M m C.H. Kiesvereniging ||cmies Jaarvergadering Ver» voor Bedrijfsvoorlichting „Holten Dinsdag 18 februari hoopt H.K.H. Prinses Marijke haar 11e verjaardag te vieren Huidgenezmg I Houdl de winter git handen en meten. AGENDA No. 7. Jaargang 10. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 Verschijnt elke zaterdag NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holte,no Nieuwablad" T7 86 Holt»». K mes - m Adv.-prys1—15 m.m. a contant) f 2.—. Iedere m.m. HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Foto M C. Meijboom De Chr. Historische Kiesvereniging had vrijdagavond van de vorige week een openbare vergadering belegd, waar in als spreker optrad het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van het Nationaal Nieuw Guinea-comité, de heer F. H. van de Wetering uit Amsterdam, die sprak over het onderwerp: „De wereld waarin wij leven". Het was een zeer gemoedelijke bij eenkomst, niet alleen, omdat de bezoe kers zich vanwege de temperatuur in de zaal om de kachel geschaard had den, maar ook omdat de spreker de stof voor zijn politiek pleidooi eenvoudig en gemoedelijk hield- De vergadering stond onder leiding van de voorzitter der kiesvereniging, de heer J. Kroon, die na het lezen van Ps. 96 een kort openingswoord sprak, waarin hij er aan herinnerde, dat er zoveel gebeurt in deze wereld en er zo veel problemen op ons afstormen, dat het goed is om naast de voorlichting door middel van de radio en pers ook eens meer persoonlijk te worden voor gelicht. Spr. vond het prettig in de per soon van de heer Van de Wetering iemand te mogen begroeten, die Indië goed. kent. De heer Van de Wetering begon zijn causerie met de mededeling iets te wil len vertellen over de wereld van van daag om vervolgens iets te zeggen hoe de C.H.- die wereld ziet- Bij de bespreking van de huidige we reldsituatie wees spreker erop, dat elke neutraliteitspolitiek ten aanzien van de defensie onmogelijk is geworden. Dat zelfde geldt ook t.a.v. de economie, de landbouw en het financiële beleid, waarbij met andere landen moet wor den samengewerkt. Dit was ook een van de motieven voor de totstandko ming van de Euromarkt. In de 2e Ka mer is wel gezegd, dat alles nog zo vaag is, maar minister Mansholt heeft toen opgemerkt, dat het toch wel be langrijk zou zijn, dat we ruimte heb ben voor onze producten. Ten aanzien van Europa ontwikkelt zich een zekere tragiek ook wel de ondergang van het avondland genoemd doordat vast staat, dat de industriële samenleving een enorme verandering zal ondergaan. De toepassing van de kernsplitsing zal hiertoe leiden en het gevaar be staat, dat de problemen tussen Rusland en Amerika zullen worden opgelost en wij achter-ontwikkeld blijven. Het zijn dingen die dreigend zijn en waarvoor de overheid oog zal moeten hebben- Uitvoerig stond spr. stil bij de drie eenheid van ons Koninkrijk, n.l. Ne derland, Suriname en de Antillen, ge biedsdelen met een eigen grondwet en daarboven een statuut. Een koningin met drie parlementen. Daartegenover staat Nieuw Guinea, dat geheel vanuit Den Haag bestuurd wordt. Het wildste land dat spr. ooit gezien heeft. Elke gedachte aan kolo nialisme is ons vreemd. Wie denkt aan een rijk gebied, vergist zich, maar wie oog heeft voor het volk, dat daar leeft in de diepste ellende, zal beseffen welk een schone taak ons land daar te ver vullen heeft, om die mensen op te voe den. Er is een enorme vooruitgang en de heer Van de Wetering zag hier dan ook een belangrijker werk dan de meer gedifferentieerde taak van de NOVIB, wiens werk te enkel is. Als voorbeeld van een slechte oplos sing der staatkundige problemen noem de de heer Van de Wetering Indonesië. Het is bedroevend om te zien hoe dit rijk ten onder dreigt te gaan- Sprekende over het regiem van Soe- karno, merkte spr. op, dat men met oosterlingen niet moet onderhandelen volgens het westerse wit-zwart patroon. Spreker zeide geen bewondering te hebben voor de Nederlandse firma's die de moeilijkheden in Indonesië aangrij pen om personeel te ontslaan. Na zijn schets van de huidige we reldbeschouwing, waarin wij als Neder landers leven, beantwoordde spreker de vraag: „Hoe staan wij als Chr. Histo- rischen in deze wereld?" C.H. is geen program, aldus de heer Van de Wetering, maar een richting- Dat woord richting wordt dikwijls uit gelegd als een zwakheid. In deze tijd van collectief denken vak- en stands organisaties laat de C.H. een eigen geluid horen en dat is de kracht van het beginsel. Wij delen de maatschappij niet op in twee groepen, b.v. vromen en on-vromen. Omdat wij voor de chris telijke school zijn van essentiële waarde voor sprekers leven daarom zijn we nog niet tegen de openbare school. Uitvoerig ging spreker nog in op de groeiende machtsverhouding in de Ne derlandse politiek, welke zich open baart in de leuze „Romme of Drees", het verschil tussen C-H. en P.v.d.A. en de verwantschap tussen liberalisme en socialisme. Bij ons gaat het om de erkenning, dat alle gezag van God is en dat dit zijn grondslag vindt in het evangelie. God is de Heer en aan Zijn gezag heeft de overheid te gehoorzamen. Politiek is de verhouding tussen mensen en groepen. Het is een zaak van gehoorzaamheid. Het is een richting in ons leven als we willen, dat de toetssteen van onze poli tiek is het Woord van God, aldus be sloot de heer Van de Wetering zijn met grote aandacht gevolgde inleiding. Nadat een ogenblik gepauzeerd was, werden door de aanwezigen tal van vragen gesteld, welke voor een belang rijk deel lagen buiten het onderwerp van de inleider. Zodoende werd mede door diens be antwoording een nog algemener beeld verkregen van de vraagstukken, welke de gemoederen momenteel bezighouden. De voorzitter sloot de samenkomst met gebed, na de spreker en de vragen stellers dank te hebben gebracht voor hun aandeel in deze avond- NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR DE OPENBARE U.L.O.-SCHOOL. In de jongste vergadering van de raad van Holten heeft de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, enkele mededelingen gedaan over nieuwe mogelijkheden voor de openbare u.l.o.-school te Holten. Het onderwijs aan deze school zal met in gang van 1 september 1958 een expe rimenteel karakter krijgen. De laatste jaren bestaat er, zo wordt van bevoegde zijde opgemerkt, een sterk toegenomen belangstelling voor ons voortgezet onderwijs. Vooral bij de gym nasia, de hogere burgerscholen en u.l.o.- scholen is het leerlingenaantal sterk toe genomen. Het blijkt echter bij al deze scholen, dat een groot percentage van de toege laten leerlingen het einddiploma niet kan behalen. Deze leerlingen moeten tussentijds de school verlaten. Dit ver schijnsel heeft in brede kringen een on bevredigend gevoel gewekt. Onderzoe kingen op dit gebied hebben wel uit gewezen, dat veranderingen en verbete ringen. van de toelatingseisen misschien zouden helpen, maar dat het toch niet mogelijk is ver van tevoren de ont wikkelingsmogelijkheden van de leer lingen te peilen. Het lijkt dus zeer gewenst binnen de zelfde school opleidingen van verschil lende moeilijkheidsgraad te geven. De mogelijkheid bestaat dan na een gron dige observatie van 1 of 2 jaar die op leiding te nemen, die voor de leerling het meest geschikt is. Bij zes openbare u.l.o.-scholen gaat men met de klassen, welke per sep tember 1958 worden toegelaten hiermede een begin maken. Dit zijn scholen te Rotterdam, Den Haag, Oosterbeek, Gro ningen en Holten. In overleg met het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en in samenwerking met het Paedagogisch Centrum van de Nederlandse Onderwij zersvereniging en het Nutsseminarium te Amsterdam gaan de personelen van deze scholen een leerplan opstellen om na één of twee jaar te komen tot de volgende opleidingen: 1 De normale vierjarige opleiding voor de verschillende mulodiplo ma's A en B. 2 Een 3-jarige eenvoudige grondop- leiding. De leerlingen, die deze opleiding gevolgd hebben, kunnen: a De school verlaten met 'n school diploma, b Aan de school een 2-jarige eco- nomisch-administratieve oplei ding volgen (kantoor- en han delsopleiding), c Aan de school of aan een andere school waarmede nauw contact opgenomen moet worden 'n twee jarige wiskundige technische op leiding volgen (te vergelijken met U.T.S.). 3 Een 5-jarige algemeen vormende middelbare opleiding. Bovenstaand schema zal men trachten te verwezenlijken. Afgewacht moet worden of de betreffende scholen vol doende leerlingen voor al déze nieuwe takken van onderwijs zullen hebben. Men zal zich in dit geval aan de prak tijk aanpassen. Samengevat kan dus vastgesteld wor den, dat de mogelijkheden, die er reeds waren, volledig blijven bestaan, maar dat er VOOR DEN MINDER GOEDE en VOOR DE BETERE leerlingen nieu we wegen gezocht zullen worden. Tenslotte zal men bij het onderwijs aan deze scholen gebruik trachten te maken van de nieuwste uitkomsten op paedagogisch, psychologisch en didac tisch gebied. [__Huldzuiverheid-Huidgezondheid De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Holten" hield maandagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering. Het was de laatste maal, dat de heer Joh. G. Holterman de voorzittersha mer hanteerde, aangezien deze in ver band met zijn leeftijd gemeend heeft de leiding der vereniging in jongere handen te moeten overdragen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter als zijn mening uit, dat het jaar 1958 voor de veehouderij een moeilijk jaar zal worden. De boer produceert wel veel melk, maar deze kan op de wereldmarkt geen volledige afzet vin den. Daarom is het dringend noodza kelijk, dat de boer zo goedkoop moge lijk produceert. Er wordt nog teveel eiwit en zetmeel gevoerd in de vorm van krachtvoer. De heer Holterman zou de leden willen adviseren om een deel van het grasland weer om te zetten in bouwland voor de verbouw van eigen krachtvoer (o.a. ruwvoeder in de vorm van zetmeel). De secretaris, de heer E. Voordes, wees er in zijn jaarverslag op, dat ook 1957 voor de lagere gronden weer een te nat en daardoor zeer ongunstig jaar is geweest. De zomer begon echter goed, zodat er een behoorlijke hoeveelheid goed hooi gewonnen kon worden. Bij later genomen monsters bleek echter, dat het eiwitgehalte aan de lage kant was. De rogge-oogst was goed en de kwa liteit bleek heel wat beter dan in het voorgaande jaar. De bieten en aardappelen waren goed, maar door de natte herfst zijn er op de lage gronden veel aardappelen verrot in de grond. Op de lage gronden kwamen de koei en weer veel te vroeg op stal, na eerst de zode weer totaal stuk getrapt te hebben. De knollen waren over het algemeen matig of slecht. Door velen moest de wintervoorraad, als hooi en bieten, al vroeg worden aangesproken. Een gelukkig verschijnsel is, dat steeds meer boeren hun hooi en kuilvoer la ten bemonsteren en naar aanleiding van de uitgebrachte analyses en de geschat te hoeveelheid ruwvoeder een goed voederplan opstellen of door de assis tent van de RLVD laten opstellen. Waarde RLVD. Want hoewel er de laatste tijd, zo wordt in het verslag gezegd, ook hier ter plaatse nog wel eens over de RV LD is gesproken, als zouden deze amb tenaren er alleen maar zijn om het voedselpakket voor de arbeider goed koper te maken en om de boeren maar harder te laten ploeteren, vast staat wel, dat dit geheel onjuist is en dat deze ambtenaren er wel degelijk zijn voor de boer. Want al is het dan mis schien wel zo, dat als men boert, zo als dat door de voorlichtingsdienst ge leerd wordt, er wat harder gewerkt moet worden; vooral op de kleine be drijven, waar mechanisatie niet ver antwoord is, zal 't rendement van zo'n bedrijf groter zijn dan op een bedrijf waar men van deze ambtenaren niets moet hebben. Niet alleen met het opstellen van het voederplan, doch ook met het be palen van de bemesting op grond van de terug ontvangen monsteranalyses> doet de RLVD zeer nuttig werk. Nadat deze in zijn jaarverslag nog een overzicht gegeven had van de prij zen der produkten en van de activitei ten der vereniging, bracht de voorzit ter de heer Voordes dank voor zijn uit voerig verslag. De penningmeester, de heer J. W. Wesseldijk, bracht het financieel ver slag uit, waaraan wij ontlenen, dat er een batig saldo was van f95,66. De administratie werd door de heren J. Krikkink en J. Oolbekkink bij mon de van laatstgenoemde keurig in orde bevonden, zodat onder dankzegging voor het gevoerde beheer aan de pen ningmeester decharge werd verleend. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren J. Oolbekkink en H. J. Nijland. Bij de hierna plaats vindende be stuursverkiezing werd in de plaats van de heer Joh. G. Holterman gekozen de heer H. J. Nijland. De heer G. Blankena, die periodiek aftrad, werd met bijna algemene stemmen herkozen. Na een korte pauze werd besloten in de tweede helft van mei een excursie te houden naar de proefboerderij „De Hoge Bom" te Wageningen en naar Burgers' Dierenpark of het Openlucht museum bij Arnhem. De assistent van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, de heer W. Rietberg, besprak vervolgens de vraag, welke de kosten zijn van een trekker op een landbouwbedrijf. Mechanisatie. Als algemene regel wilde de heer Rietberg stellen, dat een boer twee paarden weg moet kunnen doen om een trekker te kunnen aanschaffen. Alleen bij gebrek aan arbeidskrachten kan het verantwoord zijn eerder tot aanschaf fing over te gaan. Het kan aanbeveling verdienen, dat twee naast elkaar gele gen bedrijven samen een trekleer aan schaffen. De heer Rietberg deed voorts en kele mededelingen over de noodzaak PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllll!lllll|j|||||||||||||||||||||UI[ili 1 ACCOUNTANTSKANTOOR POUW 1 H Enterstraat 33 Rijssen Tel. 2737 J ff behartigt: M g BELASTINGZAKEN §j MllllllllillllililillllllllllilllllllllllllllM Vrijdag 14 febr., 8 uur: Verkeersavond van de M.- en A.-club „De Holter- berg" in café Vruggink. Zaterdag 15 febr., 7.30 uur in Irene: Uitvoering Christ. Ontspanningsclub „C.O.C.". Zaterdag 15 febr., 7.30 uur: Verwerping in caié „De Wippert". Maandag 17 febr., 7.30 uur: Jaarverga dering Fok ver. Holten en Omstreken, café Kloosterboer, Dijkerhoek. Woensdag 19 febr., 8 uur: Jaarvergade ring Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten in hotel Holterman. Woensdag 19 febr., 7.30 uur: Jaarverga dering Controle-Ver. Holten en Omstr,. café M. Kalfsterman. Woensdag 19 febr.: Verkeerscompetitie van de K.N.M.V. in hotel Vosman. Donderdag 20 febr., 7.30 uur: Ouder avond aer openbare u.l.o.-school in het overblijiiokaal der school. Vrijdag 21 febr., 8 uur: Wereld-vrouwen gebedsdag, in gebouw Irene. Vrijdag 21 iebr., 7.45 uur: Vergadering schoolkring Espelo. Spreker de heer G. J. Langenbarg over: „De financiën der gemeente". Zaterdag 22 febr., 7.30 uur: Uitvoering van de Accordeonvereniging D.S.V. uit Bathmen, in Amicitia, met klucht „Hoogspanning" (zie adv.). Zaterdagavond 22 febr., 7.30 uur: Jaar feest C.J.M.V. „De Vriendenschaar" in Irene (zie adv.). Maandag 24 febr., 7.30 uur: De Jonge Kerk organiseert een filmavond voor de Unicef' in Irene. Spreker is de heer Th. Jansma van Nijverdal- Maandag 24 febr., 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten O.L.M. in hotel Hol terman. Spreker de heer Ir. Y. v. d. Wal, secretaris hoofdbestuur. Maandag 24 febr.: Byeenkomst afd. Dy- kerhoek en Espelo Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen in gebouw „Bethanië" te Dijkerhoek, met vertoning bonds- film. Dinsdag 25 febr.: Ouderavond O. L. Dorpsschool. Woensdag 26 febr., 8 uur: Ledenverga dering van de Ver. voor uitzending van zwakke kinderen naar Koloniehuizen, in hotel Holterman. Tevens filmverto- ning. Vrijdag 28 febr., 7.30 uur: Filmavond van de Ned. Blindenbond in Irene. Zaterdag 1 maart, 7.30 uur: Toneeluit voering van de B.O.O. en B.D.V. in Amicitia, met opvoering voor de to neel-wedstrijd, van 't toneelspel in 3 bedrijven: „Het nestje van de anti quair". Woensdag 5 maart: Toneeluitvoering van Holtens Toneel ten bate van het Bouwfonds van het Groene Kruis, in Amicitia, met opvoering van het to neelspel „Drijfzand". hamea-geleiE^HS 14 WONINGEN TOEGEWEZEN. Het aantal door Gedeputeerde Staten als aandeel in het provinciaal woning contingent aan deze gemeente toege wezen woningwetwoningen bedraagt 14. Alls men bedenkt, dat er hiervan in 't najaar van 1957 reeds 6 zijn aanbe steed, waarvan de gunning dezer da gen pas is afgekomen, dan valt daaruit -gemakkelijk af te leiden, dat de ge meentelijke woningbouwactiviteit in '58 niet zeer groot zal zijn. Men vraagt zich dan ook af hoe op deze wijze de wo ningnood ooit tot een oplossing zal wor den gebracht. van een doelmatige rattenbestrijding. Van ue zijde van de voorlichtingsdienst wordt gratis advies gegeven, waarvoor men zich bij hem kan opgeven. Tenslotte werd nog gesproken over het inkuilen met behulp van een zuur- mixer. Daarover zal in maart 'n praat avond worden gehouden met als inlei der de hoofdassistent, de heer A. J. Paskamp. De voorzitter wees er in dit verband nog op, dat inkuilen met zuur sterk aanbeveling verdient. Er gaat jaarlijks voor duizenden guldens aan grassen verloren door verkeerd ensileren. Aan 't slot van de vergadering heeft de heer Voordes da scheidende voor zitter dank gebracht voor 't vele werk, dat hij vanaf de oprichting in 1952 voor de vereniging heeft gedaan. Hij heeft daarmede in belangrijke mate bijge dragen tot de voorlichting van de boer, waarvoor hem een woord van hulde toekomt.

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 1