Lagere technische school - Rijssen Uite!23pi» OL Wol! dringt door naar West-Europa Reuzenschepen op de Oceaan Naams- en voornaamsveranderang Zeer gevaarlijke vluchteling uit het oosten (Slot) Deze keer zullen wij het eens hebben over de afdeling schilderen van onze La gere'Technische School. In het algemeen zijn de schildersafde lingen aan de L.T.S. en minder goed be zet. Wat is hiervan nu de oorzaak? Och, er zijn er wel enkele op te noemen. Ten eerste: de jeugd voelt op 13-jarige leeftijd zich sterk aangetrokken tot alles, wat draait eri'-wat lawaai maakt, vooral als er vuurverschijnselen en knallen bij te pas komen, vinden ze dit een „moord- ambacht". Het schildersvak is in dit op zicht een vrij rustig vak. Ten tweede is het schildersvak eeuwen lang 'n seizoen vak geweest met hongerlij den in de wintermaanden. Nu valt het natuurlijk te ontkennen, dat schilderen in de zomer beter gaat dan in de winter. Door de ontwikkeling van nieuwere ma terialen is het bezwaar van in de winter schilderen zo goed als weggevallen. Dit laatste heeft natuurlijk betrekking op binnenwerk. Al is het in de winter dan ook minder druk dan 's zomers, van werk loosheid kan mén toch niet meer spreken. Als derde oorzaak kunnen we het vol gende opmerken: vele mensen kijken nog wel eens laatdenkend op het schildersvak neer. Schilderen kan toch iedereen en als je niet kunt, kun je voor één gulden per avond les krijgen en je verft naar har telust. Velen menen, dat het schildersvak geen bestaansrecht meer heeft. Iedereen kan het toch immers? En toch worden er ie der jaar duizenden guldens uitgegeven voor de schildersvakopleiding. We zullen proberen in het kort u het nut en het bestaansrecht van het schil dersvak aan te tonen. Wat is het doel van het i schilderen? Punt 1 is beschermen. Verder schilde ren we nog om te verfraaien en te ver sieren en het bevorderen van de hygiëne. Er is;'allééns ahngetoond, dat plm. 90% van onze nationale bovengrondse bezit tingen beschermd moeten worden tegen weersinvloeden. Kunt u zich voorstellen, hoe lang een nieuwe, ongeschilderde wo ning- standhoudt? Wat een leuk gezicht zou dat zijn, als alle woningen ongeschil- derd bleven. Wat zoudt u uw plafonds, muren, ramen en deuren prachtig schoon kunnen maken, als ze niet geschilderd waren. Dat zou eens echt schoonmaak worden. Je kon er wél een maand over doen, en het resultaat., nog niet schoon. Wat gezellig hè, zo'n ongeschilderde stoel, tafel, kast of dressoir. En dit zijn nog al leen maar dingen, waar u dagelijks mee geconfronteerd wordt. U bent op een va kantiedag we^eens gaan fietsen. Heeft u er wel eens 'bij stilgestaan, dat de schil- der.u eigenlijk de.weg wijst;? Al die rich- tingaanwijzers van de A.N.V.B. is schil derwerk. Doch wist u ook, dat, wanneer de sche pen niet geschilderd werden, u meer voor uw overzeese producten moest betalen? Het schip zou n.l. eerder en vaker gere pareerd moeten worden. Het boet ook aanmerkelijk aan snelheid in, wanneer het niet geschilderd wordt. Wist u, dat er per seconde plm. 750 kg ijzer aan roest verloren gaat? Dat de duitse spoorwegen voor de oorlog jaarlijks plm. 48 miljoen Mark uitgaven om hun ijzeren materiaal tegep,i^e^yorming te beschermen? Dat zelfs gewapend beton in vele gevallen te gen weersinvloeden beschermd moet wor den? Het belangrijkste en meest toege paste middel is in deze gevallen verf. Dus schilderfin,.. De schilder'beschermt ons nationale bezit tegen verval. Hij heeft dus wel zeer zeker een bestaansrecht. Daarnaast heeft hij een mooi vak. Wanneer hij ergens komt schilderen, dan ziet het er haveloos uit. Wanneer hij echter klaar is, glimt alles als een. spiegel en ziet het er weer fleurig uit. Zal de schilder dit alles moeten uit voeren, dan is het natuurlijk zaak om dit zo goed en economisch mogelijk te doen. U begrijpt echter wel, dat dit niet van zelf gaat. Hiervoor is studie en veel oefe ning nodig. Het begin van deze studie krijgt de schildersleerling op de Lagere Technische_.Sgl|Ool. Hier worden hem ge leerd de eerste beginselen van het hoe en waarom van het schilderen. Welke verf is voor binnen en welke verf voor bui ten? Ook wordt hem enig begrip voor kleur bijgebracht. Verschillende funkties en gedragingen van kleuren worden be handeld. Ook de bekendheid met de verf spuit is ook nodig voor de a.s. schilder. Het behandelen van verschillende objec ten met klassieke en moderne materialen. Het beitsen en vernissen van hout. Met al deze werkzaamheden wordt de adspirant-schilder bekend gemaakt. U be grijpt natuurlijk wel, dat we op de school maar tot een bepaalde hoogte komen. We leveren tenslotte geen volslagen vaklui af doch jongens van plm. 15 jaar, die ech ter theoretisch al heel wat van het schil dersvak afweten. Na het doorlopen van de school wordt de leerling bij de patroon geplaatst en komt dan tevens in het leerlingstelsel. Nu moet hij hetgeen hij geleerd heeft, aan de praktijk toetsen. In 't begin gaat dat wat onwennig. De beschermende sfeer van de school is weg en de leerling staat in het nuchtere dagelijks leven. Wij hebben de ervaring,- dat de leerlingen zich heel gauw aanpassen. Hieraan is na tuurlijk niet vreemd, dat zij al wat van het vak afweten en al een zekere vaai-dig- heid bezitten. Doordat de leerling in het leerlingstelsel zit, is hij verplicht, één dag per week de school te bezoeken. Hij krijgt gedurende twee jaar een opleiding, wel ke voortbouwt op hetgeen hij op de L.T.S. geleerd heeft. Na deze twee jaar wordt hij in de gelegenheid gesteld een examen af te leggen. Dit examen wordt afgeno men door de Stichting Landelijke Vakop leiding Schildersbedrijf. Na het behalen van dit diploma krijgt de leerling nog een één en tweejarige opleiding voor het gezel-diploma. Het ge zelsexamen wordt dit jaar ook voor het eerst afgenomen door bovengenoemde stichting. De tot heden genoemde oplei dingen zijn geheel gratis. De leerlingen zijn alleen verplicht, zelf hun studieboe ken en wat gereedschap aan te schaffen. Na dit diploma wordt de leerlingen ook nog de gelegenheid geboden, het vakbe kwaamheidsdiploma (patroonsdiploma) te behalen. De opleiding hiervoor is mo menteel één avond plus één morgen per week. Deze opleiding sluit aan op het ge zelsdiploma en duurt ook weer één a twee jaar. Bij deze laatste opleiding wordt vooral aandacht besteed aan prijscalcu- latie. Dit is dan ook een hoofdvak op het examen, waarvoor absoluut een voldoen de moet worden behaald. Dit zijn zo de mogelijkheden, die voor de schilders bij ons op school aanwezig zijn. Gaan nu alle leerlingen, die het diplo ma schilderen van de dagschool verkrij gen, verder voor gezel en vakbekwaam heid? Dit is niet het geval. Verschillende leerlingen gaan b.v. naar de nationale BIJZONDERE WAAKZAAMHEID GEBODEN Onder de vluchtingen, die uit het vroe gere Oost-Duitsland (dat thans voorlopig onder Pools bes-tuur staat) en het huidige Midden-Duitsland (dat de oostzone van het na-oorlogse Duitsland is en zich nu „Duitse Demokratische Republiek" noemtnaar de West-Duitse republiek komen, zijn af gezien van de talloze communistische agen ten enkele levende wezens, die de auto riteiten minder welkom zijn. Grensbeamb ten en douaniers hebben, echter op de mi gratie van deze wezens geen enkele con trole. Zij hebben met vele illigale vluchte lingen d.w.z. zip die niet met in de Oost- Duitsland toch al zo moeilijk verkrijgbare officiële uitreis-vergunning zijn uitgerust gemeen, dat zij zich van de 10 meter brede„Todenreifen" tussen West- en Oost- Duitsland en van grensposten niets aan trekken en hun eigen slikse wegen kiezen Het zijn n.l. wolven, waarvan vooraan staande zoölogen in de bondsrepubliek ge loven dat zij bezig zijn naar het Westen door te dringen. De „canis lupis", zoals de welluidende zoölogische benaming van het hondachti ge roofdier wolf is, is in het Westen van Europa officieel uitgestorven.Volgens de dikke, wetenschappelijke boeken leeft hij (behalve in de dierentuinen) alleen nog maar in de dichte bossen en in de moe rassen van on- en minderbevolkte gebie den van Zuid-, Noord- en Oost-Europa (en buiten Europa nog in Azië en Noord- Amerika). In Nederland en België komt de wolf sinds het begin van de negen tiende eeuw niet meer voor, hoewel hij in beide landen vroeger talrijk was. Van de wolf is bekend, dat hij grote zwerftochten maakt en zou op zichzelf derhalve niet zo bijster verwonderlijk zijn, wanneer op verre afstand van de stamgebieden in het oosten van Europa af en toe eens zou opduiken. In Polen kwam dat vroeger veelvuldig voor, maar daar is de situatie intussen ook totaal ge wijzigd, want de wolf is ook in Polen geen verdwaald dier meer. Hij komt er alweer in vrij aanzienlijke troepen voor en het is duidelijk, dat hij van de Sovjet- Unie uit in westelijke richting begint op te dringen. Hij is zelfs al veel verder dan Polen en is doorgedrongen tot de Oost zone van Duitsland. Sterker nog: in toe nemende mate heeft men in de laatste •jaren sinds 1948 ook in de West- Duitse bondsrepubliek wolven geconsta- stateerd en er o.a. 13 neergelegd. Het boswezen dér bondsrepubliek is er echter van overtuigd, dat zich in de be boste gebieden der bondsrepubliek langs de zonegrens nog veel meer uit Oost-Eu ropa „geïmmigreerde" wolven bevinden. De brutaalste indringer was de wolf, die na een ravage onder de veestapel te heb ben aangericht de bijnaam kreeg van de „wurker van Lichtenmoor" nabij Bremen en die in de zomer van 1948 nabij Fal- lingbostel door boswachters kon worden doodgeschoten. In 1954 werd zelfs ten westen van Bremen een wolf gesigna- leerd, die men evenwel niet te pakken heeft kunnen krijgen. In de deelstaat Neder-Saksen, het grootste aan de Duitse oostzone grenzende „land" der West- Duitse bondsrepubliek zijn wolven het meest veelvuldig waargenomen en soms na opwindende jachtpartijen neergelegd: twee ten zuiden van Hamburg tussen de ze havenstad en Lüneburg respectieve lijk in het voorjaar en de zomer van 1952. In februari 1956 vond men wolfssporen in de buurt van Hannover en in de herfst van 1955 had men er in de buurt van de Neder-saksische landshoofdstad al een doodgeschoten. Drie wolven signaleerde men rondom Celle, waarvan er eentje begin 1956 werd neergelegd. Bij Kassei schildersschool, welke o.a. gevestigd zijn in Zwolle, Utrecht en Boxtel. Anderen voelen voor het reclamevak en volgen b.v. de „Deva" vakschool te Almelo voor etaleur. Verder is er een kleine groep, die geen zin in studeren hebben. Deze proberen het dan zo maar bij de baas. Tot de laatste groep behoren ook dege nen, die later op een ander beroep over gaan. Momenteel zijn er ongeveer 40.000 schilders in Nederland. Dit zijn dan pa troons en gezellen tesamen. Door aller lei oorzaken is het verloop plm. 2000 per jaar. De toeloop van nieuwe leerlingen bedraagt echter ongeveer 1200 per jaar. We krimpen dus ieder jaar plm. 800 be oefenaars in. Dat dit tot onderbezetting moet leiden, is logisch en is op verschil lende plaatsen vooral in de zomer, al wel degelijk merkbaar. Zij, die echter veel zin in studeren heb ben, goed kunnen tekenen en over een helder verstand beschikken, kunnen via de schildersafdeling van de L.T.S. een behoorlijke toekomst tegemoet gaan als schilders- of tekenleraar. Ouders, werk uw zoon, wanneer hij zin heeft om zich in dit mooie vak te bekwamen, niet te gen; wanneer hij wil, kan hij een nuttig mens in de maatschappij worden en hier in zeker een bestaan vinden. Naast de praktijklessen behoort hier bij ook de theorie. Voor de theorie moet de leerling leerboeken kunnen begrijpen, berekeningen uitvoeren enz. enz. Wat zou hiervan terecht komen, als op de L.T.S. geen Algemeen Vormend Onderwijs ge geven werd? Bij dit onderwijs bouwen we voort op, en herhalen we, wat op elke lagere school geleerd is. nam men begin van dit jaar enkele wol ven waar, bij Zwiesel in de buurt van de Duits-Tsjechische grens werd er in het begin van het jaar ook eentje dood geschoten en aan de Duits-Oostenrijkse grens eentje in de zomer van 1957. Geen asyl. Het feit, dat men in de wintermaanden wanneer op de beboste hellingen van de bergtoppen, die West- van Oost-Duitsland scheiden, de sneeuw meters hoog ligt, meermalen verscheurd wild pleegt te vin den en uit de sporen kan afleiden, dat er (een) wolf (ven) aan het werk zijn ge weest, heeft tot de zeker niet bijzonder aangename conclusie geleid, dat de „canis lupis" bezig is naar het Westen op te dringen en zich opnieuw te vestigen in gebieden, waar hij formeel al sinds eeu wen uitgestorven is Hoe goed het boswezen misschien ook toezicht houdt, het is'onmogelijk in de vaak zeer dichte wouden en bossen langs de voorlopige oostelijke grenzen der bondsrepubliek de wolven op het spoor te blijven en er een gepreciseerd beeld van te krijgen. Hoe ver de migratie al is gevorderd. Vooraanstaande 'zoölogen in West-Duitsland delen het inzicht van het boswezen, dat de wolf reeds tot in de bondsrepubliek is doorgedrongen en dat het grote moeite zal kosten het gevaar te bezweren. De wolf behoort tot de gevaar lijkste en sluwste zoogdieren en het eist vaak een intensieve jacht van maanden om hem te kunnen doden. Een bijzondere waakzaamheid zal derhalve geboden zijn tegen deze „vluchtelingen" uit het Oos ten die niet verschijnen in de wekelijkse statistieken van de enkele duizenden, die week voor week asiel in de bondsrepu bliek vragen. De wolven krijgen in ieder geval geen asiel. Men kan ze helaas niet over de grens terug sturen en de enige oplossing is dus, dat er intensief jacht op hen wordt gemaakt en dat ze worden Er zijn mensen, die van huis uit een min of meer vreemd klinkende naam hebben medegekregen en het is begrijpe. lijk dat zij die naam gaarne veranderd willen zien. Wat staat hun te doen om tot de gewenste verandering te komen? Indien men veranderen wil van ge slachtsnaam, of aan deze naam een ge deelte wil toevoegen, zal men zich daar toe moeten richten tot h.m. de koningin. Het desbetreffende verzoek moet gesteld zijn op een zegel van tenminste f 0.50. Het verzoek wordt in de staatcourant bekendgemaakt, teneinde belanghebben den in de gelegenheid te stellen him be zwaren tegen inwilliging van het ver zoek aan de koningin kenbaar te maken. Het verzoekschrift wordt in handen gesteld van de officier van justitie. Deze, of de plaatselijke politie, hoort de ver zoeker. Bij dat verhoor moet worden overgelegd een lijst met namen en adres, sen van ouders, broers, zusters van de verzoeker, welke personen tevens wor den gehoord. Hoe gaat het verder? De bekendmaking in de Nederlandse staatscourant, waarvan wij hierboven spraken, kan pas geschieden nadat de minister van justitie een voorlopige gun stige beslissing op het verzoek heeft ge nomen. Een jaar na de plaatsing in de staatscourant moet de verzoeker een exemplaar daarvan inzenden, onder ver wijzing naar het vroeger ingediende ver zoekschrift. Wij vestigen er de nadruk op, dat naamsverandering nimmer tot bewijs kan strekken van familieverwantschap. Zodra een gunstige beslissing is geno men wordt het besluit tot naamsveran dering ingeschreven in de registers van geboorte van de geboorteplaats. En de prijs? De aan belanghebbende uit te reiken afschriften of uittreksels uit de konink lijke besluiten, vermeldende vergunning tot verandering van de geslachtsnaam, of van toevoeging van een of meer na men aan de geslachtsnaam, zijn onder worpen aan een zegelrecht van f 500. welk bedrag betaald moet worden aan de ontvanger van de directe belastingen. Kosteloze naamsverandering kan in be. paalde gevallen worden verleend, waar over men inlichtingen kan verkrijgen op het bureau van de burgelijke stand ge meentehuis). Tenslotte merken wij hierbij nog op, dat eveneens de mogelijkheid bestaat dat pleegouders ten behoeve van door hen „aangenomen" kinderen kosteloos naams, verandering kunnen krijgen, waarover verdere inlichtingen kunnen worden ver kregen ten gemeentehuize. Voornaamsverandering. Iemand die van voornaam wil veran deren of andere voornamen bij dc zijne wil voegen, moet daartoe toestemming verzoeken aan de rechtbank van zijn woonplaats. Dit verzoek moet door een procureur ingediend worden. Het ver zoekschrift moet o.a. inhouden de reden. Afwijzing van het verzoek is zeer wel mogelijk, indien de rechtbank b.v. van oordeel is dat de opgegeven redenen niet steekhoudend zijn om het verzoek in te willigen. Wanneer de rechtbank in het verzoek heeft toegestemd, moet de uitspraak, wel ke schriftelijk geschiedt, ter hand wor den gesteld aan de ambtenaar van de burgelijke stand van de geboorteplaats van de verzoeker. Deze zorgt voor in schrijving in de registers van geboorte, terwijl op de kant van de geboorte-akte daarvan melding wordt gemaakt. Wij merken hierbij op dat bij een af- neergelegd, ter bescherming van bevol king en welstand en om te voorkomen, dat zij nog verder naar het Westen op dringen. wijzing van het verzoek door de recht bank, hiertegen beroep kan worden aan getekend bij het gerechtshof. Indien men niet in staat is om de kosten van de pro cedure te betalen, kan men verzoeken om kosteloos dan wel tegen verminderd ta rief te mogen procederen. Men ga hier voor naar het gemeentehuis. Kost de overtocht Europa- Amerika straks slechts 50 dollar? De laatste tijd zijn er allerlei berich ten in omloop geweest over reuzensche pen, die men wil bouwen voor de dienst over de Atlantische Oceaan. Het kan zijn nut hebben eens na te gaan wat waarheid en wat droom is in die geruchten en be richten. Het ziet er wel naar uit, dat over drie jaar de United States Lines een zusterschip in de vaart zullen hebben van de huidige „United States", een groot en snel luxeschip dus. Op het ogenblik heeft deze maatschappij, tussen New York enerzijds en Southampton Le Havre anderzijds, twee schepen in de vaart: de genoemde „United States" die van 1953 dateert, en de onge veer twintig jaar oude en langzame „America". Het is natuurlijk nogal moei lijk om een goede dienstregeling te ma ken, wanneer men beschikt over twee schepen van heel ongelijk kaliber. Er is op het ogen blik in de Ver. Staten een wetsontwerp in behandeling, dat voorziet in de bouw van twee luxe passagiers schepen, één voor de Atlantische en één voor de Stille Oceaan. Contacten met Verolme. Men zal zich misschien afvragen wat 't Congres te maken heeft met de bouw van schepen. Reders, die in Amerika een schip laten bouwen, krijgen daarvoor in de regel een aanzienlijke staatssubsidie, zulks om te voorkomen dat de orders naar het goedkopere buitenland gaan; Veelal bedraagt die subsidie 45 van de bouwkosten. Daar behoeft het Congres niet eens aan te pas te komen. Maar de reders, die ge noemde luxeschepen in de vaart willen brengen, hebben verzocht om meer dan 50 procent bouw-subsidie en daarvoor móet een speciale wet worden aangeno men. De wet heeft het Huis gepasseerd en men verwacht dat zij al is er ook wat gestrubbel eveneens door de Se naat zal worden aangenomen. B. B. Cantor, een Amerikaans hotel- magnaat,is van mening, dat de Oceaarx- passage-tarieven over de Oceaan veel te hoog zijn. Hij acht het mogelijk de prijs per overtocht te reduceren tot 50 dollar per persoon. Daar komt nog bij de prijs voor de maaltijden, maar veel behoeven die niet te kosten. Het plan is namelijk om de schepen, die Cantor wil bouwen, te voorzien van grote cafetaria's. Er zijn wetsontwerpen- ingediend voor „Cantor-schepen". Maar gaan. Cantor heeft verzocht om een sub sidie van 65 miljoen dollar. Zijn schepen het Congres is nog niet tot actie overge- zullen per stuk 140 miljoen dollar kosten. Hij wil er twee bouwen elk van 90.000 ton, plaats biedend aan niet minder dan 6000 passagiers en varende met de for midabele snelheid van 34 knopen (de „United States" vaart er 32). Zulke sche pen zijn uiteraard ook van belang als eventuele troepenschepen en in het wets ontwerp wordt daar uiteraard op gewe zen. De pers in Amerika heeft gemeld, dat Cantor begin mei contact heeft gehad met de Nederlandse scheepsbouwer C. Ve rolme. Over het resultaat van hun dis cussie is tot dusverre niets bekend ge worden. Voorbarige berichten. In Nederland heeft men natuurlijk al gehoord van de zeer stoutmoedige plan- hen, waarmee de scheepsbouwer Verol me rondloopt. Zijn passagiersschepen zou- pen alles overtreffen wat er in de vaart en in de maak is. Het heette zelfs dat hij reeds twee contracten getekend had voor de bouw van zijn droomschepen, maar deze berichten schijnen voorbarig te zijn geweest. Wat zou Verolme in de zin hebben? De bouw van twee, misschien zelfs van vier reuzenschepen met accommodatie voor tienduizend passagiers. Zij zouden een snelheid krijgen van 36 knopen. De over- tochtsprijs zou 150 dollar bedragen op clo ze schepen. Somige reders staan vrij sceptisch te genover deze plannen. Is deze snelheid werkelijk mogelijk? Kan men bij ont scheping zulk een groot aantal toeristen vlot „verwerken"? In elk geval zijn deze plannen nog ver af van verwerkelijking. Nieuws van onze winkelzaken Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OUE-ZEEP Het echtpaar Bekkernens- Arfman verlaat hier door een haag van kleuters het gemeentehuis. Voor het verslag van de trouwplechtigheid verwijzen we naar pag. 1 van dit no.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 3