Oubcjam'stant en JStetttojaatógroeten Hogere aanvoer bij De Vrijheid" Snuif en wrijf AGENDA No. 50. Jaargang 9. ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtena Nieuwsblad" te Holten. Telef. E 64*.? - SSi Adv.-prijs115 m.m. d contantf 2.Iedere m.m. meer 0.0 ff KWALITEIT DER PRODUCTEN OP HET HOOGSTE PLAN. GESTADIGE GROEI VAN HET LEDENTAL. De Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" hield dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer J. Wegstapel in het Stati- onskoffiehuis van de heer M. Kalfster- man een druk bezochte ledenvergadering, waarin ook de nieuwe directeur, de lieer C. Br'oersma, aanwezig was. De directeur, de heer P. Dijkstra, deed in deze bijeenkomst de in deze december- vergadering gebruikelijke mededelingen omtrent enkele aspecten van de bedrijfs voering en de gang van zaken in de zui velsector in het thans ten einde lopende jaar. BESTUURSVERKIEZING. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter had eerst de bestuursverkie zing plaats. Als bestuurslid waren af tredend de heren J. W. Boode en Hs. Bronsvoort, die met bijna algemene stem men werden herkozen. De heer E. Aal tink was als commissa ris reglementair niet herkiesbaar. Uit het door het bestuur in alphabetische volgorde opgemaakte drietal, bestaande uit de heren H. Beldman, Holterbroek, W. Stevens, Holterbroek, en H. W. Vene klaas, Look, werd de heer Stevens, die juist de volstrekte meerderheid behaal de, gekozen. De voorzitter heeft de 'heer Aaltink dank gebracht voor zijn arbeid, in het belang van de fabriek verricht. HOGERE AANVOER. Uit de mededelingen, welke de heer Dijkstra vervolgens deed, bleek, dat de melkaanvoer dit jaar IV2 hoger was dan het vorige jaar om deze tijd. Het gemiddelde vetgehalte onderging echter een kleine verlaging vergeleken bij 1956. De directeur schreef dit toe aan üe slechte kwaliteit en het verminderde kwantum hooi, dat van de slechte oogst in 1956 in het voorjaar van 1957 nog gevoederd kon worden. In verband met de gedaalde zuivelprij- zen de kaasprijzen liggen b.v. 29 ct. lager dan 't vorige jaar om deze tijd heeft de melk lang niet de door de re gering vastgestelde garantieprijs ge haald. Daar mankeert zeker 4 a 4^2 ct. aan, aldus de heer Dijkstra. Minister Mansholt heeft verklaard, dat de schatkist voorlopig niet toelaat, dat een voorschot van IV2 cent wordt uit betaald op de te weinig gemaakte prijs. Ondanks herhaald aandringen van het productschap voor zuivel, het landbouw schap en de vele andere landbouworga nisaties om dit voorschot uit te keren, zal het wel maart worden, voordat een definitieve afrekening kan plaats vin den. De boer is hierdoor de geldschieter van het Rijk geworden, zo werd door hem opgemerkt. De daling van de kaasprijzen schreef de heer Dijkstra toe aan de concurreren de positie van Denemarken in Duitsland, de lage prijzen voor de condens en de te grote productie door de overschakeling op kaas. Per week wordt momenteel 300.000 kg. meer kaas geproduceerd dan het vorige jaar. Toch is de rendabili teit van de kaasproductie beter dan van condens en boter. De thans gevraagde garantieprijs voor de melk is 30.65 cent per kg. bij een vet gehalte van 3.78V2 vet. Dit is omge rekend naar het oorspronkelijk gehan teerde vetgehalte van 3.70 vet 29.26 ct. per kg. Met betrekking tot de productie in eigen fabriek verklaarde de directeur, dat de kwaliteit der producten hoogst bevredigend was. Van 't Z.K.B. werd tel kens het bericht ontvangen: eerste klas kwaliteit. De heer Dijkstra zag het als een ver heugend verschijnsel, dat in de laatste 4 jaren 107 nieuwe leden aan de fabriek werden ingeschreven. Hieronder waren wel een aantal inschrijvingen van de oude op de jonge boer, maar het vormt z.i. een bewijs, dat de boeren en met name ook de jonge boeren tonen, dat ze hun eigen zaak niet alleen vertrouwen, maar ook zo sterk mogelijk willen maken. Bestuur en directeur hebben hiervoor grote waar dering en zij zien dit als een aansporing voor de z.g. losse leveranciers om ook lid te worden van de fabriek. ABORTUSBESTRIJDING. Na deze mededelingen van de direc teur kwam een voorstel van het bestuur aan de orde om met 1 januari a.s. de verplichte abortusbestrijding in te voe ren. Er volgde hierover een. nog al uitvoe rige gedaohtenwisseling met als gevolg, dat het voorstel werd teruggenomen, omdat op 1 mei 1958 een landelijk plan in werking zal treden. NIEUWE DIRECTEUR. Aan het slot van de vergadering sprak de toekomstige directeur, de heer Broer sma, er zijn vreugde over uit, dat 'hij in de gelegenheid was, gesteld, deze ver gadering reeds mee te maken. Hij zeide zeer verheugd te zijn met zijn benoeming en wees er op, dat het bedrijf hier er zo keurig uit ziet en dat dit een fabriek is waar de boeren trots op kunnen zijn. Hij hoopt in de toekomst met allen kennis te maken en straks de hoogst mogelijke melkprijs uit te kunnen betalen. AFSCHEID AANSTAANDE. De voorzitter wees er ten slotte nog op, dat dit voor de heer Dijkstra de laat ste vergadering in zijn loopbaan alhier is, maar nog geen afscheid. Dit zal op 8 januari plaats vinden in een openbare receptie. De heer Dijkstra heeft er tenslotte nog op gewezen, dat hij hier 36 jaar met veel pleizier heeft gewerkt en vele vrien den onder de boeren heeft gemaakt. De druk bezochte vergadering werd hierna door de voorzitter gesloten. VERKIEZING AMBTSDRAGERS NED. HERV. KERK Op de maandag j.l. in het gebouw „Irene" gehouden gemeente-avond van de Ned. Herv. Kerk had de verkiezing plaats van- een groot aantal ambtsdra gers wegens periodiek aftreden en be danken dezer functionarissen. Door de kerkeraad waren de volgen de dubbeltallen opgemaakt. Daarach ter is vermeld het aantal stemmen, dat op de gestelde kandidaten werd uitge bracht: Verkiezing ouderlingen: Vacature B. H. Brouwer: B. H. Brou wer 57 st., J. Schippers, Holterbroek 1 st., gekozen de heer B. H. Brouwer. Vacature Chr. Knijff: Chr. Knijff 57 st., G. Meester berends, Holterbroek 0 st., gekozen de heer Chr. Knijff. Vacature D. J. Kuiper: D. J. Kuiper 56 st., J. O vermeen, B 70, 2 st., gekozen de heer D. J. Kuiper. Vacature B. J. J. Markvoort: B. J. Markvoort 51 st., G. Nijenhuis, E 20a, 6 st., gekozen de heer- B. J. J. Mark voort. Vacature D. Meuleman: D. Meuleman 50 st., J. Roelvink, Holterbroek 7 st., ge kozen de heer Meuleman. Vacature Hs. Roelofs: J. G. Jansen, D 16, 3 st., Hs. Roelofs 53 st., gekozen de heer Roelofs. Vacature H. A. Schutte: A. Krikkink, N 56, 7 st., H. A. Schutte 50 st., geko zen de heer Schutte. Vacature A. Westerik: D. Aanstoot, B 65, 8 st., A. Westerik 49 st., gekozen de heer Westerik. Verkiezing diakenen: Vacature A. Jalink: A. Hartkamp 0 st., A. Jalink 57 st., gekozen de heer Jalink. Vacature H. Stegeman: H. Stegeman 54 st., J. G. Wissink, Holterbroek 25, 3 st., gekozen de heer Stegeman. Vacature J. A. Wechstapel, Larense- weg 36: H. Bosman, Deventerweg 15, 3 st., J. A. Wechstapel 54 st., gekozen de heer Wechstapel. Vacature D. Meuleman: F. G. Nijen huis, Pastoriestraat 25, 18 st., G. H. Schorfhaar 38 st., gekozen de heer Schorfhaar. Vacature W. Stevens: H. Klem Teese- link, B 174, 25 st., J. H. Schooien, B 69, 31 st., gekozen de beer Schooien. Verkiezing ouderlingen-kerkvoogd Vacature H. J. Beltman: H. J. Belt man 5l'st., A. Teeselink, B 51, 6 st., ge kozen de heer Beltman. Vacature J. H. Bosschers: J. H. Bos- schers 52 St., G. T. Jansen, Larense- weg 33, 5 st., gekozen de heer Bosschers. Vacature J. Kroon: Joh. Dollekamp 8 st., J. Kroon 48 st., gekozen de heer Kroon. Vacature J. Sinnema: G. v. d. Bos 40 st., D. J. Bulsink 17 st., gekozen de heer Van den Bos. Verkiezing notabelen: De heer H. Krikkink, E 34, werd met algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heerT. Scheperman werd gekozen diens zoon, de heer B. Sche perman, met 34 stemmen. Verder be haalden de heren W. van Diepen 5, G. Knapen 6, G. Wierbos 7, W. Altink 1 en W. Aaltink 1 stem. Vereniging „Kinderzorg". Op deze gemeente-avond sprak de heer Mr. W. M. Bins, adjunct-directeur van de vereniging „Kinderzorg" te Zwolle, over het werk van deze ver eniging. Er bestaat over het algemeen nogal eens misverstand over de bedoeling van het onderbrengen in de gezinnen van deze kinderen. Het is n.l. niet de be doeling, dat deze in de eerste plaats opgenomen worden om hen een plaats in het bedrijf te verschaffen, maar om deze kinderen waarvan er wel eens geestelijk niet geheel volwaardig zijn- in de eerste plaats een goede opvoe ding te geven. Men zoekt derhalve se- rieuse pleegouders. Er zijn in het ver zorgingsgebied van de vereniging onge veer 160 diakonieëen, terwijl er jaar lijks voor 40 tot 50 kinderen een gezin wordt gezocht. Als van elke 4 diakonie- en de zorg uitgaat voor 1 kind, dan kan de vereniging haar zegenrijke arbeid blijven vervullen. Uw verkoudheid van neua, keel of borst weg met In verband met het feit, dat de beide kerstdagen midden in de week vallen, op de dagen dat de krant wordt voor bereid, zal de oude jaarskrant op maandagavond en dins dagmorgen, 30 en 31 december, verschijnen en niet voor zondag 28 december. Onze adverteerders worden verzocht hiermede wel 1 rekening te willen houden. Zij worden verzocht de advertenties voor het Kerst nummer zo spoedig mogelijk aan de bekende adressen in te zenden. Ook de nieuwjaarsgroeten moeten vroegtijdig -bij voorkeur vóór 20 december worden opgegeven. Eventuele verslagen worden eveneens gaarne vroeg tijdig tegemoet gezien. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. SCHIETVERENIGING „DE EENDRACHT" De schietvereniging „De Eendracht" heeft in haar dinsdagavond gehouden ledenvergadering besloten in het ver volg haar oefenavonden te houden in de constructiewerkplaats van de heer H. Klein Velderman aan de Industrie- straat. De eerste oefening vindt daar plaats op vrijdagavond 13 december van 7.30—9.30 uur. ACCOUNTANTSKANTOOR POUW - Enterstr. 33 - Rijssen Voor: BALANSEN Zitting in Hotel Holterman j§ elke maandagmiddag. DOOR SCHOOLJEUGD. Een aantal schoolkinderen zal don derdag onder leiding van de dames Wolters in Amicitia de operette „Prin ses Rozelijn" opvoeren. Het is van begin tot eind 'n boeiend gegeven met schitterende costuums, welke bij een aardige verlichting en speciaal voor dit doel gemaakte decors bijzonder tot hun recht zullen komen. Leden van Volksonderwijs genieten op. de toegangsprijs een reductie. Verwezen wordt naar de aankondiging in dit no. KERSTORATORIUM „CHRISTUS' GEBOORTE" Zaterdagavond 21 december geeft de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Holten in de Ned. Herv. Kerk haar jaarlijkse oratorium-uitvoering, waaraan o.a. medewerking zal worden verleend door Dé van Oonen, sopraan soliste Barthimeuskoor (Chr. Blindenin- richting te Zeist); Johan Mendels, bas- bariton. Het Kerstoratorium „Christus' Ge boorte" van de bekende Friese compo nist R. Beintema, is een werk voor ge mengd koor, vrouwen- en mannenkoor, met solo's voor sopraan en bariton. Het werk heeft 4 delen: 1. De verwachting; 2. De aankondiging; 3. De geboorte; 4. De herders. Enkele recitatieven zijn weggelaten en in plaats hiervan zullen sopraan en ba riton nu verschillende bekende Kerst liederen zingen. Het oratorium wordt besloten met het gezamenlijk zingen van Gez. 10 1, 5 en 7 (Daar is uit 's werelds duis'tre wol ken). Ds. R. A. Hoogkamp zal deze avond openen, terwijl een kort slot woord zal worden gesproken door Ds. C. C. Addink. Moge het geheel 'n waar dige voorbereiding vormen van 't Kerst feest 1957. BIJZONDER JACHTSCHOUWSPEL SJipjacht achter de meute. Op initiatief van de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters" houdt de Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereniging zaterdagmiddag 14 december (heden) 'n z.g. slip jacht achter de meute over de Zuurberg en de Borkeld. Om pl.m. 2.25 uur zal worden gestart aan het begin van de Postweg. De eerste run loopt vanaf de start naar het woonwagenkamp aan de Mar- kelose weg (2.32 uur). De tweede run gaat van de Borkeld (start bij de boerderij van de landbouwer J. Struik) naar de boerderij van de landbouwer H. Bronsvoort (3.04 uur). De laatste run, welke over de Zuur berg loopt, begint om 3.25 uur, achter het woonwagenkamp en eindigt op de Zuurberg in de omgeving van de „Zuur- berghoeve" (J. A. Rietberg), 3.32 uur. De Engelse fox-hounds worden op een spoor gezet, dat door het deelnemende gezelschap achter de honden wordt ge volgd. De koninklijke meute zal onder leiding staan van de jagermeester, mr. Modderman. De jachtrit is opengesteld voor alle landelijke rij verenigingen. MUTATIE AAN O.L. DORPSSCHOOL De heer H. van Zeben, onderwijzer aan de O.L. Dorpsschool, is in gelijke betrekking benoemd bij het openbaar onderwijs in de gem. Dode waard. OPVOERING OPERETTE JEUGDVERENIGING OPGEHEVEN. Wegens onvoldoende belangstelling van de rijpere jeugd is de voor enkele jaren alhier opgerichte Jongeren Dis cussie Groep, die het eerst zo aardig deed en in een korte spanne tijds veel onderwerpen bediscussieerde en tal van voordrachten liet houden, dezer dagen opgeheven. Het kassaldo ad f 31.13 is gestort in het bouwfonds van de ver eniging „Het Groene Kruis" ten bate van de stichting van een wijkgebouw. Dit laatste is wel 'n sympathieke daad, maar het is toch wel te betreuren, dat men tot ontbinding van deze met veel élan begonnen groep is moeten over gaan. De poging van dokter Nagelhout om door het houden van enkele voordrach ten over actuele problemen de groep nieuw leven in te blazen en waaraan als prijs voor de beste beantwoording van enkele door hem gestelde vragen een fototoestel was verbonden, is daar mede tevens op niets uitgelopen. Zaterdag 14 dec.Opvoering door O.C.H. van het prachtige toneelspel „Rebec ca" in Amicitia (zie adv.). Zaterdag 14 dec.: Verwerpen krenten brood enz. Bakkerij Hartsuiker. Maandag 16 dec.: Vergadering School- kring Dijkerhoek en bestuur Bethanië in 't Bonte Paard over: „Begrafenis aangelegenheden en bijkomende pro blemen". Aanvang 7.30 uur (zie adv.). Maandag 16 dec.: Kerstwijdingsavond Jonge Kerk in Irene. Aanvang 7.30 u. Maandag 16 dec., 7.30 uur, Gebouw Re- hoboth: Jaarvergadering Chr. Kleu terschool. Dinsdag 17 dec.Ouderavond Lagere Landbouwschool. Dr. Eshuis, leider der Volkshogeschool, spreekt over: „Kunnen wij met onze kinderen mee komen?" Woensdag 18 dec.: Verwerpen enz. van krentenbrood en speculaas bij bakkerij Nijkamp te Dijkerhoek. Woensdag 18 dec.Kerstbijeenkomst afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Spreker: Ds. A. H. Lentz van Hellendoom. Aanvang 8 uur. Donderdag 19 december: opvoering van de operette „Prinses Roselijn" in Amicitia. Donderdag 19 dec., 7.30 uur, gebouw Rehoboth: Kerstwijdingsavond Geref. Vrouwenvereniging „Priscilla". Vrijdag 20 dec., 8 uur, in Irene: Kerst wijdingsavond Herv. Vrouwengroepen afd. Holten en Dijkerhoek. Vrijdag 20 dec., 7 uur: Kerstverzilvering vakantiebonnen ANAB-leden bij H. Soer, Larenseweg. Zaterdag 21 dec.: Verwerpen krenten brood enz., bakkerij Hartsuiker, bij Paalman, Raalterweg, en zaal café „De Wippert" (zie adv.). Zaterdag 21 dec.: Uitvoering Kerstora torium „Christus' Geboorte" in de Ned. Herv. Kerk door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Zaterdag 21 dec.: Cross country Lande lijke rijvereniging „Bergruiters". ONDER ZWARE BALK GERAAKT. Tijdens werkzaamheden in het thans weer in aanbouw zijnde hotel ,,'t Lösse Hoesop de Holterberg, dat deze zomer door brand bijna geheel verwoest werd, kwam de heer J. H. Lichtenberg, aan nemer te Rijssen, bij het neerhalen van de nog intact gebleven zeer zware eiken gebinten door de gladheid van de vloer te vallen. De val van het gebint werd grotendeels door een dwarsbalk van de schouw opgevangen daardoor werd een ernstig ongeluk zeker voorkomen, maar de heer L. werd toch nog zodanig aan zijn hoofd gewond, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. Mevr. J. Metzger-Slotman, de echtge note van de eigenaar van ,,'t Lösse Hoes", verleende als E.H.B.O.-ster de eerste hulp, waarna dokter Nagelhout, die spoedig ter plaatse was, de heer L. per auto naar Rijssen liet overbrengen. Zijn huisarts heeft de nodige hechten aangebracht, waarna het slachtoffer weinig hinder meer van het ongeval ondervond. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ad dink en 7 uur Ds Israël (Zondag 49 H.C.). In beide diensten collecte voor de vluchtelingen. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël en 7 uur zie Holten. Collete voor de vluchte lingen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de 3de col lecte bestemd voor de Provinciale Stichting Maatschappelijk Werk op Geref. Grondslag. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 schroevendraaier; 1 jon gensrijwiel; 1 ballpoint. Verloren: 1 dameshorloge; 2 porte- monnaies met inhoud; 1 leren riem; 1 linker handschoen; 1 grijze jongensjas; 1 br. jongenspet1 oud transportrijwiel 1 paar witte gymnastiekschoenen. GOUDEN ECHTPAAR. Woensdag herdacht het echtpaar J. Pinkert en G. Pinkert-Aijtink de dag dat het voor 50 jaar in de echt werd verenigd. De heer Pinkert is 75 jaar en zijn echtgenote 71 en beiden mogen zich nog in een goede gezondheid ver heugen. 1 Zij genoten tijdens hun huwelijks feest een grote belangstelling en werden 's morgens reeds gecomplimenteerd door Ds. Verdonk en ouderling Blan- kena van Okkenbroek en door de bur gemeester van Holten, Mr. W. H. Enk laar. 's Middags volgde een druk be zochte receptie, waarbij men van ver schillende zijden van zijn belangstel ling liet blijken en tijdens de bruiloft in café ,,'t Bonte Paard" bracht H.M.V. het gouden paar een serenade.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1