SpoJi£ De eerste Hollandse nieuwe niet voor 22 mei Uit Holten's Historie (VII) Uitgebreide bruiloftsmalen Internationaal Concourshippïqye ii Pelsen Dank van de Koningin omhïneren Prachtig successen voor „Bergruiters" maar hoofdprijs voor „Nordhorn" De vloot gereed tot havingvangen Pinksterdagen vlaggetjesdagen Voor radio en televisie Nog heden ten dage wordt er tegen grote bruiloftsfeesten opgetreden. Het is vooral de geestelijkheid, die hieraan paal en perk wil stellen. Doch de Tubanten zijn taai en vasthoudend waar het oude ge bruiken betreft. Dus kan het nog even duren, vóórdat bruiloften tot intieme fa miliefeestjes zijn gereduceerd. De oorsprong van deze uitgebreide trouwfeesten stamt uit zeer oude tijd en is uit noodzaak geboren. Wanneer er voor een duizend jaar geleden een jong paar de schadden droog had (d.w.z.: ze waren het over een huwelijk eens, maar er was ■voor de vogeltjes geen kooi aanwezig) dan werd er raad geschaft. De gezamenlijke vaders gaven ieder een stuk grond, als het zo te pas kwam vlak naast elkaar gelegen. Als het niet anders kon, dan maar ver uit elkaar. Zaten de weder zijdse ouders nogal goed in de slappe was, dan kocht men er een stuk marke- grond bij, want het markebestuur had ge durig met geldgebrek te kampen. Was de grond er eenmaal, dan werd de huwe lijksdag bepaald. En men kon er van op aan, dat dan een uitgebreide noaberschop in het geweer kwam. Vaak klepperden dagenlang acht brulftenneugers de gan se marke Holten af om de mensen uit te nodigen van Jan zus en Hanna zo. Tege lijkertijd gingen de twee naaste noabers naar de markerichter of holtrichter. In sommige marken waren deze twee func ties in een- en dezelfde hand. In andere marken had men een marke en een holtrichter. In Holten waren schijnbaar deze baantjes in een en de zelfde persoon verenigd. Goed. De beide noodnoabers stapten dus naar de marke richter en vertelden deze van het voor genomen huwelijk van Jan en Hanna. En namens de wederzijdse ouders verzochten zij dan om enig stoelhout. Daarbij werd natuurlijk de markerichter niet verge ten. Om hem gunstig te stemmen, werd hij royaal getrakteerd. De markerichter stelde de vraag hoeveel personen er op de bruiloft zouden verschijnen. De beide buren keken elkaar eens aan, krabden zich achter de oren, schonken nog eens een borrel en dan alle moed bij elkaar rapend, taxeerden zij het bezoek op on geveer duizend man. De markerichter nam er, als het er een beetje naar leek, genoegen mee. Natuurlijk zag hij zijn volk wel aan. De markeriühter ging daar op vergezeld van twee gezworenen (mar- ke-opzieners) en de beide boeren het mar- kebos in een wees de eikenbomen aan, die tot stoelhout mochten gebruikt wor den. Men zal zich allicht afvragen waarom dat persé eikenhout moest zijn, maar dat zien we straks wel. De gehele Holter noa berschop van Jan en Hanna kwam een paar dagen in de weer met het kappen en vervoeren der bomen. Een deskundig man, de timmerman uit de buurtschap, kwam er aan te pas. Hij mat met zijn geoefend oog dikte en lengte der stam- VOETBAL Holten 1Hector 2-1 Afgelopen zondag speelde Holten 1 een oefenwedstrijd tegen een Hectorcombi- natie. Hoewel Holten gedurende de ge- heeft men wel gedacht dit te verbeteren, geweest wisten de voorhoedespelers van de legio kansen slechts een tweetal te benutten. In de tweede helft bracht Hec tor de stand op 21. De Holtenaren kam pen met een groot gebrek aan producti viteit. Door verschillende omzettingen maar in de tweede helft wisten de gasthe- doch een merkbare vooruitgang valt nog niet te constateren. Voor de komende wedstrijd tegen KSCV hebben de Holte naren extra getraind. Dit is laatste kans voor de rood-zwarten, die zullen moeten winnen om hun kans op promotie te be houden. Bornerbroek 3Holten 2-2 In de moeilijke uitwedstrijd tegen Bor nerbroek 3 hebben de Holtenaren zich van hun beste kant laten zien. Aanvanke lijk namen de rood-zwarten door J. Nij- land en J. Dolman een 20 voorsprong In een slecht gespeelde wedstrijd moes- ren toch weer naast de Holtenaren te ko men. Dit was de laatste wedstrijd van Holten 3. Rijssen Vooruit aHolten'a 3-3 In een slechts gespeelde wedstrijd moes ten de Holtense jongens met een gelijk spel genoegen nemen. De ruststand was 13 in het voordeel van de Holtenaren. Na rust wisten de geel-zwarten zwakke momenten van de Holtense keeper af te straffen. De Holtenaren hebben nu twee punten achterstand op Excelsior A. PROGRAMMA A.s. zaterdag: Holten A SWN A, 4 uur. A.s. zondag: Promotiewedstrijd. KSCV 1 HOLTEN 1, 2.30 uur. De extra bussen voor de promotiewed strijd KSCV 1 HOLTEN 1 vertrekken om 1 uur vanaf Smidsbelt. Er zijn nog kaarten beschikbaar. men. Kon het zijn goedkeuring wegdra gen, dan was alles in orde. De stammen werden in dei-gelijke gevallen bij het huis van de bruid netjes in een groot vierkant gelegd. De boeren haalden daarna idem zoveel tonnen bier en de bruiloft kon be ginnen. Op de dag der bruiloft kon het gebeuren, dat de gezworenen en de mar kerichter eens een kijkje kwamen nemen of alle stammen wel bezet waren. Zij kre gen dan ruim het hun toekomende deel van het bier en de stoete met schinken- plakken en de zaak was rond. Bij het af scheid verklaarde de markerichter, dat de jongelui het stoelhout mochten hou den en voor eigen gebruik aanwenden. En daar was het juist om begonnen. Des daags na de grote bruiloft kwamen de noabers met hun gespan nog eens bij elkaar en brachten de stammen naar de plaats, die door de wederzijdse ouders was aangewezen om er het huis te bou wen voor het jonge echtpaar. De timmerman en de noabers gingen in het ruwe aan het kanthouwen, zagen en passen en uit het stoelhout van de bruiloft verscheen het vierkante werk van het huis, dat wanneer er geen brand kwam, vele generaties tot woonstee zou dienen. Dit is al zo begonnen, wie weet hoe lang geleden. En het is nog maar ruim een eeuw geleden, dat men aan de ver deling der marke toekwam. Dit alles gold alleen voor de gezeten boeren. Waar men bij uitstek ook in onze tijd de grote bruiloften vindt. De dorpers of brinkzit- ters kwamen er heel wat ongemakkelij ker af. Zij hadden geen recht in de mar ke, kregen dus geen stoelhout. En- daar zij aan de weg timmerden, met vele ge makken daaraan verbonden, eisten de bisschoppen van Utrecht voor de bouw percelen der burgers een uitgang, een soort bouwbelasting dus, die hier en daar nu zelfs nog na duizend en meer jaren aan de kerkelijke administratie betaald moeten worden. De bedragen zijn naar onze huidige geldswaarde niet hoog, maar in hun tijd even zwaar als nu. Bij voorbeeld de baatbelasting. VAN COEVERDEN. Successen in Vorden De leden van de „Bergruiters" die He melvaartsdag deelnamen aan een groot concours hippique te Vorden wisten de volgende fraaie successen te behalen: Dressuur voor achttallen (zwaar): 2 „Bergruiters''. Dressuur voor achttallen (licht): 2 „Bergruiters". Individuele dressuur B: 2 L. B. Brons voort met „Honduroe"; 2 H. Vruwink met „Diant". Dressuur L: H. Beldman met „Dollar- prins"; T. Beldman met „Amigo". Springen MZ: 1 M. Bolink met Lyda; 4 H. Schoneveld met „Invasie". Hetty Krekel leverde in Vorden weer een buitengewoon fraaie prestatie door met „Alice" de 2e prijs te winnen. De jongens en meisjes van de ponyclub gaven in Vorden een demonstratie en hun optreden werd buitengewoon gewaar deerd. 7"-{^ Motorrace Tubbergen Het is nog maar een korte spanne tijds tot 18 mei 2de Pinksterdag en dan zal over de Twentse Essen het gedreun der racemotoren weer te ho ren zijn. Het circuit van Tubbergen verkeert in een uitzonderlijk goede staat, zodat weer grote snelheden kunnen worden gehaald. De voorbereidingen zijn in volle gang. Afrasteringen worden aan gebracht, het tijd waar nemershuis en verdere gebouwen zijn in opbouw. Kortom er wordt met man en macht gewerkt om het publiek in de gelegen heid te stellen deze komende 14de ra ce goed te kunnen zien en er van te genieten. Achter de schermen wordt ook hard gewerkt. Zo heeft de organisatie nogal veel te stellen met de buitenlandse in schrijvingen. Er hebben zich zoveel deelnemers aangemeld, dat noodge dwongen tot selectie moest worden overgegaan. Dat vindt z'n oorzaak in het feit dat de races in Zandvoort en in Tub bergen een week na elkander plaats hebben. De rijders kunnen zodoende met één reis naar Nederland, twee wedstrijden- rijden, dus twee keer een startvergoe ding ontvangen. Op dit moment namen te noemen is ons nog niet mogelijk, wel dat de win naars van het vorige jaar, Hiller jop BMW en Perris Engeland op Norton weer voor de nodige spanning zullen zorgen. Verder kan thans worden mede gedeeld, dat de entreeprijzen drastisch zijn verlaagd. Hierdoor heeft men de voorverkoop van kaarten reeds thans opengesteld om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Lompen-actie buurtschappen Vrachtwagens rukken uit. Wanneer de voorjaars-lompeninzame- lings-aetie ten bate van het instrumenten- fonds van onze plaatselijke muziekver eniging HMV op zaterdag 9 mei en maan dag 11 mei a.s. niet volledig mocht sla gen, dan zal men de plaatselijke vracht- auto-bezitters hiervan niet de schuld kun nen geven, want ze hebben ook dit voor jaar weer spontaan him volle medewer king toegezegd en hun wagens beschik baar gesteld om lompen en oud papier (graag stevig gebundeld!!) bij elkaar te rijden. Zaterdagmiddag om 2 uur rukken de wagens uit om de buurtschappen van lom pen etc. te zuiveren'. Het ligt in de be doeling van de lompen-legerleiding' om, behalve in Dijkerhoek, waar maandag 11 mei zal worden geopereerd', alle buurt schappen onder ,vuur' te nemen, doch mocht onverhoopt de operatie niet vol gens plan slagen, dan zal de komende week nogmaals de troep uitrukken. Aan gezien verschillende muzikanten zater dagmiddag verhinderd zijn om mee te gaan, zullen /vrij willigers' van harte wel kom zijn op het plein bij de Coöp. Land- boruwvereniging, waar de staf van het lompenleger nadere instructies zal geven. JONGENS EN MEISJES VAN DE PONYCLUB LIEVELINGEN VAN HET DUIZENDKOPPIGE PUBLIEK De naar schatting zesduizend bezoekers, die om het terrein zaten, waar vrijdag 1 mei het concours-hippique werd gehou den voor landelijke rijverenigingen, geor ganiseerd door de Reit- uhd Fahrverein der Niedergrafschaft „Uelsen" hebben meerdere malen voor de Holtense ruterij spontaan geapplaudiseerd, maar het applaus dat los barstte toen de uitslag van de „Veelzijdig heidswedstrijd" bekend werd gemaakt, gold niet zoals in 1957 en 1958 de „Bergruiters", maar de land. rijvereniging „Nordhorn" te Nordhorn. In de „Veelzijdigheidswedstrijd" (cross country, springen en dressuur), die donder dag reeds begon, maakten de Holtenaren een slechte beurt in de gelanderit (crosé country) en de goede prestaties die vrijdag in de dressuur werden geleverd waren toch nog onvoldoende om de donderdag opgelo pen achterstand weg te werken. De „Bergruiters" moesten zich tevreden stellen met de vierde plaats in het eind klassement en de fraaie sulveren bokaal, die 2 jaar schitterde in de prijzenkast in hotel „Vosman" en die bij een overwinning defi nitief bezit zou worden, bleef in het land van herkomst en zal in ieder geval voor een jaar worden opgeborgen in de „schat kamers" van de Reit- und Fahrverein „Nordhorn". De oorzaak van het falen in de cross country, waarin zoals de laatste jaren over duidelijk is gebleken, de „Bergruiters" hun mannetje wel staan, moet worden gezocht in het feit, dat de Holtenaren het parcours voor de wedstrijd niet konden rijden, zulks in tegenstelling met de Duitse deelnemers, die hiervooir wel de gjelegenheid hadden op de dag voorafgaande aan de wedstrijd. Het wedstrijdreglement liet n.L toe^ dat woensdag het parcours mocht worden ge reden. Hadden de „Bergruiters" van deze trainingsgelegenheid gebruik willen maken, dan zouden met de jaarlijkse „trip" naar Duitsland drie dagen gemoeid zijn geweest. Uitslagen: Veelzijdigl^eidswed^trijd (a. cross country, b. jachtspringen, c. dressuur- proef): 1. Reit- und Fahrverein „Nord horn"; 2. Reit- und Fahrverein „Uelsen"; 3. Land. Rijvereniging „Geesteren" te Gees teren; 4. Land. Rijvereniging „Bergruiters" te Holten: H. Schoneveld met „Invasie", T. Beldman Jr. met „Rascoelje", L, B. Brons voort met „Hondurooe"; 5. Reit- und Fahr verein „Isterberg"; 6. Land. Rijvereniging „Bergruiters II": H. Vruwink met „Diant", E. Aaltink met „Romy", W. Aaltinlc mét „Wusello". Dressuurproef zestallen: 1. Land. Rijver. „Bergruiters I": T. Beldman Jr., L. B. Brons voort, E. Aaltink, H. Schoneveld, W. Aal- tink, Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje"; 2. Land. Rijver. „Bergruiters II": T. Beld man met „Amigo", J. Struik met „Henny", G. Beldman met „Puzsta koning", Jhr. van Coeverden met „Lord", G. Bolink met „Ly- dai", H. Vruwink; Land. Rijver. „Geesté- j ren"; 4. Land. Rijver. „Bergruiters": mevr. I Brouwers-Vosman met „Salanda", mej. Els Godeschalk met „Robbie", mej. Elly Oos- j tendorp met „Dollarprins"; mej. Hetty Kre kel" met „Alice", mej. Janny Vruwink me? „Diant", Henk Stam met „Lottie". I Individuele dressuur klasse A: 9. L. B. Bronsvoort met „Honduroe". Individuele dressuur klasse L: 4. T. Beld man Sr. met „Amigo". Individuele dressuurproef (jeugd-afd.): 3. Hetty Krekel met „Alice". Jachtspringen klasse A: 1. H. Schoneveld met „Invasie", 0 fouten, 54 sec.; 2. T. Beld man Jr. met „Rascoelje", 3 fouten, 60 sec.; 3. T. Beldman Jr. met „Lotty", 4 fouten, 47 sec.; 4. A. Wegbünder, Nordhorn, 4 fouten, 48 sec.; 5. J. Reimink, Nordhorn, 4 fouten, 53 sec.; 6. B. Brink, Nordhorn, 4 fouten, 54 sec.; 7. L. B. Bronsvoox-t met „Honduroe", 4 fouten, 56 sec. Jachtspringen klasse L: 1. Reimink, Nord horn, 0 fouten, 55 sec.; 2. H. Schoneveld met „Invasie", 0 fouten, 57 sec.; 3. J. Maathuis, Geesteren, 0 fouten, 57 sec.; W. Feitsma, Is terberg, 0 fouten, 97 sec.; 5. M. Bolink met „Lyda", 3 fouten, 55 sec.; 6. H. Koopmans, Geesteren, 3 fouten, 71 sec.; 7. Hetty Krekel met „Alice", 3 fouten, 72 sec.; 8. A. Weg bünder, Nordhorn, 4 fouten, 55 sec.; 9. B. Löwick, Geesteren, 4 fouten, 57 sec.; 10. J. Hoegen Noi'dhorn 4 fouten, 58 sec. Aan het jachtspringen in de klasse L namen meer dan 40 ruiters deel. De 12- Vele goede wensen hébben mij bereikt op mijn 50e verjaardag. De har telijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van gelukwensen, zowel van officiële instanties en van organisaties van verschillende aard, als van par ticuliere personen bekenden en onbekenden nopen mij, ditmaal langs deze weg, mijn diepgevoelde dank te betuigen voor alle mede leven op die dag ondervonden. JULIANA Soestdijk, 1 mei 1959 „Weer is de dag, 't aloude feest verschenen, Der Vaad'ren lust, de vreugde van 't Weer zeilt de vloot naar 't koele Noorden henen, Waar de oceaan haar op zijn schoud'ren wacht". 't Is lang geleden, dat dokter Niermeyer zijn buiszang dichtte op het vertrek van de haringvloot. Veel is er sedertdien ver anderd. Om een voorbeeld te noemen. Een zeilende vloot hebben we niet meer. Krachtige motoren zorgen nu voor snel heid. Maar gelukkig is niet alles veran derd. Wat zeker bleef, dat is de vreugde, ieder jaar opnieuw, wanneer de vloot voor de nieuwe teelt naar zee gaat. We behielden Vlaggetjesdag (de pronkdag), Buisjesdag (de vertrekdag), de jagerij (Wie brengt de eerste haring aan?) Die zijn gebleven, ,,'t Is feest! 't Is feest! Ziet vlag en wimpel zwieren", dichtte dezelf de Niermeyer verder. Zo was het, zo wordt het. Nog enkele dagen en onze haringvloot ligt varens ree. Half april zijn ze aan boord gespron gen om klaar te maken" en dit klaarma ken mondt uit in het blijde feest van Op zaterdag voor Pinksteren en gedu rende de beide Pinksterdagen zal Neer- lands haringvloot in de havens van Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmuiden, keu rig opgekalefaterd, rijk gepavoiseerd, zich presenteren. Het accent valt dit jaar op Vlaardingen. jax'ige Hetty Krekel leverde met „Alice" een schitterende prestatie door als zeven de te eindigen. Een klein misverstand be tekende weigering en de drie strafpunten waren juist voldoende voor het missen van de vierde plaats. M. Bolink reed met „Lyda" zeer snel. Hij zou ongetwijfeld dit nummer op zijn naam hebben gebracht, ware het niet, dat „Lyda" voordat zij over het waterplasje sprong, even stopte en enkele „passen" terug deed. Deze „aarzeling" kostte enkele kostbare seconden en de enkele „passen" terug betekende 3 strafpunten. iDe fraaie beleer, die door de varkens- handelaar B. Breukink van de Boriteld beschikbaar was gesteld voor de ruiter, die de beste springprestatie leverde, werd gewonnen door H. Schoneveld met „Inva sie". Het concours werd besloten met het nummer „Record hoogspringen", waar aan door 13 combinaties werd deelgeno men. De hindernis van 1,20 meter „overleef den" alle deelnemers, doch 1,37 bleek ■woor E. Ersink en A. Wegbünder (beiden Nordhorn) te hoog en 1,54 m. betekende het einde voor G. Niemeijer en H. Koop- mans te Geesteren en Z. Lübberman te Uelsen. Na 1,70 m., die o.a. te hoog bleek voor „Lyda" van M. Bolink, bleven nog slechts drie deelnemers over voor de sprong van 1,92 m., t.w. J. Maathuis te Geeste ren, B- Brink te Nordhorn en T. Beldman Jr. te Holten. Van deze drie ruiters gelukte het nie mand om de hindernis feilloos te nemen, doch Beldman wist „Amigo" tot drie maal toe tot springen te bi'engen en de laatste maal scheelde het maar een haar of het was gelukt. De beide andere deelnemers hadden elk twee weigeringen, zodat de eerste prijs (een fraai polshorloge) in het bezit kwam van de heer Beldman. Het record-hoogspringen betekende het einde van een geslaagd hippisch festijn. PONYCLUB OOGSTTE VEEL BIJVAL De jongens en meisjes van de Bergrui- ters-ponyclulb, die voor aanvulling en af wisseling van het programma zorgden, maakten een zeer goede beurt en zij oogstten vele malen 'n daverend applaus. Het spel met een grote bal (middellijn 1 meter) verliep niet geheel volgens de voorschriften, doch dit zal, wanneer de jongelui en de pony's zijn „ingespeeld", zeker beter gaan. Het nummer zaklopen mag zonder meer zeer geslaagd worden genoemd. Om de „capriolen" van de jongelui werd veelal onbedaarlijk gelach en. Dinand Pieffers werd „kampioen-zak- loper" en hij werd door de voorzitter van de jury gehuldigd. De jongens en meisjes ontvingen als herinnering aan hun zo ge slaagd en gewaardeerd optreden in Duits land een aardig cadeautje. Die zaterdagmiddag is er feest. In Vlaardingen, in Scheveningen en in IJmuiden, waar de Katwijkse en IJmui- der vloot ligt. In Vlaardingen treedt o.a. de bekende Spakenburgse Oratorium vereniging (groep van ca. 150 personen in klederdracht) op. De voorzitter van 't Produktschap hijst de wimpel op de VL 97, het schip dat verleden jaar de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot aanvoerde. Op de Maas heeft een vlootschouw plaats. Deze laatste, maar dan op zee, wordt ook van Scheveningen uit gehouden. In verband met het tij in de avonduren, 's Middags trekt een optocht van „want tot kant" door de plaats en wordt een groot drumbandconcours gehouden. In IJmuiden is er een optocht, waarbij spreekwoorden, ontleend aan visserij en scheepvaart, worden uitgebeeld, 's Avonds heeft een grote demonstratie plaats. In Vlaardingen en IJmuiden ligt de vlag gende vloot des avonds onder het licht der schijnwerpers. Het grote moment valt op dinsdag 19 mei, wanneer de vloot zee kiest. Om 6 uur gooien de Vlaardingers, Schevenin- gers en Katwijkers/IJmuidenaren los. Dan is het varen. Een jagerij begint. Wie zal de eerste haring aanvoeren? Wie zal het winnen? Een Scheveninger, een Kat- wijker of een Vlaardinger? Er zijn al vele berekeningen gemaakt. Die zien er ongeveer als volgt uit: dinsdag varen, woensdagmiddag aan schot (vleet uitzetten), in de nacht van woensdag op donderdag halen en danJa, en dan, als er gevangen is, de vangst overgeven aan de jager, het snelste schip van iedere ploeg. Maar dan houden vele berekenin gen op. Want niemand weet waar de ja ger zich zal bevinden en hoe laat hij kan gaan stomen. Doch dit staat vast, als er gevangen wordt, gaan de eerste jagers in de vroege donderdagmorgen naar huis en kunnen in de loop van vrijdag 22 mei, de eerste malse maatjes in het vaderland worden verwacht. Tot zolang zullen we nog moeten wach ten op die „gezondheid bij de vleet". Maarze komen: de malse maatjes. NCRV gaat zevende lustrum vieren. Jubileumweek van 15 tot 21 november. De oudste omroepvereniging, de N.C.R.V., viert dit jaar het zevende lustrum. Op 15 november 1924 hebben vijf man deze eerste omroepvereniging in ons land opgericht. Het is voor de N.C.R.V. aanleiding om er een jubileumseizoen van te maken, met als hoog tepunt een jubileumweek van 15 november tot 21 november. Ditmaal echter zonder een grootse jubileumontmoeting als de J.U.B.O.'s in Arnhem by het zilveren jubileum en het zesde lustrum. Want daar zit toch een te grote dosis risico in: het weer moet gunstig zijn. Nu dus een jubileumweek, die bestaat uit openbare bijeenkomsten en radio- en tele visie-uitzendingen. Daarbij streeft de N.C. R.V. naar een contact tussen omroep en de huiskamer. Op de voorgrond dus de gezel ligheidsgedachte. De week wordt 15 november geopend door gebed in de kerken, die zich gebonden voelen met de N.C.R.V. Via de radiomicro foon zal een manifestatie worden gehouden van hoogstaande kerkmuziek en massazang. Maandag 16 november wordt een offi ciële hex-denkingsbijeenkomst in de Buur kerk te Utrecht gehouden, waarin o.a. mr. Roosjen en prof. dr. G. van Itterson een rede zullen houden. Dinsdag (of zaterdag) is er een bijzonder televisie-programma. Onder leiding van Dick van Bommel gaat een film ploeg naar het Heilige Land om er opnamen te maken van de weg, die de Joden hebben afgelegd van Egypte naar het beloofde land. Woensdagavond wordt een hoorspel uitge zonden, dat een eerste prijs heeft behaald in een wedstrijd. Het zal het spel zijn, dat in de zogenaamde vrije wedstrijd wordt be kroond. Naast die vrije, is er ook een geslo ten wedstijd, waarvoor een aantal bekende (van wie de namen echter niet worden vrij gegeven) auteurs is aangezocht. Men heeft hiervoor een voor Nederlandse begrippen hoge prijs beschikbaar gesteld: f2000.—. Als het spel wordt opgevoerd, zal daarenboven ook het honorarium worden uitbetaald. Jubileumsteravond. Des donderdagsavonds is er een massale jubileumsteravond, uit te zenden zowel door radio als televisie. Er wordt gedacht een avond te geven, zoals dat is geschied op de slotavond van de „Goed Zo-actie". Des vrij dagsavonds wordt er een groot concert uit gezonden met werken, die in opdracht zijn geschreven, onder leiding van Marinus Voor berg. Men beperkt het feest niet alleen tot deze week. Heel het seizoen zal in het teken van het jubileum staan. Zo zal men trachten de gehele scala van luisteraars in het feest te betrekken door allerlei wedstrijden! Een bakwedstrijd zowel als een wedstrijd voor scholen (de schoolradio bestaat 30 jaar) met een zeereis als prijs.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2