Cabaret en Politiek Een wandeling door OUD-HOLTEN Uit Holten's historie Mededeling De Stoute Schoenen in Amicitia Wanneer U reflecteert AGENDA No. 5. Jaargang 11. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Verschijnt elke zaterdag HOITENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad' te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (a contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 Holten heeft het nooit zover kunnen brengen, dat het in de Middeleeuwen een stadje is geworden. Dit is geen blaam voor Holten's voor vaderen. Heel wat mindere vlekken werden vroeger met vaak minder mooie bedoelingen tot stadje verheven. Veel kleine steden toch, werden met stads rechten begiftigd om de landadel maat schappelijk ten onder te brengen. Dat wil zeggen: de rijksadel, de leenadel waren de helpers van de vorsten. Aangezien er vermoedelijk geen graaf of machtige baron in Holten woonde, achtte men bet niet nodig Holten tot stad te verheffen. Wanneer men goed in de historie rondneust, dan valt nog iets anders op: In dat deel van Salland, waar Holten in gelegen is, vindt men geen enkele kleine stad. Hier stak de rijke koopmansstad Deventer een stokje voor. En toch, zo schrijft Dumbar, maakten vele dorpen een betere indruk dan som mige kleine stadjes. Hoe dit verder ook zij, Holten was en bleef een dorp. Dat Holten een mooie dorpskern kreeg, heeft het aan Rijssen te danken. De Rijs- senaren stichtten er een filiaal van hun kerk. Dus de Rijssense kerk was de moederkerk van die van Holten. Wij be doelen hiermee niet het kerkgebouw, maar de kerkelijke organisatie. Dit is al heel lang geleden. Trouwens, Holten heeft zo langzamerhand de leef tijd der sterken bereikt. Over de negenhonderd jaar is het al en is sedertdien bezig de eerste duizend vol te maken. Het dorp of de dorpskern dan, zal stellig eeuwen ouder ziju. Maar historisch vaste grond hebben wij in het jaar 1046. Omstreeks die tijd wordt een deel van Salland en Twente weggegeven door een Duitse keizer aan bisschop Bernlef van Utrecht en wij we ten zo ongeveer waar de toenmalige landmeters liepen. Zij begonnen bij het klooster Ter Hunnepe; vandaar naar Bathmen, en dan weer naar Wegstapel. De schrijver Heda voegt er dan bij: dat is Holten. Of dat nu precies zo was, durven wij niet te beweren. Maar in ieder geval was dat Wegstapel of Weggestapel een voor name plek, die met het dorp dier dagen vereenzelvigd wordt. Trouwens, de naam Weggestapel, zo- het vroeger geschreven werd, heeft op zichzelf reeds iets merkwaardigs. Het doet ons denken aan de factorij, die daar ten behoeve van de handel gevestigd was. In Deventer had men bijv. een rog- gestapel. Zou dit Wegstapel ook kun nen stammen uit nog veel vroegere tij den als een opslagplaats voor pachten en belastingen in natura? I. Holten was sinds vele eeuwen een rust punt op de weg van Deventer naar Münster en is dat in zekere zin nog. Het personenvervoer vindt er o.a. zijn verza melplaats in het bustation van de O AD. Sinds een halve eeuw is Holten een va- cantie-centrum. Het verleden van Hol ten is ook niet van belang ontbloot, al kan het dorp niet bogen op een woelig en sfeervol verleden als dat b.v. van De venter. Toch achten wij het de moeite wel waard om onze lezers eens te la ten weten hoe Holten vroeger was. Wij hebben Jhr. F. W. H. van Coever- den te Goor bereid gevonden ons een en ander te vertellen over het vroegere wel en wee van ons oude dorp en zijn buurt schappen. Voor velen onzer is de heer Van Coe- verden geen onbekende. Zijn publicaties in het Dagblad van het Oosten zijn bij velen bekend. Wij hopen, dat zijn kronieken, in de vorm van korte verhalen, in de smaak zullen vallen en bevelen ze gaarne in Uw aller aandacht aan. Redactie Holtens Nieuwsblad'. In verband met de mechanisering van enkele arbeidshandelingen in het grafisch bedrijf, waar dit blad gedrukt wordt, komt het blad bin nenkort in iets andere vorm in de bus. De mechanisering maakt het nood zakelijk, dat de krant dan over de lengte wordt gevouwen en van een adresstrook voorzien. Aangezien de inhoud van de krant hier geheel buiten staat, nemen wij aan, dat de meeste lezers deze me dedeling voor kennisgeving zullen aannemen. Aan de andere kant meenden wij omdat de uiterlijke vorm dan anders is deze mede deling te moeten doen. Later, toen het gemunte geld in circu latie kwam, was zulk een stapelplaats niet meer nodig. Wij treffen ze ook aan o.a. in Markvelde bij Diepenheim en in Goor. Bewoners van Holten. Wie waren de eerste bewoners van Holten? De historie zwijgt er over. Wa ren het ook vreemdelingen, die in de vijfde eeuw onder leiding van brutale aanvoerders de contreien van Holten zijn binnengedrongen, de bevolking, die er toen woonde, heeft verdreven of tot slaaf gemaakt? Wij weten het niet; de historie zwijgt er over, evenals over zoveel zaken uit die oudste lijd-van Overijssel. Maar één ding is zeker: de oude inwoners hadden alles gemeen met de Twentenaren. Dit weten wij aan hun handelingen, genotu leerd in hun Markeboeken. De oudste Holtenaren, tenminste die van vóór 900, dreven hun varkens in de geweldige eikenbossen om in de herfst eikels te vreten. Toen dit bos op het einde der negende eeuw (890) omwaaide, was het met de houtopstand voor een groot deel gebeurd. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Ad- ding en 7 uur Ds. Israël. Zangdienst met medewerking van het kerkkoor. In beide dienste collecte voor Kerk en Ziekenzorg. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Collec te voor Kerk en Ziekenzorg. Aan de uitgang van alle kerkdiensten op zondag 8 februari a.s. zullen voor lien, die nog geen folder of offerzakje ontvingen, folders en offerzakjes uit gereikt worden voor de Voorjaars- zendingscollecte, die op 15 februari a.s. in de kerkdiensten zal gehouden wor den. Wanneer U onverhoopt op 15 fe bruari a.s. niet naar de kerk kunt gaan, geef dan Uw gave in het offer zakje aan anderen mee! Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Bouwfonds. BURGERLIJKE STAND Geboren: Engbert Jan, zv J. G. Prins en G. Schippers, Neerdorp 105. Hen- drika Arendina, dv H. Stegeman en H. J. Baltus, Beuseberg 138. Tonia Her- mina, dv G. Nijenhuis en J. Kolkman, Es pelo 20a, geb. te Deventer. Elsina Bethseba, dv R. R. P Fricke en C. M. Thenu, Look 40, geb: te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: F. Eland en gezin v. Dja karta naar Look 40. A. Mully van Djakarta naar Look 40. H. Völke van Djakarta naar Look 40. G. M. L. Ber- hitoe van Djakarta naar Look 40. F. Peeters en gezin van Djakarta naar Look 40. H. V enema van Achtkarspelen n. Oranjestraat 38. W. H. Veneklaas van Deventer naar Look 47. Vertrokken: A. Paalman van Beuse berg 68 naar Rijssen. B. A. Herder v Espelo 17 naar Ambt Delden. W. Bouwhuis van Molenbelterweg 16 naar Zwijndrecht. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Op vrijdag 13 febr. 1959 zal het dertig jaar geleden zijn, dat in ons land de We reldgebedsdag voor het eerst werd gehou den. Het doel van deze dag is alle vrouwen te verenigingen in een gebedsgemeen schap. Op die dag, de eerste vrijdag in de lijdensweken, komen miljoenen vrou wen in de gehele wereld bijeen om het geen zij de andere dagen thuis, of in hun kerk baden, nu gezamenlijk tot God te brengen. Die dag is de vrouwen-wereldgebeds dag. De liturgie werd dit jaar samenge steld door een comité van negen Egypti sche vrouwen. In Holten wordt deze Gebedsdag ge houden in gebouw „Rehoboth" om 8 uur en in Dijkerhoek in gebouw „Bethanië" om 7.45 uur. Van harte wekken wij alle vrouwen op aan deze gebedsdag deel te nemen. DE KJ. EN HET BUITENLAND Als een bijzonderheid 'kan worden ge meld, dat door de Coöp. K.I. vereniging „Z.W. Overijssel" sperma van de stier „Rosa's Boris" is geëxporteerd naar Duits land. Deze stier is gefokt door de heer W. Kippers te Wierden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: houten tekenhaak; een paar schaatsen; gele damesmuts en diverse handschoenen en wanten. Verloren: polshorloge; pakken behang selpapier; grijze kinderpet; diverse wan. ten en handschoenen. GOUDEN MEDAILLE O.N. VOOR A. PLOMP De heer A. Plomp te Laren (G.), oud- directeur van de Chr. Gem. Zangvereni ging ,Soli Deo Gloria', werd onderschei den met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Plomp was 25 jaar voorzitter van de Ring Gelderland van de Bond van Chr. Zangverenigingen in Nederland. Trekt u ook de stoute schoenen eens aan en komt vrijdag 13 februari a.s. naar Irene. De Ned. Blindenbond presenteert er haar nieuwe film: „De Stoute Schoenen". Het scenario van deze film is geschreven door de blinde Predikant en dichter Ds. Jan Wit en de vervaardiging was in han en van de zeer bekwame cineast: Piet van der Ham. Het wordt een mooie en afwis selende avond. „De Stoute Schoenen" is een boeiend verhaal. De acteur Paul van Gorcum speelt de rol van een levenslustig en ro mantisch aangelegde student, die op het kritieke moment in zijn leven, als hij de stoute schoenen aantrekt, om het meisje uit zijn dromen te gaan vragen, door een Officiële publicaties WIJZIGING VAN HET UITBREIDINGS PLAN IN ONDERDELEN VOOR HET DORP HOLTEN Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 6 febr. 1959 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie ter inzage ligt 'n ontwerp tot wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor het dorp Holten, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 november 1954, nr. 3353, sedert gewij zigd. Het ontwerp heeft betrekking op gron den in het complex Gaarden, waaraan in plaats van de bestemming „scholenbouw", die van „bijzondere bebouwing" wordt gegeven. Gedurende bovenstaande termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de raad bezwaren indienen. Holten, 5 februari 1959. Het hoofd van het gemeentebe stuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. ongeluk getroffen en pas veel later op nieuw die stoute schoenen aantrekt, waar mede hij het leven zelfbewuster dan voor heen opnieuw binnenstapt. Deze romance geeft aanleiding, om de toeschouwer in kennis te brengen met de moeilijkheden en de herscholing van blinden. Naast de hoofdfiguur worden ook de andere rollen zeer knap gespeeld, vooral die van Ellen, het meisje, dat zulk een zware innerlijke strijd voert, daar zij voor een uiterst belangrijke beslissing in haar leven wordt geplaatst. „De Stoute Schoenen" geeft een indruk wekkend beeld van menselijke strijd en overwinning en laat op treffende wijze zien, hoe ook in de blinde leeft het ver langen naar geluk en liefde en hoe, bij een goede opleiding, het geestelijk even wicht wordt herkregen en de maatschap pelijke aanpassing werkelijkheid wordt. „De Stoute Schoenen" is door de gehele pers zeer gunstig beoordeeld en daarom vertrouwen wij, dat voor de voorstelling in onze Gemeente eveneens grote belang stelling zal bestaan. De bekende Propagandist van de Ned. Blindenbond, Joh. van den Berg, die reeds 31 jaar zijn organisatie en de belangen van zijn lotgenoten dient, zal een toelich ting geven op het streven van de N.B.B., terwijl hij tevens gedichten van Annie Schmidt zal declameren. Verder wordt medewerking verleend door Holtens Gemengd Koor. Zoals reeds gezegd wordt deze avond, gehouden op vrijdag 13 febr. a.s. Zij be gint om half acht. De entree bedraagt f 0.75. Gaarne rekenen wij er op, dat u deze datum vrij houdt en komt genieten van het vele dat geboden wordt. Programma's tevens bewijs van toe gang zijn te verkrijgen bij de leden van het comité en 's avonds aan de zaal. Het Comté van Voorbereiding, J. KNIJFF-DEKKER G. J. LANGENBARG A. J. SNIJDERS J. H. ISRAëL. De afdeling Holten van de Partij van de Arbeid opende zaterdagavond in Ami citia haar verkiezingsactie met het op treden van het poltiek lekencabaret „De Mallemolen" uit Hengelo en een korte toespraak van de heer J. Gorselink, lid van de Provinciale Staten van Over ijssel, te Almelo. De Hengelose cabaretgroep gaf voor de pauze in een vijftal korte schetsjes haar visie op enkele maatschappelijke problemen en de politiek. Ze waren aar dig en beschaafd, maar misten de nodige actualiteit en puntigheid. De schetsjes moesten echter op zeer korte termijn wor den ingestudeerd, zodat zij niet geheel uit de verf kwamen. Tijdens de tweede helft van haar op treden volgde, onder de titel „De draai deur", een uit een veertiental taferelen toestaande schets van het leven der mo derne jeugd, waarin opvoeding, oplei ding, vrije tijdsbesteding, de militaire dienst en ten slotte de volwassenheid de revue passeerden. Ernstige, maar ook komische tafereeltjes wisselden elkaar af. Voor de pauze 'hield de 'heer Gorselink zijn toespraak, waarin hij wees op het belang van het behoud van de Wester- miuiiuiiiiiiuiiimiiuiuiiuuüuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiuiiuiiiiii ACCOUNTANTSKANTOOR POUW Enterstraat 33 Rijssen Tel. 2737 verzorgt BELASTINGAANGIFTES Zitting in Hotel Holterman elke maandagmiddag. se cultuur en waarschuwde voor het ge vaar, dat de Russische leider Chroestjef de volkeren van het Westen in slaap tracht te sussen met zijn in vreedzame coëxsistentie naast elkaar leven. Atoombom- In dat verband betreurde hij het, dat er socialisten zijn, die het socialisme pro pageren zonder atoombom, net of de Par tij van de Arbeid zich niet bewust is van de verschrikkelijke betekenis van dit vernietigingsmiddel en het met de atoombom zou willen doen. Haar afkeer van de bewapening is niet minder groot dan toij de P.S.P. Het gaat ons aan het hart, want het zijn onze kameraden, maar zij plaatsen zich niet op de bodem van de werkelijkheid, aldus spreker. Deze wer kelijkheid is, dat zij bij het toehalen van een of meer kamerzetels ten hoogste in vloed zullen kunnen uitoefenen op de bin nenlandse politiek, maar niet op het ge bruik van de atoombom. Het behalen van 4 of 5 zetels door de P.S.P. zou voor de P.v.d.A. een zwaar verlies toetekenen en slechts tot gevolg hebben, dat men de K.V.P. in de kaart zou spelen, doordat deze dan de grootste partij zou worden. Indien men wil getuigen tegen de mo derne vernietigingsmiddelen, zoals van die zijde wordt gezegd, dan moet men dit doen door middel van een vereniging, maar geen politieke partij stichten. Een politieke partij is er niet om te getuigen, maar om macht te vormen en daardoor o.a. invloed te 'hebben op het maatschap pelijk toestel. De heer Gorselink belichtte de poli tieke situatie in de na-oorlogse jaren en wees op het belangrijk aandeel, dat de socialisten in de wederopbouw en de la tere uitbouw van ons land hebben ge had. De P.v.d.A. was echter bezig zich dood te regeren en zo ontstond in 1958 een onlustgevoel, dat door de houding van de overige regeringspartijen uit mondde in de kabinetscrisis van 11 de cember. Terecht heeft freule Wtewaai van Stoetwegen gezegd, dat het voor een man als Dr. Drees toch wel een bit tere teleurstelling moet zijn geweest, dat hem, na 13 jaren een enorme verant woordelijkheid te hebben gedragen, door prof. Oud is verweten, dat hij het partij belang stelde boven het landsbelang. Spreker wilde geen voorspellingen doen. Vast staat, dat prof. Romme persoonlijk wel met de socialisten wil samenwerken, maar dat hij een belangrijke portefeuille opeist, dat de A.R. terug wil naar een rechts (z.g. christelijk) kabinet, dat van op een advertentie onder nummer, ver geet dan niet om het nummer van de advertentie in de linker-bovenhoek van de enveloppe te vermelden. Mondelinge inlichtingen omtrent deze advertenties onder nummer zijn niet toegestaan. de C.H. nog niet bekend is wat zij wil, hoewel het de vraag is of zij met de K.V.P. alleen in zee wil gaan en dat de duidelijkste uitspraak gedaan is door prof. Oud, die verklaard heeft niet met de socialisten in een kabinet te willen zitten. De gehele vertoning van de ka merontbinding was naar de mening van de heer Gorselink overbodig geweest. Er was een duidelijke meerderheid in de Kamer om een nieuwe regering te vor men, maar men heeft deze plicht niet aangedurfd. De heer Gorselirik constateerde overal frisse moed en nieuwe geestdrift in de gelederen van de P.v.d.A. Wij zijn over de 140.000 leden heen en er worden grote financiële offers gebracht. Hij sprak de hoop uit dat de resultaten op 12 maart voor haar verblijdend zullen zijn. Bij afwezigheid van de voorzitter, de heer Soer, heeft de secretaris der afde ling, de heer Beijers, de cabaretgroep en de spreker bedankt voor hun komst naar Holten en de leden en geestverwanten opgewekt krachtig mede te werken aan een gunstige verkiezingsuitslag door le denwerving en een financiële bijdrage. Zaterdag 7 febr.: Winkelier Baltus, La ren seweg, de gehele dag gesloten. Zaterdag 7 febr.: Uitvoering „H.M.V." in Amicitia. Maandag 9 febr.: Uitvoering „H.M.V." in Amicitia (zie adv.). Maandag 9 febr., 7.30 uur: Ledenverga dering Onderl. Paardenverzekering „Holten" in café Jansen. Donderdag 12 febr., 7.30 uur: Film- en contactavond V.I.O. in Amicitia (zie adv.). Donderdag 12 febr.: 10 uur: Houtver koop Bathmen (zie adv.). Vrijdag 13 febr.Propaganda-avond Ned. Blindenbond in Irene (zie bericht). Vrijdag 13 febr., 7.30 uur: Ledenverga dering A.R. Kiesvereniging, midden lokaal Geref. Kerk. Vrijdag 13 febr., 8 uur: Vrouwen-We- reldgebedsdag in het gebouw Reho both en te Dijkerhoek om 7.45 uur in „Bethanië". Zaterdag 14 febr., 7.30 uur preciesUit voering Holtense Accordeonvereniging in Amicitia, met medewerking van O.C.H. Zaterdag 14 febr., 10 uur: Houtverkoop „De Wippert" (zie adv.). Maandag 16 febr., 12.30 uur: Houtver koop Laren (zie adv.). Maandag 16 febr., 7.30 uur: Vergadering C.J.M.V. „De Bouwers" in de school te Espelo. Spreker: de Weled. Heer Kraan van Almelo (zie adv.). Dinsdag 17 febr., 8 uur: Bijeenkomst afd. Holten Ned. Bijbelgenootschap in Irene, met optreden Willem Berkhemer, declamator. Woensdag 18 febr., 7.30 uur: Feestelijke jaarvergadering afd. Holten O.L.M. Toneelgroep Larensebroek. Spreker de heer A. W. Kreulen. Woensdag 18 febr.: Kindervoorstelling van film over Hervormd Sanatorium „Zonnegloren" in Irene. Aanvang le voorstelling 15.45 uur; 2e voorstel ling 17.uur. Woensdag 18 febr.: Vergadering van stemgerechtigde lidmaten der Herv. Gemeente in Irene, waaraan verbonden filmvoorstelling over het Herv. Sana torium „Zonnegloren". Donderdag 19 febr., 8 uur: Filmavond School met de Bijbel „Pirosohka" (Cefa). Vrijdag 20 febr., 8 uur: Ledenvergade ring afd. Holten Ned. Roode Kruis in hote'l Holterman. Zaterdag 21 febr., 7.30 uur: Uitvoering van de Bathmense Accordeonvereni ging D.S.V. in Amicitia. Woensdag 25 febr., 7.30 uur: Openbare vergadering met gelegenheid tot debat van de A.R. Kiesvereniging, in café Maats. Spreker de heer J. Smallen- toroek, lid van de 2e Kamer der Sta- ten-Generaal. Woensdag 25 febr., 7.30 uur: Vergade ring afd. Holten Bond van Platte landsvrouwen Lezing met projectie Spanjaard Borne. Donderdag 26 febr.: Jaarfeest Geref. Meisjes- en Jongensclub in gebouw Rehoboth. Vrijdag 27 febr., 7.30 uu^: Jaarverga dering afd. Holten van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in Re hoboth. Vrijdag 27 en zaterdag 28 febr., 7.30 uur: Jaarlijkse uitvoering Jeugdclubs Es pelo. Zaterdag 28 febr.Jaarfeest C.J.M.V. Beuseberg in Irene. Vrijdag 6 maart, 7.30 uur: Openbare vergadering van de C.H. Kiesvereni ging in Irene. Spreker de Lt.-gen. b.d. M. R. H. Calmeijer, met: „Waar het bij de verkiezingen om gaat". Dinsdag 10 en woensdag 11 maart: Jaar feest C.J.M.V. (Dorp) in Irene.

Holtens Nieuwsblad | 1959 | | pagina 1