UrtfïïSpüROL Mooie toneelvoorstelling van Klaprozen voor een tweeling... O.C.H. in Irene Cross Country Bergruiters Geslaagde uilvoering van H.G.K. en Kinderkoren Eerste plaatsen voor niet-Holte- naren Gerrit Wagelaar met „Eddy" de snelste Ruiters en amazones uit Bathmen, Del- den, Neede, Lonneker en Holten hebben zaterdagmiddag op hun vurige rossinan ten over een parcours van 1700, dat was uitgezet in het Neerdorp gedraafd in de jaarlijkse cross country, die door de Land. Rijvereniging „Bergruiters" werd georga niseerd. De lengte van het parcours was voor alle deelnemers gelijk, doch door de com binaties die in de zware klasse uitkwa men moesten enkele hindernissen meer worden genomen. Afgezien van deze hin dernissen was het parcours zwaar. Tal van zgn. „haarspeldbochten" maakte het rijden op topsnelheid bijna onmogelijk. De waterplas die genomen moest wor den bracht tal van deelnemers tijdverlies doordat de viexwoeters pas na enige aar zeling het nat ingingen. Mej. Gerry Roerink, die het met „Prin ses Fidelo" in de zware klasse tegen 22 heren moest opnemen leverde een buiten gewoon verdienstelijke pi*estaiie door als 6de te eindigen. De naam Roerink heeft in de ruiterij een bekende klank. Ver schillende malen startte de vader van Gerry in Holten met „Top Row" en hij eindigde teeds in de voorste gelederen. De volledige uitslagen waren als volgt: Lichte cross: 1 H. v. Joolen, Neede met Lilia, 6 min. 37.2 sec; 2 L. Schofaerts, Delden met Fla- rriina, 7 min 57.6 sec.; 3 G. Beldman, Hol ten met Willy, 8 min. 2.6 sec.; 4 H. Haar man, Delden met Menno, 8 min. 30.6 sec.; 5 D. v. Joolen, Neede met Mirzam, 99 min. -42 sec.; 6 E. Extercate, Delden met Iva- sion, 9 min. 50 sec.; G. Dijkman, Delden met Torina, maakte een tijd van 8 min. 45.6 sec. doch hij werd gediskwaliviseerd. Zware cross: 1 G. Wagenaar, Lonneker met Eddy, 4 min. 41.4 sec.; 2 Joh. Bronsvoort, Holten met Klein Duimpje,. 4 min. 56.8 sec.; 3 T. Beldman Jr. Holten met Alide, 5 min.; 4 J. Werning, Delden met Hans, 5 min. 5.2 sec.; 5 M. Bolinlc, Holten met Lyda, 5 min. 9.2 sec'.; 6 Mej. G. Roerink, Lonneker met Prinses Fidelo, 5 min.. 15 sec.; 7 L. B. Bronsvoort, Holten met Honduroe, 5 min. 22.2 sec.; 8 H. Schoneveld, Holten met Ivasie, 5 min. 27 sec.; 9 A. J. E. Wes, Del den met Aily, 5 min. 27 sec.; 10 J. J. ter Weele, Delden met Fodiana, 5 min. 27.2 sec.; 11 H. Beldman, Holten met Still Better, 5 min. 29.6 sec.; 12 H. G. Wes, Del den met Abe, 5 min. 33.2 sec.; 13 M. Nie- meijer, Bathmen met Cesar, 5 min. 36.4 sec.; 14 T. Beldman Sr., Holten met'Ami go, 5 min. 36.6 sec.; 15 W. Aaltink, Holten met Hupske, 5 .min. 37 sec.; 16 J. Jan sen, Holten met Robby, 5 min. 42.6 sec.; 17 E. Aaltink, Holten met Romy, 5 min. 50.4 sec.; 18 H. J. Bosschers, Holten, met Parel, 6 min. 4.6 sec.; 19 H. C. Hofstee, Lonneker met Martella, 6 min. 12.4 sec.; 20 J. Wes, Delden met Paldama, 6 min. 34.2 sec.; 21 Jhr. van Coeverden, Holten met Lord, 6 min. 35.2 sec. In de zware cross was Smale met „Ol- getta" uit Bathmen de grootste pechvogel en hij kreeg de poedelprijs.. Prijsuitreiking De prijzen die bestonden uit kunst- en gebruiksvoorwerpen werden in het hotel G. Müller door de voorzitter-instructeur van de Bergruiters de heer H. Beldman, met een gepast woord uitgereikt, mej. G. Roerink die met „Prinses Fidelo" van de amazones de beste prestaties verrichtte ontving naast gewonnen prijs een aardig souvenir. De heer Beldman sprak verder een har telijk woord van dank tot dierenarts Oos tenburg (veterinaire dienst) tot tijdwaar- nemer-jury lid de heer E. Rottink te Wel- sum die tevens de Kon. Federatie verte genwoordigde, tot de heren die met de controle in het parcours waren belast en tot de landbouwers Luggenhorst, Smale, en van Schooten, de eigenaren van de gronden waarop het parcours was uitge zet. Heropvoering op 15 november in „Amicitia". Ter gelegenheid van de Overijsselse Dankdag voor het gewas gaf de toneel club „Ó.C.H." woensdagavond in het jeugdgebouw „Irene" een toneeluitvoe ring voor een volkomen uitverkochte zaal. Meer dan 400 bezoekers hadden 'n plaatsje gevonden, toen de heer J. Oos terkamp de avond met een kort wel komstwoord opende en in het bijzonder de zusterverenigingen welkom heette. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven „Waarom zweeg je zo lang" van H. Turnhout en Bert Peets. Een buitengewoon aardig stuk met zeer ge voelige, maar ook zeer geestige momen ten, die het publiek het ene ogenblik in grote spanning brachten, maar even later de lach in de zaal deden opklate- ren. Het werd door „O.C.H." op een buitengewoon loffelijke wijze op de planken gebracht, waarvoor de spelers dan ook telkens een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. De rol van Hans Sluizer, de inter nist, die getrouwd is met een vrouw, die in het verleden een verhouding heeft gehad met een bandleider en door deze gechanteerd wordt, werd door de heer L. Meinsma uitstekend vertolkt. Hetzelfde kan gezegd worden van de "heer J. Konijnenburg als de bandleider Charles Durand, en van Regina, de vrouw van Sluyzer (mevr. Meinsma- Kooy), die de hulp inroept van haar vriend Emiel de Wilde, de heer J. Oos terkamp. Diens geestige opmerkingen en zijn verloving met de assistente van de internist Mia Hagen (mej. R. Keve- lam) brachten dikwijls vrolijke momen ten. Zeer dramatische openblikken ont stonden na het 2e tafereel van het 2e bedrijf en in het 3e bedrijf, toen de zoon van Regina, Freddy van Hoogland (de heer J. Holterman) op het toneel verscheen en zijn moeder op de rand van zelfmoord bracht. Hans Sluizer sloot vriendschap met de zoon van zijn vrouw en ook met deze komt alles aan het slot van het stuk terecht, als zij eindelijk haar zwijgen verbreekt. Maar het wordt niet wat men noemt een „happy ending". Charles Durand, die Regina zelfs in dronkenschap nog kwam bezoeken in het huis' van haar man, kwam na dit bezoek onder een tram en verongelukte, door niemand betreurd. De rol vanoma Sluizer werd door mevr. Nijenrees-Jonker en van Bets de huishoudster door mej. H. Stegeman keurig vertolkt. Een verloting met bijzonder mooie hoofdprijzen, een wevenit japon, een mand met levensmiddelen en o.a. een ontbijtlaken, vormde het slot van deze geslaagde avond. De verlichting werd verzorgd door de heer J. van Bruggen en de grime ring was bij de heer Joh. van Geen huizen weer in goede handen. De heer Oosterkamp bracht namens „O.C.H." nog dank aan de familie Haverslag voor het beschikbaar stellen van het meubilair voor het toneel. In verband met deze succesvolle uit voering zal „O.C.H." het stuk opnieuw opvoeren op zaterdag 15 nov. a.s. in Amicitia, waarvoor thans reeds kaarten aan de bekende adressen verkrijgbaar zijn. WAARNEMING NOTARISKANTOOR. Onze oud-plaatsgenoot, de heer H. J. Holterman J.Gzn., candidaat-notaris te Amsterdam, is belast met de waarneming van het notariskantoor van wijlen Mr. G. J. H. Kuyk, notaris te Geldermalsen. VOORGOED VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1958 G. J. Tuitert, Neerdorp 47, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. G. BELDMAN EERSTE IN DE WIJK De leden van de „Bergruiters" die woensdag (Dankdag) deelnamen aan de door de landelijke rijvereniging „Veri- bus Unitus" te De Wijk (Dr.) georgani seerde cross country, waarin resp. in de zware en lichte cross 45 en 46 combina ties uitkwamen, hebben mooie successen behaald. In de „Lichte cross" werd G. Beldman met „Cyclamen" in de tijd van 2 min. 40.6 sec. eerste en hij bleef hierdoor in het bezit van de fraaie wisselbeker. 2 J. v. d. Wetering, Meppel, 2 min. 52 sec.; 3 Mej. Gomarus, Meppel, 2 min. 52.8 sec.; 4 H. van Bezoen, De Wijk, 2 min. 53.2 sec.; 5 E. Kreuze, Meppel, 2 min. 55.3 sec. Zware cross: 1 R. Werners, Meppel, 3 min. 6.8 sec.; 4 H. Schoneveld, 3 min. 30 sec.; 5 J. Beld man, 3 min. 31.6 sec.; 10 J. Jansen, 3 min. 38.6 sec.; 15 Joh. Bronsvoort, 3 min. 54.8 sec.; 16 W .Aaltink, 3 min. 59 sec.; 17 M. Bolink, 4 min. 2 sec.; 23 Jhr. van Coe verden, 4 min. 21.2 sec. In de koude nacht van de 19e februari 1920 was er blijdschap in het huis van de familie Tod, te St. Vital in de Canadese provincie Manitoba. Er was een twee ling geboren. Twee jongens waren het: de ene heette Robert Ernest, de andere Richard Douglas. Op een warme zomerdag, drie en twintig jaar later, heerste er rouw in dezelfde woning, om de dood van Robert Ernest en Richard Douglas. Zij waren gelijk geboren; zij waren gelijk gesneuveld. En tussen dit alpha en omega ligt de geschiedenis van twee mensen levens Robert en Richard groeiden op als échte tweelingen. Waar de één was, was ook de ander. Zo ging het in hun kleutertijd. Zo was het in hun schooljaren. Zo was het ook. toen in 1939 de oorlog uitbrak, die de vlam der vrijheid in Europa steeds verder zou doven. In het huis van de familie Tod werden de berichten besproken. Robert en Richai'd hoorden en lazen over al die landen die ver weg, in het oude werelddeel onder de voet wei-den gelopen. Beide dachten zij na en, zoals altijd was geschied, gebeurde het ook nu; toen zij over hun plannen spraken, namen die twee één-en-hetzelfde besluit: zij zouden het veilige Canada verlaten om hun bijdrage te leveren teneinde de onderdrukte volkeren van Eui-opa de vrijheid te her geven. „Ja!", zei Richard tot Robert. „Doen!", was Robert's antwoord aan Richard. De onaf scheidelijken namen gezamenlijk dienst bij de Canadese luchtmacht. Samen maakten zij een jaar training door in Canada. Samen stapten zij in januari 1941 over de loopplank van het schip, dat hen zou brengen naar Engeland. Hoe innig hun beider levens met elkaar waren vei-bonden, blijkt wel uit de koele cijfers van de militaire administratie. Het regiments nummer van Richard was R91741, dat van zijn broer R91742. In Engeland werd hun opleiding voltooid en toen brak het uur aan, waarop zij zouden worden geschei den. Elk van hen ztau worden ingedeeld bij de be manning van een ander vliegtuig. Het was een on draaglijke gedachte uit elkander te moeten gaan. Sa men hadden zij steeds geleefd, samen wilden zij ook de gevaren van de oorlog onder ogen zien. Zij vroegen en verkregen speciale toestemming van het commando der Canadese luchtmacht om bij dezelfde vliegtuigbe manning te worden ingedeeld. Weer beleefden zij alles samen: de angst op hun vluchten boven vijandelijk gebied; een noodlanding in april 1943. Tot die zomernacht van 22 juni 1943 kwam. Boven het IJsselmeer werd het vliegtuig van de tweeling neergeschoten. En wat het leven nooit was gelukt, gelukte de dood. Richard en Robert werden gescheiden. De ene werd begraven in Andijk, de ander in Medemblik. Twee plaatsen, waarvan Moeder Tod in Canada nog nooit had gehoord. Maar zij, die de wensen van haar tweeling zo goed had gekend, wist |s| ook hun laatste verlangen. Daarom werd op haar ver zoek het stoffelijk overschot van Richard na de oorlog overgebracht naar Medemblik, waar het werd her- begraven naast het lichaam van Robert. Richax'd en Robert Tod zijn twee van de meer dan 30.000 geallieerde militairen, die in ons land ter aarde werden besteld. Zij allen kwamen van ver om ons de vrijheid te brengen. Deze vrijheid kwam, omdat zij hun leven gaven. Maar ver weg, in Canada en Enge- land, in Nieuw Zeeland en Zuid Afrika, in Amerika en Australië, bleven zij achter, de eenzame vaders en m moedex's, de vrouwen en kinderen, met hun schrijnend verdriet ende wens om eens te mogen staan bij {m dat graf in het verre Nederland. gi „Maar dit kan tóch nooit", dachten zij. Want hoe jü zouden zij ooit het geld bijeen kunnen brengen voor de tocht naar het land, waarvan zij zelfs de taal niet eens verstonden? gi „En tóch kan dit wel!" zei het Nederlandse volk. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd opgericht en houdt elk jaar de Klaprooscollecte. Uit de op- brengst hiervan zijn reeds vele duizenden vaders en moeders, vrouwen en kinderen in ons land geweest. =sj Zij waren de gast van het Nederlandse volk, dat be- §g vrijd werd door de dood van hen, wier graf zij moch- ten bezoeken- Vele duizenden zijn zo geweest. Maar vele tiendui- |i§ zenden wachten tot ook zij kunnen komen. Zij wach- tenop ons. Op ónze gift aan de Klaprooscollecte, die in de week van 8 tot 15 november weer wordt ge houden en op die paar uur van onze vrije tijd om te collecteren voor de vervulling van hun liefste wens. nn ONTROERENDE DANK. De brieven, die het Nedeidands Ooiiogsgraven Co- mité ontvangt, zijn één machtig monument van ont- roerende dank. Maar deze mensen, de nabestaanden die eigenlijk maar zo weinig kunnen missen, willen -== tóch graag iets terugdoen. Daarom zijn dit jaar ver- schillende groepen Nedei'landse nabestaanden, wier familieleden tijdens de oorlog in Engeland werden be- gx-aven, hun gast geweest. Eix daarom zullen na de aanstaande Klaprooscollecte weer 22 collectanten (door het lot aan te wijzen) worden uitgenodigd om naar §|j§ Engeland te komen en daar de gast te zijn van die dankbare mensen. De reis en het verblijf zijn geheel gg gratis. Uit dank voor wat Nederland op Klaproosdag ijs doetHH FREEK VAN DER MEER. 5 In „Amicitia" gaven de zangvereniging „Holtens Gemengd Koor" en de kinder koren A. en B woensdagavond onder lei ding van de heer J. K. Warmink uit Goor hun jaarlijkse uitvoering, waarop bezoe kers (helaas was de belangsteling minder dan voorgaande jaren) en koren met vol doening mogen terugzien. Gezien de te kleine bezetting van bas en tenorpartijen, komt zeker een bijzon der woord van loftoe aan de dirigent on der wiens bezielende leiding een mooi programma werd uitgevoerd. Er i's onge twijfeld moed voor nodig om met een dil- litanten koor van pl.m. 25 leden het Pel grimskoor uit „Tannhauser" van Richard Wagner en „Nun ffeut euch, lieben Chris- tengemeinde" van Huge Distier in studie te nemen. Beide werken mogen tot de „middelzware" gerekend worden. Er kleefden aan de zang wel enkele kleine foutjes, doch aan het geheel heeft dit niet de minste afbreuk gedaan. Koor en dirigent hebben hun best ge daan en slaagden er in de liefhebbers van de zangkunst tevreden te stellen. Afwisselend programma Het programma dat deze avond werd gebracht mag zonder meer afwisselend worden genoemd. De kinderkoren open den met „Pak al je zorgen in je plunje- zak" waarna het grote koor en de kin derkoren „Sanctus" (5 stemmige canon) van Clemens non Papa, ten gehore brach ten. De kinderkoren zogen verder nog Avondliedje, mijn Holland, Kerkklokje, Aanpakken, het Fluitketeltje, De tante en oom in Laren en Waarom moet de haan het eerst van stok. In dit laatste num mertje traden Ria van Beek en Tonnie Jansen als solisten op. Buitengewoon leuk was ook het operette zangspel „Het Keu kenprinsesje" waarbij Dina Maats als prinsesje fungeerde en Gerda Vosman, op de piano begeleid door de heer Warmink, haar al zingend het recept gaf, voor het bakken van 'n omelet, welke werd aan geboden aan mevr. Warmink. Een gul applaus kreeg ook het vijftal Hannie Achterkamp, Ankje Bolink, Ton nie Jansen, Willy Lensink en Annetje Fuit voor het vrolijke wijsje, dat ze in 't Frans zongen. „HGK" zong buiten de beide reeds ge noemde liederen nog „Minnelied" van W. A. Mozart, „Sanctus" en „Die forelle", beiden van F. Schubert. Het haasken (in een bewerking van Theo Luisterberg), de Postkoets van Jos Clebèr en Wandel- lust van Carl Zöllner. Opera „Philomena" Na de pauze werd door 9 leden van het koor de komische opera „Philomena" of „Een koninkrijk om een beer" opgevoerd. De koning (C. Sprokkereef) een mach tig en wijs man was gezegend met een dochter Philomena (mevr. Fransen), die alle inspanningen van de Koningin (mevr. Sprokkereef) ten spijt nog steeds niet was gehuwd en de beminde van de Prinses, de berooide ridder Habakuk (A. Schup- pert) kon in de ogen van Pa geen gena de vinden. Op voorstel van de Grootvi zier (J. Wegstapel) laat de koning door 't land omroepen, dat hij, die des Konings beer weet te verslaan, waardig zal wor den bevonden de Prinses te huwen en de koningskroon te dragen. In het 2e bedrijf bindt eerst ridder Ha bakuk de strijd aan met de beer en hij moet na een fel gevecht het loodje leg gen. Hierna volgt het duel tussen de beer en „IJzeren Hein" (D. Aaftink). De laat ste maakt handig gebruik van de vei-- moeidheid van bruintje en treed als glo rieus overwinnaar uit de strijd. In het 3e bedrijf nadert het drama zijn hoogtepunt als Habakuk, hersteld van zijn verwondingen, heimelijk de slottuin van Philomena binnensluipt om haar te verlossen van haar valse echtgenoot. Hij schaakt haar, doch als de wreken de ongerechtigheid verschijnt de ver toornde IJzeren Hein. Habakuk daagt hem uit tot een duel op de sabel, waarin ech ter Philomena, zich tussen de strijdenden werpend, wordt gedood. De ridders, door het leed geknakt, smeken elkaar, elkaar te doorsteken en „stervend zijgen zij aan weerszijden van hun geliefde neer om even later weer op te staan en met de anderen met een min zame buiging te danken voor het dave rende applaus dat werd gebracht. Dankwoord De vooi'zitter van HGK, de heer D. Aaf tink dankte in een kort slotwoord de di rigent de heer Warmink, die in het afge lopen jaar HGK en de kinderkoren weer op eminente wijze leidde. Hij bood de heer Warmink een roker tje aan, terwijl mevr. Warmink een doos bonbons werd geoffreerd. Mej. W. H. Vrieze kreeg naast hartelijke woorden van dank voor verleende assistentie bij de repetities van de kinderkoren een en veloppe met inhoud. Met een verloting en een gezellig bal werd de avond beslo ten. VOOR HET ROOBE KRUIS. Na de bekendmaking van de opbrengst van de Roode Kruis-collecte eind okto ber zijn er nog tal van bijdragen .binnen gedruppeld, zodat thans de prachtige eindstand is bereikt van f 845.69, waar voor het bestuur alle gevers hartelijk dank zegt. AANSTELLING EN BEVORDERING BIJ DE BRANDWEER. Door het gemeentebestuur zijn bij de brandweer aangesteld tot adsp. brand wacht de heren W. J. Eshuis, A. J. Gold- steinstraat 27, en J. E. Pinkert, Dijker- hoek 62b. De volgende vrijwilligers zijn bevor derd de heer H. Brands van brandwacht 2e klas tot hoofdbrandwacht; van brandwacht 2e klas tot 'brandwacht le klas de heren G. T. Jansen, G. J. Klein Nagelvoort en D. J. Pekkeriet, en van asp. brandwacht tot brandwacht 2e klas de heren J. Lammers, G. Linde en W. van Diepen. Zulks o.a. wegens door deze brandweerlieden behaalde diploma's. Dropping op de Holierberg In het kader van de T. en D. Veilig- heidsweek, welke door de Blikembal- lage-fabrieken Thomassen en Drijver N.V. te Deventer georganiseerd wordt en die maandag begonnen is, had j.l. woensdagavond een dropping plaats. Pl.m. 150 leden van het fabrieksper- soneel, zowel dames als heren,' werden te pl.m. 7 uur in een drietal geblin deerde autobussen buiten Deventer ge voerd en omstreeks 8 uur zoals later bleek in de bossen op de Holterberg gedropt. Als bij een oriënterings-wan- deltocht moesten de deelnemers toen trachten de finish te bereiken, welke door verschillende aanwijzingen op de route was aangegeven. Dat eindpunt was in hotel Holter man, waar weldra een zeer gezellige drukte heerste en kreten van herken ning klonken, telkens als weer een aan tal wandelaars binnenkwamen om hun startbewijzen in te leveren. Daar was nog" al enige tijd mee gemoeid, want niet alle deelnemers en deelneemsters hadden even vlug de omgeving her kend of zich althans direct voldoende georiënteerd om de weg naar het dorp Holten te vinden. Ondertussen werd de tijd op prettige wijze doorgebracht en was zelfs de grijze bisschop uit Spanje in het hotel gearriveei-d om het gezelschap met zijn aanwezigheid enige luister bij te zet ten. Ook een als aap vermomd wezen ging er rond en verwekte grote hila riteit. Toen alle deelnemers binnen waren werden door de bedrijfsdirecteur, de heer Ch. F. Herder, bijgestaan door Sinterklaas cn een staf van helpers, de prijzen uitgereikt, bestaande uit taai ten, gelderse rookworsten en andere ge bruiksartikelen. De uitslag luidde als volgt: 1 Mej. M. Brouwer en verloofde, 20 strafp.; 2 A. Koster en J. Bakker, 28 strafp.; 3 P. Evers en verloofde, 28 strafp.; 4 G. H. Udink en G. J. Broekhuis, 33 strafp.; 5 H. Grolleman en J. Luchtenberg, 35 strafp.; 6 H. Schneider en A. H. Kers, 46 strafp.; 7 T. van den Noort en M. Oosterveld, 51 strafp.; 8 de heer en mevr. Esman, 53 strafp.; 9 de heer en mevr. H. Bekendam, 53 strafp.; 10 R. van Wij he en J. Best, 53 strafp.; 11 H. Hulsebos en Biemolt, 54 strafp.; 12 de heer en mevr. Van den Noort, 56 strafp.; 13 W. Berends en Knevel, 56 strafp.; 14 Gebr. Nikkels, 57 strafp.; 15 A. Rass en comp., 60 strafp.; 16 Bos veld en Leemkuil, 60 strafp.; 17 dames Smale en F. ter Velde, 60 strafp.; 18 mej. Pander en verloofde, 61 strafp.; 19 De Vries en Roefsema, 61 strafp.; 20 Heidenrij en comp., 61 strafp.; 21 I. H. Veenstra en J. Leonard, 64 strafp.; 22 mej. Brons en verloofde, 69 strafp. Alle prijswinnaars waren te Deven ter woonachtig. De heer A. Koster kreeg als poedel- prijs met 182 strafpunten een taart, ter-wijl aan de organisator van deze dropping, de heer M. H. Dijkgraaf, een cadeau werd aangeboden. Men kon op een geslaagd evenement terugzien. ADVERTEREN IS DE BESTE GELDBELEGGING

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2