Uit het plaatselijk parlement Buldgene^ing JL Bindingsavond Bescherming Bevolking Ws*ijf Kots en Pijra -We.9--g.gL. BAMP0 AGENDA BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN No. 42. Jaargang 10. ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.35 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon K 5483 - 234 Adv.-prijs: 115 mm. (a contant) 2.Iedere mm. meer 0.07 Gemeente gaat postkantoor bou wen. - Dokter Nagelhout schenkt schilderijen met historische dorps plekjes. Espelo zonder straat verlichting door baldadigheid der jeugd. Er zal in Holten een nieuw postkantoor moeten komen, heeft de burgemeester in de donderdagavond gehouden raadsver gadering medegedeeld. Het perceel, waar in thans de post- en telefoondienst is on dergebracht, is eigendom van de heer J. H. Assink, die de PTT-dienst op 1 okto ber j.l. met pensioen heeft verlaten en die niet bereid is het kantoor beschikbaar te blijven stellen. Nu kan men iemand be noemen, die zelf voor een kantoor zorgt de animo daarvoor is niet groot maar men kan ook de gemeente verzoe ken een postkantoor te bouwen, aldus heeft het hoofd van 't postdistrict Zwol le, de heer Jeurgens, verklaard. Burgemeester en Wethouders voelen er niets voor om het kantoor te binden aan de kantoorhouder, aldus de raads voorzitter, want dan zou de plaats waar dit komt te staan steeds kunnen wisselen. Zij voelen veel meer voor de bouw door de gemeente, maar willen gaarne de zienswijze van de raad vernemen. Het liefst zou men willen bouwen aan de Rijkstraverse, in de Dorpsstraat of de Oranjestraat, maar die mogelijkheid moet wel uitgesloten worden geacht, om dat daar geen geschikt bouwterrein aan wezig is en zeker geen parkeerruimte. Het college heeft nu gedacht aan de Gaardenstraat en wil bouwterrein be schikbaar stellen naast de plaats, waar het wijkgebouw van het Groene Kruis zal verrijzen. De raad voelde het meest voor het standpunt van het dagelijks bestuur, dat de gemeente zelf het kantoor moet bou- wen, maar verschillende leden betreurden het, dat dit niet aan de hoofdstraat kan geschieden. Als andere plaatsen werden nog genoemd de Smidsbelt en de hoek van de Kerkstraat en de Larenseweg, maar hiertegen bestaan nog al beden kingen en bovendien heeft de P.T.T. er geen kosten voor over, dat op een meer centrale plaats gebouwd wordfS^De in gezetenen weten het kantoor spoedig te vinden en de vreemdelingen komen met een in contact met de dorpenaren als zij er naar moeten vragen, aldus rede neert men bij de P.T.T. Nadat de burgemeester geconstateerd had, dat de raad het in principe met het standpunt van het dagelijks bestuur eens is, werd besloten de beslissing omtrent de plaats waar gebouwd zal worden tot een volgende vergadering uit te stellen. De raad was niet voltallig. De heer Klein Velderman was wegens ziekte af wezig. De voorzitter sprak de beste wen sen uit voor zijn spoedig herstel. Een verzoek van de heer Kaan om de hem opgelegde bijdrage voor aanslui ting van zijn perceel aan het electr. licht te verminderen, werd na enige discussie, op advies van de lichtcommissie, afge wezen. SCHENKING. De burgemeester deelde vervolgens mede, dat dokter Nagelhout de gemeen te een schilderij geschonken heeft van de Boschkamp in haar oorspronkelijke toestand van de Belgische schilder Sla- bink en een aquarel van de Tuinstraat, vervaardigd door de Monagask Clerissi, aan de gemeente in bruikleen heeft af gestaan. Op zijn voorstel besloot de raad deze schilderijen onder betuiging van zijn grote dankbaarheid, te aanvaarden. Stroken grond langs de Dorpsstraat en de Oranjestraat in de vorm van trottoir werden om niet aanvaard van de heren H. J. Beltman en H. Stukker. GRONDAANKOPEN. Van de heer J. M. Metzger werd een stukje grond aangekocht in de Holter berg groot 75 m2 voor f 152.voor de bouw van een transformatorhuisje om de netspanning aldaar te verbeteren. Van de heer E. D. Stam werd een bouwterrein aangekocht aan de Oude Diepenveenseweg groot 1041 m. voor de som van f 4245.65, terwijl aan de Chr. Kleuterschoolvereniging een bouwter rein aan de Schoolstraat zal worden over gedragen ter groote van 1558 m2 voor de som van f 14.022.welk bedrag door drie taxateurs is vastgesteld. PETERS WATERLEIDING. De burgemeester deelde mede, dat van het Waterschap „De Schipbeek" hele maal onverwacht een brief is ontvangen, dat de gemeente niet heeft voldaan aan haar verplichting om vóór 1 oktober '58 een begin te maken met het uitdiepen van de Peterswaterleiding, zoals haar ''destijds is medegedeeld en dat dit nu op haar kosten vanwege het Waterschap zal geschieden. Het werk is inmiddels aanbesteed en zal f 51.000.kosten. De verantwoorde lijkheid voor het werk berust geheel bij het waterschap. De aangelanden zullen bij eventuele klachten dan ook naar de Watergraaf verwezen worden. De totale kosten ad f 65.000.zullen 20 jaar met een bedrag van f 2800.per jaar op de begroting drukken. De heer Teeselink voorziet nog wel moeilijkheden, omdat sommige grond eigenaren veel uitkomend zand op hun landerijen zullen krijgen. Nu de zuiveringsinstallatie gereed is drong hij aan op het schoonmaken van de sloot langs de Larenseweg van Hol terman tot het Dorp. Zodra daarvoor de tijd gevonden kan worden zal dat geschieden deelde Wet houder Veneklaas Slots mede. VERBETERING NETSPANNING. Verder deelde de burgemeester mede, dat de Lichtcommisie zich langdurig heeft beraden over de verbetering van de netspanning voor de eiectriciteitsvoor- ziening van de Holterberg en het Hol- terbroek, waarover in vorige vergade ringen is gesproken. Dit gedoogt geen uitstel. De kosten zullen f 40.000.-— be dragen om door de bouw van transfor matorhuisjes enz. hierin te voorzien. Eerst zal echter de Borkeld van elec- trieiteit worden voorzien, deelde de raads voorzitter op vragen van enkele leden mede. Als dat werk gereed is dan is de gehele gemeente aangesloten en dat is zeker een feest waard. De desbetreffende begrotingswijzigin gen werden door de raad z.h.s. aan vaard. VERKEERSVEILIGHEID. De algemene politieverordening werd vervolgens aangevuld met een artikel dat de eigenaar van bomen, beplantingen, een vrijstaande muur, een hek of een schutting, welke nabij een vereniging van wegen of een bocht in de weg, het vrije zicht op de weg belemmeren, verplicht, indien de vrijheid of de veiligheid van 't verkeer zulks vordert, deze obstakels na aanschrijving van burgémeester en wet houders binnen den in die aanschrijving te bepalen tijd te verwijderen. Er werden reeds verschillende punten genoemd, waarop deze bepaling toege past zou moeten worden. De heer Soer zou ook de plek bij de viaduct hieronder willen laten vallen, doch waar dit de schoonheid van het dorp betreft, zal de verbetering daarvan niet door een bepaling kunnen worden afgedwongen, verklaarde de burgemees ter. De Raad benoemde met algemene stem men tot leidster der openbare kleuter school Mej. M. A. Maat te Enschede. Als hoofdleidster zal voorlopig optreden, wegens het binnenkort openvallen van deze betrekking, Mej. H. Kampman, thans als leidster aan de school ver bonden. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Soer of niet een poging kan worden gedaan nog een aantal woningen toegewezen te krijgen. De Voorzitter zegde toe zulks te onder zoeken. De heer Brands informeerde of er ook een termijn gesteld is voor de aanleg van de straten in het Gaardenplan. Het gaat daar niet zo vlot en hij is bang, dat hier van nadelen zijn te verwachten bij de bouw van het Groene Kruisgebouw. BALDADIGHEID. De heer Rietberg wees op de straat verlichting in Espelo. De Voorzitter deelde mede, dat deze verlichting waarover destijds de ge hele buurtschap heeft vergaderd door baldadige jongelui wordt vernield. B. en W. zijn niet van plan na elke zondag avond f 25.neer te tellen voor herstel van ballon of armatuur. Het zijn geen kinderen meer die dit doen en deze jon gelui moeten maar eerst eens tot andere gedachten komen, als de buurtbewoners prijs stellen op een verlichting bij de Vale Mars. Met besehermingskappen is dit euvel niet tegen te gaan, deelde de voorzitter mede. Huidzuiverheid -Huidgezondheid Houdt ds winter ui! handen en vooien. Evenals vorige jaren werd maandag avond 13 oktober weer de bindingsavond gehouden, voor de leden van de BB, brandweerlieden en genodigden uit onze gemeente. Deze avond werd gehouden, te samen met de Rijssense BB, in het parkgebouw aldaar. De bijeenkomst werd- geopend door de Kringvoorzitter van Overijssel 5, burge meester Landweer van Rijssen, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder zijn ambtgenoot van Holten. In zijn openingswoord wees hij op het grote nut van deze bindingsavond, want na de oefenavonden is het ook eens nodig dat men zich kan ontspannen. Hierna hield het Kringhoofd de heer P. H. van Dijken een korte inleiding, hij wees op het tekort van het aantal nood- wachters in onze kring, hij spoorde de aanwezigen aan, ieder één noodwachter te werven, zodat men over enkele maan den aan het vereiste aantal is. Daarna werd de verdere avond ver- zox-gd door het Cabaretgezelschap van de BB uit Enschede. Dit gezelschap dat vooral uit jeugdige personen bestaat, wist met muziek, zang dans, en declamatie de aanwezigen van het begin tot het einde uitstekend te amu seren. Zonder de andere spelers te kort te wil len doen, mogen wij toch even de bijzon dere talenten van het balletdanseresje en de tenorzanger noemen, hun optreden werd steeds met een daverend applaus beloond. Aan het einde van de avond dankte het Hoofd Zelfbescherming van Rijssen het Cabaretgezelschap zeer hartelijk voor de goed verzorgde avond. De jongste medewerkers werden ver- BEROEPSTONEEL IN „AMICITIA" Het „Noordelijk Toneel", een gezel schap van jonge beroepsspelers, zal op zaterdag 25 oktober a.s., op uitnodiging van de Holtense Bestuurdersbond, in „Amicitia" een toneelvoorstelling komen geven, waarbij opgevoerd zal worden 't blijspel „Willy's Vrouw", een stuk, dat in ons land bekend is onder de filmtitel: „De Kribbebijter". Het is een amusante geschiedenis, waarbij ieder zich koste lijk kan amuseren en welke zolang de voorraad toegangsbewijzen strekt ook toegankelijk is voor niet-leden van het NVV. Deze kaartverkoop begint woens dag in hotel Holterman. Verwezen wordt naar de aankondiging in dit nummer. rast met een cadeautje, en het gezelschap kreeg voor de terugreis naar Enschede 'n groot pakket met versnaperingen aange boden. Vol lof over deze prachtige ontspan ningsavond keerden de bezoekers uit ons Dorp in een tweetal extra bussen van de OAD om ongeveer twaalf uur terug. TONEELAVONDEN BUURTVEREEN. „SCHOOLKRING BÏJKERHOEK" .Voor de tweede maal in dit jaar heeft de buurtvereniging „Schoolkring Dijker- hoek" toneelavonden georganiseerd, dit maal als opening van het winterseizoen. Twee avonden was de zaal van café ,,'t Bonte Paard" geheel bezet en heb ben de aanwezigen zich geamuseerd met liet spel van enkele jongeren uit Dij- kerhóelt, die „Zwarte Kunst op de Dage raad" voor het voetlicht brachten. Dit blijspel viel zeer in de smaak en het clubje oogstte dan ook veel succes met deze opvoering. Wij zouden anderen zeker tekort doen door hier enkele spelers in het bi- zonder te noemen. De medespelenden: Marietje Paalman, Marietje Bieleman, Hanneke Sluiter, Diki Scheperman, Di- ni Pinkert, zowel als Bertus Veneklaas, Henk Reilink, Egbert Haverslag en Jan Sluiter hebben ieder voor zich hun rol zeer goed gespeeld. Ook de grimering van de lieer Joh. van Geenhuizen was goed verzorgd. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer J. W. Witmer, er op, dat het tegenwoordig door cursussen enz. zo moeilijk is de jongelui bij elkaar te krij gen op één avond. Desniettemin hoopte hij, dat men het volgend jaar weer zou kunnen spelen. Na afloop dankte de heer H. Kers de spelers en de leiding voor de opofferin gen, die zij zich getroost hadden om deze avond te doen slagen. Hij overhandigde hen daarbij een stoffelijk blijk van waar dering. Voor diegenen, die naarnaast medewerkten aan het welslagen van de ze toneeluitvoeringen, is hier wel een woord van dank op zijn plaats. Het waren al met al twee gezellige avonden. Langzamerhand is het traditie geworden, dat men in Dijkerhoek met eigen krachten en toneeluitvoering ver zorgt en dat hiervoor van de zijde van de spelers veel animo bestaat, blijkt wel uit het feit. dat velen reeds weer hun medewerking voor de volgende keer hebben toegezegd. Het moge een aan sporing, zijn voor anderen het ook eens te proberen. De heer Kers heeft het in zijn dank woord zeer duidelijk gezegd: „dit werk is belangrijk voor de persoonlijkheids vorming van de jonge mens". HOOFDPRIJS VAN DE ZWITSAL-WEDSTRIJD VIEL IN DALFSEN EN HOLTEN Onze plaatsgenoot, de heer H. C. van Leeuwen, drogist en fotograaf in de Sta tionsstraat, werd donderdagavond aan genaam verrast door een bezoek van de directie en de vertegenwoordiger van de N.V. Zwitsali'abrieken te Apeldoorn, die hem een televisietoestel kwamen aan bieden. Dit toestel bleek maar imitatie te zijn, maar het ging vergezeld van een enveloppe met f 1000,- in contanten, welke de heer Van Leeuwen werd aan geboden, omdat een klant van hem de hoofdprijs gewonnen had in de onlangs gehouden Zwitsal-wedstrijd, waarbij 'n rebus moest worden opgelost en een slagzin moest worden samengesteld. Die klant waswie onze krant de laatste jaren goed gelezen heeft, raadt het gemakkelijkonze oud plaatsgenoot, de heer Herman Koopman, thans onderwijzer te Dalfsen, die door zijn goede oplossing een auto gewonnen had. Inplaats van de auto mocht hij ech ter f 5000,- in contanten accepteren, een meevallertje, waarmede wij hem van harte feliciteren. Dat de heer Van Leeuwen bij deze sympathieke geste even perplex stond, laat zich gemakkelijk denken. Er werd gefilmd en het onderhoud werd op de band vastgelegd,, terwijl ook de moeder van de lieer Koopman en zijn familiele den nog even kwamen luisteren naar de opname, die in Dalfsen gemaakt was. Ook de heer Van Leeuwen gaarne on ze hartelijke gelukwensen met dit gene reus gebaar van de Zwitsal. piillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljli! 1 ACCOUNTANTSKANTOOR POUW 1 Enterstraat 33 Rrjssen Tel. 2737 jg H behartigtj§ BOEKHOUDINGEN Ilil!l!ilil!ill!llllli!lillll!llll!lllllllllllilllll[!:illl!lllllllllll!llll!llllillllliil!il!!lllllllllll Nauwere samenwerking V VV's Overijsselse Henvelrug De Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Ommen is toegetreden tot de Con tact-commissie „De Overijsselse Heuvel rug", welke voor deze aansluiting ge vormd werd door de V.V.V.'s te Hei- lendoom, Holten, Nijverüal en Rijssen. De Vierhoek is na een Vijfhoek gewor den, en daarmede is weer een belangrijke stap gezet op de weg ter bevordering van het toerisme in dit zo bijzonder met natuurschoon bedeelde gebied van Cen traal Overijssel. Door dit besluit van de Ommense V.V.V. is de propaganda voor de streek, die niet alleen uit geografisch, maar ook uit recreatief oogpunt tot één gebied behoort, onder dezelfde noemer gebracht. De Overijsselse Heuvelrug, door enthou siaste V.V.V.'ers uit meer dan één oog punt dikwijls „het land der Gouden Ber gen" genoemd, kon niet, zoals dit aan vankelijk in de bedoeling lag op het uit te geven foldermateriaal, bij de grens van de gemeente Hellendoorn ophouden, dat heeft men zich vanaf de oprichting van deze contact-commissie al wel reeds gerealiseerd. Maar de nog maar betrek kelijk kort bestaande commissie wilde niet te veel hooi tegelijk op de vork ne men en bovendien maakt Ommen deel uit van de contact-commissie „De Vecht streek", welke men moeilijk van haar belangrijkste schakel kon beroven. Dit is echter, zoals nu is komen vast te staan, ook niet nodig gebleken. Ommen blijft onder dezelfde omstandigheden deel uitmaken van „De Vechtstreek". In verband met van verschillende zij den op haar uitgeoefende aandrang heeft de C.C. „De Overijsselse Heuvelrug" kort geleden informatieve besprekingen gevoerd met de V.V.V. te Ommen en deze hebben er toe geleid, dat men daar besloten heeft tot deze contact-commis sie toe te treden. Het besluit tot toetreding werd door de voorzitter der Ommense V.V.V., de heer J. Hurink, in de in het afgelopen weekend in hotel „De Zon" te Ommen gehouden vergadering van de Overijsselse Heuvelrug, waarin behalve een groot aantal afgevaardigden van de samenwer kende V.V.V.'s, ook de directeur van de Provinciale Overijsselse V.V.V., de heer J. A. Veldman uit Zwolle, aanwezig was, bekend gemaakt. Ommen wil de financiële consequenties van dit samengaan op zich nemen, zo deelde de heer Hurink mede, en is voor een regelmatig overleg omtrent "alle za ken, welke het vreemdelingenverkeer be treffen, hetgeen, zoals de voorzitter van „De Heuvelrug", de heer G. Kappert uit Rijssen, mededeelde, ook de bedoeling is. Deze heeft zijn vreugde uitgesproken over het toetreden van de V.V.V. „Om men" en haar in het nieuwe verband wel kom geheten. Met deze toetreding is een bestaande lacune voor de behartiging van de toeristische belangen in dit ge bied aangevuld. Men heeft in deze vergadering direct spijkers met koppen geslagen en ter stond maatregelen getroffen voor de Maandag 13 t.m. zaterdag 18 okt.: Col lecte Dierenbescherming. Zaterdag 18 okt., 8 uur: Gezellig bal in Hotel G. Müller. Zaterdag 18 okt. t.m. 5 dec.: Potstoten in café Maats. Zondag 19 oktober, n.m. 2 uur: Puzzle- rit bij Visser, Okkenbroek. Maandag 20 okt., 8 uur: Forumavond in het kader van de interkerkelijke ge- zinsweek onder leiding der plaatselijke predikanten in Irene. Maandag 20 okt., 8 uur: Ledenvergade ring Holtense Handelsvereniging in Hotel Vosman. Dinsdag 21 okt., 8 uur: Contact-avond Spreken in het openbaar, in Hotel Holterman (zie adv.). Woensdag 22 okt., 11 uur: Eindveiling woonhuis door notaris Pluimers in ho tel Holterman (zie adv.). Woensdag 22 okt., 7.30 uur: Zendings gemeente-avond in de school te Es pelo, waar Ds. Dijkhuis spreekt (met filmstrook over „Zending in een an dere wereld"). Woensdag 22 okt., 8 uur. Ledenverga dering Onderling Boerenverzekerings- fonds in café „De Waag". Donderdag 23 okt., 8 uur: Filmavond Pro Juventute in Irene (zie adv.). Donderdag 23 oüt., 7.30 uur: Zendings gemeente-avond in gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek, waar Ds. Dijkhuis spreekt (met filmstrook) over: „Ker ken in een wereld waar de revolutie woedt". Donderdagavond 23 okt., 8 uur in Irene: Herv. Vrouwenver. Pro Juventute- avond. Vrijdag 24 okt., 7.30 uur: Zendings gemeente-avond in het gebouw Irene te Holten, waar Ds. Dijkhuis spreekt (met filmstrook) over: „Christenen op Java nu". Zaterdag 25 okt., 8 uur: Toneeluitvoe ring door „Het Noordelijk Toneel" met het blijspel „Willy's Vrouw" in Amicitia (zie adv.). Maandag 27 okt.Samenkomst Jonge Kerk in Irene. Dinsdag 28 okt., 7.30 uur: Lezing voor de O.L.M.-afd., C.B.T.B.-afd. en Be drijfsvereniging in zaal Vosman over: „Varkenshouderij" door de heer F. W. J. Swarl, verbonden aan het Instituut voor moderne veevoeding „De Schot horst". Woensdag 29 okt., 7.30 uur: Forum avond „Jong Holten" en B.D.V. in Hotel Muller. HOLTEN Geboren: Jaantje Gerritje, dv A. J. Nij- kamp en H. Berends, Espelo 33 Teu- nis, zv H. Koopman en H. Aanstoot, Look 62b Marinus, zv L. Haverslag en H. Paalman, Espelo 5 Gerrit, zv H. Fokke J. G. Kobes, Holterberg 78. Ondertrouwd: G. H. Kolkman, 27 j., en T. E. van den Bos, 25 j„ beiden te Holten G. J. Groteboer, 28 j., te Holten en J. W. Aijtink, 26 j., te Raalte K. Beerte- ma, 27 j., te Winschoten en M. L. C. Dijk man, 24 j., te Holten G. W. Schooien, 20 j., te Holten en A. J. W. G. Vermeu len, 18 j., te Bathmen J. A. J. Aaltink, 33 j., en A. Bekkemens, 28 j., beiden te Holten. BEVOLKING Ingekomen: G. H. Kolkman, van Hel lendoorn naar Espelo 85 M. M. ter Den- ge, van Wierden naar Beuseberg 52. Vertrokken: N. Roodcnburg cn gezin, van Dijkerhoek 41 naar Hattem H. Rensen, van Espelo 79 naar Hengelo (O.) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, telefoon 352. Gevonden; Geel-wit langharig hondje, broche, enveloppe met visitekaartjes, da meshandschoen, R.K. kerkboek, bril. Verloren: tasje met inhoud, zwart-bon- te pink, gevoerde dameshandschoen, por- temonnaie met inhoud, abonnementskaart OAD, damesportemonnaie met inhoud. Ned. Herv. Kerk. Holten 9 uur Ds. Dijk huis en 10.30 uur Ds. Dijkhuis. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Extra collecte voor „Den Alerdinck". Geref. Kerk. 9.30 uur en 3 uur Ds. R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de 3de collecte bestemd voor de Christelijke Kleuterschool. samenstelling van een artistiek uit te voeren folder van tien pagina's, welke in een grote oplage verspreid zal worden. Vanzelfsprekend zal dit van de vijf V.V.V.'s belangrijke financiële offers vragen, maar men is er zich van be wust, dat hiermede een belangrijke bij drage kan worden geleverd voor de be vordering van het vreemdelingenverkeer naar een van de mooiste recreatie oorden, die ons vaderland telt en waar een, op vele plaatsen nog bijna onge repte, natuur de bezoekers voor een heer lijke vacantie wacht.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1