mt m m m 0 Jeugd maakte beste beurt <^rz4f Tomatentijd Hippisch Festijn inTwenhaarsweide Gerda Roerink (16) uit Lonneker 3-voudig kampioen Hettie Krekel won springconcours De avonturen van VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD Wie 's zomers bij de groentehandelaar een overvloed van tomaten ziet liggen en bedenkt, dat in ons land de laatste tijd elk jaar meer dan 100 miljoen kilo van deze kostelijke vruchten wordt geteeld, zal nauwelijks beseffen, dat tomaten een eeuw geleden in ons land vrijwel onbe kend waren. De tomaat is, evenals zijn familielid, de aardappel, oorspronkelijk uit Zuid-Ame- rika afkomstig en zijn naam schijnt van een Indiaans woord afgeleid te zijn. Zij biedt vele mogelijkheden om de maaltij den op te fleuren, vanaf het ontbijt tot aan het hartig hapje 's avonds toe. U kunt haar zó eten, met of zonder schil, maar ook in de vorm van sap, soep, saus of als hoofdgerecht. Hoewel de tomaat niet tot de allerrijk ste vitaminebronnen gerekend kan wor den, verdient hij om zijn voedingswaarde toch een geregelde plaats in ons menu. Recepten voor 4 personen Koude gevulde tomaten 4 middelmatig grote tomaten, zout (peper). voor het vulsel: 2 hardgekookte eieren of 150 g kou de, gekookte vis, koud, gebraden vlees of koude, gekookte, stevige groente, slasaus of mayonaise, augurkjes en/of uitjes uit het zuur, kropsla. De tomaten wassen en op 4 a 5 plaat sen van boven naar onder schuin insnij den tot een paar cm van de bodem. De punten wat naar buiten buigen en een deel van het binnenste vluchtvlees weg snijden, zodat ondiepe bakjes ontstaan. De tomaten bestrooien met zout en peper. De eieren, vis, vlees of groente vermen gen met slasaus of mayonaise en desge wenst zeer fijn gehakte augurkjes, uitjes of bieslook. De tomaten met het slaatje vullen en op gewassen blaadjes kropsla zetten. Macaroni of spaghetti met tomaten 500 g macaroni of spaghetti, 1 kg tomaten, (peper), zout, botor, mar garine of vet, ongeveer 150 g ham of worst, paneermeel. De macaroni of spaghetti opzetten met ruim kokend water en zout en gaarkoken in ongeveer 20 a 30 minuten. De massa op een vergiet laten uitlekken en. er een klontje boter of margarine door roeren. De tomaten (schillen) in plakken snij den, bestrooien met (peper en) zout en in een weinig boter, margarine of vet gaai- smoren. De gesmoorde tomaten vermen gen met de macaroni of spaghetti en fijn gesneden ham of worst. Naar verkiezing het gerecht in een vuurvaste schotel over doen, met paneermeel bestrooien en er hier en daar een klontje boter of marga rine op leggen. Er in de oven vlug een bruin korstje op laten komen. Tomaten met paddestoelenragoüt 4 middelmatig grote tomaten, 200 g cantarellen (hanekammen) of 100 g champignons, 25 g boter of marga rine, 20 g (2 eetlepels) bloem, 2y2 dl bouillon of water met een half bouillonblokje, zout, melk, peter selie. De tomaten wassen en ontvellen na ze even in kokend water of boven de gas vlam gehouden te hebben. Van de toma ten een kapje afsnijden en de vruchten uithollen. De tomaten bestrooien met zout en omgekeerd wegzetten. De paddestoelen goed wassen en in stuk ken snijden. De boter of margarine smel ten en de paddestoelen zachtjes 5 minu ten verwarmen. Zo nodig het uitgetreden vocht vlug laten verdampen. De bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk de bouillon toevoegen. De massa steeds even laten doorkoken alvorens er opnieuw vloeistof bij te schenken. De melk toevoe gen, de ragoüt op smaak afmaken en in de tomatebakjes overdoen. Deze in een pan of vuurvaste schaal zetten, er een bo dempje water bij gieten en er een paar klontjes boter of margarine op en om leggen. De tomaten gaar stoven in onge veer 15 minuten en met zeer fijn gehakte peterselie bestrooien. Geen beslissing in de dressuurproef achttallen De 16-jarige Gerda Roerink uit Lonne ker is met haar prachtige paard „Top Row" op de provinciale kampioenschap pen van de landelijke rij verenigingen in Overijssel, die zaterdag 1 augustus op het Erve „Twenhaar" aan de Rijssenseweg werden gehouden, glorieus winnares ge worden. Zij toonde zich onbetwist de sterkste in de individuele dressuur, klasse L (11 y*. punten voorsprong op no. 2!); in de individuele dressuur voor dames (9 punten voorsprong op no. 2) en in het springconcours was „Top Row" de enige viervoeter, die de hindernissen nam zon der ze zelfs maar aan te raken. Ook Het tie Krekel (12), die deze zomer reeds ver schillende prachtige successen wist te be halen, verrichtte een schitterende presta tie door met „Alida" het springconcours B te winnen. Zij reed in de voorwedstrijd en in de fi nale een foutloos parcours en maakte met 52 seconden de snelste tijd. Bijzondere vermelding verdient ook de prestatie van Luit Dubbeldam (14 jaar) van de landelijke rij vereniging „Rijden is Kunst" uit Zwollerkerspel. Hij reed met „Hannes" de finale zonder fouten in de tijd van 63,8 seconden, doch in de voor wedstrijd rukte de straffe noord-wester de pet van z'n blonde kuif en dat leverde één strafpuntje op. Wie wordt kampioen Bij de dressuurproef voor achttallen be haalden de „Bergruiters" en de „Delta- ruiters" uit Kampen een gelijk aantal punten, n.l. 163. Het onderdeel stijl van rijden (houding en zit) had in dit geval de doorslag moeten geven, doch aangezien de jury dit onderdeel voor beide vereni gingen gelijk waardeerde, zal het bonds- bureau van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen te Oud-Leusden het laatste woord hebben. heer P. K. Kistemaker, voorzitter van de Kon. Ned. Federatie te Hoofddorp en de heer G. J. J. Vlaskamp, voorzitter van de provinciale bond te Olst. Aan het middag programma werd medewerking verleend door HMV en de drumband en tevens had een geslaagde show van Wellsh-pony's In het „Bergruiters"-achttal kwamen uit W. Aaltink met „Wuzello" E. Aaltink met „Rony" T. Beldman Jr. met „Rascaljoe" Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje" L. B. Bronsvoort met „Honduroe" J. Struik met „Hennie" Jhr. Van Coeverden met „Lord" H. Schoneveld met „Invasie". Kampioenschap Dressuur voor acht tallen. Klasse M: 1 L.R. „Zeven Buurtschappen", Delden 168 pt. 2 L.R. „Lonneker", Lonneker 165% pt. 3 L.R. „Rijden is Kunst", Zwollerkerspel 154^ pt. Kampioenschap Dressuur voor acht tallen. Klasse L: 1 L.R. „Olst" te Olst 167 l/> pt. 4 M. Hoornsman met „Lord", Noord-Oost-Polder 98 pt. 5 M. M. Harmelink met „Upaulien", Bathmen 97,5 pt. 6 Joh. Scholten met „Colonel", Lonneker 96 pt. 7 L. Dubbeldam met „Hannes", Zwollerkerspel 89 pt. 8 M. Niemeyer met „Prinses Olga", Bathmen 87 pt. Dressuur klasse B (ring I): 1 D. W. Frederiks met „Paladijn", Noord-Oost-Polder 102 pt. 2 H. Broeze m. „Epinal", Wierden 100 pt. 3 J. Werning met „Hans", Delden 97,5 pt. 4 E. J. v. d. Scheer met „Lies", Kampen 97 pt. 5 L. Dubbeldam met „Hannes", Zwollerkerspel 96 pt. HETTIE KREKEL, winnares van het springconcours B, neemt op fraaie wijze één der 12 hindernissen. „DE BERGRUITERS" openen de impo sante parade van de meer dan honderd deelnemende amazones en landelijke ruiters. 2 L.R. „Markelo" te Markelo 167 pt. 3 L.R. „Bathmen" te Bathmen 164^ pt. 4. L.R. „Hertruiters" te H'doorn 161% pt. 5 L.R. „Diepenheim" te Diepenheim 160% pt. 6 L.R. „Eschruiters" te Wierden 154 pt. 7 L.R. „Bergruiters II", Holten 1453% pt. Middagprogramma Doordat men bij het afwerken van het morgenprogramma op het tijdschema was achtergeraakt, opende het middagpro gramma niet met de parade maar met de finale springconcours B, waarvoor zich in de 's morgens gehouden voorwedstrijd een 20-tal amazones en ruiters hadden ge plaatst met minder dan 5 strafpunten. De parade, die onder leiding stond van de in structeur van de „Bergruiters", de heer H. Beldman, verliep zeer correct. De in spectie van de in een halve cirkel opge stelde pl.m. 125 combinaties had plaats door burgemeester Mr. W. H. Enklaar, de plaats, waarbij de heer J. P. Wiersma te Spijk (Gr.) een explicatie gaf via de ge luidsinstallatie van Radio Bouwhuis. De voorzitter, van de Kon. Federatie, de heer Kistemaker, die wij na afloop nog even vroegen naar zijn -totaal-indruk van de provinciale kampioenschappen, was hier mee gauw klaar: prachtig materiaal, spor- veel genoegen in Holten geweest, tieve strijd en goed georganiseerd. Met De volledige uitslagen luiden als volgt: Kampioenschap Dressuurproef acht tallen. Klasse Z: L.R. „Bergruiters" (I), Holten, 163 pt. L.R. „Delta-ruiters", Kampen, 163 pt. 18. Pepito raapte het briefje op en bekeek het bij het licht van een flakkerende straatlantaarn. En hij las: Beste broer Jef Aluin. Matroos Pepito on bekend met geheim van oom Stoffel. „Brul" be waakt door Bloobeest. Zal hem van boord lokken. Kapitein Druppel doet inkopen aan de wal. On derzoek jij met je mannen de „Brul". We moeten de wedstrijd winnen!! Je toegenegen broer Giel Aluin. „Wat een bedrieger!", mompelde Pepito, „die Giel Spitspen is dus helemaal geen journalist!, maar wel listig en zijn echte naam is Giel Aluin. Zijn broer heet Jef Aluin en die doet ook met de wedstrijd mee en willen ook winnen, net als kapi tein Druppel. En ze denken dat we een geheim aan boord hebben om de wedstrijd te winnen. Bah, altijd komen er boeven voor in avonturen; maar ik zal oppassen, reken maar!" Plotseling hoorde hij het geluid van naderende voetstappen en voor alle zekerheid verschool hij zich achter een vuilnisemmer, want het kon Giel wel eens zijn. En jawel hoor, daar kwam hij aan gewandeld. druk redenerend met een dikke heer, die naast hem liep. Maar de dikke heer was Bloo beest! Hoe kwam die hier? Hij moest toch de „Brul" bewaken? Ze verdwenen in het café „De vergulde garnaal" en toen Pepito naderbij sloop en door het venster naar binnen gluurde, ontwaarde hij Bloobeest en Giel, die elkaar toedronken en in de beste stemming verkeerden. „Mijn allerbeste vriend Bloobeest." huichelde Giel, „het is me een waar genoegen je te mogen benoemen tot erelid van de vereniging tot bestrijding van de domheid. Proost" Dressuurproef voor viertallen. Klasse L: 1 L.R. „Bant" (N.O.P.) 2' L.R. „Vechtruiters", Dalfsen 3 L.R. „Diepenveen" 4 L.R. „Espel" (N.O.P.) 5 L.R. „Hertruiters", H'doorn 133 pt. 13214 pt. 131 y, pt. 130 pt. 127 y, pt. Dressuurproef voor achttallen pony clubs: 1 Ponyclub „Bergruiters" 55 pt. 2 Ponyclub „Lonneker" 53 pt. Kampioenschap individuele dressuur. Klasse L: 1 Mej. G. Roerink met „Top Row", Lonneker 174,5 pt. 2 H. L. M. van Martels Dankern met „Robert", Dalfsen 163 pt. 3 I. Meyer met „Boy", N.O.-Polder 160 pt. 4 J. H. Luttikhedde met „Bino", Diepenheim 158,5 pt. 5 G. J. Wagelaar met „Eddy", Lonneker 157,5 pt. 6 G. Bremmer met „Luctor", Wierden 157,5 pt. Kampioenschap individuele dressuur (zwaar) 1 F. Smelt m. „Jella", Lonneker 166 y, pt. 2 J. van Merle met „Korthaan", Olst 153 pt. 3 Mevr. W. van 't Oever-v. d. Scheer met „Idabro", Kampen 149 pt. Kampioenschap individuele dressuur voor dames: 1 Mej. G. Roerink met „Top Row", Lonneker 130 pt. 2 Mevr. W. van 't Oever-v. d. Scheer met „Idabro", Kampen 121 pt. 3 Mej. W. v. d. Scheer met „Rozientje", Kampen 109 pt. 4 Mej. B. Gunnink met „Gustaaf", Kampen 107 pt. Kampioenschap „mennen": 1 H. L. M. van Martels Dankern met „Robert", Dalfsen 103 pt. 2 H. G. J. ter Mors met „Kapitein", Lonneker 101 pt. 3 M. van 't Oever met „Idabro", Kampen 98,5 pt. Dressuurproef klasse B (ring II) 1 W. Aaltink m. „Wuzello", Holten 99,5 pt. 2 T. Beldman Jr. met „Rascaljoe", Holten 98 pt. 3 Mej. H. Westra met „Corrie", Hellendoorn 97,5 pt. 4 A. Breukers met „Paljas Pedro", Lonneker 95,5 pt. 5 Z. Bos met „Hilco", Olst 93,5 pt. 6 J. H. Wolbrink met „Allard", Markelo 93 pt. Dressuurproef klasse B (ring III) 1 J. Jansen met „Omeesje", Noord-Oost-Polder 97,5 pt. 2 J. Riemens met „Peter Pan", Noord-Oost-Polder 97 pt. 3 J. Otten met „Ricardo", Rutten (N.O.P.) 96,5 pt. 4 Jhr. van Coeverden met „Lord", Holten 96 pt. 5 Joh. Scholten met „Colonel", Lonneker 94,5 pt. 6 Mej. A. van Dijke met „Diana", Hellendoorn 94 pt. 7 M. M. Harmelink met „Upaulien", Bathmen 94 pt. Keuring type landbouwrijpaard: 1 „Kapitein" van H. G. J. ter Mors, Haaksbergen 2 „Paladijn" van D. W. Frederiks, Noord-Oost-Polder 3 „Robert" van H. L. M. van Martels Dankern, Dalfsen 4 „Lord" van N. Hoornsman, Emmeloord 5 „Zerna" van J. H. Meyer, Markelo 6 „Mirzam" van D. H. Hidders, Markelo Kampio enschap springen-L 1 Mej. G. Roerink met „Top Row", Lonneker 0 str.p. 2 H. G. ter Mors met „Kapitein", Lonneker 4 str.p. 3 H. G. Schukkink met „Richmond", Lonneker 4 str.p. 4 G. J. Hofstede met „Laja" Diepenveen 7 str.p. 5 J. Wes met „Paldina", Delden 8 str.p. 6 H. L. M. van Martels Dankern met „Robert", Dalfsen 8 str.p. 7 L. B. Bronsvoort met „Honduroe", Holten 11 str.p. Kampioenschap springen (zwaar): 1 F. J. Smelt met „Jella", Lonneker 0 str.p. 2 H. Broeze met „Epinal", Wieden 3 str.p. 3 H. Schoneveld met „Invasie", Holten 4 str.p. 4 G. J. Wagelaar met „Eddy", Lonneker 4 str.p. 5 M. J. Rademakers met „Peter", N.O.P. 8 str.p. 6 T. Beldman Sr. met „Amigo", Holten 11 str.p. FLINKE DEELNAME WANDELTOCHT Aan de vierde wandeltocht, die de W.S.V. „De Trekkers" donderdagavond in het kader van het V.V.V.-vakantieprogramma organi seerde, namen ruim 70 personen deel, voor namelijk vreemdelingen. Tijdens deze tocht moest de lengte van drie wegen worden opgegeven. Deze bedroeg 527 m. en 10 centimeter. De jeugdige T. Jan sen uit Rotterdam had op zijn formulier 527 vermeld en won daarmede de le prijs. De volledige uitslag was: 1 T. Jansen, Rot terdam 527 m.; 2 E. Voordes, Holten 526 m.-; 3 J. H. Westendorp, Den Haag 529 m.; 4 W. Veneklaas, Holten 532 m; 5 J. Godeschalk, Rotterdam 520 m. en 6 (een troostprijs) mevr. R. Westendorp-Kaasschieter, Den Haag 534 m.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2