tft? Feike Asma maakt tournee door Amerika Uit Holten'sHistorie (XVIII) SPORT Ontmoetingssamenkomst Beroemdste orgels staan tot zijn beschikking Jeugdwerk verzet de bakens meren De avonturen van Pepito Op de markevergadering de handen uit de mouwen! Op het ogenblik is Holten een rustig dorp met nijvere en hard voor hun brood werkende mensen. Hiermee willen we niet zeggen, dat men vroeger de boel ver luierde. Maar toch: de Holtenaar van een eeuw of drie terug en in goede doen, kon gemakkelijker de dag bekijken wanneer hij uit een al of niet verkwikkende slaap was ontwaakt, dan de Holtenaar van van daag de dag. Neem nu eens eerst de Hol- ter boer; laten we zeggen een twee- paards boer van vandaag de dag. De man moet van de vroege morgen tot de late avond in touw zijn. Auto of brommer staan geregeld onder stoom; dan is het dit en dan weer dat! Geregeld moet hij het weer en de veelvuldig voorkomende veeziekten en de commiezen in de gaten houden. Vooral als je geen goede boek houding hebt, dan kan je hier voor ko men te staan. Er is gebrek aan werkvolk en dat is bovendien veel te duur. Hij moet in al zijn drukte niet alleen een dagblad lezen, maar ook velerlei vakliteratuur. Natuurlijk is zijn bedrijf tegenwoordig gemechaniseerd en van allerlei gemakken voorzien, maar daar staat tegenover, dat soms de telefoon gloeiend is van allerlei wissewasjes, die de boer zijn kostbare tijd maar roven. Nee, dan was het vóór drie eeuwen voor de baas van het spul heel wat rustiger. Hij kon er destijds na zijn veertigste jaar een vrij brede rug op na houden. Hij kon met zijn vrouw op visite gaan wanneer hij dat verkoos. De boerin had vaak twee dienstmaagden, soms drie. Men kon ze immers bijna voor de kost krijgen. En de boer zelf, wanneer hij geen volwassen zoons had, had hij een grote knecht en een kleine knecht, met daar tussen in Watt en half Watt. Om vijf uur, soms om vier uur, liep de boer, ook bij winterdag, even in de blote onderbroek door het huis, schreeuwde in de bedste den, zodat de schrik er goed in kwam, en dat twee of drie schamele daghuurders, die al voor de buitendeur stonden te wachten, begonnen te beven. Voor een dubbeltje en een paar borden pap met brood kwamen ze van vier tot acht uur dorsen en dan grauwde de boer ook nog, dat ze te duur waren. Sprong het dienst volk uit het bed, dan legde de boer vuur aan, onderwijl er wel op toekijkende of er met het aanleggen van de dorsvloer voortgang werd gemaakt. Had dit alles z'n beloop gekregen, dan kiende hij uit wat er die dag gebeuren moest. Had hij met zijn omvangrijk gezin de morgenmaaltijd op, dan stuurde hij de dorsmannen weer weg en de scheper met de schapen naar de heide en zette verder ieder 'naar zijn aard aan het werk. Dan stopte hij zijn pijp, sloeg de handen op de rug om als een koddebeier achter zijn volk aan te zitten. Dan had hij verder de ganse lieve dag voor zichzelf.^Een boer in goede doen had in die tijd veel liefhebberijen, die in onze beschaafde tijd niet meer passen. Zo schoot hij allerlei wild, dat in zijn lande rijen kwam. Ofschoon het jachtrecht aan do edelen toekwam, brandde de boer er naar hartelust op. Dan waren er de vecht partijen van de mannetjesganzen en de hanengevechten. Dan waren er de om vangrijke visites, die soms hele dagen in beslag namen. Pas in zijn element was de boer op de holting of markevergadering. Gewapend met een dikke stok stapte hij op de hoogtijdag van de markevergade- ring naar de bestemde plaats. Daar aan gekomen hield hij met zijn maats de De venter heren in de gaten; die heren had den het op de gronden der boeren voor zien. De kotters en verder arm volk had den op de vergadering achter op de brink, later in een boerenhuis en weer later in de kerk, een staanplaats. En ge loof maar, dat het op zo'n bijeenkomst niet steeds zo zachtjes toeging. In tijden van armoede dreigden de boeren de ar men met de stok en hielden ze in toom. En toen later de markevergaderingen in Deventer werden gehouden, kregen de Deventer heren ook respect voor de Hol- ter boeren. Vooral wanneer ze enkele gla- ORANJEFEEST CHR. ORANJEVERENIGING Hel jaarlijkse buitenfeest met de leer lingen van de School met de Bijbel, dat de laatste jaren op 6 september (kro ningsdag van H.M. Koningin Juliana) ge houden wordt, zal dit jaar reeds donder dag 3 september in „Kalfstermansweide" plaats vinden. 's Middags om half twee hoopt de jeugd in optocht door het dorp te gaan om de versierde wagentjes, fietsen etc, te tonen. De Holtense Muziekvereniging zal daarbij de onmisbare muzikale opluistering ge ven. Het middagfeest vangt aan om 2 uur. VOORZITTERSCONFERENTIE Op de kampeerboerderij „De Zuurberg- hoeve" van de heer J. A. Rietberg, in de Beuseberg zal op zaterdag 29 en zondag 30 aug. de jaarlijkse conferentie worden gehouden van de voorzitters van geref. jongelingsverenigingen in de prov. Over ijssel. Zaterdagavond spreekt de heer G. Bol huis uit Radewijk over het onderwerp: „Ons Gereformeerd jeugdwerk, nu en straks'', terwijl in de samenkomst van zondagavond de preek over de Uitver kiezing' waarover Ds. Th. P. van Belzen uit Mariënberg in de middagdienst in de Geref. Kerk zal preken, zal worden be sproken. De conferentie, die onder leiding zal staan van de voorzitter van de Provin ciale afdeling Ds. H. Torenbeek te Den Ham, zal ook worden bijgewoond door de jeugdconsulenten van der Loon en Schel lingerhout. zen wijn op hadden. Des morgens reeds op tijd reden ze op wagens naar de vergade ring naar Deventer. De pachtboeren van de Deventer heren moesten dan ook mee; als het dan op vechten aankwam, waren ze in de meerderheid. Ze moesten wel zo optreden vóór een eeuw of drie geleden, wilden ze niet onder de voet gelopen wor den. Bij de benoeming van een nieuwe markerichter spraken de knuppels soms een woordje mee. Zij ontsloegen en be noemden markerichters met grote felheid, soms tegen heug en meug in. En wanneer ze weer thuis waren, dan kwamen ze buurtschapsgewijze bij elkaar, bespraken de uitslag van de holting met elkaar en warmden elkaar op, wanneer ze dit no dig vonden. Ze gingen steevast iedere vrijdag met hun produkten te Deventer naar de markt, want zij kenden de prijzen en de waarde van verse boter en eieren. Ze hielpen elkaar bij brand en andere rampen. Het gehele schoutambt kwam er aan te pas. Bij een grote brand gingen uit iedere buurtschap vier mannen col lecteren in heel Overijssel. En de boeren gaven timmerhout voor het afgebrande huis. En de Deventer heren deden het zelfde om der wille van goede noaber- Vóór wij wat beginnen te vertellen over de markebijeenkomsten in een paar vol gende artikelen, meenden wij er goed aan te doen een klein tipje van de 17de eeuwse zeden en gewoonten toe te lichten; de 17de eeuwse levenswijze hopen wij ook nog te bespreken. Thans gaan we even over tot de orde van de dag en vragen ons af: waar is het arme volk van weleer gebleven? Wij moeten eerlijk bekennen: wij weten het niet. Het rijk der hutten- mannen is spoorloos verdwenen. Met de markeverdeling werden zo langzamer hand de hutten opgeruimd; de huttenbe- woners trokken weg, niet alleen uit de Holter marke, maar bijna gelijktijdig uit alle marken. Zij zijn in de maatschappe lijke smeltkroes van de Twentse indus trie verdwenen. Het zijn thans de klein en achterkleinkinderen van het arme volk, die zich in onze hedendaagse sa menleving ook een plaatsje veroverd heb ben in de zon. VAN COEVERDEN. Woensdagavond organiseerde de Jeugd raad van de Hervormde Gemeente een ontmoetingssamenkomst in de Herv. Kerk die door pl.m. 400 belangstellenden werd bijgewoond. De voorzitter van de Jeugdraad Ds. J. Israël sprak een kort inleidend woord en ging voor in gebed na het gezamenlijk zingen van het bekende lied „Voorwaarts Christenstrij ders". Het koor van het Leger des Heils uit Almelo zong hierna „Mijn ziel wordt be schermd", waarna Ds. Israël het schrift gedeelte Psalm 95 vers 1 tot 7 las. Als inleiding op de toespraak van kapi- teine J. de Rijke speelde het muziekkorps van het Leger des Heils uit Almelo de le Selectie „Mijn ziel verlangt", waarna ka- piteine de Rijke in een tien minutentoe- spraak stilstond bij de profeet Jona en de opdracht die God hem gaf. Jona gaat tegen Gods bevel in. Hij volgt zijn eigen wil en weg en scheept zich in naar Tarsis inplaats van naar Nineve te gaan. Hij betaalde de vrachtprijs en ging van God af. Ook ons mensen gaat het vaak zo als' Jona. Wij varen onze eigen koers en betalen zelf de heenreis doch als we terug moeten hebben we geen geld om te betalen. De vrachtprijs voor de weg terug is ontzaggelijk hoog en wij kunnen die niet betalen. Goddank er is voor ons betaald en voor ieder die zich in wil schepen als een zondaar ligt met de kruisvlag hoog in top het scheepje gereed dat vaart onder Je zus hoede dat ons thuis brengt in de vei lige haven zo besloot kapiteine de Rijke. Nadat de jonge heilsoldaat Benno van der Woude met orgel begeleiding had ge zongen „O lam Gods voor mij op aard gekomen" het muziekkorps de 2e selectie „Verheugd in de Heer" had gespeeld en gezamenlijk was gezongen Gezang 147 de versen 1, 2, 3 en 5 (Prijs, mijn ziel, den Hemelkoning) hield Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. pred. een korte toespraak n.a.v. het schriftgedeelte Luk. 7 vers 36-40. De apos tel Lukas vertelt in dit bijbelgedeelte over het bezoek dat Jezus (op uitnodi ging) brengt bij de Farizeeër die zeer ontstemd is over het optreden van een in de stad als zondares bekend staande vrouw. Zij bracht een albasten kruik met mirre, kust de voeten van Jezus en zalfde ze met de mirre. Simon de Farizeeër verwacht niet anders als dat Jezus deze vrouw terecht zal wijzen en haar wegstu ren doch Jezus zegt tot haar: Uw zonden zijn U vergeven, Uw geloof heeft u be houden ga heen in vrede. Tot Simon zegt Jezus: Ik heb u iets te zeggen en hij wijst hem dan op alles waarin hij als gastheer is te kort gescho ten. Jezus heeft ook ons iets te zeggen. Hij zegt ons dat het niet voldoende is als wij Hem hoffelijk behandelen, uit traditie uit de Bijbel lezen, voor het eten even stil zijn. Hij vraagt ons: Ben Ik uw Hei land? Hij wil dit zo graag voor ons zijn. Zijn liefde is zo ontzaglijk groot. Hij ging voor ons aan het kruis en was om ons van God verlaten. Hij stierf opdat mensen met een totaal verknoeid leven zalig zouden worden. Jezus heeft ons allemaal iets te zeggen. Hij vraagt ons: Ben Ik uw Heiland? Wat is ons antwoord? Moge het zijn misschien aarzelend en met een snik in onze stem: Jezus U kan ik niet missen, nu A.s. zaterdag brengt de populaire en bekende organist Feike Asma voorlopig voor het laatst een orgelconcert op het orgel in -t kerkgebouw der Vrije Evange lische Gemeente te Nijverdal. Deze concer ten die zich de laatste jaren in een goe de belangstelling mogen verheugen worden gedurende 't vakantie-seizoen gegeven, en de commissie die deze con certen organiseert, heeft op deze wijze velen aan zich verplicht, door op deze manier ook het orgelminnend publiek aan haar trekken te laten komen. Niet alleen de Nijverdallers, maar van heinde en verre komen de liefhebbers min of meer geregeld opdagen, wel een bewijs dat ze in een behoefte voorziet. Tevens is het gedurende het zomersei zoen een welkome aanvulling, zij het op een ander niveau, van het ontspan ningsprogramma, dat de gasten telkens wordt aangeboden. Op ons verzoek aan de heer Feike Asma, om voor onze lezers, waarvan meerderen in deze jaren in de gele genheid waren om als organist kennis met hem te maken, enige gegevens te verstrekken, werd zeer welwillend vol daan. HOLTEN—HEETEN 4-2 Afgelopen zondag speelde Holten tegen de naar de eerste klas GVB gepromoveer de Heetenaren. De groen-witte gasten be schikken over een beter teamverband, doch technisch waren de Holtenaren in dividueel zeker beter. De Holtenaren hadden dikwijls een flink veldoverwicht, maar het plaatsen was zeer slecht ver zorgd, terwijl de midvoorplaats door H. v. de Bos zeer matig werd bezet. Het spel van de voorhoede van Heeten was ook zeker niet groots, doordat de dekking van de rood-zwarte defensie nogal eens werd verwaarloosd werd keeper Kalfsterman enkele keren voor moeilijke situaties ge plaatst. Linksbinnen H. J. Jansen zorgde er voor, dat Holten voor de rust een 10 voorsprong kon nemen, die wel verdiend was. Na de rust werd H. v. d. Bos vervan gen door A. Traanman. De Heetenaren be gonnen na de rust met een offensief, dat tot twee maal toe een succes opleverde en de stand op 1-2 bracht. Doordat J. Traan man het niet eens was met een arbitrale beslissing, moest Holten met tien man de strijd verder voortzetten. In het laatste kwartier werden vlotte acties van de Hol tense linksbinnen door A. Vincent en A. Traanman (2x) goed afgerond (4—2). Met het oog op de komende competi tie, die 13 september weer begint, wordt dinsdag 8 september a.s. een ledenverga dering gehouden in café Jansen. Programma a.s. zondag: Holten 2-Noorddijk 2 1.30 uur Holten 1-Noorddijk 1 3.uur Noorddijk (gemeente Neede) komt uit in de tweede klasse van de GVB. Zondag 6 september spelen waarschijn lijk enige efltallen van Holten in Lochem tegen de club van die naam. en in der eeuwigheid niet. U te hebben dat is het leven voor tijd en eeuwigheid zo besloot Ds. Hoogkamp. Het koor zong na de toespraak van Ds. Hoogkamp „Als gij in nood zijt, zeg het alles aan Jezus", waarna nog gezamenlijk werd gezongen het bekende lied „Waar heen pelgrims waarheen gaat gij". Ds. Israël ging hierna voor in gebed en sprak een kort slotwoord waarin hij wees op de grote ontmoeting waarom het uit eindelijk gaat. Ik hoop van harte dat u die vanavond hebt mogen beleven, zo besloot Ds. Israël. Met het staande zingen van Gezang 136 vers 1, 2 en 3 (Lof zij den Heer, den al- machtigen Koning der ere) werd deze mooie avond besloten. Het kerkorgel werd bespeeld door de heer A. Koopman. Muziekkorps en zang koor stonden resp. onder leiding van ka pelmeester Slot en brigadier Korts. Het is op uitnodiging van een groep Hollanders, welke, gesteund door een bekend Canadees organist n.l. Murray Hall jr. in januari j.l. het „Feike As ma Organ Tour Comittee" hebben op gericht. Dadelijk werd de pers ingeschakeld en in 7 vooraanstaande periodieken, welke in Canada en USA van kust tot kust worden gelezen verscheen het be richt, dat de bekende Nederlandse or ganist Feike Asma naar Amerika zou komen voor een tournee. Het Christian Reformed „Calvin Col lege" en het Reformed „Hope College" verklaarden zich onmiddellijk bereid om deze concerten in de Staat Michi gan in de USA te steunen als sponsor. Tientallen brieven kwamen hierop binnen bij het secretariaat, voor nade re inlichtingen en de wens uitspreken de dat hij ook in hun stad een concert zou geven. Het comité dat eerst van plan was om een 15-tal recitals te or ganiseren, zag zich spoedig genood zaakt, om hierin verandering te bren gen. Zij verhoogde het aantal tot 25 maar moest het verhogen tot het maxi mum van 30 concerten. Enige maanden zijn sedertdien ver lopen, sinds de Canadese en Ameri kaanse pers de komst, van de vermaar de organist de volke bekend maakten, en er zijn stapels brieven binnengeko men o,a. uit Ohio, Massachusetts, Illi nois, Michigan, Utah enz. waar plaatse lijke comitees Feike Asma willen laten spelen o.a. op het wereldberoemde or gel van Mormon Tabernacle in Salt La ke City, New Jersey, Minesota en uit alle provincies in Canada, van Quebec in het oosten tot Brits Columbia aan de west kust. Verscheidene prominente orgels zul len door Feike Asma worden bespeeld gedurende deze tocht. Daar is b.v. het fenomenale orgel van de St. Pauls Cathedral in Toronto. Een vier kla- viers instrument met niet minder dan 116 spi-ekende registers en onbetwist een van de „top organs" in Canada, het zeer bekende en beroemde orgel van Orilla's Presbyterian Church, eveneens een vier klaviers orgel met 91 registers. In de Staat Michigan zal Feike Asma in Burton Heights Chr. Ref. Church, het grootste orgel waar de Chr. Ref. Church in Grand Rapids over beschikt een samenzang avond leiden, waar zo wel in het Engels als in het Nederlands zal worden gezongen. 0 Het beroemde a capeLLa koor van Calvin College o.l.v. Prof. Swets zal eveneens haar medewerking verlenen. Zijn orgelconcert in Grand Rapids zal worden gegeven op een der mooiste en indrukwekkendste orgels van de staat Michigan, een monumentaal vier kla viers instrument met ruim 90 registers. In Hamilton zal het Casavantorgel in de Central Presbyterian Church, een vier klaviers orgel met „Echo Organ" en 77 registers bespeeld worden. Dit is slechts een bloemlezing uit het grote aantal orgels dat voor Feike Asma ter beschikking zal staan. Naar schatting zal de organist in deze tour nee een totaal van 8000 mijl, dus ruim 12.000 km meest per vliegtuig, en ver der per trein en auto afleggen. Zo kan het gebeuren dat Feike Asma per dag 1000 km moet afleggen om van de ene stad naar de andere toe te komen om te concerteren. Dit is natuurlijk slechts mogelijk, doordat de vliegtuigverbin dingen tussen dergelijke steden uitste kend is. Zwaar programma Resumerend kunnen wij toch wel constateren, dat de heer Asma een ui termate zwaar programma voor de boeg heeft. Behalve de reeds genoemde dertig orgelconcerten in nagenoeg alle be langrijke centra in Canada, van Mon treal in het oosten tot Vancouver in het westen en in verschillende steden in de USA waar een overgrote meer derheid van inwoners van Nederlands origine met bijzondere belangstelling en enthousiasme naar de komst van de Nederlandse organist uitziet zal deze tevens nog een aantal concerten voor diverse radiostations, zowel in Canada, als in Amerika geven. Ook treedt hij nog op als „Guest organist" bij een drietal speciaal georganiseerde zon dagavondkerkdiensten. In New Westminster zal hij het orgel van Queens Avenue United Church (dat 225 duizend gulden heeft gekost) inwijden met een speciaal recital, ter wijl hij in Montreal zal optreden in de beroemde jaarlijkse serie orgelcon certen van de Notre Dame Church, een der indrukwekkendste Cathedra- len met een dito orgel. Voor de studenten van de „Hope College" Universiteit in Holland Michi gan zal hij ook nog college geven in de romantische orgelstijl en speelma nieren. Als we zo het programma bezien ge loven we niet dat een organist op een buitenlands tournee voor een dergelijke zware opgave is komen te staan, en het is voor de organisatoren een gelukkige omstandigheid dat ze aan Feike Asma een organist hebben, die het klappen van de zweep, speciaal wat een beladen, om niet te zeggen overladen programma betreft zo goed kent. Laatste concert in Nijverdal Voor dat het echter zover is, de heer Asma hoopt 26 oktober a.s. per vlieg tuig te vertrekken en 15 december weer in ons land te arriveren, zal hij echter zaterdagavond nog eerst een concert geven op het orgel van de Vrije Evangelische Gemeente te Nijverdal. Ongetwijfeld zullen er weer velen zijn, die deze meester - organist voor zijn vertrek naar het buitenland nog eens willen beluisteren. Wij raden U aan, om, voor zover U het nog niet hebt gedaan, eens een or gelconcert mee te maken. U zult er on getwijfeld geen spijt van hebben, en vaker een dergelijk concert mee willen maken. Er wordt de laatste tijd veel over jeugd geschreven en gesproken. Dat er een jeugdprobleem is, zal ieder wel bekend zijn; dat het in Holten is, waarschijnlijk ook. Waren er direkt na de oorlog in ons dorp bloeiende jeugdclubs, helaas, nu kan dit niet meer gezegd worden. Vele jonge ren voelen zich niet meer thuis in het ge organiseerde jeugdwerk. Dit heeft ten gevolge, dat overal in ons land en daar buiten mogelijkheden zijn geprobeerd en besproken om de jongeren van vandaag datgene te bieden zo dat men er zich thuis gevoelt. Helaas komt het platteland met deze dingen veelal achtei-aan. Ware het, dat er vroeger jongens en meisjes in het verenigingswerk apart ge houden werden, tegenwoordig is dit niet meer zo. Overal in het land vormde men gecombineerde groepen. Verschillende jongerenorganisaties kenden al lang dit gecombineerde werk. In 1958 kwam er ook een fusie tot stand tussen het lande lijk meisjesverbond CJVF en de CJMV; dit jaar volgden de Geref. jeugdvereni gingen dezelfde weg. Ook in Holten heeft men dit verloop in het jeugdwerk nader bekeken en de plaatselijke CJVF en de CJMV besloten om de bakens te verzet ten. Beide verenigingen, welke reeds een flinke traditie hebben, zullen thans ver dwijnen. Hiervoor zal een totaal nieuwe club komen. Deze club, die nog geen offi ciële naam heeft, is aangesloten bij het landelijke CJV en zal deze initialen als aanduiding gebruiken. Deze CJV zal plaats bieden aan jonge ren van 16 jaar en ouder. Ze telt momen teel al verscheidene leden en waarschijn lijk zal dit aantal het komende seizoen nog toenemen. De club stelt zich ten doel de hoogste belangen van de jeugd te behartigen. Ze zal zich bewegen op geestelijk, maatschap pelijk en lichamelijk terrein. De organi satoren hopen, door dit werk aan te pak ken, de jeugd van Holten datgene te bie den waarop zij recht heeft, n.l. door ont moeting en gesprek elkaar beter te leren begrijpen en respecteren. De eerste bijeenkomst van de CJV zal plaats hebben op vrijdag 4 september, des avonds om 8 uur in gebouw „Irene". Het bovenstaande werd geplaatst op verzoek van de afdeling Holten CJV. 21. O, o, wat is dat nou vervelend", mopperde Jef Aluin met huilerige stem. „Mijn hele mooie plan netje om de race te winnen, is in duigen gevallen; En aan jullie heb ik ook niets, horen jullie dat!" begon hij opeens uit te varen tegen zijn handlan gers. „Altijd moet ik nieuwe ideetjes verzinnen en altijd moet ik de boze plannen bedenken! Bah, jul lie zijn nergens voor geschikt. Er is tegenwoordig geen lol meer aan om boef te spelen.". Al mopperend verdwenen ze in de nacht en roeiden terug naar hun tanden-en-ogenschip. Pe pito keek behoedzaam over de railing „Gelukkig", dacht hij, „ik ben blij, dat die akelige mannen weg zijn". Geeuwend verdween hij in het onderschip, poet ste zijn tanden en lag weldra in kooi en hij was na al die avonturen zo moe, dat hij kapitein Druppel en Bloobeest helemaal vergat en in 'n diepe slaap vieL

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2