan je dood!" klonk het in de donkere avond. De weefmeester keerde zich snel om en wist later niet of hij over of onder de tolboom was doorgekomen, om het ha zenpad te kiezen naar Goor. Half tien klopte de zoon aan bij zijn vaderhuis. Va der Groothuis was verstoord over zoveel brutaliteit. Hij kleedde zich snel, laadde het jachtgeweer en liep op een honderd pas afstand grimmig als een tijger met het geweer in de aanslag. En de rovers? Zij hadden zich verdekt opgesteld op het Kerkplein te Goor, om eens te zien of Ba rend het lef had, dezelfde avond nog naar Holten te lopen. Het waren zijn vier Goor se vrienden en tijdgenoten, die hem die poets gebakken hadden. De weefschool te Holten heeft het lang volgehouden. In het jaar 1852 werd het gebouw met inventaris in het openbaar verkocht aan G. C. Amtzenius te Goor. Wij weten uit een aantal bronnen, dat men er te Holten wel eens een lolletje van maakte. Beneden stonden de best we vers in het lokaal. Die boven werkten hadden misschien minder handigheid maar meer ondeugd. Op een keer werd weefmeester Barend, die aan een tafel in het benedendeel zijn administratie voerde, verrast door lekkage. Hij toog naar boven op onderzoek uit. En hier deed hij een ver rassende ontdekking. Een deugniet had met een ruime boor gaten geboord in de zoldering op bepaalde afstanden, maar juist boven de weefgetouwen van de we vers. En op zijn aansporing deden ande re wevers plasjes door de gaten in de zol dering, om zo de vlijtige wevers te hinde ren in hun arbeid. Toevallig werd ook de weefmeester er het slachtoffer van. De hoofdaanlegger werd op staande voet ont slagen, maar dit had geen ander gevolg dan dat de gatenboorder de boel in de zak sloeg en naar Enschede trok, waar hij door de fabrikanten met open armen werd ontvangen. Wij voor ons denken, dat veel van de weefschoolleerlingen hem wel zul len zijn gevolgd. Want tot een katoenwe verij kwam het in Holten niet. Maar wat wel gebeurde was, dat het aantal armen zienderogen afnam. Het probleem van de armoede loste zichzelf op. Wij zullen ho pelijk de volgende keer eens vertellen hoe het met de armoede gesteld was te Hol ten in de 17e en 18e eeuw. Voor de chro nologische volgorde hadden wij dit eerst moeten doen. Maar we zijn, zoals we al zeiden, door de arbeid van enige geslach ten Wonnink tot dit artikel geïnspireerd. VAN COEVERDEN. rechtsbuiten. Na de rust domineerde Nij verdal, maar de gasten wisten van de vele kansen geen gebruik te maken. G.F.C. IV—HOLTEN III 1—2 De Holtenaren behaalden een fortuin lijke zege op het Goorse G.F.C. IV. De Goorse jongens waren over het algemeen iets sterker. Hun voorhoede speelde ech ter zonder veel overleg. De ruststand was 00. Midden in de tweede helft opende G.F.C. de score, 10. Holten kwam door A. Nijenhuis gelijk, 11. Enkele minuten voor het einde scoorde Jan Paalman het winnende doelpunt. HOLTEN a—S.O.S. a 1 In een goede wedstrijd versloeg Hol ten a met ruime cijfers het bezoekende S.O.S. a. De ruststand was 40 voor de thuisclub. In de tweede helft scoorden de Hellendoorners het tegendoelpunt. Holten a scoorde echter ook nog twee maal. Eind stand 61. Holten a 9 3 2 4 8 20—13 HOLTEN c—EXCELSIOR f 1—1 In de eerste helft wisten de rood-zwar ten hun overwicht slechts met één doel punt af te sluiten. G. M. Markvoort was de maker hiervan. In de tweede helft wa ren de Rijssenaren over 't algemeen ster ker. Niet onverdiend wisten de rood-witten dan ook de gelijkmaker te scoren. Holten c 7 3 2 2 8 20—10 Prognoses: Holten I en Holten III zijn zondag vrij. Zondag 28 november speelt Holten I de uitwedstrijd tegen Enter H. A.s. zondag speelt Holten II in Rijssen tegen R.K.S.V. II. In Holten moesten de Rijssenaren een kleine 32 overwinning incasseren. Holten II wisselt goede met slechte wedstrijden af. Afgelopen zondag werd er tegen Nijverdal III erg slecht ge speeld. We verwachten daarom nu weer een overwinning. A.s. zaterdag speelt Holten a tegen Enter Vooruit a. Nu de Holtenaren de laatste weken zo goed op dreef zijn, ligt een overwinning zeker in de lijn der ver wachtingen. Holten b krijgt een zware opgave tegen Rijssen Vooruit aDe Rijssenaren staan boven aan de ranglijst. Winnen de Hol tenaren deze wedstrijd, dan hebben ze nog een kleine kans op het kampioenschap. We voorspellen echter een kleine nederlaag. Programma: A.s. zaterdag: Holten aEnter Vooruit a, 3.30 uur; Holten bRijssen Vooruit a, 2.15 uur. A.s. zondag: R.K.S.V. II—Holten II, 12.00 uur; G.F.C. IIOmhoog I, 12.00 uur. Door een samenloop van omstandigheden geven het -beroepstoneel- gezelschap „Studio" uit Amsterdam en het amateur-toneelgezelschap „Holtens Toneel", uit onze eigen woonplaats, zoals wij in het kort reeds hebben gemeld, op zaterdag 28 november a.s. gelijktijdig een voorstel ling, resp. in „IïéneM en in „Amicitia". „Studio" komt op uitnodiging en in het kader van het gemeentelijk culturele fonds; „Holtens Toneel" komt voor eigen risico op de planken. Beiden komen met een prachtig stuk en hopen met goed spel U de gehele avond te boeien. In de aankondigingen in de advertentiekolom men van dit nummer vindt U nadere bijzonderheden. Wij willen U gaarne adviseren in groten getale deze uitvoeringen te bezoeken overeenkomstig de keuze, welke U uit deze aankondigingen meent te moeten doen. Heel Holten kan genieten van verantwoord toneel, dat haar middels deze beide uitvoeringen geboden wordt. Niemand late derhalve ver stek gaan. „Studio" brengt het blijspel in 3 bedrijven (4 taferelen) van Jack Popplewel (vertaling van Wim Kubbenga) „Een meisje om te stelen". „Penelope Shawn (een meisje om te stelen!) met haar klassieke Griekse voornaam, is de jongste telg uit een roemrijk geslacht van inbrekers. Op één van haar nachtelijke expedities wordt zij betrapt door David Warren. Dan blijkt, dat het meisje, behalve sieraden, ook kans ziet om harten te stelen. De aloude waarheid, dat liefde bergen kan verzetten, brengt Penelope tenslotte weer op het rechte pad en veroorzaakt een ommekeer in het leven van David Warren. Voor het echter zover is, gebeurt er héél wat. De politie komt er aan te pas, een rijke oom gaat zich met de zaak bemoeien, een verloofde laat niet met zich sollen, een butler denkt er het zijne van en lady Warren weet zich geen raad met de sieraden Popplewel'? blijspel „Een meisje om te stelen" legt het accent op de jeugd en op de charme van de jeugd en zal U, naar wij hopen, een avond van onschuldig genoegen, van zorgeloosheid en verstrooiing bezorgen. Niet meex-, maar ook niet minder!" „Holtens Toneel" brengt voor het voetlicht „De gekke dokter", een toneelspel in 3 bedrijven, naar de gelijknamige Amerikaanse roman, door Ax'ie van der Lugt. „De gekke dokter". Van deze succesroman in Amerika „een vrolijke bekeringsgeschiedenis" genoemd verschenen in enkele jaren tijds 7 vertalingen in Londen, New Yoi-k, Luzern, Freibourg, Wenen, Bonn en Barcelona. Italiaanse, Franse en Zweedse vertalingen zijn in voorbereiding. Behalve door de enorme oplagen die het boek bereikte, werd het in brede kring bekend door de honderden voordrachten, die de auteur wiens naam wij U helaas niet kunnen noemen in België en Nederland uit deze roman hield. Ax-ie van der Lugt heeft met dit stuk zijn belofte ingelost, ,.De gekke dokter" voor het amateurtoneel te bewerken. Hij heeft het geheel op Nederlandse leest geschoeid. Het speelt in Zeeland. „Dokter de Geus, de „schande van het eiland", heeft zich door zijn kinderloos huwelijk geheel van de kerk afgewend. Op het eiland vindt men hem een vreemde vent. Hij vindt begrip bij Pastoor Conings en door diens toedoen komt hij in het geloof terug." Dit is in zeer korte trekken de inhoud van dit realistisch spel.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1