Holtens verleden 40-jarig jubileum R. Ponsteen Over fietspaden REDIKBEURTEN Strepen staan er voor uw veiligheid VEILIG VERKEER Op 1 oktober 1932 is in werking ge treden de wet van 31 juli 1930, stb. 342, de zogenaamde wegenwet, welke voor schriften bevat omtrent openbare we gen. Onder wegen worden in deze wet mede verstaan: voetpaden, rijwielpa den, jaagpaden, dreven, molenwegen, kerkwegen, bruggen en andere ver- keersbanen voor beperkt gebruik. Voordat de wegenwet in werking trad, was het wegenrecht voor een groot deel neergelegd in de provinciale wegenreglementen. De provinciale sta ten van Overijssel stelden in hun ver gadering van 7 november 1859 vast het „Reglement op de wegen en voetpaden in Overijssel", dat goedgekeurd werd bij koninklijk besluit van 23 augustus 1860, nr. 52. Ter uitvoering van dit re glement bepaalden gedeputeerde sta ten, dat de gemeentebesturen vóór 1 februari 1861 o.a. de ligger der voetpa den moesten opmaken. Na voorafgaan de openbare kennisgeving moest de ligger gedurende dertig dagen ter ge meente-secretarie ter inzage worden gelegd, waarna hij aan de raad ter vast stelling moest worden aangeboden. De ligger moest tenslotte nog ter goed keuring worden toegezonden aan gede puteerde staten. De leggers (de wegenwet spreekt niet meer van liggers) van voetpaden, wa terleidingen en wegen strekken om de openbaarheid en de onderhoudsplicht daarvan voorgoed vast te leggen. Burgemeester en wethouders van Hol ten hebben zich niet gehouden aan het voorschrift, dat de ligger vóór 1 februari 1861 moest worden opgemaakt. Met het opmaken kwam men gereed op 20 maart 1861, terwijl de ligger in ont werp ter inzage heeft gelegen van 1 april tot 1 mei 1861. De vaststelling vond plaats in de raadsvergadering van 8 juni 1861; gedeputeerde staten keur den de ligger goed bij resolutie van 7 augustus 1861. In een uitvoerig artikel wil ik me dedelingen doen omtrent de inhoud van de ligger der voetpaden. De omschrij ving van de voetpaden, welke ik soms enigszins gewijzigd uit de lig ger overneem, zal ik telkens in het kort toelichten. De heer Gerh. Aaf- tink, H. J. Wansinkstraat 17, was zo vriendelijk mij voor de toelichting een aantal gegevens te verschaffen. Ook op deze plaats betuig ik hem daarvoor gaarne mijn dank. 1. Jan Rekkingspad: Begint aan de rijksstraatweg in het dorp, loopt langs de tuin van Hartsuiker, buigt zich achter deze tuin om, loopt tot aan de tuin van Wonnink en ver volgens naar het Boskampsvoet pad en eindigt voor het huis, be woond door B. Hoeve. (Jan' Bek king schijnt gewoond te hebben in een huis aan het oude gedeelte der Tuinstraat. Het huis van B. Hoeve, staande op de hoek Kerkstraat- Boschkampstraat, is onlangs afge broken.) 2. Èoskampspad: Komt uit het mid den van het dorp bij Js. Meerman, loopt over de Boschkamp in de Hooge Steeg, gaande naar de Pas torij. (Jannes Meerman woonde naast de kerk. Te zijnen huize werd wel vergaderd door 't bestuur der marke Holten. De Hooge Steege is thans bekend als Pastoriestraat, terwijl de pastorie later bewoond werd door het hoofd der school. Op de plaats, waar deze pastorie stond, is naderhand het door dokter Na gelhout bewoonde huis gebouwd. De schrijfwijze „Boschkamp" moet als de meest juiste worden aan gemerkt. Blijkens het kadaster was de kamp voorheen van Bosschers.) 3. Dorperenkspad: Begint midden m het dorp naast de veldwachterswo ning bij het erve Bekkemens, loopt noord-oostelijk langs de begraaf plaats, verder langs de spoorlijn tot bij de wachterswoning 10b, thans bewoond door Bosman. (Dit pad, waarvan de onderhoudsplicht be rustte bij de marke van Holten, werd later het Meermansvoetpad genoemd. Het pad had een lengte van 800 ellen. De veldwachters woning zal na de verbouwing wor den betrokken door de heer H. J. Beltman. Bekkemens zal waar schijnlijk zijn geweest de Bakker aan den (Dorper)enk, waarvan sprake is in één der lidmatenboe ken van de hervormde kerk. Bos man was de vader van postbode H. Bosman.) 4. Dorpspad I: Begint uit de rijks straatweg in 't dorp naast het huis van J. Maats, loopt achter langs de tuin van Marsman over de dorps waterleiding en eindigt in de grind weg bij Gerrit Steunenberg Jszn., tegenover de armenkamers der Ne derlandse hervormde gemeente. (Marsman was onderwijzer aan de openbare lagere dorpsschool. De grindweg is thans bekend als La- renseweg. De armenkamers schij nen geweest te zijn ongeveer op de plaats, waar later de panden van de heren Joh. Aanstoot en Gebr. Veldhuis verrezen.) 5. Dorpspad II: Begint aan de grind weg naar Laren in het dorp, bij het huis van Marinus Achterkamp, loopt daarvoor langs en eindigt bij de schuur van H. J. Jansen. (Het pad liep langs de woning, thans be woond door de heer J. van der Meulen en eindigde bij de schuur van H. J. Jansen, vader van me vrouw de weduwe G. de Brake. Het pad eindigde in de Binnen straat.) 6. Kerkspad I: Begint uit de rijks straatweg voor 't huis van A. Hel derman en eindigt aan het oude kerkhof. (Het huis van Helderman, later van H. Kalfsterman, is thans hotel Kalfsterman. Het oude kerk hof was vroeger bij de kerk gele gen.) 7. Kerkspad II: Begint nabij de brand put en eindigt aan het oude kerk hof. (Begint dus op de Smidsbelt en eindigt op het kerkplein.) 8. Koopmanspad IBegint uit de grind weg naar Laren tegenover het er ve de Hollander, loopt voor langs 't huis bewoond door Arend Koop man (erve Koopmans) en eindigt in het Boschkampspad by Jan Steunenberg. (Op het erve de Hol lander staat thans de kampeerboer derij ,Zomervreugd'. Het erve Koop- mans wordt bewoond door de fam. Joh. Kruimelaar. Jan Steunenberg was de vader van W. Steunenberg.) 9. Koopmanspad II: Begint bij het schuurtje van Willem Stegeman en loopt voor het huis van Jan Mul ler (Dominees-Jan) langs tot in de Hooge Steeg nabij het meesters- huis. (Het schuurtje zou ergens op de Boschkamp hebben gestaan. Jan Müller, de vader van J. G. P. en F. M. Müller, was een zoon van Ds. J. G. P. Müller. Het pad zal ge weest zijn in het gedeelte van de Boschkamp, waar de bijzondere school is verrezen.). 10. Kosterspad: Begint bij het huis van Hendrikus Steunenberg aan den grindweg en eindigt bij het huis van G. J. Beltman (Mossink), loopt langs het erve Kosters, bewoond door C. Klein Lebbink. (Op het erve Mossink woont thans de fam. J. A. Nekkers; het erve Kosters wordt bewoond door de familie weduwe W. Schippers.) 11. Lande weer ds-Heggevoetpad: Be gint uit Molenpad, loopt over en langs Zandvoortskamp, kruist het Zandvoortspad en eindigt in de weg van de grindweg naar de Beuse- berg bij het erve Luukerveld, van Wed. G. J. Karkemeijer te Haaks bergen en bewoond door Hendrik Jan Baltes. (Bedoeld wordt hier 't pad, dat begon bij de molen in de Rietmolenstraat. Het erve Luuker veld wordt nu bewoond door de familie H. J. Baltes.) 12. Landeweerdspad: Begint bij" het erve Lukenvelds uit de weg naar de Beuseberg, loopt tussen de bouw landen door tot in de Liezensteeg tegenover de bouwkamp van H. J. Holterman (erve Liesen). 13. Lookerenkspad I: Begint uit de rijksstraatweg naar Markelo bij het erve Kuilman', bewoond door Klein Horstman, loopt door de Looker Enk, zuidwaarts tot by het huis, bewoond door Roelof Kwintenberg, in het Pietjespad over de Zuur- berg. (Het erve Kuilman werd be woond door de wegwerker Klem Horstman, bijgenaamd Kroezen-Jan uit Markelo. Op de plaats van Roe lof Kwintenberg woont nu de fam. G. Schoneveld. Volgens sommigen zou de huisnaam „Kuul" verband houden met Kuilman.) 14. Lokerenkspad II: Begint uit de rijksstraatweg naar Almelo en Mar kelo, niet ver van de wed. Hofman, loopt zuid-westelijk door de bouw landen, overkruist de Aalpolsweg, langs de Botkuil en eindigt in den Lokerenksweg, welke door de bouwlanden loopt. (Met de wed. Hofman zal vermoedelijk bedoeld zijn de bewoonster van het onlangs afgebroken huis naast de land bouwschool. Met de Botkuil duidt men ook thans nog aan de z.g. Elta of een gedeelte daarvan.) 15. Molenpad: Begint bij den bouw kamp van Jan van 't Hof en ein digt bij het huis van G. E. Dikkers. (Dit 528 ellen lange pad begint bij het erve Hofves (afgeleid van in 't Hof), bewoond door de familie A. Jansen en eindigt in de Schreurs- steeg.) 16. Pieterjanspad: Begint uit de Kol- weg bij het dorp bij het erve Jan Schutte, loopt daarvoor heen langs de begraafplaats tot aan de los- en laadplaats van den spoorweg. (Het pad loopt dus langs de weide van de landbouwer-caféhouder J. Jan sen en het erve Schutte, later ge kocht door de heer J. G. van Lin- denberg.) 17. Jan Snijderspad: Begint uit het Landeweerdspad, loopt tot aan het erve Jan Snijders, bewoond door Jan Hendrik Koetsier. (Het erve Jan Snijders wordt momenteel be woond door de familie H. Kevel ham.) 18. Vosgezangspad: Begint in de Aal- tinkssteeg, loopt door 't land, recht op de Vosgezang aan, daarlangs en eindigt in de Dorperdijk. (Dit pad neemt een aanvang nabij de wo ning van familie Wed. D. Lammers (erve Klomps). De plaats Vosge zang wordt bewoond door de fam. J. Oplaat.) 19. Zandjanspad :Be:gint bij Karei Klein Nagelvoort tot in de Kolwegbijhet erve Schutte. (Het Zandjanspad be gint dus bij de woning van de fam, H. Slettenhaar aan de Oranjestr.) 20. Zandvoortspad: Begint in de Hoo ge Steeg by de pastorie en eindigt Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ad- dink (bev. ambtsdragers) en 7 uur Ds Israël (vrije stof). In beide diensten collecte voor Inwendige Zending. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Collecte Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Stichting Kerkbouw in de grote steden. VOORSTEL MELKPRIJS. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van garantieprijs voor de melk besproken. Voor het melkjaarprijs 1957/1958 stelt het Landbouwschap voor een algemene garantieprijs voor het gehele land van 29.80 cent per kg. melk van 3.7 vet. De oorspronkelijke gedachte om de ga rantieprijs te baseren op het werkelijk gevonden gemiddelde vetgehalte van 3.785 is op psychologische gronden niet overgenomen. Het voorstel van het Landbouwschap houdt tevens in een ver- rekenprijs van 32.45 cent per kg melk van 3.7 vet. Zoals bekend, was in het melkprijsjaar 1956/1957 de garantieprijs 28.4 cent en de verrekenprijs 30.1 cent per kg melk. Het bestuur van het Land bouwschap heeft op voorstel van de hoofdafdeling Veehouderij besloten af te zien van differentiatie van de garantie prijs, vooral omdat dit systeem van kor tingen en toeslagen in de praktijk grote moeilijkheden meebrengt en omdat dit daarenboven voor een aanzienlijk aantal bedrijven van naar verhouding geringe betekenis is. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1062 stuks vee, runderen 160, varkens 895, schapen 7. Prijzen: 35 vette koeien, eerste kwali teit van f 2.70 tot f 2.95tweede kwali teit van f 2.30 tot f 2.70, derde kwali teit van f 2.tot f 2.30 per kg slacht- gewicht; 59 melk- en kalf koeien van f650.tot f990.26 pinken van f425. tot f 540.19 graskalveren van f230.tot f325.21 nuchtere kalveren van f 45.tot f 65.18 drach tige zeugen van f225.tot f290. 25 loopvarkens van f45.tot f80. 352 biggen v. f 30.tot f 45.7 scha pen geen notering. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod niet groot, de handel had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. GebruiksveeHet aanbod was iets gro ter; de handel hierin had een kalm ver loop met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod iets gro ter; de handel had een redelijk vlug ver loop met gelijkblijvende prijzen. Varkens en biggen: Aanbod iets gro ter; de handel hierin had een langzaam verloop ;de prijzen van de biggen waren iets lager, de prijzen van de drachtige zeugen gelijk. Pinken en kalveren: Aanbod iets gro ter de handel had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. MJ VERDAL bij het huis van J. Overmeen. (Het huis van J. Overmeen, erve Albert Jans, wordt bewoond door familie J. Dykink.) 21. Zwanenkampspad: Begint uit den rijksstraatweg van Holten naar Mar kelo en eindigt aan de Botkuil. (Dit pad loopt langs „Ons Honk" van de heer E. Schipper naar „Elta". Aan de geprojecteerde weg vanaf de Rietmolenstraat, beginnende tegen over de Schoolstraat en lopende in ongeveer noord-oostelijke rich ting tot aan de Oranjestraat, is de naam Zwanenkampsstraat gegeven. Het complex gronden, waarin deze straat is ontworpen, was in vroe ger dagen eigendom van de win kelier en tapper H. J. Hendriks Scheperboer. De gronden werden daarom aangeduid met de naam „Scheperboerskamp". Aangezien Hendriks Scheperboer tevens eige naar was van de herberg ,De Zwaan', is de naam „Zwanenkamp" gemak kelijk te verklaren. Een steen, waar op een zwaan is afgebeeld en van deze herberg afkomstig, bevindt zich nog in de gevel der garage J. G. P. Müller aan het kerkplein.) W. O. De heer R. Ponsteen, voorman ter zetterij van ons blad, vierde donderdag 2 januari j.l. zijn 40-jarig jubileum. De heer Ponsteen was op die dag 40 jaar aan het bedrijf verbonden en werd deswege hartelijk gehuldigd. Nadat hij des morgens, zij het dan iets later dan gewoonlijk, zijn gang naar het bedrijf had gemaakt, werd hij zowel van de zijde van directie als van personeel hartelijk gehuldigd met dit gedenkwaardige feit en werden hem naast aangeboden geschenken vele vriendelijke woorden toegesproken. Vooral wat betreft de arbeid aan het Twents Volksblad moge nog wat nader stilgestaan worden bij de arbeid van de heer Ponsteen. Ofschoon de omstandig heden bij de verzorging van de tech nische arbeid van een nieuwsblad zeker niet altijd „meezitten", heeft hij toch een geheel eigen cachet aan het uiter lijk van de krant weten te geven, name lijk een van zeer gewaardeerde uiter lijke perfectie. Dit weten vooral de adverteerders, die bijna allen zijn vrienden zijn, te waarderen. Zij weten dit tevens te appreciëren naar aanleiding van de memo-techniek die de heer Ponsteen zo uiterst nauwgezet weet te hanteren en waarbij het hem zelden of nooit over komt dat iets van belang op het ter rein van de zakelijke publicaties „over het hoofd" gezien wordt. Geen wonder dat hij tussen zijn „mensen" in het bedrijf daardoor met onderscheiding wordt gezien en ge waardeerd. Ofschoon de pensioengerechtigde leeftijd reeds naderbij komt, hopen we toch dat hij nog wat jaartjes zijn zeer gewaardeerde arbeid mag voortzetten. Dit werk strekt zich veel verder uit dan alleen maar het object dat hij steeds met zoveel nauwkeurigheid be hartigt, maar raakt tevens de belangen van een grote kring van zakenmensen en particulieren, die ongetwijfeld in gedachten het jubileum van de heer Ponsteen met sympathie zullen mee vieren. Hij moge dit werk nog jaren met op gewektheid doen. Een hartelijke huldiging viel de ju bilaris donderdagmorgen in het bedrijf ten deel. Namens de directie werd hij toege sproken door de heer L. Krommendijk, die hem een geschenk onder couvert offreerde en enkele waarderende woor den sprak, o.a.: Een dag waarop men herdenkt dat men 40 jaar en langer zelfs zijn krach ten en talenten in dienst van de maat schappij heeft gesteld, dient herdacht te worden en de gelukwensen aan 't adres van de jubilaris mogen daarbij niet achterwege blijven. Hartelijk gefeliciteerd dan ook met deze gedenkwaardige dag. Op een dag als vandaag gaan de ge dachten terug naar het tijdstip waarop men begon. Toen waren de omstandig heden geheel anders. Jij hebt meege maakt dat de bedrijvigheid van han denarbeid bijna geheel werd omgescha keld naar mechanische arbeid. Dat heeft heel wat aanpassing gekost. Je hebt je daarbij altijd kranig geweerd en bent anderen tot voorbeeld geweest. Daarvoor hartelijk dank. Ik hoop dat je nog wat jaartjes zult meelopen en dat altijd dezelfde opge wektheid en dezelfde vindingrijkheid je mogen blijven sieren. Namens het personeel sprak de heer P. Calkhoven de jubilaris toe, die hem complimenteerde met zijn 40-jarig ju bileum en bedankte voor de collegiale omgang als collega en als vriend, want dat is de heer Ponsteen voor het hele personeel van de Nijverdalse drukkerij. Namens dit personeel werd hem een cadeau aangeboden, dat behoort bij een tevreden man, die roken kan. Mevrouw Ponsteen, die ook mocht delen in de hulde haar man betuigd, werden bloemen aangeboden. De heer G. Ponsteen schonk als vriend en vanwege het feit, dat hij zo lange jaren „meeliep" en mede om zijn veelvuldig contact met de jubilaris dat hij zeer waardeerde 'n mooie tafelaansteker. Onderwijl was de burgemeester van Hellendoorn, Mr. F. R. Crommelin, ge arriveerd. Toespraak burgemeester. De burgemeester kon de jubilaris, de heuglijke mededeling doen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Spr. kenschetste in een sympathieke toespraak de betekenis van deze onder scheiding, die hij wilde zien als een appreciatie voor de toegewijde en de getrouwe arbeid van de jubilaris. Mr. Crommelin belichtte dit in nationaal verband en richtte zich tenslotte met hartelijke woorden van gelukwens tot de jubilaris en diens echtgenote. Een hartelijk applaus volgde hierop. Holtens Nieuwsblad. De heren Beijers en Beltman verte genwoordigden Holtens Nieuwsblad, welke krant ook op de Nijverdalse drukkerij wordt klaar gemaakt. De heer W. Beijers begon met de jubilaris van harte te feliciteren met de hem zo pas verleende koninklijke onderschei ding en merkte op, dat ook Holtens Nieuwsblad gaarne wil delen in de vreugde van vandaag. Ook wij weten, dat de jubilaris de bekwaamheid bezit om zijn werk goed te doen en in die bekwaamheid deelt ook onze krant, al dus spr. Wij danken U voor alles wat gedaan is en gedaan wordt voor Holtens Nieuwsblad. Als blijk van waardering werd de heer Ponsteen een cadeau on der couvert aangeboden. Men bleef nog enige tijd gezellig bij een en daarna werden de dagelijkse werkzaamheden hervat en de heer en mevr. Ponsteen werden thuis gebracht om daar deze feestdag in familiekring te vieren. Ook diverse relaties annex de druk kerij gaven in de loop van de dag blijk van hun belangstelling. Er wordt in ons land over het alge meen veel te weinig aandacht besteed aan de verkeersborden en andere aan wijzingen, die ten behoeve van automo bilisten en motorrijders zijn opgesteld. Zo zijn er b.v. ook slechts weinigen, die zich stipt houden aan de aanwijzingen, die met behulp van witte of gele as- strepen op de weg worden gegeven; sterker nog, er zijn maar weinigen, die precies met de bedoeling van deze strepen op de hoogte zijn. Men ziet deze aanduidingen de laat ste tijd steeds meer. Soms heeft men een lange, ononderbroken streep aange bracht, soms ook bestaat de aanduiding uit een aantal onderbroken strepen, terwijl het tenslotte ook voorkomt, dat deze beide naast elkaar zijn getrokken. Wat hebben deze as-strepen nu te beduiden? Het is in feite zeer eenvou dig en wie deze „taal van de weg" ver staat en ook daarnaar handelt, levert daarmee een daadwerkelijke bijdrage aan de verkeersveiligheid. NIET INHALEN! Deze asstrepen zijn n.l. precies over het midden van de weg getrokken. De ononderbroken lijn geeft aan dat het gevaarlijk is de linkerweghelft te be rijden en deze treft men derhalve aan op plaatsen, waar het raadzaam is niet in te halen, zoals in bochten, op smalle bruggen, bij gevaarlijke uitritten, weg- kruisingen e.d. Op die weggedeelten, waar 't mid den van de weg is aangegeven met een onderbroken streep kan de verkeers situatie van het moment natuurlijk in aanmerking genomen wel zonder ge vaar worden ingehaald c.q. de streep overstreden. Tot zover zal dit alles weinig moei lijkheden opleveren. Overschrijdt dus nooit de ononderbroken as-streep, u vermijdt daarmee onnodige risico's. WEL EN NIET. Maar nu de dubbele streep, waarvan er altijd één doorloopt en de andere onderbroken is. De bedoeling hiervan is aan te geven, dat het verkeer, dat aan de weghelft rijdt waarop de onder broken lijn is aangebracht, de lijnen wél en het verkeer dat uit de tegenoverge stelde richting komt, deze niet mag overschrijden. Het verkeer uit de tegen overgestelde richting n.l. zal dus op de weghelft rijden, waarop de doorlopende lijn getrokken is. Rijdt men dus op een weg, waarop twee strepen naast elkaar voorkomen, dan mag alleen dat verkeer de linker helft berijden dat rijdt op de helft van de weg, waarop de onderbroken lijn is getrokken. Deze afscheiding wordt voor de vei ligheid van het verkeer aangebracht en niet, voordat de situatie ter plaatse nauwkeurig is bestudeerd. Geef dus, omwille van de verkeersveiligheid, ge hoor aan deze waarschuwing. Op het moment hebben deze aanduidingen in Nederland nog geen rechtsgeldigheid en is het dus niet mogelijk hen, die deze waarschuwing in de wind slaan, te ver baliseren. In enkele andere landen, zo als b.v. Frankrijk, is een en ander wel wettelijk geregeld en wordt zeer streng de hand gehouden aan de naleving er van. Men kan evenwel verwachten, dat ook in ons land t.z.t. zal worden overgegaan tot het wettelijk verplichten van de weggebruikers zich stipt aan de ge geven aanwijzingen te houden. Doch ook zonder de stok achter de deur van een boete is het alleszins de moeite waard deze „lijntrekkerij" niet naast zich neer te leggen. De verkeers veiligheid is ermee gediend. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaart Maarloopt dan altijd op 't trottoirI

Holtens Nieuwsblad | 1958 | | pagina 2