i Regen kan na hevige droogte nog wat goed maken Geen bosbrand: wel onvoorzichtigheid met vuren Schoorsteenpijp viel ten offer aan modernisering PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND Gevonden en verloren Radio-pastor voorwerpen No. 30. Jaargang 11. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens NieuwsbladF' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer f 0.08 De milde regen, die in de nacht van woensdag op donderdag; en ook daarna ge vallen is, heeft zeer zeker bij vele^i de vraag doen ryzen, of deze nog op tijd ge komen is na de vele weken van droogte, die deze zomer tot nu toe heeft gekenmerkt. Regen komt altijd nog op tijd na zo'n pe riode van droogte, al kan zij de reeds ge leden schade niet volledig meer goed maken. De secretaris van de O.L.M., Ir. Y. van der Wal, heeft op een persconferentie in Zwolle gezegd, dat de toestand in tal van gebieden in Overijssel heel erg is, maar dat in het algemeen nog niet van een noodtoe stand kan worden gesproken. Wij kunnen dit wel beamen voorzover het onze eigen gemeente betreft, al moeten wij terstond opmerken, dat op de hoge esgron- den de toestand van verdroging van de nog te velde staande gewassen, met name van de aardappelen en de bieten, snel toegeno men is. Uit de mond van een deskundige hebben wij opgetekend, dat door de regenval en wanneer niet nog weer een lange droog- Zondagmiddag werd de Rijkspolitie door het station der NS gewaarschuwd, dat een sterke rookontwikkeling viel waar te nemen in de nabijheid van de Canadese begraafplaats. De brandweer werd ge waarschuwd, die onmiddellijk met de ne- velbluswagen en motorspuit uitrukte en met loeiende sirenes de Holtenberg op reed. Het bleek echter loos alarm te zijn, want nergens viel enige rookontwikkeling te bespeuren, terwijl ook de wachter op de uitkijktoren van de bosbrandweer geen verdachte verschijnselen op zijn hoge post waarnam. Blijkbaar was er in de richting van de begraafplaats wel iets verbrand, maar was dit verbranden van korte duur geweest. Het juiste object heeft men niet gevonden. Overigens valt telkens te consta- ren, dat er nog tal van mensen zijn, die, ondanks de hei-haalde waarschuwingen via de radio, zeer nonchalant omgaan met vuur in bos en heide. Op de Holter- berg werd zondag nog een groepje aan getroffen, dat midden tussen de heide een brandend primustoestel had opgesteld. Op het grote gevaar geattendeerd werd ge reageerd met de opmerking: „Je kunt ons toch niets maken, want er bestaat geen wet van". De laatste gedachte berust afgezien nog van het onsociaal optreden op een ernstige misvatting, want bepalingen in de algemene politieverordening stellen be halve het roken ook het hebben van vuur buiten openbare wegen of paden wel ter dege strafbaar. WERKBEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin in onze pro vincie, Ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren, bracht vrijdagmorgen een werk bezoek aan onze gemeente in gezelschap van de plaatsvervangend kabinetchef Mr. H. H. H. Haverkamp. Te ruim half tien arriveerden de hoge be zoekers ten gemeentehuize, waar zij werden verwelkomd door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, de beide wethouders, de heren B. J. Veneklaas Slots en D. J. Wansinlc, en de loco-secretaris, de heer W. Beijers. Na een bespreking, welke ruim een uur duurde, bracht het gezelschap een bezoek aan het constructiebedrijf „Universal" van de heer H. Klein Velderman aan de Industrie straat, waar de bedrijfsleider, de heer L. Verwaal, en de boekhouder, de heer H. Brinks, de bezoekers, in verband met het verblijf in het buitenland van de eigenaar, rondleidden en de heer Verwaal een uiteen zetting gaf van de productie, welke hier plaats vindt. Daarna werd een bezoek gebracht aan de juteweverij van Ter Horst en Co. N.V., even eens aan de Industriestraat, waai- de heer A. H. ter Horst het gezelschap welkom heette en het bed.ijf in voile werking kon wor den bezichtigd. De Commissaris toonde zich zeer geïnteresseerd in de werking en pro ductie van beide bedrijven, zodat het be zoek daaraan bijna een uur in beslag nam. Tenslotte werd een rondrit gemaakt door de Boskamp, ter bezichtiging van de scholen aldaar, aan het complex de Gaarden en werd de Commissaris ingelicht omtrent de verdere ontwikkeling van de gemeente in de rich ting van de Rijssenseweg, waarvoor een ont- werp-uitbreidingsplan gereed ligt. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de Holterberg. De Commissaris gebruikte ten huize van de burgemeester het noenmaal, waarna hij weder naar de provinciale hoofdstad, Zwol le, terugreed. GESLAAGDEN De heer J. W. Witmer, hoofd der o.l. school te Dijkerhoek, gemeente Holten, slaagde voor de akte tekenen L.O. De heren J. Meilink en A. Ulfman slaagden dezer dagen voor het midden standsdiploma en de heer H. Markvoort, Vianenweg 40b slaagde te Utrecht voor het diploma meester-timmerman bouwpa- troon, uitgaande van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht. teperiode intreedt van het gras nog veel verwacht kan worden, vooral wanneer thans wordt overgegaan tot stikstofzaaien en mest- verdelen, kan van de 2e snede nog gras ge wonnen worden voor de kuil. Met het bouwland ligt het heel anders. De rogge vertoont een matige tot vrij goede oogst, al is de opbrengst niet als in voor gaande jaren, maar de haver, reeds gedeel telijk gemaaid of nog te velde staande, is slecht. Het stro bleef ver beneden de maat en de zaadopbrengst is zeer laag, al lijkt het soms wel anders. Er zijn veel loze kor rels. Met de aardappelen is het, volgens onze zegsman, een verloren zaak, uitgezonderd misschien wat lage gronden. Zij zijn ver droogd en veel te vroeg afgestorven. De regenval zal ze niet meer kunnen brengen tot een normale opbrengst. Op de normale esgronden komen ze niet meer goed. Zij zul len eerder doorwassen dan dat de bestaande knollen vergroten. De opbrengst van enkele laag gelegen percelen kan nog redelijk wor den. Ook de bieten blijven beneden het gemid delde. Zij hebben het de laatste 14 dagen niet meer kunnen bolwerken. Door de grote regenval van de laatste jaren zijn velen bie ten gaan verbouwen op hoger gelegen per celen, welke daar normaal niet geschikt voor zijn. Dit wreekt zich nu in deze droge zomer. De verwachting is nu gevestigd op de stoppelknollen. Men heeft voldoende tijd om te zaaien, zodat er een redelijke kans is op een goed verbouw van dit ruwvoeder- gewas. De boer zit niet spoedig bij de pakken neer. Hij is van geslacht op geslacht gewend aan de wisselvalligheden van de oogst, die hij uit Gods hand verwacht. Was het niet J. W. F. Werumeus Buning, die dichtte: „En de boer hij ploegde voort", Moge het zo blijven. Met bromfiets geslipt Woensdagmorgen om kwart over acht is mevr. G. Achterhuis-Leeuwerink uit En schede, die met haar 13-jarig zoontje Henk, per bromfiets op weg was naar Am sterdam, bij café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek in de vrij onoverzichtelijke bocht, welke daar het rijwielpad maakt, geslipt en vrij ernstig gewond, zodat zij per ambulance-auto naar het ziekenhuis in Enschede moest worden overgebracht. Zij kreeg schaafwonden in het gelaat, een hersenschudding en heeft waarschijnlijk enige ribben gekneusd. Haar zoontje kwam er met wat lichte ontvellingen van de handen goed af. De leden van de Dijkerhoekse EHBO, mevr. F. J. Hartenberg-Grotendorst en mevr. M. Paalman-Kloosterboer verleen den eerste hulp, totdat dokter Nagelhout arriveerde, die overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk achtte. Het rijwielpad is ter plaatse pas ver nieuwd en overvloedig met fijn grint be strooid, waardoor slipgevaar is ontstaan. Drie Holtenaren volbrachten vierdaagse Drie Holtenaren hebben de Vierdaagse van Nijmegen uitgelopen, zij het niet alle maal over hetzelfde parcours. G. Slotman wandelde in militair verband en bracht zijn eerste deelname tot een goed einde. Eddy Maats liep de 40 km voor de eerste keer volledig uit en Wim Dijkslag vol bracht voor de tweede keer deze wandel tocht over 55 km. Een Holtense deelnemer moest de strijd de tweede dag reeds staken, n.l. G. Paal man, die echter nog niet helemaal ge heelde voeten had van de Twente-wandel- tocht en daardoor te zeer gehandicapt was om de vier dagen te volbrengen. Hij heeft de tocht het vorige jaar wel volbracht. Ons dorpsbeeld is vrijdagmiddag van de vorige week om klokslag 5 uur met één doffe knal van een belangrijk deel van zijn toch al bescheiden industrieel aan zien beroofd. Op dat moment stortte door de mees terhand van springmeester G. J. Roeter- dink uit Rijssen de ruim 25 meter hoge fabrieksschoorsteen van de voormalige zuivelfabriek van de Fa. Gebr. Wansink in het centrum van het dorp precies op de afgemeten plaats ter aarde. Honderdvijf tig gram NSF-springstof was voldoende om de reus te vellen. Holten telt nu nog maar één hoge schoorsteenpijp, n.l. die van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" aan de Stationsstraat. EERSTE BOTERFABRIEK VOORBEELD PARTICULIER INITIATIEF De oude fabriek eens een voorbeeld van wat particulier initiatief vermag gesticht door de gebroeders Jan Albert, Derk Jan en Hendrik Jan Wansink en door hun gezamenlijk optreden „De Een dracht" genoemd, is in de afgelopen we ken reeds onder slopershanden gevallen. Zij moest plaats maken voor een grote moderne graansilo, welke onlangs werd aanbesteed en waarvan de kosten ruim twee ton zullen bedragen. Alleen het ke telhuis staat nog overeind, maar dat zal ook binnenkort aan de modernisering van het bedrijf ten offer vallen. Zestig jaar geleden luidde de oprichting van de boterfabriek van de Fa. Gebr. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot, de heer Herm. Koopman, onderwijzer aan de Chr. school te Oudleusen (gem. Dalfsen), slaagde te Enschede voor het examen hoofdakte. H. BELDMAN INSTRUCTEUR L.R. „HERTRUITERS De heer H. Beldman is benoemd als in structeur van de landelijke rijvereniging „Hertruiters" te Hellendoorn. Hij volgt de heer Haveman uit Deventer op, die drie jaar de leiding van de Hellendoornse ver eniging heeft gehad. Wansink een nieuw tijdperk in voor de boterfabricage in deze contreien. Nieuwe produktiemethoden braken toen langzaam baan en men stapte door 't initiatief van de gebroeders Wansink van de thuisbe- reiding van boter over op de machinale fabricage. Him voorbeeld heeft voor de boerenstand van Holten rijke gevolgen gehad. De drie gebroeders hebben hun fabriek niet overleefd; zo is nu eenmaal 's we- reld's loop. Zij zijn in de loop der jaren gestorven. De jongste van hen, de heer H. J. Wansink heeft zijn zeer uitgebreide zaken, waaronder de boterfabriek, aan zijn nageslacht overgedragen. Dat zag in de verouderde zuivelfabriek geen pers pectief en heeft deze aan de coöperatie overgedaan. Men had nog zoveel andere branches te behartigen. Een langdurige melkstrijd was er na de bevrijding het gevolg van. Het bracht toen de gemoede ren in onze gemeente en omgeving in be weging. Nu spreekt niemand er meer over. De oude boterfabriek deed de laatste jaren dienst als opslagplaats van mest stoffen en granen, maar de ruimte was niet voldoende om de grote voorraden, die de firma te verwerken heeft, te ber gen. Op de plaats van de oude fabriek zal, zoals gezegd, nu een grote silo verrijzen, beeld van de moderne tijd. Aan de machinekamer van de oude fa briek zat een zwart marmeren plaat, die daar was aangebracht bij het 40-jarig be staan van de fabriek en de woorden ver meldde: „23 mei 1899-1939, Jan Albert Wansink, Derk Jan Wansink, Hendrik Jan Wansink". Deze herinnering aan het verleden wordt natuurlijk goed bewaard. Straks zal in het nieuwe gebouw een nieuwe steen gemetseld worden, die later de herinneringen zal oproepen, waaraan ook de oude fabriek zo rijk was, want uit haar machinekamer ontving Holten haar eerste elektrisch licht. Die herinneringen zullen wijzen naar de nieuwe koers, die men ingeslagen is, precies zestig jaar, nadat dit familiebe- drijf werd opgericht, dat in Holten nog altijd een uitstekende naam bezit. FOTO M. C. MEIJBOOM H.K.H. PRINSES IRENE. DIE WOENSDAG 5 AUGUSTUS HAAR 20e VERJAARDAG HOOPT TE VIEREN Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 u. Ds. Israël. Extra collecte voor „Den Alerdinck"; 7.30 uur Ds. Klamer, jeugd dienst. Collecte voor de jeugddiensten. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Grolle van Nij- verdal. Collecte voor „Den Alerdinck"; 7.30 uur: Zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Bosscha van Hoogeveen. In beide diensten is de der de collecte bestemd voor de Geref Ker ken in het buitenland. R.K. Kerkdiensten: (elke zondag): Rijs sen: 7 uur en 8.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; Nieuw-Heeten: 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. HOLTEN Geboren: Christiaan, zv L. C. Tromop en N. van Harten, Borkeld 28d Alber ta Hendrika, dv G. J. Westerik en W. Dollekamp, A. J. Goldsteinstraat 25 Hendrik Jan, zv T. Bij ma en W. J. Horst man, Industriestraat 7 Magdaleine Pe- tronella, dv H. J. von Gerhardt en A. Miin, Look 40 Volkert Mochtar, zv V. Schouwstra en T. K. Boat, Look 40 Hendrikus Bernardus, zv G, W. Hogen- kamp en F. A. Schuilenburg, Neerdorp 33. BEVOLKING Ingekomen: A. R. Eman en gezin, van Hellendoorn naar Look 40 J. Stukker, van Lochem naar Kolweg 5 F. H. M. ten Brink en gezin, van Amsterdam naar Look 40 H. A. Bos, van Ede naar Hol- tei'berg 68. Maandag 27 juli tot zaterdag 1 aug. we gens vakantie gesloten Bep v. d. Bos. Van 1 tot 10 aug.: Wegens vakantie gesloten: E. J. Westerik, Smederij, Holten. Zaterdag 1 augustus t.m. maandag 10 augustus: afd. smederij Klein Velder man wegens vakantie gesloten (zie ad vertentie). Zaterdag 1 augustus: vanaf 4 uur muziek in hotel „Vosman" (zie adv.). Zaterdag 1 augustus, 1.30 uur: groot con- cours-hippique erve „Twenhaar" (zie adv.). Maandag 3 t.m. 8 aug.: Veevoederafdeling Gebr. Wansink in het Dorp wegens vakan tie gesloten. Dinsdag 4 augustus: Hervatting repetities Chr. Gemengde Zangvereniging „Soü Deo Gloria" en Kinderkoor „Jong Soli". Woensdag 5 aug. 7.30 uur Groot zomer bal in Amicitia (zie adv.). Woensdag 5 aug. 8 uur marsconcert van HMV en folkloristische dansen (zie va kantieprogramma) Maandag 10 t.m. 15 aug.: Dames en he rensalon kapper Joh. van Geenhuizen Jr. wegens vakantie gesloten. Maandag 10 aug. t.m. 12 aug. Sparwinke- lier B. Maats wegens vakantie gesloten. Maandag 10 augustus t.m. 15 augustus: Schoenhandel en reparatiebedrijf W. Oolbekkink en Zn. wegens vakantie ge sloten. Ds. A. KLAMER KOMT De Hervormde Jeugdraad meldt ons: De bekende radio-dominee van het IKOR, Ds. A. Klamer die zondag 12 juli beves tigd werd als Radio-Dominee van het IKOR in algemene dienst komt in Holten een preekbeurt vei'vullen in de jeugddienst van zondagavond half acht. Ds. Klamei', die voordien predikant in Maastricht was, heeft grote bekendheid ver- worven door zijn bijzondere manier van pre ken, o.a. voor de radio. Hij is een uiterst boeiend en vlot spreker, wat ook wel blijkt uit zijn benoeming tot radio-pastor. Wie hem dan-ook eens gehooi'ö heeft, zal zeker deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om deze dienst bij te wonen. Dat het hier een buitengewone dienst be treft, blijkt wel uit het feit, dat Ds. Klamer gebi'uik wenst te maken van een bandrecor der of grammofoon, om tijdens de dienst enige platen te draaien, o.a. van de even eens bekende Jules de Korte. Als organist treedt op Anton Koopman Jr., terwijl Henny Fransen zijn medewerking aan deze dienst zal verlenen als trompettist. Wij verwachten mede met het oog op de vele vreemdelingen, welke hier momen teel vertoeven een stampvolle kerk, zo dat wij u adviseren op tijd aanwezig te zijn, opdat u een goede avond zult hebben. VAKDIPLOMA BEHAALD De heren H. Stokkers Tzn. en C. L. Tromop werkzaam bij de fa. H. Stok kers slaagden dezer dagen te Arnhem, voor het vakdiploma handel in electri-" sche huishoudelijke machines en -appara ten. Verloren: fototoestel met tas, onderdeel van verrekijker, kinder portemonnaie, ro de dames portemonnaie met inhoud, acte- tas met inhoud, grijze sporttas met in houd, contactsleutel van auto, bruin lede ren herenportemonnaie, wieldop, fototoe stel, wit damesjasje, portemonnaie. Gevonden: broche, grijze regen cap, ro de ceintuur, bijltje. Officiële publicatie ZITTING WOONRUIMTE COMMISSIE De voorzitter van de Woonruimte-com missie maakt bekend, dat de maandelijk se zitting dier commissie niet zal plaats hebben op dinsdag, 4 augustus a.s., maar op woensdag, 12 augustus d.a.v. te 7.30 uur n.m. Holten, 31 juli 1959. De Voorzitter voornoemd, J. KROON.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1