Zaterdag wordt voor 8ste maal Ronde van Overijssel verreden Uit Holten'sHistorie (XV) Markevergadering in 1474 Veel oostelijke renners aan de start Hippisch festijn in „Twenhaarsweide" Theater „Arlequino" naar Holten De avonturen van 'WMELO Ronde van Overijssel zaterdag 25 juli 1959 Zoals wij reeds in het kort meldden, wordt zaterdag 25 juli a.s. voor de achtste maal de grote Ronde van Overijssel verreden, ngetwijfeld is deze klassieker het belangrijkste wieier-evenement, dat jaarlijks in oost-Nederland plaats vindt. Renners zowel als het publiek dat bij vele duizenden in de verschillende plaatsen, Het parcours is weer met zorg door de organisatoren een technische commissie van uitgesproken wielerdeskundi- gen uitgezet. Alle mogelij ke voorbereidingen zijn ge troffen om de ronde ook dit jaar vlot te laten verlopen. Het parcours is ca. 220 km lang. Om één uur des mid dags wordt te Rijssen gestart en omstreeks half zeven wordt de winnaar daar aan de finish verwacht. Onder de inschrijvers be vindt zich de winnaar van vo rig jaar Harry Scholten uit Den Haag. Voorts Nederlands wegkampioen 1959 Dick Ent hoven, de winnaar van Olym piad Toer, H. Zilverberg, en „sterren" als Janssen, Piet v. d. Touw, Swaneveld, Sluis, Snijder, Balvert, v. Egmond, Kouwenhoven, Sijthoff, Van Amsterdam, Jongejan, Nij- dam, Knoops, Swaneveld, De Vries en Solaro. Een aantal oostelijke renners zal trachten in dit sterke milieu goede pres taties te leveren, zoals Bossink, Den Ham, Bruinenberg, Enschede, Boom, Mar- kelo, Dieperink, Barchen, Dokter, En schede, Doldersum, Hengelo, Van Hasse laar, Enschede, Hendriks, Zwolle, Lente link, Deiden, Mensink, Almelo, Nieuw- kamp, Bome, Oude Lenferink, Hengelo, Rauweler, Goor, Stokkink, Borculo, Scheuten, Hengelo, Vos, Lonneker, Vis ser, Enschede, Westenberg, Hengelo en Westerhof, Dedemsvaart. Er zullen premiesprints worden ver reden in Almelo, Hengelo, Enschede, Oi- denzaal, Ootmarsum (Kuipersberg) op de Nijverdalse berg, in Deventer en op de Herikerberg. Botsing tussen motorrijder en reebok In de nacht van zondag op maandag is de heer A. Schippers, Espelo 15, met zijn mo torrijwiel op de Helhuizerweg ter hoogte van het voormalige Arbeidskamp, in botsing gekomen met een reebok, waarbij de onfor tuinlijke motorrijder zich zodanig bezeerde, dat hij de eerste weken niet werken kan en de reebok het leven liet. Het ongeluk gebeurde toen S. met een vaart van pl.m. 70 km. op weg was naar huis. Hij ging met zijn motor over de kop en werd wel 25 meter weggeslingerd, waar door hij tal van kneuzingen en schaaf wonden opliep. Zijn kleren werden vernield en het motorrijwiel werd beschadigd. De reebok lag enkele meters van hem af dood in de bermsloot. Het dier is door de politie in beslag genomen. In het kader van het V.V.V.-vakantiepro gramma zal een aantal jongere actrices en acteurs, voortkomende uit de Haagse Come- die (directie Cees Laseur en Paul Steen bergen; zaterdag op Kalfstermansweide, en bij slecht weer in de zaal Amicitia, een twee tal voorstellingen geven, als een aangename verstrooiing voor de ingezetenen en zomer gasten, die hier momenteel in groten getale vertoeven. Onder de naam Theater Arlequino" bren gen zij hun voorstellingen aan het publiek op een wijze, zoals dat in de Middeleeuwen ge bruikelijk was. Op het repertoire staan voor de avond voorstelling een kluchtig spel van de on langs overleden Nobelprijswinnaar Martin du Gard, getiteld ,,'t Testament van Vader Le- die gepasseerd worden langs de route pleegt te staan, zijn zeer op deze wed strijd gesteld. Onder de 80 amateurs, die tot dusver hebben ingeschreven, bevinden zich de allersterksten van Nederland. Zij zullen ongetwijfeld zware strijd leveren op Overijssels mooie wegen, met name dege- In tal van plaatsen in de provincie Over ijssel zijn de laatste weken amazone's en rui ters met hun edele viervoeters in training Om een zo goed mogelijk figuur ie slaan op de Provinciale Kampioenswedstrijden, die op zaterdag 1 augustus a.s. op het erve „Twen- haar" aan de Rijssenseweg te Holten zulleh worden gehouden. Landelijke Rijverenigingen uit Markelo, Bathmen, Hellendoorn, Delden, Wierden, Diepenheim, Olst, Zwollerkerspel, Lonneker, Avereest, Dalfsen, Holten en de Noord-Oost polder hebben voor deelname ingeschreven Hooiberg en havermijt verbrand Doordat het 9-jarig zoontje van de heer Baltus, Neerdorp 62, met vuur speelde, zijn dinsdagmiddag een hooiberg met hooi van de nieuwe oogst, en een havermijt in brand geraakt en nagenoeg geheel verloren gegaan'. Door kordaat optreden van de heer Baltus en de buren kon worden voorkomen, dat ook een bijna gereed gekomen kippenhok en de boerderij een prooi der vlammen werden. Totdat de brandweer met de nevelbluswagen was gearriveerd, heeft men het kippenhok met emmers water nat weten te houden, waarbij de heer Baltus telkens zo dicht bij de vuurgloed kwam, dat hij ernstige brandwon den kreeg aan zijn rechterarm en hij ook zijn gezicht verschroeide. Met enkele stra len van de nevelspuit heeft de brandweer het kippenhok en de boerderij nat gehouden en de vuurgloed zodanig gedoofd, dat de restanten van het hooi konden worden uitge haald. 6000 kg. hooi, 1000 kg. haver en 500 kg. haverstro gingen verloren. De schade wordt geschat op pl.m. f2000.—. De wind stond ten opzichte van de boer derij vrij gunstig, maar het is toch wel aan het energiek en tactisch optreden van de buren en verdere helpers te danken, dat deze brand geen ernstiger gevolgen heeft gehad. leu" naar een vertaling van Joris Diels, en kele jaren geleden met groot succes door de Haagse Comedie opgevoerd onder regie van Jan Retèl, alsmede het bekende blijspel ",,'t Huwelijksaanzoek" van Anton Tsjechof. Tijdens de kindervoorstelling, die 's mid dags om 3 uur plaats vindt, zal worden op gevoerd het maskerspel „De schelmenstreken van Harlekijn". Deze voorstellingen zijn tot stand gekomen door een samenwerking in de Contact-Com missie „De Overijsselse Heuvelrug". „Arle quino" is n.l. donderdag in Nijverdal en vrij dag in Ommen voor de V.V.V.'s aldaar opge treden. nen die een redelijke kans maken door de KNWU te worden afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen. In de Ronde van Overijssel wordt altijd zeer snel gereden, en degenen, die door welke oorzaak dan ook, achter geraken, zien meestal geen kans om weer bij te komen. en de instructeurs van al deze verenigingen speuren thans naarstig naar de besten in hun gelederen om zich met een zo sterk mogelijk acht- of viertal aan de jury te pre senteren. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de provinciale landelijke ruitersport zullen een pony-achttal van de Land. Rijv. „Lon neker" en twee achttallen van de Land. Rijv. „Bergruiters" te Holten elkaar de eer be twisten in een dressuurproef voor achttallen. MIDDAGPROGRAMMA Hét middagprogramma, waaraan medewer king zal worden verleend door de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." en de Drum band, opent met een grote parade (meer dan 100 paarden) van alle deelnemende vereni gingen, onder leiding van de instructeur van de „Bergruiters", de heer H. Beldman, met prijsuitreiking van de 's morgens verreden dressuurproeven acht- en viertallen en hul diging van de kampioenen. SHOW WELSH PONY'S Na 't springconcours klasse B (in 2 man ches), waarvoor 60 combinaties hebben inge schreven, volgt een show van Welshpony's door het Ned. Welsh-Ponystamboek. Na de keuring van een 26-tal stamboek- paarden wordt dit hippisch evenement, waar voor ongetwijfeld weer grote belangstelling zal bestaan, besloten met het kampioenschap springen in klassen „Licht" en „Zwaar". EEN JAAR VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1958, H. Manenschijn, Holterbroek 9, is een jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaar heid. MIDDENSTANDSDIPLOMA Voor het middenstandsdiploma zijn de afgelopen dagen geslaagd mej. Henny Beldman, Egb. Beldman, Marietje Dijk- slag, H. J. Aaltink, Henk Bolink, Dine Luggenhorst en E. Luggenhorst. MULO-DIPLOMA Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Stoevenbelt te Markelo, leerling van de avond-ulo te Rijssen, slaagde dezer da gen te Deventer voor het mulo-diploma. Hieraan was een driejarige studie voor afgegaan bij het Instituut „Riessen". Het is al een paar jaar geleden, dat onze Holtense voorvaderen in de Holtermarke in de moi'genuren bij elkaar kwamen, om voor altijd dat markerecht van Holten vast te leggen, op schrift te stellen. En dat was een goede gedachte. Nu weten wij tenmin ste ook waar de Holtenaren op de meidag 1474 over gingen praten onder de dorps linde. Natuurlijk zijn er voor 1474 honderden markevergadex-ingen gehoudexx, maar daar zijn nooit notulen van gemaakt en dat is zeer jammer, want dan zouden we van de historie van Holten veel meer geweten heb ben. Maar goed, over vijftien jaar zal het vijfhonderd jaar geleden zijn, dat de bur- gerlijke administratie van het dorp Holten begon. Op die meidag van 1475 dan, zo staat er, besloten de erfgenamen van de Holtermarke eendrachtelijk overeen te komen hetgeen hierna volgen zaL Hetgeen wat volgde was 't in 1474 opgestelde maxkenwetboek, dat vier eeuwen lang dienst heeft gedaan. Toen, na vier eeuwen, was er geen marke Holten meer en het boek werd veilig opgeborgen. Wij brengen intussen hulde aan HoltenS voorgeslacht, dat zijn papiex'en memoires zo goed bewaarde. Het blijkt uit de op te leg gen boeten, dat men als gemunt geld; oude schilden, kromstaarten en butkes gebruik te. Een butken was ongeveer tweederde van onze tegenwoordige cent. Maar voor een akleine vijf eeuwen had een butken een veel groter waarde. Een kromstaart was onge veer gelijk aan een kwartje, terwijl een oude „BERGRUITERS "-ACHTTAL EERSTE IN EERBEEK De leden van de Land. Rijvereniging „Bex-g- ruiters", die zaterdag 18 juli deelnamen aaiï het Nationaal Concours Hippique, georgani seerd door de Land. Rijver. „De Veluwe- zoom" te Eerbeek, hebben mooie successen behaald. Het achttal bezette in de dres suurproeven (klasse zwaar) met 179 pun ten de eerste plaats. 2. L.R. „Bemmel en Omstr." (klasse licht) 176% punten 2. L.R. „De IJsselzoom", Voorst (klasse zwaar) 176% punten 3. L.R. „Bathmen en Omsti\" (klasse licht) 168% pnuten 4. L.R. „De Valouwe", Ede (klasse licht) 164 punten 5. L.R. „Angex-lo-Keppel" (klasse licht) 162 punten Eerv. verm.: L.R. „St. Steffenrijders", Laren (klasse midden) 156% punten In het achttal, dat dit fraaie succes wist te behalen, kwamen uit de ruiters W. Aal- tink met „Wuzello", G. Bolink met „Lyda", E. Aaltink met ,Rony", T. Beldman Jr. met „RascaljoeT, Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje", H. Schoneveld met „Ivasie", Jhr. van Coeverden met ,Lord". Bij de individuele dressuur, klasse B, wer den de volgende successen behaald: Ring 2: IJ. Beldman met „Zwarte Mary<' eervolle vermelding. Ring 3: 3 Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje". Ring 5: 1. B. Sai'ink met „Fx-ieda", L.R. „De IJsselzoom" 103 punten; 2. W. Aaltink met „Wuzello", L.R. „Bergruiters" 102% punten. Voor het springconcours klasse B hadden minder dan 73 combinaties ingeschreven, waarvan bij het „vooi'springen" maar liefst 58 uitvielen. Tot de 15 deelnemers, die in de finale kwamen, behoorden: Hettie Krekel met „Ali- da" en Henk Vruwink met „Diant", die resp. op de 7e en 8e plaats eindigden. Bij het „voorspringen" werden tevens pun ten gegeven voor stijl van rijden (houding en zit), waarbij mej. Krekel, Henk Vruwink en instructeur Beldman met resp. 7, 7 en 6% als hoogstgeplaatsten uit de bus kwamen. Het dames-viertal, dat in de dressuur (klas se licht) een eervolle 5e plaats bezette, be stond uit mevr. Brouwers-Vosman, Hettie Krekel, Els Godeschalk en Janny Vruwink. Ook in het slotnummer van het hippisch festijn te Eerbeek, Parijs Spx-ingconcours, klasse LMZ, bliezen de Bergruiters flink hun partij mee. Vier van de X'uim 30 deelnemers kwamen zonder fouten over de hindernissen van 1.40 meter en in de finale (hoogte hindernissën 1.50 meter) bezette Schoneveld met „Ivasie" de eerste plaats (totaal 33 punten). 2. Mej. W. Tuitert met „Pyrette", Laren (31 punten), 3. M. Bolink met „Lyda" (30 punten), 4. H. Vrielink met „Othella", Lai'en (28 punten). DE DUIVENKLOK REGISTREERDE Vlucht Aschaffenburg (Did.). Afstand 319 km. 1, 2, 3, 4, 7 en 8 J. Schoneveld; 5 en 6 L. Gazan; 9 H. J. Aaftink; 10 en 11 G. Steunen berg; 12 J. Schuppert. De heer Schoneveld boekte in deze vlucht een bijzonder fraai succes. Van de 12 prijs winnende duiven waren maar liefst zes van hem. De door de fa. Zoetbrood (Slaatje) bè- schikbaar gestelde prijs was voor de heer Schoneveld. Eerste en tweede „Scheerweg" resp. voor de heren L. Gazan en H. J. Aaftink. Kampioenschap afd. Mid-Fond: le kampi oen J. Schoneveld, 485 punten; 2e kampi oen G. Steunenberg, 410 pnt.; 3e kampioen J. Schuppert, 275.6 pnt. Vlucht Passau (648 km.). 1 C. W. Reeves; 2 en 6 L. Gazan; 3 G. Steunenberg; 4, 5, 8 en 9 G. Veldhuis; 7 H. J. Aaftink. De prijs, beschikbaar gesteld door de heer A. ter Haxmsel, werd gewonnen door de heer C. W. Reeves. Eerste en tweede „Scheerweg" resp. voor de heren G. Steunenberg en G. Veldhuis. Kampioenschappen: 1 G. Veldhuis, 747.1 punten; 2 L. Gazan, 645 pnt.; 3 C. W. Reeves. 607.2 pnt. Jonge duiven. Vlucht Venlo. Afstand 103 km. Aantal duiven 98. 1, 2, 10, 21 en 24 J. Schoneveld; 3, 4, 5, 6, 16 en 20 G. Veldhuis; 7 en 14 L. Gazan; 8 en 9 H. J. Aaftink; 11, 12, 13 en 15 G. Steu nenberg; 17, 18, 22 en 23 C. W. Reeves; 19 W. Aaftink. De door de fa. G. J. Schuppert, Oranje straat, beschikbaar gestelde prijs werd ge wonnen door de heer J. Schoneveld. le en 2e „Scheerweg" waren eveneens voor de heer Schoneveld. schild ongeveer vijf gulden waax'd was. In 1474 traden al voorzieningen aan de dag, die wij nu in onze pachtkamers terug vinden. Want in artikel I van de marken- cedule lezen wij: Niemand zal zijn (ware) boerderij verkopen, of ovex'doen, dan voor boerengebruik, dus het gehele bedrijf moest compleet worden overgezet. Met houtgewas en al. Vooral op het laatste werd streng gelet. Dan werd. er verordineerd, dat er op boerenerven geen hout xnocht worden ge kapt tussen mei en november. Dit gold in de eerste plaats volwassen bomen. Moest men hout voor afrastering hebben voor het vee, dan kon men dit aanvragen bij de Holt- richter. Maar het zal in die dagen ook wel gegaan zijn als in d$ buurtschap, waar schrijver dezes zijn kindex-jaren doorbracht. Daar gingen de boeren met twee, dne of vier tegelijk bij zomerdag in de blote onder broek het elsbos in, hakten er sleten tot afrastering van de gezamenlijke weiden. Maar in Holten was het in 1474 nog anders- Als men hout voor afrastex-ing van node had, dan moest men naar de tollenaar en bidden om vei'gunning voor het hakken er van. In 1474 had men blijkbaar te Holten veel schapen. Want er werd een speciale veroi'dening gemaakt, dat men moest waken' dat de schapen niet overal doorkropen. Hier trad men streng op, b.v. met verlies van schaap en een boete van zes kromstaarten. De zes kromstaarten waren het aanbx-eng- loon voor de markeschutters. En de op brengst van het schaap was voor de marke richter. Vele onenigheden tussen schutters en boeren ontstonden hieruit. Dan volgen er nog enkele minder belangrijke artikelen, die hier xxiet ter zake doen. Twee jaar latex-, toen de markecedule een paar jaar gewei-kt had, bleken er nog een aantal fouten aan te kleven, die met verloop van tijd verbeterd werden. In het jaar 1568 hield men voor lopig voor het laatst max-kevex-gadering. Het was een agenda over het weiden van vreemd vee in de marke. Dan komen de max'kegenoten van Holten weer te samen op 7 mei 1611. Intussen bespraken de heren op de markevergadering veel meer dan een praatje over hout, koeien en schapen. Zij, de max'kegenoten, hadden ook de zorg voor dé kerk, de Wheme, de school en de brand weer. Ook de zandverstuiving had de aan dacht van de gezamenlijke markegenoten, en dat vanaf 1200, wat de kerkelijke zaken betrof. De drosten, schouten of richters waren overheidsdienaren, net als nu bij voorbeeld de commissaxïs der koningin en de bux-gemeesters in oixze tijd. Doch deze hex-en hadden er vx-oeger de rechtspraak bij. Maar in max-kezaken spraken de boei-en hun eigen recht. Nu wat de kerk betreft: Tijdens de stichting der kerkelijke gemeente wer den vijf morgen land van de marke geno men tot ondex'houd van de priester. De bis schoppen van Utrecht voegden daar nog andere inkomsten bij, bijvoorbeeld een soort aanlegbelasting ten dienste van de kerk. Wanneer iemand aan de Dorpsstx-aat in Hol ten een nieuw huis wilde bouwen, werd be paald dat hij daarvoor ten eeuwigen dage een soort recognitie moest betalen, dit noem de men een uitgang. Het recht namelijk dat men te voet en met paard en wagen van de niendeur de stx-aat opliep of reed. In som mige Twentse plaatsen rust op sommige hui zen die uitgang nog. Maar de meeste zijn afgekocht of verbijsterd. Intussen wijzen deze uitgangen op zeer hoge ouderdom van deze huisplaatsen. Het is intussen jammer dat er geen oudere rekeningen bewaard zijn gebleven dan van 1651. De inkomsten vad de kerk te Holten bestonden toen (volgens J. de Graaf) uit hondex-d acht-en-vijf tig goudguldens en veertien schepel rogge. Nu zullen bij de invoering der Hervoxming de voox-dien bestaan hebbende kerkelijke reke- ningen door de voormalige R.K. geestelijk heid zijn weggevoerd of door bi-and in het ongerede zijn geraakt. In het jaar 1571 wa ren de kerkelijke inkomsten ongeveer vijftig daalder. In het jaar 1631 zette de marke vermoedelijk de schouders onder het kerke- werk. Want in 1631 waren de gewone in komsten der kerk zestig gulden, en het aan deel in dat jaar wat de kerkelijke belasting der marke betrof was tweehonderd en twee- en-twingtig gulden. Daar kwamen dan nog de opstuivers bij. Predikant was in die jaren Ds. Pistorius. En markerichter Jonker Fevut Vreese. Wij vertellen dit er bij, omdat de predikant en de markerichter beiden him invloed hebben kunnen aanwenden vóór verhoging der kerkelijke inkomsten. VAN COEVERDEN. NIJVERDAL ORGELCONCERT FEIKE ASMA Maandagavond j.l. werd de serie orgelcon- cex-ten van de Haagse organist Feike Asma voortgezet. Zoals gewoonlijk werd dit con cert gegeven op het orgel in het Vrije Evan gelische kerkgebouw. De belangstelling voor deze avond was zeer goed te noemen. Vooral de gasten, die thans in onze woonplaats of de naaste omgeving hun vacantie doorbren gen, maakten van deze gelegenheid gebruik, om de kennismaking met deze organist te vernieuwen. Na een kort welkomstwoord door de heer J. Jansen Klomp Sr. en samenzang uit Ge zang 6, werd dit concert geopend met een koraalbewerking van de organist zelf, naar het thema over het bekende „Hernhutters Avondlied". Dit wei'd gevolgd door „Sinfo- nia" van J. S. Bach, dat op rustige en be heerste wijze werd uitgevoerd. Van G. F. Handel werd een 5-delige suite, n.l. Water- music", eveneens op goede wijze, met een prachtig slot, ten gehore gebracht. Na Marche funèbre et chant seraphique van A. Guilmant werd met aandacht ge luisterd, evenals naar het le deel van de 5e syrnphonie van Ch. M. Widor, waarin de organist zijn technisch kunnen en vinger vaardigheid opnieuw bewees, met een prachtige climax aan het slot. Andantino van C. Franck, waarin het the ma telkens weer naar voren kwam, werd in een rustig tempo gebracht, en gevolgd door een Toccata van H Mulet. Aan het slot van het concert waren een tweetal werken van wijlen J. Zwart opge nomen, n.l. een Canonisch voorspel over Psalm 84, en het naspel en koraal over Psalm 68, waarvan vooral het laaste deel een ma jestueus slot verkreeg. Met het staande zingen van Gez. 63 werd dit concert, dat nu niet bepaald „licht" ge noemd kon worden, besloten. Het volgend concert is vastgesteld op 3 augustus a.s. 16. „Kom aan een tafeltje zitten, vrindje", zei Giel Spitspen tegen Pepito, dan krijg je nog een lekker glaasje limonade." Doch Pepito werd plot seling een beetje bang van de opdringerige man, die hem verdacht met één oog aankeek. „Zie je", ging Giel verder, „dat is nu mijn beroep, alles we ten en alles vragen. Maar hoe willen jullie de wedstrijd winnen? O, wees maar niet bang, ik zal het niet in de krant zetten, heus niet. Wil je nog een glaasje limonade? Vertel maar gerust aan oom Splitspen hoe jullie willen winnen. Misschien met extra geheime zeilen of verborgen motoren? Pepito kreeg het warm van ;al die vr,agen en sta melde: „Vraag het maar aan kapitein Druppel, me neer, ik weet het niet, ik ben maar een klein dom knaagdiertje". „Zo", mompelde Giel Spitspen teleurgesteld, „dat is jammer, heel erg jammer. Enfin vrindje, dan zal ik andere maatregelen moeten nemen. Geef me de vier!" „Dag meneer", zei Pepito .aarzelend, „en be dankt voor de limonade." Toen Giel Spitspen weg was, nam Pepito een kloek besluit en verliet eveneens het café. Even rondkijken. O, daar liep de zogenaamde journalist, maar waar zou hij heengaan? Zou hij hem volgen? VRUOMÏHOOP 15.51, wesfEöÜAAa 15.46 R0ALT8 •6.38, OOTrtAGSUM 14.57 V^IE?SNVEEN 15-36 MflRie NVivEiapn. r '6-09 6.16—/' WE5EPP Rofson 5 AlBERCEN eerEN 7.25 t£5TART 7> 50R.*eR3ROEK OUEH ZflA. 14.40 «PtNlSH SCH^KHftAR 17.li ^rER S. 12 HENGELO 14; HOlTEN 17 IB DEVENTER 13.39 DELDEN goor MARKELO 14.25 ENSCHEDE HA ft K 5 BERGEN V14.05 1 "Route en Tudschemcx voor ole Provinciale kampioenschappen Landelijke Rijvereniging

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2