u n BRAND! u m m Over een poosje Heeft iedereen zijn luchtbrommer Ontmoeten we elkaar over tien jaar in de lucht? VOOR DE BOER Ons volk mag niet verachterlijken Bollenboier Adverteren - omzet stimuleren In - m s m m m m m iü m nn m m in m üi m m m m nn m m g nn m H INllIllililRI ORGEL-CONCERT DOOR FEIKE ASMA Volgende week donderdag 19 juni vindt het eerste orgel-concert plaats in deze zomer, in de Vrije Evang. Kerk. Aan vang 8 uur. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Fantasie over Psalm 105: „Looft, looft verheugd de Heer der Heren". Jan Bonefaas. 2. a. Trio in F. J. L. Krebs. b. Allegro in D. G. F. Handel. 3. a. Choralvorspiel J. S. Bach. „Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ". b. Sinfonia in d moll. c. Choralvorspiel: „Herr Christ, der einig' Gottes Sohn". 4. Sonate II in c moll. F. Mendelssohn. a. Grave - Adagio. b. Allegro - Fuga. 5. a. Allegretto A. Guilmant. b. Grand Choeur Th. Salomé. 6. a. Berusting S. Landman, b. Toccata Bram Bruin. 7. Fantasie over bekende melodieën, waarvan tot slot „Op bergen en in dalen" (samenzang) Feike Asma. Volgend concert 9 juli 1958. VOETBAL HOLTEN I R.V. H (4—2) In de laatste competities leverde het duel tussen Holten I en Rijssen Vooruit II altijd veel spanning op en het was dan ook geen wonder dat zondag nog betrek kelijk veel toeschouwers het slechte weer hadden getrotseerd. Deze laatste compe titie-wedstrijd van Holten voor dit sei zoen stond echter op een matig peil. Hoe wel de Rijssenaren over de hele wedstrijd bezien sterker waren, viel de machte loosheid van de R.V. voorhoede wel bij zonder op, slechts zelden waagden ze te schieten. In de Holtense ploeg zag men ook nu weer bijna nooit een goede pass. De vier goals kwamen dan ook over het algemeen uit individuele acties. Jan Pasop debu teerde op de linksbuitenplaats en hij deed dit wel aardig. Vooral in de laatste goal had hij het grootste aandeel. Ulfman kreeg de bal via hem, dicht voor de goal aangegeven en kon zo gemakkelijk sco ren. De eerste goal kwam ook van Ulf man na een snelle aanval van Kalfster- man. De tweede goal kwam van Kalfster- man zelf. Hij had zich bij een scherpe corner van H. ten Velde achter de kee per opgesteld en kon zo met een trucje doelpunten. De ruststand was 2-2. In de tweede helft werd er beter gevoetbald doch het was jammer dat een regenbui het spel wat verstoorde. Kalfsterman maakte na een foutieve terugspeelbal zijn tweede goal. Hij bracht hiermee zijn totaalscore op 23. Holten I bleef in de uitwedstrijden on geslagen en bezet dit seizoen achter Om hoog de tweede plaats. Holten I 16 8 5 3 48-37 21 Holten II had aan één puntje meer, ge noeg gehad om in een beslissingswed strijd uit te maken wie er kampioen werd. Enter III zal nu tegen Haarlese Boys II wel aan het langste eind trekken. WIELRENNEN RONDE VAN OVERIJSSEL. De R,onde van Overijssel zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 26 juli a.s. en gaat over een afstand van 220 km. De renners zullen onze plaats passeren om omstreeks 17.42 uur. ONDERHOUD VAN MACHINES IN DE ZOMER. Het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen vestigt de aandacht op het noodzakelijke onderhoud van machi nes en werktuigen tijdens de zomer maanden. Spitmachines dienen direct na gebruik goed schoongespoeld te worden om res tanten van bestrijdingsmiddelen uit de tank en de pomp te verwijderen. Dit voorkomt aantasting van het metaal. Machines waarmede groeistofoplossingen zijn verspoten, dienen grondig schoon gemaakt te worden in verband met het beschadigen van de gewassen bij latere bespuitingen. Maaimachines moeten na gebruik wor den ontdaan van de grasresten, die aan leiding geven tot roestvorming. Speciale aandacht dient te worden besteed aan de koelfilters van de motor,'die vaak ge heel of gedeeltelijk door afgemaaid gras verstopt zijn. Na het afnemen van de beschermplaat kan men met een staal- borstel deze grasresten gemakkelijk-ver wijderen. Freesmachines en hakfrezen, die in een stoffige omgeving werken, moeten her haaldelijk gecontroleerd worden op ver ontreinigingen in het luchtfilter. Volg de aanwijzingen uit het instruc tieboekje nauwkeurig op, want een ver vuild luchtfilter leidt tot extra brand stofverbruik en tot snelle slijtage van de motor. HELPT DE BESTRIJDING VAN DE RUNDERHORZEL. Ook dit jaar wordt weer uw medewer king gevraagd voor de bestrijding van de runderhorzel. Larven, die onder de rughuid bij de runderen aanwezig zijn, moeten in deze periode worden gedood. Dit kan het best gebeuren door de uit voerders van Gezondheidsdiensten of zuivelfabrieken. U kunt hen daarbij helpen door het vee, dat in de weide loopt, op te halen en vast te zetten. De uitvoeders, die alle bedrijven moeten bezoeken, zullen u van te voren laten weten wanneer zij uw vee komen behandelen. Alleen als alle vee houders meewerken, kan de runderhor zel met succes worden bestreden en wordt veel schade aan eigen en ander mans veestapel voorkomen. Het kan tot 1965 duren. Maar niet lan ger. Het luchtruim zal dan verduisterd worden door duizenden en duizenden klei ne stipjes, die zich zacht brommend op wisselende hoogte verplaatsen. In feite is de luchtfiets al uitgevonden. Rusland, Amerika, Engeland en ook Frankrijk be zitten al prototypen van éénpersoons hef- schoefvliegtuigen, die niet meer wegen dan een motorfiets van 125 cc ge maakt in serie voor een zacht prijsje van hooguit 1500 gulden zullen kunnen wor den geleverd. Iedereen zal binnen korte tijd gaan vliegen. Per hefsehoefbrommer zal men naar het zwembad gaan of op visite. In de Sahara onderneemt men dagelijks proefvluchten met de „luchtbrommers". Men bezit prototypen die nauwelijks hon derd kilo wegen en een kruissnelheid halen van tachtig kliometer per uur. Van de meeste typen is de actie-radius nog zeer beperkt: een goede honderd kilome ter, maar desondanks kunnen de lucht brommers van groot nut zijn. De Fransen denken er al over om een regiment luchtbrommers op te richten. Op deze wijze wil men een eerste poging doen om de valschermtroepen te moder niseren. Tot nu toe vormen deze een keu rig mikpunt voor de vijandelijke troe pen op de grond.Vanaf het ogenblik dat de parachutisten uit het vliegtuig zijn gesprongen tot het ogenblik waarop ze landen, zijn ze volkomen passief. De oor log in Algerije heeft geleerd, dat deze passieve landing vele doden kan kosten en veel van het verrassende element weg neemt. De vijand weet n.l. precies, waar de valschermtroepen terecht zullen ko men. Dit alles zou veranderen, indien de springers uitgerust werden met kleine hefschroevers. Onmiddellijk na het ver laten van het vliegtuig in dat geval dus zonder valscherm worden de hef schroevers in beweging gebracht. De ner veuze schok van de val in de ruimte be staat niet meer. De luchtlandingstroepen kunnen zich in 't luchtruim al dalende ook in horizontale lijn voortbewegen met een snelheid van honderd kilometer per uur, waardoor ze minder gevaar lopen in de lucht gedood te worden. Bovendien kun nen ze gemakkelijker de zich op de grond bevindende vijand omsingelen, door in te genovergestelde richtingen weg te vlie gen. Een ander belangrijk punt is, dat de via de hefschroevers neergelaten mi litairen zwaardere wapens mee kunnen nemen. Vliegende stoel De Fransen, die in zeven centra proe ven nemen met de hefschroever voor luchtlandingstroepen, hebben o.m. een apparaat ontworpen dat nauwelijks zes tig kilo weegt en dat in feite een „vlie gende stoel" is. De luchtreiziger zit op een soort bankje, waarboven de hef- schroef is gemonteerd, die een diameter heeft van nog geen drie meter. Benzine tank en motor bevinden zich naast en onder het bankje. De soldaat in kwestie kan zijn uitrusting op zijn rug meevoe ren en hij houdt bovendien beide handen en benen vrij. Hij kan de luchtstoel be dienen met zijn voeten, hetgeen wil zeg gen, dat hij dalende zijn wapens al kan gebruiken. Het effekt van een regiment hefschroefsoldaten, dat van uit de lucht de vijand bekogelt, mpet vreselijk zijn. De vliegende stoel kan worden uitge rust met zend- en ontvangtoestellen. De reeds genomen proeven zijn uitstekend geslaagd. Nog enkele moeilijkheden moe ten worden overwonnen: de bestuur baarheid van de vliegende stoel is nog te zeer afhankelijk van snelheid en wind. Ook de snelheid wordt beïnvloed door luchtstromingen en wind. De deskundi gen zijn er echter van overtuigd, deze zaken in betrekkelijk korte tijd te kun nen regelen. De vliegende stoel voor mi litaire doeleinden is nog niet in gebruik genomen. Wél bedient men zich in enke le streken van de Sahara zich van ééri- perso:ns hefschroeven, die volgens de zelfde beginselen zijn ontworpen. Ook de Russen stellen veel belang in de luchtbrommer en in Navo-kringen te Parijs vreest men, dat ze in dit opzicht een kleine voorsprong hebben. Ze zou den n.l. de moeilijkheden rond de be stuurbaarheid en de constante snelheid onder winderige omstandigheden, al heb ben opgelost. Volgens uit Amerika ko mende berichten zouden de Sowjets al enkele eenheden luchtlandingstroepen hebben uitgerust met brommers. Uit de beschikbare gegevens kan o.m. blijken, dat de Russische toestellen op vouwbaar zijn tot een handbagage van ongeveer één meter lang, dertig centi meter breed en veertig centimeter hoog. Ze nemen derhalve in de vliegtuigen weinig plaats in en kunnen na de lan ding opnieuw gemakkelijk worden ver voerd. De aandrijving van de eigenlijke hef- schroef moet geschieden door een licht motortje, dat met een superbrandstof wordt aangedreven en veertig pk kan ontwikkelen. De hefschroevers kunnen in de lucht topsnelheden bereiken van 230 kilometer per uur. De soldaat be stuurt het toestel met zijn voeten en hij houdt zijn armen en handen vrij voor het bedienen van zijn wapenen. Deze Russische militaire brommers zouden 'n actie-radius bezitten van 300 kilometer en uitgerust zijn met ontvang- en zend toestellen. Luchtfiets Het éénpersoons hefschoefvliegtuigje dat de Russen kortgeleden op het tele visiescherm hebben getoond, wijkt sterk af van het militaire toestel en heet de naam van „luchtfiets". De uitzending werd bijgewoond door de bekende Rus sische pionier Nicolas Kamov, de ont werper van diverse hefschroefvliegtui- gen. Hij zei: „Daar waar geen wegen zijn, in de bergen en bossen en boven de rivieren, kunnen niet alleen de m en- se zich verplaatsen met zeer eenvoudi- g hefschroeven, maar binnenkort zullen via grotere hefschroeven ook de automo bielen over deze hindernissen kunnen worden gebracht. Onze industrie is reeds doende deze toestellen in serie te leve ren". Op het kijkscherm verscheen vervol gens een soort reiskoffer van één meter lang, die tot verbazing van de kijkers in nauwelijks tien minuten een hef- schroefvliegtuigje werd, rustende op slan ke glijders van rubbermateriaal. Het bleek twee hefschroeven te bezitten, één van drie meter en één van anderhalve meter, die onder elkaar waren gemon teerd. Kamov plaatste zich op de zitting, trok het klein motortje aan en steeg er mee tot het plafond. In de studio maakte hij met zijn toestelletje de gekste capri olen om er de bestuurbaarheid van aan te tonen. Dit toestelletje bleek om zijn eigen spil in alle richtingen te kunnen draaien. Door de grote poort van de stu dio verliet Kamov al vliegende het ge bouw, achtervolgd door de televisieca mera's en steeg de lucht in. In tien secon den bereikte hij een hoogte van 250 me ter. Ondervraagd door de verslaggevers bekende Kamov, reeds proeven te ne men met een vierpersoons automobiel, vervaardigd van licht materiaal en voor zien van een opvouwbare hefschroef. Hij meende hooguit nog twee jaar nodig te hebben. Zijn bedoeling is, een bruikbare auto te leveren, die zich in geval van nood in de lucht kan verheffen om op die wijze bepaalde verkeershindernissen te nemen. Misschien kan hiermede straks het verkeersprobleem in de West-Euro- pese landen worden opgelost. Men blijft rustig op de buitenwegen rijden, maar vliegt op geringe hoogte over de steden heen. De Amerikanen zijn in dit opzicht minder optimistisch dan de Russen. Geen succes Het opmerkelijke is, dat de technici in het algemeen vrezen, dat het grote hef- schroefvliegtuig de Russen bezitten reeds de Mi 6, die plaats biedt aan 70 reizigers en bemanning weining toe komst heeft. Voor lange afstanden is het te langzaam en te duur. De Sabena, die met haar hefschroefvliegtuigen korte tra jecten onderhoudt (Brussel-Parijs, Maas tricht-Brussel, enz.) boekt op deze lijnen indrukwekkende verliezen, Een beperk te toekomst heeft het grote hefsehoef- vliegtuig voor kortere afstanden, voor stadsgebruik, voor oorlogsdoeleinden en voor vrachtvervoer. Daarentegen is men algemeen van oor deel, dat de goedkope éénmanshefschroef een grote toekomst heeft ook voor toe ristisch gebruik, omdat het mogelijk is deze „luchtfietsen" voor weinig geld in serie te maken. In feite bestaan ze slechts uit twee glijders, vaak vervangen door een priepoot, waarop een eenvoudig bankje rust. Onder of naast dit bankje zitten motortje en tank. Boven het hoofd van de bestuurder draait de hefschroef. Op een vooruitstekend stuk kan hij zijn benen laten rusten. Er is geen cabine. De bestuurder zit in de open lucht. Theoretisch moet het mogelijk zijn, de ze eenvoudige apparaten te bouwen voor een prijsje van 1500 gulden. Indien men zover is, zal de luchtfiets voor vrijwel iedereen bereikbaar zijn. In een oogwenk verlaat men er zijn woonstad mee om er gens buiten van wat groen en frisse lucht te genieten. Opvouwbaar kan de lucht fiets in een keurige koffer gemakkelijk op) ieder bovenhuis worden opgeborgen en voor de deur startklaar worden ge maakt. Men kan de koffer zelfs met de trein mee op reis nemen. Een ware uitkomst kan de luchtbrom mer ook zijn voor eilandbewoners. De toekomst is aan de individuele hefschroef. Geen der bij de Amerikanen in ge bruik zijnde luchtfietsen voldoet echter nog geheel en al. De militaire autoritei ten hebben nog geen massale bestellin gen geplaatst. Eerst willen ze de kat uit de boom kijken. De oordelen van de des kundigen lopen ook nog ver uiteen. Hoe lang zal het nog duren voor we elkaar op een hoogte van duizend meter tegenkomen, met boven onze hoofden 'n draaiende schroef? (door Dr. P. H. Ritter) De noodkreet, die opgestegen is uit de onderwijsbetoging, moet worden opgevan gen door de pers. Daar waren meer dan vijfduizend leerkrachten bijeen uit alle delen van het land, die klaagden over de verwaarlozing van het onderwijs. Wij willen enige naakte feiten aan onze lezers voor ogen stellen. De verschillende sprekers richtten zich vóór alles op het eerste euvel: de overbevolkingdn de klas sen en het tekort aan leerkrachten. In Rotterdam waren in 1957 bijna 4000 leer lingen op de openbare scholen van onder wijs verstoken wegens gebrek aan leer krachten. Het voortgezet onderwijs heeft een nog ontstellender gebrek aan bevoegde do centen. Bij het U.L.O. werd in 1957 acht procent van de wiskunde-lessen, 3,4 pro cent der handelskennislessen, voor Frans, Duits en Engels iets minder dan 2 pro cent van de lessen gegeven door onder wijzers die niet in het bezit waren van de vereiste bevoegdheden voor deze vak ken. Bij het lager technisch onderwijs in zijn verschillende schakeringen in het percen tage onbevoegd gegeven lessen van 27 in 1952 tot 32 in 1957 gestegen. Bij het hele nijverheidsonderwijs werd Jn 1957 vier en twintig procent der lessen gegeven door onbevoegden. Hoe staat het bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs? Het aantal onbevoegd gegeven lessen bedroeg 21.3 procent. Drs. P. van Houte, aan wiens redevoering wij bovenstaande gegevens ontlenen, eindigde met de uitroep: „Wan neer de benodigde gelden voor het onder wijs niet kunnen worden gevonden, zijn wij klaar voor de sloop!". Wat is het gevolg van het teisterend gebrek aan bevoegd onderwijzend perso neel? Dat gepensioneerden, zelfs zeer ouden van dagen moeten in dienst ge houden en dat de jeugd de vakkundige en soliede opleiding, die zij voor haar toe komst nodig heeft, mist. De heer P. van Thuyl, algemeen secre taris van „Volksonderwijs", deed een boekje open over de scholennoódi Hij herinnerde eraan, dat van 1938 tot 1946 zo goed als igeen enkele school werd ge bouwd, dat er wel scholen zijn verwoest, en dat de geboortegolf na de oorlog tot extra ellénde heeft geleid. In 1957 is er voor 10 miljoen minder geproduceerd dan men van plan was. In de afgelopen vier jaar werd het veel te krappe bouw-volume in totaal voor cir ca 70 miljoen niet geproduceerd en voor 1958 zal, volgens minister Witte het bouw volume dat men projecteerde niet kun nen worden verwezenlijkt. Vele kinderen kunnen eenvoudig niet naar school om dat zij geen school hebben! De overbezetting der klassen verhin dert, dat de jeugd harmonisch voor het gemeenschapsleven wordt opgevoed. De democratische gedachte wordt in ons on derwijs afgeknapt. „Werkelijk leren," zo zei prof. Iden- burg, "betekend geestelijke wisselwerking tussen leerling en leerkrachten en wer kelijke kennis berust in de vorming van de persoon. Beide kunnen slechts in een kleine gemeenschap van 20 tot 25 leerlin gen verwezenlijkt worden. Overvolle klas sen verstoren de demokratie in haar war tel. Men leert er misschien gehoorzamen, maar geen samenleven". Zo verwildert de jeugd. Door de da ling van het onder wijsgehalte gaat zij de bekwaamheid voor het leven missen en worden de industriële en in het algemeen de economische belangen van het land, die berusten op een goed ontwikkelde ar beidersklasse, geschaad. Herziening van de toestand bij hét on derwijs is een eis van even grote urgen tie als oplossing van de woningnood. Is het toelaatbaar, dat wij elke dag lezen over een verkwistend beleid bij „defen sie" terwijl, een essentieel volksbelang als goed onderwijs zo zeer wordt ver waarloosd? Wir kommen uit de Heimat In Opel of Veewee, Door gans die Niederlande - Bis Zandvoort an der See. Wir sprechen etwas Hollands Auf unsere Manier, Want viele Volksgenossen Waren schon damals hier. Jetzt kommen wir als Gaste, Als rijke Frau en Mann; Die Kasekopfe kijken Uns niet meer feindlich an. Von Sassenheim bis Lisse, Wir fahren herrlich frei, En groeten selbstverstandlich De zwarte Polizei. Die Garten van Linnaeus, Die schone Küchehof; Wir zahlen en wij holen Hier gar nichts op de Pof. Wir nemen op de Rückkehr Zeer billig Butter mit; Die Hollander selbst singen Das Margarinenlied. Herr Göbbels ist gestorben, Der graag Kanonen hat; Wir essen liever Butter In unser Dorf en Stadt. Der Krieg ist eins verloren, Die neue Wacht am Rhein Zal eenmaal stolz gegründet Op Hollands Butter sein Jaap Mijderwijk (Nadruk verboden) BEL ONMIDDELLIJK HET HOOGST GEPLAATSTE eventueel volgende IN VET GEDRUKTE NUMMER OP. Vertel rustig mi en duidelijk bij wie en waar de brand is. Van een juist bericht kan veel afhangen. 333 Gemeentehuis, Centrale brandmeldingspost (geopend van 912.30 uur en van 13.3017 uur). 352 Groepsbureau der Rijkspolitie. 245 Commandant Brandweer, Jac. Louwerse. Indien men op geen van deze nummers gehoor krijgt ÜH (niet te lang wachten) kan men zelf de brandweer iü alarmeren door de volgende nummers te draaien 266 Chauffeur-pompbediener J. G. Maats 210 H. J. Bouwhuis, waarschuwt chauffeur-pompbediener G. J. Aitink en J. Haan 259 Brandmeester T. Koopman n§ 363 Chauffeur-pompbediener Joh. Schuppert 552 Brandmeester D. J. Bulsink, die waarschuwt H. Koopman 498 Chauffeur-pompbediener H. Huisman 551 Brandmeester G. Steunenberg 532 Onderbrandmeester E. J. Westerik jü§ 550 Onderbrandmeester W. Oolbekkink 362 Wachtmeester G. Hosmar waarschuwt P. F. van Doorn 256 Expeditiebedrijf Oolbekkink waarschuwt H. Koopman en G. J. Klein Nagelvoort 483 Wachtmeester E. Limbeek waarschuwt H. Brands, G. Linde en W. van Diepen =s 405 G. T. Jansen 275 J. van Bruggen 388 M. den Heijer 252 H. Tulier waarschuwt D. J. Pekkeriet en J. Lammers 203 (alleen overdag) Stoomfluit „De Vrijheid" (huisbrand 2 lange stoten, bosbrand 4 stoten) Voorts waarschuwen: 201 Burgemeester Mr. W. H. Enklaar §g 352 Rijkspolitie (bureau), bij geen gehoor 217: Groepscommandant DIJKERHOEK: 265 Brandmeester G. H. Broekhuis 301 A. M. Nijkamp waarschuwt tevens J. Rensen 404 H. Koopman waarschuwt tevens J. A. Meijerman 393 Coöperatie waarschuwt J. A. Jansen Manenschijn en E. Wechstapel 202 H. Kloosterboer waarschuwt W. H. Smale 250 H. Bosman waarschuwt G. J. Klein Hegeman Voorts waarschuwen: 271 Postcommandant Rijkspolitie Bij ongevallen waarschuwen: 330 Dokter J. P. Nagelhout 280 Dokter C. H. Rietdijk 214 E.H.B.O.W. ten Berge; 252 H. Tuller 436 Zuster T. C. J. Groeneveld, Groene Kruis

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2