alG«»l Overijssel presenteert zich in Rotterdam SPORT BOEI Huidgenesing Een praatje over linnen VEILIG VERKEER ^^xombmeren Geslaagde voorlichtingsdagen De Provinciale V.V.V. in Overijssel voert van 27 februari tot en niet 14 maart a.s. voor de tweede maal in „De Lijnbaan", het drukke winkelcentrum van Rotterdam, ter voorbereiding van het komende vacantie-seizoen een groot scheepse propaganda-campagne. Zij werd vrijdag geopend met een pers conferentie voor de Rotterdamse pers in de Bijenkorf, waarbij de directeur van de Overijsselse V.V.V., de heer J. A. Veld man, en tal van personen, die op het ge bied van de bevordering van het vreem delingenverkeer in ons gewest een ac tieve rol spelen, de pers hebben inge licht over de enorme mogelijkheden, wel ke in onze provincie aanwezig zijn ten aanzien van de recreatie. Het eerste doel van deze bijeenkomst in de Rotterdamse Bijenkorf was, de pers als oog en oor van het Rotterdamse publiek, in direct contact te brengen met enige aspecten van interessante folklore in Overijssel. Dit ter onderstreping van een campagne, die de Overijsselse V.V.V. voert om de Rotterdammers te infor meren over de aantrekkelijkheden, die een vacantie in Overijssel juist voor de bewoners van een grote en drukke stad heeft. VACANTIE HOUDEN Vacantie houden is in wezen „iets an ders doen, dan men dagelijks pleegt te doen". Daarom stelde de heer Veldman, onder wiens leiding de bijeenkomst stond, in zijn welkomstwoord twee dingen tegen over elkaar: de intensiteit van het dage lijks leven in Rotterdam, zoals het zich er op iedere vierkante meter afspeelt, en de rust en de ruimte van het even veel zijdige als fraaie Overijsselse landschap. Het bezit bovendien vacantie-outillage, die aan uiteenlopende behoeften tegemoet komt. Over de campagne vermeldde de heer Veldman o.rn. de aanwezigheid van twee Overijsselse informatrices (uit resp. Zwolle en Hengelo) toegerust met alle benodigde kennis over hun provincie. Ze zullen van 27 februari tot en met 14 maart in de Bijenkorf aan alle Rotter dammers met vacantieplannen ten dien ste staan. Huidzuiverheid-Huidqezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder KAN ER GEEN GROOT PAASVUUR KOMEN? Nog vier weken scheiden ons van Pasen en dat doet bij ons de vraag rijzen of het nu niet mogelijk is gezamenlijk een groot paasvuur op te richten, dat niet alleen een attractie kan vormen voor de talrij ke vreemdelingen, welke in die periode in onze gemeente vertoeven, maar ook zijn aantrekkelijkheid heeft voor de in gezetenen. Er lijkt ons een mooie plaats voor be schikbaar te zijn op het onbebouwde ter rein in de Gaarden als er tenminste geen harde wind in de richting van de huizen staat, maar het moet mogelijk zijn ook een andere geschikte plaats te vin den. Het zou beslist geen kwaad kunnen, wanneer men de hoofden eens bij elkaar stak om plannen te beramen. Ons blad zal gaarne het intermediair zijn om even- tule plannenmakers bij elkaar te bren gen. Wij wachten dus op uw suggesties, waarde lezers. RECTIFICATIE IJSWEDSTRIJD In de voor veertien dagen gedane pu blicatie van de uitslag der ijswedstrijden van de Dorpsschooljeugd op de Noord pool is abusievelijk een fout geslopen. Voor de jongens van 12 jaar was de volgorde: 1 Henk Littink, 2 Jan Albert van de Maat; 3 Henk Kromdijk. VOETBAL ZONDAG WEER WEDSTRIJD Indien de weersomstandigheden het toelaten en het terrein in goede toestand verkeert, wordt a.s. zondag de wedstrijd gespeeld tussen de beide kampioenspre tendenten Holten 1 en Omhoog 1. Wint Omhoog deze wedstrijd dan is er alles weer mogelijk. Indien de rood-zwarte Holtenaren de wedstrijd in hun voordeel weten te beslissen, dan ligt het kampioen schap voor het grijpen. De stand van beide elftallen is op het ogenblik: 1. Holten 1 11 7 2 2 16 24—11 2. Omhoog 1 11 5 4 2 14 33—22 Wij geloven niet dat de eindstand ver van een gelijkspel af zal liggen. De ont moetingen van de laatste drie seizoenen gaven nooit meer dan één doelpunt ver schil te zien. Holten komt waarschijnlijk met een volledig elftal uit, dat er dan als volgt uit zal zien: Doel: J. Kalfsterman; achter: T. Deijk en A. Meerman; midden: H. J. ten Velde, G. Traanman en G. Paalman; voor: A. Vincent, A. Traanman, K. ten Velde, Joh. ten Velde en H. v. d. Bos. De voetbalvereniging „Holten" stelt thans pogingen in het werk, om hier de prachtige film over de Wereld Kampi oenschappen Voetbal '58 te laten draaien. Nadere inlichtingen hierover zullen nog volgen. Gelijktijdig met hun optreden is er in de Bijenkorf een tentoonstelinkje te zien van specifiek Overijsselse voorwerpen. Men treft er onder aan: een model-zeil- punter uit Giethoorn, in het bezit van H.M. de Koningin; een maquette van de radio- en televisietoren te Markelo, die onlangs in gebruik werd genomen; folkloristische artikelen als Twentse midwinterhorens. FOLKLORE De eerste folkloristische demonstratie was aan klederdrachten gewijd, en wel speciaal de karakteristieke dracht van het Kampereiland. Deze demonstratie werd mogelijk ge maakt door het initiatief van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Kam pen en omstreken, die de laatste tijd grote aandacht aan klederdrachten als ver dwijnend exponent van volkseigen aan de dag legt. De grote figuur in dit initiatief is mevrouw De Groot-de Lange, boerin van het .Kampereiland, leidster van de groep van acht dames, die in Rotterdam optrad. Een inleidend woord tot de de monstratie werd gesproken door Hans Wiersma. De getoonde costumes beliepen een tijdperk van 1805 tot na 1900 (de laatste, nu snel verdwijnende Kampereiland mo de). Eerst een drietal .feestelijke costu mes uit resp. 1805, 1850 en 1880/"90. Ver volgens een daags costuum uit ï880/'90, een rouwcostuum uit 1900, en een feest- eostuum van na 1900. Tenslotte een tweetal feestcostuums uit het aangrenzende Genemuiden, ook van voor en na 1900, ter vergelijking. Door de verschillen in jaartal was het mogelijk te constateren, dat er ontwik keling in de modieuze vormgeving zat. Een paar aardige conclusiesnaarmate de boeren het breder hadden, lieten de boerinnen het in hun kleding „breder hangen"merkwaardig was omstreeks 1880/'90 de ommezwaai van kleurigheid naar zwart als hoofdtint. Een omme- De kleine tentoonstelling, welke door elf plaatselijke, voornamelijk agrarische, verenigingen in de zaal ,Amicitia' werd georganiseerd met medewerking van een zevental overheids- en scmi-ovcr- heidsdiensten op 't gebied van de land bouw7 en huishoudelijke voorlichting ten plattelande, in de vorm van voorlich tingsdagen, is dinsdagmiddag door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, offi cieel geopend. De voorzitter van de werkcommissie, de heer E. Voordes, voorzitter van de Holtense vereniging voor bedrijfsvoor lichting, leidde de burgemeester met een kort woord in. De burgemeester noemde het organi seren van deze voorlichtingsdagen een lofwaardig initiatief. Er is daardoor een prachtige gelegenheid om voorlichting te ontvangen op velerlei gebied voor boer en huisvrouw. Jaren geleden had ook iets dergelijks plaats. Jfians zijn er weer andere dingen, welke de aandacht zullen trekken. Mr. Enklaar sprak de hoop uit, dat het publiek de lessen, wel ke hierin besloten liggen, ter harte zal De heer Ganzeboom, verkoopleider van de N.V. Spanjaard's Textiel Fabrieken te Borne sprak woensdagavond in hotel Hol- terman voor de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Holten. Hij en de talrijke dames werden wel kom geheten door de presidente mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, waarna men samen het bondslied zong. Door iemand, die onbekend wenst te blijven, zo deelde de voorzitster mede, is uit symphatie voor het werk van de plat telandsvrouwen f 1.0.aan de vereniging geschonken, welke schenking in grote dankbaarheid werd aanvaard. Wanneer er bij de boerinnen animo voor bestaat, zo werd voorts nog bekend gemaakt, bestaat er gelegenheid een cur sus in veeteelt te volgen. De voorjaarsvergadering van de wes telijke afdeling zal gehouden worden op 8 april a.s. in het Groenendal te Almelo. Nadat de presidente de dames had ge vraagd, al eens vast te bedenken, waar het jaarlijks reisje naar toe zal gaan, gaf zij vervolgens het woord aan de heer Ganzeboom, die zijn causerie begon met er zijn vreugde over uit de spreken, dat hier zoveel dames aanwezig waren om iets te horen zeggen over zulke gewone dingen als lakens. Het is ontstellend, aldus spreker, hoe weinig vrouwen linnengoed naar haar waarde kunnen beoordelen en alleen maar op de prijs afgaan. Tegenwoordig worden veel gekleurde lakens gebruikt vooral door jonge lui. Een nieuwtje is het hoeslaken speciaal gemaakt voor de schuimrubber matras. Na de pauze werd een filmpje vertoond van het bedrijf, waardoor men een goed beeld kreeg van het werk op de fabriek. Niet de dikte maar het aantal draden be paalt de sterkte van het goed. Aan het slot van zijn lezing werden door de heer Ganzeboom enkele Cinde rella producten verloot en dankte de pre sidente de spreker heel hartelijk voor zijn gezellige en geestige causerie. •zwaai die affiniteiten heeft met de stadse mode-ontwikkeling, maar die ook merk waardig samenvalt met moeilijke tijden (landbouwcrisis) en groei naar grotere rechtzinnigheid in geloofsopvatting en levensstijl (doleantie). De tweede en derde demonstratie le verde 'het oostelijke deel van de provin cie, met name de gemeente Markelo. De heer J. van Julsingha introduceerde achtereenvolgens de z.g. „gaostok-ma- ker" en de Markelose boerendansers. DE „GAOSTOK". De „gaostok" (wandelstok) diende vroeger de Markeloërs tot steun en stut bij de wandeling naar de markt of de 'bruiloft, en in voorkomende gevallen ook wel eens tot wapen. In het 'begin dezer eeuw echter raakte de stok in onbruik. Bij het regeringsjubileum van H.M. de Koningin in 1938 vatte de Markeloër Roosdom het plan op weer gaostok'ken naar oude trant te gaan maken. Hij had zeer veel succes. Na zijn overlijden nam zijn zoon, G. J. Roosdom, het merkwaar dige handwerk over, en hij liet te Rot terdam de geheimen van de fabricage zien: esdoornhout, ganzepennen, paarde- haar, leer en koperbeslag. Dat de oude techniek van het gaostokken-maken uit zal sterven is niet te verwachten. G. J. Roosdom leert 't al weer aan zijn zoon... En tenslotte waren er dan de bekende Markelose boerendansers met hun speel man Eggink, die de stiel van hun plat teland in de volksdans demonstreerden. De groep werd in 1934 door leden van de Boerendochtersvereniging opgericht, naar aanleiding van een burgemeesters jubileum. Wijlen dokter Wanrooy speelde een grote rol bij de oprichting. Ze bleek levensvatbaarheid te bezitten en heeft een eerbiedwaardige lijst van demonstra ties op haar naam staan. Zowel in het binnenland ('35 Kurhaus Scheveningen, '38 regeringsjubileum H.M. de Koningin te Apeldoorn, '48 Bevrijdingsspel Carel Briels) als in het buitenland (Zuid-Afri- ka, Duitsland, Italië, Ierland). In 1957 organiseerde zij 'het grote Internationale Folkloristische Festival in Markelo: een enorm evenement. Na afloop heeft men de talrijke etala ges bezichtigd van de zakenlieden, die aan deze actie hun spontane medewer king verlenen. nemen en dat de verenigingen de vruch ten zullen plukken van deze arbeid. De heer Voordes heeft in het bizon der dank gebracht aan mej. S. G. M. Rottink, lerares huishoudelijke voorlich ting in Overijssel, die een belangrijk aandeel had in de voorbereiding van de ze dagen, de heer Lever, de dames der plaatselijke verenigingen, die assisten tie verleenden bij de verschillende werk zaamheden en aan de heer W. Rietberg, de secretaris der commissie. Er was een groot aantal genodigden en samen bezichtigden men de verschil lende smaakvol ingerichte stands. De N.V. IJsselcentrale was vertegen woordigd met de nieuwste elektrische toestellen en huishoudelijke voorwer pen, w.o. een diepvrieskist en -kast, wasmachines, stofzuigers, kleine appa raten enz. Zij gaf deskundige voorlich ting. De voorlichting van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattenlande beperkte zich meer tot kleinere, maar vooral zeer praktische huishoudelijke gebruiksvoor werpen. Het gaat hierbij voor een be langrijk deel om werkbesparing in het huishouden. Men kon hier de nieuwste dingen rustig in zich opnemen. Voor de mannen was er het StaatsJ>os- beheer-oonsulentschap voor Overijssel met erfbeplanting en -onderhoud. Er wa ren zeer duidelijke foto's opgehangen, terwijl een aardig voorbeeld in natura aanwezig was van de gevolgen van goed en verkeerd snoeien. Vooral de popu- lierenteelt kwam naar vorën. Verder was het Rijkstuinbouwconsu- 1 entschap te Zwolle aanwezig met voor verzorging, de aanleg van sier- en fruit- beelden van erfverfraaiïng en moestuin- tuinen en diverse handgereedschappen. De Rijkspluimveevoorlichtingsdienst voor Overijssel' en Drente en het Rijks- veeteeltconsulentschap voor Overijssel en de N.O.-polder hadden aardige stands ingericht, waarbij zelfs de eendags-kui- kens niet ontbraken. Aardig zijn daarbij de verlichte foto-draaiboeken over vee fokkerij en stalinrichting. Hier werd ook het goede type biggen getoond voor een juiste varkensmesterij. De Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst voor Oost-Over ijssel gaf een voorbeeld van een doel matige inrichting van bedrijfsgebouwen en toonde de bezoekers bedrijfs-econo- mische gegevens. Ook ontbrak de doel matige werkbank voor de boerderij niet. Er was veel te kijken en het geheel maakte een overzichtelijke en verzorg de indruk. De tentoonstelling was de beide dagen druk bezocht. Aan het slot van elke dag werden nog enkele films vertoond. Het geheel vormde een lofwaardig ini tiatief van de bedrijfsvereniging ter plaatse met medewerking van de RL VD-assistent. Richt niet uw rijwiellicht Op een andermans gezicht! Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op zaterdag 7 maart a.s. des voormiddags van 11 tot 12 uur in gebouw „Rehoboth" te Holten en des namiddags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting te gen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat ingevolge artikel 1 der inentingswet 1939, een kind vóór het bereiken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende ver klaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achterwege is ge bleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboortbe- wijs mede te brengen, alsmede de inen- tingskaart, welke bij de geboorte-aangifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen bene den de leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Holten,27 februari 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Holten maakt be kend dat op het gemeentehuis voor ieder ter inzage ligt de beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 10 januari 1957, No. L/PA 3012 en de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende lijst, zoals deze aangevuld is bij de beschik king van 27 januari 1958, No. L/PD 94. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een in een lijst omschreven gebied, be halve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het betrokken teeltjaar is aangeduid op een door of vanwege de Directeur van de Plantenziektekundige Dienst vervaar digde situatieschets van die tuin. Telers van aardappelen in tuinen, waar op bovengenoemde beschikking (en) niet van toepassing is (zijn), zijn gehouden de bestaande voorschriften nauwkeurig op te volgen, te weten slechts daar aardappe len te verbouwen waar deze in de twee voorafgaande jaren niet hebben gestaan en bovendien jaarlijks niet meer dan hoogstens Vs van de tuin. Telers op wier tuin door deze bekend making de beschikking No. L/PA 3012 van toepassing wordt en die nog niet in het bezit zijn van de situatieschets kun nen deze schriftelijk aanvragen bij: De Gewestelijke Raad voor Overijs sel van het Landbouwschap Burge meester van Royensingel 22, Zwolle. Holten, 23 februari 1959. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. STANDPLAATSEN VOOR DE VERKOOP VAN IJS e.d. Burgemeester en wethouders van Hol ten zijn voornemens voor het zomersei zoen te verpachten de volgende stand plaatsen langs de openbare wegen voor IJSKARRETJES 1 op de Smidsbelt; 2 aan de Forthaarsweg bij steen 18; 3 aan het einde van de Forthaarsweg, tegenover de woning van de heer K. J. Tant, Look 92. De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscommandant der rijkspolitie aangewezen. De inschrijvers dienen er rekening me de te houden, dat de te plaatsen karretjes geen ontsiering van het dorp of van het landschap teweeg mogen brengen; zij moeten overigens ten genoege zijn van ondergetek enden Inschrijvingen met opgave van tijds duur (in het seizoen) en pachtsom kun nen uiterlijk zaterdag 7 maart a.s. bij het gemeentebestuur worden ingediend. Vergunningen voor particuliere grond. De aandacht van belanghebbenden, die een vergunning tot het innemen van standplaatsen voor de verkoop van ijs e.d. wensen in te nemen op particuliere grond, wordt er op gevestigd, dat zij daartoe eveneens uiterlijk zaterdag 7 maart a.s. een verzoek bij het gemeentebestuur be horen in te dienen. Bij de beoordeling van deze verzoeken zal o.m. nauwlettend worden nagegaan of*door het innemen van een standplaats verkeersbelangen zouden kunnen worden geschaad. Holten,27 februari 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Holten maakt be kend dat op het gemeentehuis voor ieder ter inzage ligt de beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 29 oktober 1955, No. L/PA 670, zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 november 1956, No. L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behorende, op deze gemeen te betrekking hebbende kaarten en lijs ten, waarop zijn aangegeven de krachtens artikel 3, tweede lid, van bet besluit be strijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver- Voor de -k KALVEROPFOK Direct na de geboorte wordt de navel vakundig ontsmet. Het likken van het moederdier bootst men na door het kalf goed droog te wrijven met een top schoon stro. Darna brengt men het jonge dier in een zindelijke, frisse (vooral tochtvrije!) ruimte. Het kalf mag niet direct bij de oudere kalveren worden gebracht. Door navelzuigen en door trappen op de na vel kunnen allerlei moeilijkheden ont staan. De eerste week krijgt het kalf alleen moedermelk. In de biest zitten allerlei stoffen, die het dier niet kan missen. De eerste dagen moet het kalf vaak drinken, telkens kleine hoeveelheden en steeds koewarm. Op geheel natuur lijke wijze bereikt men zo een geleide lijke overgang van biest, via biestmelk en nieuwe melk naar normale koemelk. De tweede week kan ook lauwe melk van andere gezonde koeien worden ge geven. Het vetgehalte moet dan liefst niet hoger zijn dan 8,50 pet., zodat de goedkoopste hiervoor bestemd kan wor den. Daarnaast kan het kalf al wat meel (of brokjes) en hooi krijgen. In de daar op volgende weken kan behalve volle melk ook ondermelk, karnemelk of wei worden gegeven. Het drinken moet de eerste drie maanden steeds lauw wor den verstrekt. Naast meel en hooi kunnen dan ook fijngesneden voederbieten worden gege ven. Het meel wordt steeds droog gegeven. Dus niet als slobber met melk of ander vocht. Het droge meel wordt veel beter benut en het bevordert de ontwikkeling van de pens. Naast ondermelk behoort eiwitarm kalvermeel; naast volle melk of volop wei behoort eiwitrijk kalver meel. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 995 stuks vee, 844 varkens en 151 runderen. Prijzen: 30 vette koeien, eerste kwali teit van f2,90 tot f3,40; tweede kwali teit van f 2,70 tot f 2,90 per kg slacht- gewicht; 52 melk- en kalf koeien van f900,- tot f 1100,- per stuk; 25 pinken van f 500,- tot f 700,- per stuk; 20 gras- kalveren van f300,- tot f500,- per stuk; 24 nuchtere kalveren van f 50,- tot f 90,- per stuk; 27 drachtige zeugen van f325 tot f 375,- per stuk; 22 loopvarkens van f 90,- tot f 125,- per stuk; 795 biggen van f 55,- tot f 70,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien: Handel vlot, prijzen iets hoger. Gebruiksvee: Handel kalm, prijzen on veranderd. Nuchtere kalveren: Handel vlot, prij zen onveranderd. Varkens en biggen: Handel vlot, prij zen onveranderd. Pinken en kalveren: Handel kalm, prij zen onveranderd. WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN! boden de teelt van: 1 aardappelen en tomaten; 2 bloembollen en knollen, boomkweke rijproducten, koolraapplanten, stek- bieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kenne lijk bestemd zijn om te worden uit- geplant. In de aangewezen gebieden en terrei nen is sinds de vorige bekendmaking op 26 februari 1958 geen wijziging gekomen. Holten, 23 februari 1959. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. ONTTREKKING AAN HET OPEN BAAR VERKEER GEDEELTE KOZ AKKEN WEG. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat het raadsbesluit d.d. 29 december 1958 no. 3230, goed gekeurd door Ged. Staten der Provincie Overijssel, bij besluit van 17 februari 1959, 3e afdeling no. 25858, tot onttrek king aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Kozakkenweg vanaf de Deventerweg tot aan de Jeurlinksweg (no. 30 van de wegenlegger gedeeltelijk), kadastraal bekend gemeente Holten, sec tie F, no. 2577, vanaf 28 februari 1959 gedurende 14 dagen ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage ligt. Holten, 27 febr. 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 2