j m 1 iTOlSlltiSP Ouderwetse boerenbruiloft bracht honderden op de been lift BURGERLIJKE STAND Agenda MUI PREDIKBEURTEN U.U.U. Vakatiüe.- ^AagAamma No. 30. Jaargang 11. ZATERDAG 25 JULI 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (d contant) 2.Iedere mm. meer 0.0 Vele honderden vreemdelingen hebben dinsdagavond weer genoten van de ouderwet se boerenbruiloft, die door de toneelclub „O.C.H." en leden van de Landelijke Ry- vereniging „Bergruiters" in samenwerking met de boerendansgroep „De Larense Schot- sers" uit Laren werd opgevoerd. Men had de klok in Holten honderd jaar teruggezet en 't werd een enscenering, die de werkelijkheid van die tyd ongeveer nabij kwam waardoor de vreemdelingen een aar dig beeld werd gegeven van de gewoonten en klederdrachten, die toen op hoogtijdagen gangbaar waren. Er zijn veel foto's en filmpjes gemaakt van de gebruiken, die bij deze boerenbrui loft werden gedemonstreerd. Aan het slot van de bruiloft hebben oud en jong zich bovendien op prettige wijze geamuseerd door het openluchtbal, dat in Kalfstermansweide, op een gladde dansvloer, verlicht door een viertal schijnwerpers, ge geven werd. „De brulfteneugers" hadden hun werk de avond tevoren goed gedaan. BRUID SKOE De eerste attractie vormde de rondgang van de met strikjes en lintjes versierde bruidskoe, die bij hotel Vosman en op de Smidsberlt werd aangehouden, waarbij in ouderwets costuum geklede dorpelingen, die de buurmannen met hun koe aanhielden, het beestje monsterden en prezen en de fles aan gesproken werd, die een van de buren in de zak van zijn buis meevoerde. Daarna volgde de aankomst van burge meester Berend Willem Dapper (de heer J. Oosterkamp), die als ambtenaar van de bur- - gerlijke stand fungeerde, in een zeer ouder wets koetsje en die vergezeld was van zijn secretaris (de heer H. W. Kromdijk). Het stond reeds zwart van de mensen, toen burgemeester Dapper bij het gemeentehuis arriveerde. Toen de bruidswagens aankwa men, kon het jonge paar, Diesenplas Hen- drieks (de heer E. Aaltink) en Elshofs Jen- nelcen (Mej. Rieki Kevelam) nauwelijks de kleedwagens verlaten om zich naar de raad zaal te begeven. Hier had de huwelijksplechtigheid plaats, die door middel van een geluidsinstallatie goed kon worden gevolgd en waarbij het publiek kennis kon nemen van de ouder wetse taal waarin de huwelijksakte was op gesteld. Het ging allemaal zeer plechtig en het jonge paar moet wel zeer onder de in druk gekomen zijn van hetgeen burgemees ter Dapper hen te zeggen had. HET „MEUTEN" Na de voltrekking van het huwelijk werd de bruidsstoet in de Stationsstraat z.g. „ge- meut", waarbij palen over de weg worden gelegd om de doortocht te verhinderen, tot dat de bruid een borrel heeft geschonken. Aankomt van de gemeentehuis. I WÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊMê;MÊé. „broedswagen" voor het In het verleden speelde de drank een grote rol bij alle feestelijke gebeurtenissen. Daar na ging de stoet naar het podium op Kalf- stermansweide. Een boerenbruiloft in een klein bestek uit te beelden is niet zo eenvoudig. Het kleine podium, dat daarvoor in Kalfstermansweide beschikbaar was, leende zich daartoe niet, maar toen na dc eet- cn drinkpartij de La rense Schotsers op de grote dansvloer hun verschillende ouderwetse dansen demon streerden, heeft het publiek wel zeer genoten van hetgeen deze avond geboden werd. Van de uitnodiging van de heer Plekkenpol en zijn aardige dansgroep aan het publiek, om ook eens mee te dansen, werd dan ook gaar ne gebruik gemaakt. De Luciawals, de Hen- driekusman, Hoaksebargen en Smiet 't wief weg, oogstten telkens een spontaan applaus en vooral de laatste twee dansen veroorzaak ten door hun grappige figuren grote hilari teit bij de toeschouwers. Bijzonder aardig was bij de aanvang van de bruiloft de aankomst van de talrijke gas ten in allerlei ouderwetse voertuigen en vooral ook de klederdracht van de kinde ren, die voor deze feestelijke gelegenheid meekwamen. Veel van deze kleding was o.a. betrokken door tussenkomst van de heer H. Stokkers, de antiquair in onze gemeente, die tal van antieke dingen bezit en deze voor de boeren bruiloft ter beschikking had gesteld. Ove rigens hebben de leden van O.C.H. en de Bergruiters zich veel moeite getroost om de vreemdelingen, die in groten getale aan wezig waren, iets Uit de oude doos te laten zien. Jammer was het dat tijdens de bruiloft op Bromfietser aangereden Donderdagmorgen omstreeks 11 uur is op de Deventerweg ter hoogte van de Manenschijnsweg, de heer W. J. L. uit Amsterdam op het rijwielpad op zijn bromfiets van achteren aangereden door een andere brommer, bestuurd door de heer A. S. B. uit Almelo en zodanig ten val gekomen, dat hij naar het ziekenhuis in Deventer moest worden overgebracht. De heer L. reed met zijn echtgenote, eveneens op een bromfiets, in de rich ting Deventer. Zij werden ingehaald door de heer B. Nadat deze mevrouw L. ge passeerd was zou hij ook haar man voor bijgaan. Deze is waarschijnlijk teveel naar links gaan rijden, zodat zijn stuur gegrepen werd door de koffer die de heer B. achter op zijn bromfiets had. De heer L. ging over de kop en bleef enige tijd bewusteloos liggen. Hij bleek bij nader onderzoek en shock en een hersenschud ding te hébben opgelopen. Per ambulan ce-auto uit Deventer is hij naar het St. Geertruiden Gasthuis aldaar overge bracht. De bromfiets werd beschadigd^ GESLAAGD De heer J. Wilpshaar, onderwijzer aan de o.l. Dorpsschool slaagde te Enschede voor de hoofdakte. Zijn collega, de heer W. J. Runneboom, werkzaam aan 'dezelf de school slaagde voor het onderdeel B van de hoofdakte. Henk Bolink te Holten slaagde "e Hen gelo voor het eindexamen UTS afd. elek trotechniek. De heer H. Rietman Azn. slaagde dezer dagen voor 'het Bemetel-diploma. UITSTAPJE BOUWVAKPATROONS De Holtense Bouwvakpatroons en hun da mes maakten zaterdag per O.A.D. touring car een uitstapje naar Duitsland. O.a. werd een bezoek gebracht aan Mum ster, waar de dames volop gelegenheid kre gen om te winkelen. Op de terugreis werd in hotel ,,'t Loar" te Zenderen gedineerd. Hoogstvoldaan arriveerde het gezelschap om pl.m. half twaalf weer in Holten. Nood-naober J. Krikkink onderweg met de bruidskoe. De andere buurman E. Achter kamp is op het plaatje niet te zien. het podium de geluidsweergave zoveel te wensen overliet, zodat vele zomergasten, die onze taal toch dikwijls al moeilijk verstaan, er soms niets van begrepen hebben. Van de zijde van de V.V.V. werd door de heer Beijers, eerst via de geluidsinstallatie in een auto en later op het terrein een toe lichting gegeven van de verschillende ge beurtenissen, die zich bij deze bruiloft af speelden. BAL CHAMPèTRE Later werd onder zijn leiding en op de to nen van een boerenkapel uit Deventer ^ge ruime tijd gezellig gedanst op de dansvloer, die voor deze gelegenheid in Kalfstermans weide was gelegd. Zoiets, werd later van verschillende zijden verklaard, moest nog eens vaker in Holten ten behoeve van zomergasten en ingezete nen worden georganiseerd. Het werkte ken nelijk de verbroedering tussen stad en plat teland in de hand. AARDIGE PUZZELRIT DOOR „DE HOLTERBERG" De M.A.C. „De Holterberg" organiseerde zondagmiddag een puzzle-rit voor auto's, ufo- toren, brommers en fietsers. Voor de drie eerstgenoemde categorieën was een parcours uitgestippeld van 43 km. over verharde eri zandwegen binnen de gemeente Holten. De fietsers konden met een geringere afstand volstaan. Ondanks deze duidelijke waarschuwing zijn de meeste deelnemers toch wel op ver schillende punten aardig in de boot geno men. Het begon al met de aanduiding „bij zak met zand links af". De eerste zak, die rechts van de weg was opgesteld, bevatte echter aardappelschillen, wie dus de inhoud niet controleerde, sloeg een verkeerde weg in, ontmoette een verkeerde controle! en kreeg prompt 30 strafpunten. Op d;> Dorper- dijk moest men r.a eerst de Pothaarsbrug over do Oude Schipbeek te hebben bereikt, by „Amsteibier" de eerste weg links nemen. Er was echter al oorder een bordje „Amstel- aieren" aangeslagen. De niet nauwkeurig op lettende rijders werd de uitgang „en" nood lottig, want zij namen te vroeg een weg links af. Langs de Beusebergerweg moest men „na lederen laars" rechts afslaan. Dicht bij het erve „Menum" was echter een rubber laars in een mast van het electrisch licht en prompt sloegen de meeste deelnemers te vroeg een weg rechtsaf, zodat zij een con trole misten en 30 strafpunten hadden te in casseren. Zo was de gehele rit een kwestie van op z'n hoede zijn. Behoudens enkelé mulle zandweggetjes, die voor de motoren en brommers wat moeilijk berijdbaar waren, was het een utstelcend parcours, dat door het weidegebied en over de Holterberg langs bos en heide voerde. Er waren in 't geheel 53 deelnemers en deelneemsters, die echt ge puzzeld en zeer genoten hebben. De start had plaats bij het clublokaal café Vruggink. De rit eindigde bij het Stations koffiehuis van de heer M. Kalf sterman, waar de voorzitter van de motorclub, de heer Joh. van Geenhuizen, na afloop de prijzen uit reikte. Hij vestigde daarbij de aandacht op de verschillende valletjes, die de deelnemers gesteld waren en dankte de bestursleden, die de rit hadden uitgezet voor de keurige wijze, waarop zij dit hadden gedaan. Ook de controleurs bracht hij dank voor hun mede werking. Hij reikte daarna aan de volgend? personen, de prijzen, bestaande uit kleinè kunstvoorwerpen, uit. Deze uitslag luidde: Auto's: 1 G. H. de Weerd, Raalte, 56 stp.; 2 mevr. G. Kalfsterman-Huzen, Holten, 61 stp. Motoren: 1 A. van Vorden, Gorssel, 15 stp.; 2 J. Bruggink, Epse, 16 stp.; 3 H. Bo link, Holten, 17 stp. Brommers: 1 J. Brands, Holten, 14 stp.; 2 D. Jansen, Holten, 39 stp.; 3 J. Sligman', Markelo, 67 stp.; 4 A. J. Oplaat, Markelo, 71 stp. Fietsers: 1 Manda Kalfsterman, Holten, 16 stp.; 2 J. Arfman, Holten, 32 stp.; 3 B. Hen driks, Markelo, 40 stp. 1 ACCOUNTANTSKANTOOR POUW 1 Enterstraat 33 Rijssen Tel. 2737 verzorgt f§ BELASTINGZAKEN Zitting in Hotel Holterman M f§ elke maandagmiddag. J Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds. Is raël en 10.30 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop). In beide diensten collecte voor noodlijdende kerken en personen. Dijkerhoek. 930 uur Ds. de Vrijer van Eibergen. Collecte voor noodlijdende ker ken en personen. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Alsmeijer van Bunde (Did.). In beide diensten is de 3de collecte voor Kas Art. 13 (emer. predi kanten, predikantsweduwen en wezen). R.K. Kerkdiensten: (elke zondag): Rijs sen: 7 uur en 8.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; Nieuw-Heeten: 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Gehuwd: G. Nauta, 22 j., te Rijssen en A. F. Rietman, 21 j. te Holten. BEVOLKING Ingekomen: W. Beijers van Delfzijl naar Holterberg 13. E. Heijne, van Wassenaar naar Boschkampsstraat 21. S. R. Heijne, van Wassenaar naar Boschkampsstraat 21. A. H. Beltman, van Laren (Gld.) naar Oranje straat 15. Vertrokken: K, W. de Graaff en gezin, van Holterberg 26 naar Almelo. F. E. Tu,- manken, van Holterberg 26 naar 's-Graven- hage. J. W. Anthonijsz en gezin, van Look 40 naar Leende. J. L. Zwarts en gez., van Look 40 naar Drunen. J. Lorijn, van Pastoriestraat 48 naar Eibergen. E. L. Pas man en gezin, van Look 40 naar Bergen op Zoom. Vrijdag 17 t.m. maandag 27 juli: Bouwvak patroons wegens vakantie gesloten. Zaterdag 18 t.m. maandag 27 juli: Smederij Stokkers wegens vakantie gesloten. Zaterdag 18 t.m. maandag 27 juli: Fa. Jan van Bruggen wegens vakantie gesloten. Zaterdag 18 t.m. maandag 27 juli: Wegens vakantie gesloten constructiebedrijf Klein Velderman. Maandag 20 t.m. zaterdag 25 juli: Wegens vakantie gesloten: G. v. d. Bos, Larense- weg. Voor afhalen van gas steeds geopend. Maandag 20 t.m. 25 juli wegens vakantie ge sloten: Gebr. Dikkers N.V. en Coöp. Aari- en Verkoopver. Holten. Maandag 20 t.m. zaterdag 25 juli: winkel Fa. Stokkers (Oranjestraat) wegens va kantie gesloten. Zaterdag 25 juli 3 uur en 8 uur: Optre den van het Theater „Arlequino" in Kalfstermansweide, Stationsstraat (zie adv.) Maandag 27 juli tot zaterdag 1 aug. we gens vakantie gesloten Bep v. d. Bos. Maandag 10 t.m. 15 aug.: Dames en he rensalon kapper Joh. van Geenhuizen Jr. wegens vakantie gesloten. Maandag 3 t.m. 8 aug.: Veevoederafdeling Gebr. Wansink in het Dorp wegens vakan tie gesloten (zie adv.). Zaterdag 1 augustus: Groot concours hip- pique in Twenhaarsweide (Rijssenseweg). Prov. kampioenschappen Land. Rijvereni- gingen. Dinsdag 4 augustus: Hervatting repetities Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en Kinderkoor „Jong Soli". Van 1 tot 10 aug.: Wegens vakantie gesloten: E. J. Westerik, Smederij, Holten. Verloren en gevonden Verloren: 1 rood-wit gestreept dames bad pak, 1 zonnebril, 1 armband, 1 kinder zonne bril, 1 vulpotlood, 1 bruine portemonnaie, 1 zilveren schakelarmband. Gevonden: 1 wieldop, 1 grijze regenjas en 1 colbertjasje, 1 actetas met inhoud, 1 blauwe portemonnaie, 1 geel truitje, 1 jongens por temonnaie, 1 collier, 1 zonnebril, 1 dop van benzinetank bromfiets. „Arlequino" Op zaterdag 25 juli a.s. geeft het Thea ter „Arlequino" uit Den Haag in Kalf stermansweide en bij regenachtig weer in een nader bekend te maken zaal een tweetal voorstellingen. Nam. 3 uur een kindervoorstelling met opvoering van „De Schelmenstreken van Harlekijn". Entree 50 cent. 's Avonds 8 uur een avondvoorstelling met het programma „2x1 2", dat be staat uit twee een-aeters, n.l.: „Het testa ment van vader Leleu" van Roger Martin du Gard en „Het Huwelijksaanzoek" van Anton Tjechow". Entrée f 1.Kaarten in voorverkoop bij het VW kantoor, Dorpsstraat. Verwezen wordt naar de aanplakbil jetten en naar de foto's, welke zijn aan geplakt bij het VW-'bureau. Voetbalwedstrijd Woensdag 29 juli a.s. 's avonds half acht voetbalwedstrijd tussen Holten 1 en ABS I (Bathmen) in het sportdal. Dit is in het bijzonder een avond voor de jongeren, die kunnen kennismaken met de voetbalprestaties van de Holte naren. Er zouden contacten gelegd kun nen worden voor wedstrijden tegen kam peerders enz. Er wordt een klein entree geheven van 35 ct. voor volwassenen en 10 cent voor kinderen. VVV Holterbergrit per auto Bij voldoende deelname zal de volgen de week woensdagmiddag of -avond (al naar gelang van de voorkeur der deelne mers) weer een bustocht worden gehou den door de Holterberg en omgeving met o.a. prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er wordt tevens een korte wandeling gemaakt van pl.m. 20 minuten over de terreinen van het Staatsbosbe heer. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk bij het V.V.V.-bureau, Dorpsstraat 33, teléf. 373. Prijs 1.25 per persoon. Puzzel-wandeltocht Donderdag 30 juli organiseert de Wan delsportvereniging „De Trekkers" een puzzle-wandeltocht van pl.m. 8 km. langs de mooiste plekjes in onze omgeving. De start heeft plaats tussen 18.30 en 19.30 uur bij café Jansen, Dorpsstraat, waar tevens de aanmelding voor deelna me kan geschieden. Inleggeld voor volwassenen f 0,50; kinde ren beneden 15 jaar f 0,25. Er zijn enkele mooie prijzen beschikbaar. Concoers-hippique Zaterdag 1 augustus worden op de Erve Twenhaar aan de Rijssenseweg de Pro vinciale Kampioenschappen van de lan delijke rijverenigingen in Overijssel ge houden, bestaande uit dressuur, spring concours en pony-show. Ned. Welsh- pony-stamboek. 's Morgens om 8.30 uur beginnen de dressuurproeven (voor de leek weinig attractief).. Het middagprogramma, dat om 1.30 uur aanvangt biedt een parade van alle deelnemende ruiters (meer dan 100 paarden), een springconcours en de pony-show. De muziekvereniging 'HMV' verleent haar medewerking met korps en drum band. Verwezen wordt naar de voorbe schouwing in dit blad. Dagtochten OAD De Overijsselse Autobusdiensten orga niseren met comfortabele touringcars tal van dagtochten. Inlichtingen worden ten kantore van de OAD N.V. Burgemeester van der Borchstraat en op het VVV-bureau gaar ne verstrekt. Informatie Het informatiebureau van de V.V.V. verleent gaarne zijn bemiddeling voor het maken van tochten per touringcar. Reisgidsen voor bus_ en treindiensten, alsmede ander propaganda-materiaal aanwezig. Nat. Historisch museum Elke vrijdagavond 8 uur rondleiding in het Nat. Historisch Museum van de heer Piet Bos, met z'n prachtige diora ma's, door de eigenaar zelf of diens zoon Kees Bos. De heren Bos zijn gezellige en des kundige causeurs. Zij vertellen de be zoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omge ving. Het museum is uitgebreid met een tropisch gedeelte, een bijzonder en kleurrijke schoonheid. De hotel- en pensionhouders, houders van kampeerboerderijen en -terreinen worden vriendelijk verzocht de aan dacht van hun gasten op het Vakantie- programma te vestigen en het zo mo gelijk in hun inrichting op te hangen.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1