Veefonds „Ons Belang bestaat 50 jaar Strijd tegen de ouderdom BOER De Overijsselse woonkernen moeten hun allure vergroten Het was zondag, 15 juni, 50 jaar ge leden, dat het Onderling Veefonds „Ons Belang" werd opgericht. Dit gouden ju bileum is maandagavond op eenvoudige, maar prettige wijze herdacht in Amici- tia, door een gezellige avond voor de le den, die druk bezocht was. De grote druk te van de hooibouw was voor de leden en hun vrouwen, die wel wat later ver schenen dan het officiële aangegeven aan- vangsuur, toch geen reden om verstek te laten gaan. Daar was overigens ook geen reden voor, want het bestuur had niet.alleen gezorgd voor een gezellig pro gramma, maar de bezoekers werden ook gul onthaald. Voor de gezelligheid zorgde de ontspanningsclub „O.C.H.", die voor deze avond een speciaal programma ge kozen had, dat de lachspieren wel in be weging wist te brengen. Het onthaal vond plaats door middel van een voldoend aan tal consumptiebonnnen, zodat men niet op een droogje behoefde te zitten. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van „Ons Belang", de heer E. Voordes, die er aan herinnerde, dat in een bestuursvergadering, welke eind de cember 1957 gehouden werd, deze her denking ter sprake was gekomen en dat de ledenvergadering daaraan haar goed keuring had gehecht. Het deed spreker genoegen, dat de leden ondanks de druk ke werkzaamheden in verband met de hooioogst, toch nog in groten getale waren opgekomen en hij gaf daarna het woord aan de boekhouder, de heer G. J. Boks, om een kort verslag te geven van de thans afgelopen vijftigjarige pe riode. De heer Boks wees er in zijn overzicht op dat het veefonds werd opgericht door ongeveer veertig leden met gezamenlijk ruim tweehonderd koeien met een ver zekerde waarde van f 25.000.Momen teel telt het fonds 171 leden met 803 koeien met een verzekerde waarde van f 368.050.Op grond hiervan kan ge zegd worden, dat ieder lid gemiddeld vijf koeien verzekerd heeft. Aanvanke lijk werd het opgericht voor bedrijven van kleine omvang, doch het bestuur ver heugt er zich over, dat ook leden met grotere bedrijven het grote belang van verzekering hebben ingezien en zijn toe getreden. De eerste bestuursleden waren de he ren F. J. Tromop, voorzitter, Js. Kolk man Gzn., boekhouder-penningmeester, D. B. Nijland, G. J. Breukink, L. Kolk man, W. Stevens Hmzn. en J. A.Brond- voort. Alleen laatstgenoemde is nog in leven. Later traden nog als voorzitters op de heren D. B. Nijland, Hs. Achterkamp, J. A. Nijenhuis, terwijl deze functie thans vervuld wordt door de heer Voordes. CRISISJAREN. De heer Js. Kolkman werd als boek houder-penningmeester opgevolgd door de vader van de tegenwoordige boekhou der, de heer J. Th. Boks, die in 1931 over- BUSREIS DORPSSCHOOL - ARNHEM Vorige week vrijdag gingen 180 kin deren van de eerste, tweede en derde klasse van de Dorpsschool met het on derwijzend personeel om half negen starten in de Bushofstraat voor een schoolreisje naar Arnhem en omgeving. Het weer was buitengewoon gunstig en de jeugd genot met volle overgave. In Arnhem werd eerst een wande- ping gemaakt door het Openluchtmu seum dat gratis te bezien was. Hoewel een bezoek voor de lagere klassen niet onmiddellijk aantrekkelijk lijkt, was het toch een prettige, leerzame wandeling om 10 uur in de morgen onder het dichte lover van de hoge beuken. Gezien de leeftijd werd geen of weinig uitleg gege ven, maar toch gaven de kleintjes hun ogen goed de kost. Het Burger's dierenpark met restau rant en speeltuin was buitengewon aan trekkelijk voor de kinderen en een boot reis over de Rijn was een evenement. Op de terugreis werd nog een bezoek gebracht aan het „Veluws Eiland", tus sen de Woeste Hoeve en Beekbergen. Hier konden ze nog een poosje naar har telust spelen. Om tien voor zes arriveer den de bussen weer in de Bushofstraat. Een prachtige dag, met veel plezier! UITSTAPJE PERSONEEL OEBR. DIKKERS N.V. Met stralend zomerweer vertrok j.l. dinsdagmorgen een bus van de OAD met het personeel van bovengenoemde N.V. onder leiding van haar directie de lage landen in met Giethoorn als eer ste aanleg. Hier werd naar hartelust gepunterd. Van hieruit vertrok het ge zelschap door de N.O.-polder naar Èm- meloord, naar hotel ,,'t Voorhuis". Om ongeveer twee uur ging het verder naar Harderwijk om enkele uren aan zee te vertoeven. Een gedeelte van het gezel schap ging de stad in om het oude stad je te bezichtigen. Van Harderwijk werd via Uddel en Apeldoorn naar Wilp gere den, waar in hotel „De Smidse" de ta fel gedekt stond. De leiders van het ge zelschap hadden een prima keus ge daan: het eten was uitzonderlijk goed, met een ."-rote verscheidenheid van spij zen. Vol lof over de prima verzorging en regeling van deze reis keerde het gezelschap huiswaarts. GESLAAGD Te Deventer slaagden voor het di ploma Hogere Handelsschool de heren W. W. Braunius en J. ten Velde Hmzn. KRUIDENIERSDIPLOMA Onze plaatsgenoot, de heer J. A. Slot man, slaagde te Deventer voor 't krui deniersdiploma. leed, waarna diens taak door de heer G. J. Boks werd overgenomen. Hoewel de notulen door de oorlogs omstandigheden voor een groot deel zijn verloren gegaan kan nog gezegd wor den, dat zich in de jaren 1937 en 1938 een dieptepunt in de geschiedenis van het veefonds heeft voorgedaan toen door de mond- en klauwzeer-epidemie resp. 83 en 126 runderen onteigend moesten worden en van de leden in deze crisis jaren een premie van 6 resp. 8 moest worden gevraagd. De laatste 7 jaren werd slechts 1 premie van de verzeker de waarde der runderen geheven, met uitzondering van het jaar 1956, toen zij 2 bedroeg. De heer Boks, die de ziel is van het fonds, wenste de leden een zeer gezellige avond toe. De klucht, die daarna door O.C.H. werd opgevoerd, bracht grote vrolijkheid. Medewerkenden waren mevr. Nijenrees, mevr. Meinsma en de heren J. Ooster kamp, J. Holterman, J. Konijnenburg en L. Meinsma. Zij oogstten na beide bedrij ven een hartelijk applaus. De grimering was bij de heer Joh. van Geenhuizen in goede handen, terwijl de heer E. Koopman Azn. voor de regie zorgde. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de heer J. Mossink met ac- cordeon-muziek, terwijl de heer Ooster kamp na de klucht nog met enkele voor drachten voor het voetlicht verscheen. Deze herdenking, zonder officieel ge doe, is bij de leden wel in de smaak ge vallen. Officiële publicaties TOELATING LEERLINGEN OPENBARE KLEUTERSCHOOL Burgemeester Wethouders van Holten, brengen ter kennis van belanghebbenden dat aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare kleuterschool kan plaats hebben in de week van 22 tot en met 27 juni a.s. van 3.304 uur bij de leidsters in de school in 't gebouw Irene. De kinderen, moeten de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Trouwboekje en inentingskaart a.u.b. meebrengen. Holten, 20 juni 1958. Burgemeester en Wethouders voor noemd, W. H. Enklaar, Burgemeester. G. J. Langenbarg, Secretaris. BIJEENKOMST HERV. VROUWEN GROEPEN HOLTEN EN DIJKERHOEK Men verzoekt ons mede te delen, dat deze vergadering NIET is op donderdag a.s.. maar op woensdag 25 juni a.s. des avonds om "acht uur in „Irene". AUTOTOCHT BEJAARDEN Nadat eerst verschillende andere da gen zijn genoemd, is de autotocht voor de bejaarden thans definitief vastgesteld op maandag 14 juli a.s. Zoals reeds ge meld, zal zij o.m. gaan door de Gelder se Achterhoek. De juiste route moet ech ter nog worden bepaald. Er zullen nog nadere mededelingen worden gedaan omtrent de wijze en plaats van aanmel ding. CONTROLEUR „OMEFA" Tot controleur van de fok- en con trolevereniging „Omefa" is in verband met het vertrek van de heer I. Hoek stra naar Leersum benoemd de heer L. Schotanus te Achlum (Fr.). UITNODIGING VOOR C.O.C. De ontspanningsclub COC ontving dezer dagen 'n. uitnodiging van de Oran jevereniging te Witharen bij Ommen om op vrijdag 5 september a.s. aldaar een toneeluitvoering te geven. GESLAAGD De heer J. A. Slotman Jzn., Oranje straat, slaagde te Deventer voor het di ploma „Vakbekwaam kruidenier". P.V. „DE BERG VLIEGERS". Uitslag Chateauroux 14 juni 1958. Aantal duiven 19. Afstand 697 km. 1 G. Veldhuis, 184.6 punten; 2 G. Steu nenberg, 141.2 pt.3 W. Aaftink, 138.9 pt.4 L. Gazan, 69.7 pt. Prijswinnaar de heer G. Veldhuis (prijs beschikbaar gesteld door de fa. H, J, Aaftink en Zn.); Ie Scheerweg de heer G. Veldhuis; 2e Scheerweg geen winnaar. Uitslag St. Quentin 14 juni 1958. Aan tal duiven 36. Afstand 349 km. 1 G. Veldhuis, 65.1 punten; 2 L. Ga zan, 45.5 pt.3 C. W. Reeves, 45.5 pt. 4 G. Veldhuis, 45.5 pt.; 5 G. Steunen berg, 42.9 pt.6 H. J. Aaftink, 39.3 pt. 7 idem, 37.5 pt.8 G. Steunenberg, 34.9 pt.9 idem, 34.9 pt. Prijswinnaar de heer G. Veldhuis (prijs beschikbaar gesteld door kapper W. Drent)le Scheerweg de heer G. Veldhuis; 2e Scheerweg de heer C. W. Reeves. Kampioenschappen Vitesse1 G. Steu nenberg, 351.6 punten; 2 C. W. Reeves, 332.5 pt.; 3 H. J. Aaftink, 301.3 pt.; 4 G. Veldhuis, 278.- pt.; J. Schoneveld, 126.1 pt:; 6 H. Wansink, 160.9 pt.; 7 J. Arfman, 96.2 pt.8 J. Schuppert, 58.7 pt.; 9 L. Gazan, 45.5 pt. Voor de BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE LANDBOUW. In de praktijk blijken velen nog niet geheel op de hoogte te zijn van doel en werking van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw. Ir. Lardinois, de Rijks- landbouwconsulent te Eindhoven, heeft dezer dagen in een radio-uitzending het een en ander verteld over de belangstel ling in Brabant voor de mogelijkheden, die het Borgstellingsfonds biedt. Voor belangstellenden in alle provincies volgt hier nog eens een opsomming van deze mogelijkheden. Dit fonds, gesticht in 1951, heeft tot doel landbouwers in de gelegenheid te stellen, credieten op te nmen bij de boe renleenbank ter verbetering van hun be drijven. De credieten worden normaal bij de banken opgenomen, zoals elk an der voorschot, waarbij het Borgstellings fonds garant blijft voor rente en aflos sing. Het Borgstellingsfonds neemt dus in vele gevallen de plaats in van de twee persoonlijke borgen, die anders door de banken worden verlangd. Het fonds is hiertoe in staat gesteld, doordat het de beschikking heeft over een bedrag van f 29 miljoen, indertijd uit de tegenwaar derekening der Marshall-hulp verkregen. Door de beperktheid van dit bedrag kan er alleen gebruik van worden ge maakt door landbouwers, die niet op de gebruikelijke wijze door de boerenleen banken kunnen worden geholpen. Als 't b.v. nog mogelijk is, een hypotheek te vestigen of te verhogen, zal dit eerst moeten geschieden. De borgsteling is niet gebonden aan een oppervlaktegrens, zodat ook bedrij ven boven 10 h.a. van deze credieten gebruik kunnen maken. Het bedrijf moet echter zodanig zijn, dat het een bestaans mogelijkheid biedt en zodoende de lasten van het geleende geld onder normale omstandigheden kan opbrengen. In aan merking komen alle objecten, die verbe tering van het bedrijf betekenen, zoals sanering van de veestapel, bouw of ver betering van geschikte stal- of hok- ruimte, aanleg van regeninstallaties, drainages, aankoop van machines, enz. De laatste jaren wordt ook het Borg stellingsfonds veelvuldig ingeschakeld bij het aankopen of overnemen van be drijven en het aankopen of overnemen van de levende have en inventaris. GANG VAN ZAKEN. Aanvragen om credieten worden inge diend bij de plaatselijke boerenleenbank, Op de aanvraagformulieren (kosten f 2.50) geeft de bank aan, of van aan- vraker kan worden verwacht, dat deze onder normale omstandigheden rente en aflossing van het gevraagde crediet kan en wil voldoen. Aan dit z.g. „bankadvies" wordt veel waarde gehecht bij het be oordelen van de aanvragen door de ad viescommissie van het Borgstellings fonds. De aanvraagformulieren worden naar de rijkslandbouwconsulent gezonden, die op het bedrijf een rapport laat samen stellen. Naast dit rapport wordt ook in zicht gevraagd in de financiële toestand van het bedrijf, omdat het zonder gege vens over de vermogenspositie, de be- drijfsinkomsten en de lopende verplich tingen in vele gevallen moeilijk te be oordelen is, of de voorgenomen investe ring op dit bedrijf past. Vanzelfsprekend worden deze gegevens striks vertrouwe lijk behandeld. De aanvrage met het rapport en het Noodzaak voor meer aantrekkingskracht „Een aantrekkend en aantrekkelijk Overijssel" is de titel van een boekje, dat de stichting Overijssel voor sociaal en cul tureel werk heeft uitgegeven met 't doel het gesptrek over speciale onderwerpen op gang te brengen en de mening van instellingen en personen te leren kennen, teneinde aldus bij te dragen tot de verdere opbouw van Overijssel. Het thans ter discussie aangeboden on derwerp vormt een onderdeel van een probleem, dat bekend staat onder de nog vage naam voor „Het Westen en ove rig Nederland". Verschillende provinci ale overheids- en particuliere instellin gen hebben hieraan hun aandacht gege ven of zullen het doen. Het laatste woord is hierover stellig nog niet gesproken. Ook de inhoud van deze eerste bijdra ge van de stichting is nog slechts een 1ste globale benadering van bepaalde facet ten van het probleem. Er zal nog veel gestudeerd en vooral veel geluisterd moeten worden, geluisterd naar de stemmen van al degenen die, ieder op eigen wijze belangstelling heb ben voor de toekomstige sociale en cul turele ontwikkeling van Overijssel. Aldus de commissaris der Koningin ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren in „het woord ten geleide" van bovengenoemd boekje. Onlangs verscheen een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Overijssel, getiteld „De Provincie Over ijssel en haar mogelijkheden". In deze bijdrage worden een aantal gedachten ontwikkeld, die gezien kunnen worden als de sociale en culturele consequenties van het door het ETIO onwikkelde toe komstige beeld van Overijssel. Werkgelegenheid Kort gezegd wordt door het ETIO ge steld, dat Overijssel voor 1980 zijn ar- beidsoverschot en arbeidsaanwas binnen eigen grenzen moet kunnen plaatsen en migranten van buiten de provincie moet opnemen. financieel overzicht worden ter beoorde ling naar de adviescommissie van 't Borg stellingsfonds gezonden. Deze commis sie, bestaande uit boeren van de praktijk, komt regelmatig bijeen, zodat een aan vrage binnen 1 a l1/^ maand zijn beslag kan krijgen. In verband met de vele aan vragen uit Noord-Brabant is een afzon derlijke Brabantse commissie ingesteld, welke om de 3 a 4 weken vergadert. Dit heeft een vlotte afwerking bevorderd, temeer daar deze commissie beter op de hoogte is van plaatselijke toestanden. Nadat de kassier bericht van goedkeu ring heeft ontvangen, kan tot uitbeta ling worden overgegaan. De boer ont vangt dus voorschot van de plaatselijke bank en kan alles dit voorschot be treffende met eigen bank regelen. Het Borgstellingsfonds is niet opge richt met het doel, het onmogelijke of onverantwoorde mogelijk te maken. Maar een feit is, dat in de afgelopen jaren op veel bedrijven door middel van Borg- stellingsfondscredieten verbeteringen zijn aangebracht, die anders wegens gebrek aan crediet achterwege zouden zijn ge bleven. ,De oudjes doen het nog best' maar sterker geest in zwakker lichaam. De ontwikkeling van de mo derne maatschappij schijnt het on ontkoombaar te maken, dat zij, die de middelbare leeftijd gepasseerd zijn, worden uitgeschakeld. De praktijk leert echter, dat juist in deze groep de meest opvallende prestaties worden geleverdmaar dat niet altijd het lichaam gehand haafd wordt op het peil, waarop de geest werkt. In Amerika heeft men het eerst oog voor dit probleem gehad en het aangepakt. Men behoeft niet ver in de geschie denis terug te duiken om te constateren, dat „de oudjes het nog best doen". Duitslands hoogbejaarde premier Ade nauer blijkt te beschikken over een on gebroken strijdlust, de Amerikaanse generaal Marshall kreeg op zijn 70ste jaar zijn belangrijkste taak, Ben Goe- rion was de „pensioengerechtigde leef tijd reeds gepasseerd, toen hij de loden last van de leiding van een nieuwe, door vijanden omringde staat aanvaard de, en Churchill verkeerde in dezelfde positie, toen hij in 1940 premier van Engeland werd. Levert de geest dan nog grote, zelfs maximale prestaties, de lichaamsge steldheid houdt daarmee geen gelijke tred. Men merkt dan, dat men „een dag je ouder wordt". Het is niet slechts de gevreesde „menagerziekte", die roof bouw op het lichaam wreekt. Het zijn ook de vaak, onvermijdelijk geachte, ouderdomskwalen, die de oorzaak zijn, dat het lichaam niet immer mee kan, waar de geest het zo graag zou willen hebben! ONZICHTBARE ONDERVOEDING Een der oorzaken van dit verval is echter, dat het lichaam constant tekort komt. Niet alleen heeft men minder behoefte aan eten, maar het menu-van-de-dag wordt ook niet met zorg en overleg samengesteld. Strikt genomen is een verhonge- ringsproces aan de gang, waarvan zich de gevolgen in aftakeling der lichamelijke vermogens doen gel den. Naarmate men ouder wordt en een belangrijker plaats in het leven in neemt, wordt die plaats steeds meer een zitplaatsvooral in deze tijd met talloze conferenties en vergaderingen, waarin men het wandelen verleert door alles per auto te doen. Gaat men met zijn klachten naar de dokter, dan zal die ook vaak een voe dingstekort constateren en een diëet voorschrijven. Het nadeel van een diëet is, dat de omstandigheden het houden ervan moeilijk, soms onmogelijk ma ken. En wanneer de klachten nog niet van die aard zijn, dat men voor iedere afwijking van het diëet terstond de re kening in de vorm van pijn of ziekte, thuisgestuurd krijgt, neemt men het al niet meer zo nauwzoals de man, die zei: „als ik mijn diëet op heb, be gin ik aan mijn eigenlijke eten!" Het is dan ook volkomen logisch, dat men reeds lang op zoek is naar midde len en wegen om deze tekorten aan te vullen met een minimum aan last en Dit impliceert o.m., dat er meer werk gelegenheid buiten de landbouw en tex tielnijverheid, meer en betere verbindin gen en meer faciliteiten voor financiering van industriegebouwen op voorraad moe ten komen. Dit gehele complex van ruim telijke voorwaarden en gedachten wordt in dit boekje beschouwd als een conditio sine qua non: zonder dat op zijn minst aan deze voorwaarden voldaan wordt behoeft men niet verder te spreken over vasthouden van eigen bevolking en aan trekken van mensen van buiten de pro vincie. Genoemde voorwaarde scheppen een potentie, ze zijn aantrekkend. De aanwezigheid van deze potentie wil echter nog niet zonder meer zeggen, dat de beroepsbevolking ook inderdaad in Overijsel zal blijven of dat de beroeps beoefenaars van elders naar Overijssel zullen komen. Teneinde dit te bereiken zal Overijssel voor beide categorieën be roepsbeoefenaars en hun gezinsleden aan trekkelijk moeten blijven, respectievelijk worden als woon-, leef- en werkgebied. Het gebied, waar aantrekkelijke voor waarden geschapen moeten worden, zijn Zwolle, Deventer, Twente en het meer landelijke industriegebied van Noord-Oost Overijssel. ALLURE Allurevergroting, zo wordt verder in het boekje gezegd, appeleert aan het ge voel van eigenwaarde van de Overijssel se bevolking; het is een van de wijzen, waarop Overijssel aantrekkelijker ge maakt kan worden voor haar bewoners. Aan allure ontbreekt het wel in de al lereerste plaats de hoofdstad der provin. cie. Tevergeefs zal men er zoeken naar representieve provinciale gebouwen en naar gemeentelijke gebouwen van dien aard. Hetzelfde geldt ook voor meer Overijsselse steden. Niet alleen voor over heidsgebouwen geldt deze opmerking maar ook voor schouwburgen, concertza len, musea en hotels (uitzonderingen daar gelaten, Red.) Het aantal krotten in de oude Over ijsselse steden zoals Zwolle en Deventer en vele kleinere steden - en op het plat teland - vooral in de oude veenkoloniale gebieden is een bron van minderwaar digheidsgevoelens en gebrek aan vertrou wen in de toekomst voor de inwoners en voor de omgeving. Naast deze allurevergrotende maatre gelen, die volstrekt niet mogen ontaarden in bombastische inhoudsloosheid - zal aandacht moeten worden geschonken aan de meer locale aspecten van de aantrek kelijkheid. A Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wand! moeite voor hen, bij wie ze worden ge constateerdde ouder wordende ge neratie. Het zijn de Amerikanen, die zich hier voor het meest hebben geïnteresseerd en hun geweldige pharmaceutische in dustrie aan het werk hebben gezet om door een diepgaand research de „steen der wijzen te vinden. Immers, ook in de Verenigde Staten kan het soms lang duren voor men een leidende positie bekleedt en zijn de mensen dank zij uitstekende hygiëni sche toestanden en een hoog welvaarts peil nog lang niet aan het eind van hun krachten en wensen, wanneer ze de mid delbare leeftijd voorbij zijn. Maar de „ouderdomskwalen" zijn ook daar niet immer, zelfs niet door een intensieve beoefening van het golfspel (dat bewe ging in de openlucht noodzakelijk maakt als tegenwicht voor het zittend werken) te verdrijven. VOEDSEL VOOR OUDEREN. Zo is bijv. de American Cyanamid Cv. in haar Lederle Laboratoria geko men tot de vervaadiging van een spe ciaal „voedsel voor ouderen". Deze la boratoria zijn centra speciaal van het onderzoek op het gebied van vitami nen en de produktie daarvan. Vitami nen en mineralen vindr men gecombi neerd in het Gevral-preparaat; een an der produkt, Gevral-Proteïn, bevat daar nevens weefsel-bouwende stoffen, en mineralen, ook mannelijke en vrouwe lijke hormonen ter versterking o.a. van het beenderenweefsel. Het meest opmerkelijke van dit wetenschappelijk werk is, dat het een symbool is van ommekeer in de maatschappelijke verhoudingen. Ve le jaren is alle aandacht gewijd aan de juiste voeding van het kind. On getwijfeld is een der resultaten daarvan, dat thans een geslacht ont staat met zodanige gunstige levens kansen, dat het vraagstuk van de voeding van de ouder wordende mens thans aan zijn oplossing toe is!

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2