Chemische industrie van veel betekenis voor onze huidige samenleving Oefening B.B. feestavond Holtense Handelsvereniging rji'jsi'H Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin r*BABYDERM5ÏE™$eF Spit, Spierpijn PAMPO Abonnementsgeld AGENDA Huid genezing No. 15. Jaargang 11. ZATERDAG 18 APRIL 1959 Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBI ID ltsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal I Uitgave van de Stichting „Holtew Nieuwsblad Adv.oprijs: 1—15 mm. (d contant) 2.—. Iedere I te Holten. Telefoon K 5483 - 234 1 J D Naar U bekend zal zijn, 'heeft zich een landelijk comité gevormd, dat gestalte wil geven aan een alom in den lande levende wens om bij gelegenheid van de vijftigste verjaardag van H.M. de Koningin, uit drukking te geven aan het diepe respect en de warme genegenheid, welke voor Haar in ons volk leven Dit comité is van mening, dat zij het voor onze Koningin zo warm kloppende hart van ons volk niet beter kan laten spreken dan door het aanbieden van een geschenk, waaraan geheel ons volk deel heeft. Ik neem gaarne aan dat dit voornemen ook uw warme instemming zal hebben en dat velen onder U gaarne zullen willen getuigen van hun dankbaarheid, voor wat ons volk in onze Koningin is geschonken. Ten einde het bijeen brengen van Uw verjaarsgiften wat te ver gemakkelijken heb ik de navolgende mogelijkheden geschapen, waar van U desgewenst gebruik kunt maken: 1. Schoolkinderen van alle lagere scholen zullen maandag, 20 april, of dinsdag, 21 april, bij U komen om te vragen of zij Uw gift, welke U dan wel in een enveloppe wilt sluiten, kunnen mede nemen. De hoofden van scholen en onderwijzers zullen zich met de in zameling belasten. 2. Op het gemeentehuis, postkantoor, boerenleenbank en in een aantal winkelzaken zullen bussen staan, waarin U Uw gave event, kunt deponeren. 3. Op giro nr. 640000 staande ten name van „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin" te Amsterdam, kan eveneens Uw gift worden gestort. Ik moge U verzoeken vóór 25 april e.k. Uw verjaarsgift wel op één van de hierboven genoemde wijzen te willen afzonderen. Het is mogelijk, dat niet allen door een schoolkind worden bezocht. Ik hoop, dat men dan zelf het initiatief zal willen nemen en een in de buurt wonende leerling van één der lagere scholen zijn gift wil medegeven. Het zal U bekend zijn, dat H.M. de Koningin voornemens is het grootste deel van het haar ter hand te stellen geldbedrag te besteden voor een door haar nader aan te wijzen algemeen doel. Door het schenken van dit verjaarscadeau aan onze zo zeer geëer biedigde Koningin verlenen wij ons zelf de gelegenheid aan Hare Majesteit onze grote aanhankelijkheid te betuigen. In deze aanhankelijkheidsbetuiging zal wel niemand van ons, Hol tenaren, achter willen blijven. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat zo weinig mensen beseffen welke beteke nis en welke invloed de chemie op de samenleving heeft. We gebruiken in het dagelijks leven niets, dat niet heeft ge profiteerd van de chemische industrie. Er is aan ons huis geen stukje bouwmateri aal dat geen chemische bewerking heeft ondergaan. Er is in onze kamers geen kleurtje en geen tintje, dat niet de che mische industrie heeft gepasseex-d. Er is geen stoel en geen tafel en geen bed en geen kast, geen kleed en geen gordijn, geen laken en deken, geen kussen en geen sprei, die niet chemisch beweikt is. Op de toilettafel van mevrouw en op het so bere toiletplankje van meneer in de bad kamer is er niets, dat niet door de che mische industrie is gemaakt en is ver edeld. In de keuken is er geen pot en geen pan en geen emmer, geen borstel en geen vaatdoek, geen fornuis en geen oven, die niet chemisch is behandeld. Meer nogniets gaat via de keuken naar de tafel, dat geen scheikundig-industriële bewerking heeft ondergaan. Het drink water uit de kraan, evenzeer als de schoensmeer en het poetsextract zijn che mische producten. De krant en het tijd schrift, de reproductie aan de wand zijn chemische gemaakt of verbeterd. Zelfs het kunstwerk is tot stand gekomen, dank zij de bemoeiingen van de chemi sche industrie. In de metaalwarenfabriek ziet de leek niet alleen wat er gemaakt wordt, hij ziet ook hoe men het doet en meent te be grijpen, waarom men het zo doet. In de chemische fabriek, enkele uitzonderingen daargelaten, ziet men soms wat er ge maakt wordt, men ziet doorgaans niet hoé het 'gemaakt wordt en het waarom van de bewerking is apert onbegrijpelijk voor de leek. Zodoende mist de chemi sche industrie de populariteit van andere 'bedrijven. De Chemische fabriek doet geen won derlijker dingen dan bijvoorbeeld de huis vrouw in de keuken. De bewerkingen en gereedschappen van keuken en chemische fabriek zijn van dezelfde oorsprong. Men gen, roeren, koken, filtreren, drogen enz. stemmen volkomen overeen in keuken en fabriek. De Chemie heeft alleen haar eigen vak taal, een zeer logische en practische vak taal. Nylons bijvoorbeeld zijn gemaakt van een polycondensaat, van adipinezuur met hexametihyleendiamine. Wanneer men hoofdpijn heeft, dan is er grote kans, dat men een tabletje inneemt, dat ver vaardigd is van het fenyldimethylamino- pyrazolonzout van diethylmalonylcarba- maat. Maar afgezien van deze voor de leek vreemde wartaal, de chemische indus trie, die nu in volle ontwikkeling is, vormt een onmisbare schakel in ons eco nomische leven. En ze zal nog belang rijker moeten worden, wil ons land niet een achtergebleven gebied woi'den in de Euromaxkt. Daartoe is nodig, dat men de beschikking krijgt óver drie dingen: meer kapitaal, meer technici en meer arbei ders. Getracht zal worden, meer begrip te 'kweken voor het beroep chemicus. Daar toe zal moeten worden begonnen op de middelbare scholen. Door de grammatica van de taal schept de scheikunde bij de leerlingen nu veelal een antipathie tegen zich. Men moet de chemische industrie niet beschouwen als een gevaarlijke, ge heimzinnige heks, maar als een fris, ge zond en snelgroeiend zusje in de kring der Nederlandse industrieën. Ze promo veerde in 1958 tot de derde bedrijfstak van ons land, na de metaal- en de voe- dings. en genotsmiddelen industrie. De omzet in 1957 was 2.5 miljard gulden. In de ongeveer 400 bedrijven weiken 6700 werknemers, die een direct of indi rect aandeel hebben in de fabricage van 1800 producten. De export van de chemische industrie bedraagt ongeveer de helft van haar om zet en is gelijk aan tien procent van de totale Nederlandse industriële en agra rische export. Van de wereldexport neemt de Nederlandse chemische indu strie 4 voor haar rekening. Amerika staat aan de spits wat het energieverbruik betreft. Hier had men in 1957 een productie van 23.4 miljard tegen alle 17 OEES-landen tezamen 15.2 miljard. De chemie doet op vele terreinen van zich spreken: kunstmeststoffen zijn bij voorbeeld onontbeerlijk gebleken. Andere stoffen zorgen voor verdelging van on kruid e.d. Paratyphus, cholera, malaria en pest hadden de mensen reeds lang doen uitsterven, als er niet de chemische Puistjes verdrogen door Purol poeder industrie was geweest. Zelden zag men ook een zo spectaculaire ontwikkeling als nu van de plastic-fabrieken. Mocht men eens niets omhanden heb ben, dan zou het leerzaam zijn te trach ten, zich een beeld te voimen van een wereld, die niets van scheikunde zou af weten. Het lijkt een onzinnige sugges tie. Zozeer is de chemie bron van of aan leiding tot de vooruitgang, dat zij nau welijks weggedacht kan worden. Het is zelfs de vraag of de mens nog zonder de hulp van chemie zou kunnen leven. Het is zeker, dat zij de moderne mens in staat stelt zo comfortabel te leven als hij het nu gewend is. De Nederlandse chemici en hun chemische industrie staan in de voorste gelederen, zowel wetenschappe lijk als technisch. In de Westeuropese i'angschikking staat de Nederlandse chemische industrie als bedrijfstak op de vijfde plaats na Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. In een periode van veertig jaren is de chemische nijverheid een belangrijke op drachtgeefster voor kapitaalsgoederen geworden. Heeft zij de ontplooiing van vele andere industrieën door uitbeste ding van werk of door het leveren van nieuwe grondstoffen en halffabrikaten krachtig gestimuleerd, heeft zij, direct of indirect, niet weinig bijgedragen tot vergroting van de werkgelegenheid en heeft zij een waardevol aandeel gekregen in de versterking van het nationale in komen. Chemische vondsten heben in de tex tiel een revolutionaire ontwikkeling ver oorzaakt (niet strijken, gemakkelijk was- baar, kreukherstellend, bacteriën dodend, kleurecht, duurzaam) Zij 'brengen uitkomst in de vele pro blemen der voeding's. en genotmiddelen industrie (langer houdbaar, aanpassing aan handzamere verpakingen, zoals tu bes, grotere voedzaamheid, fijnere smaak). Zij hébben het gebruik van grotere ruiten in de ramen der woningen mogelijk gemaakt en zijn van invloed op de me taalindustrie (germanium voor transis tors). T.L.-buizen hebben we evenzeer te danken aan de verdiensten der chemie, als de verfraaiing en de versterking van aardewerk met glazuur. De voor de fo tografie 'benodigde films en het opvoeren van de gevoeligheid ervan, nieuwe en sneller werkende looistoffen voor de leer industrie, het „ontsluiten" van hout en het bleken in de papierindusti'ie, de bete re kwaliteit lichtgas, het voorkomen van Na de openbare herkending van het 25-jarig bestaan van de Holtense Han delsvereniging, welke het vorig jaar in de maand augustus plaats vond met een driedaagse braderie en hippische festivi teiten in samenwerking met de eveneens jubilerende „Bergruiters", had maandag avond in Amicitia een intieme feestavond plaats, waaraan o.a. medewerking werd verleend door de bekende radio-conferen cier en imitator Peter Piekos en de band van The Melody Kings uit Lochem. Het is een gezellige avond geworden, welke nog een officieel tintje kreeg toen de loco-burgemeester, de heer B. J. Ve neklaas Slots, die in gezelschap van wet houder Wansink en de gemeente-secreta ris, de heer G. J. Langenbarg, aanwezig was, namens het gemeentebestuur nog even het woord voerde. De aanwezigen werden welkom gehe ten door de secretaris-penningmeester, de heer J. M. Metzger, die herinnerde aan het zilveren jubileum der vereni ging en er zijn spijt over uitsprak, dat de burgemeester door familie-omstandig heden verhinderd was deze avond bij te wonen. In verband met het feit, dat niet alle leden aan de oproep van het bestuur ge hoor gegeven hadden, wilde spreker nog even het misverstand wegnemen, dat de organisatie, zoals die nu plaats vond, geheel van het bestuur was uitgegaan. In de vergadering van 23 fébr. j.l. in café Maats werd unaniem besloten, dat elk lid, dat aan deze door de leden voor gestelde avond zou deelnemen, daaraan ook zou bijdragen. Tegenstemmers waren er die avond niet. Zijn voorstel om aan de oud-secretaris, de heer H. J. Bouwhuis, die momenteel in het ziekenhuis vertoeft, een bloemen hulde of fruitmand te zenden, werd met applaus aanvaard. De heer Veneklaas Slots, die daarna het woord voerde, zeide, dat het algemeen bekend is, dat de middenstand door verschillende oorzaken, in liet verleden moeilijker tot een bepaalde organisatie- Kê Voof hef tere Boby-huidje watcrschaarstc door nieuwe methoden voor het bereiden van drinkwater, de enorme evolutie in de rubberindustrie, dit alles is mogelijk geworden door de chemie, die als een rijke bron van wel vaart en vooruitgang kan worden be schouwd. Chemici zijn noodzakelijk, ja zelfs on ontbeerlijk voor onze samenleving T vorm is kunnen komen dan andere groe pen. Dat de middenstand in Holten ech ter reeds 25 jaar geleden het belang van samenwerking heeft ingezien, getuigt van een vooruitziende blik. Spreker wees er op, dat ook de gemeente een groot be lang heeft bij een gezonde en bloeiende middenstand, welke zich tijdig weet aan te passen aan de eisen van de tijd. Het gemeentebestuur prijst zich gelukkig, dat in Holten een middenstandsvereniging is, die haar taak verstaat en de belan gen van de winkeliers waar zulks no dig is behartigt en voorstaat. Hij com. plimenteerde de jubilaresse alsnog na mens het dagelijks bestuur der gemeente en wenste haar een lang leven toe. Nadat de heer Metzger de loco-burge meester had bedankt voor zijn gelukwen sen en vriendelijke woorden, was het woord aan Peter Piekos, die afgewisseld door de band, een drietal keren optrad en daarbij telkens een spontaan applaus verwierf voor de prachtige imitaties, ge zellige conference en de leuke quiz, die met een drietal dames en heren werd gehouden. Bij dit vraag- en antwoord spel bleken de dames verre de meerdere van de heren. Zij waren beter op de hoog te met de stemmen van verschillende radio-medewerkers en vooral ook met de muziek, die Peter Piekos, met zijn recor der voorspeelde. Aan het slot bracht deze een imitatie, waai'bij hij de gehele mu ziekvereniging „H.M.V." met volle mu ziek en tromgei'offel liet passeren. Onder leiding van de heer Beijers werd daarna gezellig gedanst en ten slotte kwam men in hotel Holterman bijeen, waar de heer H. W. ten Velde de tolk van alle feestgangers was, toen hij het bestuur dank bracht voor de organisatie van deze avond. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met LAATSTE HERINNERING Abonnees op Holtens Nieuwsblad BUI TEN DE GEMEENTE HOLTEN wor den beleefd verzocht htm abonnements geld (per halfjaar f 2.70 of voor het ge hele jaar f 5.40) te trillen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het over maken even vermeldenAbonnements geld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 24 april nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 35 cent in- ningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. GESLAAGD. De heer J. Brands, adjunct-commies ter secretarie, slaagde voor het le ge deelte van het examen G.A.I., met uitste kende cijfers. Vorige week donderdagavond werd weer de periodieke oefening van de blok- ploegen gehouden. Toen om ruim 8 uur, terwijl de nood- wachters reeds van te voren waren op geroepen, het alarmsein ging, rukte men uit naar 'het oefenterrein, hetwelk dit keer bij het waaggebouw was uitgezet. De EHBO-ploeg was een zware taak opgelegd, want men moest de gewonden na de nodige verbindingen, zo snel mo gelijk zien te vervoeren naar de gewon denverzamelplaats, die in de serre van café Kalfsterman was ingericht. Voor dit vervoer was de voor dit doel speciaal ingei'ichte auto van onze kring uit Rijssen gekomen. Het vervoer kreeg op deze manier weer nieuwe facetten om hiermede kennis op te doen. Ook de redders en brandwachten kre gen deze avond volop gelegenheid om hun kennins nog weer eens te vergroten, omdat in de nabijheid van de brand geen waterkraan aanwezig was. Het doel was om deze zelf te zoeken, wat één der brandwachten reeds spoedig lukte. Na afloop van de oefening gaf de heer P. H. van Dijken, aan de hand van enkele filmstrips een uitleg over de bestrijding van de atoombom. Al met al was het voor de B.B.ers een geslaagde oefenavond. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, Telefoon 05483352. Gevonden: 1 dekkleed; 1 sjaal; 1 daS; 1 gespje; 1 toilettasje met inh. Komen aanlopen: 1 jonge hond. Maandag 13 tot en met zaterdag 18 april: Huis-aan-huis-collecte ten bate van „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Zaterdag 18 april, 2.30 uur: Verkoop af braak in Tuinstraat (zie adv.). Zaterdag 18 april, 7.30 uur: Slotbal dans club hotel Holterman in Amicitia. Zaterdag 18 april: Fa. H. J. Bouwhuis en Zn. na 1 uur gesloten. Zaterdag 18 april, 3 uur n.m.Aanbe steding Wijkgebouw Groene Kruis in hotel Holterman. Dinsdag 21 april, 8 uur: Vergadering Vereniging ,Jong Holten', afd. PJGO in café M. Kalfsterman. Dinsdag 21 april, 8 uur: Jaaxvergadering van de Ver. „Het Groene Kruis" in hotel Holterman (zie adv.). Donderdag 23 april, 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Vrijdag 24 april, 7.30 uur: E.H.B.O.-wed- strijd Bathmen-Holten in Amicitia. Voor iedereen vrij toegankelijk. Zaterdag 25 april: Lompen-actie H.M.V. Zaterdag 25 april, v.m. 8.30 uur: Over- ijsselrit 1959. Start en finish hotel Muller, Deventerweg. Dinsdag 28 april: Laatste dag inlevering inschrijfformulieren districtsvarkens- fokdag te Goor, bij W. Rensen, L 47 (zie adv.). Dindag 28 april, 8 ur, school EspeloLe zing vanwege de fa. N.V. Spanjaard te Borne, over textiel, voor de Espelose plattelandsvrouwen. Belangstellenden welkom. Woensdag 29 april, 8 uurSchotse avond van de afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holter man. Donderdag 30 april, 13.30 uur: Oranje feesten, wielerwedstrijden in de Gaar den, ringsteken op de fiets, voetbalwed strijd in het sportdal. Donderdag 30 april (Koninginedag), 8 uur: Uitvoering van O.H.C. in Irene met opvoering van het toneelspel „Het gouden kalf". Zaterdag 2 mei, 8 uur: Feestavond van de Holtense Bestuurdersbond in Ami citia. Conference en optreden boeren- kapel van „Concordia" te Hengelo. Dinsdag 12 mei: Uitstapje afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen haar Utrecht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jo'han, zv H. Rozendom en H. H. Aanstoot, Rietmolenstraat 8. Hendrika Johanna, dv G. Stoffer en E. Rozendom, Industriestraat 4. Willem Frederik, zv G. J. Boode en G. W. Tui- tert, Neerdorp 47. Ondertrouwd: H. Markvoort, 25 j. en B. Megelink, 26 j., beiden te Holten. Gehuwd: J. A. Reevoord, 30 j. en M. J. Pasop, 22 j., beiden te Holten. Overleden: M. Alth, 41 j., wonende te Hengelo (O.). H. J. Rensen, 77 j., echtgenoot van J. Jansen, Espelo 50. BEVOLKING. Ingekomen: P. Oldeman, van Ensche de naar Oranjestraat 18. L. J. Kars- sen en gez., van Borne naar Beusaberg 44. H. G. Hovenga, van Deventer naar Holterberg 25. H. A. Garssen, van Markelo naar Gaardenstraat 8. G. J. Vruwink en gez., van Markelo naar Kol- weg 36. M. Jansen, van Deventer naar Holterberg 25. E. G. IJpma en gez., van Sneek naar Neerdorp 83. F. A. Schui- lenburg, van Gorsel naar Neerdorp 33. A. Coops en gez., van Echteld naar Hol terberg 72. Vertrokken: T. M. Kleingeld van Look 19 naar IJsselstein. F. Meerman, van Larenseweg 47 naar Idaarderadeel. - F. K. Cephas en gez., van Look 40 naar Hengelo (O.). L. Bloemhard, van Look 40 naar Hengelo (O.). M. D. Portier, van Look 40 naar Hengelo (O.). J. H. de Hoog en gez., van Look 40 naar Hengelo (O.). I. V. Jansen en gez., van Holterberg 26 naar Almelo. A. C. Broedelet en gez., van Holter berg 42 naar Groningen. R. Koster en gez., van Holterberg 72 naar Hattem; J. van den Bos, van Burg. v. d. Borch- straat 5 naar CastricumM. Reilink, van Holterbroek 58 naar 's-GravenhageA. Beumer en gez., van Kolweg 5 naar Zut- phen; O. Kwik Nio, van Look 40 naar Hengelo (O.). A. F. Fisser en gez., van Look 40 naar Hengelo (O.). J. C. Keesmaat en gez., van Look 40 naar Hengelo (O.). J. Hulsman, van Look 64 naar Gorssel. D. A. W. Mulderij, van Dorpsstraat 41 naar Deventer. M. G. ten Veen, van Aalpolsweg 14 naar Zutphen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur en 10.30 uur Ds ter Haar van Hellen- doorn. In beide diensten collecte voor opleiding van predikanten. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Collecte opleiding predikanten. Geref. Kerk. Half tien en 3 uur Ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de generale evan- gelisatiékas. VOOR SIM A VI De alhier onder auspiciën van het da mescomité gehouden Simavi-collecte heeft 'n bedrag van f 147,73 opgebracht. Huidzuiverheid- Huidgezondheid

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1