ivorol Elke fond een SMeeaiwwitjj© Uit het plaatselijk parlement Na de vakantie begint de sdiooltandveriorging PREDIKBEURTEN AGENDA urgerljjjke No. 25. Jaargang 10. ZATERDAG 21 JUNI 1958 Verschynt elke zaterdag HOLTEHS NIEUWSBLAD misprijs van dit blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal uitgave van destichting „Hoit&n» Nieuwtbiad Adv.-prijs: 115 m.m. (d contantf 2..Iedere te uoixen. i etej. a 5 .,8s - esj* Met de grote auto, welke men hier boven ziet afgebeeld, zullen de kinderen, die op 1 september in de gemeenten Bathmen, Diepenveen, Holten, Markelo, Olst, Raalte en Wijhe voor het eerst de lagere scholen gaan bezoeken, in de loop van het schooljaar kennis maken. Het is de rijdende tandartsen-kliniek, de z.g. dental-ear, van de „Stichting ter bevor dering van de schooltandverzorging in het district Kaalte", zoals de officiële naam van deze stichting luidt, die deze auto heeft aangeschaft. Deze wagen met zijn prachtige en kost bare inventaris en instrumentarium werd op 23 mei j.l. officieel in gebruik gesteld door de echtgenote van de Com missaris der Koningin in onze provincie, mevrouw M. ridder de van der Schueren- Helmich in tegenwoordigheid van het al gemeen bestuur en tal van genodigden. De schooltandverzorging zal begin nen met de kinderen van de eerste klas. De kinderen, die nu op school zijn zullen daar niet meer van kunnen profiteren. Naar schatting 1150 leerlingen van 48 scholen in de hierboven genoemde 7 ge meenten zullen aan de tand gevoeld wor den. Elk jaar komen daar ongeveer 1150 kinderen bij, zodat uiteindelijk omdat het onderzoek zich tot de 6e klas se zal uitstrekken ongeveer 7000 leer lingen per jaar behandeld zullen moe ten worden. Bij de inrichting van de dental-car is daarmede dan ook rekening gehouden. Zij omvat momenteel slechts 1 stoel, maar er kan een tweede stoel worden bijge plaatst, zodat twee tandartsen hierin gelijktijdig kunnen werken. Deze taak zal voor de scholen in Hol ten Markelo worden verricht door onze plaatselijk tandarts, de heer H. F. Steu nenberg. De dental-car zal vanuit Raalte ope reren door de zorg van de door de stich ting daarvoor aangestelde chauffeur assistent, de heer A. Celie, die nu reeds druk doende is om de nodige voorberei dingen te treffen opdat bij alle scholen stopcontacten aanwezig zijn en voorzo ver mogelijk aansluitingen op de water leiding, want electriciteit en water zijn voor de tandarts onmisbare elementen. Bij de zorg voor de algemene gezond heidstoestand van de mens is de zorg voor het gebit een belangrijke factor. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat men al vele jaren bezig is deze zorg voor het gebit in een zo vroeg mogelijk sta dium te doen aanvangen! Veel propa ganda is gemaakt voor het borstelen der tanden na het eten en voor het slapen gaan, maar daarmede kunnen eenmaal aangetaste elementen natuurlijk niet weer gezond gemaakt worden. Zodoende is de idee van de schooltandverzorging ontstaan, die in vele plaatsen reeds tal van jaren toepassing heeft gevonden. HET ONTSTAAN. Reeds in november 1949 is door de Schoolartsendienst in het district Rijs- sen, waaronder onze gemeente ressor teert, een poging gedaan om tot een schooltandverzorgingsdienst te komen en op 21 augustus 1950 werd dan ook in Rijssen een stichting in het leven ge roepen. Maar zij moest op 17 april 1951 tot haar leedwezen constateren, dat het in verband met de toenmalige financiële omstandigheden niet mogelijk was een dienst aan te vangen. Ruim vijf jaar later werd door bur gemeester Ganzeboom van Raalte in sa menwerking met zijn collega's van de omliggende gemeenten het initiatief ge nomen, dat uiteindelijk geleid heeft tot de instelling van de genoemde stichting. De gemeente Holten, die reeds plan nen had om zelf een schooltandverzor gingsdienst in te richten, sloot zich vrij willig van den beginne af bij het district Raalte aan. Het Stichtingsbestuur wordt-gevormd door de vertegenwoordigers de bur gemeesters van de bovengenoemde gemeenten, de vertegenwoordigers van de in het district werkzame ziekenfond sen, die samen een belangrijk deel van de kosten betalen, en vertegenwoordi gers van de schoolbesturen, oudercom missies en Groene Kruisverenigingen in het district. Het telt momenteel 21 leden. Uit onze gemeente hebben daarin zit ting Mr. W. H. Enklaar voor de ge meente Holten, de heer H. Soer namens NATUUR-HISTORIS CH MUSEUM MOET VERMAKELIJKSBELASTING HEFFEN TWEEDE WIJKVERPLEEGSTER BENOEMD ZEVENDE LEERKRACHT AAN DE OPENBARE ULO-SCHOOL In de vrijdagavond, onder voorzitter schap van mr. W. H. Enklaar, gehouden voltallige zitting van de gemeenteraad, werd vrij langdurig "gesproken over een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van een belasting op toneeluit voeringen en andere vermakelijkheden. Tot nog toe waren de bezoekers van 't bekende natuurhistorisch museum van de heer Piet Bos op de Holterberg vrijge steld van het betalen van vermakelijk heidsbelasting, doch ongeveer een maand geleden hebben Burgëmeester en Wet houders de heer Bos medegedeeld, dat zij niet langer de vrijheid vinden om van de bezoekers geen vermakelij ksbelasting te heffen, omdat vrijstelling daarvan over eenkomstig de bepalingen van de veror dening slechts kan worden verleend, in dien de tentoonstelling van de inhoud van het museum niet gewoonshalve plaats vindt. En waar dit naar het oordeel van B. en W. niet het geval is verzochten zij de heer Bos in het vervolg belasting te be talen. Het college ziet zeer wel in dat het museum van de heer Bos van groot be lang is voor het vreemdelingenverkeer en ook is het museum van grote culture le betekenis. Gezien de kwaliteit van het museum en ook de waardering, die de heer Bos voor z'n streven verdiend, acht ten B. en W. een belasting van 20 te hoog, weshalve zij voorstellen de belas ting te bepalen op 10 van de onzuive re opbrengst. De heer Jansen verklaarde het gek te vinden als belasting zou worden geheven. We hebben hier niet te doen met een feestgebouw waar amusement of vertier wordt geboden. Ook de heer Soer verklaarde het voor stel van B. en W. weinig gelukkig te vin den. Het gaat hier om een stuk cultuur. De Burgemeester merkt op dat het col lege voor de uitvoering van de verorde ning staat. De titulatuur daarvan is min der gelukkig, maar ook van de Kerst-ora- torium-uitvoering, die de plaatselijke zangvereniging „Soli Deo Gloria" geeft wordt belasting geheven. De naam ver makelij ksbelasting dekt hier in geen en- het Deventer Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860", de heer M. Teeselink, namens de prot. christelijke schoolbesturen, en de heer W. Beijers, namens de Groene Kruis verenigingen. Men heeft het bezit van een dental- car een onmisbaar element gevonden voor een goede uitvoering van de schooltand verzorging. Door de bestedingsbeper king dreigde de aanschaffing daarvan mis te lopen. De deelnemende gemeenten hebben toen gezamenlijk, binnen 't raam van hetgeen was toegestaan, het kapitaal voor de aankoop bijeengebracht. Een daad van practisch beleid, die zeer hoog moet worden aangeslagen. Hier gold en geldt met recht het spreekwoord: Een dracht maakt macht. WELKE KOSTEN. Zoals reeds gezegd zullen de kosten voor een beangrijk deel gedragen worden door de gemeenten en de ziekenfondsen. Kinderen wier ouders in een ziekenfonds zijn, betalen niets. Deze betalen reeds door middel van de premie, welke zij verschuldigd zijn, en waarin de bijdrage voor de schooltandverzorging reeds is gecalculeerd. Voor kinderen, die niet op deze wijze verzekerd zijn, bedragen de kosten f 9. per jaar. Aangezien hier mede de exploitatiekosten niet zijn ge dekt, dragen de gemeenten in het te kort bij. Deelname aan de schooltandverzorging is volkomen vrijwillig, maar waar hier voor het toekomstig gebit en derhalve voor de gezondheid van ieder kind grote belangen op het spel staan, mag ver wacht worden, dat geen kinderen ach terwege zullen blijven. Van belang is niet alleen de tandver- zorging door dit instituut, maar door het goede onderhoud van het gebit de preventieve werking, die hiervan uit gaat. Het is te hopen, dat de naar schatting 130 kinderen, die met september de eer ste klassen van onze lagere scholen zul len bevolken, doorlopend van de school tandverzorging zullen kunnen profiteren. kei opzicht hetgeen belast wordt. Het college heeft op een goed moment gezegd, het is toch te dol om in het mu seum geen belasting te heffen, terwijl grote kosten gemaakt moeten worden voor de bevordering van het vreemdelin gen-verkeer. De VVV wordt flink gesub sidieerd er worden banken geplaatst en hopelijk zal over niet al te lange tijd de autoweg over de Holterberg onder han den worden genomen, waarmee enkele tonnen gemoeid zijn. Wij hebben de heer Bos vele jaren volop gelegenheid gege ven om het museum tot ontplooiing te laten komen, maar nu mogen en moeten wij er wat van heffen. Men denkt altijd dat het gemeentebe stuur als Sinterklaas moet optreden. Als we eens gelijk Zwarte Piet met de ket ting rammelen is men boos. B. en W. zijn overtuigd van de redelijkheid van hun voorstel en het feit dat uw raad niet spontaan achter ons gaat staan verbaast ons. De heer Soer wijst er nog op, dat de eigenaar alle winsten thans gestoken heeft in de uitbreiding, terwijl het naar 't oordeel van de heer Dikkers wel wat vreemd aandoet, dat men nu na tien jaar en juist nu er weer hoge kosten zijn ge maakt tot belastingheffing overgaat. De heer Dikkers verklaarde zich niet tegen het heffen van vermakelijkheidsbelasting doch hij sprak wel van een hellend vlak waarop men zich thans heeft begeven. De gehele gemeente profiteert zijns in ziens van het vreemdelingen-bezoek, maar alleen de heer Bos kan belast worden. Voorzitter: Niet de heer Bos, maar de bezoekers moeten de 10% belasting be talen. De heer Klein Velderman zou gelegen heid willen geven om de belasting af te kopen. De heer Brands verklaarde voor het heffen van belasting te zijn. Het bedrijf is op winst gericht. Dc armste vereniging moet nog vermakelijkheidsbelasting be talen. De heer Sprokkereef zou de eventuele belastingopbrengst in een apart potje willen storten om daaruit het VVV-werk te financieren. Voorzitter: Aardig gevonden maar dat zal niet gaan. Alles moet in de grote pot. Nadat door de voorzitter nog cijfers waren genoemd betreffende het bezoek aan het museum op Hemelvaartsdag en Pinkstermaandag en de heren Rietberg en Landeweerd hadden gewezen op de re delijkheid, die B. en W. hebben betracht, werd het voorstel tot wijziging van de verordening zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemingen Tot 2e wijkverpleegster werd benoemd mej. J. Bergfeld, wijkverpleegster te Ol- demarkt. Op mej. Lubek te Amsterdam werd één stem uitgebracht. Voor dat tot stemming werd overge gaan verklaarde de heer Landeweerd, dat het hem had bevreemd dat eerst al leen mej. Bergfeld op de voordracht stond, terwijl een dag later nog een aan vulling mej. Lubek werd ontvangen. Burgemeester Enklaar deelde hierop mede dat in overleg met het Groene Kruis-bestuur was besloten om beide ver pleegsters op de voordracht te plaatsen doch er werd een administratieve fout gemaakt. De raad ging tot stemming over nadat in een korte besloten zitting (zulks op verzoek van de heer Landeweerd) nadere inlichtingen waren verstrekt over de bei de sollicitanten. Tot onderwijzer (7e leerkracht) aan de Openbare School voor ULO werd met al gemene stemmen benoemd de heer G. Hoefman, hoofd der O.L. School te Klein Dochteren, gemeente Lochem. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Landeweerd deelde de voor zitter mede dat B. en W. graag met een twee- of een drietal waren gekomen, doch op een oproep en een herhaalde op roep in het onderwijzersblad kwamen geen sollicitaties binnen. Dank zij rela ties kwamen B. en W. terecht bij de heer Hoefman, die bereid bleek om naar Hol ten te solliciteren. Verkoop bouwterrein Aan mevrouw A. de Jong-Bendien te Gorssel, werd op voorstel van B. en W. een bouwterrein van 4000 meter aan het rijwielpad naar Nijverdal verkocht voor f 8000.Binnen 1 jaar zal op dit terrein een permanente woning gebouwd moe ten worden, zo deelde de Voorzitter, na aanleiding van een vraag van de heer Dikkers mede. De heer Soer was het met de heer Lan deweerd, die de grond goedkoop vond eens, maar het prikkeldraad duur. Een voorstel om B. en W. een aanvul lend krediet te verlenen van f 15.900. voor de vergroting van de lagere land bouwschool en f 3500,voor het ULO- onderwijs werd z.h.st. aangenomen. Eveneens ging de raad accoord met een voorstel om een geldlening aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage, groot f 61.000.voor 30 jaar tegen een rente van 5 B. en W. werden verder nog gemach tigd maximaal f 900.000.op te nemen. Nieuw gekozen leden toegelaten Na onderzoek van de geloofsbrieven door de heren Landeweerd, Rietberg, Dikkers en Sprokkereef, worden de nieuw gekozen raadsleden als zodanig toegela ten. Dat de commissie zich van haar taak goed had gekweten bleek uit het feit dat ming al dan niet aannam. Voor de door men had geconstateerd dat de heer Riet berg niet had ingevuld of hij zijn benoe- de commissie betoonde accuratesse had de voorzitter veel waardering. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Soer nogmaals aandacht voor de zandbak bij de openbare kleuterschool. Wanneer de kinderen in deze bak een tijdje hebben gespeeld zien ze er uit als roodhuiden. Men zou de moeders een groot plezier doen als geschikt zand in de bak gebracht werd. Als geschikt zand werd door ver schillende leden stroomzand genoemd. De voorzitter zal deze kwestie met de dienst van gemeentewerken bekijken en zorgen voor een oplossing, die de moeders tot tevredenheid stemt. Naar aanleiding van een vraag van de heer Jansen wordt vrij uitvoerig gespro ken over een aan de heer D. Nijland, wonende aan de Kolweg, geweigerde ver gunning voor het bouwen van een spoel- lokaal voor zijn melkventerij. Op grond van de bouwverordening kan, zo deelde de voorzitter mede, beslist niet worden gebouwd achter de door de heer Nijland bewoonde gemeentewoning. We zullen de heer Nijland helpen voorzover de wet het toelaat. Op de vraag van de heer Klein Velder man, hóe of het staat met de bouw van het zwembad in „Twenhaarsveld" ant woordde de voorzitter: Als goede trouw het wint, zit het goed, zo niet, dan ziet het er slecht uit. De heer Rietberg zou graag iets naders vernemen over een in de vorige verga ring door de heer Klein Velderman aan gesneden hoogstbelangrijke materie: de verbetering van zandwegen. De heer Klein Velderman deelde in dertijd mede dat hij door iemand uit Zwolle was opgebeld en dat hem was medegedeeld dat verbetering van zand wegen (aanleg aardebaan) kon plaats hebben met geringe kosten voor de ge meente. De gemeente zou alleen de kos ten van opzicht voor haar rekening moe ten nemen. In de vorige vergadering werd door de voorzitter een nader onderzoek toegezegd doch hiervan kon niets komen omdat de heer Klein Velderman de zegsman niet noemde. Dit zal alsnog onder vier ogen Zaterdag 21 juni van 2.306 uur: In leveren vacantie-bonnen Bouwbedrijf, schildersbedrijf en klein metaal, bij G. H. Oplaat, H. J. Wansinkstraat 37. Zaterdag 21 juni: Laatste dag indiening vorderingen voorm. Prot. Kleuter school (zie adv.). Maandag 23 t.m. zaterdag 28 juni: Va kantie levensmiddelenbedrijf J. G. P. Muller (zie adv.). Maandag 23 juni: Fa. Gebr. gchuppert de gehele dag gesloten (zie adv.). Maandag 23 t.m. vrijdag 27 juni: Wegens ziekte gesloten J. Rienaardus (zie adv.). Maandag 23 juni, 8 uur: Bestuursverga dering V.V.V., hotel Holterman. Woensdag 25 juni: Vierscholensportdag in het Sportdal. Woensdag 25 juni, 8 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroepen Holten en Dij- kerhoek in Irene. Donderdag 26 juni: Fa. J. W. Dollekamp en Zoon, Oranjestraat, de gehele dag gesloten (zie adv.). Zaterdag 28 juni: „H.M.V." naar het muziekconcours te Heino. Maandag 14 juli: Autotocht bejaarden. Geboren: Gerritdina Jantina, dv G. J. van Aefst en H. Paalman, Waagweg 2. Jan Hendrik Dinant, zv G. J. Vene man en J. E. Wes, Neerdorp 32, geb. te Deventer. Gehuwd: L. Haverslag, 20 jr. en H. Paalman, 24 jr., beiden te Holten. F. Klein Lebbink, 31 jr. en F. Scholman, 26 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: V. C. G. C .de Beauve- sier Watson en gezin van Bogor n. Look 19. Vertrokken: F. Kolkman van Dorps straat 31 naar Ambt-Delden. N. Arf- man van Look 41 naar Hellendoorn. J. J. Pasop van Borkeld 69 naar Diepen veen. F. Lopulalan en gezin van Look 40 naar Leeuwarden. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds. Israël, 7.30 uur Ds. Bunjes v. Almelo (Jeugddienst). Dijkerhoek. 10 uur Ds. Adding (Be diening H. Doop). Collecte voor In wendige Zending. Gereï. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collec te bestemd voor de Geref. kerken in Indonesië en Nieuw-Guinea. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: bankbiljet rode kinderjop- per; motorbril; am. gouden armband; geel gebreid damesvest. Verloren: bril met bruin montuur; bruine trui; fietspomp; damesporte feuille met ink.; grijze herenhoed; een muntbiljet (f 2,50)maandabonnement NS t.n.v. Harry Petter (vermoedelijk in het Sportdal). Komen aanlopen: jachthond (Duitse staande). Weggelopen: zwart konijn; donker rood-bonte pink. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, tussen 18 en 22 uur. Tel. 352, Holten. gebeur en- De electrificatie van de Borkeld stag neert, omdat er geen geld is, zo werd de heer Brands medegedeeld. Deze zaak is bij de bank van Ned. Gemeenten bepleit en waarschijnlijk zal een oplossing wor den gevonden en zal de electrificatie voortgang hebben. Bij de heer Landeweerd kwamen en kele ingezetenen hun beklag maken om dat ze de dienstleiding voor aansluiting aan het waterleiding-net zelf moeten be talen. De voorzitter deelde de heer Lande weerd mede dat dë garantie van de Wa terleiding Maatschappij binnen een af stand van 400 meter van de hoofdbuis gratis) vervalt als niet 2 jaar, nadat het perceel aansluitbaar is geworden, tot aan sluiting wordt overgegaan. De mensen die bij u kwamen klagen, hebben de boot gemist, aldus de voorzitter. Op een vraag van de heer Soer betref fende de woningbouw in 1958 deelde de .voorzitter mede, dat alles wordt gedaan om een kleine extra toewijzing te krijgen, doch het ziet er bedenkelijk uit. Aan de wens van de heer Sprokkereef die de waterzuiveringsinstallatie graag zo spoedig mogelijk in werking zou zien zal binnen afzienbare tijd worden vol daan. Hierna sluiting der vergadering.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1