Uit Holtcns Historie Geslaagde fokveedag in 'Kalfstermansweide' B0SSCHER BESCHUIT I Sg avonturen van Aanvoer lager door Abortus Belangstelling had veel groter moeten zijn Voor de fokveedag, welke zaterdag 5 september in „Kalfstermansweide" werd gehouden, bestond helaas slechts een ma tige belangstelling en het is wel zeer te betreuren dat het aantal agrarische jon geren, dat belangstelling toonde voor de ze jaarlijkse wapenschouw, erg klein was. De organisatoren van deze fokveedag, t.w. de beide fokverenigingen, de Plattelands jongeren Organisatie „Jong Holten", de Chr. Jonge Boeren Organisatie en de bei de controleurs, de heren J. W. Jansen en G. Brinks, getroostten zich zeer veel moei te en verrichtten veel werk om deze dag te doen slagen. Dat het werk van de or ganisatoren hoogst belangrijk is en onge twijfeld ook wordt gewaardeerd staat wel vast, doch laat men deze waardering ook uiten door het bezoeken van de jaarlijkse fokveedag. j Officiële opening Toen te ruim half tien de ingeschreven dieren op de weide verzameld waren, sprak de voorzitter van „Jong Holten", de heer Joh. Nikkels, een kort woord van welkom en hij wees er op, dat het aantal inschrijvingen beneden de verwachting is gebleven in verband met op enkele be drijven heersende abortus-, waardoor trouwe deelnemers deze keer verstek moesten laten gaan. Nadat de heer Nikkels een hartelijk woord van dank had gesproken tot allen, die hun medewerking gaven bij het orga niseren van deze fokveedag 1959, gaf hij het woord aan burgemeester mr. W. H. Enklaar, die in een korte toespraak zijn vreugde uitsprak over het feit, dat men weer tot het houden van deze belangrijke dag gekomen is, die gezien mag worden als een miniatuur-tentoonstelling, een soort wapenschouw en tevens een goede stimulans om steeds weer te streven naar verbetering van exterieur en verhoging van productie. Keuring De kéuring, waarmee de gehele morgen en een flink deel van de middag gemoeid was, had plaats in twee ringen. Als keur meesters fungeerden bij de roodbonten de heren H. Huiskes van Ambt-Delden, M. Kippers van Markelo, H. H. Post van Al- bergen en F. Tuitert van Laren. Bij het zwartbonte vee traden als zodanig op de heren G. J. Poffers van Hellendoorn en J. H. Nahuis van Nijverdal. De heer H. W. Nieuwenhuis, hoofdas sistent A der Rijks veeteeltconsul ent te Zwolle, fungeerde als arbiter. De jury die de zwartbonten keurde was voor de eerste keer in Holten en de heren verklaarden, dat dit veeslag hun niet was tegengevallen. Een vrij goede productie en veelal goede uiervorming. Het exterieur is nog wel voor verbetering vatbaar en de uniformiteit kan beter. De heer Nieuwenhuis zou bij de rood bonten graag wat meer soort in de kop- nummers zien. Hij constateerde bij de jongere dieren meer soort en kwaliteit, dus het zal wat de toekomst betreft in orde komen. Ook in de kalveren zat ten opzichte van het vorige jaar meer lijn. Men moet proberen meer jongvee te krij gen van de beste stieren, die op het K.I.- bedrijf van de vereniging Zuid-West Overijssel te Dijkerhoek gestationeerd zijn. Kampioenen Toen aan het slot van de keuringen de kampioenskoe en de reserve kampioen moesten worden aangewezen, kwamen bij de zwartbonten in de ring Mina 17 en Mi na 19 van G. H. Volkerink, Janke 2 en Janke 4 van H. Meijerman en Niesje 11 van D. J. Ribbink. Mina 17 van G. H. Volkerink werd kam pioen en reserve kampioen werd Janke 2 (vorig jaar kampioen) van H. Meijerman. Bij de roodbonten werd kampioen Door- tje 2 van H. Rietberg en reserve kam pioen Marijke 4 van de wed. T. Boode. Verder kwamen in de ring Bertha 2 van G. Bekman, Toosje 4 en Antje 14 van J. Jansen, Cillia van H. Rietberg, Mina 2 van G. H. Teeselink, Coba 3 van Hs. Lan- deweerd en Olga 4 van W. F. Boode. De uitslagen der keuring luiden als volgt: AFDELING ROODBONT Rubriek 2a. Productieklasse. Koeien, die voor de 8-jarige leeftijd 22.000 kg. met 3.40 vet of meer geproduceerd hebben. la Bertha 4 (V. Miema's Erwin), eig. Wed. T .Boode; lb Marijke 3, eig. H. Lande- weerd. Rubriek 2b. Idem die voor de 11-jarige leeftijd 30.000 kg. met 3.40 °/o vet of meer geproduceerd hebben, la Bertha 2 (V. Willy's Jan), eig. G. Bekman; 2b Trui 26, eig. J. Jansen; 2a Toosje 2 (V. Donald), eig. J. Jansen. Rubriek 3a. Melkgevende koeien bene den 5 jaar NRS, geb. 1 okt. '54-31 maart '55. la Toosje 4, eig. J. Jansen; lb Marij ke 6, eig. H. Landeweerd; 2a Toosje 6, eig. J. Jansen; 2b Freule 14, eig. W. F. Reilink; 2c Miena 37, eig. J. G. Holter- man; 3a Olga's Mina 4, eig. Wed. T. Boo de; 3b Bertha 6, eig. G. Bekman; 3c Ma rijke 2, eig. J. G. Holterman. Rubriek 3b. Melkgevende koeien bene den 5 jaar, geb. na 1 april 1955. la Ma rijke 4 (V. Meta's Theo), eig. Wed. T. Boode; lb Janna 4, eig. Hs. Landeweerd; lc Riekie, eig. J. G. Holterman; 2a Marij ke 7, eig. H. Landeweerd; 2b Coba 5, eig. Wed. G. H. Stegeman; 3a Mina 2, eig. als voren; 3b Dirkje 2, eig. J. G. Holterman; 4a Rosanna 6, eig. F. J. Sluiter. Rubriek 4a. Melkgevende koeien gebo ren voor 1 januari 1952 (NRS). la Doortje 2 (V. Betsie's Paul), eig. H. Rietberg; lb Grada 5, als voren; lc Beatrix 3, eig. J. G. Holterman; 2a Bertha 3, eig. G. Bekman; 2b Bontje 4, eig. Wed. T. Boode. Rubriek 4b. Melkgevende koeien 5 jaar en ouder, geboren na 1 jan. 1952 (NRSj. la Mina (V. Peter), eig. G. H. Teeselink; lb Leida 4, eig. G. Landeweerd; lc Willy 3, eig. F. J. Sluiter; ld Dina, eig. H. Riet berg; le Hanneke, eig. J. G. Holterman; 2a Dina, eig. H. Rietberg; 2b Trui 3, eig. Wed. G. H. Stegeman; 2c Anna 3, eig.- G. Bekman; 3a Roza 11, eig. W. F. Boode; 3b Toosje 3, eig. J. Jansen; 3c Rozanna 4, eig. F. J. Sluiter; 4a Irene 5, eig. J. G. Holterman; 4b Annie 4, eig. G. H. Tee selink. Rubriek 5. Droogstaande koeien, la Cil lia (V. Dina's Prins), eig. H. Rietberg; 2a Nonja, eig. M. Boode. Rubriek 6. Melkgevende koeien (geen volbloed). 2a Lientje 2, eig. T. Boode; 2b Li entje 3, als voren. Rubriek 7a. Melkgevende vaarzen, geb. voor 1 sept. 1956. la Coba 3 (V. Jan), eig. Hs. Landeweerd; lb Maria 8, eig. G. J. Geesink; 2a Emma 57, eig. E. Harmsen; 2b Frida, eig. W. F. Boode. Rubriek 7b. Melkgevende vaarzen, geb. na 1 sept. 1956. la Antje 14 (V. Willemiens Nero), eig. J. Jansen; lb Anna 5, eig. G. Bekman; 2a Dina 12, eig. H. Rietberg; 2b Toosje 9, eig. J. Jansen; 3a Betsie 3, eig. J. G. Holterman. Rubriek 8. Melkgevende vaarzen (geen volbloed), la Olga 4 (V. Coba's Paul), eig. W. F. Boode. Rubriek 9a. Dragende vaarzen, geboren na 1 okt. '56 en 28 febr. '57. la Gerretje (V. Willemien's Nero), eig. G. J. Meilink; 2a Jansje 8, eig. G. J. Boode; 2b Dika, als voren; 2c Gerritje 18, eig. G. J. Mei link; 2d Suzanna 2, eig. W. F. Boode; 3a Coba 4, eig. G. J. Meilink; 3b Nientje, eig. T. Boode Mzn.; 3c Gonda, als voren; 4a Bertha, eig. G. J. Boode. Rubriek 9b. Dragende vaarzen, geboren tussen 1 maart en 31 mei 1957. la Mina 6 (V. Meta's Theo), eig. W. F. Boode; lb Leida, eig. G. J. Boode; lc Beatrix 4, eig. T. Boode; 2a Emma 8, eig. G. Landeweerd; 2b Mina 4, eig. G. J. Boode; 2c Annie 2, als voren; 3a Antje 18, eig. G. Lande weerd; 3b Lies, eig. F. J. Sluiter; 3c Lies- je 2, eig. Wed. G. H. Stegeman; 3d Lien tje 4, eig. G. J. Meilink. Rubriek 10a. Pinken geboren tussen 1 okt. en 31 dec. 1957. la Zwaantje 10 (V. Roza's Boris 3), eig. H. J. Bosschers; 2a Grietje 4, eig. H. Rietberg; 2b Leida 6, eig. G. Landeweerd; 3a Cillia 2, eig. H. Rietberg; 3b Olga 6, eig. Wed. T. Boode; 3c Rozetta, eig. F. J. Sluiter; 4a Wanda 6, eig. Wed. T. Boode. Rubriek 10b. Pinken geboren na 1 jan. 1958. la Roosje 9 (V. Peter), eig. G. J. Gee sink; lb Grada 6, eig. H. Rietberg; lc Mi na 4, eig. Wed. G. H. Stegeman; ld Dora, eig. F. J. Sluiter; le Margretha 6, eig. M. Boode; 2a Ivonne 2, eig. G. J. Geesink; 2b Olga 5, eig. W. F. Boode; 2c Leida. eig. G. J. Boode; 2e Elisabeth 15, eig. M. Boode; 3a Roza 18, eig. W. F. Boode; 3b Nanda, eig. F. J. Sluiter; 3c Klazina 3, eig. G. J. Boode; 3d Willy 5, eig. Wed. G. H. Stegeman; 3e Toos 6, als voren. Rubriek 11a. Vaarskalveren geboren voor 1 dec. 1958. la Janna 3 (V. Etty's Fox), eig. J. G. Holterman; lb Nellie, als voren; 2a Janna 5, eig. W. F. Reilink; 2b Bertha 5, eig. J. Haverslag; 2c Kaatje 4, eig. J. G. Holterman; 3a Olga 6, eig. W. F. Boode; 3b Rozanna 10, eig. F. J. Sluiter; 3c Marie 9, eig. G. J. Geesink; 3d Freule 20, eig. W. F. Reilink; 3e Dine 6, eig. J. G. Toorneman. Rubriek 11b. Vaarskalveren geb. tussen 1 dec. en '31 dec. 1958. la Freule 21 (V. Peter), eig. W. F. Reilink; lb Dina 15, eig. H. Rietberg; lc Mina 7, eig. J. G. Toorne man; ld Dine 7, als voren; 2a Margretha, eig. M. Boode; 2b Margretha, als voren; 2c Dina 14, eig. H. Rietberg; 3a Wanda, eig. Wed. T. Boode; 3b Olga 7, als voren; 3c Roza 21, eig. W. F. Boode. Rubriek 11c. Vaarskalveren geboren na 1 januari 1959. la Corrie (V. Ria's Fox); eig. J. G. Toorneman; 2a Willy 10, eig. J. Haverslag. Rubriek 12. Fokfamilies, bestaande uit moeder met 2 of 3 dochters). 1 H. Lande weerd (Marijke 3, 6 en 7); 2a J. Jansen (Toosje 2, 3 en 4); 2b H. Rietberg (Dina 7, 10 en 12); 3 G. Bekman (Bertha 2, 3 en 6). Rubriek 13. Collecties van één eigenaar. la H. Rietberg; lb J. Jansen; 2a Wed. T. Boode; 2b H. Landeweerd; 3 G. Bekman AFDELING ZWARTBONT Rubriek 1. Productieklasse. Melkgevende koeien geb. voor 1 jan. 1951, die 30.000 kg. geproduceerd hebben, la Mina 17 (V. Hes- sel), geb. 8-3-50, eig. G. H. Volkerink. Pro ductie 33467 kg. lb Janke 2, geb. 1949, eig. Hm. Meijerman. Productie 39445 kg. Rubriek 2. Stierkalveren. 2a Doutje's Adema-, eig. H. J. Stegeman; 4a Anna's Adema, als voren. Rubriek 3. Melkgevende koeien ben. jaar. la Janke 4 (V. Joop v. d. Nieuwe Stikken), eig. H. J. Stegeman; lb Lies je 2, als voren; lc Coba 5, eig. G. H. Volkerink. 2a Doutje A 30, eig. H. J. Stegeman; 2b Grietje 24, eig. H. Meijerman; 2c Hiske 50, eig. J. W. Rietberg; 2d Stiena 4, als voren 2e Hiltje 6, als voren. Rubriek 4. Melkgevende koeien van 5 jaar en ouder, la Mina 19 (V. Amarilla Netti's Diamand), eig. G. H. Volkerink; lb Mina 18, als voren; lc Doutje A, eig. H. J. Stegeman; ld Grietje 23, eig. Hm. Meijer man; 2a Ciampie 7, eig. H. W. Veneklaas, 2b Nieske 42, eig. H. J. Stegeman; 2c Niesje 10, eig. D. J. Ribbink; 2d Elsje 3 als voren; 3a Corrie, eig. H. J. Stegeman; 3b Janke 3, eig. Hm. Meijerman; 3c Hiske 48, eig. J. W. Rietberg; 4a Femke 2, eig. H. W. Veneklaas; 4b Hiske 47, eig. J. W. Riet berg. Rubriek 5. Melkgevende vaarzen, la Niesje 11 (V. Josie's Verwachting), eig. D. J. Ribbink; 2a Janke 5, eig. Hm. Meijer man; 2b Doutje A 31, eig. H. J. Stegeman; 3a Ciampie 9, eig. H. W. Veneklaas. Rubriek 6. Dragende vaarzen, la Nies ke 44 (V. Baenster Bonne), eig. H. J. Ste geman; lb Baarda 4, eig. G. H. Volke rink; lc Mina 21, als voren. Rubriek 7. Pinken geb. na 1 jan. 1958. la Mina 22 (V. Baax'da's Bonne), eig. G. H. Volkerink; 2a Anna's Adema, eig. J. W. Reilink Mzn.; 3a Klaasje 25, eig. J. H. Bolink. Rubriek 8. Vaarskalveren geb. na 15 ok. tober 1958. la Niesje 13 (V. Opperhaus Marius), eig. D. J. Ribbink; 2a Aaltje 5, eig. J. W. Reilink Mzn.; 2b Aaltje 6, als voren; 3a Hiltje 8, eig. J. W. Rietberg; 3b Joukje 22, als voren. Rubriek 9. Fokfamilies, bestaande uit moeder met 2 of 3 dochters, la G. H. Vol kerink (Mina 17, 18 en 19); 2a Hm. Meij erman (Janke 2, 3 en 4); 2b D. J. Ribbink (Niesje 10, 11 en 12); 3a H. J. Stegeman (Doutje 27, 30 en 31); 3b J. W. Rietberg (Hiske 47, 48 en 50). Rubriek 10. Collectie's van één eigenaar, la G. H. Volkerink; 2a H. J. Stegeman; 2b H. Meijerman; 2c D. J. Ribbink; 3a J. W. Rietberg. IEDEREEN IS WEG VAN bros en beter 23. Kapitein Druppel was razend. „Waarom ben je van je eerste wacht weggelopen, zeekakelobbes!" tierde hij. „Onverbeterlijk lui zeevarken!" Bloo- beest liep heel schuldbewust steeds verder achter uit en stond met trillende benen op het voordek. „En je arme kapitein maar sjouwen met vaten wa ter en jij feestvieren aan de wal! Ik zal je!!" „Ik dacht dat het vaten bier waren, heer kapitein", mompelde Bloobeest zachtjes. Maar nu was bij de kapitein de maat vol„Brrer uit.hon- derdduizenmaal het dek schrobbenbrr.uit mijn ogen!!" Och die arme Bloobeest, maar gelukkig had de kapitein het erg druk met de toebereidselen voor de race. Alle schepen, die aan de wedstrijd meededen, hadden zich in slagorde opgesteld. De machines draaiden, stoommachines puften, zeilen werden ge hesen, roeiers hadden hun riemen klaar en de man in de ton oliede voor het laatst de assen van zfjn draaituig. Ieder ogenblik kon het startschot losbarsten en er heerste aan boord van de schepen dus een ze nuwachtige stemming, terwijl hoog boven dit alles een vliegtuig cirkelde, waarin een radioreporter 'n reportage gaf. DE HOLTERTOL IN 1400. DE TOLBOOM EN DE JEUGD Hoe lang het geleden is, valt niet pre cies te zeggen, maar reeds in de veer tiende eeuw had Holten zijn tol. Waar om men in die dagen te Holten tolgeld ging heffen zal wel eeuwig een raadsel blijven. Men reed in die dagen nog veel met overhuifde ossenwagens en men reed op ezels. Paarden waren een luxe, die al leen gebruikt werden door ridders en door de waakzame knechten van de Hol- ter tolgaarder. Het tolhuis was een sterk kasteel. Het wordt ons beschreven, als te zijn voorzien met een kerker, een ge vangenis dus. En dat is al min of meer verdacht, want elke ossenwagen, die voor de tolboom kwam zal toch wel de ver schuldigde penningen betaald hebben? Een andere vraag is, waren er meer we gen van Rijssen naar Bathmen en van Markelo naar Bathmen? En trachtte de reizende man de tol te omzeilen? En wa ren hiervoor drie geharnaste en weerbare ridders nodig, die de omliggende wegen moesten controleren of de tol niet ont doken werd. De bisschop van Utrecht, die meerma len per jaar de Holtertol passeerde, zag in de tol een goede flikkerij. Hij bracht niet alleen aardig wat tolgeld op, maar ook hadden hier vier familieleden of vrienden een beste baan, en daar ging het tenslotte maar om. De bisschop schoot er de Duitse keizer eens over aan, en die gaf de tol weg aan de bisschop, natuurlijk zonder de Holte naren te vragen of deze het goed vonden. In 1383 waren Deventer, Kampen en Zwolle al zover in opkomst, dat ze zoveel te zeggen hadden, dat ze over de Holter tol begonnen mee te praten. De drie ste den lieten hun gezag gelden en wisten door te drijven, dat er een Deventer- burger tot kastelein op het kasteel en tevens als tolgaarder werd aangesteld. En aangezien de Holter meisjes lief en knap waren en de drie geharnaste jonge mannen ook wel eens uit het harnas kro pen, om eens te gaan buurten, daar waar jonge meisjes te samen kwamen, behoef den de inwoners der marke Holten geen tolgeld te betalen, wanneer ze blijkbaar op visite gingen, en soms was die visite een heel eind weg. Er werd wel eens een visite op de Deventermarkt afgelegd, maar de man nen in het harnas deden dan een. oogje dicht. Leven en laten leven! Zo was het toen, en zo is het nu vaak nog. Maar wij kunnen ons wel de gezelligheid voorstel len, die er vaak bij de tol heerste. Bij voox-beeld, als er grote markt was te De venter en dan uit Westfalen en het over grote deel van Twente een lange trein van hessenwagens de Holtertol passeer de. En voorts als de voerlieden hongerig en dorstig de Holter dorpsstraat vulden en de dorpskasteleins zich haasten om de gaande en komende man te bedienen om meteen de reizigers uit te horen op nieuws, waar of onwaar. Zo deed eens een verhaal de ronde van een Twentse paardenkoper die in Moskou twee zeldzame zwarte merrie's had gekocht en ze via Parijs naar Twen te had gekx-egen. De goede man had natuurlijk nooit Mos kou en Parijs gezien, maar het verhaal sprak sterk en het werkte nog eeuwen na dien op de volksverbeelding. In 1401 werden de bordjes weer ver hangen. Het hing er vanaf, of een nieuw benoemde bisschop van Utrecht een man was met geld of niet. Fx-ederik van Blan- kenstein verpachte in bovengenoemd jaar de Holter tol aan een mijnheer Gerrit Borre, voor de tijd van twee-en-dertig jaar voor zeventig Sallandse ponden. Dus Salland had in 1401 eigen geld. Heer Bor re kocht er meteen het ambt van schout bij. Dus in het dorp was hij helemaal de baas. Ook hij moest drie geharnaste ridders houden. Wat zal dat Holten hebben op gefleurd, vooral in een zomer met veel zon. Voor de smokkelaars niet onvoorde lig. Zij konden immers een schitterend harnas al op een half uur afstand waar nemen. In die twee-en-dertig jaar woonde heer Borre het slot Waardenborch helemaal uit. (Het kasteel Waardenborch, ook wel het huis te Holten geheten, lag ten noordoos ten van het dox-p, waar dewegen van Rijssen en Markelo samenkomen. Voor dertig jaar zijn nog de fundamenten, be staande uit dikke muren, gedeeltelijk MEVROUW KROESJTSJEF de echtgenote van de Russische regerings leider, zal haar man vergezellen bp zijn aanstaande reis naar Amerika. blootgelegd. Een inzinking in het weiland duidt vandaag de dag nog de plaats van zijn ligging aan. Red.). Heer Borre en zijn erfgenamen streken de tolgelden op en daarmee basta! Toen de huur tijd om was, sloeg andermaal de stad Deventer een begerig oog op de tol. In 1444 kocht Deventer het slot Waarden borch met tol voor vijftienhonderd oude schilden. Over de grootte van dit bedrag uit het jaar 1444 kan ik de lezer onmoge lijk zuiver inlichten, omdat ik niet weet welke oude schilden men gebruikte. Er waren zoveel soorten schilden, slechte en goede, dat het ons niet mogelijk is het be drag te bepalen. Maar hoe dan ook, De venter had er bepaald geen koopje aan. Behalve dat Deventer de hele bedoe ning kocht, werd er nog een flink bedrag ingestoken voor herstel. Het herstel heeft drie jaar geduurd, een aardig werkobject voor de Holtenax-en. Toen kwam de nieuwe kastelein en schout, want Deventer had er ook het schoutambt bijgekocht en drie boeren erven. De kastelein Ter Bruggen woonde te Holten als het ware in een vesting. Er was tenminste een ringmuur om het kas teel, dus dat is een ronde muur. En bin nen in die vestiné daar huisden, behalve het gezin Ter Bruggen met huispersoneel, twee ruiters, de tolgaarder, de wachter en een portier. Dus Holten was in 1447 be paald niet zonder ambtenaren. De familie Ter Bruggen woonde er tot omstreeks 1590 van vader op zoon. Naast de tol en het slot Waardenborch vond men in 1385 aan de dorpsstraat nog een herengoed (de Oort genaamd). Het moet vlak bij de kerk gelegen hebben en had in de kerkbuurt een oppervlakte van vier-en-twintig morgen land. Waarschijn lijk was het geen Utrechts leen, want ik heb geen belening van het bisdom Utrecht kunnen opsporen. In de Spaanse tijd verdween de Waar denborch als te gevaarlijk voor de vijand aan de grote weg en tolheffen had geen zin meer. Dit laatste heeft trouwens nooit zin gehad, want aan de zandwegen werd niets gedaan. Behalve de boeren, die hiel den hun binnenwegjes wel in orde om elkaar spoedig te kunnen helpen. Want de aloude naoberplicht, een der steunpi laren van de aloude marke, bleef tot op deze dag. Maar de Holter markeboeren sloten deze wegen met zoveel hekken af, dat er voor de rijdende en varende man geen doorkomen aan was. Tot slot delen wij nog mede, dat de kas teleinsfamilie Ter Bruggen ook nog iets had uit te staan met de marke. Want van 1493 tot 1611 wordt geen naam van een markerichter vermeld, over een tijd van honderd achttien jaar. Pas in 1611 begin nen de namen van de markerichters weer met de regelmaat van een klok. Het was een donkere eeuw uit Holtens histoi'ie en die der max'ke tevens. VAN COEVERDEN. JOSHUA M. NKOMO de leider van de Afrikaanse Vrijheids beweging SA VANG VATTHANA de kroonprins van Laos, die de regering van zijn ziekelijke vader, koning Sisavang Vong, heeft overgenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2